LOONPEIL VERMOEDELIJK MET 7,5 PROCENT OMHOOG Iets meer werkloosheid, lagere investeringen KLANKBORD Kritiek in senaat op de mammoetwet EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET f. 1.10] Bezwaren van A.R.- en C.H.-zijde „Ontwerp met een specifiek r.-k.-karakter' Grieks GENEESMIDDEL VEROORZAAKTE DOOFHEID Brugklas Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken VIJF TWINTIG VOOR EÉN GULDEN LORD SAMUEL OVERLEDEN PARIJS GAF RICHTLIJNEN VOOR LENTE- EN ZOMERKLEDING Andere facetten POLITIE GREEP NEDERLANDERS IN BELGIË ,Fopsigaretten' bij inval meegenomen GEEN BESLISSING IN ZAAK N.T.S.-N.T.B. KENNEDY WAS WOEDEND N.C.R.V.-forum onder leiding van ir. Geuze WOENSDAG 6 FEBRUARI 1983 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT S CENTRAAL PLANBUREAU OVER 1963 (Van onze Haagse redactie) Het loonpeil zal in 1963, vergeleken bij dat in 1962, vermoede lijk 71/2 procent hoger komen te liggen. Dit is althans de ver wachting van het Centraal Planbureau, dat zijn centraal econo misch plan voor 1963 heeft gepubliceerd. Het knoopt er onmid dellijk aan vast, dat, mede in aanmerking genomen de geraamde stijging van de arbeidsproduktiviteit met 3 procent, de arbeids kosten met ongeveer 4,5 procent zullen toenemen. Vervolgens voorziet het Centraal Planbureau dat de beschikbare produktieve reserves ruimer zullen worden, wat tot uitdrukking komt in een toeneming van de arbeidsreserve. Naar verwachting zal deze van 35.000 personen in 1962 tot 50.000 in 1963 stij gen, dat is tot bijna 1,5 procent van de afhankelijke beroepsbe volking en daarmee enige ontspanning op de arbeidsmarkt doen ontstaan. Onvermijdelijk acht het Centraal Plan bureau het, dat de prijzen In 1963 verder stijgen. Het lykt namelyk onwaarschijn lijk dat de nrijsstabilisatiepolitiek een doorberekening van de stijgende ar beidskosten volledig zal kunnen tegen gaan, temeer omdat de winsten veelal zjjn gedaald. De stijging van het wereldhandelsvolu me zal verder in betekenis afnemen, doch ruimere produktieve reserves in het binnenland en incidenteel gunstige uitvoermogelijkheden wettigen de ver wachting dat het Nederlandse uitvoer- volume oij een 4 procent grotere we reldhandel met 7 procent zal kunnen worden uitgebreid. Hierbij is veronder steld, dat door de grenzen, aan de loonsverhogingen gesteld, de Nederland se arbeidskosten nog wel sterker stij gen dan de buitenlandse, doch dat het verschil in stijging tot 1 procent be perkt blijft. Investeringen Door die aan de loonsverhogingen ge stelde grenzen zal het reële inko men van 1962 op 1963 slechts wei nig toenemen. Samen met de ver wachte vermindering der spanningen op de arbeidsmarkt doet dit een voortgezette daling der investerin gen in outillage vermoeden. Het mag daarbij niet uitgesloten wor den geacht, aldus het Centraal Plan bureau, dat de investeringen eveneens in hun totaliteit in 1964 lager zullen z|jn dan In 3963 wat de bedrij vigheid in sommige sectoren van het economische leven negatief zou kunnen beïnvloeden, waardoor verliezen door onderbezetting ontstaan. Ter stimule ring van de binnenlandse bestedingen in ,1964 zouden in dat geval additionele maatregelen kunnen worden overwogen. Particuliere consumptie De particuliere consumptie zal haar stijgingstempo handhaven door verdere loonstijgingen en tevens als gevolg van de belastingverlaging van 1962. Een remmende invloed blijft echter uitgaan van de prijsstijging, die vermoedelijk 2,5 procent beloopt en waardoor de toene ming van het volume der particuliere consumptie tot 4 procent beperkt blijft. Het Planbureau verwacht voorts, dat bij de voortgezette toeneming van de consumptie, de vrij lag® investeringen Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor „i.iih toto* 1 Dit doosje betekent: protektie tegen infektie MOET U eens opletten hoeveel er gedroomd wordt over dro men. Er zijn inééns allemaal droomdingen boven de horizon tan de diepblauwe droomzee ver schenen: van wasmachines tot ei- landcn-om-naar-toe-te-reizen; van koffiefilters via badzecp naar ijs kasten. U kunt uw droom tegeniooordig zelfs droomzegeltje na droomze- geltje bij elkaar sparen onder het motto: Spaar uw dromen". Dit alles is niet zeer complimen teus voor de ongedroomde werke lijkheid. Hoe akeliger die is des te meer en te diepér ivordt er ge droomd. Dat ligt voor de hand. Maar de lieve mensen zien pas het laatst wat 't dichtst bij de hand ligt en zoetjes laten zij zich bij dat handje nemen om zich naar de droom te doen geleiden. Voor mij is het vervelende dat ik van alles waarover ik zou moéten dromen, nóóit droom. Nooit over wasmachines. Nooit over ijskasten. Nooit over zeep. Nooit over koffiefilters. De meeste van mijn dromen gaan over uiterst-óndromerige dingen: mannen met baarden en zwaar den die mij achterna zitten; vreemde, grote, enge dieren die mij met gemene oogjes zitten aan te staren: rivieren vol krokodillen waar ik doorheen zal moeten wa den wil ik diie enge kerels vóór blijven; griezels van vleermuizen met. mensen-koppies; en dat ik in mijn integrale bloterik door de Kalveratraat wandel. En (lat, ik van het. dak van het, hoogste huis van de hele wereld val. En (lat, ik langs het randje van de diepste bergkloof van de hele wereld wankel Ik zon veel liever van een droom vakantie op een droomschip met een droomkeuken over een ir oomzee naar een droom eiland dromen dan van al die rotbeesten die mij belagen. En als ik eens een héél enkele maal over iets goeds en aardigs droom, dan is liet nooit over een droomkeuken of een droomhaard of een droombankstelmaar over Brigitte, of Anita, of die dame met die bontmuts van gisteren in de bus. En die kun je, al spaar je nog zo hard, niet bij elkaar veriverkelijkt krijgen. Ie kunt jc lam plakken aan zegel tjes, die blijven droom. Nog voor geen S0.000 volle boekjes worden die dromen werkelijkheid.... ELIAS en vrij hoge uitvoer het surplus op de lopende rekening van de betalingsba lans in 1963 700 miljoen zal kunnen bedragen. De voorziene toeneming van de produktie van bedrijven beloopt bijna 4,5 procent tegen 3,5 procent in het vorig jaar. Dit is minder dan de uitbreiding van het produktiepotentieel, die bij de grote aanwas van de be roepsbevolking in 1963 en het be staande peil der investeringen op tenminste 5 procent mag worden be groot. Vandaar dus de verruiming van de beschikbare produktieve re serves en een toeneming van de ar- Ontwikkeling in 62 Aan het uitspreken van zyn verwach tingen voor het jaar 1963 laat het Cen traal Planbureau een uitvoerige be schouwing voorafgaan over de hausse periode vóór 1962 en over de econo mische ontwikkeling in 1962. Er bljjkt onder andere uit, dat het herstel van de produktie in 1962 aan vankelijk slechts langzaam vorderde. Niettemin kon de uitvoer sterker toe nemen dan in 1961, namelijk 6,5 pro cent tegen 3 procent. Dit was te meer opvallend, omdat de verslechtering van de concurrentiepo sitie bleef aanhouden, als gevolg van het feit dat de binnenlandse arbeidskos ten bij een loonstijging van 8 procent met 6 procent opliepen, tegen 4 pro cent in het buitenland. Blijkbaar waren de kostenverhoudingen nog niet zodanig, dat zij een hernieuw de uitbreiding van de uitvoer in de weg stonden. Ook vormde de stijging der bin nenlandse bestedingen daarvoor geer belemmering. Weliswaar steeg de con sumptie vooral door de loonsverhogin gen nominaal met 7 procent, doch door de prijsstijging met 2,5 nrocent bleef de toeneming naar hoeveelheid beperkt tot 4,5 procent. Het stijgingstempo der investeringen nam als gevolg van het relatief lage peil der winsten, verder af. Voorts bleef de impuls uitgaande van de overheids financiën, klein. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, be ter bekend als de mammoetwet, is gisteren begonnen met scherpe protestants-christelijke kritiek op het ontwerp. Dr. J. W. van Hulst (c.h.) en de heer H. Algra (a.r.) vonden, dat dit wetsont werp een specifiek rooms-katholiek ka rakter draagt en zij betoogden met na druk de staats- en maatschappijopvat ting van minister Cals, die gekenmerkt wordt door totaliteitentendenzen, niet te delen. De heer Algra, die de noodzaak ontkende om een regeling te treffen voor het gehele voortgezette onderwijs, meende, dat de vrijheid van onderwijs, die de minister voorstaat, niets te ma ken heeft met de vrijheid in staatkundi ge zin. Dr. Van Hulst concludeerde, dat, gemeten aan de opgave, die wij hebben ten aanzien van du huidige jeugd, dit ontwerp een gemiste kans is. De liberale mevrouw Schouwenaar-Franssen be streed de in het ontwerp voorkomende planprocedure, die aan de gemeenten verbiedt scholen op te richten buiten het plan, terwijl dit wel geoorloofd Is aan de besturen van de bijzondere scholen. deugden" voor het openbaar onder wijs en hij was op grond van zijn dertig jaar lange ervaring voor handhaving van het Grieks op het gymnasium b. Hij verklaarde, wel licht met enkele fractiegenoten tegen de wet te zullen stemmen. De heer J. Schipper (a.r.) liet enkele positieve geluiden horen, ook al zei hij daarbij niets te willen afdoen aan de rede van zijn politieke vriend Algra. De heer Schipper zag zeer waardevolle ele menten in het wetsontwerp, die men bij de beslissing niet over het hoofd mag zien. Tot die waardevolle elementen re kende hij het doortrekken van de pacifi- catiegedachte tot alle vormen van on derwijs. Wel wilde hij zekerheid van de minister of voor de u.t.s. en de h.t.s. de planprocedure $1 of niet geldt. Hij wilde een duidelijke verklaring van de minis ter. De heer J. H. M. Derksen (k.v.p.) sloot zich later bij die wens aan. Prof. Gielen (k.v.p.) zei, dat zijn fractie van harte haar stem aan het ontwerp zal geven. Formule Dr. Van Hulst zei de verbittering bij het openbaar onderwijs goed te kun nen begrijpen. Hij kent het openbaar onderwys het recht toe een eigen doelstelling te hebben. Nu is dit on derwijs weer vastgespijkerd aan een formule christelijke en maatschappe lijke deugden, die in deze tijd niet meer geldig kan zijn. De opdracht van de minister aan de commissie-De Roos kon de c.h.-scnator moeilijk begrijpen. Voorts keerde dr. Van Hulst zich tegen de instelling van een brugklas, tegen de invoering van de plan-procedure in ruil voor het automa tisme. dat voor het christelijk onderwijs jarenlang een bruikbaar systeem is ge weest, tegen het zesjarige atheneum in plaats van de vijfjarige h.bs., waarmee men het arbeiderskind de zwaarste tol laat betalen en hij meende, dat het dood vonnis over het gymnasium b is geval len nu het Grieks facultatief is gesteld. De heer Algra keerde zich eveneens tegen de handhaving van de formule christelijke en maatschappelijke De N.V. Koninklijke Gist- cn Spiritus fabriek te Delft lieeft de vervaardiging van mengapparatcn van penicilline en (lihydrostreptomycine gestaakt, omdat is gebleken, dat hierdoor doofheid kan worden veroorzaakt. Het mengsel is onlangs in Amerika ver boden. In ons land zou zich nog geen enkel geval van ernstige doofheid door gebruik van dit preparaat hebben voor gedaan. De produktie van deze meng- preparaten, die onder de naam Retro- mypen werden verkocht, is vervangen door die van mengpreparaten, waarin feen dihydrostreptomycine meer voor- omt. De preparaten bevatten nu behal ve penicilline streptomycine. dit werd ook \Toeger gebruikt en bij deze prepa raten blijft een kans op duizelingen be staan. Streptomycine wordt gebruikt te gen tuberculose. De nieuwe preparaten heten retromypen-s. De bevolking der Sowjot-Unle telde op 1 januari Jl. 223 miljoen zielen, aldus Tass. Dit is 3.3 miljoen meer dan op 1 januari 1962. Tenslotte bracht dr. P. G. van de Vliet (v.v.d.) nog allerlei bezwaren togen het ontwerp naar voren. Hij stelde, de vraag of men met de brugklas wel op de goede weg was en hij had bezwaar te gen het verlengen van de studie aan de h.b.s. Voor het bepalen van zyn stem wilde dr. Van de Vliet eerst het ant woord van de minister afwachten. De kamer komt vandaag om 12 uur weer bijeen. Het Wereldgebeuren Lord Samuel, die leider van de libera le fractie in liet Britse lagerhuis is ge weest, is dinsdagavond op 92-jarige leeftijd in Londen overleden. Churchill en hij waren de laatste nog levende leden van de liberale regering die in 1906 werd gevormd. Modefestijn achter de rug Parijs heeft de afgelopen dagen zijn richtlijnen gegeven voor hetgeen de modieuze vrouw de ze lente en zomer moet dragen. De modehoofdstad decreteert bredere, hogere schouders en mouwen maar de vraag is nu of dit bevel zal worden opge volgd. De parade der mannequins ein digde maandag in de salons van Yves St.-Laurent, met zijn 26 jaar de jongste modekoning, en van Cristobal Balenciaga, die 68 jaar is en de oudste modeko ning van Parijs. Tijdens de modeweek bleek de meer derheid der couturiers geporteerd te zjjn voor bredere schouders en de nadruk op de mouwen. By Marc Bo- ban was het een „pofmouw", by Jacques Helm een blokvormige de nieuwe schouderlijn gekocht of deze ongewijzigd aan het publiek doorverkocht zullen worden, is een andere vraag. Verleden jaar hadden verschillende couturiers de rok ver lengd, maar dit vond geen ingang. Behalve de verbrede schouder is een andere nieuwigheid het mantelpak dat niet op een mantelpak lijkt. Ba lenciaga. Pierre Balmam en Jacques Griffe maakten elegante mantelpak jes met kragen en jasjes tot de heup, die los om het lichaam sluiten. Maar St. Laurent. Guy Laroche en J. F. Crahay brachten jasjes in heren- overhemdenstnl of als boerenkielen. .Tean Desses liet kragen en revers eenvoudig weg en knoopt de jasjes op de blouses. Bohan maakte gebruik van wijde, lage halsopeningen die een frontje of blouse laten zien. Het silhouet is mager, soepel en recht ondanks do nieuwe schouder breedte. De rokken komen net over de knie en zyn recht. Alleen by Pierre Cardin zag men wijde of drie hoekig gevormde rokken. Andere facetten van de nieuwe mode *yn: Mantelpak jasjes: soms vallend tot de vingertoppen (Laroche) of op de heup (Givenchy), nooit nauwslutend, doorgaans van voren iets getailleerd en van achter los van het lichaam vallend. By de ene couturier natuur lijke schouders en smalle mouwen, de andere een iets verbrede schou derlijn en wijde mouwen. Kleuren van mantelpakjes: variërend van grijs voor overdracht (St.-Lau rent) tot heldere kleuren (als tur koois bij Balenciaga). Blouses: sommige gemaakt van de zelfde stof als waarmee de jasjes zijn afgezet. Veel zijde of linnen of organdie. Soms met een poesjesstrik op de halslijn. Ceintuurs: meestal geplaatst om de heup als bij cowboys of hoog boven de taille. Cadin was de enige ont werper die de ceintuurs om het mid del plaatste. In vele collecties ver- 'oonden middag- en cock tail japonnen jen verhoogde taille. Japonnen: mouwloze kokerjaponnen, los ingenomen by het middel. De jakjurk van 1957 maakte een come back, ditmaal echter met een ge markeerde boezem. Mantels: wijd bij sommige collecties maar ovei'wegend slank, met revers of vierkante kragen. Er waren man tels waarvan de voering gemaakt was van dezelfde stof als de jurk die erbij werd gedragen. De kleuren zijn helder of wit voor overdag. Coctalljaponnen: kokernauw, soms i la ligne sac, vaak gemaakt van zwarte crêpe met horizontale panden of los vallende achterpanden. Avondjaponnen: vele tot de vloer reikende linnen avondjaponnen. Vaak oezet niet lovertjes of kraaltjes. By- na in elke collectie zag men de korte japon van citroengeel chiffon. Schoenen: lagere hakken, opzij of achter open. Hoeden: vaak heel groot. De rijkswacht in Dendermonde heeft zaterdagavond in de zoge naamde artiestenkring „Celbe ton" dertig Nederlanders opge pakt, naar het politiebureau ge bracht, verhoord en weer vrij gelaten, terwijl goederen in be slag werden genomen. Geruchten hadden zich verspreid, dat de Nederlanders hennep zouden ro ken. Dit bleek niet het geval te zijn. Wel werd een grote hoeveelheid „spul" in beslag genomen. Volgens sommigen was het thee. De rijkswacht werd voorgehouden alsof men met een studentengrap had te maken. Bij het verhoor en onderzoek bleek, dat de leider van de groep een verre van blanco strafregister had. Het onderzoek wordt voortgezet. De naam van de leider werd in België niet bekendgemaakt. De Nederlanders, meest jeugdige perso nen, werden bij een inval door de politie in „Celbeton" gegrepen. Vol gens de 29-jarige antirookmagiër Robert Jasper Grootveld uit Amster dam was de groep Nederlanders bij een in „Celbeton" om een expositie van antirookschilderijen en de „Ma- rlbom" te openen. lgens Grootveld telde de groep veer tig Nederlanders, uit Ainsleiuam en Arnhem. Sinds korte tijd voert Grootveld een antirookactie met ma- rlhoe-sigaretten en een marihoe-spel. Een grote hoeveelheid van deze siga retten en andere voorwerpen werden door de Belgische politie in beslag genomen. Volgens de antirookmagiër gaat het om namaak marihuanasigaretten. Daar mee wilde men het gebruik van ver dovende middelen en het roken van sigaretten belachelijk maken. do Stichting middeling tusen Nederlundsc Toonkun stenaars Bond en Nederlandse Televisie Stichting, in het conflict over de hono raria van musici, is geen beslissing ge vallen. Dc besprekingen zullen vrijdag worden voortgezet. Volgens het tijdschrift „Newsweek" heeft president Kennedy de Westduitse am bassadeur in Washington, Heinrich Knappstein, een „schrobbering" gegeven, toen deze de president een brief van Adenauer had overhan digd over het verdrag tussen Frankrijk en de Bondsrepu bliek. Kennedy had zich over dit ver drag en Frankrijks veto over En- gelands toetreding tot de ErE.G. opgewonden. Toen de ambassa deur bij hem wegging, aldus „Newsweek", had Kennedy ge zegd: „bent U- van plan om alles in de steek te laten wat wij in de afgelopen 15 jaar voor U hebben gedaan Leden van de Amerikaanse rege ring „kookten van woede" toen zij hoorden wat de Gaulle had ge daan. Sommige regeringsfunctio narissen wilden de Gaulle negeren en isóleren, maar Kennedy was vastbesloten om een toestand te scheppen, waarin de Europeanen zelf zouden moeten kiezen tussen de twee „grootse plannen", name lijk Kennedy's breed opgezet wes telijk bondgenootschap of de Gaulles Europese „derde macht". De Amerikanen, zo schrijft „Newsweek", achten het „on denkbaar", dat de Europeanen de Gaulles „halfwas-kernmacht" zouden prefereren boven een mul tilaterale. I n/vwvwwwwwwvvwwvwwwwwwwv Voor de N.C.R.V.-radio zal binnenkort één keer in dc maand een forum op treden, dat onderwerpen in bespreking zal nemen, die in meerdere of mindere mate aan de actualiteit zyn gebonden. Het forum zal onder leiding staan van ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. De gesprekspartners zijn mevr. W. J. van der Schans-den Duyf, dr. W. A. Albeda. secretaris van het C.N. V., ds. S. Gerssen en mr. dr. K. de Vries. 9 De minister van buitenlandse zaken van Cyprus, Kiprianoe. zal in de loop van dit jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie bren gen. De datum is nog niet vastgesteld. Alweer die raketten Canada's premier John Diefenbaker was al 61 jaar oud, toen hij pas in bredere kring bekendheid kreeg als politicus. Dat was in 1956, het jaar waarin Diefenbaker werd gekozen tot leider van de vooruitstrevende conser vatieve partij van Canada. Tot die tijd had hij jaren lang hard maar door het pubüek onopgemerkt gevochten voor de opbouw van zijn partij die in enkele decennia van een vrij onbedui dende beweging groeide tot een krach tige partij met een meerderheid in het parlement (1958), maar die daarna weer snel terrein verloor en die nu met een parlementaire minderheid (116 van de 265 zetels) het land regeert. Die snelle opkomst en nog snellere neergang van Diefenbakers conserva tieve partij heeft, voor wie Canada kent niets vreemds. Het Canadese kiezers volk is uitermate onberekenbaar. De ;emiddelde Canadees is niet sterk ver mocht aan een bepaalde politieke groe pering en hij houdt ervan zijn gunsten te verdelen. Zo is het helemaal niet vreemd dat iemand in Canada bij vier achtereenvolgende verkiezingen vier maal verschillend stemt. Daardoor kan het gebeuren, dat politici als Diefenba ker jarenlang onbekend blijven; zij moeten wel met een heel bijzonder pro gramma komen willen de Canadezen tweemaal naar hen luisteren. Diefenbaker heeft dat persoonlijk dik wijls ondervonden. Maar onverzettelijk als hij is en ook wel dank zy zyn vrouw, mevrouw Olive Diefenbaker, die hem op zijn campagnes altijd vergezelde, slaagde hij er tenslotte toch in vele Ca nadezen voor zich te winnen. Aanvankelijk wijdde Diefenbaker, die al zeer jong voor de conservatieve partij had gekozen en deze (heel on- Canadees) voor de rest van zijn politie ke carrière trouw bleef, zich aan de irovinciale politiek.' In 1925 zocht hij et echter hogerop. Hij probeerde een zetel te winnen in het federale parle- t, maar zijn poging mislukte. Het jaar daarop probeerde hij het nog eens, maar weer bleef hij buiten het parle ment. De provinciale politiek bevredigde hem echter niet. Hij voelde rich teveel een „roepende in de woestijn" en in 1940 deed hij opnieuw een poging in het par lement te worden gekozen. Dit keer slaagde hij. Aangemoedigd door dit suc ces besloot hij direct naar het leider schap over de conservatieve partij te dingen. Weer leed Diefenbaker twee nederlagen in 1942 en 1948 maar driemaal is scheepsrecht en inderdaad had de advo caat uit het westen de derde maal meer geluk. In december 1956, toen de leider van de conservatieven George Drew, die zich acht jaar lang had weten te hand haven, in verband met zijn gezondheids toestand aftrad, volgde Diefenbaker hem op. Diefenbakers succes was hem voor speld in 1915. Het jaarboek van de universiteit van Saskatchewan, die hij toen bezocht, voorspelde dat Diefen baker eens de leider zou zyn van de op positie in het parlement. Eenenveertig jaar later kwam die voorspelling uit. Het leiderschap was Diefenbaker overi gens niet komen aanwaaien. De sportie ve jager en visser uit de wouden van West-Canada had zich zonder beperkin gen ingezet tijdens een campagne, die zes weken duurde en waarin hij meer dan dertigduizend kilometer aflegde en zesentachtig toespraken hield. Daarna wist dan ook bijna heel Canada wie John Diefenbaker was en hoe hy dacht over het beleid van de toentertijd libe rale regering. Diefenbakers beloning kwam in 1957, in welk jaar zyn partij tijdens de verkie zingen 110 zetels verwierf. Een jaar la ter waren de conservatieven nog meer in aanzien gestegen en voerden zij het zetelaantal op tot 208. Maar daarna kwam het verval. Vorig jaar ging de winst weer verloren en bleven maar 116 zetels over. Zo ligt de situatie dus nu: de regerende conservatieven in het par lement in de minderheid tegenover een samenwerkende oppositie van liberalen (99 zetels), socialistische nieuwe demo craten (19) en van leden van de Partij voor Sociaal Krediet (30). In déze moeilijke positie zagen Diefen baker en zijn ministers zich verleden week geconfronteerd met het conflict over de atoombewapening, dat de oppo sitie een doeltreffend wapen in de hand gaf. anleiding tot dit conflict was een ver- z~\ klaring van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Het State Department in Washington maakte bekend, dat het niet akkoord ging met de weigering van de Canadese regering om de Canadese luchtmacht te bewapenen met Amerikaanse atoomwa pens, die echter onder controle van de Verenigde Staten zouden blijven. Door deze weigering kwam volgens de Ame rikanen ae verdediging van Noord-Ame- nka in gevaar. In Canada gaf deze kri tiek uit Washington de gemoederen een grote schok. De besprekingen tussen de Canadese en de Amerikaanse ministers van defensie waren geheim geweest en nu maakte Amerika piotseling het re sultaat bekend. In het Canadese parlement ontstond een rel van jewelste on de leider van de li beralen, Lester Pearson, die zich ge steund wist door de socialisten, wilde een motie van wantrouwen indienen. De socialisten eisten bovendien nieuwe ver kiezingen. Na een lang debat bleef de motie echter toch uit. Amerika probeer de bovendien olie op de golven ie wer pen door minister van buitenlandse za ken Dean Rusk te laten meedelen, dat de verklaring van het State Departe ment was uitgegeven zonder de toestem ming van president Kennedy. Rusk ontleende echter de Amerikaanse kritiek niet en daardoor kon hij pre mier Diefenbaker niet sussen. Diefenbaker antwoordde fel: „Deze in menging van Amerika in onze eigen aangelegenheden is ontoelaatbaar. We zjjn een bondgenoot van de Amerika nen, maar geen satelliet van de Ver- nigde Staten". Na dit antwoord leek de kwestie opge lost, maar maandag deden zich compli caties voor. De Canadese minister van defensie Douglas Harkness, een oud majoor van het leger, die niet gewend is een blad voor de mond te nemen, nam ontslag. Hy is vóór atoomkoppen voor de Canadese raketten en het daarom niet eens niet de weigering van premier Diefenbaker. Na deze nieuwe ontwikkeling diende Lester Pearson gisteren opnieuw een motie van wantrouwen in. Enkele ministers probeerden toen gis teravond het kabinet te redden door Diefenbaker te vragen af te treden. Maar de onverzettelijke polities wei gerde Hij bleef op zijn post, wat er ook zou mogen gebeuren. DIEFENBAKER -doorzetter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5