Griep ZELANDICA Delta-argwaan' gewekt voor Bruinisser vissers Middelburgers weten de weg naar het zwembad amper te vinden ASPRO LEZERS SCHRIJVEN BURGEMEESTER SPRENGER PESSIMISTISCH OVER WONINGBOUW OOSTKAPELLE CARNAVALSVIERING VOOR SPORTHAL VLISSINGEN A.V.R.O. CONTRA V.P.R.O. Date meegenomen, mevrouw VERGOEDINGSPERIKELEN BIJ VERGROTING HAVEN VAN YERSEKE Sunil bleekt voor u Sunil blauwt voor u ...èn Sunil is nylon-actief ZELFSTANDIG LOODSENSALARISSEN (IV) HERDENKING RAMP /Rigoletto Kardinale vraag 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 SPORTAMBTENAAR HOOFDSTAD CONSTATEERT .- Str andrecreatie „Akkoord, maar dein Ieren zwemmen"... Onverantwoord IN DEZE BARRE DAGEN? Ter- wijl het kwik steeds maar weer naar de „minne kant" wil wegzak ken, nu in Zeeland praten over zwemmen, over het wel en wee van het Middelburgse openluchtzwem bad, over de zwemlustigen en over degenen, die het (nog) niet kun nen? We kunnen ons levendig voorstellen, dat die waag hier ge steld wordt, maar eigenlijk zouden we verbaasd hebben moeten zijn... Want in vele steden werd met de jongste temperaturen van acht tot maximum zeventien graden onder nul naar hartelust in overdekte baden gezwommen. ZEELAND is echter nog zover niet. En Middelburg moet het nog steeds doen met een openluchtbad, overigens goed geoutilleerd, met name wat het voornaamste onder deel: het water, betreft. „Maar het gros van de Middelburgers weet tijdens het zwemseizoen amper de weg naar dit bad te vinden", ver zekerde ons de heer J. Scholten, de Middelburgse ambtenaar voor sportzaken. Er wonen ïn de Zeeuwse hoofdstad rond 23.000 inwoners. In 1962 werden er 80 (tachtig) zwemabonnementen voor volwassenen afgegeven. „Cy- fers, die toch wel duidelijke taal spreken", meende de heer Scholten, die ons voorrekende, dat via deze abonnementen vooral voor kinde ren, die slechts 5 gulden betalen voor een geheel seizoen op de goed koopste manier gezwommen kan worden. „Want het verdrinkingsgevaar, meestal plotseling opduikend, is in zee bijzonder groot", merkte de heer Scholten op. „Het is eigenlijk onverantwoordelijk om naar strand en zee te gaan zonder dat men de zwemkunst machtig is; dat men nu de watersportrecreatie daarnaast steeds meer aanhangers krijgt er met een boot op uittrekt, terwijl men niet eens kan zwemmen... En dat gebeurt, meer dan men het zich realiseert, of realiseren wil", verzekerde de heer Scholten. maar een klein percentage strandbezoekers, dat in zee leert zwem men. En eigenlijk is het zo goed als on mogelijk het daar te leren", voegde hij aan toe. Aan de hand van de CJB.S.-gegevens verklaarde de heer Scholten dat, wanneer men de 11^ miljoen Neder landers, die er momenteel zijn, in het water zou gooien, er rond de 8 mil joen zouden verdrinken... Even door gerekend zou dat betekenen, dat van de rond 280-000 Zeeuwen er bijna 200.000 zichzelf niet zouden kunnen redden, van de 23.000 Middelburgers bijna 15.000 niet... Rond 65 procent van de goedgekeurde Nederlandse militairen kan niet zwemmen, het zijn allemaal cijfers, die volgens de heer Scholten heel weinig uitleg be hoeven. Niet imponerend De cijfers, die de Middelburgse sport ambtenaar uit de laatste Middelburgse begrotingen opgeduikeld heeft, illustre ren volgens hem duidelijk de plaats, die het zwembad bij de hoofdstedelingen in neemt. Een plaats, die volgens de heer Seholten bepaald niet imponerend is. „Die echter veel beter kan worden", voegt hij er aan toe. „wanneer de be volking er een intensiever gebruik van zal gaan maken in de toekomst". Uit de cijfers van 1962 blijkt, dat via losse baden f 4880 binnengekomen is, via abonnementen en knipkaarten f 9475, via lesgelden f 1500 en via het schoolzwemmen f 2750. Inkomsten, waarmee de uitgaven (uitgezonderd de kapitaallasten) niet gedekt kunnen worden. Met kapitaallasten meegere kend levert het Middelburgse bad echter nu al verschillende jaren een jaarlijks tekort van rond de 30.000 gulden op. Assen: niet helemaal op De heer Scholten heeft daar de in komsten met een bad in een onge veer even grote stad als Middelburg mee vergeleken: Assen. Aan losse baden verkocht men daar voor f7822, aan schoolzwemmen kwam f1700 in de zwembadkas en ai abonnementen bijna 35.000 gulden. Nu geven we onmiddellijk toe, dat een vergelijking met Assen op een belangrijk punt niet opgaat: strandrecreatie Want Assen heeft (in de buurt) geen stranden, geen zee; Middelburg amper 6 tot rond 14 kilometer in de omtrek wél. De heer Scholten zal de laatste zijn, die daar geen oog voor heeft, maar hij heeft tevens een doorslaggevend wapen bij de hand om „ten strijde te trekken" tegen degenen, die overigens terecht opmerken, dat de Middelburgse be volking in het zomerseizoen de frisse zeelucht aan het strand prefereert bo ven de bepaald wel „besloten" omgeving van het zwembad. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? De heer Scholten stelt zich echter voor, dat er ook organisatorisch een oplossing te vinden is om het zwem bad voor deze zwemlessen de grootst mogelijke capaciteit te geven. Er zyn bovendien ook andere voor zieningen mogelijk, goedkope voor zieningen, zoals het benutten van plastic baden, die „ergens" binnen geprojecteerd kunnen worden. Aldus kan men de capaciteit vergroten. Dit alles is echter alleen maar een pleidooi voor een overdekt zwem bad. Nu de verwezenlijking daar van evenwel nog niet zo heel dicht bij is, moet Middelburg het voorlo pig nog met een openluchtbad doen. De heer Scholten hoopt nu maar, dat de Middelburgse bevol king er van overtuigd zal raken, dat ook in dat bad een deel van de totale opvoeding tot stand ge bracht kan worden. 270 verdronken In de leeftijdsgroepen tot 15 jaar kwa men in 1960 totaal 330 verkeersongeluk ken met dodelijke afloop voor. Het ver- keersonderricht heeft echter enorme aandacht: op school, met verkeersbriga- diertjes, via de radio en de televisie, maar wanneer men tegenover de 330 verkeersongelukken de 270 verdrin- kingsgevallen in dezelfde jeugdgroep plaatst, dan kan men zich afvragen of de voorlichting voor deze noodzakelijke zaak wel voldoende is. En dan zegt de heer Scholten: „We schieten tekort". Daarom is het volgens de hoofdstede lijke sportambtenaar zo noodzakelijk, dat men het zwembad toch een bezit van de Middelburgse bevolking ten eerste benut om er in te leren zwemmen. Het werkt ïn de eerste plaats pre ventief: men redt er het eigen leven mee wanneer dat in het water in ge vaar komt. Het mes snijdt hier echter aan twee kanten: de lichamelijke vorming be tekent een groot nuttig element, ter- vvyl daarbij een goede basis verkre gen wordt voor de zwemsport. Wellicht wel het belangrijkste is ech ter, dat de ouders van de noodzake lijkheid worden doordrongen om hun kinderen die begeleiding te geven, die nodig is om ze met het water vertrouwd te maken. Eerst dan werpt het zwemonderricht nut af. Grootste capaciteit Ondanks al deze goede raden en de pro paganda, die gemaakt wordt voor het zwemonderricht, komt het niet zelden dat ouders de klacht te berde brengen, dat ze hun kinderen zwemles willen geven, maar dat er niet altijd ge- "inheid is. Inderdaad heeft de „zwem- x>l" een wachtlijst van met name jonge zwemlustigen, omdat het zelfs niet mogelijk is om gedurende de korte zomerperiode, waarin het water een re delijke temperatuur voor de jonge jeugd heeft, enkele honderden kinderen te in strueren. AMSTERDAM rye» tijde van de republiek ivas het verkopen van ambten een doodgewone zaak. Maar een zaak die tot allerlei wantoestanden aanleiding kon geven. In het Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis, deel XXX, aflevering Hl, geeft prof. Van Holk enkele biografische aantekeningen over mr. Willem Pauw (1712-1787), raadsheer en president van de Hooge Raad van Holland en Zeeland. Pauw werd in november 1741, in de vacature-Van der Hoop, door de Staten van Zeeland aange steld als raadsheer in de Hooge Raad. Hoewel de Staten van Holland met de aanstelling instemden, gaven de geruchten over de wijze van het begeven van het ambt toch bedenkingen. De aanstel ling zou in strijd zijn geweest met een bepaling tegen het verkopen van ambten. Om Pauw te kunnen voorstellen had een Zeeuwse stad hem een stedelijk ambt gegeven tegen betaling van een gTote som (recognitie). Voor dit stedelijk ambt echter was een dergelijke recognitie niet vereist. In dit geval werd het kopen van een kandi datuur op zichzelf niet ongeoorloofd geacht. „Slechts tegen exces sen wenste de overheid met een soort prijsbeheersing op te treden. Wij zien naar aanleiding van dit geval een afspraak tussen beide gewesten waarbij voor de last of recognitie waarmee een ambt in de hoven van justitie bezwaard mag worden een plafond wordt vastgesteld". ïn 1 1 ko i het decembernummer 1962 van „De Nederlandsche Leeuw" l komt een genealogie voor betreffende de familie Cabeliau van de hand van mr. G. W. van Herwaarden. Leden van dit Vlaamse geslacht van beroepsofficieren vestigden zich in het begin van de 17e eeuw in Zeeland. Johan Cabeliau was kapitein van een com pagnie voetknechten, commandeur van Veere en overleed in 1621 te Arnemuiden. Zijn zoon Willem Jan, te Arnemuiden geboren in 1605, was commandeur van Liefkensnoek en kreeg in 1658 een com missie als commandeur van het Groot en Klein Sas van Gent. Hij huwde in 1631 met Elisabeth Werckendet (van een bekende Zierik- zeese familie), die spoedig overleed (1639). Voor de tweede maal trouwde hij Anna Maria Schotte. Voor beide vrouwen werd een grafmonument in de Koorkerk te Middelburg opgericht. Van een dochter uit het tweede huwelijk, Maria Elisabeth, schrijft Constan- tijn Huygens in zijn „Journalen". Hij trof haar thuis bij Jacoba Bartolotti: „Daer was bij haer joff. Marie Cabeliau, die der noch heel wel uytsach en vetter geworden was, maer Jacoba magerder. Sij gaff ons een cherry-seck te drincken en seyde de winter over hier te sullen blijven woonen. Bracht joff. Cabeliau savonts thuys." Het is jammer dat genealogieën iriet steeds met dergelijke opmer kingen gelardeerd kunnen worden. Burgemeester F. G. Sprenger van Oost- kapelle lieeft tijdens de dinsdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering verklaard pessimistisch gestemd te zyn ten aanzien van het afkomen van rijks- goedkeuringen voor de woningbouw. Vooral in de recreatiesector achtte hy de vooruitzichten in dit verband niet roos kleurig. Hij verwachtte voor 1963 minder toewijzingen dan in 1962. Aanvragen om woningen te mogen bouwen zijn er ge noeg, aldus burgemeester Sprenger. Aan het bestuur van de christelijke la gere school te Oostkapelle zal een kre diet van f 900 worden verleend voor de aanschaf van drie nieuwe schoolborden. Een bezwaarschrift tegen verhoging var de rioolbelasting werd vervolgens afge wezen. Van twee bezwaarschriften te gen de woonforensenbelasting werd er een toegewezen en de ander afgewezen. De raad willigde twee verzoeken om pre mie voor woningverbetering in. De af braak van twee schuren in het uitbrei dingsplan Torenstraat 22 en Dorps straat 67 zal in massa worden aanbe steed. Voorts werd een lening van 142.000 aangegaan met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. De heer J. Maljaars (g.b.) drong er op aan de we gen wegens opdooi pas te sluiten in zeer dringende gevallen. Dit raadslid toonde zich bovendien teleurgesteld over de drastische verhoging van de straatbelas ting. Ten tijde van die verhoging was de heer J- Maljaars nog geen raadslid. Het geeft mij altijd een gevoel van vreugde als er iets georganiseerd wordt, waaroij de mogelijkheid aanwezig is een batig saldo te storten, bestemd voor de bouw van een sporthal. Het is inder daad een groot belang, dat er een sport hal komt. hetzij in Vlissingen. hetzij elders in Zeeland. Vooral deze winter toont de noodzakelijkheid weer eens duidelijk aan. N.B.C.-CORRESPONDENT MOET MOSKOU VERLATEN De Mosltouse correspondent van de Amerikaanse omroepmaatschappij N.B.C., moet de Sowjet-Unie verla ten. Het bureau van de maatschap pij moet zijn kantoor In Moskou sluiten, aldus meldt het officiële Rus sische persbureau Tass. De maatregelen houden volgens Tass verband met een reeks kwaadaardi ge anti-Russische uitzendingen van de N.B.C., waarin de werke'",-u~4'' grof werd vertekend met hi vijandschap brj het Amerikaanse volk tegen de Sowjet-Unie te kwe ken. In Moskou meent men in het algemeen, dat de Russische maatregel een uiting is van ongenoegen over twee onlangs vertoonde N.B.C.-televisie- documentaires, getiteld „De dood van Stalin" en „De opkomst van Kroesj- tsjew". Volgens de N-B.C. bevatten beide documentaires nieuwe bijzon derheden, vooral over de dood van Stalin. singen op de andere sportverenigingen. Had hij zich voordien beter georiënteerd, dan geloof ik, dat deze kritiek achter wege was gebleven. Volgens mij schuilt de oorzaak van de geringe opkomst in een organisatorisch foutje, waarover ik evenwel geen enkel verwijt wil maken. Integendeel, er is een belangrijk initia tief genomen en alleen dit al is bijzonder prijzenswaardig. Bij iedere opzet en uit voering moet gewerkt worden, meestal door een heel kleine gjoep heel hard. Als er dan eens iets niet volgens ver wachting verloopt, laat men dan niet direct gedesillusioneerd zijn en met. kri tiek en verwijten naar voren komen. Dit is zo eenvoudig. Betere woorden heeft de heer Bogerd m.i. gekozen bij de volgende uitlating; „Laten wij van deze actie iets groots maken." Ik ben bijzonder blij met deze toezegging van de voorzitter der v.c. Vlissingen en van de amateurgroep Vlissingen, want er moet veel gedaan worden. Deze actie duurt al enkele jaren en soms wordt men wel eens moedeloos, constaterend hoe weinig vorderingen er worden gemaakt. Als ik aan de dubbel tjesactie denk en dan een kleine bere kening maak. alleen nog maar betref fende de sportverenigingen, te zamen ongeveer 4500 leden tellend, dan kom ik aan een iaarlijkse opbrengst van 12 x 4500 dubbeltjes of f 5400. Maar dit halen we lang niet. Waar blijven de penningmeesters van de di verse Vlissingse sportverenigingen? Laten wij van deze actie iets groots maken en vooral ook dit doorvoeren. Laat de gemeenteraad een besluit ne men en voor deze sporthal een bedrag uittrekken of in elk geval een toezeg ging doen. Het wordt hoog tild. dat er daden ver richt worden, wil deze sporthal geen droombeeld blijven. Ik weet wel, dat het moeilijk is om hierover een beslissing te nemen, maar het uitblijven hiervan is mede oorzaak van het slepend, depri merend werken. Men gelooft niet in verwezenlijking van de plannen, zolang deze daad niet is gesteld en het houdt andere handelingen tegen. Groots moet deze actie worden. Laat 22 en 23 februari een grootse manifestatie zijn van de Vlissingse sportlieden in het Concertgebouw. Laat het het startschot worden van een nieuw groots begin. De voorbereidende werkzaamheden zijn één dezer dagen klaar. „Geen woorden, maar daden" werd zelfs tot in Parijs gehoord. Laat dit ook in Vlissingen de leuze zijn. Sportlieden, laat op dè carnavalsavonden blijken door uw bezoek en door het vieren van een vrolijk carnaval, dat het met de sporthal ernst is. Dat het een nood zakelijkheid is. Prins Rob de eerste zal dan niet zijn teleurstelling uitspreken over de geringe publieke belangstelling, maar met vele anderen zijn vreugde uiten over de enorme publieke belangstelling, die dan kan aantonen, dat de sporthal leeft in alle harten en in alle portemonnees van iedere rechtgeaarde Vlissingse sport liefhebber. Door deze grootse manifestatie zult U kunnen aantonen, waar blijkbaar ande ren nog aan twijfelen of deze sporthal nodig is. Laat het een kleine, maar waardevolle graadmeter zijn. Tot in het Concertgebouw op 22 en 23 februari a.s. Vlissingen. F. NAEREBOUT. Met aandacht las ik het stuk van ds. J. van Beek (Vlissingen) in het nummer van 8 februari. Mag ik, deels aanvullend >n deels kritisch, er ook iets van zeg- *en? :k heb de geschiedenis van de A.VJR.O. er nog eens op nageslagen en voor het overige mijn geheugen geraadpleegd. Ontegenzeggelijk is zij de oudste radio omroepvereniging. Van het begin af was zij algemeen. In de toen geheel nieuwe matexie was zij de pionierster. Ons ge hele volk heeft daarvan, naar ik meen, zéér geprofiteerd.Nadien kwamen de z.g. gekleurde omroepverenigingen. We zouden geen Nederlanders meer zijn, als we ook hierin niet gingen kleuren. Het is hier niet de plaats om de histo rie van de A.VH.O. in extenso te'gaan beschrijven- Na het ontstaan der ge kleurde omroepbedrijven is het gevecht eerst recht begonnen en ijverig voortge zet, tot op vandaag! Ga bijvoorbeeld eens even na, welke protestant gekleur de omroepen en omroepjes op heden naast elkaar (tegen elkaar?) functione ren. Ik dacht, het had alles zo gans an ders kunnen gaan, als niet ieder zijn haan had willen doen koning kraaien en zijn uil niet een valk geacht had. Het ging alles au fond ten koste van oude A.V.R.O. die zulke uitnemende ver- n had en zij werd hei kind van de rekening. Een deel van ons volk vergeet graag en stomweg, wat het aan de A.V.R.O. te danken had en nog heeft. Mijns inziens hebben de „leiders" van de groepen (ook) hierin ons volk verkeerd voorgelicht en aangestuurd op de hoog geprezen en aangehangen ver-zui-ling. Het was de A.V.R.O. die van meet af aan gelegenheid gaf tot verzorging van morgenwijdingen. Zij koos daarin vogels van diverse pluimage. Nog herinner ik mij waarlijk uitstekende predikanten, die de morgenwijdingen verzorgden. En ook op heden gaat de A.V.R.O. hierin voort, zij het dan, uiteraard, beknopt. Met gro te erkentelijkheid luister ik regelmatig naar de wijdingen en geestelijke-boeken- besprekingen van prof. dr. A. A. van Ruler. Wanneer nu de A.VJFt.O. de me dewerking aantrekt en verder wenst aan te trekken van predikanten van de vrijzinnige modaliteit (ook alweer ineen bonte verecheidenheidis dat primo haar recht en secundo tracht zij daarin niet schade toe te brengen aan een an dere omroep (in casu de V.F.R.O.). Ge lukkig (naar mijn mening) zien een tal theologen dit ook zo in. Het komt me ongewenst voor, wanneer voorgangers zouden trachten hun ge meente, afdeling, evangelisatie e.d. op een bepaald radiospoor te doen rijden. Ik voor mij heb dit nooit gedaan, hoog stens kan men in een richting duiden, maar stellig niet nadrukkelijk of hard nekkig stimulerend. Immers onder de gemeenteleden berin den zich mensen die, wellicht vanuit een andere dan bepaald geestelijke overwe ging, de omroep hunner keuze voor staan. Persoonlijk heb ik een deel waar dering voor alle omroepen, bij welke ik herhaaldelijk iets aantref dat mij ver rijkt of genoegen verschaft. Ik was nooit A.V-R.O.-lid en leidde voor haar nimmer een morgenwijding, dit ten overvloede, opdat niemand denlce dat ik pro-mezelf praat! Sedert jaren steun ik een omroep vereniging wier functioneren ik gepro longeerd wens te zien op gTÓnd van be paalde, meest culturele activiteiten. Tot mijn spijt Iaat mijn beurs niet toe om ook andere omroepen te steunen. Ik zie beslist niet in, waarom predikanten ener bepaalde modaliteit niet voor de A.V. R.O. zouden kunnen spreken en tevens lid zijn van een andere omroep. Tot besluit. Wij zijn sinds jaren een nare weg opgegaan, die van het huidige ra- diobestel. Met veel naargeestigheid zuilerighcid. Onder dit alles bedenk ik telkens, dat de A.V.R.O. immer alge meen wenste te zijn. Ik gun haar een lang leven en volledig herstel- Ik steun de omroep van mijn keuze en blijf in al les een vrij man. Pastorie Retranchement 11 februari 1963. Gust. M. C. de Vries IZhcVl De tijdelijke, extra voordelige aanbieding is nu nog geldig: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Direct van profiteren! Knorr bouillon voor Uw eigengemaakte soep. Verrukkelijk als smaakverfijner in Uw gerechten. Lekker en opwekkend als pure drinkbouillon. bouillon is kracht bouillon In niet mindere mate als over het uitblijven van het oesterproefbas- sin, is het college van burgemees ter en wethouders van Terseke te leurgesteld in de verwachtingen omtrent de vergroting van de ha ven. Het is namelijk nog niet ge lukt zelfs met het werk een aan vang te maken, omdat eigenaars van putten of steigers en loodsen, die binnen de vergrote haven zou den vallen, hun eigendommen op basis van vrijwilligheid tegen een naar de mening van het college redelijk getaxeerde vergoeding niet willen verkopen. Burgemees ter A. C. Willemsen verklaarde in zijn nieuwjaarsrede: „Alles zit rond, ook waterstaatkundig. De rijksgoedkeuring zal naar wij ver moeden niet lang meer op zich la ten wachten, nu stuiten wij op het onredelijke verzet van gedupeer den, die redelijk vergoed zullen worden, doch die via een advocaat met financiële eisen komen, die buiten de redelijkheid vallen. Op den duur zal alleen onteigening uitkomst kunnen brengen". SUNIL tijckUjk. TWEEDE REUZENFAK HAUIEPRUS Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. 5 Sunil wast stralend wit. "^TEen speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL De heer A. D. Korstanje haalt in zijn ingezonden artikel „Sneeuwbrood- cent", de dingen nogal doorelkaar. Deze „heel kleine zelfstandige" vindt deze democratische regering te socialistisch? „Allemaal" staatsbedrijven. De ge achte inzender komt dan tot KJL.M. en N.S. Waarschijnlijk zullen de meeste lezers wel tot twee kunnen tellen. Wat het eerste betreft is hij bovendien nog fout. „Het volk" laat men steeds meer verdienen beklaagt hij zich. Tot welk volk behoort de middenstand dan wel, of een heel kleine zelfstandige? Uit uw verdiensten kan ik ook niet wijs wor den. Ik kan U maar één raad geven, keer terug tot ,het volk" dat steeds meer verdient. Tegen de tijd, dat we aan de grond zit ten (binnen vijf jaar), zoals U voor spelt, bent U dan misschien ook bin nen. Vlissingen. L. JOZLA.SSE. Waarde heer ambtenaar, met de in houd van uw stukje ben ik het ten dele niet eens en wel voornamelijk op dit punt. dat U schrijft: heren loodsen, be scheidenheid is ook een deugd daarom keurt U een salarisverhow van f 4000 af. Toegegeven dit is een flink gevraagde verhoging, maar moe ten wij als werkers van Nederland hier afwijzend tegenover staan, als i andere zijde onze commissarissen van diverse bedrijven gehonoreerd worden met bedragen die iedere Nederlandse werker doen duizelen? Onder die Nederlandse werkers behoren toch ook onze loodsen, waarop wf derlanders toch trots zijn, dus m. ren loodsen volkomen gerechtvaardigd, dat U salarisverhoging vraagt, temeer daar U naast uw buitenlandse collega's werkt die zoveel meer verdienen dan U. Daarom heer ambtenaar, zolang onze commissarissen zo hoog worden bezol digd hebben U en ik alsmede onze lood sen recht te vragen om salarisverho- fhissingen. J. JASPERSE. Als Zeeuw las ik natuurlijk met grote belangstelling uw schrijven over de ramp van 1 februari 1953, vermeld ln de P.Z.C. van 30 januari jl. Ja, ik heb het zelfs enkele malen gelezen en bleef teleurgesteld over de weergave. Waren er geen persoonsnamen ln g'enoemd, dan had ik het als een sobere weergave be schouwd, geschreven door een ge schiedschrijver, die een en ander per soonlijk niet heeft meegemaakt. Hoe was die zaak op die noodmorgen? Reeds voor het krieken van de dag, waren er reeds vele personen aan het werk met het ontruimen van gevaar lijke punten, bejaarden en zieken af voerende naar veiliger plaatsen, in richten van noodziekenhuizen, opvang en doorzendposten, zorgen voor ver warmend voedsel, enz. enz. Ik ken een kantoor in Middelburg waar de telefoon roodgloeiend stond en de daaraan volgende dagen letterlijk geen minuut onderbroken was. Ik ben er van overtuigd, dat de groep vrijwillige helpsters en helpers geen pluim ver langen, maar verdiend hebben zij een pluim, evenals de vele vreemde mili tairen en andere hulpkorpsen, die een zeer belangrijke hulp verleenden bij transport en herstel. Namen noemen, goed, maar geen enkele vergeten. Als U de commissaris der ko ningin noemt, vind ik dit prachtig, om dat: hij als hoofd van de provincie bui tengewoon ernstig en ongewoon werk kreeg te verwerken. Noem wat mij be treft, de heer Lijnzaad die later zeer veel kreeg te verzetten, doch noem ook bijv. „Het Roode Kruis", de B.B. en wel licht vele anderen die een omvangrijk aandeel hebben geleverd vooral in de eerste uren. Voor mij was die befaam de zondag een buitengewoon gebeuren. Ik zag een predikant de spa hanteren voor net behoud van een aijk enz. Wc waren die morgen één van aanpakken en deden buitengewoon zwaar en ong woon werk. Allen zonder onderschei allen die hebben medegewerkt een pluim, zonder namen te noemen, lijkt mij de juiste manier. Souburg. F. LEENHOUTS. Kanaalstraat 40. WU aanvaarden deze brief gaarne als een aanvulling op onze artikelen over de ramp. Wel willen wh er met na druk op wyzen, dat wij in geen enkel opzicht naar volledigheid hebben ge streefd. Y/y hebben slechts enkele as pecten naar voren willen brengen. Red. P.Z.C. A. C. Drinkwaard met lezing „Wat moet Zeeland zonder visserij" „Ik zal het woord deltaplan vanavond zo weinig mogelyk gebruiken". Dit beloof de drs. A. C. Drinkwaard bioloog van het laboratorium van het rijksinstituut voor vlsseryonderzoek te Wemeldinge, dins dag de Bruinisser vissers, toen hij in het verenigingsgebouw de eerste dia's van zyn boeiende serie over „Zeelands ha vens van vroeger en nu" op het scherm bracht. Maar de ondertoon van zijn ex plicatie by het goed getroffen beeldver haal was een voortdurend pleidooi voor het behoud van de schelpdierencultuur. En tegelyli een duidelijke argwaan tegen de tot nu toe loze toezeggingen aan de vissery voor wat betreft de oestercul tuur. „Nu doet men het plotseling voorkomen alsof er inlaatsluizen in de dam door de Oosterschelde zouden komen. Maar een dergeliyk idee is voorlopig nog niet in de volksvertegenwooi'diglng. Het ziet er naar uit, dat de Zeeuwse wateren herme tisch worden afgesloten". De heer Drink waard trof in de met hun dames opge komen leden van de vereniging „Alge meen Vissersbelang" een willig publiek voor zijn diareeks. Duidelijk scnetste hy daarin met oude tekeningen en prenten uit vervlogen jaren de ontwikkeling van de visserij „door de eeuwen heen". In het met havens en geulen doorsneden Zeeuws-Vlaamse land, in de Walcherse vissersplaatsen, langs wat nu het Veerse Meer heet en ten slotte ook om dich ter by huis te blijven rondom Schou- wen-Duiveland. In grove ïynen gaf hy hoe het deltaplan er na de realise- j zal uitzien. En telkens wanneer hij een werk toelichtte de Braakman, het Sloehavenproject. de Grevelingendam verschenen ook plaatjes en tekeningen van de oude situatie op het witte doek. „Dit was ons gebied", zo voegde de heer Drinkwaard er dan aan toe. super bolknak 29, EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het examen voor het doc toraal geneeskunde, de heer H. C. Kok te Vlissingen. Aan de rttksunlversiteit te Utrecht is voor het kandidaatsexamen dierenge- De kardinale vraag op deze winterse ontspanningsavond van de vissersver eniging, de eerste in haar soort, was: „Wat zal er gebeuren, wanneer er geen ontwikkeling meer in de vissery is?" Het deltaplan kon In deze byeenkomst alleen maar genade vinden uit een oog punt van veiligheid. „Je wordt al vlug voor conservatief uitgekreten, als je an dere plannen durft te opperen". Aan het begin van dc avond had do vooi*- zitter, de heer D. de Koning, de bedoe ling van deze ontspanningsbijeenkomst uiteengezet, ,,'s Zomers hebben we Brui- nisse met onze vlaggetjesdag in de be langstelling, maar de wintermaanden is het goed ook eens bij elkaar te komen en ln onze eigen sfeer allerhande belan gen te bespreken". De verdere leiding van deze avond was in handen van de ere-voorzitter, burgemeester C. H. v. d. Linde- Emil Holz uit Mannheim heeft een elastische bescherming voor bochten en middenbermen ont worpenwélke op de foto op schaal te zien is. De Duitse mi nister voor verkeer heeft belang stelling getoond voor deze vin ding tot verhoging van dc ver keersveiligheid. De bewindsman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10