„ZWARE, MAAR GEEN DODELIJKE SLAG" Denemarken niet in E.E.G. zonder Engeland Zomeravondfeesten van Zierikzee komen terug Kritiek op P.v.d.A. in zitting raad Oostburg Kwestie gehelde-Rijn" doorkruist Kreekrakplan „Navarra" in Rotterdam voor f 226.000 verkocht Reims-Feijenoord op televisie KUNSTRIJDEN OP TELEVISIE G0ESE MUZIEKVERENIGINGEN WILLEN REPETITIELOKAAL DONDERDAG 31 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT 9 EDWARD HEATH BRACHT IN LAGERHUIS VERSLAG UIT BONN ZAL EUROPESE BELEID CONTINUEREN de bij zijn aankomst dat het „onder de „Wat in Brussel is gebeurd betekent een zware, maar geen dode lijke slag voor de Europese eenheid", zo heeft de leider van de Britse delegatie naar de besprekingen met de E.E.G., onder minister Edward Heath, gistermiddag in het Britse Lagerhuis gezegd. Heath bracht verslag uit van het verloop der besprekin gen van maandag en dinsdag in de Belgische hoofdstad. „De gebeurtenissen van de afgelopen weken hebben aangetoond dat vele men sen in Europa ons een volledig aandeel in de totstandkoming van een Verenigd Europa willen laten hebben. De rege ringen van vijf leden-staten, die geza menlijk 120 miljoen inwoners hebben, hebben duidelijk laten blijken dat zij tot diegenen behoren die dezelfde opvat tingen over de Europese eenheid hebben als wij", zo zei Heath. Er is volgens hem een basis aanwezig voor vriend schap en goodwill in de toekomst. Sympathie Namens de Labourpartij bracht Harold "Wilson onderminister Heath hulde voor de inspanningen die deze zich getroost had. Heath kon verzekerd zijn van de sympathie van de oppositie, zo zei hij, hoewel de socialisten gekant blijven te gen de Europese politiek van de rege- ring-Mac-Millan. De leider van de liberale partij, Grimmond, vond het tragisch, dat Groot-Brittannië niet een der stich- Het staat thans vast dat de voet balwedstrijd Reims-Feijenoorci voor de kwartfinales om de Euro pabeker. die woensdag 6 februari in Parijs wordt gespeeld, geheel door de A.V.R.O.-televisie zal worden uitgezonden. Het com mentaar wordt verzorgd door Jean Smits. De uitzending begint oir^ 20.30 uur en eindigt öm 22.15 Willy Jaegers in Beneluxploeg Voor de zaterdag 23 februari in de Sporthal Zuid te Amsterdam te houden vier-landenwedstrijd keurturnen heren zijn de ploegen van West-Duitsland en de Benelux thans bekend. Voor West-Duitsland zullen uitkomen Gunther Lyhs, tweede bij de Duitse kampioenschappen. Wiliy Jaschek en Kurt Michel. Laatstgenoemde is kam pioen paardspringen van Duitsland. In de Beneluxploeg' iljn opgenomen dc Nederlandse kampioen' Willy Jaegers do kampioen van België André Van- daele en de comingman van Luxem burg' Ady Stephanetti, Bevroren kerstsfeer eind januari plaatsen in Vlissingen is"liet nog steeds kerstfeest. Op de Klei ne .Markt staat een grote, zij het afge takelde spar, en precies in liet hartje van het Ketje Wulffplein slingeren uit gedoofde lampjes lusteloos lieen en weer tussen bruin en grijs geworden „kerst- groen". Het beeld herinnert aan Kerst mis, maar het is een gedegenereerd beeld, wat onwezenlijk, omdat het al 31 januari 1963 is. Temperaturen van gemiddeld min tien graden Celsius, zoals we die in de af gelopen weken hebben beleefd, hadden niet alleen drijfljs op de Westers'chelde en gladde wegen ten gevolge, maar ook een harde grond. En daarin Is het nu eenmaal moeilijk spitten. BovendieD gaat de veiligheid van hel verkeer bo ven alles en daaraan hebben dc ge meentewerklieden hun handen vol gehad in de afgelopen weken. Maar zodra de grond wat losser wordt zullen de denne- oomen worden weggehaald, vertelde men ons bij de dienst gemeentewerken. De kerstbomen op de Zcilmarkt, het Bella- mypark, de Kleine Markt en de ..zuil" van takken rondom dc lichtmast op het Betje Wolffplein. Verlaat kerst feest dus in Vlissingen. totdat de tem peraturen hogere waarden zullen aan gaven. En dat kan volgens een bekende Nederlandse almanak nog wel een tijdje duren (Foto P.Z.C.) ters van de gemeenschappelijke markt is. Het Britse verzoek om toe treding is veel te laat ingediend, zo meende hij. Ondenkbaar Premier Jens Otto Krag van Denemar ken, die gistermiddag voor een kort bezoek in Londen arriveerde, verklaar- De Westduitse regering betreurt het dat men er, ondanks de inspanningen die vijf van de zes E.E.G.-landen zich heb ben getroost, niet in geslaagd is over eenstemming te bereiken over de voort zetting van de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de ge meenschap. Dit staat in een verklaring die gis termiddag na een vergadering van het Westduitse kabinet onder voor zitterschap van bondskanselier Adenauer werd uitgegeven. Voorts wordt gezegd, dat de regering haar beleid in de richting van de econo mische en politieke éénwording var Europa zal voortzetten. Ongelukkig Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zegt in een ver klaring dat het mislukken van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. „hoogst on gelukkig" is. Amerika is echter var mening, dat dit de ontwikkeling var een krachtig en verenigd Europa slechts kan vertragen. In andere vorm Van de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats te Budapest neemt de N.T.S. reportages over op vrij dag 8, zaterdag 9 en zondag 10 februari. De uitzending op vrijdag 8 februari duurt van 22.40 tot plm. 23.25 uur en betreft het ijsdansen voor paren, afge wisseld met demonstraties van de best geplaatste heren. Zaterdag 9 februari wordt van 19.50 tot plm. 21.00 uur een rechtstreekse repor tage overgenomen van de vrije figuren voor dames men ziet dan dus Sjoukje Dijkstra rijden en demonstraties van de beste paren ijsdansen. Deze reporta ge heeft tot gevolg, dat de K.R.O. zijn programma al om 19.00 uur begint en om plm. 21.00 uur voortzet en dat het N-T.S.-journaal wordt uitgezonden van 19.30 tot 19.50 uur. Een en ander met dien verstande, dat mocht Sjoukje Dijk stra of één van haar naaste concurren ten eerder rijden dan 19.50 uur, het pro gramma tussen 19.00 en 19.50 uur daar voor onderbroken wordt. Zondag 10 februari volgt dan nog van 17.00 tot plm. 19.00 uur een directe re portage van de demonstraties door de best geplaatste deelnemers. Alle uitzendingen worden door Piet Duinker van commentaar Prog rammas „van eigen bodem" ZIERIKZEE krijgt zijn zomer avondfeesten terug. Dat staaf thans wel vast, nu de raad op de begroting voor 1963 een subsidie heeft uitgetrokken van f 2500 voor het actiecomité „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen". Op nieuw zal deze in de wandeling als Z.O.V. aangeduide groep initiatief nemers de organisatie op zich ne men, aangezien de V.V.V. Zierik zee na herhaald aandringen heeft gemeend voor de „eer" te moeten bedanken. In de nabije toekomst zullen deze bij toeristen en eilandbewoners gul ontvan gen zomeravondfeesten een geheel an der karakter krijgen dan tot nog toe het geval is geweest. De heer M. C. Doeleman heeft deze week in de raad een tipje van de sluier over de plannen opgelicht. Het is de bedoeling, dat pro gramma's „van eigen bodem" zullen worden gebracht op het openlucht feestterrein van het Zierikzeese Haven plein. Voorwaarde voor. deze eigen opzet Is. dat. he.tzelfde programma zes keer per zomerseizoen naar voren geschoven moet kunnen worden. Om dit met suc- te kunnen doen heeft „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen" een van week tot week wisselend vakantiepubliek no dig. Zodra Schouwen-Dulveland via Grevelingendam en Haringvlietbrug een verbinding met Goeree-Overflakkee en de randstad heeft, kan dit plan, deze nieuwe opzet van ae zomeravondfeesten in de praktijk worden beproefd. „Maar dat durven we dit jaar nog niet aan", zo verduidelijkte de heer Doeleman. Daarom kan Zierikzee en zijn omgeving voor het zomerseizoen 1963 een serie zomeravondfeesten tegemoet zien in de trant van enkele jaren geleden: een op treden van in het hele land bekende ar tiesten. Bij de bespreking van dit punt in de raad van Zierikzee gaf de heer L. Th. Fennema (prot-chr.) de organi satoren nog een raad mee: „probeer het peil iets op te trekken. Het was nu vaak op het zeer lichte genre afgestemd". De heer Doeleman repliceerde daarop: „We hebben al eerder gelijktijdig met het artiestenoptreden op net Havenplein een orgelconcert in de Grote Kerk ver zorgd gedachtengang daarbij was, dat paal perk dient te worden gesteld aan de dragen, die daarvoor tot nu toe zijn uit gegeven. Ten opzichte van 1962 is de subsidïeljjst toegenomen met 57 procent en is het aantal lidmaatschappen van de gemeente Zierikzee gestegen met 11 procent. In totaal is op de begroting voor 1963 aan subsidies een bedrag van 28.181 uitgetrokken. Voor lidmaat schappen 1605.In de toekomst zul len b. en w. alleen bjj de begrotingsbe handeling subsidieverzoeken in overwe ging nemen. Drie posten op deze lange lijst van „goede gaven aan instellingen en ver enigingen" trokken in de raad de nodige aandacht: de bijdrage aan de Z.V.Ü. een éénmalig bedrag voor de viering van de onafhankelijkheidsfeesten 1000) en het gemeentelijk aandeel voor het Zeeuws Studiefonds. In het eerste geval zagen de heren de subsidie graag van 750 op 1000 gebracht en in het laatste werd gepleit voor een verhoging van 5 naar 7% cent per in woner. Nauwkeurig ging men op de lijst na, waar wel iets kon worden „afgekne pen" en na veel heen en weer gepraat werd ten slotte bepaald, dat 178 van de reservering ten behoeve van een mu seum voor het Zeeuws Studiefonds be stemd zal. zijn. Van de post voor de vie ring van de onafhankelijkheidsfeesten zal 250 worden afgehaald ten gunste van de Z.V.U. Aardappelexport volgende week op vergunning Van volgende week donderdag, 7 febru ari af, zal voor do export van consump tieaardappelen een vergunning nodig zjjn. Het produktschnp voor aardappe len heeft hiertoe bij wyze van voor zorgsmaatregel besloten. In een circulaire aan de exporteurs heeft het meegedeeld dat de maatregel dient om „eventuele moeilijkheden die in verband met de bijzondere weersom standigheden in West-Europa zouden kunnen ontstaan voor de Nederlandse aardappelmarkt, te zijner tijd het hoofd te kunnen bieden". De vergunningen zullen een beperkte geldigheidsduur hebben. Voor goedgekeurde en geplom beerde pootaardappelen geldt de maat regel niet. Mosselstand Het plan om opnieuw Zierikzee met zo meravondfeesten in de belangstelling van het recreatiepubliek aan te bevelen kreeg in de raad ieders waardering mee. Algemeen sprak men er wel zijn bevreemding over uit, dat de V.V.V. is blijven weigeren enig initiatief in deze richting te ondernemen. „Wat zou meer od zijn plaats zyn geweest", zo vatte mr. K. A. Keuning (p.v.d.a.) deze ge dachtengang samen. Intussen heeft de visserijvereniging „Helpt Elkander" zich bereid verklaard de zomeravond feesten op te fleuren met een „mossel stand". De discussie over dit nieuwe leven in een oude attractie viel in het kader van een bespreking van de subsidiepolitiek ■an het gemeentebestuur. De algemene Feijenoord won van elftal van Cannes Feijenoord, dat het zonnige zuiden dacht op te zoeken voor de laatste voorberei dingen voor de Europese bekerwedstrijd tegen Reims, is daarin niet geslaagd. Voorlopig althans niet, want de oefen wedstrijd die de Rotterdammers woens dag in Cannes tegen een versterkt plaatselijk elftal speelden, vond plaats onder barre omstandigheden. Het veld was bedekt met een dikke sneeuwlaag en tijdens de wedstrijd beperkten dikke neerdwarrelende vlokken het zicht tot enkele meters. Er waren dan ook slechts honderdvijftig toeschouwers en men kan aannemen dat het merendeel daarvan niet eens uit vrije wil was ge komen. maar er zat als „spion" voor Reims, Veel wijzer zullen zij niet zijn geworden. Feijenoord deed het rustig aan. legde het'accent op de verdediging en won met 1-0, doordat middenvoor Kruiver in de vijftiende minuut de enige doelrype kans van de Rotterdammers benutte. Het elftal van Cannes ver sterkt met de Monaco-spelers Hess. Ta- berner, Thomas en Mistre opereerde voortdurend aanvallend, zonder evenwel gevaarlijk te kunnen worden. De Rotter damse verdediging greep steeds reso luut in en bleek zich op het gladde ter rein goed thuis te voelen. Minder goed vlotte het in de aanvalslinie. De acties werden in een te langzaam tempo uit gevoerd en de enige doelrype kans kreeg Feijenoord in de vijftiende mi nuut, toen spil Allonneau inplaats van weg te werken dc bal voor dc voeten van Kruiver schoof, die slechts in het verlaten doel behoefde te schieten (1-0). Voor het overige stelden de verrichtin gen van het Feijenoord-team dc kriti sche Franse kijkers enigszins teleur. Goederenvervoer op de Rijn drukker Het goederenvervoer op de Ryn langs Lobith is in de eerste tien maanden van 1962 met 1,3 miljoen ton of twee procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode van 1961. In to taal werd 58,8 miljoen ton geregi streerd. Toename was er in het verkeer stroom opwaarts (37,9 tegen 36,5 miljoen ton, daling in het verkeer richting zee (20,9 tegen 21,0 miljoen ton). Nederland had een aandeel van 45,6 miljoen ton (44,0) of 78 procent, België kwam tot 10,6 miljoen (10,7) en Frankrijk tot 0,97 miljoen ton (1,19). Aan rechtstreeks Rijn/zee- verkeer was er 1,59 miljoen ton (1.61). Voor de drie grote zeehavens waren de cijfers: Rotterdam 34,1 miljoen ton (32,5) of 58 procent), Antwerpen 5.6 miljoen ton (5,6) of 9,5 procent en Amsterdam 3,1 miljoen ton (3,4) of 5,3 procent. Gedenkplaat op de caissons in Schouwse dijken Het dageljjks bestuur van het wa terschap „Schouwen-Duiveland" heeft besloten, om op de caisson in de ringdijk aan de Schelphoek én op een van de vier caissons te Onwerkerk een gedenkplaat aan te brengen. Tien jaar na de ramp stelt het bestuur van het water schap vast, dat deze caissons al gemeen worden beschouwd als monumenten-op-zichzelf, die te vens aangeven de grootsheid van het herstehverk. Immers bij de Schelphoek is de betonkolos, die voor de helft bo ven de dijk uitsteekt, een aanwijs baar rudiment van de moeite, die de dijkenherstellers zich hebben getroost om het brede en diepe stroomgat te bedwingen. In het krekengebied van Ouwerkerb kan men tussen de nu voor recreatie bestemde gronden en plassen de situering van de vier Phoenix- caissons, die daar op 6 november 1953 op hun plaats werden ge bracht, reconstrueren. Nu rijks waterstaat zijn plannen tot op richting van een nationaal mo nument op een van de beide mar kante punten in de Schouwse zee wering heeft Iateu varen, wil het waterschap de herinnering aan het rampherste! niet laten ver vagen. Op elk van de aan te bren gen gedenkplaten zullen de datum van de ramp, die van de dichting en die van het aanbrengen van de plaat worden vastgelegd. In algemene beschouwingen Fractie onthield stem aan verhoging precario- en reinigingsrechten In de gemeenteraad van Oostburg zijn woensdagavond algemene beschouwin gen gehouden over de gemeentebegro ting 1963- De beschouwingen hadden minder betrekking op de inhoud van het lijvige boekwerk, als wel op de min of meer pessimistische inhoud van de toe lichting daarop. Verder dwaalden de woordvoerders wel eens van de hoofd zaak af om in politieke beschouwingen te treden. Zo zei de heer E. Dekker (prot. chr.) onder meer iiette betreuren dat de P.v.d.A.-fractie zijn stem niet liad gegeven aan de tegenwoordige wet houders, terwijl in de bestuurlijke crisis tijd van enkele jaren geleden een derde wethouderszetel voor hen klaar lag, die zij toen niet ambieerden. Het verheugde hem dat de oude rekenin gen nu eindelijk waren goedgekeurd, waarmee nu maar voor goed een streep onder het verleden moet worden gezet. Voorts pleitte deze spreker voor opna- BRABANTS COMMISSARIS „Plan op langere termijn" „Het Kreekrakplan is een plan op lange termijn en een nationale zaak, waarvan de aandacht niet door kleinere plannen mag worden afgeleid. Reeds van het begin is het Kreekrakplan doorkruist door het probleem van de Schelde-Eijn- verbinding". Dit verklaarde woensdag dr. C. Kortmann, com missaris van de koningin in Noord-Brabant bij de beantwoor ding van de algemene beschou wingen, die over de provïnciebe- Woensdagmorgen is het 7137 brt metende Ar gentijnse vrachtschip „Navarra" van de rede rij Antliares Maritliima in Buenos Aires onder de hamer gegaan. Voor 226.000 werd de N.V. Frank Rijsdijk te Hen drik Ido Ambacht, eige naar van een 20 jaar oud schip, dat siuds 1.1 fe bruari van het vorig jaar verveloos aan boei 77 van de Rotterdamse Waalhaven aan de ket ting beeft gelegen van wege een zware schul denlast. Reeds tweemaal eerder werd een gerech telijke verkoop van de „Navarra" aangekon digd. Beide keren werd deze geannuleerd omdat besprekingen tussen schuldeisers en de Ar gentijnse reder met als inzet de voldoening van de schulden, in een ver gevorderd stadium zou den zyn. Men is echter nimmer tot een vergelijk gekomen. Gisteren heeft dus de doodsklok geluid over de „Navarra", het Liberty- schip dat tegen januari 1962. beladen met rijst en schulden, de Wester- schelde opvaart met be stemming Antwerpen. Dan komt het bericht dat de Antwerpse haven autoriteiten de Argen tijn niet wensen te ont vangen. alvorens garan tiesom is betaald. De „Navarra" kiest ceti voorlopige ligplaats voor de Vlissingse rede om op het geld aat uit Buenos Aires moet komen, te wachten. De rederij echter laat, on danks de vele telegrafi sche verzoeken van de kapitein, niets van zich horen. De „Navarra" komt de haven van de Sinjorenstad niet binnen. De bemanning van het schip is er trouwens ook niet al te best aan toe: proviand en brandstof dreigen op te raken. Geld is er ook niet meer als de bemanning op 16 januari zijn laatste spaarcenten uitgeeft voor het verslepen van het schip binnen de Vlis singse haven: op de rede levert de „Navarra" ge vaar op voor schepen die Antwerpen wel bin nen mogen. De schulden last blijft evenwel druk ken en half januari be sluit de deurwaarder de „Navarra" aan de ket ting te leggen. Nog steeds geen geld uit Ar gentinië en dus nog steeds geen voedsel en brandstof voor de be manning. Verschillende instanties helpen echter de ergste nood te leni gen. Op 8 februari komt het bericht dat de „Navar ra" naar Rotterdam mag varen om de lading rijst te lossen. Schip en be manning kwijten zich mistroostig van bun taak. Maar ook in de Maasstad staan Engelse, Belgische en Nederland se schuldeisers t rappe lend van ongeduld op hun geld te wachten. Buenos Aires blijft ech ter zwijgen Daarna heeft men nog wel pogingen aangewend om reder en schuldeisers tot een vergelijk te bren gen. maar het blijft bij pogingen. Inmiddels ligt de „Navarra" als een spookschip, stevig ver ankerd, in de Rotter damse Waalhaven. Na verloop van tijd krijgen de schuldeisers er ge noeg van en willen geld zien. Men besluit dan op 23 mei het schip in een openbare rechtzitting te verkopen. Een week voordat het doodvonnis zal worden uitgesproken wordt de verkoping ech ter geannuleerd. Schuld eisers en rederij zouden zich opnieuw rond de ge sprekstafel hebben ge schaard. Het succes was kennelijk niet overweldi gend. want half augus tus verschijnen weer ad vertenties in de kranten: op 26 november wordt de „Navarra" verkocht. Weer wordt de verko ping geannuleerd. Men weet het nu zeker, reder en schuldeisers zullen tot een vergelijk komen. De bemanning van de „Na varra" maakt dit touw trekken niet mee want het heeft Rotterdam al lang verlaten. Over het resultaat van de nieuwe besprekingen hoort men lange tijd niets tot eind 1962 de definitieve ver koop van de „Navarra" wordt bepaald op woens dag 30 januari 1963. Woensdagmorgen dan hebben de schuldeisers eindelijk hun zin (lees geld) gekregen, de rede- rjj in Buenos Aires is de „Navarra" kwjjt en het schip zelf zal binnen niet al te lange tijd veranderd zijn in een vormeloze hoop schroot. grotïng 1963 zijn gehouden. „Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben In dit verband echter steeds bij' de regering vooropge steld, dat, hoe dan ook, de moge lijkheid van een zeehaven voor West-Brabant moest worden open gehouden. Als gevolg' van de verschillende discus sies over het plan wordt het Beneluxka- naal nu meer naar het westen gedacht dan in het oorspronkelijke plan was ge projecteerd en dat het liavenbekken nu niet ten westen, maar ten oosten van dit kanaal is gesitueerd". „De uitvoering van het Kreekrakplan is niet alleen een taak Voor de provincie. Het kan daarom niet anders dan stimu lerend werken, wanneer er in verschil lende belangenkrlngen discussies ont staan", betoogde dr. Kortmann. Discus sies over deze materie stellen Gedepu teerde Staten op hoge prijs, aldus de commissaris. Dat er momenteel verschil lende geluiden worden gehoord in rap porten en publikaties; die afwijken van de oorspronkelijke visie op de situering van de verschillende objecten in dit plan, noemde dr. Kortmann niet verwonder lijk. Het oorspronkelijke plan was im mers In hoge mate bedoeld tot het uit lokken van nieuwe mogelijkheden. Hij was evenwel van mening, dat de plan nen op korte en die op lange termijn elkaar niet behoeven te blokkeren. IFerfegroep Ten aanzien van de doo'r de minister ingestelde werkgroep meende de com missaris, dat het een aanzienlijke vooruitgang genoemd mag worden dat de minister die vroeger van een „regionale aangelegenheid" sprak nu deze werkcommissie heeft in gesteld met de opdracht de mogelijk heden voor het oostelijke Scheldebek- ken en die voor een zeehaven voor West-Brabant, te onderzoeken. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben er met grote nadruk op aange- Zijn de marinemannen volgens de oudgedienden van de zeilschepen in de tegenwoordige tijd nog maar amper zeelieden, het feit dat de Engelse marine-officieren op de foto linnen overschoenen aantrek ken, moet hun wel helemaal vreemd voorkomen. En toch kan ■men dergelijke dingen in het atoomtijdperk tegenkomen. In het opleidingsinstituut van de Royal Navy in Greenwich staat sinds kort een kernreactor, welke ge bruikt wordt bij de instructie aan marinepersoneel. Feijenoord speelt tegen Toulon Indien er zondag opnieuw niet gevoet bald wordt een door Feijenoord inge wonnen advies bij de grondtechnische dienst van de K.N.V.B. wijst wel in die richting zal Feijenoord zaterdag 2 februari in Zuid-Frankrijk uitkomen te gen de Franse tweede divisieclub Tou lon. Oorspronkelijk stond er voor zater dag een ontmoeting met een militair team op het programma. N.T.B. en N.T.S. vragen „Stichting" te bemiddelen De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (N.T.B.) en de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) hebben Ln een ge meenschappelijke brief aan de „Stich ting van de Arbeid" verzocht te willen bemiddelen in het conflict, dat gerezen is tussen de N.T.B. en de N.T.S. Over de voorwaarden waaronder musici kun nen optreden voor de televisie. In de brief wordt geconstateerd, dat het er niet naar uitziet, dat rechtstreekse onderhandelingen spoedig tot overeen stemming zouden leiden, zodat beide partijen besloten hebben de bemiddeling van de „Stichting van den Arbeid" in te roepen. drongen spoed te zetten achter het werk van de groep, zodat gelijk met het ont- werptractaat aangaande de Schelde- Rijnverbinding ook minstens een inte rimrapport van deze werkgroep ter tafel zal liggen", merkte spreker op. Voor wat de uitvoering van de eerste fase van het Kreekrakplan betreft, was de commissaris van mening, dat het niet zo moeilyk Is daaraan te beginnen, maar dat men ook moet kunnen overzien of die eerste fase ook past in de verdere fasen. VERZOEK AAN B. EN W. Huisvestingsprobleem bedreigt voortbestaan De drie Goese muziekverenigingen heb ben b. en w. van Goes een schrijven toegestuurd, waarin met klem wordt aangedrongen op de beschikbaarstelling van een nieuw repetitielokaal. In de huidige repetitieruimte, die niet ulleen te klein, maar ook te vochtig is, heb ben de muziekverenigingen geen ont plooiingsmogelijkheden, aldus de brief schrijvers. Zij willen, dat b. en w. hun huisvestingsprobleem als een urgentie- geval zien. In het schrijven verklaren de ver enigingen. dat zij te kampen hebben met een ernstig ruimte-tekort. Daar door wordt de uitbreiding van de verenigingen geremd en is het hou den van extra repetities in verband met deelneming aan concoursen en wedstrijden niet mogelijk. Gezien de zeer beperkte repetitieruimte is het ook niet mogelijk het bestaande ver enigingswerk tot volle ontplooiing te laten komen. „Euphonia" en „Ho sanna" repeteren wekelijks in een lokaal van de openbare fröbelschool, terwijl „Excelsior" de repetities houdt in de prof- dr. Kohnstamm- school. Verder wordt gesteld, dat er onvoldoen de ruimte is voor het opbergen van het materiaal en het instrumentarium. De huidige bergruimten zyn zo vochtig, dat de instrumenten er door worden aange tast. Dit heeft reeds financiële conse quenties gehad zo blijkt uit het schrij ven. De slechte accommodatie maakt het ook moeilijk de Goese jeugd aan te trekken. Bovendien is het ontbreken van enige sfeer in de repetitielokalen een ernstige belemmering om de jeugdige en ook vele oudere leden enthou siast te maken voor dc vereniging, waarvoor zy zich als lid hebben opge geven. Sinds 1 945 is het met de huisvesting van de Goese muziekverenigingen steeds bergafwaarts gegaan, zodat de vereni gingen reeds tal van jaren over een huisvesting beschikken beneden alle mi nimum-eisen, die men er redelijkerwijs aan zou mogen stellen, zo wordt in het schrijven opgemerkt. De huisvestings problemen, waarvoor geen oplossing schijnt te bestaan, gaan een ernstige bedreiging vormen voor het voortbe staan van de verenigingen, aldus het schrijven. De raadsleden van Goes heb- "len van dit verzoek een afschrift ont- angen. -me van de wethouders in de vereniging van gemeentesecretarissen en ontvan gers en voor meer mogelijkheden in de vrije woningbouw. Kritiek had de heer Dekker op de nieuwjaarsrede van bur gemeester Van Leeuwen van 3 januari. Daarin Zijn volgens hem veel streekbe- langen aan de orde gesteld. Was het niet verstandig geweest daarover met de be trokken instelingen te praten, zo vroeg hij. De begroting zelf noemde de heer Dekker uitgesproken zwak- Vooral nu de bouw van het zwembad er uit is ge laten. Tenslotte vroeg bij herziening van het subsidiebeleid en reservering van gelden voor het 100 P.Z.E.M.-plan. Boemerang De heer P. J. van Hee zei namens de P.v.d.A.-fractie grote waardering te hebben voor de samenstelling van de be groting en de duidelijke preadviezen. Het verheugde hem, dat het bouwrijp maken van het bungalowpark in een vergevorderd stadium verkeert. Over het woningcontingent 1963 was hij min der enthousiast. Volgens hem moet het college van b. en w. verder aandringen op vervanging van de noodwoningen en uitvoering van verdere nïtbreïdingsplan- nen. De straatverlichting voldoet volgens de P.v.d.A.-fractie niet meer aan de behoefte van deze tijd. Deze leden zeiden bij monde van de heer Van Hee begrip te hebben voor de geldbe hoefte, maar toch meenden zij tegen de precario- en reinigingsrechten te moeten stemmen. Het opvoeren van het gemeentelijk belastingpercentage zal volgens dé P.v.d.A.-fractie als een boemerang gaan werken. De heer P. Barendregt (gem. belangen), mede sprekend namens de heer C. Ie Nobel (lijst le Nobel) zei grote bewonde ring te hebben voor organisatie bij en uitvoering van het sneèuwruïmen. Hij was van mening, dat in 1962 in Oost burg veel werk is verricht. Hij hoopte op wat meer bedrijvigheid in de vrije sector van de woningbouw. De heer Barendregt zei voorts bevreesd te zijn voor een te veel aan commissies, waardoor zijns in ziens de gemeenteraad op de tweede plaats drei^: te komen. „De raad be stuurt de gemeente", aldus de heer Ba rendregt. Hij sprak verder de hoop uit, dat dit jaar ergens geld zal worden ge vonden voor realisering van het zwem badplan. Zowel de heer Barendregt als de heer W. C. de Coene (k.v.p.) vroegen of de preadviezen niet aan de pers konden worden gestuurd, nadat de raad deze hadden ontvangen. Met kranteknipsels toonden zy aan, dat bepaalde kranten melding hadden gemaakt van zaken, die in de gemeente staan te gebeuren, zon der dat de raad daarvan al op de hoogte was gesteld. Pers en preadvies „De pers, waarin U „het publiek" moet zien", aldus burgemeester J. L. van Leeuwen, wil gaarne worden in gelicht over de gemeentelijke zaken. Het blijkt dat sommige persorganen deze taak zeer serieus opnemen en de preadviezen zo spoedig als moge lijk is in hun bezit krijgen. Verder zal het U bekend zijn, dat sommige kranten eerder op de dag verschijnen dan de eerste postbestelling. Het aan houden van preadviezen tot na de raadsvergadering onthoudt de men sen van vrije meningsvorming". Ove rigens wilde hij wel de mogelijkheid bezien de voor de pers bestemde stukken met een latere postbestel ling mee te geven. Burgemeester Van Leeuwen dacht, dat de toelating van de wethouders tot de B., S. en O.-vereniging te overwegen is, maar zijns inziens zou daarbij toch een andere figuur worden geschapen. Een nieuwjaarsrede zei hij te willen beschouwen als een persoonlijke visie van de burgemeester. Zeker moet die geen aanleiding tot discussie worden. Voor wat betreft de zwakheid van de begroting zei voorzitter Van Leeu wen, dat het er om gaat welke finan ciële mogelijkheden er zijn en wat men met de gelden doet. Het 100 procent- plan van de PZEM noemde hij nog een dusdanige onzekere zaak, dat daarvoor gelden reserveren voorbarig zou zijn. Het subsidiebeleid is volgens hem ge makkelijker te bepalen in een commis sievergadering, waarin de raadsleden vrijer kunnen spreken. Zwembad zwembad uit de weg te ruimen, wordt een overdekt instructiebad en door de beperktheid van de omvang met distributie van de badgelegenheid zal het niet worden gebouwd voor vreem delingen maar uitsluitend voor plaat selijk- en streekgebruik. Als de moge lijkheid bestaat ergens lege plekken op te vullen met vrije woningen dan zal de gemeente dat eloofde hy. Op een vraag van de heer Van Hee of de „stille armen" in deze koude periode kunnen worden geholpen, zei burge meester Van Leeuwen dat dit een moei lijke zaak is „omdat deze armen zich stil houden". De heer D. Geuze (prot. chr.) noemde het vreemd, dat de P.v. d-A.-fractie tegen gemeentelijke belas tingverhoging is. Er is mij gezegd dat dit politiek niet te verkopen is. aldus de heer Geuze. Hij noemde deze opvat ting fout omdat het hier een algemeen belang betreft. „Het is het goed recht van deze fractie om neen te zeggen, maar dan moeten zij aangeven waar de middelen dan wel vandaan moeten ko men". zo besloot de heer Geuze. - EUROPESE TITELSTRIJD SCHAATSEN: 5 MIN. T.V. Daar de organisatoren van de Europese schaatskampioenschappen, die zaterdag 2 en zondag 3 februari in Göteborg wor den gehouden, bezwaren hebben tegen rechtstreekse Eurovisie-reportages ran dit evenement en zelfs gekant zijn tegen reportages, die alleen voor het eigen land zijn bestemd, heeft de N.T.S. po gingen ondernomen om een eigen film cameraman met regisseur en commen tator te sturen. Men zou dan beide da gen filmverslagen van de belangrijkste wedstrijden kunnen maken en deze in Zweden kunnen monteren tot reporta ges van een half uur en 20 minuten, die dan via het Eurovisienet naar Neder land gezonden konden worden Ook hiertegen opperde men bezwaren. Men was nog wel bereid beide dagen de vijf minuten durende fïlmreportage af te staan, die de Zweden zelf vervaards gen. Deze nu zal zowel zaterdag als zondag worden uitgezonden na afloop van het avondprogramma, maar nog voor de tweede uitzending van het N.T.S -journaal. Arie Kleywegt voorziet de filmverslagen ter plaatse van com mentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5