BILT Expositie Oorlogsgravenstichting Nutsspaarbank bereikte mijlpaal: 20 miljoen Kansen voor veer Kats- Zierikzee zijn Loodswezen kampt met drijfijs S AWE MA H.v. T onnenlegger moest redebootloshekken „Geen afstand van grondgebied aan Vlissingen Zeeuwse ALMANAK Voorspoedige dagen voor het veer Zijpe PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 IN STATENZAAL MIDDELBURG In de Statenzaal te Middelburg heeft jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland dinsdag morgen een tentoonstelling van de Oorlogsgravenstichting geopend. De expositie geeft een beeld van het werk der stichting: de verzor ging en inrichting van graven van Nederlandse oorlogsslachtoffers over de gehele wereld. Het is voor het eerst, dat deze tentoonstelling in Zeeland is te zien tot en met 7 februari. Middelburg is de eerste plaats, waar de expositie wordt gehouden. Hierna volgen Breda, Arnhem en Utrecht. Mogelijk in het najaar overig Nederland De expositie was eerder alleen te zien in Den Haag, bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de stich ting in 1961. Vanwege de grote belangstelling werd besloten ook elders de expositie op te zetten. Jhr. mr. De Casembroot zei in zyn ope ningswoord, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland graag de Statenzaal voor de expositie aan de stichting hadden af gestaan. De commissaris uitte zijn waar- lering voor de werkzaamheden van de stichting, die in Zeeland in opdracht van de regering sinds 1956 is belast met de controle en het onderhoud van het ereveld voor Franse militairen te Ita- pelle. „Ik ben getroffen door de een voud van de graven en het goede on derhoud daarvan", aldus jhr. De Casem broot, die tevens de herdenkingsdiensten die daar geregeld plaatsvinden memo reerde. Over de expositie zei de com- Kat beet bij het inenten Het inenten van honden en katten is in Borssele niet zonder inciden ten verlopen. Eén van de katten naald. Met vereende krachten werd het dier in bedwang- gehou den, waarna dc operatie succesvol verliep. Dc kat had echter toch bijten, waardoor deze zich even eens onder doktersbehandeling moest stellen. instelling, die een algemeen jelang behartigt en een alge» i Zeeuws begrip is, het Zonneveld comité, dat tydens deze bijeenkomst tegenwoordigd werd door voorzitter C. L. Westerweel en secretaris-penning meester H. L. Plompen. Dc heer Van den Briel herinnerde er -»an, dat hot comité de gelden, die de Zeeuwse sport wereld al vele jaren bij elkaar brengt, besteedt voor revalidatie en ontspan ning van vele kinderen, die lichamelijk of geestelijk gehandicapt zijn. Namens dc Nutsspaarbank overhandigde de heer Van den Briel aan voorzitter Wester weel een bedrag van 500 gulden om dit bijzonder sympathieke doel te steunen. De heer Westerweel toonde zich bijzon der erkentelijk voor deze bijdrage en besloot het geld onmiddellijk weer op de bank te zetten, zodat het met ingang van dezelfde dag zijn rente weer kon opbrengen. Ook de directeur van de bank, de heer C. Volp, toonde zich verheugd over de groei van de Nutsspaarbank. Ook hij zag in het bereiken van de mijlpaal een bewijs van vertrouwen, dat sparend Mid delburg. Walcheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen in de bank heeft. De heer Volp verzekerde, dat bestuur en direc tie zullen streven naar verbetering van deze positie met als basis hot devies: zekerheid en veiligheid. OOK 'S AVONDS Voorts deelde de directeur nog mee, dat een regeling voor de openstel ling van het hoofdkantoor gedurende de avonduren thans in voorbereiding is. Het gemeentebestuur heeft grote be langstelling voor het wel en wee van dc Nutsspaarbank, aldus verzekerde wet houder C. Hoek (van finnnciën) van Middelburg. Niet alleen ouidsit de bur gerij er zó een veelvuldig gebruik van maakt, maar ook omdat daardoor kapi taal gevormd wordt, dat de overheid nodig heeft voor de vervulling van haar taak. De heer Hoek toonde zich erken telijk voor de medewerking, die de Nutsspaarbank het gemeentebestuur altijd verleent. De groei van dc bank weerspiegelt, zo verklaarde dc heer Hoek, de welvaart van Nederland, van Walcheren, van Middelburg. Hij hoopte, dat deze groei voortgang zal vinden, want voor de eco nomie is het buitengewoon belangrijk, dat de spaarzin doorgaat. missaris, dat nu de nabestaanden kun nen zien hoe diegenen, die hen na aan het hart lagen, overal ter wereld liggen begraven. Verantwoording Tevoren had de heer P. W. de Hertogh jr., directeur van de stichting het doel van de organisatie uiteengezet. De stich ting, aldus de heer De Hertogh, is de waarborg, dat de oorlogsslachtoffers niet worden vergeten. Zij legt hiermee verantwoording af aan het Nederlandse volk. Initiatiefnemer van de stichting was wijlen de res. It.-kol. dr. A. van An- rooy, medicus te Eindhoven. De zorg van de stichting strekt zich uit over ruim 47.000 graven van mili tairen en burgers, die óf de vyand metterdaad bestreden, ddn wel ten gevolge van hun handelingen of hou ding tegenover de vijand, het leven lieten. In Nederland is een centrale begraafplaats te Loenen (Veluwe) en de militaire begraafplaats op de Grebbeberg De stichting heeft verder de verzorging van bijna 8000 in Nederland verspreid liggende graven van de geallieerde strijdkrachten. Het aantal geregistreerde Nederlandse oorlogsslachtoffers, dat begraven of her begraven is in ons land bedraagt 15-203. Totaal heeft de stichting de gegevens van 250.000 personen geregistreerd. In manuscript is nu gereed een serie van 38 gedenkboeken met 115.000 namen, waarvan dertig delen de namen van joodse Nederlanders die geen graf heb ben. Afschriften daarvan zullen worden verstrekt aan de regering van Israël. In Indonesië Tijdens een rondleiding, deelde de heer De Hertogh nog mee, dat het bijkantoor in Djakarta van de stichting buitenge woon goed zijn werkzaamheden kan ver richten. Er zijn 17 velden in Indonesië. „Wij zijn uitzonderlijk erkentelijk voor de eerbiediging daarvan", aldus de di recteur van de Oorlogsgravenstichting. De expositie omvat kaarten, foto's dia's en voorbeelden van grafstenen. Tevens is de serie gedenkboeken aanwezig. Onder de omstreeks veertig aanwezigen bij de opening bevonden zich lt.-kol. Y. Meeter, territoriaal commandant Zee land, kapt. ter zee F. Bruijn, comman dant der maritieme middelen te Vlis- singen, majoor J. W. Cramwinckel, dis trictscommandant van de Koninklijke Marechaussee uit Terneuzen, burge meesters van verschillende gemeenten, onder wie burgemeester H. G. van Suij- Jubileum-filmavond van de „Nationale" De Nationale Levensverzekering Bank N.V. en daarvan hot bijkantoor le Mid delburg houdt deze week voor zijn cliënten in Midden-Zeeland een aantal feestavonden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de „Nationale". Dinsdag avond werd in het City-theater de eer ste bijeenkomst gehouden voor een „uit verkocht" huis. De hoofdschotel van deze avond was de vertoning van de kleurenfilm in cinemascope „Het rijk van de zon". De directeur van de Nationale Levens verzekering Bank te Middelburg, de heer F. v. d. Bout, sprak een openings woord, waarin hij verklaarde verheugd te zijn. dal zovelen het eeuwfeest met de „Nationale" konden meevieren. Voor dat het filmprogramma vertoond werd, beklom de districtsinspectour van de Nationale Levensverzekering Bank. de heer N. E. van Santé uit Goes, te zamen met zijn echtgenote het toneel van het City-theater om, gekleed in de 19e eeuwse kostuums, de bezoekers te tonen hoe het er in 1863 na de oprich ting van de bank toeging. Een pro- gramnia-bijdrage, die bijzonder gewi deerd werd. In dc film „Het r(jk van de zon" men de geheimen van het oerwoud van Peru en zijn mysterieuze bewoners. De bezoekers maakten daarbij onder meer kennis met de leden van de Urus. één van de oudste stammen, alsook met het feest, dat deze Urus-stam eens per jaar beleeft. Vanavond (woensdag) en donderdag avond zijn er nog jubileumbijeenkoms ten van dc „Nationale". RIJKSCONSULENT C.S.V. ZEELAND AANGEWEZEN Met ingang van 1 maart zal er een wij ziging worden gebracht in de organisa tie van de rjjksconsulcntschappcn voor Complementaire Sociale Voorzieningen (C.S-V.). De vyf bestaande distrits-con- sulentsehnppen zullen worden opgehe ven. Daarvoor in de plaats zullen elf provinciale coiisulentschappen worden ingesteld. Tot rijksconsulent voor C.S.V. in Zeeland is aangewezen de lieer L. .1. I'. M. Beckers. SLACHTOFFER ONGEVAL GISTEREN OVERLEDEN Aan de gevolgen van een verkeerson geval, dat hem op woensdagmorgen 16 lanuari jl. overkwam, is de heer J. Back te Middelburg, gisteren overle den. Zoals bekend kwam het slachtof fer op dc Klcvcrskerkseweg in botsihg met een bestelauto, waarbij hij zwaar gewond werd. De heer B. was 33 Jaar en vader van 2 kinderen. In de Middelburgse Statenzaal is momenteel een expositie over het werk van de Oorlogsgravenstich ting, die dinsdag is geopend door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Tijdens een rondgang gaf de directeur van de stichtingde heer P. W. de Her togh jr. uitleg. Links op de foto jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, rechts de heer De Hertogh. (foto P.Z.C.) lekom van Kapelle, vertegenwoordigers van kergenootschappen en van het Le ger des Heils, onder wie de heer W. Po lak van de Nederlandse Israëlitische ge meente te Middelburg, afgevaardigden van de bond van Oud-Strijders, het Ve- teranenlegioen Nederland, de Stichting 1940-1945 en de Ned. Ver. van ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Opstelwedstrijd De expositie is geopend tot en met 7 fe bruari van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Er zal een opstelwedstrijd worden georganiseerd voor scholieren van ulo's en van het v.h.m.o. over het werk der stichting. Z.K.H. Prins Bern- hard heeft een door hem gesigneerd boek beschikbaar gesteld als prijs voor een Zeeuwse scholier: het werk „Dag boekfragmenten 1940-1945", een uitgave van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. De wedstrfjd is bedoeld als bijdrage aan de kennis over de oorlogs tijd bij de jongeren. Vanavond woens dag is er een filmvoorstelling in de kantine van de P.Z.E.M- aan de Poelen- daeleweg te Middelburg, die om acht uur begint. Vertoond zullen worden de kleurenfilms „Onze graven langs de Birma-spoorweg" en een nieuwe versie van de film „Opdat zij met eere mogen rusten". De A.V.R.O.-verslaggever Joop van Z(jl was aanwezig l>ij de opening van de cx- Cositie. Na het nieuws van zes uur gaf U dinsdag een kort verslag van do opening. In het radiojournaal volgdo 's avonds na half elf een reportage over de expositie In Middelburg. Kringvergadering C.B.C. I)e besturen van de Chr. Bedrijfsgroepen Centraio van de afdelingen Zuid-Beve land, Walcheren en Breskens hebben dezer dagen in „De Haven" te Yersekc tijdens een kringvergadering enige pro blemen inzake dc lonen besproken. De heer Braspenning, hoofdbestuurder van de C-B.C. besprak enkele aspecten van dc bedrytstakvergadering, die op 1 maart, in Driebergen zal worden gehou den. De loonpolitiek werd ook onder de loep genomen. Men was van mening, dat, er een voorzichtige loonpolitiek zal moeten worden gevoerd. De heer B. Roest uit Middélburg bracht naar voren, dat de invaliditeitstrekkcrs en de G.S.W.-arbeidcrs, zodra ze de 65- jarige leeftyd hebben bereikt, aanzien lijk minder inkomen gaan genieten. Dc heer Braspenning zegde toe, dat dit via de organisatie bij de betrokken in stanties ter sprake zal worden gebracht. Men besloot de volgende vergadering te houden op 6 maart te Arnemuiden. Anker met ketting opgevist Zondag heeft het bergingsvaartuig „Inktvis" van L, Polderman te Hans- weert in samenwerking met twee ber gingsvaartuigen van Van den Akker te vlissingen een anker met ketting met een totaal gewicht van plm. 20.000 kg in Hansweert binnen gebracht. Dit an ker was afkomstig van het 11.000 brt. metende schip „Thadis", die het op de Westcrschelde voor Hansweert had ver speeld. Het anker zal naar Lelden wor den vervoerd, waar het op deugdelijk heid zal worden onderzocht. Naam voor nieuwe verpleeginrichting Het bestuur van de stichting Vurplccg- en Rusthuizen Midden-Zeeland heeft dc in aanbouw zhnde verpleeginrichting voor langdurig zieken met reactiverings- centrum te Goes de naam „Ter Valcke" gegeven. VERWACHT. VORST MATIG TOT LICHT Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wiml. Matige tot lichte vorst. ZON EN MAAN. 7 februari Zon op 8.12 onder 17.37 Maan op 16.24 onder 7.41 Bondsconcours op 15 juni M. J. v. d. Berge: nieuwe secretaris van Zeeuwse Zangersbond Zang Veredelt Tydens een buitengewone algemene ver gadering in „De Landbouw" te Goes van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", is de heer M. J. van den Ber ge te Kruiningen tot bondssecretaris gekozen. De heer Van den Berge komt in de plaats voor de kortgeleden over leden secretaris, de heer P. C. Schippers te Kortgene. De voorzitter van de bond, de heer E. C. J. Sinke te Goes, herdacht de heer Schipper in een kort woord, waarbij hij zei bijzonder veel waardering te hebben voor dien3 werkzaamheden voor „Zang Veredelt" gedurende een periode van twintig jaar. Uitvoerig beraadde men zich vervolgens over de plaats waar het rrote concours 1963 gehouden zal wor- Jen. De vereniging ..Zanglust" te Wil helm inadorp zal dit jaar geen gast- vrouwe zijn omdat de zaalaccommoda tie In het plaatsje onvoldoende Is. Het concours zal nu op 15 juni aanstaande in Souburg worden gehouden, waar het Souburgs Mannenkoor de organisatie zal verzorgen. Deze vereniging viert dit jaar het zilveren jubileum. Spaartempo nam in 15 jaar sterk toe De Middelburgse Nutsspaarbank heeft gisteren een mijlpaal bereikt: het tegoed van de inleggers over schreed die dag de twintig miljoen gulden. Het bedrag, waarmee deze mijlpaal werd geslagen, werd ge stort door de Middelburgse land bouwer P. Cornelisse, woonachtig aan de Veerseweg. Ter gelegenheid van deze voor de bank verheugen de gebeurtenis werden de heer en mevrouw Cornelisse dinsdag door bestuur en directie van de Nuts spaarbank in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Het echtpaar werd daarbij toegsproken door de voorzitter van bet bestuur van de Nutsspaarbank Middelburg, notaris H. v. d. Briel, die met enkele cijfers het sterk toegenomen spaartempo illustreer de. Vijftig jaar nadat de bank in 1819 was opgericht, bedroeg het inleggerste goed 165.000. Weer 50 jaar later, in 1919 dus, was dit tegoed gestegen tot 486.000, waarna fn 1924 de 1 miljoen Advertentie Centrale verwarming Nedersiraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Het echtpaar Cornelisse maakte giste ren de 20 miljoen gulden aan inleggers tegoed bij de Middelburgse Nutsspaar bank vol. Als tegenprestatie ontving het echtpaar een bedrag om naar eigen goedvinden te besteden, terwijl er voor mevrouw Cornelisse bloemen ivo ren. (foto P.Z.C.) gulden gepasseerd werd- In 1918 bereik te het tegoed een totaal van 5.106.000, in 1954 was het opgelopen tot 11.781.000 en in 1959 werd de 15 mil joen gulden gepasseerd. Aan het eind van het jaar was er op de bunk 15.697.000 ingeschreven. ZES-VIJF-VIER Het bereiken van de verschillende mijl palen is tot nu toe naar een climax ge groeid: vanaf 1948 werd in 1954 de 10 miljoen gulden in 6 jaar gehaald, de 15 miljoen gulden in 5 jaar en dc 20 mil joen gulden in nog geen 4 jaar. De heer Van den Briel zag hierin het bewijs, dat de Nutsspaarbank haar vertrouwenspo sitie In de Zeeuwse samenleving behou den heeft. Tot slot overhandigde de be stuursvoorzitter het echtpaar Cornelis se een herinnering aan deze dag in de vorm van een bedrag, dat naar eigen goedvinden aangewend mag worden. Nog een andere Zeeuwse Instantie zal een dankbare herinnering bewaren aan deze voor de Nutsspaarbank be langrijke dag, 'namelijk het comité Sport Steunt Zonneveld. Notaris Van den Eriel had er namelijk op gewe zen, dat de inleggers lang niet allen uit de Zeeuwse hoofdstad afkomstig zijn, maar uit geheel Walcheren en opk uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de bank een bijkantoor In Oost burg heeft. Om die reden wilden bestuur en d'recti c :le Nutsspaarbank de vrcu;, delen HET STAAT DEZE WEEK IN Hoewel de loodsdiensten vanuit Vlis singen tot nu toe vrij normaal kon den functioneren, gaat het drijfijs op de Westerschelde een vlotte gang van zaken toch steeds meer be moeilijken. Gistermiddag kwam „de eerste tegen valler", zoals de commissaris van het Nederlands loodswezen, de heer G. C. de Hondt het uitdrukte. De Belgische loodsboot „16". van het kleine type dat gebruikt wordt bij de beloodsing op de rede, zag geen kans op eigen kracht door het dikke ijs terug naar het Roeiers- hoofd te komen. De dikke ijskoek klemde het scheepje muurvast, slechts enkele tientallen meters van de steiger. De krachtige tonnenlegger „Zeearend" die vanuit Oostende "opereert moest Burgemeester van Borssele: Burgemeester P. J. Dominions van Borssele heeft in zijn dinsdag tot de ge meenteraad gehouden nieuwjaarsrede nog eens nadrukkelijk vastgesteld, dat „gebiedsafstand aan Vlissingen te dwaas is om mee in te stemmen". „Wij hopen, dat we de vaste commissie uit de Tweede Kamer bij haar eventueel be zoek aan Walcheren kunnen overtuigen van het zinloze van gebiedsafstand", al dus de burgemeester van Borssele. Verder in zijn nieuwjaarsrede stond de raadsvoorzitter vrij uitvoerig stil bij de froei van het zielental van Borssele in 962. „Wij zijn er elf inwoners op voor uitgegaan. Dit is verblijdend, vooral als we zien, dat vele plattelandsgemeenten achteruitgaan", aldus de burgemeester. Hij zag ook voor'63 wel enig perspectief wat betreft de groei van de bevolking. „Momenteel zijn in het nieuwe uitbrei dingsplan nog acht woningen in aan bouw, terwijl we voor 1963 bouwvolume hebben gekregen voor zes woningen", merkte spreker op. Burgemeester Domi- nicus was van oordeel, dat de groei van Borssele vooral is te danken aan een tweetal bedrijven in Borssele, die men sen van buiten de gemeente aantrekken. In het begin van zijn rede had de bur gemeester enkele woorden gewijd aan het overlijden van prinses Wilhelmina. Het wel en wee van de gemeente rele verend over 1962 merkte hij op, dat de plannen voor de dijkverzwaring vanaf de Noordnol dit jaar hun beslag krijgen. Tobben... Het blijft tobben met die winter. Dat hebben we gisteren kunnen zien toen een fors betonnings- vaartuig van het loodswezen bij het Vlissingse roeiershoofd de grootste moeite had om een loodsboot je uit het ijs los le wur men. .Jlet ijs wordt steeds dikker", 'vertrouwde een oudere man ons toe, die filosofisch over de Schel de staarde. Voorts deelde hij mee die morgen nog van zijn fiets ge vallen te zijn en dat de winter nog wel iveken kan duren. Het blijft tobben. Tobben met gladheid, kolen en kou en nog veel meer. Op den duur ga je overal mee tobben, zoals het Vrije Volk, dat zaterdag op een ramp- herdenkingspagina onverbloemd sprak van de Zeelanders, die ivo ren gevlucht voor het steeds was sende water". Ja, dat krijg je d'r van. En dan dié drie depressies! Volgens ons weermannetje zitten we op een kou-eiland precies tussen drie de pressies. Je voelt ze zogezegd hangen: één bij de voordeur, één in de achtertuin en één bij de bu ren. Maar dooi komt er niet van. De politie is ten slotte opgehou den met het uitreiken van proces sen verbaal bij aanrijdingen. Want wie moet je met al die glad heid de schuld geven f Daar is geen beginnen aan. Dan heeft de politie het veel drukker met loslopende hondjes! Ze zijn niet zo dol meer als een tijdje terug, maar ze moeten nog steeds aan de lijn. En als de agenten weer met zo'n gevangen losloper op het bureau arriveren, vieten ze zo te vertellen dat de strafbare eigenaar nóóóóóit op komt dagen. En zo blijven ze daar maar zitten met al die hondjes... Kortom, het blijft tobben. er aan te pas komen om de „16", tot groot vermaak van vele kijkers op de boulevard, uit zijn benarde positie los te trekken. Vlot ging dat niet. De „Zeearend" kon vanwege zijn afmetingen moei lijk tussen de hoofden manoeuvre ren, zodat de „16" telkens slechts enkele meters verder naar binnen kon komen. Gistermiddag ontstonden dus enkele moeilijkheden. Tot nu toe is de loodsdienst echter vrijwel zonder storingen uitgevoerd. Zolang wind en getij gunstig zijn is het" mogelijk gebleken met die kleine boten te be- loodsen. Er komt echter steeds meer drijfijs op de Schelde, zodat steeds vaker met grotere boten moet worden gewerkt. De loodsdiensten schakelen hierbij voornamelijk tonnenleggers in, die dan vele loodsen tegelijk aan boord nemen en bij een vaart meerdere schepen afwerken. Want de scheep-1 vaart op de We§terschelde is er bij al het ijs niet minder om. „Het blyft voorlopig improviseren", verklaarde commissaris De Hondt. En voorlopig hebben het Neder lands en Belgisch loodswezen sa men de moeilijkheden nog goed kunnen oplossen. Want de samen werking is ïn al dat ijs uitstekend. Op de foto: De tonnenlegger „Zee arend" is, moeizaam manoeuvrerend tussen de havenhoofden, bezig met het lostrekken van de „16''. TEGEN HOEST EN KEÏLPIJN Contact met marine komst van een tweede sleepboot „De Champagnon" heeft het aantal vaarten de eerste twee dagen van deze week ongeveer verdubbeld, wanneer men het aantal vergelykt met vorige week. Maandag kon de kopladingboot „Zijpe" elf overtochten heen en weer maken en gisteren dinsdag waren he er vijf tien. De pont kwam 's morgens om acht uur in de vaart en bleef tot vijf uur 's mid dags auto's en reizigers overzetten. Aan Anna-Jacobapolder werd het veerplein gistermiddag zelfs geheel schoon „ge veegd". Een moeilijkheid deed zich gis teren voor met de sleepboot „Champag non", die een mankement kreeg aan het roer. Inmiddels is een kikvorsman uit Roosendaal gerecruteerd om het euvel te verhelpen. De kopladingboot heeft op het ogenblik bij zijn overtocht een escorte aan de voor- en achterkant en dit systeem werkt beter dan de tot nog toe gevolgde methode. Bovendien ligt het getij deze week ten opzichte van de mogelijkheden overdag gunstiger dan vorige week. Als dominee Graafland niet zo'n sportieve predikant was geweest zou Nederland nooit de namen hebben gehoord van een aantal aalvlugge, voortreffelijke voetbal lers, sterren op de Nederlandse velden! Achttienjarig meisje, dat aan de Sorbonne Duits studeert, componeert en zingt een liedje en ismeteen schatrijk! Zeven talentvolle Friezinnen draaien mee in de hoogste regio nen van de Nederlandse atletiek. In „Panorama" .van deze week staan er achtwaarvan zeven op hun kop! HET MEISJE EN DE LEEUW is een schokkend, diep-ontroerend ver haal met een tragisch einde over de vriendschap tussen een meisje van tien jaar en een volwassen, ongetemde leeuw. Een der sterkste historische verhalen, ooit in Pa norama gepubliceerd. Met Russin getrouwde Neder lander met drie kinderen (géén communisten!) emigreert met zijn hele gezin op kosten van de Russische regering naar Rus land. Panorama interviewt hen! Er staat een moor denaar met ijs koude ogen achter de schermen van de Cubaanse re volutie. Neder lands journalist heeft voor Pano rama exclusief in terview met de aanvoerder van de „Tijgers". Wat Columbus in 1492 in 70 dagen heeft gedaan deed een 20- eeuwse navolger in 97 dagen! De merkwaardige reis van de negen imitatie^olumbussen. En naast dit alles: bladzijden vol actuele foto's, pagina's met kleu renfoto's, geestige cartoons, span nende verhalen, charmante kleu- - renomslag van Ducro: kortom, als elke week elke bladzijde een nieuwe verrassing. Losse nummers zijn.overal ver krijgbaar a 50 ets, maar u spaart geld door u per briefkaart (het adres: Panorama-Haarlem is vol doende) als vast abonnee op te geven. Dan kost 't u maar 40 ct per week en de beide eerstvolgende nummers krijgt u cadeau. Vreugde in Middelburg Advertentie VLA ALLE mogelijke kanalen oriën teert het provinciaal bestuur zich met de directie van de provinciale stoom bootdiensten omtrent de mogelijkheden om voorzieningen te treffen voor de veerdienst Zierikzee („De Val")Kats. Zoals bekend heeft de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem broot vorige week zaterdag tijdens een gesprek met burgemeesters, statenle den en vertegenwoordigers van ver schillende belangengroepen op Schou- wen-Dniveland, gehonden in het stad huis te Zierikzee, de toezegging ge daan, dat de mogelijkheden zullen wor den onderzocht om de haven van Kats voor de veerboten weer bereikbaar te maken. Maandag is begonnen met het on derzoek van de kansen óp een her stel van de veerverbinding tussen Schouwen en Midden-Zeeland. Toen is gebleken, dat een en ander niet eenvoudig is en dat men alle moge lijke voorzorgen in acht moet ne men, om moeilijkheden te voorko men. Het gaat namelijk niet alleen om het openbreken van de veerha ven Kats die volgepakt ligt met drijfijs, maar een factor van beteke nis is ook de invloed van het drijf ijs in de Oosterschelde op de veer boot. De situatie is anders dan in Zijpe waar het ijs dagelijks met de getijbeweging door de vaarweg heen en weer trekt. Het-drijfijs op de Oosterschelde is com pacter en heeft vooral middenop meer de neiging om tot grote velden aaneen- te kipnten. Wanneer de veerboot in der gelijke massa's terecht komt, bestaat de mogelijkheid dat het schip muurvast komt te zitten of op een zandplaat schuift. Een dergelijke eventualiteit vergt uiteraard de nodige voorzorgen. Daarom is onder meer contact opgeno men met de koninklijke marine om trent het gebruik van trotyl om de ijs massa's te laten springen. Zowel in en voor de veerhaven, alsook In voorko mende gevallen tijdens mogelijke on fortuinlijke vaartochten van Zierikzee naar Kats. Een beslissing is tot op heden nog niet genomen. Wel ligt het in het voorne men van het provinciaal bestuur om zeer binnenkort nog een bespreking op Schouwen-Duiveland over een en ander ieleggen. Verdubbeld Intussen heeft de R.T.M.-veerdienst van Zype naar Anna-Jacobapolder, de om standigheden in acht genomen, voor spoedige dagen achter de rug. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2