Aan veer wekenlang Zijpe nu al avondklok' Installatie bestuur en raad Zeeland Humanitas Veel ijs en veel pech CHURCH1LLS MEMOIRES AGENDA ENORME KOOPJES BALANSOPRUIMING 10 KORTING. HOLLAERS VERBERKT WALCHEREN Raad trok 12.000 uit STRAATVERLICHTING K0RTGENE WORDT AANZIENLIJK VERBETERD UW VROUW HEEFT ER RECHT OP! DAAGSE DOOR PROF. DR. BELINFANTE Streven: integratie specialistische hulp TERNEUZEN TREEDT TOE TOT REGELING BRAAKMANGEBIED WYBERT Begeleiding Geleidelijk VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O De wachtenden beginnen geduld te verliezen Het zit de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij de laatste da gen aan het veer Zijpe weer niet mee. Al wekenlang voert het per soneel een verbeten strijd tegen hardnekkige ijsmassa's in 't vaar water. Zodra de kapitein van de kopladingboot zijn kans schoon ziet, brengt hij weer een „vracht" naar de overkant, maar veel ver der dan 5 tot 7 reizen per dag komt het niet. Mat en moedeloos wachten de chauffeurs van de tientallen wagens aan weerskanten van de veerpleinen op hun beurt en bij dat alles heeft men ook nog te kampen met veel pech. Zoals gemeld raakte de veerpont „Zijpe" dinsdagmiddag op drift tot vóór de ha ven van Bruinissc. Een verbogen schroef draaide zich klem tegen het roer en de machines stopten, juist toen het schip buiten de tramhaven was gekomen. Met de sleepboot „Anton" is de afgeladen defecte pont toen weer naar de steiger gesleept. Er werd een duiker van het Roosendaalse bedryf Vriens naar Zype gehaald. In het ijskoude water van de tramhaven heeft deze man een dag en een nacht achtereen de omgebogen punten van de schroefbladen afgezaagd. De tweede kopladingboot „Krammer" heeft die dag geprobeerd om de dienst zo goed en zo kwaad als het lukte gaan de te houden. Enkele tientallen auto's wisten de overkant te bereiken. Giste ren donderdag was het zover, dat de „Zijpe" weer in de vaart kon komen. Er deden zich echter nieuwe moeilijk heden voor. De stoomsleepboot „Anton" uit Dordrecht kreeg te kampen met een krom roer Dit had weer tot gevolg, dat de veerboot het zonder enige assistentie moest wagen om door het dikke drijfijs naar de overkant te komen. In de loop van de dag begon de opgelapte schroef Ivan de pont opnieuw nukken te ver tonen. Er konden zegge en schrijve vijf vaarten worden gemaakt. Opnieuw ver dween gisteravond de duiker onder het water en het ijs om zijn moeizaam repa- ratiewerk voort te zetten. Zodra het donker wordt Is het nu al vele weken niet meer mogelijk Schou- wen-Duiveland te bereiken of te ver laten, Aan het veer geldt zoiets als een „avondklok". En nu voor de zoveelste keer een koude golf is ingevallen met alle gevolgen van dien begint iedereen die dagelijks of regelmatig ran het veer gebruik moet maken bovendien nog zijn lang beproefde geduld te verliezen. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK. Beroepen te Eerbeek J. P. Kabel, voor heen zendingspredikant te Hollandia, woonachtig te Vlaardingen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Veendam ds. J. G, Nie- wöhner te Wemeldinge. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rijssen (tweede pred. plaats) P. Blok te Dirksland en A. Ver- gunst te Rotterdam-C. Britse „Suevic" nog vast bij Antwerpen Het Engelse vrachtschip „Suevic", dat b|j boei 94 dicht onder Antwerpen na een aanvaring met het eveneens Engel se vaartuig „Cuzco" strandde, is nog niet vlot getrokken. Vijftien sleepboten hebben donderdag morgen en -avond honderden paarde- krachten aangewend om de boot uit zijn benarde positie te bevrijden. Alles was evenwel tevergeefs. Vandaag vrijdag zullen verdere pogingen worden ge daan de Britse dertienduizendtonner los te wrikken. Lichters hebben inmiddels een gedeelte van de lading overgeno men, zodat het vaartuig wat hoger op het water is kc <ien te uggen. IJsclub Schoondijke wil elfstedenrijders aan start kerkse kreek te Schoondijke, die zater dagmiddag worden gehouden, beloven een groot evenement te worden. Voor dc verschillende categorieën zijn een groot aantal Inschrijvingen binnen ge komen. Het bestuur van de Schoondijk- sc ijsclub stelt momenteel pogingen in het werk enkele elfstedentochtrijders aan de start te krijgen. Contact is opge nomen met Jeen van de Berg en de ge broeders Uitham. Hun Inschrijving staat echter nog niet vast. We! vast staat, dat een gedeelte van de Zeeuwse schaats-élite aanwezig zal zijn. Kunstrijders kunnen eveneens aan hun trekken komen, omdat voor hen een wedstrijd vrije figuren is Inge last voor dames en heren individueel Het Ijs op de Nleuwerkerkse kreek is in prima staat De cracks zullen een wed strijd rijden over 100 ronden: de baan is 300 meter lang. De Ijsclub te Schoon dijke is sinds kort aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond. In mei verschijnt deel 1 en 2 van over de Tweede Wereldoorlog. 12 delen van plm- 300 blz., geïllus treerd met vele foto's en knarten, goed papier en slechts 2,90 per deel Dit grootse standaardwerk nu binnen Ieders bereik. Teken vandaag nog bij ons in de ruiler.wjra Vlissingen - Tel (01184) 2733 Middelburg - Electro Ue spookrijders, 19.30 uur. 14 jaar City De Noormannen ko men. 20 uur. 14 laar VllsslitKcn - Alhambra De Noormannen Ko men. 20 uur. 14 laar Luxor De spookrij ders 20 uur. 14 laar Scheldekwartler Oprichtingsavond afdeling Vlissingen van ..Jeugd en Muziek" 19.30 uur Goes - Grand De Noormannen uur. 14 laar Prins van Oranje Zeeuwse spuildag. 10 uur Slot Ostende Algemene jaarvergadering „E.G.H.V19.45 uur Kruliiingen - Rampmonument- Herdenking watersnood 1953. 12 uur Nederlands her vormde kerk ot ..Ons Dorpshuls": I terkerkelöke herdenkingsdienst, 19 u Bergen op Zoom - Luxor: Zonder zeden moraal. 20 uur. 18 laar Trrneuzen Luxor: Madame Sans-Géne, Bas 14 int OP ARTIKELEN BUITEN DE OPRUIMING Walstraat 78 Lange Noordstr. 35 VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN Bestuursverkiezing bij „Christelijk onderwijs" Op de voortgezette algemene ledenver gadering van de Vereniging tot bevor dering van christelijk onderwijs te Vlis- singen zijn dezer dagen bestuursver kiezingen gehouden. Deze bijeenkomst, die werd gehouden in de aula van de Koningin Wilhelminaschool, was een voortzetting van de vergadering van november. Toen is het agendapunt be stuursverkiezing aangehouden. In de vacature van wijlen de heer J. A. Sla- Ter werd gekozen de heer G. A. Geel- ioed; in de vacature van wijlen de heer J. H. Vos de heer J. Jansen. Het lid mevrouw M. Kamermans-Ligthelm werd herkozen. De heer I. Dellebeke treedt in de plaats van de heer A. M. Luitwieler en mevrouw C. J. A. de Vries-Stevens trad tot het bestuur toe. De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van ds. A. Th. Rothfusz. Cabaret-revue voor Koninklijke Marine Onder bet motto „het komt voor de bak ker" presenteerde het gezelschap van Han Bakker donderdagavond voor het te Vlissingen gestationeerde marineper soneel een gevarieerd programma. In het Concertgebouw, waar het program ma op de planken werd gezet, woonde ook een aantal andere belangstellenden de voorstelling by. Het jeugdige accordeonduo „Les deux yeateux" mocht het spits afbijten. Met een serie „meezingertjes" bracht dit tweetal een feestelijke stemming in de zaal. Ilonka Biluska zong Afrikaanse liedjes en de evenwichtskunstenaar haal de vervolgens halsbrekende toeren uit met ringen en blokjes Zanger Paul Mi- rando voerde het publiek in gedachten mee naar Moskou. Speciale attractie ln het programma was het optreden van de vrouwelijke goochelaar Alice Willi ams, die bijzonder aardig werk verricht te in haar „Charming magic show". In de muzikale keuken zwaaide kok Ge- raldini de scepter. Zijn origineel pro- ramma-onderdeel kreeg veel bijval, ian Bakker zorgde tussendoor met een raatje en een liedje voor wat afwisse- ng. Na afloop van de cabaret-revue, die werd aangeboden door de afdeling O.S. en O. van de Koninklijke Marine konden de liefhebbers nog een dansje maken op muziek van de „Eight blue boys". MIDDELBURG Bijeenkomst Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdag 29 januari hield de afdeling Middelburg van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, haar maandelijkse bijeenkomst in restaurant „Wöhler" te Middelburg. De presidente, mevrouw A. Bom-Huysman. heette allen welkom op deze middag, die door de leden zelf verzorgd zou worden. Mevrouw Minder hout-Wouters vertelde op onderhouden de wijze van haar verblijf van 4 maan den in Canada. Daarna was er een quiz, die werd ge leid door mejuffrouw N. de Wilde. Ten slotte hield mevrouw Wouters-Pieterse een voordracht in Zeeuws dialect. D( volgende bijeenkomst is op 19 februari. KOI IDF.KERKE OPENBARE VERKOPING In hotel „Walcheren" te Koudekcrke is ten overstaan van notaris H. van den Briel te Middelburg openbaar verkocht een huis met schuurtje, erf en tuin aan de Noordstraat 1 A, groot 1 are 61. Koopster werd de gemeente Koudekerke voor 6200. laarver^ader ing „Ons Belang" De brandstoffenverenlging „Ons Be lang" te Koudekerke hield dezer dagen haar 61ste jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek dat het ledental nog steeds groeit, zo dat nu reeds meer dan 300 gezinshoof den lid zijn van „Ons Belang". Het verslag van de administrateur liet aan cijfers een bedrag zien aan verkochte brandstoffen van 52.000, wat een stij ging betekent van 9000 in een jaar. Men was zeer verheugd over de kwali teit kolen die waren afgeleverd en over het feit. dat aan alle leden kon worden geleverd, ondanks de grote vraag naar brandstoffen. Het bestuur deed een be roep op de leden niet meer brandstof aan te vragen dan werkelijk nodig is, zodat geen voorraadvorming plaats vindt bij de een, ten koste van de an der. Bij de bestuursverkiezing is de heer J. Koóle herkozen, terwyl in de vaca ture L. C. Louws werd gekozen de heer Boogaard. Officiële publikatie MIDDELBURG. Medewerking lager-onderwljs '20 Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de raad dezer gemeen- i zijn vergadering van 28 januari 1963 besloot om. ingevolge de artikelen 72 e,v. der lager-onderwijswet 1920, medewerking verlenen aan: de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag, tot het uitbreiden van de rijwielstalling bij het schoolgebouw aan de Verwerijstraat ten behoeve van haar school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. de vereniging voor gereformeerd onder wijs tot het aanschaffen van 1"7 leerlingsets. 5 klassebureaus stoel. 5 podiums, 2 hand- werkblokken en 1 vloeistofduplicator ten behoeve van haar school voor gewoon lager onderwijs aan de Herengracht. Middelburg, 29 Januari 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd. Mr. J. Drflber, burgemeester. MIDDELBURG. Uitloting geldlening. Burgemeester en wethouders van Middel burg brengen ter openbare kennis, dat maandag 4 februari 1963, om 11 uur in het stadhuis, door hen in het openbaar zal wor den uitgeloot één obligatie groot f 500, de ten laste van de gemeente lopende geldlening oorspronkelijk groot f35.000 op genomen in 1899. Middelburg. 31 januari 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd. Mr. J. Drijber. burgemeester. Mr. J. Hooy. Alarm in Zierikzee: papierbak in brand In Zierikzee ls donderdagmorgen brandalarm geslagen voor een hevig rokende papierbak. Deze stond in het kantoor van notaris J. v. d. E. aan het Havenplein en deed de bewoners het ergste vermoeden. Onmiddellijk werd de brandweer er bij geroepen via de over de tad loeiende sirene. Toen de gehelmde brandweerlieden voor het pand verschenen, bleek het euvel al verholpen. De brandende afvalbak had zich b(jna door de vloer van het kan toor geboord. Brand in loods Een brand heeft donderdagmorgen in Heinkenszand een houten loods, waarin de spuitinrichting van de heer P. K. Mol evestigd was, gedeeltelijk verwoest. Tijdens werkzaamheden ontstond kort sluiting in de compressor van een lak- brander, waardoor het lakwerk vlam vatte. Buren waren het vuur spoedig meester, door een tweetal schuimblus- sers in te schakelen. De brandweer van Heinkenszand, die spoedig aanwezig was, behoefde geen assistentie meer te verlenen. Ter gelegenheid van de 750e opvoering van „My Fair Lady" in Antwerpen, is Johan Kaart donderdag op de Groen plaats uitgeroepen tot „ere-vuilnisman" van de Scheldestad. De foto geeft een beeld van deze meer vrolijke dan plechtige gebeurtenis. „Situatie aanpassen aan toekomstig verkeer" Kortgenea verlichting wordt aanzienlijk uitgebreid en verbeterd. De raad gaf donderdagmiddag zyn goedkeuring aan liet voorstel van b. en w. om voor die verbetering een bedrag van 12.000 uit te trekken. Vooral de Hoofdstraat in Kortgene zal van dezo uitbreiding pro fiteren. Daar komen 15 nieuwe liclit- is nodig in verband meï dc in de toe komst te verwachten ontwikkeling van het verkeer in de gemeente", zo lichtte waarnemend-burgemeester Joh. Breure dit punt toe. Het is de bedoeling om de 15 bestaande masten in de Hoofdstraat te herplaat sen in de Julianastraat en de Havelaar- straat. De lichtsituatie in de Deltastraat wil het gemeentebestuur verbeteren door er drie masten van 5 meter hoogte te zetten. Ook aan de Torendljk en te Kats en Colljnsplaat komen enkele andere lichtpunten te staan, „ls het mogeli" om in Kortgene wat meer nachtverlicl ting te laten branden?" zo Informeerde mevrouw Y. Janssen-Sytema (v.v.d.). Wethouder Breure zegde toe, dat b. en w. deze mogelijkheid onder ogen zullen zien. de gemeente en van de Vereniging tot Instandhouding van een christelijke kleuterschool te Colijnsplaat werden respectievelijk bepaald op 2104,32 en 2710,40. De presentiegelden voor het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken werd verhoogd van 5,tot 7,50 per vergadering. „Zijn er in verband met de strenge win ter in Kortgene al uitkeringen gedaan aan mensen met een zeer laag inko men?" vroeg de heer A. Welleman (p.v. d.a.) bij de rondvraag. Wethouder Breu re verklaarde dat dit nog niet het geval is geweest. Hij zegde toe, dat b. en w. deze zaait via sociale dienst zullen on derzoeken. Nieuwtje Een „nieuwtje" in de raad Kortgene was het voorstel van b. er. w. om de betaling van rente en aflossing te ga randeren van een geldlening, die J. L. F. Minnebeo en H. Mlnneboo wil len aangaan voor de bouw van een vissersboot. Als de raad zich garant verklaart voor 70 pet. van de bouw kosten ls het mogelijk, dat de be trokken visser van het ministerie een renteloos voorschot krijgt, zo ver klaarde de heer Breure. „We moeten de vissers ook in deze zaak zoveel mogelijk terwille zijn", vond wet houder P. J. Bom. De heer J. M. Con tant (a.r.) deelde deze mening: „Nu Colljnsplaat een vissershaven is, Kunnen we er moeilijk onderuit", zei hij. De raad besloot dan ook het bedrag van 75.950 te garanderen. Zonder discussie nam de raad het be sluit toe te treden tot de keuringskring Goes voor slachtdieren en vee m ver band met het vertrek van de veearts op Noord-Beveland. De provinciale dienst voor Geestelijke Volksgezondheid krijgt een subsidieverhoging van 3 tot 6 cent per inwoner. De voorschotten voor de kleuterscholen van de hervorm- KLINKEND JUBILEUMCONCERT VAN MIDDELBURGS „ONDA" Het toneel van de Middelburgse Schouwburg schitterde donderdagavond door de aanwezigheid van de jubileren de christelijke muziekvereniging „Oefe ning na de Arbeid", die hier ter ere van haar 35-jarig bestaan een uitvoe ring gaf op voor liet grootste deel nieuwe instrumenten. De voorzitter van „Onda". de heer J. C F. van Kamer, heette allen welkom en vestigde speciaal de aandacht op de vier werkende leden, die vanaf de op richting bij de muziekvereniging zijn aangesloten, nJ. de heren J. Boone, R. van der Moore. A. A. Jacobs en C. (n- gelse. Na het zingen van een koraal cn bet Wilhelmus ter ere van de verjaardag van prinses Beatrix, kon het 35 leden tellende korps beginnen met de uit voering van „When the saints go marchin in", gevolgd door „Op de Bornhof1'. Hierna werd een uitvoering feven van versechillende andere wer en, afgewisseld met soli. De voorzitter van de Zeeuwse bond van harmonie- en fanfareverenigin gen, de heer W. Brand, verscheen geluk te wensen „Er is niet één ver eniging die kan bogen op zoveel jeugd als „Onda" en U weet", aldus de neer Brand, „de jeugd heeft de toekomst'1 Namens de bond bood hij de muziekvereniging een bon aan voor de aanschaf van Instrumenten. Ook vertegenwoordigers van de zuster verenigingen „Hosanna" uit Goes, „Ju liana" en „Excelsior" uit Middelburg kwamen hun felicitaties aanbieden. De vertegenwoordiger van Excelsior merk te Hierbij eerlyk op, dat „zijn korps" wel een beetje jaloers is op al die mooie instrumenten". De heer 11. van den Briel sprak als voorzitter van de koninklijke vereniging „Uit het Volk, voor het Volk" te Mid delburg. de wens uit, dat „Onda" nog vele malen aan nationale en plaatse lijke festijnen medewerking zal verle nen. „Onda neemt een aparte plaats in in Middelburg", aldus de heer Van den Briel, hetgeen door de grote belang stelling cn het enthousiaste applaus op deze avond wel duidelijk werd bewezen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 29-1: Annuity van Antwerpen, 30-1: Zaanstroom van Amster dam. Olsztyn van Preston, Juno van Antwer pen, 31-1: Julia van Antwerpen, Armgrin var Vlissingen vertrokken 29-1: Annuity naar Cardiff, 30-1: Olsztyn naar Gdynia. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 29-1: Henny J. van Amsterdam. Roelof Buisman Velsen. Konny M van Amsterdam, Ger ry S van Rotterdam, Ivoorkust van Lagos, Energie van IJmuiden. Truce K van Londen Terneuzen. Grebbedijk van Hamburg, IJsel van Ipswich, Caltex Delfzijl van Rot terdam, 30-1: Eenhoorn van Rotterdam, Aris- toteles van Hamburg, Nias van Amsterdam, Ulysses van Amsterdam. Mount Everest van Rotterdam, Vanguard van Londen/Terneu- Hoyledesingel van Teignemouth, Neer- landia van Little Hampton, 31-1: Hoogezand Swansea, Dollard van Swansea/Terneu- Nijkerk van Rotterdam. Rubicon Vlaardingen, IJselborg van Haiden naar Gent, Driebergen van Vlaardingen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 29-1: Rubicon naar Vlaardingen, Nimrod naar Bre merhaven. Alpha naar Londen/Temeuzen, Tagri naar Londen, Oldekerk naar Amster dam, Andijk naar Rotterdam, Noorderlicht Rotterdam, Myra naar Waterford, Bin nenhaven naar Duinkerken, Oosterburgh naar Stockholm. Eagle naar Londen, Vesta Malmö, Jell naar Rotterdam, Stanislas naar Gatania, Vrede naar Droghefla, f" Jagersfontein naar Amsterdam, Dongedijk Rotterdam, Gaasterkerk naar Rotter dam. Beninkust naar Amsterdam, Alioth naar Rotterdam, Marian H naar Rotterdam, Teun naar Dublin, Raket naar Londen, Va liant naar Hull, John M naar Rotterdam, Konny M naar Rotterdam, Bram naar Par, Esso Rotterdam naar Perzische Golf, Canada naar Schotland, Albert Willem naar Dublin, Zonnekerk naar Rotterdam, Ivoorkust naar Rotterdam, Tugro naar Rotterdam, Radja naar Rotterdam. Nieuwjaarsrede De heer Breure die de raad voorzat omdat burgemeester A. A. Schuit ziek is las een door de burgemeester op gestelde nieuwjaarsrede voor. Hij schonk hierin onder meer aandacht aan de vissery. „Hetgeen vorig jaar gezegd werd, moet nu worden herhaald: het wachten is nog steeds op de regeling in gevolge artikel 8 van de Deltawet", zo zei hij. De resultaten, die de vissers in 1962 behaalden, vond de heer Schuit gunstig, zo bleek uit de rede. Hij achtte het verder zaak, dat de pro vincie snel begint met de verbetering van de toegangsweg tot de weg over de dam. De gemeente is b^zig aan de om vorming van de brandweerkorpsen, verbetering van de alarmering en bouw van een garage. Verder zal spoedig een begin worden gemaakt met de ver bouw van de torenklok en de toren te ln de nieuwjaarsrede bracht burgemees ter Schuit ook de ramp van 1953 in her innering. De raad nam ter nagedachte nis aan de slachtoffers een minuut stilte in acht B- en w. zullen zaterdagmiddag om 2 uur en om half drie op de begraaf plaatsen van Kortgene en Kats een krans leggen. De raad besloot op voorstel van burge meester Schuit, een gelukwenstelegram te sturen aan de jarige prinses Beatrix. De door de heer Breure voorgelezen nieuwjaarsrede werd, namens de raad, beantwoord door de heer M. van der Weele. REACTIE OP PUBLIKATIE IN RAAD VAN KORTGENE Tijdens de vergadering van de gemeen teraad van Kortgene heeft wethouder P J. Bom donderdagmiddag fel gerea geerd op een artikel dat een weekblad publiceerde over hetgeen in de ramp nacht van 1953 in Colijnsplaat is beurd. De heer Bom verduidelijkte. volgens het artikel een opzichter van het Waterschap Noord-Beveland, had verklaard, dat het waterschap het erg- gevaar aan de coupure bij de haven Colijnsplaat had gekeerd en dat de hulp -an de bevolking van minder be lang was geweest. Wethouder Bom noemde dit oeeld in een korte verkla ring, die hil voorlas zwaar gebagatelli seerd en absurd vertekend „De '-vare toedracht is. dat ln die vreselijke nacht vele mannen van ColiJnsplaat door inzet van alle krachten het water hebben ge keerd" zo zei hij. TWEE VERRUKKELIJKE ZORGELOZE DAGEN met alleen-maar genieten voor één prijs, waar alles bij inbegrepen* is - treinreis, eten, wonen, uitgaan enz. - naar keuze van Uw portemonnaie en waarvan U houdt: Goed (f34.-), Beter (f51.-), of Best (f 64.-). Vraag een folder op het station, waar alles instaat Natuurlijk ook toegang tot de R.A.I.-auto mobieltentoonstelling van 71/m 17 februari öj. GEEF MIJ MAAR (DE TWEEDAAGSE VAN) AMSTERDAM AMSTERDAM fante. Voorbeelden van de afsplitsing noemde hij onder andere de reclasse ring en de kinderbescherming, die nooit meer op één gemeenschappelijk terrein uitgeoefend zijn. Schaatswedstrijden op „De Weel" te Borssele De ijsclub „De Winterkoning" te Bors sele houdt zaterdag a.s. wedstrijden in het schoonrijden en hindernisrijden voor dames en heren op „De Weel". De wed strijden die dinsdag werden uitge steld beginnen om kwart over een. De Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humani tas" heeft sinds donderdagavond officieel een „gewest Zeeland". Tij dens een bijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes heeft prof. dr. A. D. Belinfante, de vice-voorzit- ter van de Nederlandse vereniging, het gewestelijk bestuur en de ge westelijke raad Zeeland geïnstal leerd. In zijn installatierede wees prof. Belinfante er op, dat volgens de opvatting van „Humanitas'" het maatschappelijk werk niet meer opgesplitst kan worden in onderdelen, zoals momenteel ge beurt. Het maatschappelijk werk is uiteengevallen in specialismen. „Humanitas" echter, zo betoogde prof. Belinfante, streeft naar een integratie van de specialistische hulp. „Enerzijds een heel moderne opvatting, anderzijds toch ook weer heel oud en ook simpel", al dus de vice-voorzitter van de Ne derlandse vereniging. Als er ergens een mens in nood moet worden geholpen, dan zal „Humani- tas" geen deel van zyn problemen behandelen en de rest overlaten aan een ander, zo verduidelijkte prof. Be linfante. Wanneer één cliënt hulp no dig heeft, moet er gezorgd worden, dat men die ook kan lenigen. „Zo is „Humanitas" een organisatie, die hulp verleent, op waf voor gebied ook, en we prijzen ons gelukkig i de mensen voor te hebben", aldi verklaarde hy. Aan het begin van zyn betoog had prof. Belinfante opgemerkt, dat ue elemen taire materiële nood, zoals die nog be stond in de jaren tussen 1929 en 1940, er niet meer is. Toch blijft er iets over: de geestelijke nood en het lenigen daar van is een werk, dat altijd gedaan zal moeten worden, verzekerde prof. Belin- Vervolgens wees prof. Belinfante er op, dat „Humanitas" wil proberen om met name de buitenkerkelijken, te helpen. Ook verklaarde hij, dat bestuur en raad van het gewest Zee land een heël moeilijke taak wacht, te meer daar in het zich ontwikke lende Zeeland steeds meer problemen zullen opduiken. De taak van het gewestelijk bestuur omschreef prof. Belinfante als begeleidend: advise rend, stimulerend en coördinerend, terwijl de gewestelijke raad in eigen omgeving zal moeten aftasten waar de nood is en vervolgens zal moe ten bekijken welke mogelijkheden er zijn om hulp te verlenen. De installatiebijeenkomst was geopend door de heer C. Uitenbogaard, de voor zitter van de gewestelijke adviescom missie, die opmerkte, dat reeds eerder geprobeerd is een gewestelijke organi satie op te richten, maar dat de voor waarden er voor toen nog niet voUedig aanwezig waren. Thans is d- taak van de adviescommissie geëindigd en hebben gewestelyk bestuur en raad voldoende zekerheid voor een reden van bestaan in Zeeland gekregen, verzekerde de heer Uitenbogaard. Mening van de raad: „verstandig besluit" Onderwijs in Zonneschool aan Amerikaanse kinderen Deze werd op zijn beurt door de nieuwe bestuursvoorzitter, ir. L. Uildriks, har telijk bedankt voor de wijze, waarop hij de bestuursleden heeft ingewijd in de materie, die voor de meesten toch. vreemd was. Deze dank liet ir. Uildriks vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Tot slot wees de be stuursvoorzitter er op, dat „Humanitas" Zeeland er naar zal moeten streven om geleidelijk algemene bekendheid te krij- ~en. Dit kan volgens ir. Uildriks het duidelijkst gebeuren door voorzichtig trachten hulp te verlenen. Op advies van de gewestelijke ad viescommissie werd net Zeeuwse be stuur van „Humanitas" als volgt sa mengesteld: voorzitter: ir. L. Uil driks, vice-voorzitter; de heer W. J. Resoort; secretaresse: mej. O. H. E. Kloevekorn; penningmeester: de heer J. Stenvert; leden: mevrouw T. E, Entink-Dijkstra, en de heren L. W. de Bree, C. B. Helm en W. Post, de laatste adviserend lid. De g ke raad bestaat uit 23 ledi Het gewestelyk bestuur zal nu de taak overnemen van de maatschappelijk werkadviseur voor Zeeland, de heer Post, die onder leiding van het hoofd bestuur gedurende de afgelopen 2Vz jaar het maatschappelijk werk voor „Humanitas" in Zeeland verricht heeft. Het voorstel om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling recreatie gebied Braakman is donderdagavond in de gemeenteraad van Terneuzen met veel enthousiasme ontvangen. De leiders van vijf fracties spraken over „een ver standig besluit" om te samen met de gemeenten Hoek, Biervliet en Philip pine de verantwoording te gaan dragen over dit unieke gebied onder de rook van Terneazen. Alleen het S.GJP.-raads- lid, de beer F. Dieleman wilde om rede nen van principiële aard geacht worden tegen het voorstel te hebben gestemd. Evenmin bleek stemming nodig voor de onderhandse aanbesteding van de toe gangsweg naar het toekomstige Dow- industrieterrein. Aan de firma M. P. Hol te Hulst voor de som van 618.415, en van een parkeerterrein voor het nieuwe zwembad aan het aannemings bedrijf G. en A. Sponselee te Klooster- zande voor een bedrag van ƒ92.000, De verbouw van de openbare ulo-school aan de Walstraat kan eveneens worden uitgevoerd. Deze verbouwing zal voor een bedrag van ƒ305.338,worden op gedragen aan het reeds eerder genoem de zestal aannemers. By de totaalkosten komt dan nog een bedrag van ƒ31.000 voor architectenhonorarium en kosten van toezicht. Onderwijs Goedkeuring verleende de raad voorts aan het voorstel een lokaal van de Zonneschool te Terneuzen beschikbaar te stellen voor het geven van onderwijs aan de kinderen vai Amerikaanse ingenieurs, die binnen kort met de bouw van de Dow-fa- briek zullen beginnen Ten behoeve van de exploitatie van het Koningin Juliana-internaat voor schipperskin deren werd een bydrage van ƒ5.50 per week gegarandeerd voor elk kind (Advertentie) vom /stemenkeeé meest doeltreffend beneden de bezetting van 60. In 1962 bedroeg deze garantie nog 11,50 per kind. De heer R. Hol (p.v.d-a.) vond het belangrijk dat de betrokken stichting blyk geeft niet geheel op de overheid te willen steunen. De openbare kleuterschool aan de Oran jestraat zal op verzoek van de betrok ken stichting door de gemeente worden overgenomen, zo besloot de raad. De heer M- van Langevelde (a.r.) betreurde het, dat hierdoor het particulier initia tief verloren gaat. Overigens wilde ook hij zijn stem niet aan het voorstel ont houden. Aangezien de raad het nodig verklaarde kan de rooms-katholieke v.g.l.o. voor meisjes te Sluiskil worden vervangen door een huishoudschool. Besloten werd aan de stichting jeugdverkeerstuin te Terneuzen een perceel grond van onge veer 8550 m2 in het Zuidersportpark in erfpacht te geven tegen een jaarlijkse canon van 10. Zoals reeds gemeld zal hierop een ver- keerstuin voor de Jeugd worden aange legd. Op een vraag van de heer Frjn van Draat zei burgemeester Rijpstra, dat het niet de bedoeling van de gemeente hierin te participiëren. Woningbouw Vastgesteld werd een partiële herziening het uitbreidingsplan industrieter rein oostelijke kanaaloever, terwyl be sloten werd een aantal in dit pi legen gronden aan te kopen. Aan een zevental gegadigden zuilen percelen grond worden verkocht voor de bouw van totaal 55 woningen. Tijdens de rond vraag informeerde de heer Van Lange velde of Terneuzen ook in aanmerking komt voor een extra contingent indus triewoningen. „Hoewel dit nog niet of ficieel is kan ik U meedelen dat wij er 137 krygen" aldus burgemeester Rijp stra- Getracht zal worden dit aantal nog uit te breiden. De heer J. W Bleijenberg (k.v.p.) toonde zich verwonderd over het feit dat ln een advertentie met schets van de gemeente Terneuzen ln een speciale krant over de kanaalzone Sluiskil ontbrak „Ook dit deel van Terneuzen behoort tot het dyna mische hart van de kanaalzone" -* dus de heer Bleijenberg. Tot leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondiuslyceum werd be noemd de heer F. C. de Waal te Den Haag, tot onderwijzer aan de Zuidland- school de heer G. M. J. Nagelkerke te Goes en tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Sluiskil de heei F. A. Lauret te Hoek. Eervol ontslag werd verleend aan mejuffrouw B. G. A. Meyerman (onderwijzeres Zuidlandse- school), J. W. Schouten (onderwijzer o.l.s. Sluiskil) en A. A. Benders (leraar gymnasiale afdeling Petrus Hondius lyceum). Marktberichten MARKTBERICHT BARNEVELD Coöperatieve Veluwse Eierveiling- Weekaan- voer ca 2.100.000 stuks, waarvan 352113 in veiling werden gebracht Handel vlug. Prij zen (per 100 stuks) eieren van 54 tot 61 gram 16.60—17.08. 61 tot 64 gram 17.16—17.31 64 tot 67 gram 17.38—17.48. 67 tot 71 gram 17.51—17.45. Eierveiling S.B.E. Aanvoer plus minus .168 stuks, handel vlug. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 57 tot 61 gram 17.12—17.42 61 tot 64 gram 17.40—17.70. 64 tot 73 gram 17.76—18.20. Eendeëieren van 63 tot 68 gram 14.93—15 50. 68 tot 71 gram 16.00—16.57. Eiermarkt. Aanvoer plus minus 1.650.000 stuks handel vlug. prijzen (per 100 stuks) eieren 55 tot 65 gram 17.00—18.00 alg. prijs 17.55 kiloprijs 2.88 op basis 61 gram. VEILING ST.-ANN ALAND. Uien gewone 36.05—36-50. bonken 32.53, drie lingen 38.07—38.49, picklers 39.10, stek 11. Aanvoer 33 ton. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien L bonken 33.11, middel 55-70 35.76—34.70, middel 4C-55 37.60, drielingen 38.11. picklers 39. stek 7.49. Aanvoer 52 ton. Peen B 52.78. C 49.98. Aanvoer 10 ton. Graanbeurs: tarwe 32—33. Gerst 23—29. Ha ver 2426. Kleine erwten 5053. Schokkers 70—80. Bruine bonen 100—150. Maanzaad 50 60. Lammers kan medio 1963 vrij komen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van de heer Bakker (c.p.n.) verklaard, dat de Nederlander Lammers, die tn 1949 ter dood werd veroordeeld, welk vonnis in 1950 door gratieverlening werd om gezet in levenslang, waarna in 1962 deze straf weer werd veranderd in 17 jaar. medio 1963 voorwaardelijk in vrij heid kan worden gesteld. Volgens het wetboek van strafrecht, aldus de mi nister, kan, als tweederde van de straftijd is verstreken, voorwaardelijke invrijheidsstelling worden overwogen. Een voorste! daartoe is echter nog niet gedaan. De minister deelde mee, dat Lammers niet behoort tot de categorie oorlogs misdadigers. die veroordeeld zijn we gens misdrijven tegen de menselijkheid. Lammers is veroordeeld wegens opzet telijke hulpverlening aan de vijand als mede wegens mishandeling. Op de vraag of Lammers niet zelf een gratie verzoek heeft ingediend, maar dat dit door zijn familie is gedaan, zei de be windsman, dat, geheel in overeenstem ming met het gratiebesluit, ambtshalve het advies van de Hoge Raad is inge wonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9