„Niet alleen industrieën in het Noorden van aardgasreserve laten profiteren" Vliegramp in Amerika - 43 doden Spoorwegen nemen proef met rail-routevervoer PXT.-er gaf zoon door gehe im nummer Eerste Kamer over reservering van drs. De Poas SOMBERE VERWACHTINGEN OVER TOEKOMST VAN MIJNINDUSTRIE SENAAT KEURDE DE BEGROTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN GOED T.V.-schandaal in België Lichtgestraften in België - alleen de weekends in de cel Voorstellen van Kennedy basis voor politiek E.V.A. UIT K.L.M.-TOESTEL VERDWEEN GELDKISTJE MET BIJNA 1 TON Eerste proefrit Parijs-Rotterdam v.v. Nieuw systeem betekent grote kostenbesparing DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Tsjechische spoorioegen heb ben een straalmotor van een bui ten dienst gestéld vliegtuig op een wagon gemonteerd om de baanvakken sneeuw- en ijsvrij te kunnen maken. In een uur kan 2 d 3 km spoorweg worden afge werkt. Pontus Huiten geen kandidaat meer Van welingelichte zijde verneemt het A.NJP. dat de heer Pontus Huiten, direc teur van het museum voor moderne kunst te Stockholm, zich om persoon lijke redenen heeft teruggetrokken als kandidaat voor de functie van directeur der gemeentemusea van Amsterdam. Hij behoorde tot de kandidaten voor de ze functie die door het gemeentebestuur van Amsterdam enkele weken geleden voor een sollicitatiegesprek met het college van b. en w. en de commissie van bijstand voor de kunstzaken uit de raad waren uitgenodigd. (Van onze parlementaire redacteur). Van het in Noord-Nederland gevonden aardgas is door de regering een hoeveelheid van 25 miljard kubieke meter beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van de in het noorden van het land gevestigde industrieën. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Ka mer, waarin de begrotingen voor 1963 van de staatsmijnen en van het staatsgasbedrijf aan de orde waren, noemde de christelijk-histo- risclie heer Kranenburg de 25 miljard m3 aan de schriele kant. De professoren Thurlings van de K.V.P. en Witteveen van de V.V.D. vroegen de minister van economische zaken, drs. De Pous, of de in dustrieën, die ervan zullen profiteren beslist in het noorden des lands moeten liggen. Prof. Thurlings kon zich voorstellen dat ook indus trieën, die in het zuiden van het land gevestigd zijn, er een beroep op zullen doen. Het kwam hem aanbevelenswaardig voor om do 25 miljard kubieke meter aardgas te beschouwen als een algemene reserve, waaruit men kan putten als de voort gaande industrialisatie daartoe aanlei ding geeft. Prof. Witteveen vroeg zich af, of er geen gevaar bestaat voor discriminatie ten aanzien van de 25 miljard m3 ten voordele van het noorden van het land. Hij wilde zich erbij neerleggen in de gedachte, dat van de ontwikkeling van de industrieën in het noorden van het land op hun beurt weer andere indus trieën voordeel zullen ondervinden. Limiet De heer Kranenburg bepleitte de be schikbaarstelling van aardgas aan de chemische industrie voor de ver vaardiging onder andere van ammo niak. Hij vreesde verder een te grote export van aardgas en drong erop aan bij nieuwe vondsten de uitvoer aan een limiet te binden. De socialistische heer Van der Waerden informeerde, of het overleg over de ves tiging van het verkoopkantoor voor aardgas.in Groningen al gevorderd is. Prof. Witteveen van de V.V.D. verklaar de zich akkoord met de export van aard gas, omdat de buitenlandse prjjzen ho ger liggen dan de binnenlandse. We moeten haast maken met de export, vond bij, want thans zijn de concurren tiemogelijkheden nog gunstig. Somber Wat. de kolenindustrie aangaat hing de heer Kranenburg van de C.H.U. een nogal somber beeld op. Zijn ver wachtingen voor de toekomst waren niet hoog gespannen. De heer Van der Waerden van de P.v. PROF. JÜRGENS OVERLEDEN In N(jmegen is op 67-jarige leeftyd overleden prof. mr. J. W. G. P. Jur- gens, hoogleraar in het handelsrecht en het internationaal privaatrecht aan de juridische faculteit van de katholie ke universiteit te Nijmegen. Prof. Jurgens studeerde in Utrecht, waar hjj zich in 1921 vestigde als re petitor. In 1927 werd hij griffier bij Kantongerecht in Zuidbroek tot hij d.A. vond, dat de minister de moeilijk heden in de mijnindustrie niet uitsluitend van de economische kant moet bezien, maar ook sociale overwegingen dient te laten gelden. De heer Hennekens van de K.V.P. wj schuwde, dat het produktiepeil in mijnindustrie bedreigd wordt door de moeilijkheid om voldoende ondergronds personeel gunstige arbeidsvoorwaarden geboden behoren te worden. Om de mij nen in staat te stellen hun concurrentie positie te handhaven verwachtte hij van de minister, dat hij de voorwaarden daarvoor zo gunstig mogelijk zal ma ken. Research moet werken in de richting van de bomv van zoveel mogelijk kernenergiecentra les, maar van de research. Minister De Pous zal de afgevaardigden volgende week dinsdag antwoorden. Beraad over beleid in de E.E.G. Optimistische kijk op conjunctuur (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van economische zaken voor 1963 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De C.P.N. kreeg aantekening dat zij tegen lijkheden voorgedaan, met name op dat van de textiel, van de scheepsbouw en van de mijnindustrie. De textiel vangt de ongunstige tendentie op door modernisering, mechanisering en concentratie met het gevolg, dat de afzetverwachtingen van de textielindu strie, die op kwalitatief hoogwaardige produkten is omgeschakeld, beter zijn dan in het verleden het geval was. Vooraf legde de minister van economi sche zaken drs. De Pous in een lange redevoering getuigenis af van zijn op- -y,. timistische kijk op de huidige stand van griffier bil het le conjunctuur. oek tot hij ir. 1933 werd benoemd tot rechter in de Weliswaar ls de snelle groei van de wel- arrondissementsrechtbank te Roer mond. In 1940 werd mr. Jurgens hoog leraar aan de rooms-katholieke univer siteit te Nijmegen met als leeropdracht handelsrecht, burgerlijk procesrecht en internationaal privaatrecht. Hij fun geerde in het studiejaar 1948-1949 als rector-magnificus. In 1956 werd prof. Jurgens benoemd tot ridder In de Orde van de Nederlandse Leeuw. vaart iets getemperd, maar er zijn nog voldoende aanwijzingen over, die z(jn optimistische k(jk rechtvaardigen, vond hij. De situatie op de arbeidsmarkt is gunstig, er is na de arbeidstijdverkor ting weer een duidelijk opgaande lijn in de produktle en de uitvoer is in 1962 in versneld tempo gestegen, Op enkele gebieden hebben zich moei- De scheepsbouw is bezig door ver breding van het productenassorti ment in beter vaarwater te geraken en de mijnindustrie tracht door een voortgaand programma van rationa lisering en mechanisering en in ternationaal gezien ook van sluiting van de niet rendabele mijnen de huidige problemen op te* lossen. Uitvoerig verdedigde de bewindsman de politiek die ten aanzien van de onder ontwikkelde landen is gevoerd en hij gaf een uiteenzetting van het loon- en prijs beleid van de regering, dat naar zijn oordeel goede resultaten heeft opgele verd. Uitvoerig ging hij in op de mislukking van de onderhandelingen over de toe treding van Engeland tot de EJ2.G. De regering wenst zich thans te bezinnen op haar toekomstige beleid in de ge meenschap, zo zei hij. Zij zal er naar streven de weg voor een zo spoedig mogelijke toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. open te hou den. Om duizend gulden van prijsvraag Een vergissing bij de regie van een t.v.-prijsvraag in België heeft een ambtenaar van de P.T.T. tegen de lamp doen lo pen. I-lij had zijn zoon de oplos sing gegeven van de prijsvraag, waarmee een bedrag van 15.000 frank, ruim f 1000, kon worden gewonnen. Door een fout in de uitzending was het echter on mogelijk, dat iemand de oplos sing kon vinden. Toen vijftien seconden na de uitzending toch de juiste oplossing per telefoon aan de studio van de R.T.B. werd gemeld was het duidelijk, dat er een „lok"' moest zijn. Het t.v.spcl „Drclin-Drclin", liet do kij kers combinaties maken tussen be kende Belgische figuren en hun woonplaatsen. Daaruit konden ge tallen worden afgeleid, die konden worden herleid tot een telefoonnum mer. De laatste vraag luidde: „Rik van Looy (de wielrenner) is de keizer van ingevuld zou moeten wor den „van Herentals". Maar deze plaatsnaam kwam niet voor onder dc namen, waaruit een keuze kon DANSJE. Een vrouw, die beweert 104 jaar oud te zijn. zegt dat zij er zeker van is dat haar tante de leeft(jd van 120 jaar heeft bereikt „omdat ik vanaf haar 50e verjaardag ieder jaar een steen in een zak heb gestopt, en nu zitten er 70 stenen in de zak". Donna Maria Gabriela Machado zei dat zo in alle stilte haar 120e verjaardag hoeft gevierd met haar „jonge" nicht:. „Ik zou niet van gezondheid willen ruilen niet mijn dochter", zei donna Maria. „Ik vind dat zij er dc laatste tijd zo pips uitziet". Donna Olinda Rita de Jesus, die in mei 104 jaar wordt, zegt dat als ze niet behoeven te werken „we de radio aan zetten en samen een dansje maken". worden gedaan. Het juiste telefoon nummer kon dus niet worden ge vonden. Vrouwenstem Precies vjjftlen seconden na de uitzen ding ging tot verrassing van de lei ders van Het t.v.-spel toch de bel van het geheime telefoonnummer. Het was een vrouwestem. Zij gaf haar adres op, maar inplaats van geluk wensen kreeg zij onmiddellijk be zoek van een notaris en een delc- gratie van de R.T.B. Zij bekende on middellijk te hebben opgebeld na mens een jongen, die op zijn beurt de oplossing had gekregen van zijn vader, een ambtenaar van de Belgi sche P.T.T. Ongeldig De R.T.B. heeft uiteraard de uitslag ongeldig verklaard en een onderzoek laten Instellen naar het verloop van de vorige uitzendingen. Tegen dc ambtenaar is een klacht b|j de jus titie Ingediend. AFRIKANEN HIELDEN DEMONSTRATIE IN SOFIA Volgens betrouwbare berichten uit Sofia heeft de Bulgaarse politie dinsdag krachtdadig een einde ge maakt aan een demonstratie van Afrikaanse studenten. De studenten betoogden tegen een ver- ood van een overkoepelende bond van \frikaanse studenten. Verscheidene stu- ienten liepen verwondingen op en ei .verden enige arrestaties verricht. De Shanese ambassadeur zou op het minis terie van buitenlandse zaken zijn ont boden. De demonstraties waren vorige week vrijdag begonnen, toen twee studenten leiders bevel hadden gekregen, die avond nog het land te verlaten. Het waren de voorzitter van de pas opgerichte bond, de Ghanecs Tata Tavia en de Ethiopi sche ondervoorzitter. Het uitwijzings bevel werd later drie dagen opgeschort en premier Zjiwkow verklaarde zich be reid een studentenafvaardiging te ont vangen. H(j zou de studenten echter v(jf uur tevergeefs hebben laten wachten. Een kolonel liet de studenten daarop weten, dat de autoriteiten geen demon straties meer zouden dulden. Scheepsbouw Badplaats Kijkduin wordt vernieuwd en vergroot De gemeente Den Haag heeft een plan ontworpen, dat voorziet in de ont wikkeling van een tweede Haagse bad plaats naast ScheveningenKijkduin. Daarby is er naar gestreefd liet in tieme rustige karakter van het oude Kijkduin zoveel mogelijk te behou den. Het nieuwe Kijkduin zal op de eerste plaats mogelijkheden bieden voor dagbezoek en voor eenvoudige vakantiebesteding. Volgens het plan komt er een langge rekt plein met parkeerplaatsen en promenades: een brede promenade met terrasbedrijven aan de zeekant met een brede trappartij naar het strand, en een lager gelegen prome nade aan de landzijde met cafés, res taurants en winkeltjes. Deze dubbele wandelweg wordt aan het begin en het einde gemarkeerd door een bebouwing van hotels, pensions of motels. Men denkt aan twee ho tels en één motel. Aan het einde van de hoofd-toegangs- weg komt ook een plein; het Kijk duin. Twee gTote parkeerterreinen bieden de badgast meer dan 1100 parkeerplaatsen Bij het plan Kijkduin, zoals dat thans ter visie wordt gelegd, wordt voor zien in woningbouw voor 381 gezin nen. Er komen 150 eengezinswonin gen, ook patio woningen, 99 flatwo ningen in drie etages en 132 flatwo ningen in zes lagen. Hedenavond zendt de N.T.S.- televisie het stuk „Marguerite Gautier" van Alexandre Dumas uit in de beioerlcing en onder regie van Willy van Hemert. Op de foto van links naar rechts in een scene: Paul Meijer, Philips la Chapelle, Maxim Hamel, An drea Domburg in de titelrol; Wim van den Heuvel, Petra Ver- Toestel stort in moeras Een Boeing-straalvliegtuig van de Northwest Airlines is dinsdag avond kort na het vertrek uit Mia mi met 43 mensen aan boord in de Everglademoerassen, ruim zeven tig kilometer ten westen van Mia mi, neergestort. Alle 35 passagiers en acht bemanningsleden, onder wie vijf stewardessen, zijn omge komen. Het toestel was onder buiig weer uit Miami, vertrokken, op weg naar Chicago doch ongeveer vijf minuten na het ver trek ging het radiocontact met het vliegtuig verloren, waarop onmiddellijk op uitgebreide schaal nasporingen wer den ingezet. Ruim vijf uur later werd het wrak ge vonden, op ongeveer tien kilometer af stand van een verkeersweg die door dit schaars bevolkte gebied loopt. Het wrak lag midden in de moerassen. Helikopter piloten landden nabij het verongelukte toestel en konden geen overlevenden aantreffen. Met speciale toestemming van de procureur-generaal zullen de Belgen, die op niet al te ernstige wijze in aanra king komen met de justitie, hun straf in de weekeinden mogen gaan uitzitten. De Belgische minister van justi tie, P. Vermeylen, gaat deze re geling op 1 maart van dit jaar invoeren. Alleen als men wordt gestraft met minder dan een maand, zal men op deze wijze boete kunnen doen. In gezinsleven Aan het Brusselse blad „Le Soir" vertelde de minister, dat de ge straften zich 's zaterdagsmiddags om twee uur moeten melden en 's maandagsochtends om zes uur weer de vrijheid mogen kiezen. Dat geldt dan voor twee dagen hechtenis. Drie overwegingen heb ben hem tot het nieuwe systeem geleid. De gestrafte wordt niet aan het arbeidsproces onttrokken, hij blijft in het gezinsleven (zij het niet tijdens de weekeinden) en de staat behoeft niet voor hem en de zijnen te zorgen. Uitbreiding Voorlopig wordt gedacht aan hen, die voor vergrijpen zoals verkeers overtredingen en „vrijwillige ver lating van het gezin" worden ge straft. Aan de termijn van één maand is de regeling niet gebon den en uitbreiding tot de met twee maanden hechtenis gestraften is mogelijk. Voor boosdoeners, die tot drie maanden worden veroordeeld, is er een andere rege'ing. Zij zullen overdag hun normale werk buiten de gevangenis kunnen doen, maar de nachten als gast van de Bel gische staat moeten doorbrengen. Ook hier zal de procureur-gene raal geval voor geval beoordelen. Het Wereldgebeuren In officiële kringen in Genève is vernomen, dat president Kenne dy's voorstellen voor overleg over tariefverlagingen met de landen van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) de sleutel zullen vormen voor de economische politiek van de lan den der Europese Vrijhandelsasso ciatie (E.V.A.) na het mislukken van de onderhandelingen tussen Engeland en de Europese Econo mische Gemeenschap. Verwacht wordt dat de ministers van de E.V.A. zich op hun bijeenkomst van volgende week in Genève zullen concen treren op het versterken van de organi satie der zeven landen. De zegslieden in Genève zijn van mening dat het sla gen van de „Kennedy-ronde" de ge volgen van de Brusselse debacle sterk zal verzachten. Venvacht wordt dat de onderhandelingen die Kennedy voorstaat zullen beginnen ongeveer een jaar na dat de ministerraad van de G.A.T.T., die in het begin van de zomer in Genève bijeenkomt, hiertoe het besluit zal heb ben genomen- 9 Russische technici zijn van plan, met be hulp van een kabelballon op 13 km hoogte een generator van dertig ton te verankeren, die in de bovenatmosfeer heersende winden in elektrische stroom moet omzetten. De be nodigde transformator en het controle-appa raat zouden op de grond worden gebouwd- Op deze wijze zou men elektrische stroom vjjf of zesmaal zo goedkoop als in de be staande centrales kunnen produceren. Vrachtruim bleef in Zurich open De waarde van het geld, dat zaterdag uit een DC-8 van de K.L.M. op Schiphol werd vermist, bedraagt 94.900. Eerder was gemeld, dat een bedrag van ongeveer een miljoen gulden in Engelse ponden zou zijn vermist. Het bedrag bevond zich dus in het verdwenen kistje. De totale waarde van de zending, die in vijf kistjes was verpakt, bedroeg 445.300 in Frans-Equato riaals bankpapier. Deze opgave is gisteravond verstrekt door de bank in Genève, voor wie de zending was bestemd. De DC-8 met de kostbare lading was volgens de dienstregeling vrijdagavond uit Johannesburg vertrokken en maakte de reis naar Nederland via Kano, Rome en Ztirich. De geldzending is in Kano aan boord gekomen. Aanvan kelijk hoopte de K.L.M., dat het kistje abusievelijk in Zürich was uitgela den en nog wel terecht zou komen. De vier kistjes werden daarom voor lopig als eerste deel van de zending bij de bank in Genève afgeleverd. De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol is thans begonnen met het onderzoek naar het verdwenen geldkistje. Naar verluidt is zater dag het vrachtruim van de DC-8 tijdens het enkele uren durende oponthoud in Zürich open geweest, omdat er wat vracht in- en uitgeladen moest wor den. In Rome zou dit vrachtruim gesloten zijn gebleven. De Nederlandsche Spoorwegen zullen in samenwerking met de Franse en de Belgische spoor wegen op 5 maart een proef ne men met het zogenaamde rail- routevervoer, het vervoer van vrachtgoederentrailers op spe ciale wagons. Dit transportsys teem heeft in Frankrijk in en kele jaren al een grote ontwik keling doorgemaakt. In opdracht van de Franse spoorwe gen zyn speciale wagons ontworpen, zogenaamde kangeroe-wagons, waar de trailers met een manipulatietrek ker op worden gereden. Als z(j ge deeltelijk in de wagon zyn weggezakt, worden zy vergrendeld per spoor worden zij over lange afstanden ver voerd. Bij liet aankomststation rijdt een manipulatietrekker de trailers weer van de wagon af. Over do weg kunnen de trailers door een normale trekker verder worden gebracht naar de verschillende plaatsen waar moet worden gelost. De Franse spoorwegen hebben sa men met het Franse wegvervoer een aparte maatschappij voor het rail- routevervoer opgericht, waarin de spoorwegen financieel voor veertig procent participeren. Als de proef in Nederland slaagt, zal ook hier een speciale maatschappij in het leven worden geroepen. Voorlopig rijdt men van Parijs naar Rotterdam en terug. De Franse spoorwegen hebben zowel de wagons als de manïpulatietrekkers en de trai lers ter beschikking gesteld voor de proef. Gewone trekkers zijn voor dit vervoer niet geschikt, omdat er tus sen de dubbele banden van de trek kers kleine spoorwielen moeten wor den aangebracht. Daarbij komt ook, dat de nummerborden opklapbaar moeten zijn, terwijl er tevens een aan grijpingspunt voor de manipulatie trekker dient te worden gemaakt. Kostenbesparing Voor de wegvervoerders die diensten op Frankrijk onderhouden, betekenl dit rail-routevervoer dat door de spoorwegen wordt gezien als een spe ciale service aan het wegvervoer een aanzienlijke kostenbesparing, zo menen de Nederlandsche Spoorwe gen. Men heeft veel minder last van slij- Specime treil'?7' ^a»e 8311 materiaal, terwijl chauf- Wandelaars President Kennedy's perscnef Pierre Salinger kan zich beroemen op een uitzonderlijk groot aantal successen, die hem in zijn nog niet zo lange leven reeds ten deel vielen. Achtereenvolgens was hij een muzikaal wonderkind, een bijzonder begaafde leerling van een mid delbare school, Amerika's jongste com mandant van een oorlogsschip en op zeer jonge leeftijd al drager van de hoogste militaire onderscheidingen der Verenigde Staten. Toch lykt één ding onbereikbaar voor hem te zijn: een groot wandelaar zal hij zeer waarschijn lijk nooit worden. Niet dat Salinger er zijn best niet voor heeft gedaan, maar net lukt eenvoudig niet. Hij heeft zyn gewicht tegen. Dat is wel jammer want net wandelen is plotseling populair ge worden in Amerikaanse regeringskrin gen. Nu ja, populair. In ieder geval is de wandelsport hét onderwerp van de gesprekken in het Witte Huis en in het Pentagon, nadat een generaal van de mariniers president Kennedy op een kwade dag opmerkzaam maakte op de gunstige invloed die een flinke wande ling heeft op de gezondheid van mensen met een zittend leven. Aanvankelijk was iedereen geestdriftig toen president Kennedy zijn plan lan ceerde voor een gezamenlijke wandeling an topfunctionarissen, die vrijdag a.s. jehouden zal worden. Maar sinds giste ren denkt men er heel anders over- Gis teren namelijk hraent perschef Pierre Salinger verslag uit van zijn eerste oe fentocht over tien kilometer. Het was geen opbeurend verslag en de heer Sa linger trok er nu en dan een pijnlijk ge zicht bij. Aan het eind van het verhaal vatte hij zijn ervaringen samen in deze korte en krachtige conclusie: „dat nooit meer, het was een marteling". Dat dit „nooit meer" het laatste woord •was van Salinger over wandelen, werd gistermiddag duidelijk. President Kennedy's Raad voor Lichamelijk Wel zijn gaf namelijk een verklaring uit, dat marsen van tachtig' kilometer niet goed zijn voor mensen die door hun zittend werk niet in de juiste conditie verkeren. Het was een publiek geheim, dat Pierre Salinger de raad had verzocht deze waarschuwing te laten horen. De heer Salinger had op zijn oefentochtje zoveel moeilijkheden ondervonden, dat het vooruitzicht leiding te moeten geven aan een wandeling van tachtig kilome ter hem met de meest sombere voorge voelens had vervuld. „Mijn vorm is niet goed" zei de pers chef lui achterover leunend in een fau teuil, tussen enkele trekken aan zijn si gaar. En daarom doet hij vrijdag niet mee. Omdat minister Robert Kennedy, de broer van de president, al duidelijk het Iichamelyk welzijn van de regering had aangetoond door een geslaagde van tachtig kilometer in bet week einde meende Salinger dat „een nieuwe demonstratie van mijn kant totaal over bodig en wellicht zelfs rampzalig" zou zijn. Inderdaad hield minister van justi tie, Robert Kennedy, de eer van zijn fa milie hoog door het spits af te bijten en het afgelopen weekeinde met een tach tig-kilometertochtje het voorbeeld te ge ven aan de lagere ambtenaren van zijn departement. Op moeilijk begaanbaar, met ijs bedekt terrein in de staat Noord- Maryland legde de minister binnen ze ventien uur de voorgeschreven afstand af. Gisteren gingen twaalf secretaressen van het Congres op stap. Zij zouden „de persdienst" van het Witte Huis wel eens laten zien, dat ook de dames in rege- ringsdienst haar mannetje staan. Salin ger liet ze met een stille glimlach gaan. rage begon dus vorige week- De president kreeg toen van de bevel hebber van het korps mariniers een or der uit 1908 toegezonden, waarin de ma riniers verplicht worden regelmatig eens flink de benen te strekken door een wandeling te maken van tachtig kilome ter, waarover zij niet langer dan twintig uur mogen doen. President Kennedy was het direct helemaal met de gene raal eens: die order zou eigenlijk ook van toepassing moeten zijn op de amb tenaren van de regermgsdepartementen. Maar omdat het moeilijk was dwang te gebruiken schakelde Kennedy zijn pers- iienst in. Salinger zou het plan moeten aankondigen en het moeten doen voor komen of het een aardig uitstapje van ambtenaren-onder-elkaar betrof in ilaats van een militaire mars met ont- teringen. Aan Salinger was bovendien le eer toegekend om Washingtons nieuwbakken wandelvereniging op haar eerste monstertocht te leiden. President Kennedy wilde het echter ook weer niet te bar maken. Hij verzachtte de reglementen op enkele punten. In de order van de mariniers stond, dat de laatste 800 meter in verdubbeld tempo moest worden afgelegd en de laatste tweehonderd meter zelfs rennend. Nu, dat was niet nodig vond de president. De eerste reacties op de ministeries in Washington waren nogal vrolijk. Jour nalisten verzekerden Salinger dat zij hem niet in de steek zouden laten, ook hij er nog zo de pas in zetten. Maar Salinger vertrouwde hen niet zo. Hij was ook journalist geweest. „Ze kunnen wel beloven tot de laatste kilo meter mee te lopen, maar ik ben er niet zo zeker van dat zij ook bij de eerste zullen beginnen", zei hij. En eergisteren had het er veel van dat hij geirjk zou krijgen. Een verslaggever uit Vancou ver, die van zijn hoofdredacteur op dracht had gekregen om alvast dertig kilometer te lopen en dan zijn belevenis sen in een aardig verhaaltje vast te leg gen, schreef na afloop in zijn krant, dat het „helemaal niet leuk" was geweest. Qalinger heeft dat verslag waarschijn- iJ lijk ook gelezen, want gisteren zei hy: „Ik ben misschien wel moedig, maar ik ben niet gek". Nu, dat hij moedig is, heeft Salinger wel bewezen Hij heeft een keurige staat van dienst en in de tweede wereldoorlog deed hij heel goed werk als commandant van een onder zeebootjager, welke post hij al op ne gentienjarige leeftijd bekleedde. Onder de vele onderscheidingen, die hij als ma rineofficier ontving is er een voor de redding van veertien opvarenden van een gestrande patrouilleboot. Ook op ander gebied onderscheidde hy zich. Salinger stamt uit een zeer muzi kale familie. Zijn vader was een bekende pianist en de stichter van de beroemde kinder-symfonïeconcerten van San Fran cisco. Zes jaar was Salinger toen hij als muzikaal wonderkind concerten gaf in de Canadese stad Toronto en op acht jarige leeftijd gaf hij geregeld piano recitals in Amerika en Canada. Maar toen hij dertien was maakte zijn vader een eind aan de muzikale carrière van zijn zoon, omdat hij vreesde-, dat de roem het karakter van de kleine Pierre zou bederven. Ook op school was Salinger zijn leeftijdgenoten ver vooruit. Toen hij zestien jaar was ging hij naar de universiteit. Via de journalistiek kwam hij in contact met de Kennedy's. Hij as sisteerde eens Robert Kennedy toen deze nog advocaat was en die stelde het voor malige wonderkind aan zijn oudere broer voor. Zo werd Salinaer perschef van de president Hij is een veelzijdig man, die alles kanbehalve wan delen. De spoorwielen zyn nodig omdat de trailer over rails wordt getrokken die op de wagon zyn gemonteerd. Op verzoek van de Nederlandsche Spoor wegen z(jn voor de Nederlandse weg vervoerders by de Franse fcrailerbou- wers enige offertes opgevraagd voor deze speciale trailers. Volgens N.S. neemt de Franse Industrie een con currerende positie in ten opzichte van de Nederlandse trailerbonwers, die traditionele en niet voor het rail- routeverkeer geschikte trailers leve ren. nale traject overt zjjn. Speciaal vervoer goedkoper bl(jken dan het vervoer over de weg. Als de proef slaagt, zal men eind 1963 een speciale dienstregeling ma ken voor het rail-routevervoer naar en van Parijs. Trailers met goederen uit Nederland zullen worden afgele verd op het Gare du Nord in Parys. De eindbestemming voor het vervoer uit de Franse hoofdstad wordt Rot terdam. PIERRE SALINGER ...wél moedig, maar niet gek..«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3