Terneuzen heeft geen overdreven zucht tot annexeren BILT ALMANAK S. A. VAN LEVERINK: AFSCHEID VAN GEMEENTE MIDDELBURG Staalfabriek vestigt zich in Terneuzen NU SCHOONENBERG BOORTOESTELLEN ZIEKENFONDSVERGOEDING STUDENTEN VAN „INSTITUTE OF SOCIAL STUDIES" IN ZEELAND s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 (Advertentie) NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER RIJPSTRA Oordeel kerngemeentenvoorzetting industrialisatiebeleid nodig „Niemand behoeft bevreesd to zijn, dat bij ons een „overdreven annexatiezucht" voorzit". Deze uitspraak deed burgemeester mr. H. Rijpstra donderdagavond in zijn nieuwjaarsrede aan het begin van de openbare raadsvergadering te Terneuzen. Hij noemde het in dit verband opvallend, dat de laat ste tijd door tot oordelen bevoeg de figuren wordt gewezen op de economische eenheid van het ge bied rondom het kanaal van Ter neuzen naar Gent. „Wanneer echter in het oog wordt gehouden, hoe relatief weinig er van ontwikkeling gedurende de laatste veertig jaren kan worden gesproken", zo vervolgde mr. Rijp stra, „acht ik het noodzakelijk dat nu de ontwikkeling enigszins in gang is gezet wordt overwo gen, welke bestuurlijke maatrege len noodzakelijk zijn om deze eco nomische eenheid zo veel mogelijk te accentueren en tot ontplooiing te brengen". Terneuzens' burgemeester zei voorts het interessant te vinden, dat nadat vroeger reeds in de Tweede Kamer der Staten Generaal de noodzaak van ge meentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen werd beklemtoond thans Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de provinciale staten hebben medege deeld, dat het probleem van der meenteiyke herindeling in studie wees daarbij op de drie manieren op zodanige grenswijzigingen kunnen worden geëntameerd, namelijk door de gemeenteraad, door Gedeputeerde Sta ten en door de Kroon. „Het verheugt mij, dat in dit geval het initiatief blijk baar van het hoger gezag uitgaat", al dus mr. Rijpstra. Hij zei vurig te hopen dat op korte termijn kan worden ver nomen waartoe deze stadie heeft geleid. „bit klemt te meer, nn wij zien welke economische ontwikkeling in het Belgi sche nabuurland in gang is gezet", zo voegde Terneuzens' burgemeester er aan toe. Burgemeester Rijpstra zei overigens van mening te zijn, dat de samenwerking met andere gemeenten vastere vorm .eeuwse Ieder heeft zo zijn gewoontes. De een legt voor het naar bed gaan nog een kaartje, de ander ■pakt een boek. Onze goede kennis zet het wat groter op; hij neemt 's avonds laat vaak nog even zijn autootje om er tevreden in rond te toeren. Logisch dat zo'n vrij gezel daar plezier in schept. Ten slotte heeft hij lang voor dat autootje moeten sparen. Toen vorige week de dooi was in gevallen en de ergste sneeuw was verdwenen besloot hij er tegen middernacht weer eens op uit te gaan. Dromerig en tevreden reed hij zich rond. Maar geen rekening had hij ge houden met de grote en diepe plassen sneeuv;water. En het be zwaar van die plassen woog des te zwaarder, want onze mam had juist die dag zijn autootje ge- Het werd een moeilijke rit, want verder rijden zonder ook maar één plas te raken, bleek geen ge makkelijk opgaaf. En zo laveerde hij kunstig langs de weg, handig plassen ontwijkend. Hij kreeg er zelfs plezier tn. Tot hij door een snelle achterop komende donkere auto werd in gehaald, gesneden zelfs en tot stoppen gedwongen. Er sprongen twee rappe agenten uil die in een flits het pórtier van onze man opentrokken, hun neuzen naar binnen staken en krachtig begon nen te snuiven. Vervolgens moest onze man uit stappen om keurig over een rech te streep te lopen. Dat lukte best.... De agenten zijn doorgereden, on ze man ook. Zijn autootje is ten slotte toch vuil geworden, want zo'n ritje maak je uiteindelijk voor je plezier. En, zo bedacht hij, dan maar liever door de plas sen dan langs de neus van de wet.... begint te krijgen. Hij wees daarbij op de samenwerking in B.B.-verband, de afvalwaterleiding, de nieuwe status van de schoolartsendienst en het voorstel tot deelname van Terneuzen in het be- heerschap voor het Braakmangebied. Volgens hem is het duidelijk, dat niet op elk terrein samenwerking de meest doelmatige oplossing schenkt. In dat licht zag hij ook de uittreding -uit de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht. De gedachte, dat aarzeling ten opzichte van samenwerking veroorzaakt zou kunnen worden door het feit, dat een kerngemeente zelf de voordelen wil incasseren, moet naar zijn gevoelen op een misvatting duiden. Industrialisatiebeleid Over het regionale industrialisatiebe leid, omvattend zowel de premie- en prysrednctieregeling als de subsi diëring van werken ter verbetering van de economisch en sociaal-cultu rele infrastructuur, zei mr. Rijpstra, dat dit in tijdsduur is beperkt tot de zittingsperiode van het huidige ka binet. Daarom hebben de vier Zeeuw se kerngemeenten zich onlangs bera den over de vraag of voortzetting van dit beleid gewenst moet worden gc-acht. De unanieme conclusie van dit overleg was, dat de industrialisa tie in deze gebieden nog slechts in bescheiden mate op gang begint te komen. Twee tot drie jaar werd een te korte periode genoemd om de over gang van stagnatie naar economische groei te kunnen realiseren. Besloten werd te bevoegder plaatse voortzet ting van dit industrialisatiebeleid te bepleiten. „Dat het kernbeleid voor de gemeente Terneuzen goede vruchten heeft afge worpen, blijkt onder meer uit het gun stige verloop van de industrialisatie in het afgelopen jaar", aldus mr. Rijp stra. De vooruitzichten voor 1963 noemde hij hoopgevend. Voor industriële doeleinden werd in 1962 bijna 91 ha, grond verkocht aan 19 ondernemers. De voornaamste hier van waren de verkopen aan de Ne derlandse Dow-maatschappij, de rub berfabriek „Hollandia", de firma Riet schoten en Houweng en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Voorts wees burgemeester Rijpstra op de bouw van de. grote graansilo van de N.V. Terneuzense Graansilo Maat schappij aan de Zevenaarhaven, naar hij verwacht, het begin zal zijn van een opzet in groter verband. Ter ontsluiting van de terreinen voor de Dow werden met spoed plannen be- stekklaar gemaakt voor een toegangs weg en een spoorlijn. De weg (reeds aanbesteed, red.) zal eind augustus ge reed moeten zijn; de spoorlijn tegen het eind van 1963. Mr. Rijpstra noemde het van betekenis dat bij belangrijke industriële vesti gingen, tijdig nevenvoorzieningen op het gebied van water, gas en elektri citeit kunnen worden getroffen. Door voortvarend beleid van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen", kon aan de grote claim van de Dow worden voldaan. Ook de P.Z.E.M. toonde begrip voor de ont wikkeling van Terneuzen. Burgemees ter Rijpstra zei het verheugend te achten, dat de Dow van de diensten van dit bedrijf gebruik wil maken en geen eigen krachtcentrale zal oprich ten. dat gasvoorziening in breder verband aandacht verdient. Hij zei daarbij te denken aan een multi-laterale opzet, waarbij de vraag rijst of de tijd niet is aangebroken gezien de ontwikkeling van de aardgasvoorziening aan een provinciaal gasbedrijf te denken. Bijzondere aandacht vroeg mr. Rijpstra voor het woningbouw-vraagstuk. Een te geringe toename van het inwonertal (door woningnood) zou mogelijk een remmende factor kunnen worden bij eén verdere economische ontwikkeling. De woningbouw zal met kracht moeten worden bevorderd, hetgeen met name geldt voor de realisatie van het jaarlijks woningwetcontingent. In 1962 konden door onaanvaardbare aanneemsommen, 88 bouwvolumina niet worden besteed. Te zamen met de 70 toewijzingen voor 1963 en een verkregen contingent voor de industriële sector is het thans mo gelijk dank zij de medewerking van de hoofdingenieur-directeur van volks huisvesting en bouwnijverheid in Zee land plannen gereed te maken voor de totale realisatie van het plan „zuid west", dat ruimte biedt voor circa 300 woningen. Verwacht wordt nog een ex tra toewijzing ten behoeve van indus triële bedrijven. Pogingen worden in het werk gesteld een grotere liberalisatie in premie- en vrije sector te verkrijgen, voor de bouw van woningen voor middelbare en hoge- rere technici van grote bedrijven. Voorts zal aandacht worden geschonken aan arbeidbesparende bouwmethoden. Mr. Rijpstra zei het een verheugend ver schijnsel te vinden, dat er een tendens merkbaar is tot concentratie van wo ningbouw in gebieden, waar economi sche expansie plaatsvindt. Op langere termijn zal dit volgens hem vruchten gaan afwerpen voor de omliggende ge meenten, waar de bevolking wegtrekt omdat daar onvoldoende bestaansbron- nen worden gevonden. Burgemeester Rijpstra deelde verder nog mee dat een daartoe geschikte maat schappij voor projectontwikkeling bezig is met een analyse voor de verdere ont wikkeling van de gemeente Terneuzen. De resultaten van dit onderzoek zullen zeer waarschijnlijk nog in 1963 kunnen worden bekendgemaakt. Gas Van het gasdfstributiehedryf werd eveneens veel medewerking ondervon den ,in het byzonder by de Philipsvesti- ging. Toch is mr. Rijpstra van mening, Uitbreidngen In voorbereiding zyn uitbreidingen en herzieningen van plannen, ook op het gebied van de industrialisatie. Binnen enkele maanden zal een kostprijscalcu latie gereed zijn voor het haven- en in dustrieplan van ir. Snijders. De bestuur lijke opzet voor het havenbeheer kon helaas aldus mr. Rypstra nog niet worden gerealiseerd. Deze zaak zal in 1903 bijzondere aandacht krijgen. Iïy noemde voorts de verheugende groei van het aantal zeeschepen dat in het af gelopen jaar de Terneuzense haven aan deed voor het lossen en laden van goe deren. Verder wees burgemeester Rijp- Ter ;enheid van de verjaardag van prinses Beatrix recipieerden comman dant en officieren van de le C.O.A.K donderdagmiddag in de Generaal-Ma- joor Berghuijskazerne te Middelburg. De commandant, kol. J. Potteboom en zijn echtgenote, konden vele genodigden be boeten, onder wie de commissaris der ,;oningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en tal van autoriteiten. Er heerste een bijzondere geanimeerde stemming op deze jaarlijks terugke rende receptie. GEMEENTE ZONDER „BULLDOZER" Veel waardering voor chef-de-secretarie Varkenspest in Eede ontdekt Op het bedrijf van de heer E. Ramme- laere aan het Dorpsplein te Eede is een geval van varkenspest gesignaleerd. Ruim 120 biggen en zeugen zullen moeten worden afgemaakt. De veeart- senijkundige dienst te Vlissingen treft momenteel maatregelen voor het afma ken van de dieren en het ontsmetten van de stallen. EXPOSITIE IN MIDDELBURG: .MUZIEK EN INSTRUMENTEN' In de reeks tentoonstellingen in de pro vinciale bibliotheek van Zeeland te Middelburg van boeken uit eigen bezit wordt thans een expositie gehouden van werken over „Muziek en muziekinstru menten". Zoals dit ook bij vorige ge legenheden het geval is geweest, kun nen de boeken ter plaatse worden inge zien en gereserveerd. Een keuzelijst van de in de bibliotheek aanwezige boeken op dit gebied is gratis verkrijgbaar en wordt op aanvraag toegezonden. De gemeente-secretarie van Middel burg moet het voortaan zonder haar „bulldozer" doen.... Met deze krach tige machine, die alle nare obstakels uit de weg ruimt, vergeleek burge meester mr. J. Dryber gisteren In de meest goede zïn des woords zijn chef-de-secretarie, dhr. S. A. van Le verink. Nog kort geleden was er in één van de appartementen van de ge meentelijke huishouding een fikse achterstand; de heer Van Leverinlc werd geroepen en „als een soort bull dozer ruimde hy die achterstand in korte tijd op", zo memoreerde mr. Dryber. Het u echter de laatsto maal geweest, dat de heer Van Leverink zijn werkkracht op het gemeentelijke „lront" uitgeoefend heeft, want don derdag heeft hy tijdens een bijeen komst in de trouwzaal van het stad huis afscheid genomen van het ge- meentepersoneel. Misschien is het tocli niet de laat ste maal geweest. Want, zo her innerde burgemeester Drijber zich, de heer Van Leverink heeft beloofd graag nog eens te zullen helpen als dit nodig zal zijn. „En die woorden zal ik niet licht ver geten", verklaarde mr. Drijber. „als het nodig is... Maar we zul len bepaald geen misbruik maken van uw belofte", voegde hij er aan toe. De burgemeester had er in zijn toe spraak aan herinnerd, dat de lange loopbaan van de heer Van Leverink op 1 juli 1914 begonnen is, waarbij hij van 1921 af in Middelburg werk zaam was. De burgemeester herin nerde er aan, dat de heer Van Leve rink 15 jaar na zijn laatste bevorde ring (tot hoofdcommies) heeft moe ten wachten op zijn benoeming tot gemeente-ontvanger. Terwijl men nu vaak na 1 jaar al vindt, dat het tijd wordt voor een hogere rang.... merk te mr. Drijber op. Hij verklaarde de heer Van Leverink altijd gezien te hebben als een jeugdig ambtenaar ondanks zijn 65 jaar. „U verdiepte zich altijd volkomen in de proble men en had daarbij een open oog voor de toekomst", verzekerde mr. Drijber. „Tot het laatst toe stond U open voor nieuwe indrukken". Als 65-jarige kan men zich soms „achtergeraakt" voelen, maar dat was, zo merkte de burgemeester op, by de heer Leverink niet het geval. „En daarom zullen we U enorm missen", aldus mr. Drjjher, die de heer Van Leverink namens het gemeentebestuur als kleine blyk voor de grote waardering een toneelkijker aanbood. Mr. J. Hooij, de gemeente-secretaris, herinnerde er aan, dat de heer Van Leverink op voortreffelijke wijze de taak van ae overleden gemeentese cretaris J. Ph. Koene heeft waarge nomen. „U had een fdne heus om de zaken te vereenvoudigen", merkte mr. Hooij op, die het grote vermogen van de heer Van Leverink roemde om de problemen direct te doorzien en tot eenvoudiger proporties terug te brengen. Nadat mr. Hooij had be toogd, dat de samenwerking altijd bijzonder hartelijk en goed geweest is, bood hij als blijvende herinnering een platebon aan ter uitbreiding van de discotheek. Ook de chef van de afdeling finan ciën, de heer S. Wisse, noemde het contact met de scheidende gemeente ontvanger en referendaris in alge mene dienst altijd van de meest pret tige aard. Bij ae heer Wisse waren opgevallen; het grote gevoel van rechtvaardigheid van de heer Van Leverink, diens bijzonder aanpas- singsvermogen en zijn gave om be paalde zaken te. entameren en ze daarna los te laten als ze eenmaal „op poten" stonden. Namens de hoofden van dienst sprak de heer J. C. F. van Kamer, die ver klaarde, dat „men wist wat men aan de heer Van Leverink had". Als stof felijk blijk van waardering overhan digde de heer Van Kamer een enve loppe met inhoud. Oud-wethouder J. VV. Kögeler roemde eveneens de wij ze waarop de heer Van Leverink de plaats van de heer Koene had inge nomen. „Men kon met een gerust hart het secretariaat aan U overla- ten en daar zyn we als leden van het college bjjzonder dankbaar voor", verzekerde de heer Kögeler. Op zjjn beurt verklaarde de heer Van Leve- COAK-Middelburg recipieerde Terneuzens' burgemeester mr. H. Rijpstra heeft donderdagavond in zyn nieuwjaarsrede wederom een nieuwe industrievestiging aangekondigd. Met de heer P. L. Kooiman, directeur van de Algemene Scandinavische Import Staal Maatschappij N.V. te Zwijndreclit heeft het gemeentebestuur van Terneuzen hierover in principe reeds overeenstemming bereikt. Het betreft hier een nieuwe, Nederlandse industrie, welke zich bezig zal gaan houden met de produktie van roestvrij staal. Voor deze fabriek is nodig een oppervlakte van circa 10 ha gronden, gelegen in het industrie terrein oostelijke kanaaloever. Op deze terreinen znllen produktie- eenheden voor de fabricage van buis, staaf en draad en een administratief hoofdkantoor worden gesticht. Het aantal benodigde werknemers wordt voorlopig geschat op 200 300. De N.V. „A.S.I.-Staal" is de grootste im porteur in Nederland van roestvrij staal uit Zweden. stra op het initiatief tot het aanvatten van het werk onder fabrieksmeisjes, een vorming bedryfsjeugd. Bij de aanvang van zyn nieuwjaarsrede noemde mr. Rijpstra een aantal gewich tige gebeurtenissen op nationaal niveau, welke overal medeleven en belangstel ling vroegen. Voorts memoreerde hij de belangrijke beslissingen en besluiten, die de raad in 1962 nam. Terneuzens' burgemeester besloot zyn nieuwjaarsrede door zijn gehoor in ge dachten terug te voeren naar de 31e januari 1953 (precies 10 jaar geleden), toen storm en water zich in beweging zetten om onheil en leed te brengen over Zeeland en andere gedeelten van Nederland. „Veel kon in die tien jaren worden hersteld, terwijl de welvaart toe nam. Maar het persoonlijk verdriet bleef en doet ook nu nog veel pijn. En daarom gaat ons medeleven op dit mo ment uit naar al deze mensen, die nooit de stortvloed van de over hen komende ellende, zullen kunnen vergeten", zo besloot mr. Rijpstra. Namens de raad werd hierna het woord gevoerd door de heer P. Fijn van Draat, die het college van b. en w. de verdere steun van de raad toezegde. Ook hij was van mening, dat het etiket kerngemeen te nog niet kan worden verwijderd. Ver der wa3 hij van mening, dat de vesti ging van het Zweedse bedrijf velen een genoegen zal doen. „Moge deze staalfa- fabriek een beter lot beschoren zijn dan zijn doorluchtige voorganger", aldus het oudste raadslid. De heer Fijn van Draat maakte van de gelegenheid gebruik zich af te vragen of wel alle maatregelen zijn getroffen voor het, zij het dan gedeeltelijk, functione ren van de bootdienst TerneuzenHoe- dekenskerke in de afgelopen weken. Het K.V.P.-raadslid J. W. Weterings sprak later zelfs van een hopeloze situatie. Hij verzocht het college om het provinciaal bestuur hierop te wijzen. In zijn antwpord zei burgemeester Rijp stra dat het provinciaal bestuur alles heeft gedaan om de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen tijdens de ysperio- de te onderhouden. Op een gegeven mo ment moest evenwel een keuze worden gedaan tussen PerkpolderKruiningen en TerneuzenHoedekenskerke. In overleg met my, aldus burgemeester Rypstra, is toen de dienst Terneuzen Hoedekenskerke gestaakt. De moeilijke situatie in de vol ijs zittende haven van Hoedekenskerke was hiervan mede de oorzaak- „Ramp- en Delta-" monument op dam Oosterschelde Nu het plan voor een nationaal monument ter herinnering aan de watersnoodramp van 1953 op het sluitcaisson te Schelphoek of Ouwerkerk definitief van de baan is, zoals wy vorige week reeds schreven, ligt het thans in de be doeling, dat er een monument zal verrijzen op de dam, die te zijner tijd de Oosterschelde zal afsluiten. Dit monument zal dan tegelijker tijd de slachtoffers van de ramp herdenken en de voltooiing van de deltawerken markeren. Dit is meegedeeld door het ministerie van verkeer en waterstaat. TWEE INBRAKEN TE TERNEUZEN In de nacht van dinsdag op woensdag jl. is ingebroken in de beschuttende werk plaats voor minder validen en in de N.V. melkcentrale „De Combinatie" bei den aan de Industrieweg te Terneuzen- In het eerstgenoemde gebouw werd uit een sigarenkistje een bedrag van 800 ontvreemd. De buit in de Melkcentrale was belangryk minder. Daar werd uit een stalen kast een bedrag van 12.85 weggenomen. De inbreker moet zich toe gang tot de gebouwen hebben verschaft door het indrnkken van ruiten. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Kranslegging in de gemeente Westerschouwen Het gemeentebestuur van Westerschou wen zal hedenmorgen 1 februari op de verschillende plaatsen binnen zijn territorium ter nagedachtenis aan de by de ramp in 1953 omgekomen inwo ners kransen leggen. Om tien uur ge beurt dat bij het gedenkteken op dé al gemene begraafplaats te Burgh. Een half uur later zal een krans worden ge legd aan de voet van het monumentje bij de kerk in Serooskerke en later op de morgen zal ook bij het graf van de verdronken inwoner van Haamstede op de algemene begraafplaats een krans worden gelegd. KUNST „Instrumentale" te Middelburg Solist: Klaas Boon; diri gent: Jan Out. Het optreden van de Middelburgse „Instrumentale" gisteravond in de Con cert- en Gehoorzaal, was op de pro gramma's nogal nadrukkelijk aangekon digd als een „symfonie-concert". Dat was een aankondiging, die zoals ach teraf bleek een meer dan gewone zin had: zij gaf namelijk heel precies aan wat nu dirigent Jan Out van dit ensem ble wil maken en voor een deel reeds heeft gemaakt: een symfonie-orkest, liefst in een uitgebreide bezetting. Dus: géén kamerorkest, géén specialisatie in muziek voor kleine bezetting, niets van dit alles, een volledig symfonie-orkest. De vormgeving van een dergelijke groep heeft in de negentiende eeuw na Ber lioz vooral haar beslag' gekregen en altijd is het klankideaal van deze periode voor menige luisteraar een hoog tepunt. Wij hebben de indruk, dat dit ook voor Jan Out geldt: een vierde van Dvorak bijvoorbeeld het concert werd er mee besloten is hem (om even leentjebuur bij het toneel te spelen) op „het lijf geschreven". In een dergelijk werk is hij de glorieuze orkestleider, die met bezielde en bezielende gebaren zijn musici aanvoert van climax tot climax. En zijn bezieling plant zich voort in de zaal, zodat ook de luisteraars volkomen in de ban raken. Maar nu het daarbij onvermijdelijk optredende verschijnsel: de extatische be leving, die menigeen dow dit klanken festijn ondergaat, neemt een deel van het kritisch vermogen weg. Het is niet meer belangrijk of de strijkers in de ho ge tonen net niet zuiver intoneren, niet belangrijk ook dat bepaalde delicate in zetten niet gelijk zijn. Er ontstaat een zeer eigen sfeer, waarin de muziek de hoorders meesleept, een sfeer die ver want is aan de cultus en die aan het einde van het werk het publiek opgeto gen van enthousiasme met een ovatio neel applaus doet reageren. Dat applaus is niet alleen dankbaarheid voor het werk, dat op het podium is verricht, het is veelmeer een uitlaatklep waardoor de extase van het moment kan worden af- GOES: Lange Vorststraat 81. MIDDELBURG: Herenstraat 27. Ter bestudering ontwikkeling Lezingen over planning en excursies industrieën Negen studenten van het „Institute of social studies" te Den Haag hebben een driedaagse excursie gemaakt naar Zee land. Woensdag begon het bezoek, van daag vrijdag wordt het afgesloten. De studenten, die uit verschillende lan den afkomstig zijn, zyn door inleidin gen en door bezoeken aan gemeenten, industrieën en organisaties, in kennis gebracht met de natuurkundige, econo mische, sociale, sociologische, gouverne mentele en administratieve aspecten van de planning in Zeeland. Was het tot nog toe gebruikelijk cursies naar Drente te maken, maal bracht men een bezoek aan het „probleemgebied" Zeeland in ver band met de bijzondere ontwikkeling in dit gewest. SLACHTOFFER ONGELUK TE 'S-H.A.-KERKE OVERLEDEN In een ziekenhuis te Tilburg is donder dagmiddag de heer A. de Bourgraaf uit Wllhelminadorp overleden aan de ge volgen van een verkeei'songeluk, dat vo rige week woensdag gebeurde op de rijksweg bij 's-Heer-Arendskerke. De auto van de 62-jarige heer De B. slipte toen ten gevolge van het gladde weg dek tijdens een inhaalmanoeuvre. De wagen reed tegen een boom. De heer De liep een schedelbasisfractuur op. rink In zyn dankwoord altijd get fen te zijn door de grote meile> getrof fen te zyn door de grote medewer king, die hij van b. en w. had onder vonden. Veie personeelsleden namen vervolgens nog persoonlijk afscheid van de heer Van Leverink en diens echtgenote. De heer S. A. van Leverink kreeg bij zijn afscheid van de Middel burgse gemeentesecretarie een to neelkijker aangeboden. Terwijl de scheidende gemeenteambtenaar zijn geschenken bekijkt drukt burgemeester mr. J. Drijber me vrouw Van Leverink de hand. Foto P.Z.C.) De excursie is in het kader van de cursus 1961-1963 „master op public administration". De groep bestaat uit vier Egyptenaren en een deelne mer uit Griekenland, Ethiopië, Israël, India en Colombia, allen in de leef tijd van 20 tot 30 jaar. De studenten van het instituut, dat tot doel heeft opleiding en wetenschappelijk onderzoek op het terrein van economi sche en technologische ontwikkeling en sociale verandering, hebben allen in hun land van herkomst een overheidsfunctie of zijn verbonden aan een belangrijke industrie. Vandaag vrijdag staan on der meer op het programma contacten met het E.T.I., de P.P.D. en de Stich ting Zeeland. Na aankomst woensdag, kwamen de studenten donderdag bijeen in de abdfl te Middelburg. Hier sprak drs. M. C, Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland over de economische aspecten van de planning in Zeeland. Drs. K. Broekens, van de provinciale planologische dienst belichtte d tuurkundige aspecten en drs. Rienks, verbonden aan de stichtini land voor maatschappelijk en cultureel werk sprak over de sociale en sociolo gische aspecten. ONTVANGST In het Terneuzense raadhuis ontving mr. H. Rijpstra, burgemeester van deze ~emeente, de buitenlandse studenten. Ir. Rijpstra gaf een overzicht van de ontwikkeling van Terneuzen en van de werkep in ae kanaalzone. „Ik hoop, dat U zich, teruggekeerd in eigen omgeving, goede ambassa deurs van Terneuzen zult tonen", al dus besloot burgemeester Rijpstra zijn toespraak. Prof. ir. Jac. P. Thijs- se, leider van de groep en conrector van het instituut, sprak een dank woord. Hij vond het belangrijk, dat bepaalde gemeenten als kern worden aangewezen, waardoor de volle kracht kan worden ontwikkeld en geen versnip den ontstaat, groep bracht vervolgens een bezoek aan de kanaalwerken, aan Sluiskil en aan de watertoren in Terneuzen. Don derdagavond kreeg men een diner aan- N.V. Koninklijke Maat- "ij Hl. één der directeuren van „De Schelde' waarna men in het „Strandhotel" een ontmoeting had met vertegenwoordigers van handel en industrie. Behalve prof. ir. Thysse van het Water- undig laboratorium in Delft waren de groep studenten meegekomen de heer J. A. C. de Jonge van de Plano logische Dienst, de heer L. V. Vladdar van het ministerie van sociale zaken alsmede mr. A. F. Leemans, senoir lec turer van het instituut. Het bezoek aan Zeeland was georgani seerd door het E.T.I. voor Zeeland. Dt studenten zullen hun ervaringen bijeen brengen in één rapport. Drs. Verburg docent aan het instituut is hierbij nauw betrokken. EXAMENS De heer R, Paridaep, lid van de muziek vereniging E.N.Z.K. te St.-Kruis slaag de dezer dagen te Zuidzande voor ae examens b. én c. van de dirigentencur sus voor muziek te Zuidzande. Aan de rijksuniversiteit te Leiden i: geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde tweede gedeelte A. van Luijlc te SL-Annaland. Tc Bergen op Zoom zijn geslaagd voor de cursus machincschrijven Gatrien de Koning, Tannie de Ronde, Nellie Kik, Paülien Kik en Riet do Koning, Nellie Pipping, Jans de Ronde, Nellie Rcin- houd, Rieneke Jumelet, Gerrie Biideva, Ellic do Waal, Lies de Waal en Sjanie Jumelet allen te Bruinisse, Deze sfeer nu meenden wy gisteravond de Concertzaal te constateren, een sfeer die bij voorbaat de luisteraar ver gevingsgezind maakt. Wij willen ons daaraan niet onttrekken, maar niette- menen wij de opmerking te moeten maken, dat de geestdrift en de moed, waarmee dit orkest Dvoraks vierde aan pakte gisteravond enige malen de grens tussen moed en overmoed passeerden. En zonder nu blind of doof te zijn voor de zeer grote verdiensten van deze uit voering mag toch wel voorzichtiglijk worden vastgesteld, dat deze vertolking niet in elk opzicht even gaaf was. Wei onstuimig en hartveroverend. Maar het individu, dat zich aan de emotie van het moment onttrok (een nurks uiteraard) hoorde nog wel eens enkele minder goe de dingen. Wfl komen nog even terug op die na drukkelijke aankondiging van „symfo nie-concert!'. Zy was ook van belang bij het begin van het programma, dat de suite „Les Indes galantes" van Rameau vermeldde en een altviool-concert van Handel. Déze werken werden namelijk ook weer op een typisch' symfonische manier uitgevoerd: wie verwacht had te worden herinnerd aan de klankschoon heid van de oude muziek werd bitter te leurgesteld. Deze werken kregen wat het orkest betreft namelijk een laat negentiende eeuwse vertolking, waarbij alleen de componistennamen aan dé achttiende eeuw herinnerden. Tot zover enige bedenkingen, voor zo ver men deze opmerkingen als bedenkin gen wil interpreteren. Daarnaast Willen wij met meer dan gewone waardering vastgtqjlen, dat Jan Out de! Instrumen tale qua drkèsttechniek op een steeds hoger niveau weet te. brengen. Hot is werkelijk fenomenaal wat hier de laat ste maanden tot stand is gekomen en met respect moet van deze dirigent wor den getuigd, dat hy een zeer persoonlijk stempel op deze groep heeft gedrukt. Uit alles blijkt ondubbelzinnig, dat de Instrumentale het grote voordeel heeft onder een eerste klas vakman te wer ken, bovendien een kennelijk inspireren- de leider. Tevens een man, die wat durft: Pijpers zes Adagio's werden gis teravond óók uitgevoerd, een knappe weergave met goede soli in het orkest. Muziek, die zich qua structuur ook uit muntend leent om met het orkest de monstratief te doen: een heldere parti tuur, een opvallende melodiek, zij kun nen voor de hoorder als het ware visueel worden gemaakt. En daarin slaagde Out met het orkest Wonderwel. Solist van de avond was Klaas Boon, die een altviool-concert van Handel (in een bewerking van Oasadesus) speelde. Voortreffeiyk: een zeer muzikaal instru mentalist met c'en prachtige toon. Met name het tweede deel van dit concert werd magnifiek vertolkt, waarbij het orkest voor een goed aangepaste bege leiding zorgde. Het derde doel Sleek he laas het minst interessantste stuk van dit concert, waardoor het slot niet hele maal bevredigde. Maar dat kan men moeilijk Klaas Boon verwijten. Integen deel: hij toonde zich in alle drie delen een musicus van grote klasse! Vermelden wij tenslotte, dat de avond was begonnen met het rolkslied ter ore van prinses Beatrix, dat de zaal geheel was uitverkocht, dat er bloemen waren voor solist en dirigent en dat het publiek zich bijzonder erkentelijk toonde. de K. Hoofdingenieur cultuurtechnische dienst Tot hoofdingenieur in vaste dienst bij de cultuurtechnische dienst is bevor derd ir. H. Bos van de provinciale di rectie Zeeland. geboden door de schappij „De Schelde". Hierbij zaten onder meer aan de heer J. W. Hupkea, VERWACHT. OPKLARINGEN. Vanuit het noorden opklaringen en slechts hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Overwegend matige vorst. ZON EN MAAN. 2 februari Zon op 8.20 onder 17.28 Maan op 12.18 onder 2,27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2