Streekziekenhuis Goes: modern en doelmatig Goede verhoudingen in raad van Axel hersteld Stropers-duo verloor buit, buks en motor Z.E.B.R.A.- kampioenschap in Middelburg Bfonchiletfen AGENDA WALCHEREN D.D. ALS SAMENZWEERSTER IN EEN BOEIENDE BRITSE THRILLER Duitsers zoeken het in het verleden Met VELPON zie ie er geen barst van! Sr "'"SI.""9' MARKTBERICHTFN Snelle groei van industrie in Noord-Brabant WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B (Slot van pag. 1) Het ziekenhuis zal het kan haast niet anders modern en doelmatig worden ingericht. Op zijn gebied zal het kannen wed ijveren met de beste ziekenhui zen van ons land. Het Goese streekziekenhuis zal met enkele „snufjes" worden uitgerust, di< het predikaat „modern en doel matig" aan de tegenwoordige zie kenhuizen geven. Zo bijvoorbeeld de inrichting van de keuken en het transport en de distributie van het voedsel. In vrijwel alle ziekenhuizen vormt juist het dagelijks driemaal terugke rend eten bereiden en verstrekken het grootste probleem. In het streek ziekenhuis heeft men totaal gebroken met het „ouderwetse" systeem van famellen en verdeelkeukens. Een zo- anig systeem zal worden toegepast, dat de maaltijd nauwelijks een half uur in beslag zal nemen. In de keuken wordt het eten op bor den geschept, die in verwarmde voorraadbakken met de lift naar de verschillende verdiepingen worden gedirigeerd. Voorraadwagentjes bren gen het voedsel, dat dank zij de wij ze van „inpakken" een uur lang op temperatuur blijft, naar de patiën ten. In Tilburg- bijvoorbeeld neemt de maaltijd in éen van de ziekenhuizen 60 patiënten! op deze wijze nog slcehts uur in beslag, ongeacht het aantal dieëten. Spoelmachine Liefst zes meter lang wordt de vol-automatische spoelmachine in de keuken, die een capaciteit krijgt van 1800 borden per uur. Het betekent, dat verscheidene ar beidskrachten kunnen worden be spaard- Een dergelijke machine treft men slecht in enkele zieken huizen in ons land aan. Waar men echter een dergelijk apparaat be zit, is men er bijzonder mee in genomen. Het ziekenhuis wordt verder voor zien van een centraal oproepsysteem, terwijl de doktoren worden uitgerust met een „ontvanger". Als zij op een gegeven moment „zoek" zijn en men heeft hen dringend nodig dan hoeft men slechts een signaal uit te zen den. dat door de desbetreffende dok ter wordt ontvangen. Hij zal zich daarna in verbinding stellen met de telefoniste. Eenvoudig, maar doel treffend. Voorts krjjgt het zieken huis de beschikking over een eigen wasserij voor klein-goed. Deze is Koninklijk goud voor J. v. d. Ende, Borssele Burgemeester P. J. Dominlcus vai Borssele heeft dezer dagen de ereme dallle in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer J. van den Ende. De heer Van den Ende richtte 40 jaar geleden 27 januari 1923 een loon- aorsbedr\jf op, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot de thans bekende ma chinefabriek, tevens draineerbedrijf N.V. v./h. fa. J. van den Ende en Zonen te Borssele. De fabriek telt thans onge- 70 werknemers. De onderscheiding werd de heer Van den Ende verleend ter gele genheid van dit jubileum. In een kort xolicltatiespeechje memoreerde burge meester Dominlcus de groei van het be- drhf. Hij wees erop, dat een dergelijk bedrijf voor een plattelandsgemeente als Borssele van grote omvang is. Oolj de belde wethouders van Borssele, de heren J. Walhout Jobz. en A. B. de Koeijer, boden de heer Van den Ende hun geluk wensen aan. Conferentie Vrije Evangelische Kerk in Goes Ds. J. Karelse heeft dinsdagavond de conferentie van de Vrije Evangelische Kerk kunnen openen voor een goed ge vulde kerk. Onderwerp voor deze avond was: „Bent U reeds op weg om een opwekking te beleven?" Beide sprekers, ds. Enter te Enschede en ds. Karelse te Goes (die sprak wegens verhindering van ds. Postma te Nijverdal), hadden een aandachtig gehoor. Het zangkoor van de gemeente onder leiding van Gommert de Kok verleende medewer king. Vanmiddag, woensdag, om half drie en vanavond om half acht worden de samenkomsten voortgezet. Ds. Post ma zal in belde diensten aanwezig zijn, terwfjl het vrije evangelische koor uit Wemeldinge aan deze samenkomsten medewerking zal verlenen. ke turnzaal aan de Bachten kringkampioenschappen keurturnen van de Z.E.B.R.A. voor dames en junioren gehouden. Deze kringkampioenschappr beginnen om 4 uur; om 2 uur wordt eerst nog de kringkampioenschappt voor melsjc3 afgewerkt.. De organisat van deze titelstrijd, die toegankelijk is voor toeschouwers, is in handen van. de Middelburgse turnvereniging Wilhelmi- Hoestdrank in tabletvorm.95ct' MidilcUmrf; - Electro: De Ijzeren Gustaaf. 10,30 uur, alle leertijden. Slatenzaal: ten toonstelling oorlogsgravenstichting. 10— 22 uur: Kantine P.Z.E.M.: Filmvoorstel ling oorlogsgravenstichting. 20 uur. Vllsslngcn Alhnmbra: De aanrander. 20 uur. 18 Jaar Luxor: Kogels rond Billy the Kid, 20 uur, 1-1 Jaar. Gors - Grand: Centrale hengsten premie- keuring. 11 uur. Grand: Filmvoorstel ling Shctl, 20 uur. Landbouwcentrum. Vereniging bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland. 14 uur Bergen op Zoom Roxjr Moordende han den. 20 uur. 18 jaar. Luxor: Waar de stengun regeert, 20 uur, 18 Jaar. Terncuzcn Luxor: Madame Sans-Gêne, 20 uur, 14 jaar. Oosttmrg Concertzaal: ZVU-lezing dr. L. M. van Dis over „De jeugd van nu". 20 uur. danig gebouwd, dat men te allen tijde kan uitbreiden. Medisch gebied Ook op medisch gebied wordt het ziekenhuis volgens de laatste gege vens op dit gebied ingericht. Zo komt er een uitgebreide afdeling psychi sche therapie, met o.m. een vlinderbad en een massage-afdeling. In de afde ling röntgentherapie zal o.m. bestra- lingsapparatuur voor kanker worden opgesteld. In het ziekenhuis zal voorts worden ondergebracht een t.b.c.-kringbureau voor Noord- en Zuid-Beveland. Dit bureau wordt verhuurd aan de Pro vinciale Vereniging tot Bestrijding der t.b.c. in Zeeland. Overwogen wordt om op het zie kenhuisterrein een nieuw gebouw neer te zetten voor het Streek- laboratorium, dat momenteel is ondergebracht in een barak het ziekenhuis Oostwal. De moge lijkheden worden momenteel on derzocht. Het bestuur van het streekziekenhuis zou een dergelij ke oplossing overigens bijzonder graag tot stand zien komen. /VVVWWVWWWVVWAMA/WWWWVWWVVl Vorst kost geld De aanhoudende vorstperiode, die de bouwvakarbeiders al vele we ken geleden uit het in aanbouw zijnde Protestants Christelijke Streekziekenhuis te Goes heeft verdreven, kost het bestuur van de stichting handenvol geld. Iede re dag vorst komt de stichting op een renteverlies van circa 700 te staan! Om dan nog maar niet te spreken van de achter stand in het werk. Als gevolg van de strenge vorst is een gedeelte van het stucadoorswerk stukge- vroren. hetgeen een schadepost voor de aannemer, en een week extra werk betekent. Niettemin blijft men 31 december 1963 als de datum aanhouden, waarop liet werk moet worden opgeleverd. Voor de inrichting wordt drie maanden uitgetrokken, zodat het nieuwe streekziekenhuis op zijn vroegst in april van het jaar 1964 in gebruik kan worden genomen. Belangrijk is ten slotte nog deze vraag: Wat zal de verpleegprys wor den? Daarover is op dit moment nog niet zoveel te zeggen, omdat de hoog te van de prijs van verschillende fac toren afhangt. Men streeft er naar de pry's zo laag mogelijk te houden. Wanneer men echter bedenkt, dat in het ziekenhuis 50.000 per bed wordt geïnvesteerd landelijk gezien een yzonder gunstige prijs is het dui delijk, dat de exploitatie niet goed koop zal zyn, hetgeen mede bepalend wordt voor de verpleegprijs. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 2-2: Westersingel van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 2-2: Lien naar Do ver, Weateraingel naar Yugal. Gepasseerd var. Antwerpen 2-2: Amigo naar zee/Terneuzen, Marconi naar Rotterdam, Fi- velborg naar Groningen. Steenbergen naar La Palice, Josef Swenden naar Dublin. Peter Swenden naar Dublin, Zeester naar Korsor, Planicus naar Londen, Konny M naar Rot terdam, Salvinia naar Cork, Anne Herfurth naar Goole, Mount Everest naar Bilbao, 3-2: Mare Altum naar zee/Terneuzen, Grebbedijk naar Rotterdam, Alge naar Dublin, Stern naar Sligo, Neerlandia naar Boston, Henny J. naar Ierland, Meeuw naar Ipswich, Eenhoorn naar Beirot, Prins Willem n naar Bremen, Corrie Broere naar Dordrecht. Conception naar Rotterdam, Virgo naar Esbjerg. Ceres naar Amsterdam, Baarn naar Rotterdam, Rempang naar Marseille. Vlissingen aangekomen op 4-2: Maren Skou van Antwerpen. Cape Araxos van Oslo. Dit- mar Koel van Liverpool. Hoocreek van Lon den. Tilly van Tanmay Charete. Vlissingen vertrokken op 4-2: Grampian- coast r.aar Antwerpen. Maren Skou naai Bremen. Cape Araxos naar Aruba. Op 5-2: Tilly r.aar Kalundborg. Gepasseerd naar Antwerpen op 4-2: Hele- mar-H van Port Talbot. Heerengracht Amsterdam. Advent van Delfzijl. Kilo Liverpool. Lingeborg van Delfzijl. Adine van Leixoes, Nelly van Cardiff. Sinon van Ham burg. Viking van Liverpool. Valiant var Hull. Op 5-2: Baltic van Rotterdam. Oranje- borg van Felixstove naar Gent. Cornells Broere van zee naar Terneuzen. Gepasseerd van Antwerpen op 4-2: Kerke- dijk naar New York. Hector naar Rotterdam. MIDDELBURG Lezing dr. van Dis over de jeugd van nu Dinsdagavond hield de heer L. M. van Dis, inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs in Noord-Holland, in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een voordracht voor de Z.V.U. in samenwerking met de Plaatselijke Com missie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting. Het onderwerp „De jeugd van nu, mogelijkheden en moeilijkhe den" riep vele interessante problemen op en uit het publiek werden dan ook veel vragen gesteld. Spreker trachtte een verklaring te geven voor de veran deringen die plaatsvinden en die zove- verontrusten. Is er werkelijk sprake van een jeugdprobleem? Duidelijk kwam tot uiting, dat de spreker zeer optimistisch gestemd was over de jeugd, maar daarentegen pessimistisch over de volwassenen en de toekomst van onze cultuur. Dr. Van Dis vergeleek zijn conclusies met de gegevens uit het boek „De nieu we volwassenen" door J. Goudsblom. VLISSINGEN Primeur voor Zeeland in Vlissingen: ijscurling De Vlissingse IJsclub komt vanaf woensdagavond vanavond op het ijs met een primeur voor Zeeland, nl. ijscurling, een spel dat gespeeld wordt met platte, ronde schijven, die over het ijs worden geschoven. Belangstellenden kunnen zich dus vanaf hedenavond amu seren met deze interessante ijssport, die enigszins op bowling gelijkt. De toeloop van schaatsliefhebbers op de baan van de tjsclub blijft groot. Boekenaanwinst openbare leeszaal en bibliotheek In de maand januari werden in de open bare leeszaal en bibliotheek Vlissingen uitgeleend: 3390 romans, 271 romans in andere talen en 1277 studieboeken. In de jeugdleeszaal 2387 boeken (totaal -"*'**•* en 573 en nen en 476 vrouwen. De jeugdleeszaal door 262 meisjes en 178 jongens (totaal 1616). He boekenbezit van «Ie openbare leeszaal werd uitgebreid met de vol gende nieuwe werken: Romans. Baardman, De laatste telg: Couvée, Als de tarwe: Dekker, Jozef duikt: Gijsen, Allengs gelijk de spin; Havelte, van, Ont moeting aan het meer: Hoffman, Mademoi selle de Scuderi: Kampen, van. Terug naar Cnlvi; Knight, De leeuw van Nassau; Mac lean, Komplot op zee; Schrnder, Een arts nam de vlucht; Tecchi, De egoïsten: Toon der. Vlaggen in de nacht: Volmor Wcyland, Klein k3nsje: Wohl, de, De blijmoedige be delaar. Romans in andere talen. Biernath, Ein Haus geteilt durch acht. Studieboeken. Andreus, Het grote boek vol dierenverhalen: Boswinkel cn Koning en Schuit!nk. Het Nederlands Ballet; Dekker. Waar raven roepen: Evenhuls. Verdreven vloot: Gast in Haarlemmermeer: Geriatrie: Hornman, Zuid-Amerlka: Koslow, Iwan de verschrikkelijke: Leuzinger, Afrika: Lijsen. Rijdt u mee?: Maxwell. Mijn huis heeft vensters op zee: Mexico: Nord. Lulgi Piran dello: Ross. L' amour vert: Sartre. Les sé- questrés d' Altona: Statistisch zakboek 1962. Jcugdlccsbocken. Allan, Mandy naar Italië: Butters, Arbelln vecht zich vrij; Ende, Jim Knoop en Lucas de machinist: Geest, van der, Hellkovter Bell 47 D vermist: Havelte, van, Ontmoeting aan het meer; Lutpen- Bronwasser. van. De club van dertien: Lui- pen-Bronwasaer. van. Een zomer om nooit te vergeten: Peterson, Een leeuw in huis; Seuberlich, Niemand is alleen: Shlreffs, De het dondervolk: Sleigh, Karbonkel: Smee, Het televislespook: Sponsel, Het ge sprek in de arena: Stolz, Waar wacht Je op, Miranda?: Wahlstedt, De verdwenen postze gel. Jcugdstudleboekcn. Andreus. Het grote boek vol dierenverhalen: Berkhof, Haveloos India: Haar, ter. In de schaduw van Hiroshima: Hatano. De geschiedenis van koning Arthur; Nlenaber, Tennissport cn spel: Postma, Bootjes maken: Schweinitz, de. Waar komen de kindertjes vandaan?: Vries, de, Om die wereld: Zeeuw, de. Berend de spion: Zweerus, Vogelboek voor iedereen. Prijzen Zeeuws danstoernooi In ons verslag van het Zeeuwse dans toernooi, in de krant, van maandag, „Terneuzenaars dansten beter dan Vlis- singers", meldden wij dat de heer C. Bilderbeek uit Terneuzen de beste indi viduele dansprestatle leverde en wel met de Engelse wals. Volledigheidshalve voegen wij er nu aan toe dat het Vlis singse danspaar rnej.' J. Fey en de heer C. W. Hceren met tango en quickstep de eerste prijzen wonnen. De Zeeuwse wisselbeker ging zoals gemeld naar Terneuzen. B1GGEKERKE ONTSPANNINGSAVOND VAN ORANJEVERENIGING Ter gelegenheid van de 25e jaardag van prinses Beatrix bood de Oranjevereni ging te Biggckerke haar leden een ont spanningsavond aan. Hiertoe was het gezelschap „Faco" uitgenodigd, dat be stond uit vier heren en één dame. Dit gezelschap bracht een vlot cabaretpro gramma getiteld „Niks voor noppes". Mondorgel, sketches en gitaarmuziek wisselden elkaar af. De voorzitter van de Oranjevereniging, dc heer Tange, sloot de avond en bood het gezelschap een taart aan. De zaal was geheel ge vuld. Het programma werd door het pu bliek zeer gewaardeerd, temeer waar schijnlijk daar dit de eerste keer was, dat in Biggekcrke cabaret te zien en te horen was. OOSTKAPELLE Raad vergadert De gemeenteraad van Oostkapelle zal in de «linsdagavond te houden vergade ring onder meer een bezwaarschrift te gen de rioolbelasting behandelen. Ver der staat er een verzoek van het be stuur van de christelijke lagere school op de agenda, waarin dit bestuur ver zoekt om medewerking van de gemeen te voor de aankoop van nieuwe school borden. De raad zal voorts een voorstel van b. en w. behandelen over de afbraak van twee schuren, een in de Torenstraat en een in de Dorpsstraat. De vergade ring begint om half acht. O.- EN W.-SOUBURG Grote agenda voor raad Souburg De raad Oost- en West-Souburg, die vrijdag 8 februari in vergadering bij eenkomt, krijgt onder meer te behande len het voorstel van b. en w. tot intrek king van de raadsbesluiten van 5 okto ber 1962 inzake het verstrekken van grond- en bouwv oorschotten aan de Christelijke Woningstichting Walcheren voor de bouw van resp. 10 en 14 wonin gen. De stichting wil nu gaan bouwen in net plan-Nagelenburg. Verder wordt voorgesteld om te bepalen, dat een her ziening van het uitbreidingsplan „Krom- wege" in voorbereiding is. Voorts komen nog aan de orde de voor stellen de heer B. G. H. ter Haar Romeny te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, aan mevrouw M. M. Pitlo eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Pieter Louwerseschool, de wijziging van een verordening betreffende de bezoldi ging van het gemeentepersoneel, de vaststelling van een nieuwe salarisrege ling voor gemeentelijke vakleerkrachten, alsmede een aanvulling van de jaarwed- denregeling voor het brandweerperso neel. De invoering van de werltclassifica- tie en prestatiebeloning van de gemeen tewerklieden zal indien de raad hier mee akkoord gaat worden bepaald op 1 januari 1962. Voorts worden nog behandeld de financieringsregeling voor de huisvesting van gemeentepersoneel, de vergoeding voor extra vuile, gevaar lijke en zware arbeid (die beperkt blijft tot een gemiddelde van 3,75 per week, alsmede het verstrekken van een kle- dingtoelage c.a. aan personeel ingedeeld in de toongroepen. B. en w. stellen voor het daarvoor in aanmerlting komende personeel een zogenaamde koudetoelage te verstrekken ten bedrage van 17,50 voor hen, die gedurende het wintersei zoen 1962-'63 minder dan honderd uren buiten hebben gewerkt en 35 voor lien, die gedurende het winterseizoen meer dan 100 uren buiten hebben ge werkt. Tot slot komen nog aan de orde het voorstel van b. en w. over te gaan tot onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken van. een gedeelte van het plan-Nagelenburg, alsmede de aan koop van de voormalige timmerfabriek in West-Souburg. Officiële publikatie VLISSINGEN. BEKENDMAKING. HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. B. en W van Vlissingen brengen ter open bare kennis. I. dat voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen in 1963 ir deze gemeente zitting zal worden gehou den in een der lokalen van de vjit. r.-k St.-Jozefschool aan de Glacisstraat No. 109 en wel op: vrijdag. 15 februari 1963 van 912 en 13—16 uur. maandag. 18 februari 1963 van 10—12 van 1317 uur. dinsdag. 19 februari 1963 van 8.30—12 van 13—16.30 uur. woensdag, 20 februari 1963 van 8.30—12 en van 13—16.30 uur. donderdag, 21 februari 1963 van 8.3013 II. Ie. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het IJkwezen zoveel als moge lijk is, oproepingen zullen worden uitge reikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen wor den. Men houde zich, in zijn eigen be lang. aan dit tijdstip. Er wordt uitdruk kelijk op gewezen dat de verplichting herkeuring blijft bestaan ook al wordt geen oproeping ontvangen: 2e. dat de maten en gewichten, schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te worden: dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn. koperen gewich ten afgewassen en ook de gaten gerei nigd: dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie: 3e. dat de maten en gewichten vóór 1 ok tober 1964 gestempeld moeten zijn met de letter A in fantasievorm en dat er. verzuim of verhindering om van de zit ting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten her keuren aan het IJkkantoor te Dordrecht, Hugo de Grootplein 1, elke woensdag, geen openbare feestdag zijnde, van 9—12 en 13.30—16.30 uur: 4e. dat de maten en gewichten, die ge stempeld zijn met het afkeuringsmerk ,||f) niet in winkels enz. mogen wor den teruggebracht: 5e. dat ten bate van 's Rijks schatkist voor het onderzoek der maten en gewich ten keurloon en voor het justeren der gewichten justeerloon moet worden be taald; 6e. clnt de milligramgewichten niet op de herijkzltting doch uitsluitend aan het IJkkantoor ter herkeuring kunnen wor den aangeboden. De gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden .opgezonden dnar deze anders moeten vol doen aan de eisen, welke aan nieuwe ge wichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op postrekening no. 507584 van IJk kantoor, Dordrecht, een bedrag van 40 cent worden gestort. Vlissingen, 28 januari 1963. OOST- EN WEST-SOUBURG. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en weihouders van Oost- en West-Souburg maken bekend, dat de herijk maten en gewichten vin deze gemeente zal plaatshebben op donderdag 14 februari 1963, in gebouw „De Zwaan" alhier, van 9.00 12.00 uur en van 13.00—17.00 uur, voor alle herijkplichtigen. In het bijzonder wordt nog de aandacht ge vestigd cp het volgende: le. dat aan de herijkplichtigen door de dienst van het IJkwezen, zoveel als mo gelijk is, oproepingen zullen worden uit gereikt, vermeldende het tijdstip, waar op de maten, gewichten en meetwerktui gen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip! Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeu ring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen: 2e. dat de maten en gewichten schoon en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te worden: dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd: dat ijzeren ge wichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 3e. dat de maten en gewichten vóór 1 okto ber 1964 gestempeld moeten zijn met de letter A in fantasievorm en verzuim of verhindering om van de zit ting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten her keuren aan het IJkkantoor te Dordrecht, Hugo de Grootplein 1, elke woensdag, geen feestdag zijnde, van 9.00—12. van 13.30—16,30 uur. 4e. dat de maten en gewichten, die gestem peld zijn met het afkeuringsmerk, niet in winkvls enz. mogen worden terugge bracht; 5e. dat ten bate van 's Rijks schatkist voor het onderzoek der inaten en gewichten keurloon en voor het justeren der wichten justeerloon moet worden be taald: 6e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het ijk- Rantoor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De gezegelde enveloppe, af gegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke gewichten worden gesteld. Voor elk wicht moet op postrekening nr. 507584 IJkkantoor Dordrecht een bedrag var cent worden gestort. Films in Zeeland Het gegeven van de politiefilm „Je bent verloren, vreemdeling" ELECTRO (Middelburg), zit goed in elkaar en «1e regissenr heeft zyn werkstuk een be hoorlijke dosis spanning weten mee te *even. De rol van Diana Dors als femme fatale is uitstekend, al is D.D. ais sa- menzweerster niet overtuigend. Men kan echter ook moeilijk meer van D. D. verwachten dan dat zjj als aantrekke lijke verschijning de misdaad helpt be vorderen. Daarom is het te vergeven, dat Diana als intelligente komplottensmeedster mjnder voldoet. Voor het hersenwerk zorgen trouwens de beide mannen we): George Baker en Terence Morgan. De plaats van handeling is goed gekozen. De kille, mistige warboel van een En gelse staalstad geeft genoeg sfeer voor een thriller als deze. In dezelfde bioscoop zijn we in „De ijzeren Gustaaf" getuige van een Frans-Duitse verbroedering anno 1928, een verbroedering die later op losse schroeven kwam te staan, maar die anno 1963 toch nog werkelijk heid is geworden. .,De ijzeren Gustaaf" is het verhaal van de Berlijnse aapjeskoetsier, die van vooruitgang weinig moet hebben en die de laatste taxichauffeur is bij het Ber lijnse station BerlinWannsee met slechts één paardekracht voor zijn kar retje. Gustaaf door Heinz Rühmann een beetje te veel opgepoetst bewijst op andere wijze over initiatief te be schikken: hij gaat naar Parjjs met zijn koets. Gelukkig steekt hij van dat reisje genoeg op om na zijn terugkeer niet langer tegen de tijd te vechten. Het verleden herleeft ook in Grand (Goes), waar de operettefilm „Der Czardas König" te zien is. Rudolf Schock en Gerhard Riedmann spelen de hoofdrollen in deze rolprent over com ponist en musicus Emmerich Kalman. Voorts in Alhambra (Vlissingen) een Duits drama: „De roman van een vrou wenarts" met Rudolf Prack in de hoofd rol en het verhaal van „De aanrander", dat wordt uitgebeeld door een aantal onbekende grootheden van het witte J"k. LUXOR (Vlissingen) een pure western: „Kogels rond Billy the Kid", een spannende historie over de legen darische wild-westheid Billy the Ivid, die wordt uitgebeeld door Scott Brady. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2663. Weekaanvoer 4799. Vette koeien en ossen 275. Gebruiksvee 496. Vette kalveren 200. Graskalveren 74. Nuchtere kal veren 1337. Varkens 14. Lopers 35. Biggen 70. Paarden 41. Schapen of lammeren 95. Bok ken of geiten 26. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) Gn ets per kg) Vette koeien 260-280 230-260 210-230 Vette kalveren 310-330 280-310 250-280 Slachtpaarden 250 230 200 (in gulden per stuk) Graskalveren 290 225 190 Nuchtere kalveren 120 110 100 Lopers 90 80 70 Biggen 50 45 40 Schapen 135 110 90 Lammeren 145 120 90 Kalf- en melkkoeien 1050 950 750 Vare koeien 700 600 500 Vaarzen 825 725 525 Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer als vorige week, han del lui, prijzen gedrukt. Vette kalveren aan voer iets meer. handel goed, prijzen con stant, vette kalveren moeilijk te plaatsen. Graskalveren aanvoer klein, handel stil, prij zen onveranderd. Nuchtere kalveren, aan voer groter, handel flauw, niet geheel prijs houdend. Lopers en biggen aanvoer ruimer, handel stroéf, prijzen iets lager. Slachtpaar den aanvoer gewoon, handel lui, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren aanvoer kort, handel redelijk, prijzen constant. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel zeer kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer matig, handel traag, prijzen als vo rige week. VEILING SINT-ANNALAND 5 februari. Uien, gewone 37,24—37,55, bonken 34,71, drielingen 39,3f 11,59. Aanvoer 56 ton. Aardappelen: Furore 13,1 VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien I. bonken 34,01, mdidel 55-70 36.6 middel 40-55 38,33, drielingen 39,55, pickles 30,stek 9,97—9,22. Aanvoer 40 ton. Aardappelen: Bintjes I 18,60, bonken 20,14. Aanvoer 10 ton. Peen B 60,14, C 58,05, stek 4,96. Aanvoer 7.5 pickles 31,50, stek Aanvoer 3 ton. Kantonrechter Middelburg Bovendien nog boete van f 250,- en f 75,- De timmerman A. \V. H. en de grond' werker F- P. de B., beiden uit 's-Heer. Arendskerke, hoorden dinsdagmorgen tijdens een extra zitting van de kanton rechter te Middelburg, mr. J. Moolen- burgh, een hoge straf tegen zich eisen en uitspreken, omdat zjj bjj Wolphaarts- dijk hadden gestroopt. Diverse feiten waren hen ten laste gelegd, onder meet het jagen op klein wild (fazantenhaan en twee hazen) zonder vergunning, in een tijd dat het jagen verboden is en zonder vergunning om een vuurwapen te hanteren. Voor alle feiten bij elkaar eiste de offi cier van justitie, mr. P. C. Doedens, te- gens de grondwerker F. P, de B. een boete van 225,verbeurdverklaring- var. de motorfiets, waarmee de verdach ten op jacht waren gegaan, verbeurd verklaring van de buks en munitie en van de in beslag genomen haan en ha zen. De kantonrechter vonniste in totaal 250,—. De timmerman A. W. H. kwam er beter af, omdat bleek dat hij niet had gescho ten, hoewel hjj anders had verklaard te genover de politie. „Toen ik bij de haan kwam, was hjj al dood", vertelde de verdachte aan de kantonrechter. „Had het beest dan een hartverlamming ge had?" vroeg mr. Moolenburgh, die na lezing van het politierapport over deze opmerking nogal verbaasd was. „Ik heb helemaal niet geschoten, dat deed mijn vriend", ging verdachte verder. Het feit dat hij de geschoten fazantenhaan had vervoerd, kwam hem te staan op 75- De officier vorderde 100. Een uitgebreide behandeling vergde de zaak tegen de chauffeur J. O. S. uit Genderen, die met zijn truck met oplegger bij het inhalen op de rjjks- weg te Krabbendjjke een personen auto had aangereden. Hjj had van de aanrijding niets gemerkt, totdat de politie hem enkele kilometers verder aanhield en de toedracht vertelde. „Ik had al enkele malen geprobeerd de personenauto voor mij in te halen", maakte de verdachte duidelijk, „maar steeds werd ik gehinderd door tegenlig gers én door het feit dat de chauffeur van de personenauto steeds gas gaf, als ik voorbij wilde gaan". De chauffeur van de personenauto, de boekhouder H. F. v. V. ontzenuwde dit argument door als getuige te verklaren: „Ik kón mijn snelheid niet eens opvoe ren, want de afstand tussen de auto's in de file was daarvoor te klein". Toen de truck zich eindelijk toch in de file, vóór Collecte De opbrengst van het classicaal fonds kerkewerk bracht in de Ned. hervorm de kerk te" Axel 201,54 op. Tijdens openbare zitting Burgemeester las verklaring voor Wethouder C. van Bendcgem (p.v.d.a.) en liet raadslid D. J. Oggel (g.p.v.) zijn weer goede vrienden. Dinsdagavond hebben zjj in «1e openbare vergadering van «le Axelse gemeenteraad de strijdbijl begraven. Zjj deden dit door middel van een gezamenlijk opgestelde verklaring, die op hun verzoek door burgemeester M. K. van Dijke werd voorgelezen. Daar uit bleek, dat zij op verzoek van insiders de tussen hen bestaande tegenstellingen hebben besproken. Beide heren zjjn daarbij tot de overtuiging gekomen, dat een voortbestaan van de controverse niet in het belang is van de nodige sa menwerking tot nut van de gemeente. Ze willen daarom de goede verhoudin gen herstellen. De heer Oggel, aldus de verklaring, neemt de beschuldiging te rug als zou wethouder Van Bendegem onwaarheid hebben gesproken toen hij beweerde, dat in Axel nooit opties op bouwgronden zijn verleend. Voorts accepteerde de heer Oggel de verklaring van wethouder Van Bendegem, dat er bij diens handelingen geen bijbedoelin gen zijn geweest en ook die van de raadsvoorzitter, dat er sprake was van een misverstand. Wethouder Van Bendegem betreurt het feit, dat deze kwestie werd opge nomen in een publikatie over een vergadering van de Partij van de Arbeid, daar deze gemeentelijke zaak daarin niet thuishoort. „Ik stel met voldoening vast, dat hiermee dit on verkwikkelijke incident is gesloten", zo voegde burgemeester Van Dijke er nog aan toe. de personenauto voegde, raakte de op legger het voorste gedeelte van de auto, die deuken kreeg in spatbord en portier. De getuige a décharge, de chauffeur W. G. v. W. nit Genderen, die naast de ver dachte in de cabine had gezeten kwam ook terug op de opgevoerde snelheid van de personenauto. „Toen wjj de in haalmanoeuvre al waren begonnen en reeds naast de personenauto reden, werd de invoegruimte ineens aanmerkelijk kleiner". De officier vond het niet on aannemelijk, dat de onderlinge afstand tussen de auto's in de file was gewisseld en hjj vond dat er hier bij de chauffeur van de vrachtwagen geen sprake was van schold. Hij moest het subsidiair ten laste ge! de, het zonder redelijk doel in aanraking komen met een personenauto, wél be wezen verklaren, maar hij vroeg ontslag van rechtsvervolging en daarmee sa menhangend eiste hij dat de civiele vor dering ad 50,niet ontvankelijk ver klaard zou worden. De kantonrechter achtte de manier van inhalen en het moment waarop dit was gebeurd, on verantwoord en hij veroordeelde de ver dachte chauffeur daarom tot een boete van 75,en tot het betalen van de civiele vordering tot een bedrag van 50,—. De timmerman P. W. uit Seroosker- ke ging met zijn bromfiets te weinig naar links, toen hjj een stilstaande Sersonenauto wilde voorbjj rijden, toewel de verdachte deze botsing zelf wijtte aan een te grote snelheid bij het nemen van de Docht, zei de kantonrechter te vermoeden dat de genoten drank hier van invloed was geweest. „Zonder drank is het al moeilijk genoeg om de vrede op de weg te handhaven", aldus mr. Moolenburgh, die een boete van 30 oplegde. De officier had 35 geëist. De scholier W. S. uit Kapelle kreeg een boete van 25 conform de eis omdat hij met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een vracht wagen bij een splitsing in Goes. Een lesje „Ik heb de indruk dat U dacht: ik zal die jongens eens een lesje geven", merk te mr. Moolenburgh dinsdagmiddag tij dens de zitting op het kantongerecht te Middelburg* op. Hij wendde zich daarbij tot de schilderspatroon J. A. v. P. uit Middelburg, die zo dicht langs de muur was gereden, dat hij een jongen raakte. Uit de getuigenverklaringen en uit de verklaring van de jongen zelf, bleek dat deze zeer dicht tegen de muur stond aangedrukt maar de verdachte auto mobilist bleef volhouden: „Dat kan niet, ik heb hem helemaal niet geraakt". De kantonrechter vond evenwel genoeg be- wjjs om de verdachte conform de eis te veroordelen tot een boete van 40. De chauffeur J. P. R. uit Kwadendam- me verleende in Baarland geen voorrang aan een van rechts komende auto, het geen hem kwam te staan op een boete van 45, Een boete van 5 en 15 eiste de offi cier tegen de Middelburgse scholier C. v. R., omdat deze met zijn fiets geen voorrang verleende aan een bromfiets en bovendien bij het links afslaan geen richting aangaf. „Je was zeker te druk met een meisje in gesprek", vermoedde de kantonrechter, die voor het geen richting aangeven eveneens een boete van f5,oplegde en voor het geen voorrang verlenen f 7,50 vonniste. Motor of brommer? Aan de manier van rijden en aan het rij wiel van de technisch volontair A. K. A. uit Voorburg mankeerde wel het een en ander. Op zijn tot motorfiets omgebouw de brommer reed hjj vijf bochten door, zonder richting aan te geven. Bovendien was de motorfiets niet voorzien van een kentekenbewijs en de berijder niet van een rijbewijs. Tot slot had hij in een straat in de verkeerde verboden ■icliting gereden. „Dit is voor mij een bromfiets" ver klaarde de verdachte, „ik wist niet dat hij bij bepaalde afmetingen van de tank en een andere carburateur door de wet als motorfiets wordt bestem peld". „Als het voor U een bromfiets is, waarom reed U dan harder dan de maximum snelheid voor bromfiet sen?" wilde de officier weten. Hij vorderde als hoofdstraf een ver beurdverklaring van de motorfiets en voor de rest van de gebreken samen een boete van f 25. Na de belofte van ver dachte dat hij het rijwiel alleen zou be rijden als alles in orde was gemaakt, veroordeelde de kantonrechter hem tot een boete van totaal £23, EIERNOTER1NG GOES 7 februari. Bericht van handelaren. Kippe- eleren 16 cent, kleine eieren 12 cent. VEILING KRABBENDIJKE S februari. Appelen: Golden Delicious I 80-85 79—80, I 75-80 80—83. I 70-75 77—78, I 65-70 64—72, I 60-65 50—57, II 80-85 71—74. H 75-80 73—77. II 70-75 71—72, II 65-70 56—64, H 60-65 4118, IID 25—28. III erof 32—51, m lijn 19— 23, kroet 1219. Goudrenetten I 85-90 60, I 80-85 60. I 75-80 56, I 70-75 53—55, I 65-70 51. HD 41. III grof 41—48, UI fijn 38. kroet 22. Jonathan n 75-80 43—53, n 70-75 48—53, TI 65-70 4048, U 60-65 32—39. UD 20—22, ni grof 24—32, IU f(jn 17—19, kroet 12—15. Winston III grof 32. Ill fi)n 21. kroet 13. Peren: B A. Lucas I 80-85 50. I 75-80 5461, I 70-75 58, I 65-70 58, IID 24. Hl grof 28. IU fijn 23, kroet 10. Saint Remy I 65-75 33. UD 27—28, III fijn 22—23. Conférence H 18, kroet 7—8. Verpakt: Cox Orange Pippin I 70-75 86. Winston I 80-85 66, I 75-80 72, I 70-75 73, I 65-70 62, I 60-65 43, I 55-60 23. VEILING „WALCHEREN» G.A. MIDDELBURG 5 februari. Appelen: Golden Delicious 80 op 81. 70-75 62—73, 65-70 66—69, 60-65 43—56, IID 41—43, III grof 32—57. III fijn 26—34. Jonathan 75-80 29. 70-75 26—56. 65-70 24—34, 60-65 21—29, IID 18, III grof 15—31. UI fijn 1322. Goudrenetten 75-85 6'!66, 70-80 58, 65-75 5e—63, 60-70 57, IID 44, Hl grof 52. Winston 60-65 30. 55-60 24. Cox Orange Pip pin 60-05 62, 55-60 32. Lombarts Calville 70-80 36—39,. 60-70 33, 55-60 18. IID 15. Groenten- Rode kool 4758. Prei 88162. Spruiten, ongeschoond 48102. idem. geseh. 118146. Boerenkool 23—58. Witlof 100—123. Wijnpeen 20—31. Savooiekool 22—41. Uien 10—28. Koolrapen 19. Witte kool 47. VEILING V.V.Z.B. GOES 5 februari. Cox Orange Pippin KL. I 80-85 90. 75-80 91—97. 70-75 86—93. 65-70 76—79. •65 58—62. 55-60 3154. KL. n 75-80 78, 70- 75 78. 65-70 59—69. 60-65 54—57. 55-60 36—38. nD 20—25. grof 41—52. fijn 24—2?. Goud renetten KL. I 90-100 64. 85-90 59—69. 80-85 50—67. 75-80 50—62. 70-75 49—54. 65-70 45—50. IID 37—41. KL. II 85-90 60. 30-85 54, 75-80 50. 70-75 46-48. 63-70 43—46. grof 44—47. fijn 22—33. Jonathan KL. I 80-35 38. 75-30 44—53. 70-75 47—76. 65-70 45—74. 60-65 34—56. KL. U 80-85 19—33. 75-80 24—34. 70-75 24—34, 65-70 17. 60-65 20—23. IID 19—29. grof 19—23. ifijn 19.8C—19.90. Golden Delicious KL. I 85-90 —78. 80-85 68—81. 75-80 6734, 70-75 65—78. •70 57—68. 60-65 44—55. KL. TI 80-85 71—75. 75-80 59—76. 70-75 57—72. 65-70 55-66. 60-65 39—52. IID 21—39. grof 27—49. fijn 19—35. Winston KL. 80-85 61. 75-80 68. 70-75 75. 65-70 _J. 60-65 49. nD 25. KL. H 75-30 48—60. 70-75 50—51. 65-70 30—37. 60-65 29. grof 19—42. fijn 16—21. Lombarts Calville KL. I 80-85 39-43. 75-80 37—53, 70-75 45—51. 65-70 41—43. 60-65 52. nD 20. KL. U 75-80 39—46. 70-75 40— 47. 65-70 29. Diverse anpelen. kroet 9. Doyenne du Comice KL. I 75-80 122. 70-75 65-70 125, HD 93—94. KL. n 80-85 115, 75-80 121. 70-75 127. 65-70 122. grof 92. fijn 64. Saint Remy KL. H G5-75 35—37. UD 29—32. grof 27—30. fijn 19—23. Conférence UD 18—24. grof 3946. fijn 21—24. B. Alex. Lucas UD 24—25. grof 19. fijn 10—15. Lombarts Calville grof 2332. fijn 1519. Ingrïd Marie KL. I 80-85 69. 75-80 78. 70-75 81. 65-70 71, IID 41. Op monster: Conférence KL. I 65 mm en op 76—78, 60-65 62—66. 55-60 52—54. B. Alex. Lucas KL. I 75 mm en op 61. 70-75 60. 65-70 56. Saint Remy KL. U 65 mm en op 43. Pondspeer KL. n 65 mm en op 35. Totale aanvoer hard fruit 12.650 kisten. BEUR9BERTCHT MARKT GOES 5 FEBRUARI 1963 GraneD. peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij f 27—29,50 per 100 kg. Tarwe, basis 17 boerenschoon af boerderij f 29—32.25 per 100 kg. Zomer- tarwe, geschikt voor zaaidoeleinden tot f 34 per 100 kg. Groene erwten voor zaaidoelein den f 40—52 per 100 kg. Schokkers voor zaai doeleinden f 50—72 per 100 kg. Prima par tijen groene erwten en schokkers noteerden iets hoger. Bruine bonen voor zaaidoeleinden f 65—155 per 100 kg. Karwijzaad voor zaai doeleinden f 100—118 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnen landse sortering f 16,5017,50 per 100 kg. Bintje, 35 mm opw., exportsortering f 16.50— 17.50 pc* 100 kg. Deze notering geldt voor opgewarmde partijen. Levering aan de sorteerinrichtïng, sorteer- kosten vóór rekening van koper. Voederaardappelen noteerden f 4.50—5.50 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 30—32 cent per kg, onaTgestaart geleverd aan de sor teerinrichtïng. Hooi en stro. Lucernehooi, geperst af bedrijf f 180—195 per ton. Weidehooi f 150—160 per ton. Veldbeemd. andere beemdsoorten en raaigrassen f 100—110 per ton. Roodzwenk f 6570 per ton. Gerstestro f 8590 per ton. Tarwestro. grote balen f 80—85 per ton: kL balen f 75—80 per ton. Erwtenstro f 125—135 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 2127 cent per kg. levering op auto. Voor gerepeld vlas geldï een notering van 25—31 cent per kg. Voor beste partijen worden nog 'ets hogere prijzen Betaald. De prijs van bolkaf bedraagt 10—11 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2,63—2,67 per kg. VISMIJN COLTJNSPLAAT 5 februari. 8535 kg exportgarnalen 1,63—2,23. kg handelsgarnalen 2.55. 301 kg schar. 65 kg bot. 66 kg wijting. 16 kg tarbot- 96 kg tong. 19 kg rog, 860 Eg schol. 1613 kg kabel jauw. 2903 kg doorgedraaide vis. VEILING ST AVENIS SE. Uien, middel 37.30; bonken 35: drielingen .30: picklers 28.10* aanvoer 26 ton. De industriële ontwikkeling in Noord- Brabant heeft de grootste vlucht geno men. Dit blykt uit een onderzoek, dat de ryksdieiist, voor het nationale plan heeft ingesteld en waarvan gewag wordt gemaakt in het zojuist verschenen jaar verslag over 1961. In de periode van 1953 tot en met 1960 heeft de industrie in Noord-Brabant werkgelegenheid geschapen voor 50.000 personen. Dit is meer dan een kwart van de industriële bevolking in die pro vincie in 1953. De Noordbrabantse industriële werkge legenheid zou als gevolg van deze evo lutie he' arbeidspotentieel van de Zuid hollandse nijverheid kunnen overvleuge len. De sterkte van beide bedroeg in 1960 respectievelijk ongeveer 202.000 en 206.000. Relatief groeide de industriële werk gelegenheid van 1953 tot en met 1960 het sterkst in Drente, en vervolgens in Friesland, Noord-Brabant, Groningen, Gelderland en Zeeland. In de andere irovincies bleef de toeneminsc beneden et percentage van 18. dat voor heel Ne derland werd becijferd. In 1961 had de premie- en prijsreductie regeling ter bevordering van de indus trialisatie in de probleemgebieden een gunstige uitwerking. Ruim de helft van het aantal nieuwe industriële arbeids plaatsen op basis van de regeling kwam ten goede aan drie noordelijke provin cies. Het probleemgebied Noord-Bra bant en Limburg bezette de tweede plaats met ongeveer 30 procent. De uit breidingen in Overijsel, Noord-Holland en Zeeland waren naar verhouding be scheiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9