PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHADE DOOR VORST EN SNEEUW ENORM Malakka versterkt leg er Marine brak ijswal voor veerhaven van Kats Bouwproduktie bleef ver beneden niveau Minder troepen van V.S. in West-Europa A.R.P. voor kabinet op brede basis GERUCHT OVER EEN CHINESE KERNPROEF GEVECHTEN TUSSEN STAMLEDEN IN GEBIED TRANSKEI NA REEKS ONTPLOFFINGENHERVATTING VEERDIENST ZIERIKZEE-KATS AANSTAANDE Mogelijk vandaag proefvaart met veerboot „Emma" Eigen aard 206 jaargang - no. 38 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DirectieP. van de Velde, Wasr-n.it .,8 fil tel 2355 th 2911: Zierikzee: red. tel. 242 B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. 9 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.franco per post ƒ825 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: c red 3S08/354R adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116. adm. tel. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50 ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 14 febr. 1963 In 24 uar van schip tot wrak Pagina 2 VERSLECHTERING VAN BETALINGSBALANS MET 150 MILJOENBOUWPRODUKTIE 25 PCT. MINDER Drs. De Pous. Toenhoe Abdoel Razak, de mi nister van defensie van Malakka, heeft gisteren bekendgemaakt, dat Malakka terstond zijn strijd krachten aanzienlijk zal uitbrei den met het oog op de „vijandige houding" van Indonesië tegen over de voorgestelde federatie- Malesié. Volgens minister Razak heeft de rege ring van Malakka besloten onmiddellijk maatregelen te nemen om het leger, de vloot en de luchtmacht aanmerkelijk te versterken. Dit zou betekenen, dat meer uitgegeven zou moeten worden voor de aankoop van nieuwe schepen, vliegtuigen en nieuwe wapens en uit rusting. Ook het aantal manschappen van de drie wapens zal naar de minis ter verklaarde in belangrijke mate ver groot worden. De extra aanvoer van brandstoffen, noodzakelijk geworden door de uitzonderlijk strenge winter heeft tot nu.toe geleid tot een ver slechtering van de Nederlandse betalingsbalans van ongeveer 150 miljoen gulden. Het laat voorts aanzien, dat de bouwproduktie in het eerste kwartaal van dit jaar 20 tot 25 beneden het geraam de niveau zal blijven. Op jaarbasis is dit ongeveer 6 Alleen al deze twee cijfers tonen aan hoezeer deze strenge winter Nederland in economisch opzicht parten speelt. vensbehoeften tegen zo laag moge lijke prijzen kan worden verkregen. Een voorbeeld hiervan is de onlangs getroffen uitvoer van aardappelen aan kortlopende exportvergunningen te binden. De minister gaf de verzekering, dat geen maatregel is of zal worden ver zuimd die ertoe kan bijdragen om de schadelijke gevolgen van deze koude winter zoveel mogelijk te beperken. De minister van economische zaken drs. De Pous heeft dit gisteren in de Eer ste Kanier tijdens de verdediging van zijn begroting voor 19G3 meegedeeld. Men had hem naar gegevens over de verliezen door vorst en sneeuw ge vraagd en bovendien geïnformeerd, of te verwachten is, dat van de kant van de overheid maatregelen zullen worden getroffen om In de toekomst de stagna ties, die door sneeuw en ijs worden ver oorzaakt, beter op te vangen. Helpende hand Wat dit laatste betreft vond de be windsman dat in eerste instantie het bedrijfsleven de nodige voorzieningen zal moeten treffen. Dc taak van de overheid is een aanvullende, wat niet .■neemt dat in uitzonderlijke omstan digheden de overheid de helpende hand biedt. Dat is aldus minister De Pous, ook deze winter gebeurd. Hij vestigde de aandacht op zijn bemoeiingen met de energievoorziening: ten aanzien van het vervoer en de distributie van kolen voortdurend overleg gepleegd met de betrokken instellingen Het resulteerde in een aantal maat regelen die een geregelde voorzie ning van de afnemers met deze brandstof verzekerde. Wat enkele industrieën betreft, die hun grond- stoffenvoorziening in gevaar zagen komen is een regeling, o.a. met de militaire autoriteiten, getroffen die de aanvoer van deze essentiële pro- dulcten veilig stelt. De minister wees voorts op de bijzon dere aandacht, die zijn departement voor het prijsverloop toont. Juist nu op vele gebieden de druk op de prijzen is versterkt, aldus de minister, is het een gebiedende eis de regels van het prijs beleid onverkort in acht te doen Volgens zegslieden in Bonn Parate onderdelen zullen niet worden teruggetrokken In Bonn is gisteravond van Ame rikaanse zegslieden vernomen, dat de Verenigde Staten over ongeveer een jaar zullen beginnen uit Enge land, Spanje en Frankrijk onder- steuningsonderdelen van het Ame rikaanse leger in Europa terug te trekken, maar dat er geen parate onderdelen bij betrokken zijn. De zegslieden weigerden te beves tigen of te ontkennen dat het aantal af te voeren troepen 40.000 zou bedragen. De zegslieden, die spraken na een dag van overleg tussen de Amerikaanse on derminister vrn defensie Roswell Gilpa- tric en Westduitse regeringsleiders, zei den ook dat ze tevreden waren, dat het in januari in Parijs ondertekende Frans- Duitse verdrag, geen ongunstige uitwer king zou hebben op Amerika's strate- Doffc knallen dreunden gister middag over het oostelijk deel van Noord-Beveland: een ploeg des kundigen van de marine ruimde namelijk met springstof de ijs- barrière in en voor de veerha ven van Kats op. Als in een fon tein spatten ijs en water bij iede re ontploffing omhoog. (foto P.Z.C gische plannen. Militaire vraagstukken zouden uit het verdrag niet voortvloei en, zeiden ze. Men was er verheugd over dat West- Duitsland zou voortgaan met het kopen van wapens in de Verenigde Staten in het tempo van het ogen blik, en dat Frankrijk by de wa penaankopen niet zou worden be voordeeld. Er werd op gewezen dat het terugtrek ken van de Amerikaanse onderdelen verband hield met het afremmen van de goudvlucht naar het buitenland. De ondersteuningseenheden waren, aldus de zegslieden, in veel opzichten ver ouderd, en konden gemakkelijk worden uitgedund. Hierdoor kan namelijk worden voorko men dat de extra financiële lasten die de koude met zich brengt nog ver zwaard worden door niet-gerechtvaar- digde prijsverhogingen. Uit dien hoof de is onder meer aan de Economische Controle Dienst opdracht gegeven de controle op het prijsverloop te ver scherpen. Reeds de preventieve wer king die hiervan uitgaat mag niet wor den onderschat. Bovendien is in gesprekken met de betrokken sectoren van het bedrijfs leven nagegaan op welke whze de voorziening van de noodzakelijke Ie- Wapenaankopen Nederlanders gewond bij auto-ongeval in Frankrijk Een 45-jarige distilleerder uit. Schiedam en zijn echtgenote zijn woensdagmorgen in midden-Frankrijk aan de dood ont snapt. Hun wagen, waarmee zjj op weg waren van Dijon naar Parijs, slipte op een brug over het kanaal van Bour gogne, reed door de balustrade heen en kwam tien meter lager op het ijs van liet kanaal terecht. Doordat het ijs daar twintig centimeter dik was, verdween de auto niet in het water en kwamen de twee inzittenden er met slechts en kele hoofdwonden af. Controle Stormdepressie met dooi (Van onze weerkundige medewerker). Nadat geheel Nederland opnieuw onder een laag sneeuw was komen te liggen breekt er nu een storm depressie naar West-Europa door. Deze kan aan de vorstperiode die acht weken heeft geduurd een definitief einde brengen. Met een in kracht toenemende zuidelijke wind wordt geleidelijk 'zachtere lucht aangevoerd. Het kwik komt vandaag een paar graden boven nul en morgen wellicht nog iets meer. Er is momenteel geen sterk hogedrukgebied boven Scandina vië en omgeving aanwezig, zodat de vorst momenteel geen rugdek king meer heeft. De depressie wordt gevolgd door enige regen en later kan de wind wat meer naar zuidwest draaien. Groenteprijzen De bewindsman erkende dat de vorst periode vooral op de prijzen van de groenten een sterk stempel heeft ge drukt. Reeds in december begonnen de prijzen van enkele groentesoorten op te lopen. Uit de waarnemingen j echter, dat niet alle groentesoorten een prijsstijging ondervonden. Bepaalde soorten zjjn zelfs op een zelf de niveau gebleven, terwijl andere, zo als diepvriesgroenten, voor de tijd van het jaar zelfs laag In prijs liggen. Trein greep auto - chauffeur gedood Bij een botsing tussen een trein en een auto op een niet beveiligde overweg te Hattemerbroek in de gemeente Olde- broek is de bestuurder van de auto, de 47-jarige groentehandelaar J. W. de Goede uit Zeist, om het leven gekomen. De 19-jarige metselaar J. Poulich uit Zeist, die ook in de auto zat, werd zwaar gewond. Hij werd naar het Sophia-zie- kenhuis in Zwolle overgebracht. Vermoedelijk heeft de groentehandelaar de trein uit de richting Zwolle niet zien aankomen, nadat hij voor de overweg had gestopt om de trein uit de richting Amersfoort te laten passeren. Het ongeluk gebeurde gisteren rond het middaguur op de overweg in de Hane- steegséweg. De auto werd geheel ver nield. De trein kreeg schade, maar kon op eigen kracht naar de legerplaats Oldebroek rijden, waar hij, naar de po litie meedeelde, op een zijspoor werd gezet. De gestrande passagiers werden met een stoptrein uit Zwolle, die de plaat"' van het ongelu'' nog niet kon passeren, naar Zwolle teruggebracht. 0 Aharon Kruvi uit Haifa, die vier Jaar geleden een hartaanval had gehad en na herstel zich gelijdelijk aan weer oefende wandelen en hardlopen over steeds grotere afstanden, heeft dezer dagen bij een wed strijd gewichtheffen ln Tel Avïv de et prijs behaald. MAMMOET BRUIDSTAART Er was een trap en een klein platform nodig opdat de Spaanse ambtenaar Manuel Gazalla Dape- na en zijn bruid, de vroegere se- norita Concepcion Otero de Re- go jo, de mammoet bruidstaart in Pontevedra konden aansnijden. In het drie meter hoge banketbak kerswerlc waren 2000 eieren ver werkt, het gewicht icas ruim 500 pond. De anti-revolutionaire partij is er voor stander van, dat na de verkiezingen een kabinet op brede gasis wordt gevormd. Dit verklaarde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink Woensdagavond op de 46e anti-revolutionaire partydag voor zuidelijk Noord-Holland in Hoofddorp. De heer Roolvink achtte het niet juist reeds nu bepaalde politieke groepen te willen uitsluiten. Hij gelooft, dat de ko mende verkiezingsstrijd zal staan in het teken van de binnenlandse politiek. Het Indiase dagblad „Indian Ex press" meldde gisteren dat com- munistisch-China op 11 januari in de woestijn van Sinkiang zijn eer ste kernbom tot ontploffing had gebracht. Seismologen in Nieuw-Delhi zeiden ech ter, dat men niets had geregistreerd, dat ook maar in de verste verte tot een kernexplosie terug te brengen was. In het bericht van de „Indian Express", dat uit de hoofdstad van Sikkim kwam, stond: in de nacht van 11 januari zijn in Bhoetan in Sikkim gedurende onge veer vyftien seconden trillingen gevoeld. Ook hoorde men ratelende geluiden. Te- zelfdertyd zouden grote verlichte wol ken boven de woestijn van Sinkiang zijn waargenomen. Tibetaanse vluchtelingen hebben meegedeeld dat de Chinezen uit gebreide voorbereidingen in Sinkiang hadden getroffen om een kernbom tot ontploffing te brengen. Er kan hier geen nadere bevestiging worden verkregen". „Ondenkbaar" In Tokio noemden functionarissen van het Japanse defensiebureau de kern proef „ondenkbaar". Amerikaanse mili taire autoriteiten in Japan verklaarden, dat hun niets dergelijks bekend was en dat zjj het bericht als onwaar beschouw den. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zei Washington, dat de commissie geen be richten over de beweerde kernproef had ontvangen. Het State Department gaf nog geen commentaar. Irak streeft naar eenheid onder de Arabieren De nieuwe Iraakse minister van buiten landse zaken, Talab Hoessein Sjabib heeft op een persconferentie te Bagdad verklaard dat het nieuwe militaire be wind „geen enkele buitenlandse inmen ging in Iraakse binnenlandse zaken" zal gedogen. In antwoord op een vraag over de hou ding van de junta tegenover de commu nisten verklaarde de minister dat deze tegen dictatuur is, maar niet tegen een of andere klasse of sekte. Hij vervolgde: „de opstand is erin ge slaagd de Kassem-gezinde communis ten te vernietigen. Op elke eventuele andere poging, om afbreuk te doen aan de thans gevestigdfe regering, zal op dezelfde wijze worden gereageerd". Sjabib zei ook dat het revolutionaire bewind zal werken voor het herstel van de banden tussen Arabieren en Koerden. In antwoord op een vraag over de be trekkingen tussen Egypte en Irak ver klaarde Sjabib onder meer: „de rege ring zal alles in het werk stellen om samen te werken met de vrije Arabische staten, teneinde tot een alle Arabieren omvattende eenheid te komen". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren bekendgemaakt dat de Nederlandse regering de nieuwe rege ring van Irak heeft erkend. ft ant lijn Stamhoofd contra Poqo-nationalisten Politie steunt het toekomstig hoofd van Bantoestaat In het gebied van Transkei zijn ge vechten uitgebroken tussen troe pen van het stamhoofd Matanzinia, die hoofd is van het territoriale gezagsorgaan, en Poqo-nationalis ten. De troepen van Matanzima Pan-Afrikaanse congres, worden ver- dacht van de moord op vyf blanken, die vorige week aan de oever van de rivier worden gesteund door de Zuidafri- kaanse politie. De str|jd wordt gevoerd in het district Cofimvabam, waar Matanzinia woont. Er zouden minstens 200 politiemannen en gewapende stamleden vechten met een grote groep Poqo's en anderen. De gevechten begonnen dinsdagavond toen leden van de Poqostam een hoofd man aanvielen, die hulp vroeg aan Ma tanzima. De Poqo's, die volgens de po litie contact hebben met het verboden Basjee werden afgemaakt. Transkei moet de eerste Bantoestaat met zelfbestuur in Zuid-Afrika wor den. Er wonen 1.258.000 negers, 18.000 blanken en 13.760 kleurlin gen. Nationalisten in Transkei beschouwen Matanzima als een stroman van de Zuidafrikaanse regering. Hij zou pre mier worden van het gebied als dit in juni zelfbestuur krijgt. $g&:. IN EEN TIJDSBESTEK van en kele uren heeft een ploeg spring stofspecialisten van de Konink lijke Marine woensdagmiddag de geweldige ijsbarrière 100 meter lang, 25 meter breed en 2 meter dik vóór de veerhaven van Kats met behulp van enkele tientallen kilo's hexaniet totaal vernietigd cn tegelijkertijd een smalle geul ge baand naar de aanlegponton. Dank zij deze in alle opzichten overrompelende aanval op de ijs massa's bij Kats en dank zij de verdienstelijke verrichtingen van een viertal vletten van de Delta dienst Rijkswaterstaat, die woens dag het ijs in de veerhaven De Val te Zierikzee hebben gebroken, zal zeer waarschijnlijk vandaag de „Koningin Emma" weer in de vaart worden gebracht. De eerste overtocht is een proef, maar als zij slaagt zal de dienst onmiddel lijk worden hervat. „Het zit er in, dat we morgen weer varen. We kunnen natuurlijk met te genslag te kampen krygen, maar ik ontploffende springstofladingen de lan- heb in ieder geval goede hoop, dat we morgen een proefvaart kunnen maken tussen Zierikzee en Kats. Als de proef slaagt wordt de veerdienst hervat, zy het, dat de passagiers daarbij niet op de aangegeven ver trektijden moeten afgaan". Dit ver klaarde ons gistermiddag de direc teur van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland, nir, J. L. Nieu- wenhuis uit Vlissingen, die met wel gevallen de verrichtingen van de mannen van de Koninklijke Marine gadesloeg op de niet sneeuw bedekte ys vlakte van de veerhaven. ,De marine heeft hier schitterend werk verricht", was het commentaar van de stoombootdirecteur. „Fantastisch, zoals zij de dam hebben „weggeblazen". Sleepboten konden er met geen moge- ïykheid doorkomen. Alle hulde voor de marine". Routine „Nee, geen dagelyks werk, maar eigen lijk toch niet meer dan een routinekar- wei. Het is nu eenmaal ons werk, on der alle omstandigheden met springstof fen te kunnen omgaan, was de mening van de 28-jarige Vlissingse marine-of ficier ltz. 2 o.c. J. van Hulsen, comman dant van het duikersvaartuig „Leer- i", onder wiens leiding de vernieti gende hexanietladingen met veel preci sie in het ys werden uitgezet. Voor hem zyn mannen was het „breken" van het ijs een geheel nieuwe ervaring. On der het toeziend oog van de commandant maritieme middelen te Vlissingen, kapt. ter zee F. Bruin, die 's middags enige tijd aan de veerhaven te Kats vertoefde, hebben de marinespecialisten hun werk uitstekend gedaan. delijke rust rond Kats verstoord. In en vóór de haven spoten by elke ontplof fing fonteinen van y's en water meters hoog de lucht in. Krakend spatte het ys over tientallen meters uiteen, pre cies, zoals de mannen van de marine het hadden gedacht. Bij elke ontplof fing maakten zich grote ysschotsen los, die langzaam afdreven. Men weet het: de hulp van de Ko ninklijke Marine was ingeroepen om de door een zware jjsdara geblokkeer de veerhaven van Kats aan de ijzige greep van koning Thialf te ontruk ken. De marine kwam, zag en over won. Rond het middaguur scheur den de eerste ontploffingen de stilte en tegen het vallen van de avond was de haven bereikbaar. Ilsdam In eerste instantie gingen de mannen van de Koninklijke Marine in hoofd zaak beroepspersoneel van de „Cerbe rus" uit Den Helder thans wegens de vorst tydelyk verblijvende in Vlis singen en van de „Leersum" uit Vlissingen wegens de vorst tijdelijk „geconsigneerd" in Den Helder! ijsmassa's te ïyf. Het aanvalsobject de 100 meter lange, 25 meter brede en 2 meter dikke ysdam vóór de haven. De uit acht specialisten bestaande ploeg onder commando van ltz. 2 o.c. J. van Hulsen uit Vlissingen boorde op regel matige afstand 15 gaten in de „ijsberg" In elk gat werd 1% kg hexaniet ge stopt, een standaard vernietigingslading met grote uitwerking. By de eerste ont ploffing maakte het midden van dt barrière zich los. De mannen van dc marine hadden niets anders verwacht (Zie slot pag 2 kol. 1) De Nederlandse regering wil een hulp korps voor onderontwikkelde gebie den oprichten. Het moet een orga nisatie worden, welke zo ongeveer in dezelfde stijl zal werken als het Ameri kaanse vredeskorps en zy zal dus be staan uit jonge mensen, die tegen een sobere vergoeding enkele jaren willen geven aan de velerlei vormen van op bouwwerk, waaraan in onderontwikkel de gebieden behoefte bestaat. Gedacht wordt aan jongelieden, die ge dreven worden door een hoog ideaal, maar die daarnaast toch met beide benen in het praktische leven staan en die de nodige karaktervastheid bezitten om een moei lijke taak op bevredigende wijze te vol voeren. Nederland heeft zulke jonge mensen en het bezit bovendien wat betreft de contacten met vreemde landen en in het bijzonder tropische gebieden een ge weldig arsenaal aan „know how", aan kennis en ervaring. Daar kan dus uit dat hulpkorps stellig iets goeds groeien. Iets goeds voor de onderontwikkelde gebieden, waar de jonge Nederlandse mannen en vrou wen zullen werken. Iets goeds ook voor Nederland zelf, dat in het ver leden steeds over de gehele wereld men sen heeft uitgezonden, die daarna met een stevig brok levenservaring terug keerden in hunvaderland, waar ze op basis van een bredere visie konden deel nemen aan de opbouw van de eigen Nederlandse samenleving. De mededelingen van onze minister van buitenlandse zaken mr. Luns over de selectie en de vooropleiding van de jongelui wekken veel vertrouwen. Daarnaast zijn er echter twee punten, waarover hier wel een vraag gesteld moet worden. Uit de mededelingen van de minister blijkt, dat men nog al sterk kijkt naar het vredeskorps van de Verenigde Sta ten. Er is zelfs een Amerikaanse hoog leraar naar Nederland gekomen om te praten over de selectie van de jonge lui. De minister meent voorts, dat men aan de Nederlandse jongelui soortgelijke voorwaarden moet opleggen als aan de Amerikaanse jongelui, zoals byvoorbeeld het arbeiden tegen een zelfde vergoeding als de eigen bewoners van het ontwik kelingsland in een gelijke functie en voorts de bereidheid om de levenswy'ze van die eigen bewoners met heel wat ebrek aan comfort over te nemen. 3r wordt dus in geen enkel opzicht reke- dng gehouden met de extra kosten, die een Europeaan byvoorbeeld in een tro pisch gebied altijd moet maken, omdat hy in een vreemd klimaat moet leven. Wat die Amerikaanse hoogleraar be treft. zouden we willen opmerken, dat deze man wellicht uit de tekortkomin- ;en van het Amerikaanse vredeskorps teel wat geleerd kan hebben, maar dat in Nederland tientallen deskundigen le ven, die veel beter dan welke Ameri kaanse hoogleraar ook kunnen beoorde len, of een jongeman of jonge vrouw ge schikt is voor het leven en voor de ar beid in een onderontwikkeld gebied. Ook de eis van gelyke betaling en het aanvaarden van de soms wat primitieve levenswy'ze is erg Amerikaans getint. De Amerikanen staan tot in de uithoe ken van dë wereld bekend als mensen die heel dik in het geld zitten en juist daarom wil de Amerikaanse regering mensen uitsturen, die nu eens dwars te gen de „legende van de rijke Amerikaan" in zouden gaan door sober te leven. Het zelfde geldt voor het comfort. De Ame rikanen staan bekend als mensen, die erg veel comfort wensen en die nooit uit hun Amerikaanse levenswyze los kunnen komen. Dus eiste de Amerikaan se regering, dat de jongelui van het vre deskorps afstand zouden doen van hun kostbare gemakken. Voor Nederlanders ligt dat anders. Zij staan niet bekend als steenrijke lieden, die overmatig comfort eisen. En juist daarom is het niet nodig, dat men de Nederlandse jongelui zo streng bindt aan lage beloning en gebrek aan comfort. Laat men toch de jongelui rustig zoveel betalen, dat ze in een klein autootje kunnen rijden als dat gemakkelijk zou zijn voor hun werk. En als ze in een huis wonen met wat meer comfort dan de meeste eigen bewoners van het ontwik kelingsland, wel dan geven ze een goed voorbeeld aan de bewoners van dat land en dan zal dat waarlijk niet de jaloezie van die bewoners opwekken. Wij moeten de geneesmiddelen, welke de Amerikanen gebruiken om hun eigen fouten te corrigeren hulde daarvoor aan de Amerikanen niet klakke loos overnemen. Het is beter als het Ne derlandse hulnkorps inderdaad een Ne derlands hulpkorps is dat alleen maar gegrondvest is op Nederlandse tradities en gewapend met Nederlandse kennis (en ervaring). Wanneer wij andere vol keren pogen na te bootsen of in hun huid pogen te kruipen, dan zou dat al gauw als een vorm van schijnheiligheid ver oordeeld worden. Daarom willen wc tot de heer Luns de vraag richten: wilt U er vooral een Ne derlands hulpkorps van maken, openlijk en écht Nederlands En ten slotte nog een tweede vraag. De jongelui zullen twee jaar van hun carrière geven voor de arbeid in de on derontwikkelde gebieden. Daarvan ïs een half jaar bestemd voor de opleiding in Nederland zoals bijvoorbeeld het enigermate aanleren van de landstaal enz. Dan volgt een verblijf van anderhalf jaar in het onderontwikkelde gebied. Nu moet men toch wel aannemen, dat zelfs de meest intelligente jongelui aan een verblijf van één jaar nauwelijks ge noeg hebben om thuis te raken in een nieuw land. begrip te krijgen van het maatschappelijk leven en van de be schaving der bewoners om zo te komen tot waardering van de arbeid, welke de ze bewoners thans reeds verrichten en ten slotte uitgaande van die waardering deze mensen een stapie verder te helpen. Hieruit volgt, dat de" jongelui in hoofd zaak pas in het laatste halfjaar geheel bevredigend zullen werken, omdat ze dan eerst aangepast zyn in de nieuwe samenleving. Dit moet er toe leiden, dat een aantal jongelui de arbeid in het nieuwe land nog enige tijd zal willen voortzetten om dat ze daarvan een groter profijt willen zien. Ligt het op de weg van de minis ter de voorwaarden te scheppen voor het verlengen van het verblijf MOTIE TEGEN BRITSE REGERING VERWORPEN Het Lagerhuis heeft met 333 tegen 227 stemmen een motie van wantrouwen tegen de Britse conservatieve rege ring verworpen, die door de socialisti sche oppositie was ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1