PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „EUROPA IS GEEN GROEP DIE MOET WORDEN GEÏSOLEERD" Twee drijvende kranen kantelden „Thuntank" Met ijs volgepakte veerhaven van Kats wordt zo mogelijk opengebroken Deelgenootschap met V.S. en Gemenebest Nieuwe landen Nauw overleg Rusland dreigt alle hulp voor China af te sniiden TEGENSTANDERS VAN PLAN VOOR GR00T-MALEISE FEDERATIE IN SINGAPORE GEARRESTEERD Vandaag... VOORRANG AAN ZIJPE NU OOK VOOR BODEDIENSTEN Noren: één, twee, drie en vier PREMIER MACMILLAN IN ROME: De Engelse premier Macmïllan heeft gisteren in Rome verklaard, dat het „zowel dwaas als ondankbaar zou zijn als Europa zich zou willen maken tot een kleine naar binnenkijkende groep". Hij sprak over de noodzaak van een „werkelijke en niet schijneenheïd in Europa". Zijns inziens moet er „een gelijkwaardig en eervol deelgenootschap met andere vrije volkeren zijn, met de Verenigde Staten, het Gemenebest en de rest." „Het Europa, waarvan wij hebben gedroomd en waarvoor wij hebben gewerkt is niet een groep, die moet worden geïsoleerd", aldus premier Macmillan, die gisteren zijn besprekingen met premier Fanfanï afsloot. Do Britse eerste minister zei meer onder de indruk te zijn gekomen van „de ge- ijjkheid van opvattingen en eendracht" tussen do Italiaanse regering en de zijne. Zijn besprekingen met zijn ambtgenoot prof. Fanfani waren te verdelen in twee groepen van onderwerpen, namelijk het westelijke bondgenootschap, met inbe grip van de politieke samenwerking in Europa en een N.A.V.O.-kernmacht, en de betrekkingen tussen oost en west, waaronder het onlwapeningsvraagstuk en een verbod op het nemen van K( Macmillan zei dat Europa zijn welvaart niet louter moet gebruiken voor eigen materiële voorspoed, maar ook moet denken aan de nieuwe landen en aan de staten dio zich bij geen der machtsblok ken hebben aangesloten. In antwoord op de vraag wat er nu gedaan lean worden inzake de banden tussen Engeland en Europa verklaarde hij, dat „allen die dezelfde idealen koes teren, in na""- contact, met. elkaar moe ten blHve» 'p zamen een politieke koers te De Britse .;er zei „zeer verheugd' te zijn over de verzoening tussen Duits land en Frankrijk, die hij één van de; doelen van de Europese eenheid noem de. Gevraagd naar de kernmacht van de N.A.V.O. en het te Nassau gesloten Amerikaans-Britse akkoord verklaarde hij steeds van oordeel te zijn geweest, dat „de verantwoordelijkheid voor een kernmacht vergroot moest worden". Arrestatiebevel tegen Skorzeny uitgevaardigd De Oostenrijkse minister van jus titie heeft een bevel uitgevaardigd tot arrestatie van de vroegere s.s.- officier Otto Skorzeny, die be schuldigd wordt van oorlogsmis daden. Volgens ccn mededeling van functiona rissen van het Oostenrijkse ministe rie van justitie is het arrestatiebevel reeds in het begin van 1962 uitge vaardigd. Skorzeny is een Oostenrijks burger. Hij voerde het bevel over de nazi-iroepen die in 1943 Mussolini bevrijdden. Skorzeny werd in 1947 door het ge allieerde tribunaal voor oorlogsmis daden in Dachau vrijgesproken. Na de oorlog heeft hij ongeveer 10 jaar als zakenman in Spanje ge woond. De Britse premier Harold Macmillan heeft een bezoek ge bracht aan Italië, tijdens hetwelk hij o.m. overleg heeft gepleegd over de gebeurtenissen rond de E.E.G. Foto: Macmillan wordt op het vliegveld van Rome begroet door. zijn- Italiaanse ambtsgenoot Fanfani. In het gemeenschappelijke communiqué dat kort voor het vertrek van de Engel se premier werd uitgegeven staat, dat Italië en Engeland „hot reeds bestaande nauwe overleg op politiek en economisch gebied zullen uitbreiden en verstevigen, zowel op bilaterale basis als in samen werking met andere landen, die het ge meenschappelijke doel van de Europese eenheid delen". Het overleg zal worden onderhouden door middel van periodieke ministeriële be zoeken en langs diplomatieke weg. BIJ DE RAMP BOVEN ANKARA 78 DODEN Volgens een officiële mededeling van de Turkse regering zijn vrij- r bij de vliegtuigbotsing boven Ankara 78 mensen om het leven gekomen en 138 gewond geraakt. De toestand van dertien der ge wonden is hopeloos, aldus de mededeling. Bij autobotsing vijf gewonden Op de Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord is gistermiddag ter hoogte van de Buikslotermeerdijk een Volkswagen busje over de kop geslagen en tegen een personenauto gebotst. Vijf mensen werden hierbij ernstig gewond. Een kraanwagen en twee wagens van de G.G- en G.D. verleenden assistentie. Het ongeluk gebeurde, toen de bestel auto. bestuurd door een Amsterdammer, bij het passeren op het linkerweggc- deelte kwam en frontaal tegen een per sonenauto uit Krabbendam botste. Beide voertuigen moeten als verloren worden beschouwd. Na behandeling in het ziekenhuis kon den drie van de vier inzittenden van de personenauto naar huis worden ver voerd. De vierde passagier en de chauf feur van de bestelauto zijn in het Bin nengasthuis opgenomen. Incident bij Duitse ambassade in Moskou De Westduitse ambassade in Moskou heeft bij de Sowjet-autoriteiten gepro testeerd naar aanleiding van een inci dent, waarbij een Russische politieman het ambassadeterrein binnendrong om een man terug te halen die zich voor repatriëring wilde opgeven. Volgens een woordvoerder van de am bassade drong de politieman zaterdag het terrein binnen om een van de twee mannen te grijpen, die zich bij het re patriëringsbureau wilde melden. De man slaagde erin zich los te rukken en het gebouw binnen te komen. De andere werd bij een vechtpartij buiten het ge bouw overweldigd door de vier Russi sche politiemannen die op dat ogenblik de ambassade bewaakten. De man die in het gebouw had weten te komen, ver liet de ambassade enige uren later. De Westduitse woordvoerder wist niet wat er van hem geworden is. Naar van doorgaans welingelichte krin gen werd vernomen, waren de twee mannen, die zich voor repatriëring wil den opgeven, van Duitse afkomst- Zij hadden echter de Russische nationali teit. Rusland heeft alle communistische sa- tellietianden een brief doen toekomen, waarin het meedeelt alle hulp aan com munistisch China af te snijden tenzij de Chinezen hun aanvallen op Rusland be ëindigen. Dit schreef de Londense „Daily Tele graph" zaterdag. Volgens het blad was de brief een ant woord op een brief van China waarin het Chinees-Russische geschil besproken werd. Uittreksels van de Russische brief zouden door een Russische functionaris in Londen zijn vrijgegeven. Marokko bemiddelt tussen Tunesië en Algerije Algerije heeft het voorstel van Marokko voor een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van Algerijè, Marokko en Tunesië op 11 februari in Rabat, aanvaard. Dit meldt het Alge rijnse persbureau. Op deze bijeenkomst zal Marokko be middelen in een geschil over Tunesische beschuldigingen, dat Algerije vijanden van president Habib Bourguiba een schuilplaats heeft gegeven. De twee landen hebben vorige maand hun am bassadeurs teruggeroepen. NA OVERLEG MET ENGELAND EN MALAKKA De regering van Singapore heeft zaterdag een groot aantal leden van links georiënteerde partijen, tegenstanders van de vorming van een zogenaamde Groot-Maleise Federatie (Malesië), laten arresteren. Communistische leiders ontsnapten Zaterdagmiddag waren 107 mensen i hechtenis genomen, ouder wie- dfc seen tari8-generaal van de Barisan-party c enkele vakbondsleiders. De premier van. Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde gisteren naar aanleiding van de regeringsmaatre gel, dat hij niet.de volledige reden daarvan kon onthullen. Een der rede nen was volgens hem echter de „deli cate en gevaarlijke situatie bij enkele van onze buurlanden". Hij zei, dat als het alleen aan zijn rege ring had gelegen, de veiligheidsactie niet zou zijn uitgevoerd. Om verschillende redenen werd het echter noodzakelijk om tot handelen over te gaan en dit ge beurde na overeenstemming tussen Groot-Brittannië,. Malakka en Singa- pore, aldus de eerste minister. Niet verboden Premier Lee zei verder dat de Bari- sanpartij, of andere organisaties waarvan de leiders gearresteerd wa ren niet zouden worden verboden. Zij behoorden tot het zogenaamde „open front". Achttien belangrijke communistische lei ders waren aan de politieactie van za terdag ontglipt. Zij bevinden zich waar schijnlijk in of bij Singapore, aldus Lee, die opmerkte dat het communistische gevaar in Singapore nog geenszins be- De nremier merkte verder op, dat naar zyn mening, do communistische toplei ding geconcentreerd is in Singapore en met de Indonesische communistische Zuid-Malakka. Hun innigste band is die partij, zo zei hy. Reactie Gisteren werd een gezamenlijk com muniqué uitgegeven van de regerin gen van Malakka en Singapore waar in gezegd werd, dat de communisten in Singapore een „strategie van het verenigde front" toepassen om de macht te veroveren. Volgens het communiqué was dit een reactie op de steun van beide landen voor het fede.ratlcplaö Malesië. j Zaterdagochtend is dan eindelijk na vele tegenslagen de vergane Zweedse tanker „Thuntanlc VII" door twee drijvende bokken in het Europoortgebied onder Rotterdam in de normale stand terugge- kanteld. MEER DAN HONDERD DODEN BIJ INSTORTEN SCHOOL IN ECUADOR Meer dan honderd meisjes en drie van hun onderwijzeressen (kloosterzusters) zijn vrydag in Quito, de hoofdstad van Ecuador, om het leven gekomen door het instorten van hun school. Op het ogenblik van het ongeluk bevonden zich 450 kinderen en acnt onderwijzeressen in het gebouw, dat 30 jaar oud was. Zaterdag ging de koninklijke fa milie genieten van een tocht op de ski in Lech am Arlberg, waar zij een wintersportvakantie door brengt. Foto: Prinses Beatrix flinksen prinses Margriet heb ben veel plezier, ter,wijl zij met de skilift tegen een helling worden opgetrokken. Zweeds rampschip boven water Zeven opvarenden werden aan boord aangetroffen Na twee eerdere vergeefse - pogingen is het zaterdagmorgen de drijvende kranen „Arend" „Kolossus" gelukt de Zweedse vrachtvaarder „Thuntank" te kan telen. Het kantelen lukte vrij snel. De bergers begonnen om half tien en achttien minuten later reeds hing het schip half boven water. In de loop van zaterdagmiddag werd het schip leeggepompt: In totaal werden de stoffelijke over schotten van zeven opvarenden aan boord van het schip aange troffen. Vier man zijn nog ver mist. De hoofdinspecteur chef van het dis trict Stockholm van de Zweedse icheepvaart-inspectie, de lieer E. C. H. Almquist, is zaterdag zelf naar Rotter dam gekomen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijke oorzaak van het vergaan van de „Thuntank". Een definitieve conclusie kon de heer Almquist gisteren nog niet geven. Wel sprak hij echter met grote stelligheid tegen, dat er enige sprake van kan zijn, dat het schip opzettelijk tot zinken is gebracht. ...is het 350 jaar geleden, dat te Den Haag met een uitzonderlijke praal prins Maurits tot Ridder in de Orde van de Kouseband werd verheven, welke onderscheiding hem was toegekend op voorstel van Jacobus I van Groot-Brittan nië. Jhr. De Casembroot zegt Schouwen toe: MUZIKAAL FEEST OP IJS VAN AMSTERDAMSE GRACHT Honderden Amsterdammers hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan eei zeldzaam ijsfeest (compleet met koek-en-zopie) waaraan medewerking werd verleend door een groot aantal binnen- en buitenlandse sterren uit het rijk der lichte muze. In de directe omgeving van het Leidse Plein waf- op het terras van een café-restaurant een podium ingericht, grenzend aan de ijsvloer van een der Amsterdamse grachten. Aan het ijsfeest werkten onder andere mee: Conny raw den Bosch, The Blue Diamorids, Ellen Cra mer, Herman van Keeken. Wüleke Alberti, Anneke Gronloh, de Wama's en Ruenn de Mesquita. De mogelijkheden worden op het ogenblik onderzocht oni de met massa's drijfijs volgepakte veer haven van Kats open te breken, en de provinciale verbinding met Schouwen-Duiveland weer op gang te brengen. Deze belofte heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zater dagmorgen in Zierikzee gedaan aan de zes burgemeesters van ver schillende gemeenten, de eilande- lijke statenleden en de vertegen woordigers van een aantal belan gengroepen, toen hij zich in een langdurige bijeenkomst met hen over de langzamerhand fatale con sequenties van de hardnekkige winter en de uiterst sobere veer diensten voor het eiland beraadde. Nu de lyn ZierikzeeKats al meer dan drie weken volkomen lam ligt en de R. T.M. aan Zijpe soms dagenlange wacht tijden voor het vrachtverkeer met geen mogelijkheid weet te voorkomen, moet alles in het werk worden gesteld om de gevolgen voor Schouwen-Duivelands economie te beperken waar dat moge lijk is. De kopladïngsboten naar Zijpe zien maar een klein aantal uren per dag kans om de overkant te bereiken. En ondertussen groeit op het eiland het ongenoegen over de volkomen stilte, die er heerst rondom de veer dienst van het eiland naar midden- Zeeland. In byna alle sectoren van het maatschappelijk leven op Schou wen-Duiveland kreeg het provinciaal bestuur de schijn tegen zien, toen an derhalve week geleden officieel werd medegedeeld, dat het niet mogelijk was gebleken om ook maar een nood- verbinding over de Oosterschelde in tact te houden. Overal was men er van overtuigd, dat „Middelburg" zich niet goed had x-eken- schap gegeven van de gevolgen, die het uitvallen van deze lijn en de overbe lasting van het veer Zijpe met zich bracht. De aanwezigheid van de com missaris der koningin op het eiland onder meer in verband met de herden king van de ramp is dan ook onmid dellijk aangegrepen om de moeilijkheden nog eens duidelijk naar voren te bren gen. In een constructieve en nuttige be spreking heeft de toezegging als resul taat gehad, dat op verschillende manie ren zal worden geëxperimenteerd om de geblokkeerde haven van Kats weer open te breken. Krachtige sleepboten zullen er voor worden aangetrokken en mogelijk zal nog gebruik worden ge maakt van explosicven om hel dikste ijs in en voor de haven te laten sprin gen. Weer afgedreven Aan liet veer Zijpe-Anna-Jacobapolder zijn inmiddels ook enkele nieuwe voor zieningen getroffen. Zoals gemeld is vrydag een tweede sleepboot naar het smalle vaarwater gedirigeerd om de kopladingboot van de R.T.M. assisten tie te verlenen, de sleepboot „Charn- pognon". Veel heeft dit in 't afgelopen weekeinde nog niet uitgehaald. Zater dagmorgen is de veerboot „Zijpe" van 8 uur tot 11 uur in de vaart geweest. Maar op een gegeven moment was de ïjsbarrière weer zo sterk, dat de „Zijpe" werd meegesleept in de richting van Bruinisse, zoals dat al eei'der in de week het geval was geweest. De twee sleep boten moesten er ijlings achteraan om de logge pont weer in de koers te brenger. In de middaguren voer één van de sleepboten nog naar de over kant cm de buspassagiers af te leve ren en de anderen op te halen. De te rugtocht heeft toen maar eventjes drie uur en een kwartier in beslag genomen. Om kwart voor één stapten de reizigers in de haven van Anna-Jacobapolder aan boord en rond half vijf zetten ze te Zijpe eindelijk voet aan vaste wal. Zon dagmorgen is de veerboot van acht uur tot één uur in actie geweest. In een flits Vast staat volgens de heer Almquist, dat het ongeluk zich in een flits vol trokken heeft. De zeven man, die aan boord ge vonden zijn, werden aangetroffen in de machinekamer (drie) of in hun nachtverblijven, ten dele in onder- kleding. De vier vermisten, onder wie de kapitein, bevonden zich vermoe delijk op de brug en zijn weggesla gen. Het schip was in de morgen van 19 januari uit Delfzijl vertrokken in bal last m.et, bestemming, Rotterdam- Rond twaalf uur later, toen het schip zich ruim zeven mijl ten zuidwesten van het vuurschip Texel bevond in de positie 52.55 n en 04.18 o, sloeg het noodlot toe. Deze positie gaf tenminste de decca aan, toen het schip zaterdag werd onderzocht. Het tijdstip van het ongeluk is moeilyker vast te stellen. Luiken Toen het ongeluk gebeurde stond er windkracht tien, storm dus. Het zicht was helder en het schip was volgens waarneming door een ander schip kort tevoren, wel flink met ijs bedekt, maar toch niet zo, dat het daardoor omgeslagen kan zijn al dus nog steeds de heer Almquist. Een raadsel is ook, waarom vijf van de acht olieluiken openstonden, toen men het wrak vond. Gebruikelijk is, dat op zee alle luiken dicht zijn. Mogelijk was dit ook het geval en had men de luiken alleen maar niet geborgen, zodat zij, toen het schip omsloeg, open zijn komen te staan. Mijn Het wrak van de „Thuntank" vertoont een gat in de romp. Hoe dit erin is ge komen, is eveneens nog een raadsel. De heer Almquist acht het niet uitge sloten, dat het gat is ontstaan door de ontploffing van een drijvende mijn. Bodediensten Intussen is het nodig gebleken om de voorrangsregeling voor transporten op het veer ZijpeAnna-Jacobapolder nog met enkele categorieën uit te breiden- Behalve de afvoer van melk en de aan voer van vaste en vloeibare brandstof fen, zullen nu ook de vaste bodediensten van de verschillende op het eiland wer kende ondernemingen voorrang by het veer genieten. Dit is onder meer gedaan met het oog op de situatie, dat de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij de vrachtauto's van haar eigen onderneming voor goe derenvervoer zelf ook voorrang gaf op de veerboot. Aan het overleg met de commissaris der koningin hebben zater- dagmoxgen deelgenomen de zes burge meesters van het eiland, de leden van provinciale staten, die op Schouwen- Duiveland wonen, de directeur van de N.V. Koninklijke „Zeelandia", de heer M. Doeleman, namens de industrie, de kringyoorzitter van de Z.L.M., de heer A. M Geluk namens de landbouw en de heer S. Hart namens de verschillnde vervoersbedrijven. Zaterdag is op Schiphal aangekomen kolonel der mariniers W. A. van Heu- ven, die indertijd op Nieuw-Guinea het Papoea's-vrijwilligerskorps heeft geor ganiseerd. De foto toont de kolonel bij het verlaten van het vliegtuig. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 855 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Wa'straat 58 60 tel 2355 (b g.g red 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, te). 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv ƒ4.60. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ150). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 4 februari '63 Pagina 3 206e jaargang - no. 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1