Geldzorgen repatrianten in ,0stoerio' Haamstede Uw Kunstgebit AGENDA WALCHEREN EEDE KRIJGT BOUWVOLUME VOOR VERVANGING VAN NOODWONINGEN RAAD KL0ETINGE: 23.000 VOOR VERBOUW OUDE PASTORIE GESLAAGDE UITVOERINGEN VAN HARMONIE MOZART TE YERSEKE MARKTBERICHTEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onverwachte rekeningen VERVOER HUISRAAD NIET GEHEEL VOOR „REKENING RIJK" De repatrianten uit Nieuw-Guinea die zijn ondergebracht in het Os- toerio-hotel te Haamstede hebben geldzorgen. Vage beloften, hoge rekeningen aan hun adres en een tot nog toe stilzwijgen van het mi nisterie van binnenlandse zaken zijn er de oorzaak van dat verschil lenden van hen zich tot over de oren in de schuld moeten steken, voordat zij in Nederland een cent hebben kunnen verdienen.' Het zwaartepunt van de financiële moeilijkheden ligt in de verzending van hun eigendommen. Tot een be paald aantal m3 geeft de regering daarvoor een zogenaamde „vrij dom". De goederen, veelal verpakt in kisten, zijn dus gratis naar Nederland overge bracht. Maar wanneer het schip dan de haven binnenvaart is het plotseling ge daan met de coulante houding van het rylt. Hel: lossen, uitpakken en opslaan van de goederen in loodsen wordt dan op de nota van de repatrianten geschre ven. „Gezien de betreffende bepalingen dienen de kosten ran deze nota, welke niet door de regering worden gedragen, per omgaande te worden voldaan, waar na wjj voor verdere afhandeling zorg dragen". Een formeel gesteld stencil begeleidt bijvoorbeeld de nota van Varekamp, in ternationale expediteurs N.V. te Am sterdam aan het adres van technisch specialist C. G. Kaldenbach, die Nieuw-Guinea in dienst van het gouver nement is geweest en thans wekelijks van Haamstede naar zijn werk in Rot terdam op en neer reist. Zijn gezin blijft in het Haamsteedse „Ostoerio"-hotel tot het moment, dat een woning voor hen beschikbaar zal zijn. Tien kubieke me ter aan bezittingen heeft hij bij zijn ver trek in oktober vórig jaar naar Neder land laten verzenden. Twee grote kisten waren het. Aan kosten voor uitpakken, admini stratie en sorteren betaalde hg f 165. Opslag kost f 3,30 per kubieke meter per maand oftewel f 33 gulden. Wan neer aan deze „vaste lasten" een eind zal komen weet hjj niet. De heer Kal denbach heeft zich vastgeklampt aan (Advertentie) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dal de gebifsplaat van hol gehemelte loslaat. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder - 's morgens een weinig op de plaat ge strooid - houdt het gebit de gehele aag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaan gename smaak. Dontofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. PROGRAMMA IN SEIZOEN '63-64 KUNSTKRINGEN In do „Prins van Oranje" te Goes kwam dezer dagen de Federatie van Algemene Kunstkringen in Zeeland bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Bliek uit Vlissingen. Aanwezig waren de verte genwoordigers van de kunstkringer vllssingen, Middelburg en Goes en beer H. J. Meerkamp van Embden, hoofd van het bureau Stichting Cul tuurspreiding in Zeeland. Wegens de weersomstandigheden moesten de kunst kringen Terneuzen en Zierikzee verstek laten gnan. De heer Meerkamp van Embden gaf een uiteenzetting over de gezelschappen, in het seizoen 1963-'64 beschikbaar len zUn. Over het algemeen zal hetzelfde aantal beroepstoncelavonden worden ge geven als in het afgelopen seizoen. In het ledental bleek een geringe achter uitgang te bespeuren. Ten opzichte var andere provincies blijkt echter, dat Zee land een gunstige positie inneemt. Er werden 24 avonden gegeven. In andere provincies blijkt het soms niet mogelijk een kunstkring in stand te houden. Het afgelopen seizoen gaf reden tot tevre denheid over het gebodene en het aantal bezoekers. Een behoorlijk aantal perso nen uit omliggende kleinere gemeenten waren ook dit seizoen weerin dc ge legenheid van goed toneel te genieten. Het programma 19G3-'64 is als volgt: Vlissingcn: 20 oktober 1963 toneelgroep „Ensemble"; 2L november 1963 „Centrum": 4 februari 1964: „Studio"; 21 april 1964 „Ensemble". Gors: 28 oktober 1963: „Ensemble"; 22 november 1963: „Centrum"; 6 fe bruari 1964: „Studio": 23 april 1964: Nieuw Rotterdams Toneel Middelburg: Begin oktober 1963: caba ret Wim Sonneveld; november „Het Reizend Volkstheater" van het Na tionaal Toneel uit België; 5 februari 3964: „Studio": 20 april 1964: „En semble". Wegens verbouwingswerk zaamheden konden de juiste data voor 1963 nog niet worden vastgesteld. Terneuzen: 1 oktober 1963: „Ensemble"; 20 november 1963: „Centrum"; 7 fe bruari 1964: „Studio". Krulnlngen: 8 februari: „Studio". Do kunstkring Zierikzee verzorgt het programma in samenwerking met de Z.V.U., zodat de federatie hiermee geen bemoeienis heeft. VANDAAG. Middelburg Electro: Je bont een verloren vreemdeling 7.30 uur. 10 jaar: Concert en Gehoorzaal: Lezing Z.V.U. huish. voorl., 8 uur. Vlissingcn Alhamura. De aanrander. 20 uur. 18 Jaar Luxon Kogels rond Billy the Kid. 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Der Czardaskönlg. 20 uur. 14 Jaar: Korenbeurs: lezing en film voor N.I.R E.A.. 19.20 uur: Landbouwcentrum: vergadering Schapenstamboek voor Zee land, 14 uur. Bergen op Zoom Roxy: Moordende han den. 20 uur, 18 Jaar. Terneuzen Luxor: Madame Sans-Géne, 20 uur. 14 Jaar. Sas van Gent Olymplathcatcr: Vier Partl- se meisjes. 20 uur. 18 Jaar. Burgl» Hotel Het Wapen van Burgh: Z.L. M.-vergadering. 14 uur. Drcischor „De Drie Schapen": Z.L.M.-ver- gadcring. 19.30 uur. de belofte, dat de verzending van „huis tot huis" geheel zou worden vergoed. De bijkomende kosten wer den daarbij niet aangeroerd. Monteur H. J. Holtkamp heeft in Nieuw-Gui nea voor zijn vertrek zijn meubilair maar verkocht. Hij kreeg er een krats voor: f120. Toen enige tijd later bleek, dat hij „vrij dom" kon krijgen het was aanvanke lijk geweigerd voor een ruim aantal kubieke meters verzendgoederen had hij spijt als haren op zijn hoofd. De ont vangst en de administratie van een klei ne auto, de opslag voor enige tijd en de wat men noemt kleine kosten beliepen meer dan f 200. De expediteurs gaan te werk volgens jaren bestaande richtlijnen. Het vervoer, voor zover het vrijdom betreft, komt voor rekening van het rijk. De bijkomen de kosten dient de repatriant te beta len. Wy hebben deze problemen voorge legd aan het ministerie van binnenland se zaken. Daar was men de mening toe gedaan, dat do repatrianten zich moge lijk teveel aan loze toezeggingen hadden vastgeklampt. „Ze hebben recht op het vervoer van hun inboedel tot een zekere vrijdom van huis-tot-huis. Dat is de algemene regel. En de bijkomende kosten? Daar is na tuurlijk niet op gerekend door de repa trianten, maar die moeten ze zelf beta len". En als de opslag bijvoorbeeld voor het vertoeven in contractpension een jaar moet duren? Het beste is dit alles van geval tot geval te bekijken. Een brief aan het ministerie met de situatie duidelijk uiteengezet, zou volgens onze zegsman de enige oplossing voor de be trokkenen zijn. Voorlopig wordt hen verzocht de rekening maar te betalen. Waarvan? De repatrianter uit het Haamsteedse „Ostoeria"-hotel en vele anderen met hen starten de nieu we toekomst in Nederland alvast met onvoorziene schulden. „Mogelijkheden voor meloenenteelt in omgeving Kapelle" De heer M. Wattel, hoofdassistent A van de rfjkstuinbouwvoorlichtingsdienst, ziet voor de glastuinders in Kapelle en omgeving perspectief in de teelt van meloenen. Hij maakte dit kenbaar tij dens de maandagmiddag in de kantine van de veiling te Kapelle gehouden bij eenkomst van glastuinders uit dit ge bied. „De tuinders uit Kapelle en omgeving die glas op hun bedrijf hebben gebracht, deden dit in de eerste plaats voor de teelt van glasaardbeien. De kassen moe ten voor deze teelt worden benut vanaf begin januari tot eind mei. Dan is het een prachtige tyd om meloenen in de kassen te planten en nadat de meloenen zjjn geoogst is het mogelijk nog een ge was, sla, audyvie, spinazie of witlof in de kas groot te brengen. Men kan dus op deze wijze komen aan drie oogsten in een jaar", aldus de heer Wattel. De belangstelling voor deze bijeenkomst van de glastuinders was groot- De lei ding berustte bij de heer A. J. Berman, voorzitter van de Kapelse studieclub, die een onderdeel is van de Zeeuwse groentetelersvereniging. De heer Wattel gaf eerst een overzicht van de verschillende teelten die mogelijk zijn in de kassen na de aardbeien. Voor het najaar noemde hij in dit ver band sla, andijvie, spinazie en witlof en voor de zomermaanden komen volgens hem in aanmerking in de eerste plaats meloenen en verder augurken, stoksny- bonen, komkommers en tomaten. Wan neer tomaten worden geteeld, wordt het niet meer mogelijk nog een derde oogst te hebben, terwijl de heer Wattel met betrekking tot de komkommerteelt op merkte, dat dit eén zeer moeilijke teelt is die veel vakkennis vereist. Op grond van de verschillende eisen, die de gewassen stellen, was de heer Wattel van mening, dat de teelt van meloenen in de eerste plaats in aanmerking komt voor de glastuinders in Kapelle en om geving. Verder pleitte de heer Wattel voor een verantwoorde opzet van een glasbedrijf. Hij wees op de noodzaak om, wanneer men glas aanbrengt op het bedrijf, dit zo te doen, dat uitbreiding altijd moge lijk is. „Het is mogelijk, dat men wil overschakelen op verwarming en dan moet men toch wel een bedrijf hebben van minstens 3000 vierkante meter glas, wil zware oliestook verantwoord zijn", aldus de heer Wattel. MIDDELBURG Wiel van karretje in de Zandstraat In de Zandstraat te Middelburg rolde zaterdag een wiel van de motorcarrier van groentehandelaar A. F. De lading van de carrier werd overgeladen op de vrachtauto van de zoon van de heer F. De motorcarrier moest worden wegge sleept. Het ongeval gebeurde om nall tien in de morgen. Het verkeer onder vond enige vertraging. VUSSINGEN Uitvoering van De Volksstem Het Vlissingse koor „De Volksstem" heeft zaterdagavond in het Concertge bouw te Vlissingcn een uitvoering gege ven voor een slechts voor de helft ge vulde zaal. Voorzitter J. J. van Beveren sprak er in zyn openingswoord zijn vredenheid over uit, dat het koor sinds ■orig jaar van 48 tot 03 leden is ge broeid. foor de pauze zong het Itoor onder meer „Beim Sonnenuntcrgang" van Niels W. Gade en „Mirjams Siegesgang" van Franz Schubert. Bij het laatstgenoemde zong mevrouw J. J. Vcrtrcgt-Schipper de solopartij. De dirigent Tlion de Vries had voor na de pauze werken bewaard, die wat ge makkelijker in bet gehoor liggen. Het publiek reageerde dan ook na de pauze geestdriftiger dan voor de pauze. Het koor zong toen „Deutsche T&nze" van Franz Scnubert en fragmenten uit „lm weissen Rössl" van Robert Stolz Ralph Benatzky. Verder verleenden aan deze uitvoering de fluitist Dick Boon en de hoboïst Frank Kousemaker hun medewerking. Zij speelden met pianobegeleiding van Ab Lichtendahl onder meer dc triosonate in c mol van J. Quantz- Dat velen onder het publiek tijdens de uitvoering door praatten, was voor het gave musiceren bijzonder storend. Ab Lichtendahl zorgde voor de piano begeleiding bij het koor. Forumavond van Vlissingse K.V.P. Maandagavond hield de K.V.P.-afdeling Vlissingen een forumavond in het Wit-J Gele Krulsgebouw. Het forum stond on der leiding van K.V.P. kringvoorzitter gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes en lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. M. A. C. van Dongen, de heer J. van de Voorde, lid provinciale staten van Zee land en districtsbestuurder K. A. heer S. Adrlaanse, voorzitter van de K.V.P .-fractie van de Vlissingse ge meenteraad en de hoofdcommissies van de provinciale griffie, de lieer W. L. M, Groffen. Aan het forum werd een grote verschel- denheid van ondenverpen voorgelegd. Onder meer werd gesproken over de broodprysregeling, ac vijfdaagse school week, de rijvaaraigheidseisen voor auto mobilisten, het ambtenarenpensioen, de onderontwikkelde gebieden, de sport accommodatie in Zeeland de scholenbouw en de subsidie voor het jeugdwerk. Een groot aantal leden nam deel aan de levendige discussies. P.Z.E.M.-personeel hield schaatswedstrijden Op de sintel-ijsbaan te Vlissingen zijn dezer dagen schaatswedstrijden voor hot P.Z.E.M.-porsonool gehouden. Op de 500 meter zegevierde C. Vreeke mot 59,8 sec. J. Goeree werd tweede met 62,1 sec. en op de derde plaats eindigde H. ICing- mans (66 sec.). Dc afvalrace werd ge wonnen door J. Stoffer. Op dc tweede plaats kwam J. Kayzer en H. Scybel werd derde. De koppelrace over 25 ron den (plm. 10 km) leverde een overwin ning op voor M. van der Eijk en J. Goe ree. De tweede plaats werd ingenomen door C. Vreeke en H. van de Runstraat. Olijve en J, Geluk eindigden op de derde plaats. ZOUTELANDE Jaarlijkse contactavond van Oranjevereniging Het bestuur van de Oranjevereniging tc Zoutelande heeft zaterdagavond in liet verenigingsgebouw aan de inwoners weer de jaarlijkse contactavond aange boden. Deze avond stond onder leiding van de voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer J. v. d. Vreugde. Er werd een afwisselend programma geboden, waaraan medewerking werd verleend door vcrschillendo plaatselijke verenigin gen. Hoofdschotel vormde de opvoering van het toneelstuk „VN 87". De ere voorzitter. loco-burgemeester J. dc Pree, sloot deze zeer geslaagde avond. WESTKAPELLE IJsvereniging Nova Zembla Ook te Westkapelle geniet men met vol le teugen van de schaatssport. De ijs- vereniging met de originele naam „No va Zembla" werkt de laatste dagen op volle toeren. De uitslag van de 500 me ter wedstrijd voor kinderen was als volgt: 6-7 jaar: 1. Lou Huibregtse, 2 Anneke Kloosterman, 7-8 j. jongens: 1. Gerard Murre, 2. Maarten v. Alplien. Meisjes: 1. Nellie Hendrikse, 2. Ina Boone. 10-11 jaar jongens: 1 Piet v Vaardegem. 2. Jan Verburg. Meisjes Koos Minderhoud, 2. Joke Huibregtse. 12-13 jaar jongens: 1 Huib Balthazar, 2. Adri Jozïasse. Meisjes: 1 Jannie Slab ber, 2. Leuntje Beekhuizen. Alle eerste prijswinnaars ontvingen een zilveren medaille, alle tweede prijswinnaars een bronzen medaille. De wedstrijden van zaterdag waren als volgt. Op de 500 meter won in de leeftijd van 12-13 jaar Jaap Roelse de beker en Willem Hengst de zilveren medaille. Meisjes 12-13 jaar Janni Roelse en Cobi Cysouw. Jongens 14-15 jaar Jaap Roelse en J. Minder houd Sz. Meisjes Christina Klooster man en Willi Westveer. Jongens 16-17 jaar K. L. Minderhoud en P. Verhage. Voor ouderen vanaf 18 jaar was de te rijden afstand 1500 meter. De wissel beker beschikbaar gesteld door burge meester Th. H. de Meester en de beker van de ijsclub werd gewonnen door dc heer A. Huibregtse. Voorts wonnen nog mej. M. de Witte Boudewynskerke, Lentina Huisbregtse, P. Verhage, L. Minderhoud en J. de Visser (Aagteker- ke). De prijzen werden uitgereikt door burgemeester De Meester m de van de wed. Huibregtse. Tevens werd op deze avond afscheid genomen van de heer W. Roelse, die 30 jaar bestuurslid was. Hem werd als waardering een zilveren asbak overhan digd. De voorzitter, de heer C. Minder houd bracht allen dank die meewerkten aan het slagen van de wedstrijden in het bijzonder het politiekorps. De moge lijkheid tot verbetering van de Ijsbaan in de zomer is in bespreking genomen. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Jaarfeest „Ora et labora" christelijke jongelingsvereniging „Ora et Labora" te Nieuw- en St.-Joos- land hield dezer dagen haar jaarfeest in café „De Rode Leeuw". De heer Jac. Dingcmanse heette iedereen welkom en zei dat er weer een jaar van hard wer ken voorby is. Elke vrijdagavond is het druk met inspanning en ontspanning- Er kunnen nog steeds jonge mensen bij. Ook de praatavonden z(jn zeer gewild en leerzaam. Na het gebed werd de avond gevuld met toneel. Het eerste stuk „Zuster Poppey" werd opgevoerd voor de pauze. Het was een klucht in twee bedryven. De lachlust werd vele malen opgewekt om de komische voor vallen waar de spelers voor geplaatst verden. Na de pauze werd het blijspel ,Tine verkoos de vrijheid" opgevoerd. Ook dit stuk viel goed in de smaak. Het applaus na beide stukken vertolkte de tevredenheid van het publiek. Het erelid, de heer P. de Visser, dankte de medespelers na aan de dames een attentie aangeboden te hebben. OOSTKAPELLE FEESTAVOND VAN Z.P.M. EN P.J.G. De Z.P.M. en P.J.G. afdelingen Oostka- pelle en Serooskerke en omstreken hiel den zaterdagavond een ontspannings avond in het verenigingsgebouw te Oostlcapelle. De voorzitter, de heer C. Bierens, kon een groot aantal belang stellenden welkom heten. Hoofdschotel van de avond was het toneelspel „Nacht en morgen" van Joh. Blaaser en Henk Fedder in drie bedrijven, dat op ver dienstelijke wijze werd opgevoerd. Op de voorgrond trad in het bijzonder de neer Jac. Francke in zijn rol van Leo. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het ensemble „Les Apaches" uit Vrou wenpolder. ZUID-BEVELAND GOES „Rimboe in Mokum" voot „De Combinatie" In de zaal van het „Slot Ostende" Goes werd zaterdagavond een onderhou dend ontspanningsprogramma geboden, toen daar tijdens de toneelavond van „De Combinatie" de personeelsver eniging van de N.S. en Van Gend en Loos uit Goes de klucht „Rimboe in Mokum" werd opgevoerd. Er was een echtpaar, waarvan de vrouw prat ging op haar stand; er was een dochter die plannen had voor een huwelijk beneden die stand; en er was vooral een doodge waand familielid uit de rimboe van Afrika, door wiens overkomst het rusti ge bestaan van de familie plotseling wordt verstoord. Maar zoals het past in een klucht: aan het slot komt alles weer op z'n pootjes terecht. De toneel groep van de personeelsvereniging bracht „Rimboe in Mokum" met verve. Er werd met plezier gespeeld en vooral de heer J. de Winter en mevrouw Ver- stege gaven voortreffelijk gestalte aan het echtpaar Burgermans. Daarnaast zorgde de heer J. Tilroe voor goede ver tolking van de uit Afrika teruggekeerde „Oom Rimboe". Omdat de toneelgroep van de personeels vereniging deelneemt aan de landelijke toneelwedstrijd van Van Gend en Loos, werd het spel beoordeeld door een spe ciale jury. De heer J. de Winter, die de beste prestatie leverde, ontving een boe kebon. De voorzitter van „De Combinatie", d( heer C. H. van Dyke, sprak een ope ningswoord. HU verwelkomde daarin in het bijzonder de directeur van Van Gend en Loos te Goes, de heer G. Bonder en de chef van het Goese spoorwegperso neel, de heer J. van Amersfoort. Na de toneeluitvoering was er een bal met de band Wim Vos. „En de boer ploegt voort" van „De Amateurs" De toneelvereniging „De Amateur" uit Goes heeft zaterdagavond in „Het Schuttershof" voor een klein publiek een opvoering gegeven van het toneel spel „En de boer ploegt voort". Dit stuk van het platteland tekent dc stryd, die een jonge boer met zijn ge zin moet voeren, nadat hij in een ver vallen boerdery is getrokken en daar bij voortdurend wordt gedwarsboomd door zijn buurman, die hem niet op die boerderij wil. De heer G. Kaaysteker kwam tot verdienstelijk spel in de rol van de boer, evenals de heer L. de Wit te, als de buurman. De regie was in handen van de heer G. Kaaysteker. De plaatsvervangend voorzitter van „De Amateurs", de heer J. de Bel, sprak een openingswoord. De toneeluitvoering werd gevolgd door een geanimeerd bal, waarbij het dans- orkest „The Orpheans" voor de muziek zorgde. Auto slipte en botste Op de splitsing Vogelz-angweg—Voor stad te Goes deed zich zaterdag eer aanrijding voor tussen twee personen auto's waarbij enige schade ontstond. De automobilist K. J. M. uit Lewedorp wilde de Voorstad inrijden, toen de van links komende auto van H. J. W. uit Goes tydens het remmen in de bocht weggleed en de andere auto raakte. De materiële schade was niet groot. Burgerlijke stand MIDDELBURG, Bevallen: A. M. van tier Koorde—Grooljans, Baas—dc Visser, z.\ A. C. Westhofl— Hubee, z,; J. A. Ie ClercqMarijs, z.: G. J. LoonEttinger, d. Ondertrouwd: T. van den Dool, 26 J. on F. van Zwaarden. 26 J.; J. J. van Strlen. 10 J. en G. A. Luijlen, 12 J. Getrouwd: R. A. Mol, 20 J. en C. Wondcrgcm. 19 W. Groenewcgen. 25 J. en J. J. Alma, 20 J.: G. de Beer, 26 J. en V. G. van Leve- rink. 25 J.: C. Franse, 24 J. en F. M. van Hoepen, 17 j. Overleden: J. Mculmeestcr. 77 J.. e. v. M, Markusse: P. E. de Zeeuw. 70 J.: K. C. Quist. J„ c. v. R. Wissel. SEROOSKERKE <W.). Bevallen: C. MeiseSturm, z.: K. J. Jobsc Jobse. d.: C. M. MaljaarsKwekkeboom. d, Getrouwd: G. Maranus. 23 J. en E. I. J. Roe link. 21 J Overleden: J. S. Allaart, II J.; J. MeiJers. 82 J., e. v. A. Goedbloed. gadert YERSEKE Raad veri De gemeenteraad van Yerseke komt dinsdagavond 12 februari om 8 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de volgende pun ten: beëdiging raadslid J. B. Korstanje; goedkeuring rekening 1961 burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg; aankoop grond en pand Schuttershof 25; verhuur tuingrond Burenpolder; aan vraag ontslag mejuffrouw D. M. Wes- dorp als onderwijzeres aan de openbare lagere school en wijziging verkeers- verordening. Onder de" ingekomen stuk ken bevindt zich een schrijven van de gemeente Buurmalsen, waarin verzocht wordt adhesie te betuigen aan haar voorstel zich uit te spreken dat de kos ten van do verpleging van geesteszie ken en van langdurige verpleging be hoevende overige zieken geheel en on verkort voor rekening van 's rijks kas worden genomen. B. en w. stellen voor deze motie adhesie te betuigen. Collecte hervormde kerk De collecte voor de verwarming in de Nederlands hervormde kerk te Scherpe- nisse bracht 89,82 op. De opbrengst van de collecte voor de kerktelefoon bedroeg 83,35. BESLUIT GEMEENTERAAD AARDENBURG Vijf woningwetwoningen in Bnrchtstraat Aardenburg maandagavond besloten van de 14 aan deze gemeente voor 1963 toegewezen woningwetwoningen er negen te bou wen aan een nog aan te léggen straat evenwijdig aan de Nieuwstraat te Eede ter vervanging van houten noodwonin- fen en vyf in de Burchtstraat te Aar enburg. De heer G. Bonte (k.v.p.) pleitte er voor enkele van deze woning wetwoningen te St. Kruis te bouwen in KAPELLE Bond van oud-strijders vierde tweede lustrum De afdeling Kapelle-Biezelinge van de Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van het mobllisatiekruis hield dezer dagen in hotel „De Zwaan" te Kapelle de jaarlijkse feestavond. De avond stond in het teken van het twee de lustrum. Voorzitter B. Spuy sprak waarderende woorden tot secretaris J. C. Staal die vanaf de oprichting het secretariaat heeft waargenomen. Als dank voor het vele, dat de heer Staal voor de afdeling en de bond heeft ge daan, werd hem een geschenk overhan digd. Speciaal verwelkomde de voorzit ter de bestuursafgevaardigden van de afdeling Zeeland van de B.N.M.O. Als gastgezelschap trad deze avond op J~ toneelsgroep „Kunstvrienden" uit Gc dat een opvoering gaf van de klucht in drie bedrijven „Je moet er niet mee spelen". Na afloop was er een geani meerd bal met muziek van „The Or- iheans" uit Goes. In de pauze werd ter lestrijding van kosten een verloting ge houden. Rijkspostspaarbank in januari Het kantoor van de rijkspostspaarbank te Kapelle boekte over januari een spaaroverschot van 14.646,14. Er wer den 209 inleggingen gedaan tot een totaal van 26.799,68- Het aantal terug betalingen bedroeg 30 tot een totaal van ƒ12.153,54. Er werden 6 nieuwe spaar ders ingeschreven. OVEZANDE Raad Ovezande akkoord met uitbreiding van verlichting De raad Ovezande is tydens zyn maan dagmiddag gehouden vergadering ak koord eegaan met een uitbreiding van de straatverlichting. In de Hoofdstraat zullen twaalf nieuwe lichtmasten wor den geplaatst. De bestaande lichtmasten worden uitgerust met een spïegelarma- tuur en zullen worden verplaatst naar de Burgemeester Andriessenstraat. De lichtpuntsafstanden in de Hoofdstraat zullen 35 meter bedragen; in de Burge meester Andriessenstraat circa 65 me ter. Met die uitbreiding is een bedrag van 7380, gemoeid. De raad bepaalde vervolgens het voor schot van de r.-k. lagere school te Ove zande op 9240,Voorts betuigden de raadsleden adhesie aan het voorstel van de gemeenteraad van Buurmalsen, waarin als dringende wens wordt uit gesproken dat de kosten van de ver- -,-ging van geesteszieken en van lang- ige verpleging behoevende overige zieken geheel en onverkort voor reke ning van 's rijks kas worden genomen, alsmede dit besluit ter kennis van de minister-president, dc minister van bin nenlandse zaken, zijn ambtsgenoot van financiën en het provinciale bestuur van Gelderland te brengen. Afwijzend be schikte de raad op een subsidieverzoek van de stichting recreatie te Den Haag. De heren J. Poelman en W- de Jonge zullen een premie van gemeentewege ontvangen ter verbetering van de water closetinstallatie. HANSWEERT Geslaagd voor examen De heer C. Slabbekoorn te Hansweert slaagde voor het onlangs gehouden exa men voor hoofdassistent bij de dienst invoerrechten en accynen. De heer Slab bekoorn is momenteeel als assistent A werkzaam op de post Hansweert. ONDERHANDS AANBESTEED Voor verwarmingsinstallatie de plaats van de daar staande oude krotwoningen. Nadat hy steun had ge kregen van de heer A. Paridaen (k-v. p.) deed burgemeester M. G. M. van Berkel de toezegging, dat met deze suggestie in 1964 zoveel mogelijk reke ning zal worden gehouden. De heer I. F. Rijckaert (k.v.p.) vroeg om bij de voorgenomen bouw van de woningwetwoningen in de Burchtstraat rekening te houden met het maken van een voldoende brede uitweg achter de ze woningen, waarvan dan ook enkele particulieren in de Weststraat gebruik zouden kunnen maken. Aan de muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" te St. Kruis werd voor 1963 een subsidie van f 600,verleend. Voor een in 1963 te houden veekeuring te St. Kruis stelde het college van b. en w. voor een subsidie van f 70,te verlenen. De heren Rijckaert en P. G- Lampo (k.v.p.) waren van mening, dat het niet de taak van de gemeente is, hiervoor een subsidie toe te kennen. „Dit ligt meer op de weg van landbouworganisaties", zo meende men. De heren E. E. F. Lansu (k.v. p.) en van Belleghem vonden het echter wel belangrijk voor de vee teeltindustrie. Met negen tegen twee stemmen werd tenslotte besloten de f 70,subsidie te verlenen. Aan de Zeeuwse stichting voor revali datie zal een eenmalig subsidiebedrag berekend naar vyf cent per inwoner worden verleend in de kosten voor de aankoop van een pand op de Dam te Middelburg ten behoeve van een kan toorruimte voor deze stichting. Een verzoek om subsidie door de stichting gereformeerde bejaardenzorg in Zeeuwsch-Vlaanderen werd afgewezen. Tot lid, respectievelyk plaatsvervan gend lid van het algemeen bestuur van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaan deren voor de periode februari 1963 tot september 1966 werden aangewezen burgemeester M. G. N. van Berkel en wethouder J- P. Slager. De raad besloot verder zongordynen in de leslokalen van de openbare lagere school aan de markt te laten aanbren gen. De kosten worden geraamd op f 1426. By de rondvraag vroegen de heren Bel leghem en Rijckaert en mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (P.v-dAu) in lichtingen over de uitvoering van de verordening op de kolentoeslag gezien de barre winter. De voorzitter ant woordde, dat deze verordening zo soe pel mogelijk wordt toegepast. Terneuzenaars dansten beter dan Vlissingers Vrydag heeft het team van de dans school „Cor Bilderbeek" uit Terneuzen, weer een wisselbeker aan haar collectie kunnen toevoegen. Tijdens het Zeeuws danstoernooi. dat te Vlissingen werd ge houden, versloeg het team uit Terneuzen het Vlissingse team van dansschool De Jong met ruim verschil. De prys voor de beste individuele prestatie werd ook door een Terneuzen aar gewonnen, name lijk de heer C. Bilderbeek jr. Het Zeeuws danstoernooi wordt voor namelijk georganiseerd om de jeugd te stimuleren tot grotere öansprestaties. De eerste ontmoeting, zes weken gele den, eindigde in een overwinning voor Vlissingen. De returnwedstryd zal men half maart in Terneuzen organiseren. Scheidsrechters te Terneuzen bijeen Dezer dagen hield de scheidsrechters- vereniging Oost-Zeeuwsch-VJaanderen een wedstrydvergadering in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Tydens deze vergadering werd de laatste spelregel- wedstryd, die de kandidaten moest aan wijzen voor de rayonwedstryd te Goes, Sihouden. eze spelregelwedstryden worden geor ganiseerd door het centraal orgaan van voetbalscheidsrechters. De rayonwed- strjjden vinden plaats op 16 februari a.s. te Goes. We winnaars worden afgevaar digd naar de districtswedstrijden te Til burg. Daar vindt een selectie plaats voor de landelyke kampioenschappen te Gro ningen. De winnaars in Terneuzen wa ren: L. Roelandt (Axel), P. van Driel (Terneuzen), P. Wissel (Zaamslag) en J. Zuidweg (Terneuzen). Schaatser Trapman won in Westdorpe De IJsclub Westdorpe organiseerde dit weekeinde schaatswedstryden voor da mes over 1 kilometer en voor heren over 10 kilometer. De dameswedstryd werd gewonnen door mej. E. Verhoeve uit Zuidzande, by de heren was J. Trap man uit Aardenburg de sterkste. De uitslagen luiden: dames 4 ronden: 1. mej. E. Verhoeve, Zuidzande, 2. mej. E. Buisse, Sas van Gent. 3. mevr. L. de Schrijver, Westdorpe; heren, 40 ronden: 1. J. Trapman, Aardenburg. 2. J. Kools, Cadzand, 3. W. du Bois, Zuidzande, 4. J. Becu, Groede, 5. F. Adam, Westdorpe en 6. B. Wleles, Terneuzen. Arm gebroken bjj schaatsen Een Franse dame is in Sluis by het schaatsen op de vaart gevallen. Zij brak een arm. De harmonie „Mozart" te Yerseke gaf dezer dagen in een geheel gevulde zaal „Nolet" haar jaarlykse uitvoering. Na dat het korps zich had gepresenteerd met de „Eendracht - Mars" van Job. C. de Wit gaf de voorzitter, de heer J. Gle- rum, traditiegetrouw een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het afgelopen verenigingsjaar. Hy memo reerde onder meer het feit, dat de diri gent P. Huijsse de eremedaille verbon- Jen aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver ontving ter gelegenheid van diens veertigjarig lidmaatschap van de vereniging. Namens „Mozart" bood hy de lieer Huysse de draagmedaSlIe aan. Ook ontving MozaTts dirigent een nuttig geschenk. Voor mevrouw Huysse waren er bloemen. De zilveren verenigingsmedallle wegens 25-jarig lidmaatschap werd uitgereikt aan de heer J. van der Have. De heer Glerum, die onder andere burgemeester en mevrouw Willemsen en wethouder D. van Boven kon verwelkomen sprak voorts enkele woorden ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, waarna het korps het volks lied ten gehore bracht. Staande werd dit uit volle borst door de aanwezigen bedrag van f 9963 maandagavond gehouden vergadering besloten het timmer- en metselwerk voor de verbouwing van de voormalige pasto rie tot gemeentehuis voor 23.000 on derhands aan te besteden aan de heer L. Zwartepoorte te Kloetinge. Het aan leggen van een centrale verwarmings- installatie in dit pand werd voor 9953 onderhands aanbesteed aan de N.V. Tamse te Goes. Besloten werd in samenwerking met de gemeenten Kapelle en Kattenayke een nieuwe vrachtwagen aan te schaffen ter vervanging van ae nu in gebruik zynde vrachtauto. Samen met de gemeente Kapelle zal een nieuwe sneeuwschuif worden aangekocht. De sneeuwploej waarover men nu de beschikking heef verouderd en voldoet niet. De raad ging akkoord met het voor stel van b. en w. tot het aanleggen van een riolering vanaf het kruis punt Lewestraat-Groenedaal tot aan het Kerkplein. De kosten van dit werk zyn geraamd op 2600. heer D. Schipper (p.v.d.a.) vroeg tevens het aan de ene zyde van 'e weg ontbrekende trottoir aan tc log gen. Aan de minder-draagkrachtigen zal een extra-brandstoffentoelage worden ver strekt ter grootte van de helft van het reeds eerder toegekende bedrag. Hier voor is een uitgave nodig van 1250. De raad ging verder akkoord met een verhoging van 205,94 tot 265 van de pacht van het sportterrein, dat de ge meente huurt van de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde gemeente. Met de Instelling voor maatschappely'ke zorg ter plaatse werd een geldlening aangegaan van 25.000 tegen een ren te van 414 procent en een looptyd van 20 jaar. Tof leden van de woonruimte commissie werden herbenoemd de heren J. van Wuyckhuyse, R. Kryger, H. P. Maas, C. Beenhakker en A. Sonke. De heren J. Verburg en J. den Toonder werden herkozen als leden van de com missie voor maatschappelijk en cultureel werk. De heer J. van ae Velde werd her benoemd als lid van de instelling voor maatschappeiyke zorg. Aan de dienst voor de geestelijke volksgezondheid te Middelburg werd met ingang van 1963 een jaarlijkse subsidie toegekend van 5 cent per inwoner. By de aanvang van de vergadering wa ren de geloofsbrieven van de heer S. Duvekot onderzocht en in orde bevon den, waarna hy als raadslid werd be ëdigd. Burgemeester mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Ove, gaf in zijn nieuwjaarsrede een overzicht van de belangrijkste besluiten, die de raad in 1962 heeft genomen. In het bijzonder memoreerde hy de in uitvoering zyiule kapitaalwerken, waarmee een bedrag is gemoeid van 583.000. Hij wydde Tevens enkele woorden aan do watersnoodramp van 1953. De heer D. Schipper beantwoordde de rede van do burgemeester. Vervolgens kregen de muzikanten de gelegenheid hun muzikale prestaties te doen horen. Geopend werd met de ou verture „Bacchus" van T. Wallis. Voorts een tweetal suites, „Johann Krieger Suite" van A. den Arend en „Saizburg Suite" van Denis Wright. Het concert verd besloten met de Mars der medici van Joh. Wichers. Dirigent Huijsse en zyn muzikanten gaven biyk zich terdege op dit concert te hebben voorbereid en een gul applaus bewees wel, dat het publiek het gehoorde ten zeerste waar deerde. Voor het toneel had „Mozart" de to neelvereniging „Heer Hendrik'' uit 's-Heer-Hendrikskinderen aangetrokken, die op wel zeer verdienstelijke wijze het biyspel „Haar andere man" van Larry E. Johnson voor het voetlicht bracht. Dit stuk is geschreven om de figuur van mevrouw Marshall, die tegen de wil van haar ryke oom was gehuwd. Ter- wille van een grote erfenis van haar oom ten behoeve van haar zoontje moest zij voor een poosje een andere man ne men. Haar ware echtgenoot trad op als butler en kwam per abuis ten slotte terecht in de gevangenis. Later bleek echter, dat de oom reeds vanaf zyn aankomst het „spelletje" door had en tot slot kwam toch alles op haar poot jes terecht. Voordat het echter zover was deden zich vele komische verwikke lingen voor. Mevrouw T. Lindenbergh- Lobbezoo vertolkte op geestige wijze de rol van mevrouw Marshall. Zij werd in haar goede spel terzijde gestaan door haar „toneelechtgenoot" de heer J. Lin- denbergh, alsmede door de heren P- Meerman (dr. Niles); P. Proost (oom Elmer), K. Glazer (Limpy Lannlgan) en P. Harinck (brigadier). Ook de da mes weerden zichgeducht. We zagen H. Brandt-de Schipper als Sylvia Allen, vriendin; N. Bruijnooge (dienstbode) en H. Janse-Glerum (Elmers achternicht). Voor de liefhebbers was er tot slot gelegenheid tot het maken van een dansje, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De volgende avond werd een geslaagde herhaling gegeven. Vooraf sprak de vice-voorzitter, de heer C. Pekaar en kele gevoelvolle woorden ter herdenking van de ramp, waarna enige ogenblikken stilte in acht werden genomen. „Mozart" kan, waarschynlijk voor de laatste keer als harmonie, op geslaagde uitvoeringen terugzien. EXAMENS Op het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het praktijkdiploma raa- chineschrijven slaagden de dames C. C. van Es, M. J. C. Glerum, T. G. R. Hoog- strate, M. Hovestadt, N. J. de Keyzer- van de Velde, R. J. Koole, allen te Yer seke, G. L. J. van Kruiningen, J. A. Lampere R. D. Nieuwenhuize, W. M. van Overbeeke, J. L. Poley, C. M. Ver- lare en de heren C. de Looff, J. P. Oele, A. van Oosten, J. A. Verschuure en J. L. F. Waming. Examens machineschrijven Voor de examens afgenomen te Middel burg op _25jen 26 januari 1963 door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote,5sIaagden: Machineschrijven Nederlands 120 aan- VLASMARKT ROTTERDAM. 4 februari, Waterroot vlas: lage soorten f 1.65 tot f 1.80, middensoorten van f 1.85 tot f 3.95, best vlas van f 2 tot f 2.15. Dauwroot vlas: van t' 1.50 tot f 1,85. Breekvlas: van f 1.1.0 tot f 1,60, afhankelijk van kwaliteit en bewerking, Gezwingelde lokken: van f 0.77'/2 tot t 1.10. Het aanbod van watorrootvlas was in de af gelopen week klein en bestond grotendeels uit goede middensoorten, terwijl minder la gere kwaliteiten aan de markt kwamen Voor alle soorten was voldoende belangstelling om hetgeen dat aangeboden werd op te nemen, de prijzen konden zich over bet algemeen r goed handhaven. De produktle van dnuwrootvlas is vermin derd, de vraag blijft good om het aanbod op te nemen Breekvlas blijft schaars In verband met de ongunstige prijsverhouding van het gezwin gelde vlas. het geringe aanbod wordt weke lijks verkocht. Voor gezwingelde lokken blijft voldoende vraag, zodat de vraag de produktie overtreft, de prijzen trokken Iets AARDAPPELBKURS ROTTERDAM. 4 februari. Kleiaurdappelen 38 mm opwaarts het binnenland: Bintje IS20. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 17—20. Voor export Bintje 35 mm opwaarts van de kleigrond f 18.50f 19. Binnenland en export: kalme stemming. Voeraardappelen f 4—f 5.50. Prijzen berekend per 100 kg cn op de lian- delsvoorwaarden. vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. Tarwe, doorsneekwaliteit 17 pet. vocht f 33.75, franco per auto. Zomergerst tot f 28.25. Haver tot 26. Rogge tot f 25,75. Stemming voor voedergranen kalm. Groene erwten f 47—f 52. Schokkers 50—f 68.50. Bruine bonen, boerensehoon tot f 130 franco Rotterdam. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2136 stuks. Vette koelen en ossen 1511. Varkens 625. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 260—285 230—260 210—230 Varkens (levend gew.) 184 182 180 Vette koeien: aanvoer ruim. handel hoog. prijzen gedrukt. Varkens (levend gew.): aan voer aanmerkelijk groter, handel redelijk, prijzen iets lager. VEILING BERGEN OP ZOOM 4 februari. Rode kool 18—62. Witte kool 10- 52. Savooiekool 12—46. Spruiten 40—1,55. Wit lof 78—1.17. Prei 1,09—1,25. Waspeen 37—41. Kasandijvie 1.43. Cox Oranje 36—76. Saint Remy 39. VEILING V.V.Z.B. GOES 4 februari. Groenten; per kg: Spruiten AH 95—97, afwijkend 70. Prei. afwijkend 93. Ro de kool AH 46. Bn 27—28. Groene savooie kool. afwijkend 17—18. Witte kool 32. Gele savooiekool 47. Peen BH 19. Uien. geschoond II 26—28. H 25. afwijkend 13, stek 7. Knol selderij U 46. slagen per min. De dames: P. H. M. Beerens, B. M. v. d. Graaf, G. J. v. Hek ken (met lof), M. T. de Jonge, J. A. F. Konraad (met lof). A. M. M. Pieters, S. M. de Plaa, C. W. Pundke, E. L. de V°s, A v. d. Weel, J. A. Westerweele (met lof), en de heer G. Joosse te Mid delburg. De dames: I. v. Akkeren, L Alewynse (met lof), B. A. van As-van Mook, C. v. Belle, J. Boer, C. M. Bosma, M. v. Gelder, P. J. Heinsen, M. M. Lin ker. C. Parent, M. S. Paulusse, J. R f. Segboer (met lof), C. L. Vane en de heer P. D. Pouwelse te Vlissingen. De dames M. E. Brakman en P. de Fey- ter te Aardenburg, mej. J. Ch. Pessire- ron te Breskens, de heren E. H. F. Plouvier en G. C. Verborg te Goes, heer P. Ribbens te Hansweert, mej. L, Ton te Sint-Laurens, mej. C. J. Lutevn te Nieuwvliet. de heer H. R. Verploeg te Oostburg, mevr. J. E. v. d. Gruiter- Schout te Veere, mej. J. F. Dingemanse te Zoutelande. Machineschrijven Nederlands 175 aan slagen per min. Mej. J. C. de Baets te Sluis. Machineschry'ven Frans 120 aanslagen per min. De dames: D. M. de Looff, L. E. v. Putten, M. M. Snijders, M. v. d. Velde (met lof), M. A. Wiegman te Vlissingen, C. Bouwens te Groede, P. v. Gorp te Oost-Souburg. Machineschrijven Duits 120 aanslagen per min. De dames P. Theune te Mid delburg, L. E. v. Putten (met lof), M. M. Snflders, M. v. d. Velde (met lof), M. A. Wiegman (met lof) te Vlissingen, C. Bouwens te Groede, P. v. Gorp (met lof) te Oost-Souburg, en de heer P. A. M. Hermsen (met lof) te Vlissingen. Machineschryven Engels 120 aanslagen per min. De dames P. J. Heinsen, L. E. v. Putten, M. M. Snijders, M. v. d. Velde (met lof), M. A. Wiegman te Vlissin gen, C. Bouwens te Groede, J. C. de Baets te Sluis. P. v. Gorp (met lof) te Oost-Souburg en de heer P. A. M. Hermsen te Vlissingen. Kantoorsteno Nederlands 130 lettergr. ^er min. De dames: L, Catsman, J. C. >ronkers, E. Kommers. J. M. Sturm, 1. v. IJseidrjk te Middelburg, M. E. Borgs, J. M. Ceelen, G. L. Flipse te Vlis singen, C. P. Walraven te Grypskerke, d. Broeke te Veere. Kantoorsteno Frans 100 lettergr. per min. De dames L I. Lemmens, M. Roo- se. J. T. Zeilstra te Vlissingen, J. Min derhoud te Breskens, E. M. Sanderse te Veere. Kantoorsteno Duits 100 lettergr. per min. De dames J. Minderhoud te Bres kens. E. J. P. la Soe te Oost- en West- Souburg. Kantoorsteno Engels 100 lettergr. Der min. De dames L. Geschiere. J. J. Ver meulen te Vlissingen. Dictaat Steno Nederlands 130 lettergr. per min. De dames A. C. Slootmans te Middelburg, L. Geschiere. J. J. Ver meulen te Vlissingen. Het diploma voor particulier-secreta- resse werd uitgereikt aan de dames A. W. Post en J. T. Zeilstra te Vlissin gen en E. M. Sanderse te Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9