PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „BAND MET AMERIKA NIET IN GEVAAR" Akkoord C.A.0. metaal Grote belangstelling voor keuring van Zeeuwse hengsten in Goes Verdrag met Parijs komt Europese eenheid ten goede „Kanselier Erhard" Kou stooft huisvrouw dure kool ADENAUER LEGT VERKLARING AF: Der Alteversprak zich GEVECHT TEGEN DE VLAMMEN OP TANKSCHIP MET LADING BENZINE Washington BEGIN MAART „KEUKENBOTER" IN WINKELS DE „GRIETJE" IS VERLOREN Ook schaarste in diepvries Walcherse hengst werd kampioen Verzuiling op de weg? Terug naar Tristan da Cunha Regering van Canada gevallen 206e jaargang - no. 32 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van öe Velde. P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8.00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus:Vlissmgen. Walstra at 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.c. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee* red. tel 2425. adm. tel 2094. 9 Adv.pr 30 ct. p. mm. Min. p adv ƒ4,50. Ingez. med 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 7 februari '63 Eén-nul Pagina 9 fVtA/WV\n/UWWWWWWWVWWWllWU\fWl/UWVVU\AfWWUV\AllAfWUVUWW\/\A/UWVn/W\AfUUWlASV Bij het afleggen van zijn regerings verklaring in de Westduitse Bonds dag, versprak dr. Adenauer zich door over de vice-kanselier en minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, te spreken als van „kanse lier Erhard". erhard Het duurde volle twee minuten alvorens de afgevaardigden over de hilariteit die deze vergissing verwekte, heen waren. Adenauer had gezegd: „Kanselier Erhard zal over dit onder werp een afzonderlijke verklaring afleggen". Toen men uitgelachen was, zei bondskanselier Adenauer: „mug genziftende critici zullen denken dat ik opzettelijk was. Ik was dat niet. Maar een plezierige onderbreking van een saaie rege ringsverklaring doet wel goed". Erhard wordt algemeen aangeduid als de toekomstige opvolger van Adenauer, die in september zal aftreden. Dat heeft hij althans toegezegd. Maar de bondskanselier heeft niet onder stoelen of banken gestoken dat hij Erhard niet de geschiktste kandidaat vindt Vtfwwvwwwvwwwvwvwvwwwvwwwwwwwwwwwwvwwwwwwwwwwv\ Kanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren onomwonden verklaard dat het Frans-Duitse verdrag de goede betrekkingen tussen Bonn en Washington, niet zal schaden. Te gelijkertijd zette „Der Alte" glashelder uiteen, dat naar zijn me ning, de historische verzoening tussen Frankrijk en West-Duits land een hoeksteen vormde voor de Europese eenwording. Ade nauer zei dit in zijn beleidsverklaring voor de Bondsdag, die door Erich Ollenhauer, de leider van de Sociaal-Democratische Partij, bestempeld werd als de „vervelendste ooit door de kanselier uit gesproken". Adenauer, die in de pers „Kanse lier van de Gaulle" werd genoemd, pleitte in de Bondsdag voor de versteviging van de betrekkingen met de V.S., juichte de Frans- Duitse entente toe, hechtte zijn goedkeuring aan het plan voor een multilaterale atoommacht binnen de N.A.V.O., mits West-Duitsland De gisteravond in de vakraad voor de metaalindustrie in Den Haag gehouden besprekingen over een wijziging van de c.a.o. voor hand arbeiders voor het jaar 1963 heb ben tot volledige overeenstemming geleid. houdt onder Een verhoging: van de uurlonen met zeven cent Inclusief de compensatie voor de per 1 januari 1963 van kracht geworden premieverhoging voor de A.O.W. gemeente- De inkrimping van groepenverschil door afschaffing van de gemeentegroep a-7. Verhoging van de uurlonen voor de vrouwelijke werknemers van 75 tot 85 procent 'op 1 januari 1963 en tot 90 pro cent op 1 juli 1963 van de uurlonen van de mannen. Dat bij de onderhandelingen over de volgende C.A.O. een uitbreiding van de contractuele vakantierechten met een dag voor het jaar 1964 voorrang wordt verleend binnen het kader van net gel dende loonbeleid. De partijen in de vakraad hebben ver der bekendgemaakt, dat met gebruik van bestaande en te verwachten reser ves een verhoging van de pensioenpre mie per 30 december 1963 het nu reeds mogelijk is gemaakt de minimum ou derdomspensioenen te verhogen van 6 tot 9 gulden per week. Ten slotte hebben besprekingen in de vakraad er, toe geleid, aat er in het ka der van de bedrijfsvereniging voor de metaal- en elektronische industrie een verlengde ziekengelduitkering tot stand is gekomen, waardoor men bij ziekte twee en een half jaar recht Dehoudt op het nettoloon, eventueel met aftrek van uitkeringen ingevolge de invaliditeits wet. De machtige hengst „Solon van dc Blindexveg' 'van de Walcherse paardenfokker Willem de Buck en Zn. te Meliskerke een zesjarige bruinschimmel, zoon van de be roemde Zëeuws-Vlaamse kam- pioenshengst „Successeur" leg de gisteren in Goes beslag op het provinciaal kampioenschap tijdens de jaarlijkse centrale hengsten- premiekeuring. Foto P.Z.C.) Vuur met laatste schuimblusser bedwongen Harlingen kon worden behoed voor explosie (Van een onzer verslaggevers). De stad Harlingen, speciaal het Zuiderkwartier, is dinsdagmor gen aan een groot gevaar ont snapt. Er was namelijk brand ontstaan op een tankschip gela den met 1200 ton benzine. Het vuur dat woedde in een van de hemanningsverblyven op de beneden verdieping in het voorschip kon pas na veel moeite worden geblust door enkele mannen van wie de stuurman, de 22-jarige Bastiaan van Elk, de vlammen van onderen af bestreed met schuimblusscrs. Hij zat het dichtst by het vuur in een uiterst on aangename situatie. De rook was zo verstikkend, dat normaal gesproken niemand op die plaats kon verblijven. Pas met de laatste schuimblusser die ter beschikking stond, de zevende, ge lukte het de vlammen te doven. In middels stond de kapitein, de heer J. T. H. Wanders, boven gereed om de benzine door de luiken te laten weg lopen ln de nieuwe Wlllemshaven. De politie rukte ook uit en nam in een dienstauto twee schuimblussers mee. Verder zorgde het personeel van de S.S.M. (Scheepvaart en Steen ko lenmaatschappij) eveneens voor een schuimblusser. Dat bleek allemaal van groot belang te zyn. Er stonden aan boord vier schuim blussers ter beschikking. Autoriteiten van de brandweer en politie lieten zich zeer lovend uit over de prestaties van de blussers. De brandweer van Harlingen behoefde geen dienst te doen, al bleef zy in de directe nabijheid om zo nodig te kun nen ingrijpen. De schade bleef be- t tot het perkt i logies. Explosie HU verklaarde dat de lading ben zine in brand zou raken als de vlammen naar boven zouden slaan. Hij wilde dan niet het ri sico lopen dat er een enorme explosie zou volgen - waardoor stellig een groot deel van Harlin gen zou zijn verwoest - doch achtte het 't beste de benzine te laten weglopen, al zat daaraan het risico dat het vuur zich dan verspreid zou hebben naar de coasters in de haven, zandzuigers en andere schepen. Inspecteur Spoelstra van de gemeen tepolitie van Harlingen liet, nadat de brandmelding was binnengeko men, onmiddellijk groot alarm geven. Sneeuwuil viel bromfietser aan Een inwoner van Dubbeldam, de heer J. Boet (22), is maandagmid dag op de Achterweg in zyn woonplaats tot tweemaal toe door een grote witte roofvogel, ver moedelijk de in ons land zeer zeld zame sneeuwuil, bedreigd. Toen de vogel de eerste keer uit het bos op hem afkwam, schrok de heer Boet zo, dat hij met zijn bromfiets slipte en viel. Op de grond liggend zag hij de vogel, die naar schatting een vlucht had van zeker een meter, met zijn grote klauwen vlak boven zich. Hij vluchtte met achterlating van zijn bromfiets het weiland in. Toen hy meende dat de aanvaller was verdwenen, keerde hij terug om zijn tocht te vervolgen, maar nauwelijks reed hy weer of de vogel keerde terug. Door zwaaien met de armen en gesis wist hij de uil toen te verdrijven. De heer Boet, een forse jongeman, was van het gebeurde zeer geschrok ken. Tot dusver is deze eeuw nog maar zes keer een sneeuwuil in ons land waargenomen. &WWWWWWWWWWVWWWV\/VAA/VWVWW\ medezeggingschap verkreeg bij het gebruik van de atoomwapens, beloofde de gevechtsparaatheid van het bondsleger te zullen op voeren en zei tenslotte alles te zul len doen om Engeland lid te laten worden van de Euromarkt Adenauer stond tijdens zijn rede recht als een kaars. Hij sprak met een krach tige, heldere stem, terwijl hij ru3tig de 25 bladzijden van zijn rede doorwerkte. Hij werd door zijn christendemocra tische partijgenoten herhaaldelijk met applaus onderbroken. Vandaag zullen de debatten over de re geringsverklaring beginnen. De leider van de oppositie, Erich Ollenhauer, de leider van de socialisten, zal daarbij het eerst het woord voeren. In zUn rede liet Adenauer na een op lossing voor de huidige impasse in de Europese betrekkingen aan de hand te doen. Ook ging hij niet in op de wens van de socialisten meer bijzonderheden te verstrekken over het Frans-Duitse verdrag en de vraag te bespreken in hoeverre zulke verdragen ook afgeslo ten kunnen worden met andere Euro pese landen, vooral met Engeland Dc Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Karl Car3ten3, bezocht gisteren in Washington pre sident Kennedy, waarbij hij de woor den van Adenauer over de Westduits- Amerikaanse vriendschapsband on derstreepte. Na het bezoek van Carstens ontving Kennedy graaf Mountbatten, het hoofd van de Brit se defensiestaf. Onderwerp van ge sprek was de multilaterale kern macht van de N.A.V.O. Londen In Londen werd gisteren in regerings kringen ontkend, dat premier Macmillan in december aan president de Gaulle ft ant lij I In de Amsterdamse vluchthaven, aan de voet van het havengebouw, liggen tientallen ingevroren bin nenvaartschepen. Het leven aan boord gaat zo goed en zo kwaad als het kan door; alle schippers hebben dezelfde wens: zo spoedig mogelijk flinke dooi.... zou hebben voorgesteld, dat de twee landen hun kernstrijdmachten zouden samenvoegen, onafhankelijk van de Ver enigde Staten. Parijs De Gaulle zou dat hebben verklaard op een receptie voor Franse parlements leden. Het bureau van de Franse presi dent probeerde deze berichten gisteren in twijfel te trekken. „Wat de uiting van de meningen van de president aangaat, dient het publiek alleen aandacht te schenken aan woorden, die in het open baar door de generaal zijn gesproken", aldus het bureau van de Gaulle. Motie In Londen legde voorts de minis ter van buitenlandse zaken, lord Home een verklaring af, waa hij zei dat de Britse regering van mening is, dat de verdediging van Europa niet georganiseerd kan worden zonder de V.S. In het Brit se Lagerhuis diende de Labour- oppositie een motie van wantrou wen in tegen de regering. „Keukenboter", koelhuisboter die de consument om en nabij de 75 cent per pakje zal gaan kosten, zal begin maart in de winkels beschik baar komen. Het voedselvoorzienings in- en verkoop bureau begint op 18 februari met het be schikbaar stellen van deze boter aan de handel. Er is dan nog wat tijd nodig voor het ontdooien. Met het ompakken in wikkels mag de handel op 25 februari beginnen. De Nederlandse kustvaarder „Grietje' die dinsdagochtend bij het eiland Man op de rotsen liep en door de bemanning moest worden verlaten, is gisteren in tweeën gebroken en gaat geheel verlo ren. Kapitein Boersma die dit meedeelde, zei: „Het is een verschrikkelijk verlies, men raakt gewend aan zijn schip. Het is bijna alsof men ermee getrouwd is". Hij zal zodra het weer wat bedaard is met de zeven bemanningsleden naar huis terugkeren. GROENTEN SCHAARS - PRIJZEN HOOG Geheel Europa lijkt thans bij voorkeur kool te eten. Tiental len wagonladingen worden da gelijks geveild en de prijzen stijgen tot ongekende hoogte. Bij de Noordermarktbond te Noord-Scharwoude, de grootste Noordhollandse koolveiling, wordt voor verschillende partij en boven de 70 gulden per 100 kg betaald, alweer veel guldens meer dan het recordbedrag van vorige week en stellig vele tientallen guldens meer dan om streeks hetzelfde tijdstip vorig jaar, toen de prijzen varieerden' tussen de tien en twintig gul den. Merkwaardig is, dat de peen wel, maar de witlof slechts nauwelijks aan de hausse meedoet. De veilingprijs van witlof gisteren f 1 f 1,10 per kg ONDANKS DE BIJTENDE KOUDE DE BIJTENDE koude ten spijt 't kwik in de thermometers stond een paar graden onder nul heb ben honderden belangstellenden woensdag rond het middaguur met volle teugen genoten van de jaarlijkse paarden-„show" op de Grote Markt in Goes: de centrale hengstenpremiekeuring van de af deling Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Het was als altijd weer een fraai schouwspel: de fors gebouwde hengsten lopend en dra vend in de op de markt uitgezette baan, die door honderden toe schouwers was omzoomd. Evenals vorig jaar was het ook nu weer een hengst van de Walcherse paardenfokkers Willem de Buck Zn. uit Meliskerke, die beslag wist te 'eggen op het provinciaal kampioen schap. De bijna 6-jarige bruinschim- mel „Solon van de Blindeweg", een zoon van de oud-nationale kampioen „Successeur" eindigde onbedreigd op de hoogste plaats. Het was de com missaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot die persoonlyk de kampioens- prUs uitreikte aan de eigenaar. De keuringen begonnen 's morgens om elf uur en al spoedig was er een grote publieke belangstelling. Niet alleen had den zich vele Goesenaren langs de baan verzameld, maar voorts waren aanwezig de „kopstukken" van de Zeeuwse en Ne derlandse trekpaardenfokkerij. Fokkers en handelaren uit alle delen van Neder land, zoals Groningen, Overljsel, Gelder land, Noord- en Zuid-Holland en Noord- Brabant, gaven acte de présence op dë jaarlijkse kampioenskeuring van de Zeeuwse trekpaardenfokkerij. Hoewel het aantal ingeschreven hengsten langzaam terugloopt thans was er een vijfentwintigtal aanwezig tegen ruim dertig vorig jaar kan de kwaliteit van de voor gebrachte dieren elke vergelijking doorstaan. Met name de kopnunv mers waren van goede kwaliteit, ter wijl bij de driejarigen vooral de uit stekende conditie opviel. Bij de drie jarigen was het de hengst „Carlo van 't Broek" van Iz. de Buck uit Grypskerke, die beslag legde op het jeugdkampioenschap. Keuring De beide juryleden, de heren W. J. de Groof uit Vlissingen en C. van Hoeve uit Groede riepen na de eerste „ronde" 5 hengsten voor de tweede maal in de (Zie slot pag. 2 kol. 5) is deze winter wel hoger geweest. Het ziet er niet naar uit, dat de huis vrouw het binnenkort gemakkelijker zal krijgen. Zuurkool kan al niet meer volop worden geleverd en de prijs is meer dan het dubbele van de normale. Verschillende diepvriespro- dukten raken, door de grote vraag en door het feit dat produkten zoals boerenkool en spruitjes zich dit sei zoen minder voor bevriezing leenden, uitverkocht. Producenten van diep vries- en blikgroenten hebben hun prijzen veelal verhoogd. Ook van blikgroenten zijn de voorraden niet onbeperkt. De mens leeft in groepen en groepjes en vaak tpoit hij zich met de uiter lijke kentekenen van een of meer zijner collectiviteiten: insignes, uniformen, soms een ander maal plaquettes zoals bijvoorbeeld op auto's en motoren- Der gelijke kentekenen hebben allerlei func ties, zij vormen een middel tot herken ning, geven een beroep aan, of zijn vaak ook een modern status-symbool. Vroe ger waren er voor automobilisten en motorrijders meer „officiële" herken ningsmogelijkheden dan tegenwoordig, doordat elke provincie destijds haar ei gen registratieletter had: de automobi list of de motorrijder was gewestelijk zonder veel moeite „thuis te brengen". Toen jaren geleden tot een nieuw regi stratiesysteem werd overgegaan beslo ten sommigen een provinciewapentje op hun wagen te laten aanbrengen, omdat ze het toch aardig of gewenst vonden te laten weten uit welk deel van het land ze afkomstig waren. Wij geloven overigens niet, dat dit gebruik sinds dien algemeen ingang heeft gevonden. Met de „versiering" van sommige aü- to's is het wel eens bizar gesteld. Zo af en toe treft men wel eens een wa gen aan, die er uitziet als de brede borst van een roemrucht militair: keu rig op een rij gemonteerd treft men schilden aan, die op lidmaatschappen wijzen, dan wel getuigen van prestaties op het gebied van de autosport, soms vindt men op de ramen herinneringen het passeren van bergpassen, waar in Nederland met name de Grosz- glockner een grote populariteit schijnt te hebben. Maar er zqn toch ook nog vele „ingetogen" wa gens, auto's zonder veel versiering of slechts met een en kele aanduiding zo als voor de wegen wacht of een beroepssymbool, bijvoor beeld de esculaap van de arts, een her kenningsteken dat in bepaalde geval len men denke aan verkeersongeval len óók voor de buitenstaander van grote waarde kan zijn. Wj brengen deze zaken ter sprake omdat wij onlangs een suggestie onder ogen kregen om op wagens van bepaalde automobilisten, behorende tot de R.K. Kerk. een speciaal kenteken te doen bevestigen. Daarbij werd in de eerste plaats gedacht aan priesters, maar voorts ook aan leken, die bereid en in staat zouden zijn bij verkeerson gevallen tot de slachtoffers woorden van troost te spreken. Aldus zouden de ze leken een daad van christelijke naas tenliefde verrichten, een daad die uiter aard bij de priester vanzelfsprekend wordt geacht, omdat het verlenen van geestelijke bijstand mede zijn taak is. Deze beide groepen nu zouden kenbaar moeten zijn op de weg door een schildje op hun auto, zo werd gesuggereerd. Het is een voorstel, dat zo op het eerste gezicht wel goede kanten heeft, maar dat bij nadere beschouwing toch allerlei twijfels oproept. Wij gelo- veii, dat men juist op de weg moet op passen met onderscheidingstekens, om dat zij soms ongewenste bijverschijnse len oproepen. Nog niet zo heel lang ge leden waren wij te gast in een auto, die volkomen volgens de regelen van de (verkeers) kunst werd ingehaald door een fraaie, open sportwagen. En ziet: onze sturende gastheer slaakte plotseling allerlei (onjuiste) verwen singen aan het adres van de sportwa genman. Waarom Vermoedelijk waren er diepere (psychologische) oorzaken, misschien was er sprake van jaloezie. Niettemin verbazingwekkend. Trou wens. hoevele Nederlanders zeggen, wanneer zij worden gepasseerd door een wellicht zeer beminnelijke zuider buur, heel grimmig: „Die Belgen rijen maar raak"? Als er nu ook nog ver schillen van religie een rol op de weg gaan spelen, dan is het eind helemaal zoek. Zo in de geest van: „Die katholie ken doen maar alsof er geen protestan ten op de weg mogen". Of omgekeerd. Nee, als ons verdeelde Nederland op de weg levensbeschouwelijke reacties gaat vertonen, ziet het er maar sieent uit helaas. Vandaar dat wij met enige vreugde kennisnamen van het commen taar. dat het r.-k. dagblad „De Tijd" heeft geleverd op het voorstel tot in voering van r.-k. kentekens. Het blad schreef namelijk: „Niettemin dienen wij erg op te passen met het uitdelen van onderscheidingstekenen aan weggebrui kers. Nu is het de „volkswagenrijder' die geen voorrang geeft, straks de „ka tholiek". De atmosfeer op onze wegen is toch al geprikkeld genoeg: laat ons er godsdienstige meningsverschillen trachten te vermijden". Dat is een op vatting, die wij gaarne en geheel on derschrijven. Geen verzuiling op de weg! Lege kassen In de stookkassen begint men op het ogenblik met het planten van toma ten en komkommers. In de koude kassen valt nog niets te doen en de bladgroenten zullen dan ook onge twijfeld later komen dan normaal. Dat import van groenten uit Zuid- Europa de moeilijkheden kan ver minderen, valt nauwelijks te ver wachten. De winter heeft daar even eens hard toegeslagen. In Bretagnc schynt de bloemkool de eerste die in de Nederlandse winkels pleegt te komen al als verloren te worden beschouwd. Dat er in de eerste helft van maart al spinazie zal zijn. zoals vaak voorkomt, is dit jaar uitgeslo ten. Veel export Van de veertig miljoen kilogram kool, waarmee de Noordhollandse veilin gen de winter ingingen, is thans byna de helft verkocht. Als het zo doorgaat, is eind niaart bijna alles geruimd. Andere jaren heeft dat wel eens tot juli geduurd. Van de witte kool wordt op het ogenblik tachtig procent geëxporteerd naar bijna alle landen van Europa, met Frankryk als topafnemer. De vraag zal mede te danken zijn aan het feit, dat de kool minder gevoelig is voor bevrie zing tijdens het transport. 9 Volgens hel Russischte persbureau Tass heeft sterrekundige Nikolai Kazyrev de i wezigheid van waterstof op de maan v gesteld. Hij kwam tot zijn conclusie na studering van foto's van de maankrater Aris- tarchus, waaruit volgens hem onder meer wateretoT opsteeg, en spectrogrammen die met een reflectortelescoop van het' observa torium in de Krim waren genomen. De ongeveer duizend vluchtelin gen van het vulkanische eiland Tristan da Cunha zullen met het Deense passagiersschip Bornholm naar hun eiland terugkeren, aldus wordt uit Bornholm vernomen. De 949 volwassenen en 41 kinde ren hebben sinds oktober 1961 in Engeland onderdak gevonden. Zij werden van hun eiland geëva cueerd omdat de vulkaan op het eiland het dorp van de bewoners met lava verwoestte. Volgens de directeur van de Deense scheep vaartonderneming. E. J. Woeldike Nielsen, zal het schip van Kopen hagen vertrekken. rvwwwwwwvwwwwwwvwvwwwvvvv: Premier John Diefenbaker heeft gisteren het Canadese parlement ontbonden en heeft tegen 8 april verkiezingen uitgeschreven. Diefenbaker werd gisterochtend versla gen in twee vertrouwensvotums welke verband hielden met de kwestie van kernwapens voor de Canadese strijd krachten. Diefenbaker blyft interim-premier tot de verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1