ITALIES „GOUDEN DRIEHOEK" EEN LAND VAN VOORSPOED LEZERS SCHRIJVEN Industrieel centrum in een gebied zonder delfstoffen POPPEN FEESTMOOISTE DAG VOOR DE JAPANSE MEISJES Vertrekoverschot in westen van het land „NEDERLANDSE WEGEN DOEN MIDDELEEUWS AAN" VOLDOENDE AARDAPPELEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDUSTRIËLE WONDEREN ONTWIKKELING BEGON LAAT Tn Milaan staat een honderdveertig meter hoge wolkenkrabber, Europa's hoogste constructie van staal en beton, genaamd naar Alberto Pirelli, wiens rubberprodulcten in honderdtwaalf landen worden verkocht. Nabij Turijn staat de Mirafiori automobielfa briek van Fiat, een van de modernste autofabrieken ter wereld met een dagproduktie van duizend wagens. Het zijn maar twee namen uit de gouden driehoek van Italië. Wie heeft nooit van Necchi ge hoord? Die fabriek maakt elke negenentwintig seconden een naai machine. Wat zegt de naam Riva? Het is een fabriek van stuwdam installaties, die over de hele wereld werkzaam is; de eerste turbine van de Niagara watervallen waren van Riva afkomstig. Marelli bouwt scheepsmotoren zo groot als een huis en Innocenti maakt zestig scooters per uur. Montecatini is een van de grootste chemi sche concerns in Europa na Imperial Chemical Industries en in Ivrea vindt men de fabriek die de schrijfmachine de „Farinalijn" gaf, die door tal van concurrerende merken is nagevolgd: Olivetti. I "41 ÖÏSïSïB'WjHSr Nederlander in V.S. aangehouden De Newyorkse politie heeft de Neder lander R. v. d. B. gearresteerd, als „be langrijke getuige" in een moord op een Franse vrouw. Het stoffelijk overschot van deze vrouw, mevrouw Colette Jos- selson, was maandagmorgen in haar lu xueuze appuratement in New Yorks Manhattan, door een huishoudster ge vonden. De handen waren op de rug gebonden en ook de knieën waren aan elkaar ge bonden, terwijl het hoofd schrammen vertoonde. Een medisch onderzoek wees voorts uit, dat het slachtoffer vcror de moord was aangerand. De heer v. d. B. was zondagavond met de vrouw naar een theater geweest, waarna hy haar thuis had gebracht. Hij ontkent echter ten stelligste 'aan de moord schuldig te zijn. De politie deelde nog mede dat hg uitsluitend is aange houden met het oog op eventuele inlich tingen die hy de politie zou kunnen ver strekken. WWWWWWVWWWUWWWWWWWWVW^W^rt/WVWWWVWVWWWWWWWWWWW^AAA» ff •f^sSSS^mSSSkmrnm», CONCENTRATIE OP 12.000 KM2 Het zyn maar enkele van de talry- ke industriële wonderen in de gouden driehoek van Italië, de driehoek tussen Milaan, Turyn en Genua, het dorado voor de arme Ita lianen ten zuiden van Rome en nog verder, tot in Sicilië toe, waar het al een wonder is als men het hele jaar door elke week een weekloon kan verdienen. Italië meet van noord tot zuid ruim zestienhonderd kilometer in lengte maar zyn welvaart concentreert zich op een gebied van nog geen twaalf duizend km2, nog niet de helft van Nederland, en een vyfentwintigste van het totale oppervlak van Italië. In dit gebied vindt men noch yzer, noch steenkool zoals trouwens ner gens in Italië. Men vindt er geen ko per, lood of zink zoals elders in Ita lië en toch is dit een van de rijkste industriële centra van Europa. Het is een enorme „Wie Is wie in de Italiaanse industrie?" en wie ogen heeft om te kyken krijgt een bijzon dere indruk van Italië's gouden drie hoek. Elke kilometer leest men de naam Fiat, de fabriek die de Auto strada financierde (net zoals het Italiaanse deel van de'Alpentunnel) en die exploitatie ook in handen heeft. Men zegt, dat niet elke Italiaanse auto een Fiat is, en dat kan waar zyn, hoewel men goed moet kijken om er een bewijs voor te vinden, maar zelfs vele automobielen die eer unmwim ^■nnwiïni|! i JmimaiwiMiaiiaH \mn«. \mmmm M andere naam op hun motorkap dra gen, hebben onder die motorkap on derdelen uit fabrieken die tot de Fiat- D Laat begonnen e industriële ontwikkeling van Italië begon pas laat in verge- ly'king tot die van andere Euro pese landen. Ondanks het gebrek aan grondstoffen zyn de Italianen cr echter in geslaagd om een grote in dustrie op te bouwen dank zij de toe passing van de modernste technische vindingen. Dank zjj een traditie van goed en betrekkelijk goedkoop hand werk wist Italië zich tussen twee we reldoorlogen in een bescheiden plaats te veroveren, maar deze bleek na de tweede wereldoorlog een zeer onvol doende basis. Jarenlang kende de Italiaanse indus trie een sterke staatsinmenging in elk opzicht, een inmenging welke echter noch methodisch noch syste matisch was. Nog altyd staat een aantal ondernemingen onder direct staatstoezicht, maar tal van anderö ondernemingen hebben zich hieraan ontworsteld. Het toezicht is hier in direct via de I.R.I., een organisatie van industriëlen, waarin regerin functionarissen nauwciyks meer formeel zitting hebben. De grote autostrada van Milaan naar Turyn is ruim tweehonderd kilometer lang en voert door een van de schoonste streken van Europa, maar tot het ogenblik waarop men zijn driehonderd lires betaalt in Turyn, krygt men meer lectuur dan natuur schoon te zien. De weg is omzoomd met enorme reclameborden, die hiel en daar zelfs over de weg heensteken. familie behoren of anders gebruiken ze wel banden van de Fiatsatelliet Pirelli of r\jden op brandstof uit een raffinaderij die ook iets met Fiat te maken heeft. Fiat is veel meer in Italië dan Gene ral Motors in Amerika. De fabriek maakt zijn eigen staal voor de auto mobielen. vrachtwagens, tractoren, spoorwagons, tramwagens, vliegtui gen en scheepsmotoren. Twee spe ciaal gebouwde schepen brengen de auto's naar Noord- en Zuid-Amerika. Fiat is de meest veelzijdige industrie ter wereld met hotels in Turijn, een skihotel in Sestrière, twee dagbladen in Turijn, Cinzanovermouth, Ferra- niafilms en nog tal vay andere indus trieën. Industriële reuzen Wie een fascinerend beeld wil heb ben van Italiës industriële kracht moet eens het zilveren silhouet zien van de Condor raffina derij tegen de donkere bergen op de achtergrond. De Condor raffinaderij ontstond toen de Perzische minister Mossadegh de raffinadery van Aba- dan van de British Petroleum Com pany sloot. De Condor is de grootste raffinadery van Italië met een capa citeit van drie miljoen ton per jaar, een kwart van de nationale capaci teit. In Milaan staat ook het Pirellige- bouw, hoofdkantoor van een firma Naast de trap voor auto's een helling naar het honderdveei tig me ter hoge Pirelligebouw in Milaan het hoogste gebouw in staal en beton van Europa. van Italië sedert vele jaren. Necchi maakt al byna een halve eeuw naai machines en zyn nieuwste produkten (met de moderne scherpe lynen in grijs en ivoor) doen alles voor huisvrouw, behalve op de baby pas- De autostrada leidt ook langs Nova- ra waar Montecatini een nieuwe fa briek heeft; hier vervaardigt men kunstmeststoffen uit aardgas en me thaan. Deze fabriek maakt niet al leen 'de helft van alle nitraten die Italië nodig heeft, maar exporteert ook grote hoeveelheden. Honderddui zend mensen by Montecatini maken in honderd lach tig fabrieken alles wat de chemische industrie tegenwoordig voortbrengt. Daarvoor wordt ook ge bruik gemaakt van Italiës zwavel- mijnen, een van de weinige bodera- Dci rykdommen van het land. Monteca tini maakt ook tal van synthetische vezelstoffen voor de meest verschil lende doeleinden, vanaf kabelmantels tot de fynste kledingstoffen. Adverteren Italianen verstaan overigens niet alleen de kunst van produce ren, ook hun kunst van adverte ren staat zeer hoog. Olivetti bijvoor beeld kreeg in de afgelopen tien jaar tot driemaal toe de Ereprijs van het Museum voor Moderne Kunst in New York voor zijn advertenties en affi ches in Amerika. De man achter Oli vetti is Marcello Nizzoli, een man die in 1947 aankondigde dat hg de Ame rikaanse markt „een deuk zou ge ven". De deuk is goed aangekomen; hij heeft een eigen verkooporganisa tie in Amerika, twee fabrieken in Noordamerika en de voldoening, dat hij met zyn ontwerpen een diepe In druk heeft gemaakt op de Ameri kaanse industrie, die zich heeft ge haast om zijn reclames en industriële vormgeving na te volgen voor schrijf machines, tele-apparatuur, rekenma chines, telmachines, dictafoons en elektronische rekenmachines. Dat is overigens een voorbeeld uit vele; ook de advertenties van Snia Viscosa werden internationaal hoog aangeslagen en haar produkten vor men een formidabele concurrent niet alleen op het gebied van kunstzyde, cellulose, viscose en acetaatzijde, maar ook voor wat hydro-elektri- sche installaties, werktuigmachines, textielmachines en lagermetalen be treft. Omwenteling De Italiaanse industrie was na oorlog inefficient en werd voor- namelyk geleid door communis tische bedrijfsraden. Daar is nu een einde aan gekomen. „Wat efficiency betreft kunnen de Amerikanen nog wat leren van de Italianen" zei de Amerikaanse bankier (van Italiaanse afkomst) Giannini. En het commu nisme Dat heeft weinig invloed meer in de gouden driehoek. Na de oorlog, na een miljoen werklozen on der het Mussolinibewind, waren de communistische bedrijfsraden geneigd tal van directeuren in de aluminium- smeltovens te gooien. De Italiaanse communisten in het noorden zyn niet zo wild meer; ze genieten van betaal de vakanties (vier weken), goedkope (of door het bedrijf betaalde) hotels, uitstekende woningen en een perfecte sociale verzorging. Italiës gouden driehoek geeft een merkwaardige combinatie te zien van vrij ondernemerschap en vooruitstre vende sociale voorzieningen. Natuur lijk kan men er niet doen wat men maar wil, maar Rome is ver weg. Dat zegt een van Italiës economische lpiders: „Rome is ver weg en daar zitten de ambtenaren, die liever daar zyn, dan bij ons; wij zitten veilig in onze driehoek en we houden de vlag hoog. Bij ons rijden er meer arbeiders in hun eigen auto's dan in Rome amb tenaren op scooters ryden!" (Van een speciale correspondente) De -Japanse kleine meisjes zijn op het ogenblik al druk in de weer: op 3 maart is het de grote dag, het feest van de poppen, dat elk Japans kind meeviert, maar waar aan toch vooral de meisjes hun plezier be leven. Zodra op 3 maart de dag aan breekt, worden in alle huizen de mooiste pop pen uitgestald. Men stelt ze op een pyra- mide op, of op treden die bedekt zyn met een rode loper. Bovenaan tronen koning en ko ningin, op de volgende trede volgen de vijf muzikanten, op de der de de soldaten en op de onderste ziet men de miniatuur kerse- of sinaasappelhoompjes, lampions of een door ossen getrokken wa gen. Op „poppendag" is er ook byzonder feesteten: rijstkoeken in de vorm van een diamant, witte rgstwyn, weer een andere soort rijst- febak in dobbelsteen- jes en vele andere lek- kerngen. Hoe ontstond dit feest? „Ik geloof". vertelde ons een Ja pans meisje, „dat ik dit het beste verklaren kan, door te vertellen over een oud gebruik, dat in ons dorp tot op de dag van vandaag in zwang is gebleven. Op 3 maart zetten name- ïyk onze dorpsbewo ners poppen op de ri vier en laten ze door de stroom meenemen. Deze poppen worden gemaakt van bamboe, overtrokken met rood papier. Tevoren worden ae poppen uitgestald en worden hun alle mo- geiyke gaven gebracht. Als de avond valt, draagt men de poppen, samen met de offerga ven naar de rivier. Al le kinderen gaan mee, zingen, roepen en ma ken veel lawaai. En dan kyken ze toe, hoe de poppen door het water worden wegge dragen en eindelijk in de verte verdwynen". VOOR EEN GOEDE OOGST „Nu ligt ons dorp", vertelde het meisje verder, „in een streek, die van oudsher be kend is om het slechte weer. We hebben er al vaak misoogsten ge had. Begin maart komt echter zo langzamer hand dc lente en de be woners van onze streek hebben al sinds men senheugenis poppen uit bamboe gemaakt, die erg op mensen iy- ken en die zy dan op deze dag met hun ge beden voor een goede oogst aan de rivier Ërysgcven". andere delen van het land worden de poppen uit ongebrande aarde gevormd. Ook zij moe ten de zegen van de hemel afsmeken voor een vruchtbaar jaar. Langzamerhand wer den de poppen steeds mooier en begonnen de mensen het waarschijn lijk zonde te vinden om ze zo maar door de ri vier te laten wegspoe len. Men ging ze als een soort versiering thuis bewaren of aan vrienden schenken. In de loop van de tijd werd dus het oogstof fer een feest van mooie poppen, dat vooral de kleine meisjes erg ge lukkig maakt. In enke le dorpen echter be staat nog steeds het oude gebruik van het poppenoffer aan de stroom. De toestroming van mensen naar het westen van het land is in 1961 omge slagen in een vertrekoverschot. Voor Zuid-Holland bedroeg het vertreksaldo meer dan 3000 personen. Als de huidige groeitendens zich voortzet, zal op de duur een ingrijpende wijziging optreden in de aantallen inwoners, die in de Rand stad en in het overige westen van het land worden opgenomen. Deze bevol kingsgroei zal ten gunste van het lande- lyk gebied zijn. Dit staat in het jaarverslag over 1961 van de rijksdienst voor het nationale plan. Nederland beleefde dat jaar een krachtige bevolkingsgroei. Het aantal inwoners nam toe met 165.000 tot rond 11.721.000. De oorzaak moet gezocht worden ook by de migratie: immigratie van Italianen en Spanjaarden en spijtop tanten, verminderde emigratie van Ne derlanders. Op basis van de laatste gegevens is be cijferd, dat in 1981 ons land 14.37 mil joen inwoners telt. .De bevolking van Nederland neemt sneller toe, dan was verwacht. De woningbezetting daalde van voor de oorlog gemiddeld 4,2 personen per wo ning tot nu minder dan 4. De daling kwam niet alleen in Nederland als ge heel. maar ook in alle afzonderlgke ge bieden voor. De woningbezetting is het hoogst in het zuiden, het laagst in Zee- De jonge Amernkaanse planoloog David A. Jokinen, die in de Verenigde Sta ten de titel draagt „master city plan- ner" vindt onze wegen bulten de autowegen middeleeuws aandoen. „Ze zyn ingesteld op verkeer van twee- wielers en niet van vierwielige voer tuigen. Vooral in de grote steden moet er nodig wat aan worden ge daan". Een oplossing voor de groté steden en dat geldt dan niet al leen voor Nederland maar voor vry- wel ale grote plaatsen in de wereld ziet de Amerikaan in gratis open baar vervoer. Over de situatie in Nederland zei hij nog: „jullie zyn zo briljant in het keren van de waterstroom, waarom nu niet ook al dat intellect aange wend om de verkeersstroom in toom te houden?" Jokinen vertelde dit al les toen hy woensdagmiddag in het R.A.I.-gebouw zijn Nederlandse fiets kwam inruilen voor een Engelse automobiel. Door een grote benzine maatschappij werd hem daarby voor een periode van drie jaar gratis ben zine aangeboden. Bij Noord-Japan zijn acht Japanse vis sersboten in een sneeuwstorm vergaan. Een visser is verdronken en 23 man worden ver mist. die ai negentig jaar in de rubber wérkt- en die alles maakt op dit ze- bied vanaf'banden tot speelgoed, diepzeekabel tussen de Kaapverdi- sche eilanden en Brazilië is ontwik keld door Pirelli en ook gemaakt door deze firma. Deze kabei is ge vuld met olie als isolatiemateriaal, een systeem dat men in andere lan den slechts aarzelend heeft nage volgd. Kopen de Amerikanen een naaimachine, dan zy'n er elk jaar honderdduizend stuks met de naam Necchi, de grootste dollarinbrenger SLOOT IN SOUBURG Als bewoner van een pand gelegen aan de beruchte (door de stank) Abeelse- weg 14, Souburg, meen Ik tc moeten op merken dat de situatie zoals deze wordt geschetst door de hoer Ir. Visser in uw verslag van 2-2='63 niet geheel juist is. De betreffende sloot is géén doorvoer, maar afvoersloot van water dat eerst door de rottende Inhoud van vele sep- tictanks is gegaan, waarvan vele bewo ners hier cr een hebben- Dit water wordt „ververst" met, wat Ir. Visser betitelt met „misbruik maken van voornoemde sloot", hetgeen dan oogluikend wordt toegestaan omdat er geen andere mogelijkheid is. Dat dit water in zekere zin desinfecte rend werkt, doet aan het misbruik ma ken niets af! Daar wij echter ook achter ons huls een dergelijke afvoersloot (riolering) hebben, welke uitloopt In de bewuste sloot die zichtbaar een reservoir is, waarop meestal schimmel staat) zal wel worden begrepen dat wh zowel voor als achter ons huis met stank hebben te kampen Dat wy geen gebrek hebben aan vlie- fen, muggen en ratten, is biykbaar niet oorgedrongen tot Ged. Staten en de dienst volksgezondheid, want zy menen, dat alleen werd vastgesteld, dat der- geiyjte sloten alleen zijn bestemd voor afvoer polderwater, wat niet het ge val is. Het ware beter dat laatstgenoemde in stelling zich eens bemoeide met dit probleem, dat een blamage is voor de gemeente, alsmede voor het Polder schap, waaronder dit gebied ressorteert. Zoiets komt waarschijnlijk alleen nog voor in achtergebleven gebieden. L. J. v. LUIJK. West-Souburg. Abeelseweg 14 A.V.R.O. CONTRA V.P.R.O. Onder de rubriek „Nieuws uit de ker ken" van dc P.Z.C. dato 5 februari han delt een kort artikel over dc nogal zwa re beschuldiging, door de A.V.R.O. in haar org. togen de V.P.R.O. geuit, „dat de V.P.R.O. de opdracht van het evan gelie in vi-yzinnig protestantse geest te verbreiden tracht tc monopoliseren cn ondergeschikt maakt aan het voortbe staan van de eigen organisatie". Aanleiding tot deze beschuldiging was. dat de centrale commissie voor het vrij zinnig protestantisme weigerde. d( A.V.R.O- een lijst te geven van vrijzinnl ;e predikanten, die zouden kunnen wor- Jen aangezocht voor het leiden van een morgenwyding voor de A.V.R.O. Al wordt in genoemd P.Z.C.-artikel ver meld, dat de centrale commissie wei gerde vanuit hot motief dat zy zich niet wil mengen in de persooniyke beslissing van een predikant, of hy al dan niet een morgenwyding voor de A.V.R.O. wil lei den en dat overigens de gevraagde lijst met namen en adressen voor leder te vinden is ln het N.P.B.-jaarboek, toch meent ondergetekende, dat de abonnees, na lezing van dit stukje ln de P.Z.C. nog wel met vragen over deze kwestie zijn blijven zitten. Mogelijk, kan dan het volgende iets ver- duidelyken: By velen is het besef groeiend, dat het moet komen tot ccn Nationale Omroep. Enerzijds omdat het bestaande stelsel oen geweldige versnippering van krach ten en mogelijkheden betekent; ander zijds omdat de bestaande omroepvereni gingen ook te zamen niet ln staat zijn, 'e brede culturcel-maatschappeiyke en godsdienstig-levensbeschouwelljke ver scheidenheid van ons Nederlandse volk te weerspiegelen. Nu is er op technisch en administratief gebied intussscn veel bereikt (Ned- Ra dio Unie; Ned. Tel. Stichting). Niet echter, waar het ging om het pro- gramabeleid. I-Iet begrip „nationaal programma" ls vrywel gedevalueerd tot „programma waar geen mens of geen groep meer enige aanstoot aan zou kunnen nemen". Al te vaalt wil dat zoggen: een verve lend programma. Het is de V.P.R.O., die januari 1959 aan regering, kamers en 'pers haar „schets voor een nationaal omroepplan" aanbood, waarin principi eel en zakeiyic de weg werd gewezen naar een bestel, dat het predikaat tionaal" werkeiyit verdient Opvallend is nu, dat de A.V.R.O. in woord en geschrift steeds weer naar vo ren brengt, dat de nationale omro eigenlyk reeds bestaat: immers de A. R.O. is een in principe nationale om roep... aangezien zij in haar program ma's (dus ook in haar morgenwydlngen mensen van de meest verschillende ge- loofs- en levensovertuigingen voor de microfoon laat komen. Dat dit laatste wel een zeer schamele omschrijving is van het begrip „natio nale omroep" zal, in vergelijking met het bovenstaande, duidelijk zijn. By deze visie van de A.V.R.O. blijft namelijk het gehele indérd in stuur. Als dus de A.V.R.O. de V.P.R.O. ervan beschuldigt, dat zij een bepaalde „op dracht tracht te monopoliseren", zullen wy hebben te overwegen, of deze be schuldiging misschien niet op de be schuldiger terugslaat. Ook aan ondergetekende als vrijzinnig ircdlkant is door de A.V R.O.-medewer- :er prof. dr. A. A. van Ruler gevraagd, een morgenwyding voor die omroep te leiden. Het afwijzen van dit verzoek werd noch door een centrale commissie noch door een V.P.R.O. beïnvloed of bepaald. Maar alleen door de persooniyke overtuiging dat men tot de verwerkelijking van een grote opdracht als die van een Natio nale Omroep niets bijdraagt door schyn- oplossingen na te streven. Vlisslngen, 6 febr. 1963. Ds. J. van Boek. Boul. Evertsen 60 ARNEMUIDS TAALEIGEN II In de Zeeuwse Almanak van uw courant van 4-2-'63 las ik, laat ik direct vermel den als niet Arnemuidenaar, van de vin dingrijkheid als het gaat om nieuwe woorden der Arnemuiders. U schreef van een Arnemuidse moeder die sprak van perrepluwuppers, niets is minder waar er wordt in Arnemuiden Minister Klompé naar de West (Van onze Haagse redactie) De minister van maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zal zaterdag 9 februari van Schiphol vertrekken voor een veertiendaags bezoek aan Suriname en de Antillen. Dr. Klompé zal begin maart in ons land terugkeren. De afgelopen twee jaar hebben de beide rijksdelen een frequent bezoek gehad van Nederlandse bewinds lieden. Gezien de resterende ambtster mijn van het kabinet kan worden aan genomen, dat dr. Klompé de laatste zal zijn van een lange rij ministers die vóór haar de West bezocht, zoals De Quay, Korthals, Visser, Cals, Luns en Veldkamp. spreekt men ook nimmer van maar wel degeiyk van een bandrecorder. Spreekt U van een verreleuter ook dit is ln Arnemuiden een telefoon. Tonslotté neem ik het op voor de jonge Arnemuid se die verklaarde dat haar jongeman zo ammekommerig was. Ik weet wel zeker dat ze van verliefd heeft gesproken. Het moge een stukje zyn om uw cou rant tc vullen, maar dat juist het dialect van Arnemuiden hiervoor weer wordt gebruikt, waar toch al zo veel over is gezegd en geschreven deed my de pen grypen en verzoeke beleefd, doch drin gend, Arncniuids dialect cn alle dialec- cn niet voor dergéiyke publilcatle te ge bruiken, daar de volksmond hier mis bruik van gaat maken. Vlisslngen J. Jasperse. Westpoortstraat 4 ARNEMUIDS TAALEIGEN (III) Het heeft alle rechtgeaarde Arnemuide- naars gegriefd, dat de redactie van de P.Z.C onder de naam „Zeeuwse Alma nak" onwaarheid over hun taal en ge boorteplaats publiceert (P.Z.C. 4 febru ari 1963). Hier is terwille van de hila riteit, opzottelyk een lak op Arnemuiden gelegd, wy die dageiyits in Arnemuiden werkzaam zijn, hier geboren en geto gen zijn, hebben de aangehaalde woor den nog nooit gehoord. De mensen in Arnemuiden spreken fat- soeniyk, al of niet in hun dialect, waarin teen van de door U aangehaalde woor- en voorkomen. Ook bellen ze op, zoals overal in Neder land en wanneer uw blad opvoedkundig wil wei-ken, moet het de aandacht maar vestigen op het in Nederland veel ge bruikte samengestelde woord „optele foneren" ln plaats van opbellen en tele foneren. Het woord „ammekommerig" wijzen we dan ook met beslistheid terug naar de duim van één uwer medewerkers, daar er niet één jong meisje is die dat woord kent. Vele niet Arnemuidenaars menen ver achtelijk te moeten doen over onze ge boorteplaats, wat men o.a. wel eens in de trein kan horen, wanneer die onze woonpluats nadert. Dié „beschaafde" mensen moeten dan altyd het woord „ehremuë" of „vlskoppen" laten horen en denken misschien dat daar an-alfa- beten wonen, die temerig praten, in een plaats die naar vis stinkt. We zouden die mensen uit willen nodi gen tot een bezoek aan onze woonplaats. Dan zou men kunnen zien wat het wel Arnemuiden. W. Joosse. ARNEMUIDS TAALEIGEN (IV) Met verbazing en verontwaardiging heb ik in de krant van maandag jl. de „Zeeuwse Almanak" gelezen. Dacht schrijver van deze almanak werkeiyit dat wy ln Arnemuiden zulke woorden gebruiken? Als hy de „Zeeuwse Alma nak" anders niet vullen kan dan met deze onzin, moet hy het maar laten. Wanneer ik oudere mensen vraag of zy die uitdrukkingen kennen, dan antwoor den zy ontkennend, laat staan dat jonge mensen die zouden bezigen Nee mijnheer, zoals U het schrijft is het niet hoor. Wanneer U In dat stuitje geen (plaats)naam had genoemd (wat in de almanak van dinsdag jl. ook niet •leed) dan hadden wy er geen aanstoot aan behoeven te nemen. De almanak is een verzinsel. Wanneer de P.Z.C. be trouwbaar wil zijn, moet zij dergelijke onzin niet opnemen. Arnemuiden. W. Meulmeestcr. wy willen gaarne de verzekering geven, dat wy niet de bedoeling hadden de be volking van Arnemuiden te kwetsen. Wij nemen er gaarne de akte van dat de bedoelde woorden niet behoren tot het Arnemuidse taaleigen. Overigens: dis cussie gesloten. Red. P.Z.C. Rapporteurs Benoemingen van burgemeester niet onpartijdig By het beleid ten aanzien van de be noeming van burgemeesters is er gedu rende de laatste jaren, niet gehandeld naar maatstaven, die aan de eisen van objectiviteit en onpartijdigheid voldoen. Dit merken vele leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer op iu liet voorlopig verslag over do be groting 1963 van het departement vau binnenlandse zaken. In dit verslag wordt gevraagd, welke moeilijkheden zich met betrekking tot de benoeming van een burgemeester van Woudrichem hebben voorgedaan. Het ambt is reeds sedert juni 1962 vacant. Verscheidene leden hebben kritiek op verschillende burgemeestersbenoemin gen. zoals byvoorbeeld de benoeming van de burgemeester der gemeente Noordoostpolder. Per 19 januari waren cr iu ons land 709.475 ton voor aflevering geschikte aardappelen aanwezig: 528.366 bij dc telers en 181.109 bij dc handelaren. Dit is gebleken bij een door de voedselcom- missarisscn gehouden inventarisatie. „Voor aflevering geschikt" betekent hier, dat het geen voor uitpoot of eigen gebruik bestemde aardappelen of uit schot betreft. Bij de inventarisatie kon met de vorstschade geen rekening wor den gehouden: de omvang daarvan is nog niet vast te stellen. Het produktschap voor aardappelen meent echter dat er geen reden tot be zorgdheid is. Ook als men rekening houdt mot een zekere vorstschade is er voldoende voor de binnenlandse voor ziening en daarnaast nog een flink kwantum voor export. V.N.-troepen eind van deze maand weg uit Kongo Secretaris-generaal Tliunt heeft aan dc Veiligheidsraad gerapporteerd dat de militaire V.N.-actie in Kongo is beëin digd. Onmiddellijke terugtrekking van de V.N.-troepen zou er echter toe kun nen leiden dat bijna alles wat door dit optreden is bereikt snel teniet gaat, zo waarschuwde hij. Dit terugtrekken kan echter niet ver meden worucn. u-i legen nei erna v de maand zullen de eerste troepen wor den teruggetrokken. Thant zegt dut tot hu toe geen enkel optreden der Verenigde Naties zo onder openbaar vyanbegnp heeft geleden als dat in Kongo Hij weet dit aan „de goed gefinancierde Kalangaanse propaganda- machine" die door enige landen werd gesteund uit vijandigheid tegen de V.N. of om financiële belangen in Katanga. De tegen-propaganda van de V.N. heeft i slechts gedeeltelijk succes gehad, aldus i Thant. groot gedenkteken komen ter na gedachtenis aan de Amerikaanse marinemannen 4596 in getal lie tijdens de tweede wereldoorlog tijdens de strijd op de Atlantische Oceaan het leven hebben verloren. Het monument bestaat uit nclit hoge, massieve pylonen, die de namen, rangen en thuisstnten van dc gevallenen vermelden, be kroond door een grote duikende adelaar van 5 ton. hoofdpijn..... hoofdpho... AKKERTJES CnUhï helpen sneller en beter dan ooit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3