INDONESIË ZOU SNEL WILLEN HET CONTACT HERSTELLEN Verkade Ry-King KLANKBORD Overdracht niet vóór 1 mei Antirevolutionair actie-programma '63 Belangstelling voor economische samenwerking met Nederland knackebröd SELECTIE BIJ BEHANDELING VAN SPASTISCHE KINDEREN Weer geld verdwenen bij Haagse P.T.T. Eerste reactie uit Londen „Geen commerciële televisie of radio Televisie „GEEN TASTBAAR RESULTAAT UIT STREVEN NAAR DECENTRALISATIE" DAAGSE VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 LONDEN EN DEN HAAGWETEN NOG VAN NIETS (Van een onzer redacteuren) Een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Londen ontkende gisteravond, dat een diplomaat van deze ambassade on derweg zou zijn naar Nederland teneinde overleg te plegen over het hervatten van de diplomatieke betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. „Onze staf hier is nog volledig compleet, met uitzondering van de ambassadeur die op het ogenblik besprekin gen voert in Djakarta", aldus deze woordvoerder in een telefoon gesprek met onze Haagse redactie. Het bericht over de komst van een Indonesische diplomaat werd gis teren bekendgemaakt door de cor respondent van het persbureau Reuter in Djakarta, die de mede deling had gekregen van een offi ciële woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buiten landse zaken. Hoewel volgens deze woordvoerder een vertegenwoordi ger van de Indonesische ambassa de in Londen reeds naar Neder land zou zijn gevlogen, deelde het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteravond mede „nog geen enkel officieel bericht te hebben ontvangen omtrent de komst van een Indonesische diplo maat". rugkeer uit Djakarta van K.L,M.-onder- handelaar dr. E. van Konijnenburg is bekend geworden, dat de Indonesische regering zeer positief staat tegenover een snel herstellen van de betrekkingen. In dit verband werd herhaaldelijk de da tum van 1 april genoemd. Ook voor de K.L.M. zou dit van belang zijn, omdat men niet het hervatten van de lijn op Djakarta graag wil beschikken over een diplomatieke post in Nederland, die de visa kan verzorgen voor reizigers naar Indonesië. Volgens onze informatie zou de heer Van Konijnenburg in Djakarta ae verzekering hebben gekregen, dat deze post in Den Haag vóór het her vatten van de K.L.M.-lijn gevestigd zal worden. In Djakarta wenst men het diplomatieke contact echter uit sluitend te herstellen op het niveau van zaakgelastigde, omdat men on der geen enkele voorwaarde bereid is Het ministerie in Den Haag liet verder weten, dat mocht Indonesië besluiten een afgezant te zenden om de betrek kingen te herstellen, men hem op het ministerie van buitenlandse zaken gaar ne zal ontvangen, „omdat zoals bekend de regering reeds meer dan eens de be reidheid tot herstel der betrekkingen heeft uitgesproken. Aan Nederlandse zijde staat een hervatting van het diplo matieke verkeer niets in de weg". Het bericht over het bezoek van een Indonesische vertegenwoordiger werd gisteren ook bevestigd door een Ne derlands journalist, die op het ogen blik in Djakarta vertoeft. Volgens deze correspondent zou het Indone sische ministerie hebben bekendge maakt, dat in Den Haag gesproken zou worden over een uitwisseling van zaakgelastigden. Het gesprek zou worden gevoerd door een diplomaat met militaire rang. De Indonesische woordvoerder deelde verder mede, dat het zeer waarschijnlijk is dat president Soekarno in de rede die hy op 13 februari tot het „Nationale Front" zal richten, de kwestie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen zal aanroeren. In kringen rond het mi nisterie van buitenlandse zaken in Dja karta wordt een herstel van de betrek kingen spoedig verwacht. Geruchten Ook in Den Haag hebben de afgelopen dagen geruchten over een spoedige her vatting van de betrekkingen in toene mende mate de ronde gedaan. Na de te- Een modern begrip voor lekker eten prijs per pak 0.85 (bruin o( wit) ZI.J KON HET BETER. Een oude dame, die zich niet kon verenigen met de mo derne visie van „Christus als hovenier' een doek van de Britse schilder Graham Sutherland dat in de kathedraal van Chichester hangt, heeft dezer dagen met. een kogelpen daarin „de nodige correc ties" aangebracht en deze vervolgens met haar handtekening bekrachtigd. Toen z\j met haar werk klaar was, riep zij de koster-, tegen wie zij zei: „Het schilderij vervulde m(J met afschuw ik heb het maar met mijn pen veran derd". Voor de rechter geleid, verklaarde de oude dame de gevangenis boven een psychiatrische onderzoek te prefereren. KENNER. Een bewoner van de Bornse- straat in Almelo belde dezer dagen het politiebureau van Almelo met de me dedeling dat een hond bij hem voor de deur lag. Toen de opgewonden man erbij vertelde, dat het dier praktisch bezig was jongen te krijgen, spoedde enkele agenten zich per auto naar de aangege ven plaats. De hond werd in de auto gezet en naar het politiebureau ge bracht. Daar werd het dier nauwkeurig geobserveerd en toen bleek dat men niet voor uitbreiding behoefde te vrezen. Het was een reu MIDDEL. Patrick Campbell van de Londense „Sunday Times" gaf in zijn krant de conversatie weer, die zich ont wikkelde toen hij een loodgieter opbelde om iets te doen aan de bevroren water leiding in zijn huis. Campbell: „Elke centimeter van mjjn leiding is bevroren". Loodgieter: ..U bent aan het goede adres. Wij hebben een waterdichte me thode om bevroren waterleidingen te herstellen". Campbell: „Aha, fijn. prachtig". Loodgieter: „Weet U we wachten tot de dooi invalt". tot een ambassadeursuitwisseling, zolang minister Luns nog deel uit maakt van de Nederlandse regering. Samenwerking De heer Van Konijnenburg zou volgens onze berichten in Indonesië de verzeke ring hebben gekregen, dat men ook op economisch niveau openstaat voor her nieuwde samenwerking. De technische installaties in Indonesië verkeren in een ernstige staat van verval en men heeft dringende behoefte aan vitale onderde len, die uitsluitend door de Nederlandse industrie geleverd kunnen worden, om dat deze over "de blauwdrukken van de indertyd geleverde installaties beschikt. Hoewel men in Djakarta beseft, dat het uitblijven van een regeling van de in be slag genomen Nederlandse eigendom men een samenwerking in de weg staat, hoopt men deze kwestie op de volgende wijze op te lossen: wanneer de Neder landse regering zich bereid verklaart export-kredieten te verlenen en daar door de industrie in staat stelt de instal laties in Indonesië te herstellen, zou In donesië bereid zijn tot een formele rege ling van het geschil te komen. In hoe verre de heer Van Konijnenburg hiermee de inzichten van de Indonesische rege ring weergeeft, is ons echter niet oe- kend. Bolwerk Naar de mening van de heer Van Konij nenburg heeft Indonesië dringend be hoefte aan buitenlandse hulp, die het land in staat stellen een bolwerk te vor men tegen het opdringende communis me in Zuid-Oost-Azië. De betekenis voor het westen van een economisch krachtig Indonesië zal hy dan ook aanroeren in een televisie interview dat de N.C.R.V. zondagavond op het scherm brengt. CENTRALE RAAD VOOR VOLKSGEZONDHEID Behandeling moet oo\ zin hebben Het is van belang, dat door een zorgvuldige observatie wordt na gegaan, welke spastische kinderen wel en welke niet voor behandeling in aanmerking komen. Dat het onderzoek, of behandeling zin heeft, is noodzakelijk en voor liet kind, oor de ouders en voor de maatschap- Voor eventuele voorlichting van huisartsen, voor verwijzing van vermoe delijk spastische kinderen, kunnen de provinciale revalidatieorganen met hun regionale adviescommissies dienst doen. Onderzoek en behandeling moeten be horen tot de taak van een team van deskundigen die voor dit doel regel matig samenwerken. gedachten staan in het volgende maand te publiceren rapport van de Centrale Raad voor de Volksgezond heid, dat vorig jaar aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid is uit gebracht. In het rapport is aandacht •esteed aan de organisatorische proble men verbonden aan de behandeling van spastische kinderen en tevens aan de financiële problemen. Dagverblijf De gedachten zijn ontleend aan be schouwingen van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Ze werden gisteren door de directeur-generaal voor de volksgezondehid, prof. dr. Muntendam, vermeld in zijn rede bij gelegenheid van de opening van het poliklinisch dagverblijf voor spasti sche kinderen in Zwolle. Prof. Muntendam onderschreef de dachten van de centrale raad, die "de meer wetenschappelijke vraagstukken nog in studie heeft. Hij legde nadruk op de wenselijkheid van selectie. Als criterium kan gelden, dat een kind als behandelbaar wordt beschouwd, wanneer verwacht mag worden, dat door medische behandeling en parame dische hulp zodanige verbetering in zijn toestand zal kunnen worden gebracht, dat het in grotere mate onafhankelijk zal worden in zijn dagelijkse levens gewoonten. Hierby merkte jirof. Muntendam op, dat A" wenselijkheid van. het volgen van bepaalde vorm van ondcrwys kan binken, ook als geen medische behan deling nodig blijkt te zijn. De Haagse P.T.T. mist een bedrag van ongeveer 34.000,het geld moet ver zonden zjjn van het bijkantoor in de Bijenkorf, maar het is niet aangekomen op het hoofdpostkantoor aan de Prinse straat. In november jl. is een bedrag van ongeveer 100.000 zoekgeraakt, dat verzonden moet zyn van het bijkan toor aan het Nassauplein, maar dat evenmin het hoofdkantoor heeft bereikt. De vermissing van november is nog steeds niet opgelost. Men weet niet of het geld verdwenen is op het bijkantoor, tydens het transport of op het hoofd kantoor, dan wel het geld in een foutie ve zending terecht Ts gekomen. Het laatste lijkt welhaast onaannemelijk omdat de ontvanger zou hebben ge merkt dat hij meer geld in huis kreeg dan waarop hy rekende. Nu, na de twee de vermissing, houdt de P.T.T. er reke ning mee dat de verduistering niet door buitenstaanders is gepleegd. De Haagse officier van justitie is van de vermis sing op de hoogte gesteld. BROENEI IN FEDERATIE Do sultan van Broenei, sir Omar Sai- foeddin heeft besloten dat Broenei zal toetreden tot de in augustus a.s. te vormen nieuwe federatie Mnlesië, waar van verder Malakka, Singapore, Sere- wak en Noord-Borneo deel zullen uit maken. De status van geassocieerd lid van de E.E.G. beantwoordt niet aaii het belangrijkste doel dat En geland zich stelt bü zijn poging om lid van de gemeenschap te worden, namelijk het spelen van een politieke rol in Europa. Dit is gisteravond in Londen mee gedeeld door Britse functionaris sen. Niettemin, zo zeiden zij, zal een officieel voorstel voor een as sociatie, die tot het volledige lid maatschap leidt, nauwkeurig be studeerd worden en niet direct worden verworpen. Maar nu was er geen aanwijzing voor dat de Britse regering een associatie zal aanvaarden, zelfs niet bij wijze van tussenoplossing. Het Wereldgebeuren Land van records In Paraguay. 1 Indianen c V.N. OVER NIEUW-GUINEA De ondersecretaris der V.N., C. V. Narasjimhan heeft gisteren op een persconferentie te Djakarta ver klaard dat de V.N. het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea op 1 mei, 's- middags om half een, zul len overdragen aan Indonesië. Narasjimhan zeide dat dit tijdstip van overdracht was geregeld in besprekin gen tussen Indonesische autoriteiten en de tijdelijk administrateur der V.N.. de Pers Djalal Abdoh. Narasjimhan zeide dat Indonesië nooit direct aan de V.N had verzocht de datum van overdracht te vervroegen, doch er wel de aandsrM van de volkerenorganisatie op had ge- vestigd dat onder de Papoea's zelf sterk bestedingen. In een twintigtal artikelen heeft het convent van de Anti-Revoluti onaire Partij een „program van actie 1963" opgesteld. Dit pro gram zal op 23 maart aan de depu- tatenvergadering in Utrecht wor den aangeboden. Het program omvat ten aanzien van de internationale samenleving, de ontwik kelingslanden, Europa, de betrekkingen met Indonesië en het koninkrijk geen nieuwe gezichtspunten. Het dringt ver volgens aan op een verantwoorde, stel selmatige wijziging van de verhouding tussen overheidsuitgaven en particuliere zijn, doch moeten steunen op in het volksleven gewortelde organisaties. Staats- en eenheidsomroepen worden verworpen. In de a.r.-visie mag de wereldomroep niet uit luisterbijdra gen worden betaald. Ten aanzien van de economische en mo netaire politiek wordt het standpunt ge handhaafd, dat produktïe en distributie zoveel mogelijk in particuliere handen thuishoren. De overheid dient daarbij een gezonde monetaire politiek als basis voor waardevast geld en voor een doel treffende conjunctuurpolitiek te voeren Daarbij dient gestreefd te worden naar verantwoorde concurrentieverhoudingen. de wens leefde dat de overdracht worden vervroegd. Volgens Narasjimhan had Indonesië ook nooit, in tegenstelling met berichten van die strekking, de kwestie aan de orde gesteld van het laten vervallen van een volksstemming in westelijk Nieuw-Gui nea. De machinerie om de zelfbeschik king mogelijk te maken welke in het akkoord over westelijk Nieuw-Guinea was gewaarborgd, zou „te zijner tijd" worden opgesteld. De wens tot wezenlgke vrijheid van het onderwijs alsmede de eis van financiële gelijkstelling handhavend, dringt de par tij tevens aan op leerplicht voor schip perskinderen en de mogelijkheid van voortgezet onderwijs voor dez" kinderen. De partij blijft op het standpunt staan, dat radio en televisie niet op commerciële leest geschoeid mogen Op het punt van de sociale politiek wordt een loonbeleid onder repressie* overheidstoezicht gewenst geacht. He loonbeleid dient zo direct mogelijk aa: de verantwoordelijkheid van het georga niseerde bedrijfsleven te worden overge laten. Voor de komende parlementaire periode wordt een regeling tot afschaf fing van de gemeenteklassificatie inzake de lonen gewenst. Voorts wordt aange drongen op regelingen tot winstdeling onder voldoende waarborgen tegen con sumptieve overbestedingen. Opnieuw worden wensen ten aanzien van ruimtelijke ordening, bevolkings spreiding en regionale ontwikkeling ge formuleerd. Voorwaarden voor een ver dere gezonde industriële ontwikkeling en voor mechanisatie en rationalisatie in de agrarische sector moeten worden geschapen. Aangedrongen wordt op vergrote bouw capaciteit met handhaving van woning- wetbomv, subsidies voor goede, goedko pe woningen zolang dit nodig is en het stellen van een inkomensgrens aan het bewonen van woningwetwoningen. Voor land- en tuinbouw moet aanpassing aan' nationale en internationale ontwikkelin gen mogelijk worden gemaakt met in begrip van voldoende rendement voor RAPPORTEURS UIT EERSTE KAMER Spoed met nota territoriale decentralisatie De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer zegt in het voor lopig verslag over de begroting 1963 van het departement van bin nenlandse zaken, het algemeen te betreuren, dat het streven naar de centralisatie vrijwel geen tastbare resultaten heeft opgeleverd. GEEF UW VROUW WAT HAAR TOEKOMT! twee verrukkelijke zorgeloze dagen met alleen-maar genieten voor één prijs, waar alles bij inbegrepen* is - treinreis, eten, wonen, uitgaan enz. - naar keuze van Uw portemonnaie en waarvan U houdt: Goed (f34.-), Beter (f51.-), of Best (f64.-). Vraag een folder op het station, waar alles in staat. Oók de R.A.I.-automobielténtoonstelling (tot 17 februari) en het Amerikaanse negergezelschap van Gospel- singers „BlackNativity" in Carré van 18 t/m 24 februari. GEEF MIJ MAAR (DE TWEEDAAGSE VAN) AMSTERDAM AMSTERDAM Van verschillende zyden wordt er in het voorlopig verslag op aangedrongen de toegezegde nota over de territoriale de centralisatie nog voor de openbare be handeling van het begrotingshoofdstuk aan de Eerste Kamer over te leggen. Een zeer groot aantal leden van de com missie heeft de bewindsman verzocht aan de Kamer zeer concreet mee te de len, wat er op het stuk van de decen tralisatie nog voor 15 mei valt te ver wachten. Gemeentegrenzen Vele leden van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer achten voorts de tijd gekomen om van rege ringszijde het tot stand komen van gro tere gemeentelijke eenheden te bevor deren. „Van een krachtig beleid op dit stuk zal nimmer sprake zyn, indien ter zake geen krachtige stimulans van de regering uitgaat". In een periode van welvaart, zo menen deze leden, kunnen krachtige, lagere bestuurseenheden in bijzondere mate het welzijn van de bur gers bevorderen. In het voorlopig verslag wordt on der meer de vraag gesteld, welke wetsontwerpen tot wijziging van de gemeentegrenzen nog in deze zit tingsperiode kunnen worden ver wacht. Enige leden bepleitten een uiteenzetting van de minister over de aan z(jn beleid ten grondslag lig gende opvattingen. Provincies „Wanneer het vervullen van de histo rische taken der provincies in snel tem po de gehele inkomenscapaciteit gaat eisen, zullen onder meer de decentra lisatie en de cultuurspreidende taak van de provincies in het gedrang komen", aldus sommige leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. Op grond van deze en andere over wegingen (het snel in omvang toenemen van de taak der provincie op het terrein van (le ruimtelijke ordening en de ver hoging der salarissen) meenden deze leden, dat een stijging van het aandeel der provincies in de opbrengst der ryks- belastingen noodzakelijk zyn. Vele Italianen zijn uitermate ge schokt door een advertentie in een te Rome gedrukt Amerikaans blad waarin het Trevi-paleis te koop wordt aangeboden. Het wereldberoemde kenmerk van het paleisje is de „Trevi"-fontein, welke een onderdeel van het pa leis is. Het gebouw is eigendom van een particuliere bouwmaat schappij. Er zijn al 300 gegadig den, die op de advertentie hebben gereageerd Minister wil op artikelen een gewichtsaanduiding (Van onze Haagse redactie). De minister van economische zaken heeft de Eerste Kamer meegedeeld dat hy nog tydens de lopende zittingsperio de aan de Tweede Kamer een wetsvoor stel tot wyziging van de warenwet wil aanbieden. Het wetsontwerp wil de overheid met name de mogelijkheid geven voorschrif ten uit te vaardigen over de aanduiding van het gewicht, de hoeveelheid en de houdbaarheid van artikelen, alsmede omtrent de vorm eri de wijze waarop deze aanduidingen op de artikelen moe ten worden aangebracht. Het wetsont werp is op het ogenblik in behandeling by de Raad van State. Loonbeleid Inkomensgrens Prijs van aardgas nog niet bekend Wanneer bij een beschikbare aardgas- hoeveelheid van 150 miljard kubieke meter al in het vooruitzicht kon worden gesteld, dat de gasprys voor de open bare voorziening zodanig zou kunnen worden verlaagd, dat het gebruik op grote schaal van gas voor ruimteverwar ming aantrekkelijk zou worden, dan kan thans bij de zoveel grotere aangetroffen hoeveelheid worden gesteld, dat ook voor velerlei industriële toepassingen aardgas tegen gunstige pryzen beschik baar zal komen. Dit heeft de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, meegedeeld in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1963 van het staats gasbedrijf. De bewindsman kan nog geen mededelingen doen welke prijzen voor het aardgas in zijn verschillende toepassingen zullen gelden. Zowel door landen binnen het E.G.K.S.- gebied als daarbuiten, zijn inlichtingen gevraagd over de leveringsmogelijkhe den van het Nederlandse aardgas, zo dat redelijke exportmogelijkheden mo gen worden verwacht. Concrete onder handelingen over de export van het gas hebben nog niet plaatsgevonden. Nieuwe directie K.L.M. sprak met vakbonden Gisteren heeft een eerste ontmoeting plaatsgevonden tussen de nieuwe KX. M.-directie en de vertegenwoordigers van de bonafide en erkende vakorgani saties, N.B.V., St. Raphael en C.B.C. Aan de orde zijn geweest de wijze waar op en de organisatorische vorm waarin in de toekomst tussen de directie en de bonafide vakbeweging het overleg zai worden gevoerd. Afgesproken is. dat op 21 februari a.s in gezamenlijk overleg nader uitgewerkt zal worden de bij het overleg te volgen procedure. Tevens zullen dan aan de or de komen de concrete punten ter zake van de door de directie in verband met de reorganisatie tijdelijk onderbro ken lopende onderhandelingen over de loon- en andere arbeidsvoorwaarden van het K.L.M.-personeel. et land de Guarani, de de meerderheid van de bevolking vormen, worden zondag aan staande verkiezingen gehouden. Ver moedelijk zal het geen rumoerige dag worden, want al gaat het officieel om een nieuwe regering, niemand verwacht werkelijk, dat er veel nieuwe functiona rissen in het kabinet zullen komen. Wat betreft het congres ligt de zaak iets an ders, want voor het eerst in 33 jaar zal een oppositiepartij in de gelegenheid worden gesteld om de gekozen afgevaar digden ook werkelijk naar het congres te zenden. Twee jaar geleden werd in Paraguay, waar de democratie tot voor kort een onbereikbaar instituut was. een kieswet aangenomen, waarin werd be paald, dat de oppositie twintig van de zestig zetels in het parlement mocht in nemen. President Alfredo Stroessner, die al acht jaar lang Paraguay dictatoriaal regeert, voelde zich blijkbaar zo vast in het zadel zitten, dat hij de teugels iets kon vieren. Hij is zelfs zo ver gegaan, de oppositië in de gelegenheid të stellen een Legen- kandidaat voor het presidentschap aan te wijzen. Zelf heeft hij zich herkiesbaar gesteld en het staat vrijwel vast. dat hij ook inderdaad zal worden herkozen. De 48-jarige generaal Stroessner is blijk baar vastbesloten als president een re cord te behalen, hetgeen in een land als Paraguay niet zo moeilijk is want daar zijn heel wat minder fraaie records ge registreerd. Op het gebied van revolu ties bijvoorbeeld heeft Paraguay een grote naam. Vóór generaal Alfredo Stroessner in 1954 na een staatsgreep aan de ipacht kwam had het land in acht jaar' tijd zeven dictators versleten. Wat revoluties betreft staat Paraguay bovenaan op de Zuidamerikaanse rang lijst. Erg trots is het daarop overigens niet. Een ander record betreft de burger oorlogen, die het „Guarani-land" in het verleden moest doorstaan: zij waren de bloedigste welke de geschiedenis van Zuid-Amerika kende. Zo sloom als de Indianen zich soms voordoen in dit land aan de rivier de Parana als zij aan het werk zijn. zo fel zijn zij als er iets te vechten valt. De bewoners van de buur landen, de Brazilianen, de Argentijnen, de Uruquezen en de Boliviahen kunnen daar over meepraten. Toen in 1864 plot seling een oorlog uitbrak tussen Para guay enerzijds en de landen van de Zuidamerikaanse triple alliantie. Brazi lië, Argentinië en Uruguay anderzijds, vochten de Indianen van Paraguay zich letterlijk dood. Van de anderhalf miljoen inwoners overleefde slechts een 200.000- tal de enorme slachtpartij. Die strijd be tekende toen het begin van een economi sche crisis, waarvan het land zich pas in onze dagen enigszins begint te her stellen. Negenmaal zoveel vrouwen als mannen waren er in Paraguay toen deze oorlog was uitgestreden. Het was ook wel even anders gelopen dan de legerleidingen van de triple alliantie hadden gedacht. Vijf jaar lang hielden de Guarani's te gen de legers van de drie aanvallende landen stand. Vóórdat de vijfjarige oorlog het land in een chaos stortte, had Paraguay een voorspoedige tijd doorgemaakt. Na de dood van de verlichte dictator dr. José Gaspar de Francia, die zich „el supre- „de hoogste" liet noemen en die van Paraguay een „verboden land" maakte dat gesloten was voor buiten landse invloed en voor buitenlands ka pitaal, kwam in 1840 een dictator aan de macht, die het land juist openlegde, die industrieën aantrok en de economi sche opbouw van het land sterk bevor derde. De oorlog van 1864 betekende echter het einde van alle voorspoed. Het Paraguay van vandaag maakt nog steeds een ingeslapen indruk. Alleen in de grote, steden zoals de op Hemelvaartsdag 1537 gestichte hoofd stad Asuncion heerst wat'meer be drijvigheid. In deze steden wordt het le ven beheerst door de afstammelingen van de vroegere Spaanse veroveraars. Deze oude Spaanse families leverden de talloze dictators van Paraguay. Zij ge ven de toon aan in het handelsleven en zijn trots op hun Spaanse afkomst. Zij bewonen in de grote steden de oude koloniale paleizen en op het platteland kan men ze vinden op de grote hacien da's, enorme boerderijen met de allure van een landgoed. Vrijwel uitsluitend in deze kring wordt politiek bedreven, waarby men in twee kampen is verdeeld. De conservatieve Colorado's en de liberale radicalen heb ben elkaar de hele geschiedenis van Pa raguay door fel bestreden. Tot de spel regels behoorde, dat wie de sterkste van de twee was de dictator leverde en te vens de andere partij verbood. Generaal Stroessner heeft nu inbreuk op deze spelregels gemaakt door de liberalen te erkennen en hen aan de verkiezingen te laten deelnemen. Dat het nog niet hele maal in orde is met politieke vrijheid in Paraguay blijkt evenwel uit het feit, dat ongeveer een half miljoen onderda nen van de president-dictator in balling schap leven. De leider van de liberalen, de heer Ernesto Gavilan, heeft bemoe digd door de toegevendheid raai Stroessner gratie gevre deze ballingen. Zijn partijprogramma vermeldt als voornaamste punt een ge leidelijke normalisatie van de toestand in Paraguay en hy heeft voorts ge vraagd om persvrijheid. Hy zou graag willen dat Paraguay zo langzamerhand op een echte democratie ging lijken. De wensen van Gavilan hebben zijn te genstanders echter in lachen doen uit barsten en zij hebben hem onder de neus gewreven, dat de liberalen toen zij aan de macht waren nooit een greintje be langstelling toonden voor de democratie. Maar al zou Gavilan het eerlijk menen met zyn normalisatieplannen dan is het toch nog zeer onwaarschynlyk dat hij de gelegenheid krijgt om ze uit te voe ren. Stroessner geeft wel een beetje toe, maar dat kan hij gemakkelijk doen om dat hy het leger van ruim 35.000 man achter zich weet. De meeste tegenstanders heeft hij het land uitgewerkt en daarom kon hij ook zonder risico overgaan tot een uitbrei ding van het kiezerskorps door dit jaar voor het eerst in de historie van Para guay ook de vrouwen bij de verkiezin gen te laten meebeslissen. Mocht het verkeerd gaan dan is er altijd nog het leger. RUIMTEVLUCHT VAN COOPER IN V.S. OP TV.-SCHERMEN De Amerikaanse raad voor lucht- en ruimtevaart (Nassa) zal ln de ruimtecabine van Lercy Gordon Cooper een t.v .-camera laten plaatsen, waarmee men de ruimtevaarder wil observeren als hij bezig is aan zijn 22 rondjes om de aarde. Men wil proberen Cooper tijdens zjjn tocht met be hulp van deze camera en de aan boord ook aanwezige radiozenders „live" op de Amerikaanse televisieschermen te brengen. De t.v.-camera is in eerste instantie bedoeld als een nieuw observatiemidde. voor de artsen die via de radio ook gegevens ontvangen over de hartslag, bloeddruk, stofwisseling en andere medische aspecten van de ruimtevaari De opnamesnelheid van de gebruikte camera zal liggen op 2 beeldjss per sekonde. Hierdoor zal het beeld rukkerig zyn. Een normale tv-camera maakt 30 beeldjes per seconde. Het zal de eerste maal zyn dat een Amerikaanse ruimtevaarder ook door de t.v.-camera geobserveerd wordt. De Russen hebben bij hun toch ten klaarblijkelijk altijd al t.v.-camera's gebruikt. ALFREDO STROESSNER vast ii» het zadel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5