Brand kostte machinist te Bruinisse het leven Visser-Neerlandia prijs aan mej. dr. H. C. M. Ghijsen uitgereikt Zeeuwse ALMANAK UITSTEL VAN HERINDELING WALCHEREN? B0NDSMUZIEKC0NC0URS 1963 OP HEMELVAARTSDAG IN OOSTBURG Vlissingse sociëteit Unitas75 jaar STRENGE WINTER BRENGT ZWARE SLAG TOE AAN MOSSELCULTUUR SCHRIJVEN AAN MINISTERS VAN ZEEUWSE VISSERIJORGANISATIES WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore s PROVINCIALE'ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 Waardering voor het Zeeuws woordenboek In de Rolzaal van het Haagse Binnen hof zijn zaterdag de jaarlijkse pry- zen uitgereikt van het Algemeen Ne derlands Verbond, de zogenaamde Visser-Neerlandiaprijzen. Onder de landgenoten die in aanmerking kwa men voor deze prijzen die uitge reikt worden aan hen die zich door karaktereigenscliappen of gedragin gen tegenover de gemeenschap by- zonder hebben onderscheiden op we tenschappelijk, maatschappelijk cultureel gebied bevond zich mej. dr. H. C. M. Ghijsen, die het Zeeuws woordenboek samenstelde. Bij de prijsuitreiking merkte de voor zitter van het 'A.N.V., de heer F. Koote, op, dat in deskundige krin gen enthousiasme bestaat over dit tweedelig woordenboek. „De dialec ten dreigen te verdwijnen", aldus de heer Koote, „en daarom zijn wij juist als A.N.V. zo blij en gelukkig dat uw arbeid, die onze Nederlandse streektalen in stand wil houden, op deze wijze kan worden beloond". Hij memoreerde dat mejuffrouw Ghijsen reeds in 1928 met eigen middelen be gonnen is de twee delen van hel woordenboek te ordenen en te ru briceren, waarbij zij vele onderzoe kingen zelf moest financieren. „Deze aanmoedigingsprijs is wellicht in staat om gedeeltelijk in de kosten Schouwse kerken herdachten ramp In verschillende kerken op Schouwen- Duiveland is tijdens de diensten van zondagmorgen de stormramp van 1 fe bruari 1953 herdacht. De predikanten stonden stil bij de gevolgen, die deze ramp voor de verschillende plaatsen heeft gehad en de verliezen aan men senlevens, die bij de overstroming zijn geleden. In de Ned. herv. kerk van Nieuwerkerk werd de dienst bijgewoond door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en een aan tal genodigden. Deze herdenking werd geleid door ds. M- G. Westerhof, de plaatselijke hervormde predikant. Af scheidsbij eenkomst Chr. kweekscholieren Zaterdagavond hielden de leerlingen, die aan de chr. kweekschool te Middelburg zyn afgestudeerd (1961-1962), in beslo ten kring een bijeenkomst in restaurant „De Huifkafr" te Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst werd aan de directeur, de heer N. Verboon, en enige leraren een bundel opstellen van de leerlingen overhandigd in dank voor het genoten onderwijs. Aan de heer M. P. de Bruin, die de Provinciale Bibliotheek van Zeeland vertegenwoordigde, werd dezelfde bundel uitgereikt alsmede een fraai geealligrafeerde oorkonde waarin de dank werd vertolkt aan het personeel van de bibliotheek voor de genoten hulp bij de studie. Het samenzijn werd met een gezellig etentje besloten. Taal Be Amemuidenaars staan bekend om hun vindingrijkheid als het gaat om nieuwe woorden. Die maken ze zo voor de vuist weg en daarbij deinzen ze niet, terug voor de moeilijkste technische bena mingen. Vreemde benamingen voor nieuwe moderne vindingen laten ze verachtelijk links liggen, ze hebben er meteen een eigen tooord voor. Zoals de Arnernuidse moeder die gevraagd werd hoe het haar zoon in Nieuw-Guinea verging. ,,'t Gieng goed, mè nu d'r van die nieuwe perrepluuwuppers geko men bin kan je d'r niet vee van zeggen", antwoordde ze overdui delijk. Want wie niet weet dat perrepluvADuppers soldaten zijn, die aan parachutes uit de lucht komen vallen, is zonder meer niet bij de tijd. Voorts vernamen wij dat een jongedame uit Arnemuiden op een bruiloft bijzonder veel plezier aan de (rugleuter beleefd had. Geloof maar dat die daar vrat af- gelachen heeft met de bandrecor der! En mocht U het bezwaarlijk vinden om met- die gladde wegen een tante in Brabant op te zoeken als ze jarig is, dan kunt U haar volgens de Amemuidenaars altijd nog feliciteren met de verreleuter Want de telefoon staat ten slotte nergens voor. Leuteren over een afstand van duizend kilometers is zelfs mogelijk. En dan nog een woora waar alle taalgeleerden een momentje stil van zullen zijn als ze het horen- Een jonge Arnernuidse werd ge vraagd. of de eerste kennismaking met een jongeman goed bevallen was. Ze verklaarde kort en bon dig: ,,'ie toas zo ammekommerig". Zoiets spreekt boekdelen. zo eindigde de De instelling van de Visser-Neerlandiar prijs is mogelijk geworden door een groot kapitaal, bi] testamentaire be schikking nagelaten door de in 1942 overleden mr. H. L. A. Visser. Een bedrag van 167.000 is in de loop der jaren reeds geschonken aan personen en instellingen, zowel uit Nederland en de Nederlandse ge biedsdelen als uit België. In 1962 verd aan prijzen 45.000 uitge mikt, ditmaal was 70.000 te ver- leien. tien personen en negen instellin gen kwamen dit jaar in aanmerking voor een prijs. Onder andere ook mejuffrouw A. M. Bosschardt van het Leger des Heils, die met haar goodwill-centrum in de Amsterdam se onderwereld een zo belangrijke taak verricht. De heer F. Koote, voorzitter van het Algemeen Nederlands Ver bond, heeft zaterdag De Visser- Neerlandia prijzen uitgereikt in de Rolzaal aan het Haagse Bin nenhof. Dit gebeurde onder an dere aan mejuffrouw dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg, als waarde ring voor haar werkzaamheden aan het Zeeuws woordenboek. Op de foto: de heer Koote feliciteert mej. Ghijsen met haar prijs. vvwvwwvn/wvwwvwwwwwvwwv/vwvv" De plechtigheid in de Rolzaal werd bij gewoond door de ambassadeurs van België en Zuïd-Afrika, baron F. van der Straten Waïllet en de heer H. A. Rust. De namen van de prijs winnaars werden in december reeds bekendgemaakt. Van de te verdelen 70.000 ging 20.000 naar Vlaamse prijswinnaars. Aan kop Grevelingendam OVERVERHITTE KACHEL IN KAJUIT VAN KRAAN EEN FELLE BRAND aan boord van een drijvende kraan op de eenzame punt van de Grevelingen dam de zogenaamde Oostkopj lier kilometer uit de wal van Bruinisse heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Rot terdamse machinist T. Jonker het leven gekost. De man kon niet tij dig genoeg uit de kajuit van de kraan worden bevrijd en is toen door een vuurzee in het manschap penverblijf getrokken. Met bijzon der gevaarlijke wondèn moest hij het Rode-Kruisziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen, waar hij zondagavond is overle den. Het dagverblijf van de kraan is als gevolg van een oververhitte kachel volkomen uitgebrand. De barre eenzaamheid op de totaal ver laten punt van de Grevelingendam is de drie kraanmachinisten aan boord van de rrote Thomson-kraanmachine die nacht luur komen te staan. Zij hielden er de wacht over het materieel voor de Delta werken, dat hier nu al vijf weken stil ligt. In het dagverblijf brandde een kachel toen de mannen vrijdagavond naar de kooi gingen. Even na middernacht is in de hoek van de ruimte de betimmering van hard board en latwerk door oververhitting de afvoerbuis gaan smeulen en gaan branden. Twee van de drie mannen, A. W. Gravendeel en P. M, Mostert uit Rotterdam, wisten tijdig uit het onder het dagverblijf gelegen slaapvertrek te komen, maar voor de 47-jarige T. Jon ker uit Rotterdam bleek dat niet meer mogelijk. De man was astmalijder en had zich waarschijnlijk als gevolg van zijn aandoening door de verstikkende rook niet snel genoeg kunnen bevrijden. Toen de twee anderen te hulp schoten en hem na veel moeite eindelijk buiten de brandende kajuit hadden gekregen, bleek hij zware brandwonden te hebben. Hulp was in dit afgelegen oord niet een voudig te vinden. Half uur fietsen Vastgelopen Spaans schip op eigen kracht vlot Het Spaanse vrachtschip „Santa Do mingo" van 3929 bruto register ton is zaterdagochtend omstreeks half tien in de Westerschelde op~liorte afstand van Terneuzen aan de grond gelopen. Za terdagavond is het schip, dat op weg was van Antwerpen naar zee, op eigen kracht vlot gekomen. De in Vlissingen gestationeerde sleep boot „Scaldis" voer zaterdagochtend di rect ter assistentie uit. De „Santa Do mingo" accepteerde echter geen sleep boothulp en is 's avonds om negen uur vlot gekomen. Benoeming bij Deltadienst Met ingang van 1 februari jl, is de heer D. J. Boot, teehniseh ambtenaar van de rijkswaterstaat, werken kanaal van Terneuzen, directie Zeeland, benoemd tot technisch ambtenaar le klasse bij de Deltadienst, Volkerakwerken ter standplaats Willemstad. daarom in nachtgoed een half uur lang fietsen door de barre kou eer hij in Brui nisse aankwam. Het was toen al ruim een uur in de nacht. Dokter K. van Leeuwen werd geroepen en de brandweer van Bruinisse gealar meerd. Toen de brandweer een kwar tier later aan de zogenaamde Oostkop van de Grevelingendam arriveerde, bleek de kajuit al ver uitgebrand. Om water voor de spuit te krijgen moest eerst nog een bijt in het ijs worden gehakt. De met zware brandwonden overdekte machinist Jonker werd zo snel mogelijk naar het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis in Zierikzee overge bracht. Toen de brandweer het. vuur aan boord van de kraan had gedooid en 's mor gens om half zes weer in Bruinisse ar riveerde, hadden de twee andere licht gewonde. machinisten onderdak gevon den in het gemeentehuis. Onder leiding van de technische recherche van de rijkspolitie te Den Bosch is in samen werking met het plaatselijke korps van rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Vaste kamercommissie komt niet in huidige samenstelling Het wordt in de Tweede Kamer uitge sloten geacht, dat het wetsontwerp her indeling Walcheren nog door de Kamer in huidige samenstelling zal worden be handeld. Zoals men weet zóu vorige maand de vaste commissie voor binnenlandse za ken een bezoek aan Walcheren brengen om zich te oriënteren inzake de opvat tingen op het eiland rond dit wetsont werp. De slechte weersomstandigheden brachten echter met zich mee, dat het bezoek moest worden uitgesteld. Nu daardoor tijd verloren is gegaan en de verkiezingen naderby zijn gekomen, wordt het onjuist geacht liet onderzoek van het wetsontwerp te doen beginnen door de huidige vaste commissie voor binnenlandse zaken. Er zullen namelylc niet minder dan vyf leden van deze com missie niet in de Kamer terugkeren. Deze beslissing maakt een snelle behan deling van het wetsontwerp twijfelach tig; na de verkiezingen is immers het optreden van een nieuwe minister van binnenlandse zaken niet uitgesloten, zo dat ook hij zich eerst in deze materie zal willen Verdiepen. Voorlichtingsbijeenkomst van A.N.A.B. in Goes Zaterdagmiddag belegde de federatie Zuid-Beveland en Walcheren van Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond in de „Landbouw" te Goes een voorlichtingsbyeenkomst. De heer J. L. Lukaart te Goes, hoofd bestuurder, gaf een overzicht over de landbouwpolitiek, toegelicht met een aantal kleurendia's. Hij behandelde achtereenvolgens: 1. Gegevens over de landbouw; 2. Het landbouwvraagstuk is ook een politiek vraagstuk; 3. De doel einden van de landbouwpolitiek; 4. De actuele ontwikkeling in de landbouw de landbouwpolitiek. De aanwezigen kregen hierbij te zien en te horen nader uitgewerkte cijfers over de uittocht van werknemers in de landbouw; het aandeel dat de landbouw ontvangt van het nationaal inkomen en hoeveel procent van de export wordt verzorgd door de landbouw (I960: 25 pet.). Ook de toename van de mecha nisatie en de verhoging van de arbeids- produktiviteit in de landbouw passeerde de revue. De heer Lukaart behandelde voorts het prijs- en subsidiebeleid, het loonbeleid en het structuurbeleid. Hij wees hierbij op de jongste ontwikkelingen op het ge bied van de loonaanvragen en op de voorstellen van het landbouwschap te komen tot een tussentijdse loonsverho ging. Ook de herverkaveling kreeg de nodige aandacht. Tussen de bedrijven door was er ruim schoots gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De vergadering stond onder leiding van de federatievoorzitter, heer M. P. de Graaf uit Kloetinge. JAARVERGADERING BOND MUZIEKVERENIGINGEN Interessante inleiding van Rotterdamse musicus Van Mever Tydens de zaterdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg gehouden jaar vergadering van de Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvoor een zeer goede belangstelling bestond, hield de Rotterdamse musicus Piet van Mever een zeer interessante en leerzame lezing over het onderwerp „In en om de jurytent". Op een gefhoe- delijke, onderhoudende en gevatte wyze wist hy zijn aandachtig gehoor, waar onder ook een aantal jeugdige muzi kanten, te boeien. Spreker stelde voorop, dat het vereni gingsleven in het algemeen ten nauw ste samenhangt met het houden van wedstrijden, zodat ook voor de muziek verenigingen, die met een betrekkelijk tanende belangstelling van het publiek voor de concerten te kampen hebben, het houden van concoursen een dubbele betekenis heeft en wel in de eerste plaats omdat het publiek nog wel be langstelling heeft voor deze concour sen en ten tweede omdat dit voor de muzikanten zelf de stimulans geeft te blijven musiceren. Bovendien zag spreker het houden van concoursen vooral voor de amateurkorpsen ook van belang, doordat de muzikanten hierdoor in de gelegenheid zijn een vergelijking te maken tussen hun eigen kunnen en de prestaties van anderen. Agenda Bjj de verdere afwerking van de huis- houdciyite agenda werden de periodiek aftredende bestuursleden I. H. J. C. de Bliek uit Schoondyke, A. de Muller uit Watervliet en J. Hakker uit Retran- chement bij enkele kandidaatstelling herkozen. Op voorstel van het bestuur werd wegens de drukke werkzaamhe den op liet secretariaat een tweede se cretaris gekozen in de persoon van de heer J. A. Hennekey uit Retranchement, welke verkiezing tevens een uitbreiding van het aantal bestuursleden beteken de. Bij de bespreking van het concours 1963 werd de organisatie hiervan toegewezen aan de muziekvereni ging „Harmonie" te Oostburg, zulks in verband met het feit dat deze vereniging dit jaar zijn 100-jarig be- Kegelen en pistoolschieten geliefd in vroeger jaren Op 3 februari 1963 bestond de sociëteit Unitas te Vlissingen 75 jaar. Ter vie ring van dit jubileum was er zaterdag avond een feestelyke bijeenkomst, waar de leden met hun dames deelnamen aan een feestmaaltijd. De voorzitter de heer H. B. J. Knoop sprak daarbij een korte herdenkingsrede uit. De sociëteit Unitas, die thans enigermate in het ver borgen bloeit, heeft vroeger een veel be langrijker plaats ingenomen In de Vlis- singse gemeenschap. Vlissingen heel wat intensiever dan te genwoordig was verbonden met de ma rine en de landmacht. Helaas is over de "chting thans weinig bekend, want archief van de sociëteit is in de jongste wereldoorlog ten onder gegaan, toen ook het gebouw, waarin de soosle- den bijeenkwamen, onherstelbaar werd verwoest. Hoewel de oprichting van de sociëteit niet werd vermeld in de Vlissingse Cou rant van 3 februari 1888 moeten we toch aannemen, dat aan de opricht ruime bekendheid werd gegeven en het ledental vrij groot was. Er werd een bestuur van zeven leden gekoze i plannen werden uitgewerkt voor het oprichten van een eigen gebouw op de hoek van de Oprit en de Boulevard De Ruyter, die toen nog niet de status van boulevard had, maar een met gras begroeide zeedijk was. De officieren van het garnizoen be hoorden tot de zeer actieve leden en Zo zag het gebouw van de sociëteit „Unitas" te Vlissingen er vroeger uit,. daardoor kon het gebeuren, dat men zich behalve met kegelen, biljarten enz. ook wel eens met wedstrijden in pistool schieten bezighield. Na het jaar 1918 braken er voor de sociëteit minder goede tijden aan en dat niet slechts omdat andere vormen van ontspanning en sport meer de aan dacht vroegen, maar ook omdat Vlis singen als militair-maritiem centrum sterk aan betekenis inboette. In de tweede helft van de twintiger jaren was het zover, dat de sociëteit zich niet lan ger het bezit van een eigen gebouw kon veroorloven. Het gebouw ging toen in eigendom over aan de vrijmetselaars loge „L'Astre de l'Oriënt maar de sociëteit Unitas kreeg op gezette tij den toch nog de beschikking over en kele lokaliteiten voor het houden van haar bijeenkomsten. Nadat tijdens de jongste wereldoorlog het gebouw was verwoest, leidde de so ciëteit enkele jaren een slapend bestaan, totdat de loge „L'Astre de l'Oriënt" op dezelfde plaats een nieuw en aanzien lijk fraaier gebouw stichtte, waarin zij ook weer aan de sociëteit Unitas ge legenheid bood tot het houden van we kelijkse bijeenkomsten. Het dagelijks bestuur van de sociëteit bestaat thans uit de heren I-I. B. J. Knoop, voorzitter; Q. van Vugt, secre taris en J. Ventevogel penningmeester. Het ledental is de laatste jaren vrijwel stationair gebleven. Het bestuur heeft de overtuiging, dat er voor een sociëteit op een eenvoudige basis nog altijd plaats is in Vlissingen en het. ziet daar om de toekomst met vertrouwen tege moet. staan viert- Zoals gebruikelijk wordt dit bondsconcours gehouden op He melvaartsdag (23 mei). Met 6 stem men voor en 1 blanco werd besloten dit jaar bij wijze van proef en dus niet bindend voor de verdere toe komst, een zaalconcours te houden. Hiervoor zal getracht worden de be schikking te krijgen over de grote ruimte in garage ,,'t Westen", voor zover althans de akoestiek dit zal toelaten. Deelname In principe is reeds de deelname aan het concours toegezegd door de vereni gingen uit Aardenburg, Breskens, Groe- de, Oostburg, St.-Kruis. Zaamslag en Zuidzande, waarbij de voorzitter zei goede hoop te hebben dat er zowel uit de streek zelf als ook van boven de Schelde nog wel enkele korpsen zullen b(j komen. Ook dit jaar zal er aan het concours weer een marswedstrüd worden, ver bonden. Besloten werd dat de aanmel dingen tot deelname moeten binnen zijn op het secretariaat voor 13 april. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester, J. Rookus uit Breskens, bleek dat de bond er financieel vrij goed voor staat. ALGEMEEN VISSERSBELANG" BRUINISSE Verwachtingen van commissie ex artikel 8 Deltawet niet hoog gespannen De schade wegens de zeer strenge win ter aan de op de percelen achtergeble ven mossels zal naar wordt verwacht aanzieniyk zyn. Dit verklaarde don derdagavond de voorzitter van de vis- seryvereniging „Algemeen Belang" te Bruinisse, de heer D. de Koning, wiens visie op de toekomst van de mosselvis serij te Bruinisse niet bepaald roos kleurig was. In dit verband laakte hy de houding van de Nesderlandse rege ring ten aanzien van de oester- en mosseiproeven, alsmede de rechtsrege lingen, die de kwekers voor het gezond uitoefenen van hun bedrijf noodzakelyk achten. „De kwekers weten nog niet waar aan toe zyn", aldiis de heer De Koning, die verder van mening was, dat de eventuele vergoedingen tegen zullen vallen. Het optreden van het Tweede- Kamerlid, de heer J. M. A. C. van Don- Jaarvergadering van de Zeeuwse aardappelhandel De afdeling Zeeland van de Verenig» ter Behartiging van de Nederland Aardappelhandel heeft vrydagmiddag haar jaarvergadering gehouden in hotei „De Korenbeurs" te Goes. In zijn ope ningswoord schonk voorzitter J. Val kier uit Ivortgene ouder meer aandacht aan de stormachtige ontwikkeling van de mechanisatie op de bedrijven. Hy achtte het noodzaak om de bcdryven door belangrijke investeringen aan te passen aan de gemechaniseerde bedry- en in de landbouw. - De secretaris de heer J. Bakker uit Goes bracht in zijn jaarverslag in her innering, dat de vereniging 15 jaar be staat. Hij stipte enkele gebeurtenissen uit deze periode aan, onder meer de hulp die de vereniging in 1953 bood bij de ramp. Naar zijn mening is de aardap pelhandel ook in de toekomst aantrek kelijk, als men de outillage van de be drijven tijdig aanpast aan de verander de omstandigheden. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heren M. A. v. d. Hoek, St.-Maartensdijk, J. Huige, Lewe- dojT>. H. J. Meier, Kruiningen en J. Vlieger, Grijpskerke, herkozen. In het bestuur werden tevens benoemd de he ren L. P. Deurloo, Tholen en A. J. Oos- terbaan, Oostburg. De heer J. Valkier, Kortgene, werd tot voorzitter gekozen in de plaats van de heer M. A. v. d. Hoek, die deze functie neerlegde. De heer J. Bouwman gaf vervolgens een uiteenzetting over de vertikale integra tie. Hy wees daarby op de noodzaak voor de teler en de handelaar om samen te werken. Ir. J. C. Hesen verzorgde daarna een met dia's verduidelijkte le zing over de ontwikkeling in de aard- appelverwerkende industrie. Oester- en mosseiproeven „Onverwijlde beslissing op toezegging nodig" De bij de oester- en mossel teelt betrok ken Zeeuwse visseryorganisatïes heb ben zich op 29 januari jl. met een schrijven tot minister Marynen gericht, waarin zij met grote aandrang verzoe ken, onverwyld te beslissen dat met de proefnemingen in 1963 wordt begon nen, zowel voor de oesters als voor de mosselen. Zy vragen dit omdat hiermee een ministeriële toezegging gestand zal worden gedaan en opdat mogelijk het resultaat hiervan moge blijken dat het voortbestaan van de oesterteelt en de verwatering van mosselen mogelijk tl zyn. In het schrijven wordt herinnerd aan het langdurige beraad, dat voor afging aan de beslissing van de mi nister van landbouw en visserij om proefnemingen te laten doorgaan, Hiervoor was een bodrag van f 15 miljoen geraamd. „Er is na deze beslissing vruchteloos gewacht op het moment van aanvang dezer proe ven", aldus het schrijven. De vis- serijorganisaties zeggen verder, dat tegeiyk met dit lange wachten een voortgang van de Deltawerken kon worden geconstateerd, waardoor men vreesde, dat voor goedé proef nemingen de tyd zou kunnen ontbre ken. VREES De visserijorganisaties schrijven een bevestiging van deze „vrees" te heb ben aangetroffen in de Memorie van Antwoord van de minister van land bouw en visserij (begroting 1963), waar in onder andere staat te lezen, dat „iedere vertraging in de voorbereidin gen de totale termijn van de proefne mingen ontoelaatbaar zou verkorten" en verder: „als de aanleg van het proefbassin in het Vcerse Meer over eenkomstig de plannen wordt uitge voerd, mag worden aangenomen, dat de eerste oesters in dc kwcekkanalen in het voorjaar van 1965 zullen wor den uitgezaaid". Het schryve.ii zegt verder, dat be trokken organisaties na kennisne ming van deze memorie van ant woord vanzelfsprekend op een on verwijlde aanvang der proefnemin gen hadden gerekend, maar dat zij lot hun grote teleurstelling en ver wondering vernamen, dat op de be groting van het minis tehie< van ver keer en waterstaat voor 1965 geen gelden voor dc proeven waren uit getrokken. ERNSTIGE ZAAK De organisaties schrijven „niet te kun nen begrijpen, dat in een zo ernstige zaak voor oester- en mosselbedrijven m Zeeland, na zoveel jaren blijkt, dat er in onvoldoende mate overleg is geweest en dat er geen overeenstemming be staat tussen de twee departementen, Auto door trein gegrepen Vrijdagmiddag is op dc onbewaakte overweg aan de Plaltewog te Driewe gen de auto, bestuurd door de heer F. R. G. B. de W, uit Ovozande gegrepen door een trein. De auto, die aan de ach terzijde geraakt werd, draaide enige malen in het rond en kwam tegen een paal tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Dc W. kwam met de schrik vrij. welke hierin een laaie hebben te ver vullen. erger nog. dat het ministerie van verkeer en waterstaat het nemen van de proeven in twijfel trekt". Zij vinden dit „byzoiider onaange naam, en bedroevend weinig blyk ge ven van de ernst, waarmede gehan deld moet worden om te onderzoe keu, hoe een noodsituatie, waarin hun bedrijven zeer spoedig zullen komen te verkeren, kan worden te gemoet gekomen". Het schrijven aan de ministers van landbouw cn visserij en van verkeer e~ waterstaat is ondertekend door dc ver enigingen „Oesterbelangen", „Vcbo' „Zeeuwse Oester" en „Yerseke", allen te Yerseke, door „De Mossclhandcl" te Den Haag en „Zevibel" te Goes. Begrafenis soldaat Harinck te Zierikzee met militaire eer Uit twaalf geweren klonk zaterdagmid dag op de algemene begraafplaats van Zierikzee een salvo boven het graf var de 19-,jarige soldaat le klas Heult Ha rinck. Vorige weck woensdag trol een kogel uit een geweer van een van zijn mede-soldaten hem. Het gebeurde ii een barak van het infanterieschietkami „De Harskamp". Hy was op slag dood Met militaire eer van zyn vrienden uit de legerplaats Oirschot, is hij ten gra ve gedragen. Het tragische ongeval heelt grote verslagenheid gebracht. De tocht naar de laatste rustplaats van soldaat Harinck trok een overweldigen de belangstelling. Tamboers met omfloerste trommen openden de begrafenisstoet door het centrum van de stad, waarin een pelo ton van ongeveer 40 Limburgse Jagers, officieren én onderofficieren meeliep. De ïykwagen was omringd door dienst vrienden van I-Icnk Harinck. By de in gang van de begraafplaats droegen zij de kist, bedekt met de nationale vlag, naar de groeve, gevolgd door een kleine stoet van familie en bekenden. Een trompetter blies een laatste groet. Na mens dc commandant en alle militairen van het te Oirschot gelegerde onderdeel Limburgse Jagers sprak eerst kapitein Thijsscn enkele woorden ter nagedach tenis aan soldaat Harinck. „Men kan zich afvragen: hebben we wel voldoende veiligheid betracht? is er voldoende toezicht- geweest en zijn de bepalingen goed nageleefd, dat dit tragisch ongeval kon gebeuren?" Het antwoord van de kapitein: „Wc mogen niet onze eigen rechter spelen. Soldaat Harinck werd nog geen twintig Jaar. Zyn hoogste bevelhebber in de Hemel weet alleen liet waarom- Voor ons heeft zyn leven en zyn dood zin gehad. Het was een van «lie wrange waarschuwin gen, die ons de dreiging van het ge vaarlijke gereedschap in onze handen schril tekent. Wjj weten hoeveel leed een schot kan teweeg brengen." Kapitein Thijssen tekende de veronge lukte Zierikzeese militair als ccn be scheiden soldaat, een goed vriend voor de soldaten, een echte Zeeuw. Hij bracht hem postuum dank voor zyn goede diensten en voor zijn vriend schap. „Wat de mens ten dode gezaaid hoeft, maakt God ten leven", zo zei vervol gens de legerpredlkant uit Oirschot, majoor ds. J. Marcus. „Laten we hopen en bidden, dat Hy die Heer is over leven en dood ontferming zal brengen". Tot slot bad dc legerprc- dikant het „Onze Vader". gen, donderdag, vond by de kwekers veel waardering". Zoals bekend heeft dit Tweede-Kamerlid aangedrongen spoed te zetten achter de vergoedingen voor de mosselkwekers. De verwachtingen van de commissie ex artikel 8 van de bijdragewet, die door de minister in het leven is geroepen om de schade van de kwekers te bepalen, zijn in Bruinisse niet hoog gespannen. „Dit komt waar schijnlijk omdat er geen bedrijfsgenoten in deze commissie zitting nemen", aldus de heer De Koning". „De handelsorga nisatie, die is opgericht tussen de mosselkwekers van Bruinisse en Zierik zee, dwingt alle respect af en functio neert goed", verklaarde hij verder. „Algemeen Vissersbelang" zal een schrijven richten naar de Zevibel om meer vaart te zetten achter: 1. het nij pend gebrek aan percelen in het noor den; 2. het delta-vraagstuk en de proe ven in het Veerse Meer; 3. de wijziging van de tarrabepalingte verhogen van 6 tot 10 pet. Het jaar 1962 is een byzonder goed mosseljaar geweest. Er zyn 185.219 ton mossels naar België geleverd (in 1961: 201.221 ton), 233.535 ton naar Frank rijk (in 1961: 258.619 ton); 268.324 ton naar ïnleggerijen (in 1961: 71.878 ton), 13.938 ton voor het binnenland (in 1961: 17.389). Voorzitter De Koning bracht naar vo ren, dat de prijs over het algemeen laag was en dat de investeringen hoger zijn geworden, vooral door de bewerking van de percelen in de Waddenzee. Het gemiddelde leveringspercentage van de kwekers bedroeg 111 pot. Tot 19 januari zijn uit Zeeland 117.899 ton mosselen geleverd en uit de Waddenzee 491.833 ton. Penningmeester J. de Koning gaf een weinig rooskleurig beeld van de finan ciën van „Algemeen Visserselang". Dit lag volgens nem voor een belangrijk deel aan het feit, dat de toegezegde gelden van het produktschap voor vlag getjesdag niet zijn ontvangen. „Algemeen Vissersbelang" zal in juni of juli weer proberen een vlaggetjesdag te organiseren. De vergadering ging akkoord met het voorstel van de voor zitter een cent per ton geleverde mo- selen te bestemmen voor vlaggetjesdag. Brand in bewaarplaats van pootaardappelen Kwart voor één zaterdagmiddag brak brand nit in de bewaarplaats voor poot- aardappelen van de heer J. van Hout te Scherpenisse. De schade was vry ge ring. De brandweer van Scherpenisse bluste de brand binnen een uur met droog- poederapparaten. De brand in de loods aan de Achterweg is vermoedelijk ont staan doordat zakken in aanraking zijn gekomen met een petroleumkachel. Dé brandweer stond onder leiding van de heer J. Vinjé, Nieuwe afdeling „Jeugd en Muziek" Vlissingen telt al 55 leden De Nederlandse vereniging „Jeugd en Muziek" heeft er een vierde Zeeuwse afdeling by, na Middelburg, Axel en Oostburg. In liet „Scheldekwartier" te Vllssiugen is vrydagavond de oprich- tlngsbyeenkomst van de nieuwe groep gehouden. „Jeugd en Muziek" stelt zlcli tot, tnalc de Jeugd de nodige kennis van on liefde voorde' muziek in 'het alge méén by te brengen. Namens het voorlopig bestuur leidde de heer P. H. Broerse, waarnemend- directeur van de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse Muziekschool ue by- eenkomst in. Hij deed dit, nadat men de ramp van 1953 had herdacht. De heer Broerse zei, dat ongeveer dertig Vlissingse jongeren, die deel hebben uit- 'einaakt van „Jeugd en Muziek", afde- ing Middelburg, de kern van de nieu we Vlissingse groep zullen vormen. Tydens de pauze meldden zich nog on geveer 25 jongeren. Adjunct-directeur tu Sevenhuijsen van Jeugd en Muziek uit Amsterdam, zei onder meer: „men hoeft beslist niet zelf een instrument te bespelen. Het is niet onze taak om grote solisten te kweken. Daarvoor kan men by een muziekschool terecht". Op deze oprichtingsbijeenkonist voerden jonge Zeeuwse musici enige werken uit, waarvan enkele gedeelten uit de sonate in f van Mozart uitgevoerd door Leny de Graaf en Rina v. d. Ha- ge, beiden piano de aandacht trok. Een orkestje van jeugdige debutanten bracht de miniatuursymfonie van Jur- riaan Andriessen ten 'gehore en tussen door hield men een muzikale quiz. Er was een goede belangstelling voor deze oprichtingsbyeenkomst, die onder meer werd bijgewoond door bestuursle den van de afdeling Middelburg en van Oostburg. Ook gaf een aantal leden van het comité van aanbeveling acte de présence. In het voorlopig bestuur hebben zitting: de dames Oree en Py- ckevet en de heren P. H. Broerse, G. Timmermans en T. de Ven. Brandje in auto In de auto van J. P. W. te Middelburg, die met draaiende motor stilstond in de' Wijngaardstraat, ontstond vrijdagmid dag een lichte brand in de motorruim te. De brand is vermoedelijk ontstaan door terugslag in de carburateur of kortsluiting in de accu. De brandweer wist de vlammen spoedig met koolzuur- sneeuw te blussen, zodat de schade be perkt bleef. (Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren In onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT... MATIGE TOT LICHTE VORST. Opklaringen, maar oolc plaatselijk enige sneeuw en hier en daar mist. Weinig wind. In «le echtend hier cn daar strenge vorst, in de middag matige tot lichte vorst. ZON EN MAAN. 5 februari Zon op 8.16 onder 17.34 Maan op 14.22 onder 6.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2