SPOED BIJ BESLISSING OVER REIZIGERSTARIEVEN VAN N.S. Voortgang bij gesprek Schelde-Rijnverbinding KLANKBORD Felle beschuldigingen van Canada aan v.s. 7&hcVl Staatssecretaris Stijkel in Tweede Kamer: JIAN Moeder biedt kind te koop aan Haliplus Haliplus Nu extra voordelig, mevrouw! MODE-ONTWERPER MARC BOHAN DOET DE OUDE H-LIJN HERLEVEN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de lieer E. G. Stijkel, heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat het financiële even wicht bij de Nederlandse Spoorwegen moet worden bewraard. Daarom was hij ook van mening, dat met de behandeling van het door de directie van de N.S. gedane verzoek om verhoging van de reizigers- tarieven spoed moet worden betracht. Er was volgens hem geen reden meer om de behandeling van het verzoek te vertragen, omdat de trend van de kostenstijging nu wel duidelijk is. Hij was het niet eens met de mening van de heer Post humus (p.v.cLa.)die van verhoging der tarieven een afname van het reizigersvervoer vreesde. De staatssecretaris wees er in dit verband op, dat de sterke verhoging van de tarieven voor het goederenvervoer slechts tot een kleine vermindering van dat vervoer had geleid. Werkelijk noodzakelijk geachte werk zaamheden, zoals die van de beveili ging van het spoorwegnet, zullen als gevolg van de financiële situatie bij de spoorwegen niet worden uitgesteld. De werkzaamheden, die wel uitstel gedogen, zullen worden getemporiseerd, aldus de heer Stijkel, die in dit verband noemde de voorgenomen verbetering van de brug over de IJsel bij Deventer. Spoedig zou een definitieve beslissing moeten worden genomen over de even tuele aanleg van een spoorlijn van Am sterdam via Schiphol naar Den Haag. Bootdienst Verder deelde de staatssecretaris mede, dat een eindbeslissing over de eventuele opheffing van de boot- dienst Enkhuizen-Staveren nog niet is genomen. Niet behoeft te worden gevreesd, dat de exploitatie van de spoorlijn Stavoren-Leeuwarden zal worden stopgezet, ook niet als de bootdienst eventueel zal zijn opgehe ven. Het ligt verder niet in het voor minister beantwoorden bij de behande ling van de afdeling waterstaat van de begroting. Rijnvaart Staatssecretaris Stijkel besprak de kwestie van de Rijnvaart. Naar aan leiding van persberichten wilde hij uit drukkelijk vaststellen, dat het stand punt van de regering geen andere is dan dat door hem steeds naar voren is ge bracht, nl. dat de regeling voor de E.E.G. gebaseerd moet zijn op de „Akte van Mannheim". Vorige week is hier over in Brussel geen overeenstemming bereikt. Een zogenaamd plan-Stijkel verwees de staatssecretaris naar het rijk der fabelen. De oplossing van de verkeerscongestïes in de grote steden moest volgens de staatssecretaris niet worden gezocht ir een kunstmatige beperking van het par ticuliere vervoer, maar in een bevorde ring van het openbaar vervoer. keer e Ten aanzien van de onderhandelingen over de Schelde-Rijnverbinding deel de de minister mede, dat deze zich in vergevorderd stadium bevinden, maar nog vertrouwelijk zijn. Drs. Korthals wilde daarom volstaan met uiting te geven aan zijn voorzichtig optimisme over de stand der onder handelingen. De opmerkingen van de lieer Zegering Hadders (v.v.d.) over de havens zou de ARCO f 468.- voor wie een meer geavan ceerde vorm geving verkiest, Capaciteit: 16.600 Kcal/u. EEN 5-STERRENHAARD EERST MIESdan een hele tijd niets en dan Joseph. Dat heeft een sociaalwetenschap pelijk ondersoek, onder leiding van prof. dr. N. C. J. Dnykerdrs. M. J. <le Boer en een groepje ma teriaalverzamelaars en analysten van de Amsterdamse universiteit uitgewezen. Die wetenschappelijk-hoog-geno- teerde heren hebben een openbaar opinie-onderzoek gehouden, een sociologisch-psycliologisch-statis- tische doorlichting van Neêrlands volk op basis van de marathon actie voor Het. Dorp, waarvan wij later de resultaten tot op de fijn ste vezels keurig zullen krijgen voorgelicht. Van één uitslag werden wij reeds op de hoogte gesteld: op de vraag ye(jer/a7iJ— -- na va Koninklijk Huis) men het meest uitsluiting bewondert antwoordde 20 pro cent JU les Bouwman". Minister Joseph Luns kwam, hoewél op de tweede plaats, toch wel een heel eind achter Mies aan met 8 pro cent der voorkeurstemmen. Zoals gewoonlijk voor alles, ben ik ook hiervoor gepasseerd. Geen Duyker gezien. Óeen De Boer aan de telefoon gehad. Niet dat mijn éne voorkeurstem het algemene beeld ook maar in enig opzicht gewijzigd zou heb ben maar'ik stel er toch prijs op mijn lijstje van favorieten be kend te maken. Ik hen een groot bewonderaar van de heer Luns, maar na een grondig gewetens onderzoek kan ik hein toch wer kelijk niet op mijn eerste tiental gewurmd krijgen. Welke tien Nederlanders en -sen ik dan wel het meest bewonder? Zie hier t) Mies Bouicman 2) Rudy Carrell .1) Simon Carmiggelt Joke (bepaalde overwegin gen verhinderen mij haar 'achternaam te onthullen). 5) het Tweede-Kamerlid M. Visser 6) Harry Mulisch 7) Miekje (zie A) 8) Rens van Dorth 9) mr. II. van Riel 10) Albert Heyn Ik hoop van harte dat de heer Luns hier niet verdrietig om zal zijn. Als ik hem ertussen zou wurmen zou ik Miekje moeten laten vallen. Dat zou mij naar eer en geweten onmogelijk zijn. Als de neer Luns haar zag zou hij mijn voorkeur ongetwijfeld billij ken. Ik kan hem echter verzekeren, dat hij op het tweede tiental voorkomt: tussen de Freule en Stan Huygens niet ver onder Toxopeits en nog boven Hannie (zie ELIAS. B.J.KLÜMPER OVERLEDEN Maandag is op 69-jarïge leeftijd over leden de heer B. J. Klumper, secre taris van de Vereniging van Christelijk- Historische Gemeentebestuurders in Ne derland. Hij is vele jaren gemeentesecretaris van Zwollerkerspel geweest en een aantal jaren raadslid van Zwolle. Verder was hij hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Bescherming van Die ren. Patrouilles van Indonesië bij Noord-Borneo In een officiële regeringsuitzending over de nationale staatsradio is woensdag avond meegedeeld dat Indonesië thans met vliegtuigen en marineschepen pa trouilleert langs zijn grenzen met Noord- Borneo en de Maleïse Federatie. de Australië, de Maleise Federatie Indonesische strijdkrachten omdat het patrouilleren geen ander doel heeft dan de nationale waakzaamheid voor de vei ligheid van de staat, het volk en de re volutie te intensiveren. De activiteit heeft niets te maken met een expansio nistische politieke maar is alleen gericht op waarborging van de territoriale on schendbaarheid van het land, aldus de uitzending. nemen de spoorlijn naar Enkhuizen op te heffen. De minister van verkeer en waterstaat drs. H. A. Korthals, wilde niet de me ning van de heer Posthumus (p.v.d.a) tegenspreken, dat de lijst van de wet geving niet indrukwekkend is. Maar toch wilde de minister wijzen op een aantal wetten, die wel niet groots, maar voor de belanghebbenden, zoals de wij ziging van de Zuiderzeestennwet, van grote betekenis zijn. Dit was ook het geval met het wetsontwerp betreffende het kanaal Gent-Terneuzen. K.L.M.-cijfers K.L.M.-cijfers Ten aanzien van de vraag van de heer Posthumus om de jaarcijfers over 1962 van de K.L.M. mede te delen verwees minister Korthals naar hetgeen vorige week tijdens het K.L.M.-debat was ge zegd. nl. dat het op het ogenblik niet mogelijk is deze cijfers te geven. Maar zodra dit wel het geval is, zal de minis ter de cijfers ter vertrouwelijke kennis- de vaste commissie voor ver waterstaat doen toekomen. „Britse aanvraag aan de orde' blijft ••oorzitter van de Europese commis sie van de E.E.G., prof. Hallstein, heeft op een persconferentie in Brussel ver klaard, dat de Britse aanvraag om het lidmaatschap van de gemeenschap „aan de orde blijft". „De beslissing tot het afbreken van dc onderhandelingen met Engeland is geen beslissing ten eeuwige dage. Alle vraag stukken blijven on de agenda. Thans verder onderhandelen is onmogelijk. Ons programma blijft het gesprek later weer op te nemen. Het tijdstip daarvan kun nen wij niet bepalen", aldus professor Hallstein, die sprak van de „diepe ont goocheling en onrust" na de „gebeurte nissen" van deze week. De voorzitter van de Europese commis sie betoogde, dat thans de eerste en hui dige taak van de Europese commissie is „grote krachtsinspanning" te leve- om de nadelige gevolgen van de breuk ir. het gesprek met de Engelsen „tot het menselijk mogelijke minimum te beperken". J. K00MEN OVERLEDEN De Amsterdamse journalist Jan Koo- men is woensdagavond in een zieken huis In Amsterdam overleden. De lieer Koomcn, die do leeftijd van 51 jaar be reikte, was sedert oktober ziek. De cre matie zal geschieden maandagmiddag om twee uur te Driehuis-Westervcld. De overledene was onder meer van septcm ber 1954 tot juli 1961 perschef van de Vara. Voorts vervulde hij deze functie by de stichting Openbaar Kunstbezit. Ook publiceerde hij veel op filmgebied. In de Philippynse hoofdstad Ma nilla Is een kind van een jaar te koop voor 1000 pesos, (ongeveer 900 gulden). Dit bleek uit een be richt in de Manila Evening News. Er was een foto van het jongetje by. Het kind was gefotografeerd terwyl de moeder de kleine Mar- celino in de armen hield en knuf felde. De ouders, de heer en mevrouw Magno, willen het kind verkopen om een zaak te kunnen beginnen en om voedsel te kopen voor hun andere kinderen. Het echtpaar heeft nog drie andere kinderen, de 15-jarige Mercedes, de 14- jarige Anite en de 5-jarige Rodol- fo. „Ik zie de kinderen voor mijn ogen sterven van de honger. Het is beter als tenminste een ervan door rijke mensen opgevoed wordt zodat het een goede toekomst zal hebben", aldus de moeder van Marcelino. De moeder doet' af eri toe wat verstelwerk voor andere mensen maar het geld dat zij er mee ver dient is net genoeg om de huur voor de kleine kamer waar het hele gezin in woont te betalen. Haar man, die 42 is, is al zes jaar werkeloos. „Wat wij opeten is meestal af komstig van do buren of van an deren", verzuchtte de 30-jarige moeder. NOTERING UNILEVER EN PHILIPS AANGEVRAAGD IN BRUSSEL EN ANTWERPEN Voor de certificaten van gewone aan delen in Unilever N.V. is officiële note ring op de beurzen van Brussel en Ant werpen aangevraagd, zo is van de zijde van Unilever N.V. meegedeeld. Naar men van de zijde van Philips mee deelde, is ook officiële notering aange vraagd voor de aandelen Philips ge meenschappelijk bezit op de beurzen van Brussel en Antwerpen. In Engeland leven nu 81 mensen, die meer een miljoen gulden per jaar verdienen. In het afgelopen jaar zijn er 18 van deze miljonairs bijgekomen, in vele jaren heeft „de club van miljonairs" niet zo'n grote versterking gekregen. Dit weekeinde weer geen veldsporten De vorst heeft, nu reeds voor de zesde week, de veldsporten in een stevige greep. Nog steeds zyn de velden onbe speelbaar en het bestuur van de K.N.V.B. heeft dan ook besloten het vol ledige programma zowel amateur als semi-prof voor zaterdag en zondag af te gelasten. Het programma is een week verschoven. Ook alle voor dit weekeinde vastgestelde hockey- en korf- balwedstrijden gaan niet. door. (Advertentie) Uw vitaminenschild tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Het Wereldgebeuren „O Na verklaring over defensie „Ongerechtvaardigde bemoeiing" John Diefenbaker, de premier van Canada, heeft gisteren in het La gerhuis gezegd dat de verklaring van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken over Ca nada's verdediging „een onge rechtvaardigde bemoeiing" met een Canadese aangelegenheid is. Hij zei dat Charles Ritchie, de Canadese ambassadeur te Washington, voor over leg naar Ottawa is ontboden. Het State Departement zei woensdag, dat zonder atoomkoppen de verdedigingsïnstalla- ties die Canada van Amerika heeft ge kregen, veel minder doeltreffend zijn dan mogelijk is. Diefenbaker verklaarde dat afgezien van de bewoordingen van de verklaring, de manier van doen van het State Departe ment „ongehoord is". „En ik weeg mijn woorden zorgvuldig als ik zeg, dat zij een ongerechtvaardigde bemoeiing met een Canadese aangelegenheid betekent" aldus de Canadese premier. Carel Enkelaar nam afscheid De hoofdredacteur van het N.T.S.-jour- naal, de heer Carel Enkelaar, heeft gis termiddag in „Het Hof van Holland" in Hilversum op een door de Nederlandse Televisiestichting aangeboden receptie afscheid genomen. De heer Enkelaar, die ruim zeven en een half jaar zijn functie vervulde, zal voortaan werkzaam zijn in het filmbe drijf. De voorzitter van de N.T.S., de heer E. Schüttenhelm, en de programma- commissaris, de heer J. W. Rengelink, spraken de scheidende hoofdredacteur toe en uitten hun waardering voor de wijze waarop de heer Enkelaar het N.T. S.-jour naai heeft uitgebouwd tot een instituut, dat een eervolle plaats in neemt. De heer R. C. Renssen, waarnemend hoofdredacteur, sprak uit naam van de redactiestaf. De neer Enkelaar dankte daarna voor het vertrouwen, dat hij van de zijde van het N.T.S.-bestuur had mo gen ondervinden en voor de medewer king van de redactieleden. Die fijn-gekruide Knorr' boüillon krijgt U tijdelijk extra voordeiigi 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1.- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Handig, die krachtige Knorr bouillon, en zo verrassend lekker! Voor Uw eigen gemaakte soep, als smaakverfijnerin Uw gerechten of puur als opwekkende drink- bouillon. bouillon is kracht bouillon Ongehoord Niet juiste manier Diefenbaker vertelde de Lagerhuisleden, dat de betrokken Amerikaanse verkla ring pas een half uur voor dat zij aan de pers werd verstrekt ter kennis van de Canadese autoriteiten is gebracht. Deze „vreemde manier van doen" u moeilijk te begrijpen. De Canadese rege ring is van oordeel dat het uitoefenen van druk door middel van de pers niet de juiste manier is om van gedachten te wisselen met een andere soevereine na tie. De inhoud van de Amerikaanse medede ling aan de pers lijkt volgens premier Diefenbaker bijzonder veel op de uitla tingen die de leider van de Canadese oppositie, Lester Pearson, onlangs in het Lagerhuis heeft Haagse weduwe door inbrekers gedood Den Haag is gisterochtend opnieuw op geschrikt door een koelbloedige moord. Buren en een aanbellende melkboer die de ruit van de voordeur ingedrukt za gen ontdekten op de slaapkamer van de woning in de Haagse arbeiderswijk Spoorwijk het lichaam van de 58-jarige wedmve A. C. van Capelle-Lugtigheid. De inhoud van een kast lag over de vloer verspreid zodat de politie aan neemt dat de daad door inbrekers is ge pleegd. Op aanwijzingen van huurlieden zoekt de recherche op het ogenblik naar twee jongemannen, die zich gisternacht om 12 uur in de straat hebben opgehou den en volgens verklaringen bijzondere belangstelling voor de woning van de weduwe aan de dag legden. De straat lantaarn voor de deur van het huis, die woensdagavond nog brandde, bleek gir terochtend door een steen verbrijzeld t zijn. Volgens de verklaringen van de zoon van de weduwe zou zijn moeder in het bezit zijn geweest van een trommel met geld. Het bedrag was hem niet bekend, p de vloer vond men de, kartonnen doos waarin deze trommel normaal werd bewaard uit elkaar gescheurd. Van het geld ontbreekt tot dusver elk spoor. In de Zuidvietnamese provincie Bin Din ten noordoosten van Saigon is een trein op eelt aantal mijnen gelopen en in ae lucht gevlogen. Acrrtien passagiers kwamen het leven. i/wwwwwvwwwwuvwwvmnn/wvnnAnnnr In Parijs is vandaag de grote modeshow van het Huis Dior ge houden. Op de foto ziet men ontwerper Marc Boh an te midden van zijn modéllen, na afloop van de show Kernkop-pigheid ,m grote dingen tot stand te bren gen, moet men leven alsof men nooit zal sterven". Met dit gevleu- Vragen over de salarisregelingen onderwijs Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom (a.r.) heeft de minister o., k. en w. schriftelijke vragen gesteld betreffende de regelingen over het toekennen van fictieve diensttijd aan onderwijzers bij het lager onderwijs en over de toekenning van een beloning voor overuren aan onderwijzers by het ulo. Dit kamerlid wil graag van de minister vernemen of het juist is dat nog geen beslissing is genomen over verlenging van deze regelingen, die op respectieve lijk 2 oktober 1961 en m.l.v. 1 januari 3 waren afgelopen. De heer Van Bennekom vraagt of de minister het billijk vindt dat de gemeen tebesturen en de schoolbesturen zomede het personeel van de scholen ten aan zien van belangrijke onderdelen van de salarisregeling door het uitblijven van een beslissing, voor zover het betreft de regeling inzake de toekenning van fic tieve diensttijd reeds meer dan een jaar, in ernstige mate in onzekerheid verke ren. Ligt het in de bedoeling van de mi nister te bevorderen, dat de regelingen zullen worden verleend, zo ja, tot welke datum en wil hij dan bevorderen, dat de verlenging van de regelingen ten spoe digste tot stand komt? Ook vraagt de heer Van Bennekom of de minister, ten einde de heersende onzekerheid weg te nemen, onverwijld de gemeentebesturen en de schoolbesturen op de hoogte wil brengen van zyn voornemens inzake de verlenging van deze regelingen. Voorjaarsshow bracht sensatie Het Parijse modehuis Dior heeft donderdagmorgen op zijn voor jaarsshow voor een sensatie ge zorgd met de modellen van ont werper Mare Bohan, waarin het publiek een herleving zag van de oude h-lijn. Bohan zelf om schreef zijn nieuwe creaties als de „toegespitstelijn", een vloei ende lijn die de buste accentu eert zonder de schouders breder te maken en waarin de inzet der mouwen een grote rol speelt. Mode-experts spraken van een „radikale omwenteling op het gebied van mode-ontwerpen". Het meest opvallende in Boban's modellen zijn de wijde mouwen. Hy laat die schuin ingezette mouw vlak hy de hals beginnen en gebruikt daarvoor een ingewikkelde construc tie. Zyn mouwloze modellen hebben enorm grote gedrapeerde armsgaten. Ondanks hun grootte zijn de armsga ten 7.o geconstrueerd, dat het onder goed niet te zien is. Als verdere specialiteiten bracht Bo han smalle ceinturen, die cowboy achtig laag en los gedragen moeten worden, zomerjurken bedrukt als een abstract schilderij, laag uitgesneden pakjes, ultra-vrouwelijke kragen met wit afzetsel op de lage hals. tamelijk lange jasjes met 7/Sste mouwen, rol- kraagjes op mouwloze cocktail-en sembles. zigeunerachtige avondjapon nen afhangend tot op de enkels, lage puntkragen zelfs op schitterende avondjaponnen en de kortste rokken die tot dusver in Parijs te zien wa- Bohans nieuwe mantelpakjes hebben toegeknoopte jasjes met wijde ronde kragen die de blouse tonen, en nau we rokken. By sommige modellen werden korte, gemakkelijk zittende jasjes gedragen. Zijn japonnen hebben extra wijde mouwinzetten, die de buste accen tueren Vaak hebben zij de oude ci lindervorm en zijn zij bedrukt met abstracte dessins. Zijn lange model len worden gedragen met zeer korte toegeknoopte jasjes en geven een zi- geuneraehtige indruk, e nieuwe mantels van Bohan zijn blad-dun. Zij worden toegeknoopt en hebben smalle, van de hals afstaan de kragen. Er waren enkele wijde modellen bij met enorme mouwinzet ten. Zijn hoofdkleuren zijn bleek grijs voor de dag en groen en rood in vele variaties. In de avondmodellen komt veel wit voor en citroengeel en rose. Jacques Heim, de Parijse couturier die liet vertrouwen geniet van een uitgebreide buitenlandse clientèle, heeft eveneens zyu lente-collectie ge toond. De algemene indruk is terug keer van de „paddestoellijn", met brede, opgevulde schouders. Ook de andere Parijse couturiers hebben zich dit jaar verstout aan de schouderlijn enkele centimeters toe te voegen, maar ze deden het uiterst bescheiden. Niet zo Jacques Heim, die de „Joan Cra\vford"-schouders zonder terug houdendheid herstelde. Nu is liet wel zo dat Heinis schou- derbreedle nog overdadiger schijnt, doordat hij klokvormige mouwen op ellebooglengte introduceerde in vrij wel al zijn creaties. Hij noemt die mouwen „hoorns van overvloed". Het silhouet dat erdoor ontstaat heeft hij de naam „hartekonïngin" gedoopt, maar het komt neer op een padde- stoellook. Opvallend was dat Heims mantels alle mouwen op elebooghoogte had den. Enkele sloten nauw, zoais die in fletsgroen linnen met marineblouse. Maar het merendeel had de klok- mouw. Men zag haar op alles: op een zevenachtste mohair mantel van marineblauw, maar ook op een wit linnen pakje. De klokmouw op Heims avondjapon nen tot voetlengte, viel in kringelend chiffon. Het opbollende silhouet boven de taille accentuerende, liet Heim de jasjes van zijn tailleurs in voor- en HpiJJI achterpand zo los vallen, dat het bo- venlichaam vrijwel aan het oog werd onttrokken. Een aantal dezer jasjes eindigde op de taille. Anderen vielen tot op de heup, en slechts een nauwe, lederen of stoffen ceintuur, logenstrafte de indruk dat het om een positiepakje ging:- Heim heeft zich wat het drukke eein- tuurgebruik door de Parijse coutu riers dit jaar aangaat, bij hen aange sloten, en hen allën overtroffen door ze op vele creaties te appliqueren. Het is frappant te moeten constate ren hoe druk de Parijse modekonin gen dit jaar van rugopsmuk gebruik maken. Een witte mantel van Heim was hier zo'n opvallend voorbeeld van. dat het leek alsof dc mannequin opging in een wervelwind. Een cock tailjapon had tierelantijnen die om de vrijgelaten rug liepen. Een lange, sehouderloze avondjapon in chiffon bleu had op de rug vier smalle plooi en in zwart, en een band rijnstenen onder de boezemlijn, stile empire, De kleuren van Heims lentecollectie zijn fris en zomers als ijsjes: er is veel wit, citroengeel, erwtgroen en framboos in lichtere en donkere rode tinten. De avondtoiletten van Heim werden het meest bewonderd. Er ging iets oosters van uit, vooral wanneer de mannequins hun opmaak hadden af gerond met dotten zwart stro aan elke kant van haar hoog opgekapte coiffure. Ken van de modellen toonde een op China geïnspireerde japon in rustig groen die tot op de grond afhing en Ulokmouwen had. Een kanteloep- kleurige lange japon met beslikt kort jak, contrasteerde met bruine dot ten stro in liet kapsel van de draag- gelde woord van de achttiende eeuwse Franse markies Vauvenargues pleegt Pierre Auguste Messmer, de Franse mi nister van defensie, soms een eind te maken aan gesprekken, waarin naar zijn mening te veel kritiek wordt geoe fend op zijn chef, president de Gauile. Want Pierre Messmer is de Gaulles trouwste aanhanger in het kabinet en zijn genegenheid voor de eigenzinnige generaai is onverwoestbaar. Gedurende alle ups en downs, die de Gaulle in zijn opzienbarende carrièrre moest doorma ken, bleef Messmer „de generaal" be wonderen en bijstaan en ook nu in ongetwijfeld een van de moeilijkste pe rioden van de Gaulles leven verde digt Messmer zijn president zoveel hij kan. Wanneer tegenstanders van de Gaulle beweren dat deze toch wel wat al te veel hooi op zijn vork neemt, dan haalt Mess mer de schouders op en laat hij Vauve nargues antwoorden. En wanneer de op positie dan toch volhoudt, dat de Gaulle voor een „niet zo bijster jonge man" nogal grote plannen heeft, houdt Mess mer maar liever zijn mond. Want wat de Gaulle doet is goed en Pierre Mess mer zal hem erbij helpen. De basis voor deze Franse kernstrijd bestaat hieruit, dat hij het grote mi litaire plan van generaal de Gaulle mag uitvoeren. Messmer in 1916 geboren en nu dus 46 jaar oud zal de kern macht van Frankrijk opbouwen, een taak, waarvoor hij van de Gaulle tot 1970 de tjjd heeft gekregen. Dan zal een betrekkelijk kleine strijdmacht van 675.000 man met moderne Franse wa pens uitgerust het Franse prestige moe ten ondersteunen. Deze nieuwe strijdmacht zal drie taken Krijgen: afschrikking, interventie en ter ritoriale verdediging. Voor de verdedi ging van het binnenland zal een beperk te troepenmacht in reserve worden ge houden. Deze kern zal zo nodig door plaatselijke mobilisatie in korte tijd op sterkte kunnen worden gebracht- De in terventie-macht zal een parate grensbe waking tot taak krijgen en ook gereed worden gehouden om de N.A.V.O.-ver- pliehtingen na te komen, terwyl deze af deling bovendien overal ter wereld inge zet kan worden, als ergens een oorlogs brandje te blussen is. Maar waar het de Gaulle in de eerste plaats om gaat is het Franse afschrik kingswapen, dé kern van het Franse le ger van de toekomst: de kernstrijd macht. De bases voor deze Franse kernstryd- ma'cht wordt gevormd door de luchtmacht met haar kleine bommen werpers van het type Mirage TV. Naar men aanneemt wil Frankrijk deze bom menwerpers bewapenen met een raket van het Skybolt-soort. De Gaulle heeft in het verleden eens opgemerkt dat Frankrijk een dergelijke raket wil ma ken. Zekerheid hierover heeft men ech ter niet, want in Parijs is men zeer ge heimzinnig over de opbouw van het nieuwe Franse leger. Iedereen mag we ten dat deze opbouw in twee fasen zal geschieden: van 1960 tot 1964 en van 1965 tot 1970, maar de details houdt Pa rijs voor zich. Minister Pierre Messmer is ook hele maal niet van plan aan deze onzeker heid een eind te maken. Hij houdt zijn lippen stijf op ellcaar. Mondje dicht is het devies in Parijs en zolang half Euro pa gereed staat om bij het minste ge ringste schampere opmerkingen te ma ken over generaal de Gaulle en zijn idee- en zal dat aan de Seine wel zo blijven. Wat minister Messmer wél heeft be kendgemaakt is de grootte van de Fran se legeronderdelen in de toekomst. Het totaal van 675.000 man (het afgelopen jaar telde het Franse leger nog meer dan één miljoen manschappen) zal wor den onderverdeeld in 450.00 man voor de landmacht, 84,000 voor de marine en 140.000 voor de luchtmacht. De luchtmacht behoudt dus wel de aan dacht en wat de Britten is mislukt: het handhaven zonder Amerikaanse steun van een luchtmacht met kernraketten voor de lange afstand (de Skybolt), dat wil de Gaulle nu juist proberen te doen. Vele deskundigen betwijfelen intussen of Frankrijk op de lange duur met dit project zal slagen. Een van die twij felaars is de Britse admiraal A. D. Ni- choll. Admiraal Nicholl meent, dat Frankrijk nooit de enorm zware lasten, welke de instandhouding van een atoom macht met zich brengt, zal kunnen blij ven dragen. Niet alleen vergt het opbou wen van een kernzwaard ontzaglijke be dragen, maar daar komt bij. dat men „bij de tijd dient te blijven". Wapens, die miljoenen hebben gekost kunnen binnen enkele jaren verouderd zijn. Dat was het geval met de Skybolt, waarin het Ame rikaanse ministerie van defensie geen volstrekt vertrouwen meer stelde. Voor één enkel land kan dat een ondraaglijke last betekenen. Admiraal Nicholl heeft in de Verenigde Staten de grote fabrieken bezocht, waar de Amerikaanse atoomraketten vervaar digd worden. Hij is sterk onder de in druk naar Engeland teruggekeerd De Investeringen, die de V.S. zich hebben getroost voor hun atoommacht zijn van een indrukwekkende grootte. Engeland vond het indertijd dan ook heel wat een voudiger om de Skybolt uit de Verenigde Staten te betrekken, zoals het nu ook van plan is Polaris-raketten van Ameri ka te kopen. Maar president de Gaulle leeft met het visioen van een oppermachtig Frankrijk, dat minstens tot evenveel in 3taat is als Amerika. En inderdaad, men kan niet ontkennen, dat hij Frankrijk er bovenop heeft geholpen; dat hij eindelijk de rust heeft gecreëerd, waarin de Fran se economie goed gedijdt. Maar aan de andere kant dreigt het gevaar, dat de Gaulle zal verknoeien wat hij op zo'n grootse manier heeft opgebouwd. Wan neer de Franse kernmacht straks be staat, zal op het economisch bestel een zware druk komen te rusten. In dat geval zal Frankrijk in West- Europa zeker niet de sterke plaats kun nen innemen, die het zich wenst. Maar afgezien van dit economische West-Europa dreigt te stichten, kleeft nog een militair bezwaar aan de kern- politiek van Parijs. In N.A.V.O.-kring vreest men, dat de Gaulle ook meer zeg genschap over de N.A V.O. zal opeisen. Het militaire apparaat van de N.A.V.O. staat nu nog onder controle van Ameri ka, maar het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Gaulle daarmee akkoord zal blijven gaan. Zijn verklaring, dat de Franse kernmacht nauw met de N.A.V.O.-kern- niacht zal samenwerken is in dit licht geen bemoedigende verklaring. PRESIDENT DE GAULLE ...trouwe minister van defensie....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5