Sennocol Samenwerking klein-landbouwers op de duur onvermijdelijk Bloemkool door vorst vernietigd Vrachtauto in botsing met „wilde" koeien Streekverbetering zal dit jaar op Walcheren op gang komen wèg... verstopping AGENDA WALCHEREN „ONS GENOEGEN" TE KAPELLE HULDIGDE DRIE JUBILARISSEN 7 t/m 17 februari L.E.I.-0NDERZ0EK NAAR DE LANDARBEIDERS IN ZEELAND VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOORZITTER BEDRIJFSVOORLICHTING WALCHEREN: „De Walcherse boer zal zijn goed tot zeer goed vakmanschap op een bredere basis moeten uitbuiten. Onvermijdelijk is dan een bepaalde vorm van samenwerking." Dit stelde de voorzitter van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Walcheren, de heer W. K. van Nieuwenhuij- ze uit Oostkapelle tijdens de donderdagmiddag in „City" te Middel burg gehouden jaarvergadering van de vereniging. Gezien het huidige levenspeil achtte de voorzitter het onmogelijk op een klein landbouw bedrijf een voldoende inkomen te verkrijgen, dat een gezinsdekking geeft, die is aangepast aan de tijd. Samenwerking zal volgens de voorzitter van de Walcherse bedrijfsvoorlichting leiden tot besparin gen. Nieuwe mogelijkheden moeten worden gezocht in intensivering van het bedrijf. springen. De „richtlenen", die hij aan gaf, gelden specigal de boeren op het gemengde bedrijf. Op het gemengde be drijf ligt 60 a 70 van de werkzaam heden in de bedrijfsgebouwen, waarop bij een juiste bedrijfsvoering veel werk kan worden bespaard. De inleider verklaarde voorts een tegen stander te zijn van vele investeringen. „Met de sterk veranderende technieken van tegenwoordig moet men oppassen met vaste investeringen", hield hij de aanwezigen voor. Ir. Boonman zag meer in andere werkwijzen, die tijd en dus geld besparen, in de aanschaffing van betere en eenvoudige hulpmiddelen en in eenvoudige verbouwingen, die zo wei- mogelijk geld kosten. Aan het begin van de vergadering las de heer F. de Ronde van de rijks- lanflbouwvoorlichtingsdlenst te Goes het pas verschenen rapport voor van de commissie „aardappelteelt en -af zet" van de vereniging van bedrijfs voorlichting Walcheren. In dit rap port wordt gesteld, dat de afzet van aardappelen de meeste zorgen geeft. Vooral in het najaar is het aanbod De heer Van Nieuwenhuijze was van mening, dat de" kleine landbouwbedrij ven voor de keus zullen komen te staan: voort blijven gaan op de oude voet en verdwijnen, dan wel het roer tijdig om gooien. Hij zag goede kansen in een verdere intensivering: fruitteelt, dubbele teelt, zoals vroege aardappelen met na- gewas, uien, bloembollen, grove groen teteelt en mogelijk tuinbouw onder glas. Voor de grotere bedrijven achtte spre ker een hechte band met de loonwerkers noodzakelijk, ten einde gezamenlijk de vereiste „duurdere stukken" rendabel te maken. Voorts wees hij er op, dat met de loonwerkers reeds een begin van sa menwerking is opgebouwd. Verdere bin ding noemde hij gewenst om de tarieven binnen redelijke perken te houden. Het punt van de samenwerking werd ook aangeroerd door de inleider op deze vergadering, ir. D. O. M. Boon man van het consulentschap voor arbeidsmethoden te Wageningen, die ook al op de noodzaak van samen werking wees. Hij betoogde, dat als de boeren niet geneigd zijn samen te werken, er ook geen toekomst meer is voor de loonwerkers. De loonwer kers dienen volgens ir. Boonman sa men te werken met een aantal boe ren. „Samenwerking degradeert de boer in geen enkel opzicht als onder nemer", zei spreker verder. Wenken De consulent voor arbeidsmethoden gaf de talrijke aanwezigen in zijn met grote aandacht gevolgde inleiding tal van praktische wenken om zo rationeel mo gelijk met hun eigen werkkracht om te „PRESIDENT WIERDSMA" VERRICHTTE MEEST GEVAARVOLLE REDDING De bemanning van de redding boot „President Wierdsma" uit Breskens heeft van de directie van de Koninklijke Zuid-Holland se Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen bericht ont vangen, dat zy in het jaar 1962 do meest gevaarvolle redding van alle stations beeft verricht. Het betrof Uier de redding van de laatste vier bemanningsleden van het Belgische radlo-zend- schip „Uilenspiegel". Onder de K.Z.R.M. ressorteren acht red- dingstations, van Terheyden tot on met Cadzand, waarvan zes op de Zuidhollandse eilanden en in Zeeland. Onder zeer moeilijke omstandig heden er stond veel zee en het zware op drift geraakte schip zat angstig dicht onder de kust haalde de bemanning van de in Breskens gestationeerde red dingboot met schipper Willem van den Broecke op zondag 16 december van het vorig jaar nabij Cadzand de laatste vier beman ningsleden van het schip. Tevo ren had de reddingboot van Zee- brugge al vijf man van het schip aan boord genomen. Het was de eerste redding voor schipper Van de Broecke, sinds hij ruim een jaar geleden het ge zag over de „President Wierds ma" kreeg. De vier geredde Belgische be manningsleden waren gezagvoer der Marcel van Massehove (37) uit Helst aan Zee, machinist Os car van Torte (52) uit Zcebrug- ge, kok Rogier Dumoleijn (28) uit Zeebrugge en technicus Paul van Bockstaele uit Wilrijk bü Antwerpen. zonder kramp door het nieuwe natuurprodukt dragees herstellen uw /f\ natuurlijke stofwisseling (c F Middelburg De Schakel: Toelichting op elektronische muziek (Jeugd en Muziek) 10.45 uur: Electro: Eenzaam zijn de on dankbaren. 19.30 uur, 14 laar. VllBsIngcn - Alhambra: Gejaagd door de wind, 19 uur; Luxor: Eenzaam zijn de ontembnren, 20 uur. 14 Jaar: Sehelde- kworticr: Toneelgezelschap Willem van Cnppellcn met „Wat is er vannacht ge beurd voor ver. van ambtenaren „Dp Schelde". 20 uur: Concertgebouw: Aspï- rnnten-ledenultvoering „Oranje-Nassau". 19.30 uur. Goes Grand; Gejaagd door de wind. 19.30 uur. 14 Jaar: Slot Ostende: Feestavond Nederlandsche Heide Mij., 19.30 uur. Terneuren Luxor: Als vrouwen liefhebben. 20 uur. 14 Jaar. Sas va» Gent Olympiatlieater: Daar droomt elk meisje van. 20 uur. alle leef tijden. Groede - De Drie Koningen: Ontspannings avond Z.P.M.—P.J.G.-afdeling. 19 uur. Zirrlkzer Huis van Nassau: Feestavond visserijvereniging „Helpt elkander". 20 uur: Huls van Nassau: Sociëteit „Land bouw en Handel": lezing over Spi Portugal en Marokko, 19.30 uur. op Walcheren te hoog, waardoor de prijs met 1 tot 1% cent per kg wordt gedrukt, hetgeen juist de winst is, die de boer nodig heeft om zijn be drijf mede op peil te helpen houden. Meer spreiding van het aanbod om prijsbederf tegen te gaan, achten de rapporteurs noodzakelijk. In dit ver band wordt gepleit voor een geza menlijke afzet, zoals men al ziet in andere Zeeuwse gebieden. Daarvoor zou een telersvereniging opgericht dienen te worden. Streekverbetering De nieuwbenoemde hoofdingenieur-direc teur van de voorlichting in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom, deed nog een aantal mededelingen over de voorgeno men streekverbetering op Walcheren, welke r.og dit jaar op gang zal komen. Spreker verwachtte, dat van rijkswege minstens eenzelfde bedrag en mogelijk zelfs meer voor de streekverbetering Walcheren zal worden besteed als men voor Tholen heeft gedaan. Dat betekent over een zevenjarige periode minstens een kwart miljoen gulden. Ongeveer 40 gaat weg aan salarissen en derge lijke voor de aan te stellen voorlichters, maar 60 komt rechtstreeks ten nutte van de streek. Dr. Van Beekom wees erop, dat men streekverbetering moet zien als streek- ontwikkeling. Men krijgt meer voorlich ting in de breedte. Alle activiteiten, die er thans zijn, gaan onverminderd voort, verklaarde dr. Van Beekom. Tijdens deze vergadering werd voorts het huishoudelijk deel afgewerkt. De vergadering ging akkoord met de voorgestelde contributieverhoging van het vaste bderag van 1,50 op 4,per jaar. De ha-heffing blijft gehandhaafd. In de plaats van de aftredende bestuursleden Jac. de Nood en A. de Korte, werden be noemd de heren Simonse en Breel. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. MIDDELBURG Forumavond P.v.d.A. De afdeling Middelburg van de P.v.d.A. hield in de Gouden Poorte een forum avond onder leiding van de afdelings voorzitter, de heer M. A. Hubregtse. Het forum bestond verder uit de heren A. van Aalst, districtsbestuurder van de ABVA, C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V., M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten en mr. A. J. van der Weel, oud-lld van Gedeputeerde Sta ten. Laatstgenoemde verving wegens ziekte, het Tweede-Kamerlid, drs. Th. J. Westerhout. Tot de vele vragen, welke op het forum werden afgevuurd behoorden: de niet- toetreding van Engeland tot de E.E.G. (de Gaulle), de nieuwe bijstandwet, de ziekenfondswet, dc vertegenwoordiging van de factor arbeid in de raad van commissarissen van bedrijven, de dub belstadgedachte en de herindeling van Walcheren, het veer Vlissingen-Bres- kens en... het sneeuwruimen in' deze gemeente. -n deze vergadering werden tevens de voorstellen besproken, weke op 20 april aanstaande in een door dc huishoudelijke partijraad, te Utrecht te houden bijeen-, komst zullen worden behandeld. Tot de instelling van deze huishoudelijke par tijraad werd op het in januari jl. gehou den congres besloten. Mr. Van der Weel gaf als lid van de lan delijke commissie, welke onder leiding stond van oud-minister prof. Samkalden, een toelichting op het tweede interim- rapport dier commissie over interne par tijdemocratie. Ten slotte werd nog aandacht besteed aan de aanstaande kamerverkiezing. De heren H. G. de Ru, tweede secretaris en van der Weel, jongeren-secretaris zullen zich met de leiding van de ver spreiding van de verkiezingslectuur be lasten. Bjj deze verspreiding van de ver kiezingslectuur zal een honderdtal leden 25 wijken van 4 personen worden ingeschakeld. Stembrieven voor de Tweede-Kamerverkiezing werden op de ze vergadering ingeleverd. Bijzondere jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen Donderdagmiddag hield dc bloeiende af deling Middelburg van de Ned. Vereni- ing voor Huisvrouwen een geanimeer- jaarvergadering in hotel Suisse. Hierbü werd afscheid genomen van twee "bestuursleden; van mevrouw Tj. den Boer-Roelfsema, pennlngmeesteres- se en vice-presidente en van mevrouw Kosters als secretaresse. Unaniem sloot de vergadering zich aan bij het voorstel van afe presidente, me vrouw M. A. van der Boogert-Selhorst, om de scheidende penningmeesteresse die reeds 12 jaar in het bestuur zit ting heeft het erelidmaatschap van de vereniging te verlenen. In de plaats van mevrouw Kosters, die ook reeds 7 jaar haar medewerking verleent, koos men mevrouw J. E. Kakebeeke-Mossel- mans, die het voorzitterschap zal over- Elektronische muziek op avond van Jeugd en Muziek Hedenavond, vrijdag, geeft de heer R. Vermeulen een toelichting op enkele elektronische muziekwerken voor de af deling Middelburg van Jeugd en Mu ziek. Deze avond, waarop werken van Badings, Raaijmakers en Disseveld ten gehore worden gebracht, begint om .cwart voorecht in het gebouw D« Schakel te ^Middelburg. Dê heer Ver meulen is wetenschappelijk leider van de elektronische klankstudio van rijksuniversiteit te Utrecht. Padvindsters weer op „voedseljacht" Zaterdag houden de Middelburgse pad vindsters en kabouters weer een voed- selinzameling voor de vogels. De Mid delburgse stadsdelen, die nog niet met een bezoek zijn vereerd, komen deze dag aan de beurt. Het zijn de .omge ving van de Dampoort en een gebied rond de Penninghoeksingel. VUSSINGEN Zeeland Sport op de schaats Zeeland Sport houdt morgen, zaterdag, om half tien op de sintelbaan-ijsbaan te Vlissingen schaatswedstrijden voor le den en leden van de supportersvereni ging. De afstanden die worden verreden zyn de 500 en de 1500 meter. Simultaan schaken Dinsdagmiddag jl. speelde de heer P. A. C. Bikker voor de leden van de schaak club van de r.h.b.s. te Vlissingen een simultaanwedstrijd aan 26 borden. De heer Bikker won 21 partijen. Hij verloor van André de Hamer. Jaap Blom, Wiete Mesman, Frans van Dixhoorn en speel de remise tegen Wim Janssen. nemen. Als penningmi-_ gekozen mevrouw F. Janse dc Jonge- Dekker. B(j het afscheid en de installatie las de presidente een toepasselijk gedicht voor: „Dc kruiken" van A. van Duin kerken. De firma, die deze middag een film zou vertonen, had af laten weten, maar maakte dit goed, door het zenden van twee verlotingsattributcn". De jaarverslagen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Na het officiële gedeelte van de mid dag. sprak mevrouw Van der Boo- gert over de uitslag van de enquête over de bekendheid van het. I.V.H.A.- keurmerk. Het Instituut tot Voor lichting bij Huishoudelijke Arbeid, een instelling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, blijkt over het alge- meen vrij bekend te zijn. Ruim 25 van de ondervraagde gezinnen bleek bij de aankopen rekening te houden met dit keurmerk, speciaal als het textiel betrof. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen; H. A. M. Adrlaanse—ter Meulcn, G- van Mnancn—Gillissen Verschage, C. Deelen—Dekker, 7., J. Lenstra—de Waardt, z. T. C. de Kanter—Bms van Boet- zelaer, z M. A. BergmeiJer—van Uncn. d. S. Blankenburgh—Kosters, d. A. M, den Boercle Ruiter, z. W. KestelooBruijn- ooge. z. G. van der Kaap—Bnkkemn, z. L PouwelseLabruijère, d. J. A. Ras—van Olm, z. L. H. G. Adriannsens—Van Wars. z. Ondertrouwd: J. J. van Peenen 22 J. cn M. Goeseije 19 J. P. de Koning 23 J. en J. H. Leidekkers 21 J. W. Vermeulen 22 J. cn J. Hol 20 J. Getrouwd: J. J. van Schalk 25 en I. J. Goossen 19 J. Overleden: A. E. van Rijswijk. 28 j. M. Goecfoloed—Looisen. 57 J. H. J. Nauta. 60 j. C. van Alten. 75 J. In zijn openingsrede voor de Zeeuwse groenteteeltdag, gisteren in Middelburg door de Z.G.V; ge houden, heeft voorzitter W. Jozi- asse er op gewezen, dat de strenge maar vooral ook langdurige vorst, in samenwerking met duiven, een den en ganzen, de wïnterbloem- kooloogst in Zeeland totaal heeft vernietigd. Ook andere gewassen, zoals prei enz. zullen volgens de Z.G.V.-voorzitter zware schade hebben opgelopen. Over de schade aan plantenrijen onder platglas valt momenteel nog niets te zeg gen. De heer Joziasse wees er vervolgens op, dat zeer waarschijnlijk binnenkort het selectiewerk voor de winterbloemkool op een proefveld kan beginnen. De Z.G. V. is met de gemeente Middelburg in onderhandeling over een perceel bouw land, dat niet in het uitbreidingsplan valt. De bedoeling is, dat daarop het selectiewerk geconcentreerd wordt en dat er het eïgrvi winterbloemkoolzaad op geteeld wordt. Een proeftuin in de ware zin des woords zal dit perceel echter niet worden. Hoewel de Z.G.V. niet tot taak heeft voorlichting te geven aan de consumen ten. ging de heer Joziasse in het kort in op een klacht van die zijde over de ho ge groenteprijzen. De voorzitter merkte op, dat in de eerste plaats door de strenge \orst niet alleen het oogsten en het vervoer moeilijker en dus duurder geworden zijn, maar dat ook de hoeveel heden veel kleiner zijn doordat de groei ontbreekt en daardoor voor o.a. glasar tikelen een verlating optreedt. Ten tweede werkt een winter als deze ook voor duurder voor de handel. „Helaas beschik ik niet over voldoende betrouwbare cijfers, maar ik heb zo het idee. dat groente één van de weinige voedingsmiddelen is, die de laatste 15 iaar relatief weinig in prijs gestegen is", meende de heer Joziasse. Teleurgesteld was de heer Joziasse over het feit. dat de provinciale commissie van veilingen in Zeeland het bij een toe zegging gelaten heeft om te bekijken hoe de contractteelt gestimuleerd en ge coördineerd kan worden. „Van concrete voorstellen is ons tot nu toe niets be kend", constateerde de Z.G.V.-voorzit ter, die zich afvroeg of dit wellicht een gevolg is van de eenzijdige samenstel ling van deze commissiè. Het bestuur werd bij de afwerking van een korte agenda uitgebreid met de heren R. Nobus uit Eede (voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen) en A. J. Berman te Kapelle (voor de Bevelanden). Op voorstel van het bestuur werd de con tributie verhoogd tot 10 gulden. Aan het begin van de vergadering had gedeputeerde J. v. d. Bos betoogd, dat het pi'ovinciaal bestuur grote aandacht heeft voor de tuinbouw. Bejaarde weduwe dood in woning aangetroffen In de Hcllebardierstraat te Vlissingen heeft de gemeentepolitie donderdag de bejaarde weduwe M. du Pont dood in de gang van haar woning aangetroffen. Aangenomen' wordt dat de 79-jarïge aan een val van de trap is overleden. Omwonenden en leveranciers hadden •eeds opgemerkt dat de alleenwonen de dame zich niet liet zien. Toen dan ook de surveillance-auto van de politie door de Hellebardierstraat reed werd deze aangehouden om de agenten op dat feit te attenderen. Wanneer mevrouw Du Pont precies is overleden was moei lijk te zeggen. Mogelijk is zij reeds en kele dagen geleden van de trap geval len. AAGTEKERKE N.C.V.B. kwam bijeen De afdeling Aagtekerke van de N.C.V.B. hield dezer dagen de maandelijkse ver gadering onder leiding van haar pre sidente mevrouw P. Vos-Schout. Als spreker voor deze avond trad op ds. B. Duisterhof uit Aagtekerke met als on derwerp „Helderziendheid". In dit jaar gaven wederom 3 nieuwe leden zich op. De volgende vergadering werd vastge steld op 26 februari. Na de pauze werd „Haar laatste wil", een blijspel in drie bedrijven, van J. W- van de Heiden en H. Bakker, opgevoerd. Het stuk, dat onder regie stond van de heer P. de Puit, kreeg een goede ver tolking. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Aan het begin van de bij eenkomst sprak voorzitter P. de Puit een openingswoord, waarin hij speciaal welkom heette burgemeester H. G. van Suijlckom en beschermheer ir. D. J. van der Have en hun echtgenoten. Vandaag, vrijdag, zal er een heropvoering worden gegeven. Tijdens jaarlijkse uitvoering De keren Abr. Hoogesteger, F. Bolle en M. van Liere Tijdens de donderdagavond gehouden jaarlijkse uitvoering heeft dc muziek vereniging „Ons Genoegen" te Kapelle op hartelijke wijze drie van de leden ge huldigd. Het waren de heren Abr. Hoo gesteger, F. Bolle en M. van Liere, die 40 jaar geleden op 12-jarige leeftijd als lid toetraden. Sainen met hun echtgeno ten moesten zij voor het front van het korps aantreden, waarna zij werden toe gesproken door beschermheer ir. D. J. van der Have. Deze merkte op, dat zij al die jaren niet alleen met het korps zijn moegesloft, maar bovenal nog de béste partijen wis ten te blazen. Als dank daarvoor ont vingen de jubilarissen uit handen van voorzitter P. de Puit een portefeuille. Aan de dames werden couverts uitge reikt, waarmee de dank werd vertolkt voor hun medeleven en opofferingen. In een geestige toespraak zei ir. Van der Have, dat de jubilarissen niet alleen om hun kwaliteiten zijn te prijzen, maar ook om hun trouw- Naast het muzikale kun nen, streefden zij er volgens hem ook steeds naar om de gezelligheid in het korps te verhogen. Dat dit veelal ge lukte, toonde de beschermheer aan door enkele leuke voorvallen uit het verleden naar voren te halen. Verheugend vond ir. Van der Have het pogen om de ka meraadschap op te voeren, waarbij veel steun is ontvangen van de directeur. Nadat ir. Van der Have de jubilarissen dank had gebracht voor de steun, toe wijding en opoffering, speelde het korps de Mars der Medici van Johann Wiche. Zowel korpsleden als jubilarissen moch ten daarbij van het talrijke publiek een spontaan applaus ontvangen. Vooraf had het korps onder leiding van directeur D. Burger rijf muzieknummers ten ge hore gebracht. Geopend werd daarbij met dc mars ..Roll away bat" van J. Ord Hume. Achtereenvolgens werd gespeeld de ouverture „De kalief van Bagdad" naar een arrangement van G. Mol. „The Cavalier" met solospel van tubaist P. Mol. „The Mill in the dale" en de ouverture „In Summerset". personenauto's-caravans Geopend van 10-17.en-19,30-22.30 uur zondagen van' 10-18,uur-toegang f 2.50 nieuwe AMSTERDAM Arbeidsvoorziening in landbouw Van 11 tot en met 15 februari in Rilland-Bath Onderzoekers van het Landbouw-Eco- nomisch Instituut zullen binnenkort op pad gaan om in de zeekleigebieden een aantal landarbeiders thuis te bezoeken teneinde gegevens te verzamelen over de problemen waarmee de landarbeider in deze tijd wordt geconfronteerd. Een gelijksoortig onderzoek is vorig jaar in de weidegebieden gehouden. Uit de re sultaten van deze onderzoeken hoopt men belangrijke conclusies te kunnen trekken ten aanzien van de arbeid in de landbouw. In Zeeland komt zoals gemeld het eerst Rilland-Bath aan de Deurt, nl. van 11 tot en met 15 februari. Het onder zoek dat door middel van een enquête wordt uitgevoerd, zal ook geschieden in de Zeeuwse gemeenten en dorpen: Noordwelle, Euemeet, Borssele, Hein- kenszand, Kloetïnge, Groede, IJzendy- ke, Zaamslag, Hontenisse, St. Maartens dijk, Oosterland en Nieuwerkerk. Tien jaar geleden werd het onderzoek rehouden omdat men vond, dat er over Ie landarbeidersgroep als zodanig te weinig bekend was. Er was een voor Kantonrechter Middelburg Veehandelaar kreeg boete van 10,- veehandelaar Arendskerke woensdag tijdens de zitting van de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. „Een beest is eer beest", voerde de verdachte als verde diging aan, voor het feit, dat zijn losge broken vee zich op de openbare weg be vond. De dieren konden uitbreken om dat de omheining niet degelijk was en zij waren daarom die vroege morgen „in aanraking" gekomen met een vracht auto, die daarbij schade opliep. „Toch was de omheining wel goed", vervolgde de veehandelaar „maar je hebt er altijd wilden onder, een dier is een dier". „En een mens is een mens", vulde de kantonrechter aan, „die voor een behoorlijke omheining dient te zor gen". Nadat de officier van justitie, mr. P. C. Doedens, een eis van 15 had laten horen, vonniste mr. Moolenburg met 10. Een boete van 100 vroeg de officier voor de overtreding, die de monteur J. J. W. uit Middelburg had begaan. Verdachte was met zyn personen auto een andere auto gaan inhalen, juist toen deze op de tamelijk smalle weg voorbij een links geparkeerde bestelwagen reed. „De enige moge lijkheid was om tussen de twee auto's verdachte, die blijkbaar te snel reed door te scharrelen", verklaarde de om zich tjjdig te kunnen terugtrek ken. De kantonrechter legde de mon teur een boete op van 55. De weg was nat en glad, toen de koop man P. V. uit 's-Heerenhoek met zijn auto bij Ovezande uit de bocht raakte, de berm inreed en twee bermpaaltjes raakte. Toen hij bij een poging om zijn wagen weer recht te trekken, enigszins op de linkerweghelft terechtkwam, moest een uit tegengestelde richting ko mende personenauto snel afremmen om een botsing te voorkomen. De auto slip te daarbij en kwam tot stilstand tegen een boom. De kantonrechter oordeelde WESTKAPELLE Heidelbergse Catechismus op vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereniging dienst der Kerk" te Westkapelle hield dezer dagen de maandelijkse bijeen komst, die onder leiding stond van me vrouw Oosthoek. Ds. W. Oosthoek hield tijdens deze bijeenkomst een inleiding over „Vierhonderd jaar Heidelbergse Catechismus", waarop een levendige dis cussie ontstond. Op een nog nader te bepalen datum zal ds. Oosthoek in de kring van gemeenteleden nog verder op dit onderwerp ingaan. Overzicht Boerenleenbank In januari van dit jaar werd by de spaarbank ingelegd 193.240,97. Terug betaald werd in dezelfde periode 121.520,12- Het spaaroverschot be draagt 71.720,85. Het saldo van de spaarbank bedroeg op 31 januari jl. 6.086.627,56. In januari kwamen er 14 nieuwe spaarders bij. Drie jubilarissen van „Ons Genoegen' te Kapelle viel donderdagavond een spontane hulde ten deel. De foto toont het hobgtepunt van de huldiging. Van links naar rechts jubilaris A. Hooge steger en echtgenote, mevrouro en me neer Bolle en de heer M. van Liere met zijn vrouw. Helemaal rechts op het po dium ir. D. J, van der Have. Op de voorgrond voorzitter P. de Puit. Foto P.Z.C.) dat de snelheid van de verdachte te groot was geweest op een dergelijke gladde weg; hij vonniste met 60. De bode-vrachtrijder M. C. uit Veere kreeg conform de eis een boete van 30, omdat hg in de bocht bij de Koorkerkstraat Lange Delft in Mid delburg niet voldoende rechts had ge houden. De hakker D. H. uit Baarland had met zijn personenauto in Ovezan de te hard gereden om tijdig te kunnen afremmen voor een voor hem stoppende vrachtauto. Het kwam hem te staan op een boete van 15. Bij verstek is de expediteur R. M. B. uit Schoondijke veroordeeld tot een boete van 30 omdat hij bij het ne men van de bocht Stationsbrug-Ka- naalweg te Middelburg met zijn vrachtwagen niet voldoende uitweek naar rechts. Hierdoor ontstond een botsing met de personenauto van J. J. v. d. O. uit Middelburg, die in deze zaak als getuige werd gehoord. De vertegenwoordiger J. B. uit Vlissin gen, wilde niet erkennen, dat hij bij een inhaalmanoeuvre op de rijksweg by Krabbendijke zodanig op de linkerweg- helft had gereden, dat gevaar en belem mering ontstond voor net tegemoetko mend verkeer. Een groeps-surveillance- auto van de rijkspolitie kon door tydig remmen een aanrijding voorkomen. De kantonrechter stemde in met de straf die de officier voor deze overtreding voorstelde: namelijk 50. De landbouwer J. S. uit Koudekerke verleende op een splitsing bij de Prinses Beatrixlaan in Koudekerke geen voor rang aan een motorfiets, hetgeen hij moest boeten met enkele kwetsuren en de 15. die de kantonrechter hem op legde. Uitlokking door het ter beschikking stellen van een bakfiets aan een 13- jarige jongen, was de bakkersknecht C. K. uit 's-Heerenhoek ten laste ge legd. Ook al had de verdachte mis schien niet de opdracht gegeven dat de jongen met de bakfiets zou ry- den, toch had hij kunnen weten dat de verleiding voor de jonge G. te groot zou zijn, volgens de kanton rechter. Deze „uitlokking" kostte de bakkersknecht een boete van 10, de officier had 15 geëist. haald. De landarbeider wordt in deze tijd nog ten deel met dezelfde problemen geconfronteerd als in 1952. Maar daar- lij komt, dat zich enkele nieuwe ont wikkelingen hebben voorgedaan, waar bij de landarbeidersgroep ten nauwste is betrokken. Men denke slchts aan de ontwikkeling van de werkgelegenheid voor landarbei ders, waarbij ook het toenemen van het loonwerk en het opkomen van de hulp verleningsorganisaties van belang zijn. Eveneens kan in dit verband worden ge noemd de steeds verder gaande doorvoe ring van de vijfdaagse werkweek en de arbeidstijdverkorting in de niet-agrari- sche beroepen op het platteland. Dan is er het vraagstuk van de bin ding van de jeugdige landarbeiders en de motieven van de beroepskeuze in verband met de verbeterde verkeersmo- gelijkheden en de toenemende ïndustria- usalie. Hierbij denkt men ook aan de vraag, in hoeverre het beroep landarbei der nog bewust gekozen wordt door de jeugdigen, gezien de vele andere onder wijsmogelijkheden en de verlenging van de leerplichtige leeftijd. Het zal eveneens van belang zijn na te gaan of er inderdaad sprake is van af neming van grondgebruik door landar beiders en in welke mate er nog toe treding uit andere beroepen plaatsvindt. De algemene mening is, dat landarbei ders thans nog uitsluitend werkzaam zijn op grote bedrijven. De werkelijkheid is bonter geschakeerd: vermoedelijk werkt een belangrijk aantal landarbei ders door allerlei nu nog onbekende oorzaken ook op de wat kleinere be drijven. Deze ontwikkelingen en motieven vor men voor het Landbouw-Economisehe Instituut aanleiding opnieuw een onder zoek in te stellen in de zeekleigebieden. Daar is het aantal landarbeiders nog groot en zij nemen er een belangrijke plaats in de arbeidsvoorziening in. Het wordt geen zuivere herhaling van het onderzoek van 1952. Deze keer zal men zich voornamelijk bepalen tot ac tuele problemen. Op verschillende punten zal echter ver gelijking met het voorgaande onder zoek mogelijk en wenselijk zijn. Bijvoor beeld wat betreft de beroepskeuze van de zoons, de toetreding uit niet-agrari- sche beroepen en de scholing. Hierdoor zal immers een indruk kunnen worden verkregen hoe zich ten aanzien van de ze punten in een periode van tien jaar bepaalde ontwikkelingen voordoen. Het is dus de bedoeling, dat de land arbeiders thuis worden bezocht. Van hun medewerking en van de medewer king die hun werkgevers verlenen zal het geheel afhangen, of later aan de hand van de verkregen gegevens be langrijke conclusies kunnen worden ge trokken, die van nut zijn voor de ar beidsvoorziening in de landbouw. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 6-2: Zaanstroom van Antwerpen, Thea van zee. Anne Her- furth van Goole, John M van Rotterdam, 7-2: Frigo van Rotterdam. Vlissingen vertrokken op 6-2: Zaanstroom naar Shoreham, Nautic naar Antwerpen, 7-2: John ET naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 6-2: Escaut van Dover. Nederweser van Barcelona. Ommen- kerk van Bremen. Virgo van Londen. Mei doorn van Botterdam. Nancy S van Ports- mouth/Terneuzen. 7-2: Alhena van Buenos Aires. Cheetah van Rotterdam. Looiersgracht van Amsterdam. Aaltje van zee/Temeuzen. Hoe. Vinces van Londen/Gent. Gepasseerd van Antwerpen 6-2: Cornells Broere naar Rotterdam/Terneuzen, Trude K naar zee, Sinon naar Rotterdam. Oranjeborg naar Rotterdam. Randfontein naar Amster dam, Hoyledesingel naar Rotterdam. Ida D naar Rotterdam. Giessenkerk naar Rotter dam. Afiena naar zee/Gent, Hoogezand naar Rotterdam, Caltex Delfzijl naar Bahrein. Do lores naar Rotterdam. Senang naar Amster dam. Hecuba naar Amsterdam, Merwestad naar Rotterdam, Seabreeze naar Londen. Vlissingen aangekomen op 5 febr.: Nautic van Ipswich. Sirius van Rotterdam. 6 febr.: Catharina-TT van Rotterdam. GepasseerS naar Antwerpen op 5 febr.: Velox van Cork. Jongkind van Belfast. Hecuba van Rotterdam. Modjokerto van Londen. Sandenburgh van Rotterdam. Oat- marsum van Rotterdam. Slamat van Bugo. Vesta van Rotterdam-Terneuzen. Arbon van zee-Gent. Jan van Rotterdam. Manta van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 5e febr.: Scheldeborg naar Delfzijl. Els Teekman naar zee. Dollard naar Rotterdam. Gouweborg naarf Amsterdam. Muiderkerk naar Rotter dam. Jell naar Rotterdam. Eagle naar Lon den. 5 febr.: Axel naar zee. Dicky naar Rotterdam-Sluiskil. Chiron naar Amsterdam. Silvretta naar Gotenborg. Dtntelborg naar Rotterdam. Kars naar Esbjerg. Tukker naar Rotterdam. Rubato naar Rotterdam- Gent. Rozenburgh naar Sligo. Mithras naar Rotterdam. Heerengracht naar Rotterdam. Neptunus naar Duinkerken. ZUID-BEVELAND GOES Schoolschaatsen ambachtsschool Dezer dagen zijn op de Oostvest te Goes schaatswedstrijden gehouden voor de leerlingen van de ambachtsschool. De leerlingen waren verdeeld over drie leeftijdsgroepen. De wedstrijden hadden een zeer geanimeerd en sportief verloop. De prijswinnaars waren: groep 1. P. J. Pieterse, Groes; W. v. Fraassen. Goes; J. Schouten, Wemeldin- ge: groep 2: A. v. d. Kreeke, 's-Heer- Arendskerke; M. Westerweel, Wol- phaartsdijk; A. J. Provoost, Colijnsplaat; groep 3: P. Dekker, Borssele; W. F. J. Baarends, Goes; H. J. C. Lavooy, Hans- weert. Schoolkampioen werd A. v. d. Kreeke te 's-Heer-Arendskerke. Na afloop werden in de hal van de am bachtsschool de prijzen uitgereikt. die tijd bezien onrustbarende trek uit de landbouw aan de gang, de sociale positie van de landarbeidersgroep liet te wensen over en mede daardoor was de aantrekkelijkheid van het landarbei- Vlissingsche Nutsspaarbank in januari van dit jaar De totaalcyfers van de Vlissingsche Nutsspaarbank over de maand januari luiden als volgt: tegoed bij het begin 28.481.442,60 (januari 1962: een be drag van 25.034.111,11). De inleg be droeg 1.759.708,82 1.684.568,17). Er werd f 1.535.689,40 terugbetaald 1.285.937,91). Het tegoed bij het ein de van de maand bedroeg f 28.705.462,02 25.432.741,37). De inleg van het schoolsparen was 3.356,20 3.949.60). In de actie van de jeugdspaarwet werd in januari 50.966,38 38.806,5-5) ingelead en 5.206,22 3.100,47) terugbetaald. Het tegoed op liet eind van de maand was 568.998,01 396.486,48). Voor de ambtenarenspaarregelïng bedroeg de in leg 8.156,01 10.894,10), de terugbe taling 1.445,90 2.287,45) en het te goed op het einde van de maand 190.808,07 123.672,10). Er werden in totaal 291 (360) spa«?rbusjes gele digd. De totaal inleg was 8.976,58 10.086.92). Te Vlissingen legde men gedurende de maand januari in totaal 1.058.096,42 988.749,99) in. Er werd 982.397,56 765.955,67) terugbetaald en het te- 18.484.284,64 16.177.884,82). afhaaldienst legde men 12.175 13.5)9) in. De Nutsspaarbank betaal de via deze dienst 13.148,05 18.351,35) terug. Het tegoed bedroeg op 31 januari 73.007.&4 67.542.42). De inleg in Souburg bedroeg 110.388.93 149.293,44). de terugbetaling een be drag van 77.450,11 97.039,81) en het tegoed op het einde van de maand 1.827.449.83 1.532.530.22). Voor Terneuzen luiden deze cijfers: 62.247.72 64.868,36), 54.117,86 51.468.82), 789.755.61 If 743,425.22) Zaamslag: 9.951.71 13.080.01), 10.555.15 4.227,50), 186-349.59 193.265,82). Axel: 12.732,32 10.410.66) 10.705.25 9.050,61) 199.911.79 159.982.94). Heïnkens- zand: 845.25 5.389.38). geen terug betaling 31.711,97 (f 7.071,03). Goes: 415.917.72 343 236.36) 324.957,49 274750,06). 5.473.431,28 (f 5.010.264.40). Wolnhaartsdijk 48.459,43 74.686.75) 40.801.90 If 39.419.21) 1.043.475.87 If 952 070,33). N.-Beveland: 13.SR9.06 13.923.37). 4.455.13 If 15.662.18). 297.487.47 264.787.09). Kanelle: 15.025.26 If 7.365.85) 17.101 12.012,70) f 298.596,33 323.937.08). Marktberichten COÖPERATIEVE VELUVVSE EIERVF.ILING. Weekaarvoer 1.200.000 stuks, waarvan 273.560 in veiling werden gebracht. Handel rustig met teruglopend karakter. Prijzen iper 100 stuks) eieren van 54 tot 59 gram 17.9'2—18.34; 59 tot 63 gram 18 43—18 45: van 63 tot 67 n 18.53—18.44: van 67 tot 71 gram 18.40— E1ERVEILING S.B.E. Aanvoer 220.120 stuks. Handel onregelmatig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 38 tot 58 gram 12.07—,8,00: van 58 tot 62 gram 10.63— var 62 tot 72 gram 18.48—13 79, eende- eieren van 64 tot 67 gram 15 41—16.60; van 84 85 gram 17.50—17.71. EIERMARKT. Aanvoer 1.800.000 stuks, handel Flauw met sterk teruglopende prijzen Prijzen (per 100 stuks), eieren van 55 tot 65 gram 17 25—18.50; alg. prijs 17 70; kiloprijs 2,90 basis 61 gram. VEILING SINT-MAARTENSDIJK 7 februari Uien l. bonken 36.13. middel 55-70 38,17, middel 40-55 40.80—39.70. drielingen 40,55. pickles 27.—, stek 10,73. Aanvoer 35 ton. Bintjes 1 20.49. 17,10. Aanvoer 8 ton. GRAANBEUBS Tarwe 31—32. Gerst 28—29. Haver 24—26. Kleine erwten 45—52. Schokker; 75—7S. Brui ne bonen 130—160. Maanzaad 50—60 VEILING SINT-ANNALAND tcbruari. Uien. gewone 39.50—39.54. bonken 36.01, drielingen 40.04—40.49. pickles 28.50, stek 12,10. Aanvoer 29 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9