ZELANDICA Sterk centrumspel was basis voor de winst Sport en wedstrijden LEZERS SCHRIJVEN Brand- en kolganzen: winterse fauna op en om Noord-Beveland Betonfabrikant betaalde te hoge lonen: boete 1000,- ZEEUWSE DAMRUBRIEK ZAALHANDBAL ECONOMISCHE POLITIERECHTER Koud kunstje „Sufferd' 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1963 Onder Zeelands hoge hemel Advertentie Opwindende fototocht naar vogelpleisterplaatsen „Niet veel kans", klonk de stem door de telefoon, „alles om het eiland ligt dicht, maar we kunnen 't proberen." Figuurlijk was het de volgende morgen tweemaal dicht, want het mistte en achter Wilhelminadorp was er niet dan een zee van half schoongewaaide aardkluiten aan beide zijden Yan de weg. Niet lang overigens, want plot seling doemde hier en daar weer een schim van een woning op. Bij de dam Door Barend Zwerfma was het zicht reeds zoveel verbeterd, dat de dubbel-kansloos aangevangen tocht reeds de allures van een succes volle aannam. Op het kleine strandje zag ik reeds een drietal wintergasten, die ik hoopte te zullen waarnemen, drie prachtige, ge heel gezonde brandganzen. Ze staken met hun donkere kleuren scherp af te gen de sneeuw en had ik me niet in een voertuig bevonden, dan had ik beslist een poging gewaagd ze met mijn came ra „onder schot" te krijgen. Een klein kilometer verder liet ik me afzetten en had nog maar enkele stap pen gedaan, toen van een onzichtbare plaats aan de voet van de verhoogde weg weer drie ganzen met veel lawaai opstegen, van zo dichtbij, dat de witte vlekken boven de snavel duidelijk zicht baar waren. Kolganzen! Ze stonden eveneens op mijn verlanglijstje. Twee hoofdfiguren binnen vijf minuten, en de tocht was nauwelijks begonnen. Alle straks misschien volgende teleurstellin gen konden het geslaagd-zijn van de tocht niet meer ongedaan maken. Kijk, daar was mijn tochtgenoot ook reeds en met behulp van een volkswagentje werd de afstand van hier tot de kop dampende koffie in een oogwenk over brugd. Het ging en daar wel tussen een paar muurtjes van sneeuw door. maar (en dat gold voor bijna alle binnenwe gen) de weg was goed berijdbaar. Een pluim voor de dijkgraaf, die hieraan veel zorg had' besteed. De koffie werd toch bijna koud, want door het venster vertoonden zich langs het grasveld tussen de struiken een paar koppels patrijzen en daarboven zweefde een grote donkere roofvogel met witte staartwortel, een blauwe kie kendief. Een verrassing geheel buiten het lijstje om. Speurend cirkelde de vo gel boven de patrijzen onder het takjes gordijn om ten slotte onverrichterzake weg te vliegen. Pleisterplaatsen Wij kort daarop ook. Met zoveel succes kun je niet thuis blijven zitten. De eer ste pleisterplaatsen, het Katse haventje en een door vogels geliefde pias bleken inderdaad dicht en leeg. De Zandkreek één veld ran schotsen, in de verte zelfs twee geheimzinnig ongedoken ijsheu- vels, verder zwaar beijsde steigerpalen, opgévrorern bakentonnen en een mis tige, lege horizon. Een gunstige verandering verraste ons aan de kop van de veerhaven. Alleen de haven zelf lag nog potdicht: van vlak er buiten en ver naar het oosten bleek de Schelde ijsvrij. Juist aan het noordelijk hoofd konden we de gevolgen al merken. Hier veel vogels nor juist binnen kijkerbereik. maar moeilijk her kenbaar wegens onze betraande ogen. de scherpe noordwester had hier vrij spel. We herkenden toch nog schol eksters, wulpen, kokmeeuwen (we had den er onderweg al één gezien met ge heel zwarte kop!), zilver- en mantel meeuwen, strandlopertjes en in het wa ter tussen de wlide eenden, kuifeendjes, een aantal bergeenden en veel grote zaagbekken. Dat laatste herinnert me aan de bij de P.Z.E.M. te Vlissingen neergeplofte grote zaagbek, die op de „zolder" door directie en personeel lief derijk werd verzorgd. Prachtig, stil lief dewerk onder 't dak van het reuzenge- bouw met zijn vervaarlijk gepijpte er op en een verheugend teken. In dit machtig bedrijf, dat elektriciteit levert ver bui ten de grenzen blijkt, dat de mens als onderdeel er van, geen machine behoeft te worden. Was die wilde eend van de Veerhaven maar zo wijs geweest naar het verwarmde bekken bij de P.Z.E.M- te vliegen, het was onze eerst doodge- vonden vogel. We zouden er nog drie vinden op de tocht, een mantelmeeuw op een akker, een meerkoet en een brandgans op de geheel met ijs bedekte „oesterput" achter Colijn. Ergens gaan we de dijk op, waar tegen het seborregebied nog een rand ijs ligt. Op de grens van het ijsveld, tegen het open water bevinden zich honderden vogels, waaronder we de scholeksters nog juist herkennen. Ze zijn te ver weg. Op een „putje" vlak langs de weg zien we een donkere vogel, die niet weg vliegt, ook niet als we stoppen. Onder dekking van de wagen kan ik alles voor een foto in gereedheid brengen. Zelfs als ik tevoorschijn kom, blijft de fraaie brandgans rustig staan. Ik „neem" hem snel en kan dan ook nog een plaatje maken van wat dichterbij. Wat meer in de richting Wissenkerke krijg ik later het vijfde exemplaar te zien, boven op de dijk maar reeds in alarmhouding. Scharrelende patrijzen Hier en daar op de akkers scharrelen patrijzen, die kunnen blijkbaar het best van alle grotere vogels hun kostje be machtigen. Vlak langs de weg zien we zo'n troep, wel ongeveer twintig tegelyk opvliegen. Een rij hoge „schieters" (Ita liaanse populieren) dwingt ze vlak voor ons de weg over te steken. Wat een prachtige aanblik, al die ge spreide staarten met hun roodbruine banden naast elkaar in de lucht te zien hangen. Op enkele plaatsen (er zijn er op Noord- Beveland nog niet veel) zien we don kere aardkoepels in stukjes weiland. Verse molshopen. In Brabant gold, dat weer gaan werken van de mollen als een zeker teken, dat de winter afscheid had genomen. We zagen de eèrste verse molshopen op 24 januari tussen Lewe- dorp en het Veerse meer, tijdens onze toch op vele plaatsen ook op Zuid-Beve land. Zou de Brabantse spreuk ook voor Zeeland, voor 't hele land gelden? Dat zullen de eerstvolgende weken ons wel j leren. We hebben nog niet eens alle waarne mingen opgesomd. Er zijn hier en daar bij duikers nog kleine plekjes open water. We zien er een groep wilde een den, die bijna geheel uit woerden be staat, alsof ze de wijfjes reeds tot broe den hebben aangespoord. Na het geval met het nu wel beroemde „ijs''eendekui ken kunnen we niet eens zeggen, dat dat „natuurlijk" nog te vroeg daarvoor is. is het WEEKBLAD voor ieder die zich jong voelt en van gezelligheid houdt. Abonneer U nu - U zult er alleen maar plezier aan beleven. Alleen Rosita geeft per jaar 4 uitstekende romans in fraaie band. Door inzending van onderstaande bon heb ik recht op deelname aan alle wedstrijden en andere voordelen. |sj: Vul in en verzend in open en- veloppe (4 ct. postzegel) aan :ia Rosita, Postbus 74, Haarlem. jp Ik abonneer mij op Rosita a 40 ct. per week of f5.20 per IS kwartaal. WOONPLAATS: (drukletters s.v.o.) 'i Juist voor we de terugtocht onderne- zwaait een donkere vogel op van de dijkhoek en zweeft af langs de dijk. Een buizerd, speurend naar muizen. Ook weer een vogel buiten ons verlanglijstje om. We beschouwen die sierlijke opzwaai, maar als een laatste groet van de winterse vogel wereld van Noord-Beveland. Misschien moeten we nog eens terug als de Zandkreek weer open is. Tot levenslang veroordeelde verlooft zich Dr. Sam Sheppard in Marion (Ver. Sta ten), die in 1954 tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld omdat hij zijn zwangere vrouw had doodgeram- meld, heeft zich vorige weck verloofd met een gescheiden Duitse vrouw uit Diisseldorp. Dit weet de Chicago Tribune te melden. De vrouw is de 33-jarige A. T. Johanns. moeder van een 9-jarig dochtertje. Sheppard heeft de vrouw de vorige week voor het eerst ontmoet tijdens een be zoekuur in de gevangenis. Volgens het blad is deze affaire geen zaak van liefde op het eerste gezicht. Het is integendeel de culminatie van een internationale vrijage van meer dan drie jaar, een vrijage die onderhouden werd met luchtpostbrieven, uitwisseling van foto's en goede diensten van Sheppards familie. John („Ole") Olsen. bekend uit de Ame rikaanse komedie Hellzapoppin, is zaterdag op 71-jarige leeftijd in Albuquerque, Nieuw- Ï.Iexico, overleden. Zijn partner. Chic John son. was al eerder gestorven. Beiden leden aan een nieraandoening. In de partij van Brasser en Allaart In het toernooi om de Zeeuwse Jeugd- titel werd door kampioen Piet Allaart een bijzonder sterke party gespeeld te gen M. G. Brasser, die samen het N. Me- liefste en F. de Haas op een gedeelde tweede plaats eindigde. Met zwart spe lend hezet Allaart vanaf de opening alle sterke centrumposten; wit ontwijkt het centrum en tracht via beide vleugels tas- tenderwys vast op de vijandelijke posi ties te krijgen. Goed gespeeld kan een dergelijke omsingeling wel succes heb ben, maar het vereist een grote spel- kennis. Wit speelt echter weinig over tuigend en gaat tegen het weldoordach te zwarte spel kansloos ten onder. Wit: Brasser Zwart: Allaart. 1. 33—28, 17—21; 2. 31—27, 21—26; 3. 39—33, 11—17; 4. 27—21, 16x27; 5. 32x21, 19—23. De door wit gekozen voortzetting naar veld 21 wordt weinig toegepast. Overi gens was de aanval op de korte vleugel destijds het sterke wapen van ex-wereld kampioen Raichenbach. 6. 28x19, 14x23; 7. 4439. 10—14; 8. 5044, 510 9. 33—29, 20—25. Tot hiertoe zorgden beide spelers voor fris openingsspel. De laatste zet van wit is listig: zou zwart hierop met 't voor de hand liggende 1419 antwoorden, dan volgt damslag door 3731, 41x32, 29—24, 32—28 en 34x5!!! Wordt 1419 echter voorafgegaan door 1722 dan is de schijf op 29 plotseling een obstakel voor de ontplooiing van wits eigen korte vleugel geworden. Om deze reden maken wij bezwaar tegen In Bengalen in India is een zo groot gebrek aan nieuwe studieboeken ontstaan, dat zich in een levendige zwarte handel in tweedehands boeken heeft ontwikkeld. De foto toont vele studenten, die, nu het begin van het nieuwe schooljaar hier nadert, op boeken- jaclit zijn gegaan in de straten bij de universiteit van Calcutta. 3329; bovendien begint wit hiermee de zo moeilijke'tweefronten strijd. 10. 35—30, 1419; 11. 40—35, 10—14; 12. 4410, 17—22; 13, 21—16, 6—11; 14. 49—44, 11—17. Hier beginnen de moeilijkheden voor wit zich reeds iets af te tekenen. Hij komt aan zijn korte vleugel één schijf te kort en besluit daarom tot 4944 om de zet 3024x24 voor te bereiden. Met het ver laten van veld 49 heeft hij zich echter tevens een kwetsbaar punt bezorgd. Zwart gaat onbekommerd voort een machtige centrumoositie op tc bouwen 15. 38—33, 1—6; 16. 42—38, 6—11; 17. 47—42, 14—20; 18. 37—31, 26x37. De 16e zet van zwart is uitstekend! De laatste zet van wit is fout en geeft zwart aanleiding nog krachtiger op te treden. Aangewezen was 3732, hoewel de wit te stelling dan ook na 2228, 17x37, 20—24 en 15x24 lastig blijft. 19. 42x31, 20—24 20. 29x20, 15x24; 21. 31—26, 2228!!; 22. 33x22, 17x28; 23. 3832, 28x37; 24. 41x32, 914; 25. 32—27, 11—17; 26. 4842, 4—10; 27. 4238, 10—15; 28. 3832, 17—21; 29. 26x17, 12x21; 30. 3228. 23x32; 31. 27x38, 21—26; 32. 39—33?, 21—29!! Keurig gezien van Allaart, die hier op verrassende wijze dam haalt. 33. 34x1, 25x34; 34. 40x29, 13—18; 35. 1x23, 19x50 en na nog enige zetten staakte wit de hopeloze strijd. In verband met. de internationale ont moeting tegen Frankrijk, is in de hoofd klasse van de zaalhandbalcompetitie slechts een wedstrijd vastgesteld en wel in het noorden des lands. In de districtsklasse Zuid B staat Breda de belangrijkste wedstrijd op het Tonido. Gezien de prestaties van de laatste tijd van Tonido mag een klei ne overwinning voor de Goesenaren worden venvacht. De andere wedstrijd tusen Taxandria en Tachos kan winst opleveren voor laatstgenoemde ploeg. In Goes zal voor de dames le klasse belangrijk zijn de ontmoeting tussen Neptunes en Volharding. Een kleine winst voor Neptunes, is mogelijk. De Tonido-dames kunnen winnen van Zee land Sport. In de heren le klasse zullen de reserves van Tonido en Hellas elkaar weinig toegeven. De uitslag zal hier niet ver van een gelijk spel komen te liggen. In de heren 2e klasse kan Nep tunes winnen van O.D.I. n en E.M.M. H lijkt te sterk voor Tonido III. Het programma luidt Hoofdklasse A dames D.E.S.-V K. District Zuid B heren: E.B.H.V.-Tonido; Taxandria-Tachos. Wedstrijden te Goes: veld 2: ma. Ro- bur A-Volharding; ma Zeeland Sport- Robur B; mp Hellas-Tonido. Veld 1: d 2e kl.: Luctor-O.D.I., dj. To- nido-E.M.M.; d. le kl.: Tonido-Zld. Sport; h. le kl.: Tonido H-Hellas II. Veld 2: dj. Hellas-O.D.I.; d. le kl.: Nep tunes-Volharding; h. 2e kl.: Neptunes- O.D.I. II; h. 2e kl.: E.M.M. Ü-Tonido III. Wedstrijden te Breda. Veld 1: hj. 1: S.O.A.-Desk; hj. 1: Were Di-K.S.B.; d. le kl. Were Di-Tachos; hd.: E.B.H.V.-Tonido; Taxandria-Ta chos; da. 1: Were Di-Actief; h. 4e kl.: E.E.H.V. in-Were Di d. 2e kl.: Ra- pid-Unï Animo. Veld 2: dj. 3e kl.: Be Fair-Rapid; h. 4e kl.: D.V.S.-Rapid IH; dj. 2e kl: Actief- Tachos; a. 3 kl.: Taxandria II-Uno Ani mo; ma. 2 kl.: EmBeE-I.V.O. II; h. le kl.: Longa-Velocitas; dj. 2e k!.: K.S.B.- Tachos; h. 4e kl.: D.V.S.-Velocitas ni; le kl.: S.O.A.-Longa. Be K.S.B.; h. 2: S.O.A.-Juliana; d. 2: Fair-Uno Animo; h. 1: S.O.A.-K.S.B.; d. 1: K.S.B.-Taehos; h. 4: Uno Animo- Taxandria II; h. 1: K.S.B.-Rapid. Veld 4: j. 1: Uno Animo-D.V.S.; j. 1: Rapid-Desk; j. 1: Tachos-Volt; dj. 3: I.V.O.-S.O.A. H; j. 1; D.V.S.-Desk; m 1: Were Di-I.V.O.; dj. 3: E.B.H.V. II- 3: Rapid-I.V.O.; m. 2: S.O.A.-EmBeE. S.O.A. II; j. 1: Uno Animo-Tachos; dj. Veld 5: dj. 2: Actïef-K.S.B.; hj. 2: Ta chos-Volt; m. 1: I.V.O.-Were Di; dj. 3: E.B.H.V. II-Be Fair; hj. 1: Dongen- Juliana; hj. 1: Desk-K.S.B.; hj. 2: Volt- E.B.H.V.hj. 2: D.V.S.-Tachos; hj. 1: Dongen-S.O.A.; j.: Volt-Rapid; hj. 1: Were Dl-Juliana. Europese titel kunstrijden101 deelnemers Een ongekend groot aantal deelnemers is ingeschreven voor de Europese kam pioenschappen kunstrijden en ijsdansen, die van 5 tot 10 februari a.s. in Boeda- past worden gehouden. 15 landen zullen in het nieuwe open ijsstadion van de Hongaarse hoofdstad door welgeteld 101 rijders en rijdsters worden vertegen woordigd. Er zijn 23 deelnemers in het herenkampioenschap, 22 hij de dames, 15 paren en 13 ijsdansparen. West- Duitsland komt met de grootste ploeg (14). Vervolgens meldden zich Tsjecho- Slowaltije met 13, Oostenrijk met 12, Engeland en Oost.-Duitsland elk met 11, Frankrijk en Rusland elk met 9, Zwit serland (7). Hongarije (6), Nederland, Polen en Italië met 2, België, Noor wegen en Zweden met elk 1. Nederland heeft Sjoukje Dijkstra, de titelhoudster, en Wouter Toledo ingeschreven. Ramses Sliaffy, Didi Ramati en Cruys Voorbergh in een scène uit „Aan de vooravond", het televisie spel van va/navond, dat onder re gie van Alexander Ramato door de N.T.S. gepresenteerd wordt. Overtreding c.a.o. door dwangpositie „Ik zat in een dwangpositie", ver duidelijkte de betonfabrikant H, uit Colijnsplaat. „Ik wil allerminst ontkennen dat ik fout ben ge weest". De fabrikant moest dins dag in Middelburg voor de econo-i misehe politierechter, mr. P. van Empel verschijnen, verdacht van betaling van te hoge lonen aan zijn werknemers. i Uitvoerig belichtte de fabrikant aUe moeilijkheden die verbonden' zijn bij het aantrekken van perso neel. „U moet begrijpen dat ik niet anders kón doen. Er waren veel opdrachten onder andere van rijkswaterstaat die binnen een bepaalde tjjd klaar moesten komen. Daarbij is de beton- industrie nu niet bepaald een aantrek kelijke industrie om in te werken". De fabrikant zag geen andere mogelijkheid dan het uitbetalen van lonen, die 35 tot 46% hoger waren dan de C.A.O. toe staat. ..De C.A.O. heeft nog niet voor iedereen een oplossing gebracht," gaf de econo mische politierechter toe, „het. is nog steeds een moeilijke kwestie. Maar wij hebben ons mét alle begrip voor uw moeilijkheden te houden aan de wet, zolang het nog niet anders is". De offi cier van justitie, mr. T. Lebret, vorder de een geldboete van 3000 subs, drie maanden, waarvan 2000 voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis luidde conform. Bij de elektricien B- J. G. uit Stave- nisse lagen de moeilijkheden op een heel ander terrein. Hij kon er maar niet in slagen de diploma's te beha len. nodig voor een vergunning tot uitoefening van zijn werk. „Ondanks die tekortkoming, heeft mijn cliënt genoeg praktische ervaring", vertel de de raadsman, mr. A. J. van der Hoeven. Niemand heeft ooit klachten over zijn uitgevoerde opdrachten. F,n uit deze verklaring van de burge meester blijkt wel, dat men de man niet wil missen in Stavenisse". De officier was niet optimistisch in zijn verwachtingen voor het behalen van de diploma's: „Wat de elektriciteit betreft, zie ik er geen licht in", merkte hij op. Ook voor loodgieter- en gasfitterswerk- zaamheden had de verdachte geen ver gunning. Het vonnis bestond dan ook uit drie veroordelingen, ieder van 100 waarvan 75 voorwaardelijk. De eigenaar van een patates-frites- kraam in Goes, P. A. v. D.. breidde zijn bedrijfje uit met een ijsbereider. Voor de politierechter sprak hij er nogmaals zijn verbazing over uit, dat hij daarvoor een proef voor een vergunning moest afleg gen. „Het is hier geen kwestie van zelf het ijs bereiden", voerde hij aan, „het ijs is kant en klaar, alles wordt door de machine gedaan". Een deskundige had evenwel verklaard dat de ingrediënten toch nog klaargemaakt moeten worden, De economische politierechter legde de enigszins verontwaardigde verdachte uit, dat «Ie machine gerechtelijk gezien kan worden als een verlengstuk van de hand. „Een koud kunstje", vond de offi cier van just itie, die een boeten van 20 vorderde. Het vonnis luidde conform de eis. De autohandelaar M. A. G. uit Krabben- dijke kreeg een geldboete van 500 waarvan 400 voorwaardelijk, omdat hij zonder te voldoen aan de vesti gingseisen in zijn bedrijf tweedehands auto's had verhandeld. Mr. Lebret wees er nog eens op dat men in officiële krin gen niet bepaald gunstig denkt over dit soort handel. Te vaak blijkt, dat de auto's allerlei onzichtbare gebreken heb ben. De verdediger van de kruidenier sier M. C. F. uit St.-Philipsland, mr. J. Zeegers, die tevens als ge machtigde kwam, vroeg de econo mische politierechter dringend de ze zaak enige tijd aan te houden. Zijn cliënte was ten laste gelegd dat zij drogistenartikclen had verkocht zonder vergunning. De officier eiste hiervoor een geldboete van „Dergelijke zaken zijn bij verscheidene van uw ambtsgenoten behandeld", wendde de advocaat zich tot mr. Van Empel. „en velen van hen hebben gra tie verleend of de zaken aangehouden Mr. Van Empel willigde het verzoek in. Op een kampeerboerderij te Nieuw- vllet, was in een schuur met kantine- bedrijf. slaapgelegenheid gemaakt voor een groep toeristen. De eigena resse, mejuffrouw -J. M. P. uil Nleuwvlict, verklaarde voor do poli tierechter dat zij niet wist dat daar voor weer een speciale vergunning De verhouding van de overheid tot de rand- gewesteh is een delicaat onderwerp. Het is een oud probleem. De provincies Zuid- en Noord- Holland, maar vooral de grote steden, hebben dikwijls op het regeringsstandpunt een overwe gende invloed gehad. Wij bemerken dat in_ het artikel van dr. M. Hartgerink- Koomans, Een spoorlijn voor Nederlands Limburg (1835-1856), in de kortgeleden verschenen tweede aflevering van de „Bijdragen voor de Geschiedenis der Nederlanden" (jaargang 1962). Wij komen in deze uitgebreide studie de naam van Dronkers tégen aan wie in 1846 een concessie werd verleend voor de aanleg van de Zeeuws- Limburgse spoorweg. Voor dit plan bestond in Limburg grote belangstelling, want in hetzelfde jaar was concessie verleend voor de lijn Aken-Maastricht. Er ontbrandde een strijd tussen Venlo en Roermond, die in de concessie-Dronkers een brug in het verschiet zagen, want de Maas moest gekruist worden. „De concessie bleef onuitgevoerd en kwam ten slotte te vervallen; dat echter de lands regering zich uit dit oogpunt (bedoeld wordt de verbinding van de drie zuidelijke provincies) levendig voor de plannen van Dronkers zou hebben geïnteresseerd en de mislukking als een ernstige tegen slag zou hebben gezien, laat zich niet aannemen, gelet op de gang van zaken in later jaren". Dit is wel zacht uitgedrukt. Toen wij ons met deze materie bezighielden, kregen we de stellige indruk dat de regering niets heeft nagelaten om het plan te torpederen. Vervolgens schrijft dr. Hartgerïnk-Koomans„Wat boven alles gold, was het belang der grote Hollandse koopsteden die preoccupatie scheen het gezichtsveld te verengen, zodat men andere belangen zelfs niet eens meer waarnam". Wij hebben in ons artikel over Dronkers wel de tegenwerking van de regering genoemd, maar uit deze studie blijkt duidelijk de vrees voor concurrentie. „Het feit dat Vlissingen (beginpunt concessie-Dronkers) een ijsvrije ha ven was, het hele jaar door gemakkelijk uit zee te bereiken en dus, zodra het maar verbinding met het achterland zou hebben, onverge lijkelijk veel beter gelegen dan toenmaals de Hollandse steden, speelt in de plannen van deze jaren én in de tegenstand die ze ondervonden, een grote rol". Dronkers had een vooruitziende blik. Hem stond een aansluitende stoombootdienst op Engeland voor ogen en een verbinding met de ontworpen lijn naar de Rijnprovincie. Hoewel het er met de financiën van de opvolgende concessiona rissen niet bepaald rooskleurig voorstond, is tegenwerking van Hollandse zijde toch mede een van de redenen waarom Zeeland twintig jaar op zijn spoorweg heeft moeten wachten. Met Limburg ging het dezelfde weg. Concessie na concessie werd door het de partement ter zijde gelegd. Holland kón Limburg niet missen; dat bleek duidelijk door het kolengebrek tijdens de eerste wereldoorlog. Nog in 1914 lag op het traject Nijmegen-Venlo slechts enkel spoor, ten zuiden daarvan begon weer een dubbele rijbaan. Het is het zelfde jaar waarin naast de spoorlijn op de Kreekrakdam een weg werd aangelegd. ZEEUWEN BIJ DE ELFSTEDENTOCHT Als sportliefhebber heeft het mij ten zeerste verbaasd, dat er in uw krant weinig aandacht is besteed aan de sport prestaties van de Zeeuwen bij de elfste dentocht. In uw krant van zaterdag 19 januari stond namelijk vermeld, dat J. de Jager en Goerée het verst zouden zijn gekomen, hetgeen onjuist is, want de heer P. van Akker uit Cadzand heeft het gepresteerd om als wedstrijdrijder tot in Dokkum te komen, ongveer 20 km voor de finish, wat op zichzelf een grote pres tatie is. De corespondent van uw krant te Cad zand heeft mij desgevraagd medege deeld, dit bericht te hebben doorgegeven, doch dit bericht kon niet meer worden geplaatst. .n het vervolg zou ik het op prijs stellen dat in uw krant ook hieraan aandacht werd besteed. Een sportliefhebber, uit Cadzand. HUIZENBOUW IN VEERE et grote verbazing heb ik in de P.Z.C van zaterdag jl. het gemeenteraadsver- slag gelezen van de gemeente Veere. In deze vergadering werden door de heer Mol dingen gezegd, waar vele Veerena- ren het roerend mee eens zijn. Aan het eind van die vergadering sprak de bur gemeester er zijn spijt over uit, dat het aantal inwoners over 1962 met een flink aantal personen is afgenomen. Maar wat wordt er in Veere gedaan, om de jongelui die met trouwplannen rond lopen in Veere te houden? Wanneer er in Veere zelf. alleen dure huizen gebouwd worden, komen deze jongelui voorlopig nog niet aan beurt. Tenzij zij genegen, zijn. om in één van de oude huizen te gaan wonen, waar menig jong vrouwtje wel voor terug schrikt. Het gevolg hiervan is dat de meeste jongelui zich in een andere ge meente vestigen. Ik denk dat de burgemeesters van die gemeenten aan het eind van 1963 geen terugloop, maar toename der bevolking kunnen melden, waar scholen, zaken e.d. wel verheugd over zullen zijn. Veere, J- Boshom-Repko. (Advertentie) Snerpende pijnen voor en na door opstijgend xnurbrandt Bennies blussen het vuur onmiddellijk. Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in dc maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't mo ment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen, Rennies - een plezierige remedie; sma kelijk enonopvallend. nodig was. „Ik hoorde dat pas toen wy de groep al uitgenodigd hadden. Het was op dat moment te laat om de groep nog af te zeggen". Tevens was haar ten luste gelegd yoghurt tc hebben verkocht zonder vergun ning. Voor heide feiten kreeg ver dachte, conform de Cis, een boete van 10. „De brouwerij was natuurlijk allang blij. dat ze een sufferd had gevonden, die z(jn hals door de strop wilde steken", was de mening van mr. Van Empel. Die „sufferd" was de verdachte P. S. uit Vlissingen, die zijn café uitbreidde met een pensionkamerverhuurbedrijf, op aanraden van een brouworij, De eis voor deze overtreding luidde 20. De politierechter vond het blijkbaar ernstiger dan de officier, want het von nis was 100 waarvan evenwel 80 voorwaardelijk. De verdachte J. B., vennoot van een firma uit Kamperland, verkocht op het kampeerterrein „De Banjaard" allerhande artikelen zonder hiervoor een vergunning te hebben. Nadat hij zonder resultaat getracht had het vereiste diploma te behalen, vroeg hij ontheffing aan. Ook dit lukte niet. De officier vorderde viermaal 75. de politierechter vonniste aanmerke lijk lager: vier maal 5. „Het souve- nirbedrijf is tegen woordig zo uit gegroeid. dat horloges daar niet meer In gemist kunnen worden", was de stelling van de winkelier P. L. uit Vlissingen, die een bedrijf heeft in Middelburg. De economische politie rechter wees verdachte op de con currentie, die hij daarmee de horlo- giers aandoet, en vonniste met 75. GEEN GRATIE VOOR OORLOGSMISDADIGERS De Provinciale Zeeuwse Courant van 26 januari j.l. brengt uittreksels uit toe lichtingen, welke aoor de hoogleraren prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe in het Nederlandse Juristenblad werden gegeven als repliek op de gedeeltelijk scherpe kritieken te gen hun voorstel, om nog vier Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten welke oorspronkelijk werden veroordeeld tot de doodstraf, later bij gratie gewijzigd in gevangenis voor levenslang. 'De repliek gaat echter aan de kern van het probleem voorbij. De twee professo ren geven toe, dat de veroordeelden zich hadden schuldig gemaakt „aan misdaden, die aan monsterachtigheid nauwelijks enige weerga vinden" en aan deelname aan „afschuwelijke wreedhe den van de bezetter". Met andere woor den: De veroordeelden hadden bewust en voortdurend alle gevoelens en nor men van, menselijkheid met voeten ge treden met een woord, „onmenselijk" gehandeld. Mogen nu zulke mensen aanspraak maken op medelijden en, al leen omdat zij een menselijk gezicht dra gen, daarop rekenen, weer als gewone mensen aan de menselijke samenleving te worden terug gegeven? En dan aan welke samenleving, aan de Duitse, waar groepen van oude en nieuwe politieke medestanders hen als martelaren zullen ontvangen, of soms aan de Nederlandse samenleving, welke zjj onvoorstelbaar hadden geschonden? De door de professoren naar voren ge brachte vrijlatingen van oorlogsmisda digers. deels in ons land, deels in Bel gië en Frankrijk zijn geen bewijzen, dat hun voorstel gerechtvaardigd is, omdat bij deze vrijlating wel hoofdzakelijk po litieke redenen een rol hebben gespeeld. Evenmin is dit hun verwijzen naar het Nederlandse strafrecht, daterende uit 1881. Noch dit strafrecht, noch andere wetboeken, zelfs niet do bijbel, hebben kunnen vooruitzien, tot welke dimen sies van onmenselijkheid mensen van de 20e eeuw na Christus in staat kunnen zijn. Helaas zijn wjj nog ver verwijderd van een algemeen geldend en doorvoerbaar strafrecht, om de herhaling van derge lijke onmenselijkheden te voorkomen. Maar door medelijden met de terecht veroordeelden, met strafverzachtingen en edelmoedigheid wordt dit doel beslist niet bevorderd. Deze zienswijze heeft evenmin te doen met wraak of haat als het opsluiten van psychopaten of gees- leszieken ter bescherming van de maat schappij, maatregelen welke ook soms levenslang moeten worden toegepust. Vlissingen ir. H. Ehrlich OVERLAST VAN DUIVEN in de P.Z.C. las ik vorige week een stukje over woudduiven die dc spruitjes in de volkstuintjes tc Drelschor opaten zodat de schade niet gering geacht moet worden. Als bewoner van de Noordwestzijde van Walcheren met zijn fraaie bossen heb ik eens geglimlacht. Als bcroepskweker kan ik meedelen dat alle tuinders, boeren en ook particulie ren hier een héél jaar door last hebben van vretcrij door duiven. Terecht is er dan ook mijns inziens in dc tuinbouw- commissic der Z.L.M. op aangedrongen om dc gelegenheid tot afschot van dui ven on andere onbeschermde vogels niet te beperken. Een opkomende teelt als de winter bloemkool js hier door duivenvraat be langrijk kwetsbaarder dan elders. Uiteraard is het niet leuk zo 'n fraaie vogel te schieten maar 't bestaansrecht gaat voor. Denk aan de koe en de bief stuk! Oostkapellc. W. Bommclje. GESPRONGEN GASBUIS Ik las in dc krant van die familie in Zierikzee, nu mijn broer en zijn gezin (Dorpsstraat 14) zijn al voor de derde keer uit hun huis gemoeten, doordat dc hoofdleiding voor hun huis gesprongen was. Nu vim de week suisde het gas weer binnen, mijn schoonzuster moest de kachel uitlaten en geen vuur aanste ken en dut op winterdag! Dat moet je eens in dc nacht hebben! Serooskcrke (W.) Oostweg 31. RIJVAARDIGHEIDSEISEN Omdat dc heer H. M. W. Westerlaken zo zeker vun z'n zaak ls, stel ik voor, op kosten vun ongelijk, een onpartijdige commissie tc benoemen, bestaande uit 3 leden, die als goede mannen, naar bil lijkheid en in hoogste ressort, zullen uit maken of dc auteur H. M. W. Westerla ken. al dan niet geblunderd heeft in z'n ieerboekjes „Eisen voor Rijvaardig heid", herdruk juli 1961 en herdruk augustus 1962 en eerder of nog later. Vlissingen. M. B. cie Blieck. Noot redactie: discussie gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6