PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INITIATIEF VAN BELGIË EN NEDERLAND IN DE E.E.G. Politieke overeenkomst tussen zes en Engeland Europa in sneeuw, ijs enmodder ARBEIDSMARKT IN ZEELAND GUNSTIGER Polaris - onderzeeërs in Middellandse Zee Voorstel om uit de crisis te raken NEGEN GEWONDEN BIJ BOTSING REUZETAPIJT VOOR ROTTERDAMS HILTOMOTEL KOEZNETSOW ZETTE DOMPER OP AMERIKAANS OPTIMISME Troepen paraat in Duitsland Beroepsbevolking Werkgelegenheid Spelen met parels Vandaag... 206e jaargang - no. 37 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer e Wa sirnat '•8-60 tel 2355 (b.e red 3508/354 2911: Zierlkzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094. i W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer e adv 3647/3643J, Middelburg: Markt 51, tel. 384L i Adv.pr 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,60. Ingez. med. „t per week, ƒ8,00 per kw.franco per post f 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: i, adv, 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel 2116, adm. tel. t tarief, kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 13 febr. 1963 Finse brand op Zeeuws water Pagina 2 DIPLOMATIEKE CONTACTEN MET ENGELAND Naar welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen, kan worden verwacht, dat nog in de loop van deze week de definitieve tekst gereed zal komen van een Belgisch-Nederlands voorstel om uit de crisis te geraken, die na de breuk in de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap is ontstaan. Van Nederlandse zijde wordt thans een ontwerp-tekst bestudeerd, die de vorige week door vier Belgische ambtelijke onderhande laars in Den Haag is besproken en daar „gunstig" werd ontvangen. Overeenkomst Over de inhoud van het initiatief is men in Brussel nog weinig mededeelzaam, ook omdat de uiteindelijke tekst nog niet gereed is. Behalve het overleg tassen België en Nederland is er trouwens een druk diplomatiek contact in Brussel met Britse vertegenwoordigers. Ultimatief In elk geval beoogt het voorstel niet een hervatting van de conferentie van de „zes" en Engeland, zoals die zich tot het Franse veto vijftien maanden heeft voortgesleept. Om een herhaling daarvan te vermijden zal het plan een „ultimatief" karak ter hebben, waarop in beginsel slechts met „ja" of „neen" kan worden ge antwoord. Ook de gedachte van een associatie van Engeland met de E.E.G. al dan niet als overgang naar het definitieve lid maatschap zal niet worden gevolgd, aldus werd in welingelichte kringen me degedeeld. Het plan zal uitgaan van hetgeen reeds in de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland werd bereikt en waar over van Belgische zijde het afgelopen weekeinde een uitgebreid rapport werd gepubliceerd. Men wil deze resultaten dan vastleggen in een politieke over eenkomst, af te sluiten tussen alle zes E.E.G.-landen enerzijds en Engeland an derzijds. Deze overeenkomst zou kunnen worden omschreven als een inleidende fase naar de economische unie. In Brussel werd overigens opgemerkt, dat niet kan worden gesproken van een „Benelux"-initiatief, aangezien Luxemburg nog niet bij het overleg is betrokken. Dit wordt in verband gebracht met eerder gebleken afwij- termorgen een Volkswagen ten gevolge van een slipparty in botsing gekomen met enige Volkswagenbusjes, waarbij negen mensen werden gewond van wié twee zeer ernstig. Van drie autobusjes, die met Belgische arbeiders op weg naar een fabriek in Kaldenkirchen waren, werd de voorste geschampt door een personenauto, die uit de richting Venlo kwum. De perso nenauto kwam vervolgens met het der de busjes frontaal in botsing. De be stuurder van de personenauto, de 28- jarige W. van den Beuken uit Belfeld en diens 18-jarig nichtje mej. Manders uit Sittard raakten bekneld in hun auto. De Belgische arbeiders hadden hen nau welijks uit hun benarde positie bevrijd toen het wagentje in brand vloog en ge heel vernield werd. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis te Roer mond vervoerd. Zij waren er slecht aan toe en voor hun leven wordt gevreesd. Zeven arbeiders moesten zich eveneens in het ziekenhuis onder behandeling stellen. Het verkeer op de drukke rijks weg was geruime tijd gestremd. EX-KEIZERIN SORAYA IN CORTINA V.S. zoeken bases voor kernduikboten De V.S. zullen per 1 april drie met Polarïsraketten uitgeruste onder zeeërs verschaffen voor de verde diging van het Middellandse-Zee- gebied, zo heeft een Amerikaanse zegsman gisteravond in Rome be kendgemaakt. Hij zei, dat de V.S. in Spanje of elders naar een basis voor deze onderzeeërs zoeken. Volgens de zegsman zou de Amerikaan se onderminister van defensie, Gilpatric, die twee dagen in Rome verblijft, dit aan de Italiaanse minister van defensie, Andreotti, hebben toegezegd- De Itali aanse regering heeft gezegd dat er in Italië geen onderzeebootbnsis zal ko men. Alleen op onderzeeërs De Verenigde Staten zouden er voorts niets voor voelen om de Polarisraketten op andere marinevaartuigen dan onder- Ex-kcizerin Soraya verblijft voor een wintersportvakantie in het Italiaanse Cortina. Men ziet haar hier op de ski's. kende meningen van Luxemburg na het afbreken van de onderhandelin gen met Engeland. Het was gisteren in Brussel nog niet bekend, hoe het Belgisch-Nederlands plan, nadat het zijn uiteindelijke vorm zal hebben gekregen, bij de „zes" ter sprake zal worden gebracht. Veronder steld werd, dat na overleg daarover tus sen de vijf partners van Frankrijk het van Duitse zijde in Parijs zou moeten worden aangesneden. AMERIKAANSE BOND OP DE BRES VOOR PERSONEEL KLM. OP IDLEWILD Groeiende ongerustheid onder het K.L. M.-personeel in New York over mogelij ke inkrimping van het bedrijf aldaar heeft er toe geleid, dat thans dreigende tegen de KJL.M. gerichte woorden zijn verschenen in het vrijdag j.l. versche nen orgaan van de Amerikaanse bond van transportarbeiders, waarbij het It.L.M.-personeel is aangesloten. Daarin wordt gesproken over vier arbeidscon tracten, die per 1 maart j.l. moeten wor den verlengd. „De K.L.M. heeft echter op arrogante wijze bekendgemaakt, dat zij over deze contracten thans niet wenst te onder handelen, aangezien men bezig is 'het werk uit te besteden" zo kan men in het blad lezen. „Ingewijden menen te weten dat alle buitenlandse maatschap pen, die zich bezighouden met de op richting van een Air Union spoedig de zelfde weg zullen gaan bewandelen en al het werk op Idlewild op coöperatieve basis zullen gaan uitvoeren. Dit zou be tekenen, dat er veel minder personeel nodig zou zijn. Onderhandelaars van de bond hebben de leiding van de K.L.M. er voor gewaarschuwd, dat iedere poging de in de arbeidscontracten neergelegde voorwaarden te ontduiken zal worden beantwoord met de scherpste tegenmaat regelen tot en met een staking toe". Jupiter-raketten teruggetrokken zeeërs te installeren. Andreotti heeft on- js laten weten dat Italië bereid zou zjjn de kruiser „Garibaldi" als Polaris- vaartuig aan de NAVO ter beschikking te stellen. De zegsman deelde verder mee dat de Amerikaanse bases in Italië voor Jupi- terraketten voor middelbare reikwijdte, die nu verouderd zjjn, zuilen worden op geheven wanneer de Polarisonderzeeërs zijn aangekomen. Vergeefse poging om Adenauer ten val te brengen Twee partijloze Westduitse bladen schreven gisteren in grote opmaak over een zogenoemd (mislukt) complot om hondskanselier Adenauer ten val te brengen. Volgens deze bladen, „Der Mittag" en „Bild". hebben leden van de socialisti sche oppositiepartij en de vrije democra ten, die deel uitmaken van de West duitse regering, vergeefs gepoogd Aden auer ten val te brengen door middel van een „constructieve motie van wan trouwen". De „rebellen", die door „moeilijkheden bij het Europese beleid" werden be wogen, hadden zonder succes zowel vice- kanselier Ludwig Erhard als de minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder, gepolst en getracht een van hen ertoe te bewegen zich als Aden auers opvolger op te werpen. Een woordvoerder van de sociaal-demo cratische partij bevestigde, dat dr. Karl Mommer, de parlementaire secretaris van de partij, de vrije democraten met een dergelijk voorstel had benaderd. „Wij zagen hierin een mogelijke uitweg uit de huidige moeilijkheden inzake de Eu ropese politiek", aldus de woordvoerder. De poging was echter mislukt, zo zei hij, omdat professor Erhard niet bereid was, zich kandidaat te stellen als op volger van Adenauer. Lange krachtproef onvermijdelijk in New York De uitgevers van de negen Ncwyorkse bladen, die als gevolg van een staking van typografen reeds 67 dagen niet ver-i schenen zijn, hebben verklaard, dat een lange economische krachtproef onver mijdelijk Inkt. Het mislukken van de, onderhandelingen heeft, aldus de uitge vers, tot de slotsom geleid, dat een re geling door collectief overleg uitermate moeilijk, zo niét onmogelijk zal zijn. Een hot van appel in Limoges heeft het vonnis bekruehllgd tegen Pierre Poujades, de leider van de politieke beweging, die zich speciaal Inspant voor de belangen van de winkeliers. Poujade was voorwaardelijk veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf cn een boete van 2000 fr. wegens be lediging van de Gaulle. Het Amerikaanse hotelbedrijf Hilton laat voor het, hotel, dat waarschijnlijk nog voor de zomer in Rotterdam ivordt geopend, een tapijt knopen van zestig vierkan te meter. Deze bijzonder kleur rijke vloerbedekking zal een plaats krijgen in de lobby. In een Bevericijkse handtapijtknoperij wordt hard gewerkt door de meisjes. Men hoopt het werk eind maart voltooid te hebben. In het hoteltapijt komen ruim 20.000 knoper per vierkante meter. Mr. Luns weet niets over afgevaardigde van Indonesië Minister Luns heeft gisterochtend des- fevraagd in Den Haag verklaard, dat e Nederlandse regering nog steeds geen enkel bericht ook niet officieus ia andere regeringen heeft ont ken over de komst van een Indone- kingen. In commentaar op berichten die hierover circuleren zei hij, dat „de Ne derlandse regering natuurlijk graag een Indonesische afgevaardigde zal ontvan gen". WELLICHT KLEINE WESTELIJKE CONCESSIE De eerste dag van de hervatte ontwapeningsbesprekingen van zeven tien landen in Genève heeft weinig raakpunten tussen oost en west te zien gegeven. Terwijl van Amerikaanse zijde werd aangedrongen op concentrering van de aandacht op een snelle afsluiting van een kernstopverdrag, stelde Rusland de eis dat Amerika alle buitenlandse bases opheft waar kernwapens geïnstalleerd zijn of „polarisduik- boten" kunnen bunkeren. ..enige reden was om t© hopen op een gelijke spoedige overeenkomst betref- Ontwapeningsoverleg in Genève is weer begonnen De Russische delegatieleider Koeznetsow stelde deze eis, nadat zijn Amerikaanse tegenspeler William C. Foster gecon stateerd bad, dat er naar zjjn mening In West-Duitsland zijn giste ren troepen in staat van pa raatheid gebracht om te wor den ingezet bij dreigende overstromingen omdat een lichte dooi zich over het ge hele land heeft verspreid. De verse sneeuw die in het Rijn land en Zuid-Duitsland is geval len, is snel veranderd in dooiende modder. De scheepvaart op de Rijn, die lange tijd door het ys was stilgelegd, is hervat- In de bosachtige streek van Bouil lon in de Belgische Ardennen zijn volgens een krant in Arlon wolven waargenomen. In België viel maandagavond en gisteren sneeuw tot acht centimeter diljte. De sneeuw in noordoost Oosten rijk is door een storm plaatselijk tot meters hoogte opgewaaid. Een lokaal treintje heeft er zeven uur lang in de sneeuw vastgezeten. Er werd gisteren opnieuw tegen lawi nes gewaarschuwd. De ijstoestand in de Deense wa teren is enigszins verbeterd. Voor het eerst sinds zondag zijn de trein veerboten de Grote Belt over gestoken. Nieuwe sneeuw Ook in eigen land viel weer sneeuw. Op Schiphol zijn gister morgen sneeuwblazers in actie ge weest om de landingsbanen vrij te houden en dat lukte goed. Alle vliegtuigen konden landen, op een uitzondering na, namelijk een DC-8 van de K.L.M. die uit New York kwam. In Amsterdam werd de sneeuw al in de vroegte aangepakt. Met groot materieel en ongeveer 1500 man arbeidskrachten ging de stadsreiniging de sneeuw te lïïf, zodat het verkeer nauwelijks moeilijkheden heeft ondervonden. Gisteravond begonnen echter in geheel Nederland, uitgezonderd het zuidoosten, de wegen weer glad te worden in het oosten en noorden als gevolg van verse sneeuw en in het westen door bevriezing. >og< fende een kernstopverdrag". Zeven stations De standpunten van oost en west zijn volgens Foster de afgelopen maanden nader tot elkaar gekomen. Hij deed een beroep op de Russen zich handelsbereid te tonen wat betreft de nog resterende geschilpunten, zoals het aantal inspec ties ter plaatse na sluiting van een kernstopverdrag en het aantal onbeman de seismische stations dat in elk land geplaatst zou moeten worden. Hij zei dat het westen misschien bereid zou zijn het aantal seismische stations te ver minderen van tien tot zeven. Koeznetsow verweet het westen de con ferentie tot een discussieclub te willen maken en tot een rookgordijn ter ver hulling van de bewapeningswedloop. AMERIKAANSE BOEING MET 42 MENSEN VERMIST Men is opsporingen begonnen naar een groot Amerikaans straalvliegtuig van het type Boeing-720 dat vermist wordt op een vlucht van Miami naar Chicago met 42 mensen aan boord. Van het toe stel, eigendom van de Northwest Oriënt Airlines, werd een laatste melding ont vangen zes of zeven minuten nadat het van het vliegveld van Miami was oj stegen. Het had om 22,15 uur (1 tijd) in Chicago moeten landen. Het gebied Miami-Tampa in Florida werd door een onweer geteisterd op het ogenblik dat het toestel in de lucht was. Er bevinden zich 35 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. VOOR 1963 RAMING VAN 450 ARBEIDSPLAATSEN Werkgelegenheid beter, uitgaande pendel kleiner DE SITUATIE OP DE ZEEUWSE arbeidsmarkt ondergaat geleide lijk aan een gunstige wijziging; in verband met de vestiging van ver schillende nieuwe bedrijven zal in ieder geval een belangrijke uitbrei ding van de werkgelegenheid tot stand komen, zodat de toekomst voor de Zeeuwse arbeidsmarkt dan ook met vertrouwen tegemoet ge zien kan worden. Dat wordt ge concludeerd in een „Arbeidsmarkt- beschrijving van de provincie Zeeland 1962", zoals het districts bureau voor de arbeidsvoorziening- die samengesteld heeft en waarin de stand van zaken voor 1962 wordt vergeleken met die in 1961 en waarin tevens getracht wordt de vermoedelijke ontwikkeling voor 1963 aan te geven. Enkele belangrijke zaken voor deze ont wikkeling zijn in I' keri samen gevat de volgende: s Voor 1963 wordt op een toene ming van het aantal arbeids plaatsen gerekend van 450 (van 79.500 naar 79.950). Door de vestiging van meer in dustriële bedrijven in de komen de jaren is het niet langer no dig zich buiten Zeeland een be staan te verschaffen, maar kan men deze nieuwe werkgelegen heid ook in Zeeland vinden. Dit gunstige perspectief blykt nog niet volledig uit het rapport, dat zich name lijk beperkt van 1961 tot 1963. Gunstige ontwikkeling bevol king, alsmede toeneming van de beroepsbevolking, die aanvanke lijk terugliep. Toeneming inkomende pendel (voor 1963 verwacht het D.B.A. een groei van 300 tot 1850). minder sterke toeneming uit gaande pendel; voor 1963 wordt zelfs een vermindering verwacht van 100 tot 2950. Waarschijnlijk verdere daling van het aantal werkloze mannen (voor 1963 van 1270 tot 1220, vestiging van enige industriële bedrij- als jaargemiddelde). beroeP9bevolkins Sneller tempo toenemende werk gelegenheid. In het rapport wordt, op overzichtelijke wyze achtereenvolgens aandacht besteed aan de beroepsbevolking in Zeeland, de werkgelegenheid (algemeen, tekorten, en de sectoren nyverheid, landbouw, vis- serij en diensten), de werkloosheid, de pendel en de aanvullende werkgelegen heid. Op een totale mannelijke Zeeuwse bevolking van 142.600 in 1962 (142.500 in 1961 en naar verwacht 142.800 in 1963) bestond de mannelijke beroeps bevolking in 1962 uit 82.200 personen tegen 82.300 in 1961, terwijl voor 1963 op eveneens 82.200 gerekend wordt, 57.7 procent van de Zeeuwse mannelyke be volking. De mannelijke bevolking is hierbij in drie leeftijdsgroepen verdeeld (van 0-13 jaar, van 14-64 jaar en van 65 jaar en ouder), waaruit scholieren en degenen zonder beroep zijn geëlimineerd. De ge ringe daling in 1962 ten opzichte van 1961 wordt veroorzaakt door het feit, dat het vertrekoverschot in de groep 14-64 iaar (waarin het grootste deel van de beroepsbevolking zich bevindt) groter is dan het vestigingsoverschot, en door de tendens, dat de jongeren lan ger dagonderwijs blijven volgen. Voor 1963 wordt echter in verband met de Van 1961 op 1962 kan van een gun stige ontwikkeling van de werkgele genheid worden gesproken. De nij verheid nam met 400 arbeidsplaatsen (voor mannen) en 290 (voor vrou wen) toe, terwijl voor 1963 gerekend wordt op een toeneming van respec tievelijk 700 en 220. In de diensten sector was er in 1962 een toeneming van 170 mannen- en 40 vrouwenar beidsplaatsen, terwijl voor 1963 op 50 mannenarbeidsplaatsen gerekend wordt. De werkgelegenheid in de visserij nam in 1962 enigszins af (met 20), die in de landbouw ver minderde evenwel met 500 mannen- en 200 vrouwenarbeidsplaatsen, ter wijl voor 1963 gerekend wordt op respectievelijk 300 en 60 arbeids plaatsen minder. Uit liet overzicht blijkt, dat het. aantal mannelyke arbeidsplaatsen voor 1963 veel belangrijker toe zou nemen (700 in tie nijverheid en 50 in de dienstensec tor), als niet de landbouw een terug slag van 300 zou brengen. De tekorten aan mannelijk personeel komen voornamelijk voor in de nijver heid, terwijl er tekorten aan vrouwelijk personeel zijn in de nijverheid en ae dienstensector. Voor 1963 wordt ver- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Fedde Schurer, de strijdbare hoofdre dacteur van de Friese Koerier, heeft deze week een merkwaardige beschou wing in zijn blad geschreven over een verschijnsel, dat hij aanduidt met het eigenaardige woord „verkindering", daarmee doelend op de steeds groter wordende plaats, die het kind naar zijn mening in de wereld der volwassenen gaat innemen. Zo wijst hij er op, dat in allerlei advertenties wordt gewerkt met foto's en gesprekken van kinderen over voedsel, kleding of meubelen, waarbij de fabrikant blijkbaar specu leert op het vermoeden bij de klant, dat zich in het grappige kindertaaltje een soort diepe wijsheid openbaart. Ook bij de t.v. signaleerde Schurer een aan tal gevallen van „verkindering": „Zo heeft enige maanden geleden iemand het georesteerd een groot aantal kinde ren te vragen naar hun mening over allerlei uiteenlopende onderwerpen, over de politiek, over de liefde, over de krant, over God zelfs", aldus de kenne lijk verontwaardigde Schurer. En ver derop zegt hij: „In een groot dagblad troffen wij dezer dagen een volle pagi na aan met meninge van kinderen, met namen en toenamen en grote twee- koloms portretten. Acht- en negenjari gen geven hier hun onbewimpelde oor delen over muziek, over Mozart zowel als over de modernen, en een van deze kleuters vertelt wat ze vindt van Simon Carmiggelt." En vervolgens concludeert Schurer somber, dat hier sprake is van een „onvolwassenheid der ouderen", die de kinderen noodlottig kan worden. Een stuk verder iri zijn artikel is hij nóg somberder en heeft hij het over „de ontbinding van een generatie, die de verworvenheden van haar cultuur niet meer ernstig neemt en rustig de kleu ters laat knikkeren met de parelen uit de kroon van Karei de Stoute". Niet mis! Schurer heeft, dunkt ons, wél een heel loodzwaar betoog geleverd. De pa gina, waarop hij doelt, is ook onder on ze ogen geweest en wij moeten beken nen een aantal uitlatingen van de be wuste jongelui met meer dan gewone interesse te hebben gelezen. Waarom? Al lezende vergeleken we deze prille pennevruchten die geen enkele pre tentie hadden met soms aardige, soms ook heel matige opstelletjes van kinderen, die we zelf kennen. Boven dien ging het hier om de spruiten van niet onvermaarde publicisten, zodat we bij het lezen probeerden iets van het mi lieu te herkennen of van de eigenschap pen van pa. Eerlijk gezegd vonden we het leuk en geen moment hebben we geloofd, dat de zieltjes van deze acht en negenjarigen door deze publikatie schade zouden lijden. evenmin hebben de indruk, dat hier peuters aan het spelen waren met de parels uit de kroon van Karei de Stoute. Kom nou, laten we niet overdrijven: die kinderen zowel uit de door Schurer gewraakte t.v.- uitzending als die van ae krantepagina drongen ons als volwassenèn volstrekt geen absoluut oordeel op. Er was slechts sprake van een kennismaking met kin derlijke reacties op bepaalde gebeur tenissen, zoals een concert, een circus voorstelling, een stuk proza. En ieder, die opgroeiende kinderen rond zich heeft en zich daarin verheugt, beleeft ook aan dergelijke reacties veel genoe gen. Er is nóg een t.v.-uitzending, die het ongenoegen van onze Friese hoofd redacteur heeft opgewekt. Men kan op geregelde tijden zegt Schurer meemaken, „dat een aantal jongelieden, wier enige kwaliteit schijnt te zijn, dat zij nog niet de seniliteitsgrens van twin tig jaar gepasseerd zijn, bij hun kauw gom langs een oordeel uitspuwen over een aantal grammofoonplaten, een oor deel dat samengevat wordt in twee bui tenlandse woorden, die men het best zou kunnen vertalen door „reuze" en „rot". Men begrijpt: Schurer doelt hier op het programma „top of flop". Zijn ergernis is weliswaar begrijpelijk voor ieder met een normaal kritisch vermo- gen, maar we moeten niet vergeten, dat het hier om een uitzending gaat voor jongelui uit de categorie, die men tegenwoordig „tieners" noemt. En al weer: de deelnemers spreken geen ab soluut oordeel uit, ze vertellen slechts ten gerieve van leeftijdsgenoten hoe ze over een bepaalde amusementsplaat denken. Volwassenen, die zich aan dit programma ergeren, hebben de beschik king over de~ knop van hun toestel: één draai en alle toppen plus floppen zijn weg. Men begrype goed: óók wij vinden het een naargeestig program ma, maar het gaat niet aan om het aan te vallen alleen omdat er kinderen van onder de twintig aan meedoen. Wil men aanvallen, akkoord, maar dan op grond van het minderwaardige peil van de amusementsmuziek. Maar dan kan de kritiek allerminst beperkt blijven tot top-of-flopl Alles bijeengenomen geloven we, dat het betoog van Schurer weinig sub tiel is. Hij kent andere waarden en be doelingen toe aan dagbladpublikaties dan bij de initiatiefnemers hebben voor gezeten, hij brengt reclame-methodie ken en verschijnselen, die hij „verkin dering" noemt, bijeen onder één noemer en beschouwt dat alles als één veront rustend geheel. In feite echter gaat het om verschillende zaken: de reclame methodieken bijvoorbeeld behoren af zonderlijk te worden beoordeeld en daar bij gaat het zeker niet alleen om het gébruik van infantiele elementen, maar óók om b.v. het hanteren van sex. Ge heel los van de moderne reclametactiek is er het onmiskenbare feit, dat de jeugd van thans veel mondiger is dan vroèger en in sterkere mate deelneemt aan het openbare leven: de kranten (óók die van Schurer!) hebben jeugd rubrieken, de jeugd beschikt over schoolkranten, jongelui verschijnen voor radio en t.v. Maar is dat nu zo erg? We geloven er niets van. En daarom zijn wij althans niet bereid op gezag van Schurer aan te nemen, dat hier sprake is van „de ontbinding van een generatie, die de verworvenheden van haar cultuur niet meer ernstig neemt". Een dergelijk eenzijdig verwijt kan rus tig voor kennisgeving worden aangeno men. wordt de Belgische roman schrijver en feuilletonist Georges Simenon op Chateau d'Echandens (Vaud, Zwitserland) 60 jaar. Si menon schepper van de detec tive-figuur commissaris Maigret schreef enkele honderden boe ken. waarvan er meer dan vijftig werden verfilmd. Zijn werk werd in 23 talen vertaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1