EUROPA NOG STEEDS IN SNEEUW EN IJS Uitgehongerde wolven op zoek naar voedsel HOOFDPIJN ASPRO Vorst nog klemvast A.R.-RAPP0RT DRINGT AAN OP AFBAKENEN „KRITISCHE ZONES" Uw handen lopen nü gevaar! KLANKBORD 'J FRANSE ZAKENMAN VEROORDEELD TOT VIER JAAR MET AFTREK Gered dank zij wakkerevrouw van brandweerman de Vandaag... Oostduitse acrobaat ontsnapte via hoogspanningskabel naar het westen MINISTER KORTHALS WIL GEEN EXAMEN VOOR BROMFIETSERS ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 GROOT GEBREK AAN WATER IN OOST-DUITSLAND ROME VOOR EERST SINDS ZEVEN JAAR IN DE SNEEUW Het enige gunstige geluid, dat wij kunnen laten horen is het lengen van de dagen, maar de vorst zit nog klemvast. Januari is op één na de koudste van de laatste 125 jaar geworden en ook februari gaat volop winters van start. Zwakke storingen van de Oostzee brengen nu en dan een sneeuw- buitje, maar tot begin volgende veek zal er maar weinig verande ren. In de nacht vriest het bij ons 6 tot 8 graden en overdag 3 tot 5 graden. Dr. Frauendorfer niet in Bondsdag Dr. Max Frauendorfer, tweede thesau rier van de Beierse partij C.S.U., die in de Bondsdag de plaats van de aftreden de C.S.U.-afgevaardigde Gerhard Wach ter zon innemen, heeft bekendgemaakt zijn zetel in de Bondsdag niet te zullen bezetten. Op Frauendorfers benoeming tot lid van de Bondsdag was kritiek geoefend door de Beierse minister van landbouw, Hundhammer, in verband met Frauen dorfers „nazi-verleden". Frauendorfer was destijds „S.S.-obersturmbannfuh- rer" en is korte tijd adjudant van Himm- ler, het beruchte hoofd van de S.S., ge weest. Engeland verkeert nog steeds in een soort „ijstijd" en in de overige delen van Europa, waar het dagelijkse leven wordt be moeilijkt door brandstof- en watertekorten, is gisteren opnieuw sneeuw gevallen. Volgens een niet-officiële telling stijgt het dodencijfer als gevolg van een der koudste winters van deze eeuw tot ruim boven de 1300. Het ziet er niet naar uit dat er verbetering in de toestand zal komen. In Zweden werd voorspeld dat de koude in het grootste deel van Europa zou aanhouden omdat koude lucht uit Siberië naar Scandinavië en het vasteland was gestroomd. Sneeuwbanken Ten van het winterse weer zyn !en maand minstens 80 mensen in Zweden omgekomen. Zij vonden de dood bij verschillende ongelukken. Men ver wacht dat de toestand aan de kust, waar door 50 ijsbrekers wordt gewerkt om de vaargeulen open te houden, erger zal worden. Uitgehongerde wolven verlaten de heu vels in Frankrijk en Italië en gaan of zoek naar voedsel in de streken met een groter inwonertal. Zij vielen tot dusver honderden schapen en koeien aan. Rome was gisteren de tweede opeen volgende dag met een laag sneeuw bedekt. Tot donderdagmorgen hadden de Romeinen in zeven jaar geen sneeuw gezien. „Ongelijkmatige bevolkingsspreiding in Nederlands als politiek probleem" Aanwijzingen van planologische aard aan gemeenten Een commissie van het college van advies der Anti-Revolutionaire Partij heeft een rapport opgesteld over „De ongelijkmatige bevol kingsspreiding in Nederland als politiek probleem". Het rapport acht onder meer gewenst: de overplaatsing van bepaalde rijks diensten uit het westen naar overig Nederland, afschaffing der gemeente classificatie, totstandkoming van een wet op de luchtverontreiniging en de instelling van een raad voor de lucht verontreiniging met louter adviserende bevoegdheden. Verder dringt het rapport er op aan, dat terreinen in westelijk Nederland, die voor de toekomstige economische ont wikkeling van de randstad van funda menteel belang zijn bij voorbeeld terreinen, gelegen aan diep vaarwater voor deze bestemmingen behouden blijven. In dit verband wordt voorge steld, dat de overheid in de randstad be paalde „kritische zones" zal afbakenen. Geen machtiging Aan de gemeenten daar dient de centrale overheid aanwijzingen van planologische aard te geven, opdat nieuwe bedrijven, die voor de eco nomische toekomst van de randstad niet van essentiële betekenis zijn, van de gemeentebesturen geen mach tiging krijgen zich op economisch- essontiële industrieterreinen te ves tigen. Als „kritische zones", waarbinnen aan de centrale overheid deze bevoegdheid zou moeten hebben, worden genoemd: het IJmondgcbied en de directe omge ving van hef Noordzeekanaal (inclusief Amsterdam), het gebied van de Nieuwe Muas en omstreken (inclusief Rotter dam), en de Haagse agglomeratie. De commissie bestond uit de heren: dr. (Advertentie) Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming i W. Sleumer Tzn. voorzitter, mr. J. C. Berghuis, dr. H. A. Brasz, J. A. Harms, P. W. Hordijk, C D. van Oosten, J. Oranje, ir. J. J. Pilon, M. W. Schakel, ir. W. F. Schut, M. H. L. Weststrate en drs. B. Goudzwaard secretaris-rappor teur. Afnemen Naar het oordeel der commissie zal mede in verband met de groei van de Euromarkt de ongelijk matigheid in bevolkingsspreiding in de nabjje toekomst eerder afnemen dan toenemen. De bevolkingsgroei in het noorden en zuidwesten van ons land ligt nog steeds onder die van westelijk Nederland, on danks het voor de „probleemgebieden" gevoerde industrialisatiebeleid. Blijft zoals waarschijnlijk is dit verschil in bevolkingsgroei bestaan, dan zullen in de toekomst in het westen, als de bekende „probleemgebieden" (liet noorden en het zuidwesten) in versterk te mate de gevolgen gaan ondervinden die aan een te grote ongelijkmatigheid in de bevolkingsspreiding verbonden zijn. In het rapport wordt naar de aard van die gevolgen een uitgebreid onderzoek ingesteld. In het gebied van Grosseto, benoor den Rome, waren de sneeuwbanken 1,3 meter hoog en viel nog neerslag. In het dorp Arcidosso, nabij Gros seto, deed zich na middernacht eer lichte aardbeving voor, maar ei werd geen schade aangericht. In Kriva Palauka, in het zuiden var Zuid-Slavië bij de Bulgaarse grens, is een dorpsschoolmeester doodgevroren, waarmee het aantal slachtoffers van de winter in de laatste twaalf dagen tot is gestegen. In Armenië is de winter in zestig jaar niet zo warm geweest. Het is daar nu 15 graden boven nul, aldus radio-Mos kou. In Moskou vroor het gisteren zes graden, een zeer milde temperatuur voor de tijd van het jaar. Bij een temperatuur van 29 graden on der nul sneeuwt het in Stockholm. Fin land werd donderdagavond door een koudegolf getroffen. In Kevo in Lapland werd een temperatuur van 33 graden onder nul gemeten. Geen water Ploegen arbeiders in Oost-Duitsland moesten de sneeuw in parken en op open velden verzamelen om er drink water van te maken. Het staat bij zonder slecht met de watervoorraden. De inwoners van Chemnitz mochten geen drinkwater voor de was of liet bad gebruiken maar moesten zich met gesmolten sneeuw behelpen. De verbindingen en het verkeer in het noorden en het midden van Spanje wer den nadelig beïnvloed door de sneeuw val. In de noordelijke provincies van Portugal viel een laag sneeuw van on geveer een halve meter. De Amerikaanse regering heeft zich be reid verklaard twee waardevolle schilderijen van de 15e eeuwse schilder Antonio del Pol- laiulo aan Italië terug te geven. De twee pa neeltjes zijn onlangs ontdekt bij een echt paar in Caiifornlë, dat zé kort na de oorlog in Duitsland had gekocht. De kunstwerken zijn door de Nazi's uit een Florentijns seum geroofd. Italië eiste ze op, op grond van het vredesverdrag met Amerika. PECH. Dat een ongeluk nooit alleen komt, blijkt uit het verhaal van een brand die dezer dagen een schoenfabriek in de stud Saefsjoe in de Zweedse pro vincie Smaland in de as legde. Behalve dat een der brandspuiten urenlang wei gerde water te geven, kreeg een der brandweerlieden een beroerte, werd een ander door een autowiel een voet ge kneusd, en struikelde een vrouw over een brandslang en brak daarbij een arm. Dat de brandkraan weigerde kwam doordat iemand met een auto er tegen aan was gereden hetgeen de zaak ont zet had. De brandmeester die in de sneeuw naar een ander putje groef, kwam tot de ontdekking, dat het aan duidingsbordje op de verkeerde plaats was aangebracht. Toen ten slotte de eer ste weigerachtige kraan toegaf, kon men deze niet meer dicht krijgen, ook al lang nadat de brand was uitgewoed. De hele nacht door en ook nog de volgende ochtend bleef het water overvloedig maar volkomen nutteloos doorstromen zodat het reservoir van de watertoren leeg begon te raken en grote gedeelten van de stad zonder water kwamen te zitten. En tot slot van dit spel van abui zen kroeg de brandmeester slaande ru zie met degene die hij voor het wange drag van de eigenwijze brandkraan ver antwoordelijk hield. Binnenkort is de lancering te ver wachten van de Amerikaanse communicatiesatelliet ,fiyncom". De kunstmaan weegt 70 kg. Op de foto ziet men een technicus be zig met de montage van de Syn- com". De zonnespiegéls voor de batterijen ontbreken hier nog. PLANNEN VOOR VESTICING VAN OLIERAFFINADERIJ Naar het A.N.P. van bevoegde zijde heeft vernomen, bestaan er bij de Ame rikaanse oliemaatschappij „Macmillan Ringfree" te Los Angeles vergevorder de plannen tot vestiging van een bedrijf in Amsterdam. Indien deze jilannen zui len doorgaan, zal de hoofdstad over en kele jaren de in kringen van handel en overheid lang verheide olieraffinaderij binnen haar poorten krijgen. De Macmillan Ringfree Oil Company" heeft deze plannen overgenomen van de American Independent Oil Company" uit New York. Deze laatste maatschap pij heeft gedurende enige tijd met de gemeente Amsterdam onderhandelingen gevoerd, welke echter niet tot resulta ten hebben geleid- De besprekingen met de maatschappij uit Los Angelos schij nen volgens insiders thans evenwel in een beslissend stadium gekomen te zijn. De gemeente Amsterdam zou de olie maatschappij reeds de verzekering heb ben gegeven dat een uitgestrekt indu strieterrein gelegen aan diep vaarwater, terstond beschikbaar is. Leraar uit Huissen verdacht van moord op zijn vrouw De In het Betuwse plaatsje Huissen woonachtige heer J. V., die in Utrecht als leraar werkt, wordt verdacht van moord op zjjn vrouw. Naar eerst thans bekend is geworden, is hy zondag in ar rest gesteld. Het stoffelijk overschot van zijn echt genote is donderdag op last van de offi cier van justitie, mr. J. van IJsendoom te Arnhem, op het rooms-katholieke kerkhof in Huissen opgegraven en over gebracht naar Arnhem voor het ver richten van sectie. De stoffelijke resten zijn dezelfde dag naar het kerkhof te ruggebracht. De uit Den Haag geboortige mevrouw V. is in de nacht van 30 juni op 1 juli van het vorige jaar 's nachts om half één plotseling overleden. Haar man trof haar dood aan in het zitbad. Ze was 44 jaar oud. De politie heeft ten huize van de heer V. een onderzoek ingesteld. Voor Ria Bouma uit Amsterdam het meisje dat het geld voor haar bruidsjapon aanbood voor „Hef Dorp" is donderdag de zon doorgebro ken, doordat een makelaar, die onbekend wenst te blijven, haar een wo ning aan de Hoofdweg in Amsterdam aanboodnadat hij had vernomen, dat de woning, wélke in eerste instantie voor haar was bestemd, niet aan de eisen voldeed. Een wat trieste zaak heeft hiermee een gelukkig besluit gevonden: Ria en haar verloofde Frans Heym kunnen zich nu op de bruiloft gaan voorbereiden. De foto toont het gelukkige jonge paar tijdens het bezichtigen van de nieuwe woning in de keuken. ADVOCAAT TEKENDE REEDS APPÈL AAN Amslerdamsche Bank benadeeld voor 6.5 ton De rechtbank te Amsterdam heeft gis terochtend de 58-jarige Franse zaken man R. Th. E. G. R. wegens het mede gebruik maken van een vervalst ge schrift, medeplichtigheid aan oplichting en een poging daartoe een en ander ten nadele van de N.V. Amsterdamsche Bank veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Er was, tevens terzake van valsheid in geschrifte, vyf jaar tegen hem geëist. De rechtbank gelastte de teruggave der in beslag genomen twee ton aan bank biljetten aan de Amsterdamsche Bank. De rechtbank heeft eerder reeds de em ployé J. E. van de bank, wegens het te zamen met de nu veroordeelde Frans man benadelen van de bank voor ruim 6!é ton, tot dezelfde straf veroordeeld na een eis van zes jaar. De advocaat van G. R. heeft reeds appel tegen het vonnis aangetekend. 6V2 ton De Fransman zond valse betalings opdrachten naar de Amsterdamsche Bank waardoor de bankemployé E. in staat was circa 6% ton van sla pende rekeningen van buitenlandse cliënten over te maken naar num merrekeningen bij Zwitserse banken, die de Fransman had geopend. De oplichting betrof een bedrag van tien mille en bij de poging ging het om 16.000. In juni 1962 werd de in Spanje gearresteerde Fransman door de Spaan se regering aan Nederland uitgeleverd. De Fransman had de bankemployé E. in 1960 leren kennen toen hij kwam in formeren naar de rekening van zijn 30 jaar geleden overleden vader bij de A.B., waarop volgens hem ongeveer één miljoen zou staan. Er werd evenwel slechts drie mille uitgekeerd. Over de rest wordt nog geprocedeerd. Volgens de raadsman was de bankemployé E. de grote fraudeur. G. R. heeft het spelletje meegespeeld omdat hij meende op deze wijze een rekening met de A.B. te kun nen vereffenen, want hij voelde zich be drogen toen men hem in 1960 bij de bank vertelde dat er geen erfenis meer was van zijn overleden vader. Volgens de advocaat is het een uitge maakte zaak dat een broer van G. door een valse verklaring in het bezit is gekomen van de hele erfenis hoewel G. R. een van de drie ergenamen was. Het kordate optreden van de vrouw van een brandweerman in Bussuni, mevrouw M. van 't Hull-Out, heeft in de afgelopen nacht het leven gered van een gezin van zes personen. rouw van de brandweerman- sliep in een kamertje aan de voorzijde van haar woning, behorende bij de brand weerkazerne. bij haar zieke 5-jarige zoontje. Ze was enige malen wakker ge worden door werkzaamheden, in een pand aan de overzijde van de brand weerkazerne waar de volgende middag de stoffenzaak van de heer J. A. Blitz zou worden geopend. Men was er tot laat in de nacht bezig geweest. De heer Blitz had nog de vers gevallen sneeuw van de stoep geveegd en was daarna naar huis gegaan. Even later werd me vrouw Van 't Hull-Out wakker door glasgerinkel. Toen zij uit het raam keek zag zij vlammen uit de winkelruit slaan. Zij snelde in nachtgewaad de straat op om de bewoners van de bo venverdieping, het echtpaar Bleuel met vier kinderen van acht maanden tot zes jaar, te waarschuwen. Mevrouw Van 't Hull-Out sloeg een ruit in aan de ach terzijde en met veel lawaai wist zij de familie Bleuel wakker te krijgen. Nog uit te Volgende maand moordzaak-Baarn voor rechtbank In Utrecht wordt door het parket van de rechtbank hard gewerkt aan de voor bereidingen van de moordzaak-Baarn. De officier van justitie mr. Van Dijke verklaarde gistermiddag dat hij hoopte in de tweede helft van maart dit proces de rol te zetten. „Als tenminste dan rapporten klaar zjjn". Mr. Van Dijke meent dat de behande ling voor het grootste gedeelte open baar zal zijn. „Misschien zullen alleen voor enkele detailpunten de deuren voor korte tijd moeten worden gesloten". Er zijn in deze beruchte affaire drie verdachten, de nu 19-jarige Henny W., de 19-jarige Evvout H., en diens broer Boudewijn H. Zij worden ervan beschul digd de destijds 15-jarige Theo Mast wijk in de zomer van 1960 om het leven te hebben gebracht. Het Baarnse drietal is eind oktober 1961 gearresteerd. Bou dewijn H. ontsnapte enkele dagen later uit het politiebureau van Baarn. Nog pas is het opnieuw een arrestant gelukt uit de cellengallerij van dat gebouw weg te komen. De moordzaak Baarn zou aanvankelijk voorkomen na de vakanties van '62. Er werd echter uitstel gevraagd voor een nieuw psychiatrisch rapport. Dat schijnt nu al weer met enkele maanden ver traging eindelijk gereed te zijn. Noerejef mag in Parijs niet dansen De Russische ambassadeur in Parjjs, Serge Vinogradof, heeft de directeur van de Parijse S taats-Opera, George rejef door Rusland als een „onvriende lijke daad" beschouwd zou worden. De danser is in 1961 naar het westen gevlucht en zou binnenkort in de Pa rijse Opera een opvoering geven. De directeur van de Opera heeft mee gedeeld dat de opvoering niet door zal ~aan omdat de betrekkingen tussen tussische en Franse dansgroepen er door verslechterd zouden kunnen wor den. Goede ideeën in 1961 beter beloond Uit de ideeënbussen van 140 bedrijven (gezamenlyke personeelssterkte 495.000 personen), die In 1961 deelnamen aan de door het ideeënbnscentrom van het Ne derlands Instituut voor Efïciency houden enquête, kwamen 44.000 ideeën. Daarvan werd ruim 31% beloond. De laagste beloning was een rijksdaalder, de hoogste 10.000, (bij een rijksdienst). In totaal werd bijna acht ton uitgekeerd. De landelijke gemiddelde beloning is in vergelijking met vorige jaren sterk ge stegen (1955 27 en 1961 55). Naast beloningen gaf 87% der bedrijven ook aanmoedingspremies, waarvan het ge- midddelde lag tussen 5 en 10 gulden per bedrijf. De besparingen der toegepaste Ideeën varieerden van 100 gulden (in een bedrijf met minder dan 200 werk nemers) tot 4,5 miljoen gulden (in een bedrijf met meer dan 1000 werknemers). ...is het 20 jaar geleden, dat de toen sinds kort tot veldmaar schalk benoemde Duitse generaal Von Paulus zich met eenennegen tigduizend man 't restant van zijn leger van driehonderdtwintig duizend man in Stalingrad aan de Russen moest overgeven. ...is het 400 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse zeevaart kundige en reisbeschrijver Jan Huygen van Linschoten te Haar lem werd geboren. dORGEN ...is het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse paaraenschilder, et ser en tekenaar Jan van der Vinne Vincentsz. te Haarlem werd geboren. neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 2 ASPRO 5 iS»2 tveek fiZ' De 36-jarige Oostduitse acrobaat Horst Klein is er in geslaagd via een stroomloze hoogspanningska bel over de Berlijnse muur naar West-Berlijn te ontsnappen, hoe wel hij daarbij ernstige verwon dingen opliep. Tijdens zijn, wat hij noemde ge vaarlijkste koorddansersnummer in zijn gehele carrière, werkte hij zich, centimeter na centimeter, langs de kabel, de handen stijf van de kou, terwijl twintig meter onder hem Oostduitse grenswach ters met machinepistolen de muur bewaakten. Hangend aan de draad en zich hand-over-hand verplaatsend, was Klein ten slotte zo uitgeput, dat hij op de kabel ging zitten en wil de pogen het laatste eind schui vend af te leggen. De kabel be- fon echter zo te slingeren, dat hij e twintig meter diepe sprong naar beneden moest wagen en zwaar gewond nabij een kanaal in West-Berlijn terecht kwam. Het staat nog niet vast of Klein nog ooit zal kunnen optreden. Hij zei uit Oost-Berlijn te zijn ge vlucht omdat hij uit het circus- leven was verbannen. Het Wereldgebeuren De leeuw van Malawi Toen dr. Hastings Kamazoe Banda in Niassaland uit het vliegtuig stapte, was hij langer dan veertig jaar uit zijn geboorteland weggeweest. Hij bemerk te zelfs dat hij zijn moedertaal gro tendeels was vergeten. Banda had een tolk nodig om te kunnen praten met de honderden, die naar het vliegveld waren gekomen en die daar door het dolle heen „kwaca" riepen, de Afri kaans-nationalistische slogan, die zo veel betekent als dageraad", de da geraad van een nieuw tijdperk. Al die mensen, die daar op het vliegveld zo uitzinnig van vreugde waren, beschouw den de aankomst van Banda als het te ken van de naderende onafhankelijk heid. Zij noemden Banda de „messias" en Banda was wel de laatste, die hen dat zou verbieden. Veertig jaar was hij uit zijn land weggeweest, maar hij was Niassaland niet vergeten. Toen hij nog dokter was in Engeland had hij zich op deze thuiskomst voorbereid. Een drukke en goede praktijk in Londen en later in Liverpool had hij opgegeven voor zijn politieke ideaal: zelfstandig heid te verwerven voor Niassaland. Zijn woning in Londen was in die tijd een trefpunt voor jeugdige Afrikaanse nationalisten en een van de regelma tige bezoekers was de student Nkroe- mah. dezelfde Nkroemah die thans pre sident is van Ghana. Tijdens deze ontmoetingen ten huize van Banda werd altijd druk gedebat teerd over de toekomst van Afrika en over de nationalistische bewegingen in de diverse Afrikaanse landen. Banda toonde zich dan steeds voorstander van een vreedzame evolutie. Hij had wel be grepen, dat met geweld weinig was te bereiken. Deze houding had echter meer te maken met opportunisme dan met principes, want Banda was wel de gelijk vastbesloten om de Britten in Niassaland onmondig te maken. Hij speelde het spel echter heel handig, zo handig, dat hij gisteren tenslotte werd geïnstalleerd als premier van een zich zelf besturend Niassaland. Grotere bedragen voor wegenbouw Begroting verkeer en waterstaat goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals voelt er niets voor om een examen voor brom fietsers in te voeren. „Honderd duizenden mensen berijden een bromfiets en als we die allemaal een examen gaan afnemen dan wordt het een ingewikkelde ge schiedenis en daar zien we tegen op". Dit verklaarde de minister gistermiddag in de Tweede Kamer, die de begroting van verkeer en waterstaat goedkeurde. De heer Kngelbertink (k.v.p.) had er hy de minister op aangedrongen, dat de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat zou worden betrokken by do opstelling van de. prioriteiten inzake wa terstaatswerken. Dit zou echter vroeg tijdig n*oeten geschieden, dus voor de opstelling van de begroting. Minister Korthals leek aanvankelijk niet veel te voelen voor inwilliging van deze wens. Er worden steeds weer nieuwe wensen ingeschoven en zo komt men tot het verhogen van dit of het temporise ren van dat. De commissie mag niet op de stoel van de regering gaan zitten, betoogde de bewindsman. Dat was ook niet de bedoeling van de heer Engei- bertink. Het ging niet om de bedragen, maar om een afweging van de nationale, de streek- en de verkeersbelangen. De minister zegde ten slotte toe te onder zoeken hoe dit gesprek met de kamer commissie kan plaatshebben. Overeenstemming Ten aanzien van de waterverontrei niging zei de minister, dat in de commissie die dit probleem bestu deert, over de hoofdzaken overeen stemming is bereikt. Hy wees er op, dat de Nederlandse maatregelen geen verandering kunnen brengen in het water van de Rijn en evenmin in de Rotterdamse waterleiding als gevolg van de lozing van afvalwater in Duitsland. Nederland kan wat dit laatste betreft alleen reageren in de desbetreffende ii ternationaïe commissie, waar Nederland niet alleen staat, omdat men ook Duitsland, aldus de minister, de gevol gen van de lozing van het afvalwater ondervindt. Ten aanzien van de wegenbouw zullen de bedragen in de toekomst worden op gevoerd. omdat de urgentie daarvan wordt ingezien. Gladheid Over de vraag of er wyziging moet komen in het systeem van de glad- heidsbestryding zal de desbetreffen de commissie adviseren, aldus deelde minister Korthals mede. De rijks waterstaat beschikt over völdoende specifiek materieel om sneeuw en ijs te bestrijden, of er aanleiding is om op ander materieel over te gaan zal eveneens door de commissie moeten worden bestudeerd. Verder deelde de minister mede, dat over de eventuele periodieke keuring van motorrijtuigen, waarvoor de heer Van der Peijl (c.h.) had gepleit, binnen kort een rapport zal verschenen van de raad van de waterstaat. Mejuffrouw Schilthuis (p.v.d.a.), weet de minister bij de replieken, dat hy onvoldoende voortvarendneid had be tracht. De minister wees dit verwijt van de hand. Het kabinet heeft in de afge lopen jaren zeer veel aandacht geschon ken aan de werken van verkeer en wa terstaat en er zijn honderden miljoenen meer op de begroting gekomen. Friesland Tegenover de heren Van Dongen (k.v.p.) en De Ruiter (c.h.) stelde de minister, dat men niet kan zeggen, dat de provincie Friesland geen aandacht heeft gekregen. De minister wees in dit verband op de afsluiting van de Lauwerszee en de versterking van de zwakke dijk op Terschelling. Als men meent, dat er meer werken moeten worden verricht dan is dat een zaak voor de waterschappen, maar dan moest men er volgens de minister wei rekening mee houden, dat hiervoor niet altjjd subsidie kan worden verleend. Verwacht wordt, dat Banda nu zal uitvoeren wat hij al jarenlang heeft beloofd: de laatste banden met de Rho- desische federatie definitief doorhak ken. Sedert 1961 heeft Niassaland een Afrikaanse regering, die zeer vijandig staat tegenover de premier van de fe deratie, sir Roy Welensky. Sir Roy wil, dat de federatie van Rhodesië en Nias saland blijft voortbestaan, maar de na tionalisten voelen daar niets voor- „Weg met de federatie", riep Banda, direct na zijn aankomst uit Engeland in 1958. „Wij zullen ons niet de wet laten lezen door de blanke kolonisten in Rhodesië". Hij noemde zich bij diezelfde gelegen heid „de grootste extremist van alle extremisten" en verklaarde bovendien dat er in zijn beweging geen plaats zou zijn voor gematigde lieden. Deze laatste bewering werd in Londen met een korreltje zout genomen, want men kende Banda daar te goed om niet te weten, dat veel van wat hrj zei alleen bedoeld was om de nationalisten aan zich te binden. Tijdens zijn afwezigheid was Banda voor de negers in zijn land een soort godheid geworden die nu en dan uit Londen geld stuurde, zodat de strijd voor de onafhankelijkheid kon worden voortgezet. Banda mocht deze mensen, die hem bij zijn aankomst de hand kusten niet teleurstellen als hij zijn doel wilde bereiken. Hij ging daarbij zover, dat de federale regering van sir Roy Welensky tenslot te ingreep en Banda negen maanden na zijn aankomst uit Engeland arres teerde en gevangen zette. Dat was nadat relletjes waren uitge broken en nadat extremistische groe pen, aangespoord door de woorden van Banda, op roof waren uitgegaan. Heel Niassaland was in rep en roeral leen Banda bleef rustig en deed niet aan het oproer mee. Toch ging hij de gevangenis in. Erg lang heeft die gevangenschap overigens niet geduurd. Banda werd zeer netjes behandeld. Hij kreeg een cel, die andei's alleen voor blanken was en hij kreeg een prima verzorging. Reeds na een maand werd hij in vrij heid gesteld. Hij vond toen blijkbaar dat het beter in zijn politieke spel paste, wanneer hij wat vriendelijker deed tegenover zijn tegenstanders. In een brief aan een vriend in Engeland schreef hij: ,.als er enig vooruitzicht is op een politiek ak koord, dan zullen zij zien, dat ik zo vreedzaam ben als een lam". En tegenover de leden van zrjn partij, het Afrikaanse Congres, verklaarde hij in diezelfde tijd: „Ik ben niet anti-Eu ropees. En ik ben nog minder anti- Engels. Dat zou ik niet kunnen zrjn na het grootste deel van mijn leven onder Europeanen te hebben gewoond. Persoonlijk hebben ze me altijd heel aardig behandeld. Ik heb daarom niets tegen hen". Inderdaad kon Banda altijd goed op schieten met de Britten, althans toen hij nog in Engeland woonde. Hij had in Londen vierduizend patiënten en de meesten waren blanken. Ook in zijn stu dietijd in Chicago en daarna aan de uniyersiteit van Edinburgh hadden zich nooit moeilijkheden voorgedaan. De conflicten braken pas uit, toen Banda met sir Roy Welensky te maken kreeg. De slechte verstandhouding met de fe derale regering van Sir Roy kwam ook gisteren weer tot uiting. De be ëdiging van het kabinet van Niassa land, waarvan twee blanke ministers deel uitmaken, werd niet bijgewoond door vertegenwoordigers van sir Rov Welensky. Sir Roy was er dus niet toen een oude vfland van hem, Henry Chipembere, die hy' twee jaar geleden "nog in de gevan- fenis had laten zetten, omdat hij de evolking had opgeruid, geïnstalleerd werd als minister voor het buitenlands bestuur. En niemand van sir Roys kabinet hoor de hoe Banda in zijn toespraak ver klaarde: „Vandaag is het een gewich tige dag. Vandaag is de staat Malawi geboren". Men heeft uit die woorden opgemaakt, dat Banda spoedig de naam Niassaland zal veranderen in Malawi. Alle herinneringen aan de federatie met Rhodesië een samengaan dat uit 1953 dateert, wil Banda wegwissen. Pas dan heeft de kleine, kaalhoofdige dokter, die op dertienjarige leeftijd van huis weg liep, omdat daar niets te leren viel, zijn zin. Dertien was Banda tóen hij te voet door jungle en woestijnen naar Zuid- Afrika liep. Zijn vader en moeder dach ten dat hy door leeuwen was opgegeten. Maar gisteren was Banda zelf de leeuw. „Kamazoe ndi nkango" zong een menig te Afrikanen: ..Kamazoe is een leeuw". HASTINGS BANDA ...„een grote dag".„

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3