mee It voor u SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief SUNIL {klankbord] TWEEDE KAMER DRINGT AAN op hogere reizigerstarieven N.S. Gratiëring van in strijd met „De vier in Breda" de gerechtigheid Kamer verbolgen over chef generale staf Verkeer en waterstaat in de Kamer VREES DAT INVESTERINGEN IN HET GEDRANG ZULLEN KOMEN K.L.M.-D1RECTEURD0ET BEROEP OP KAMERS VAN KOOPHANDEL „Eén wereldwijd multilateraal systeem vormen" NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Predikanten schrijven ministerraad DONDERDAG 31 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat, waarmee de Tweede Kamer gisteren in de late namiddag een begin maakte, hebben de woordvoerders van de meeste fracties er bij de minister op aangedrongen zo spoedig mogelijk een gun stige beslissing te nemen op het verzoek van de directie der Ne derlandse Spoorwegen om de reizigerstarieven te mogen ver hogen. De Kamer vreest namelijk, dat door langer uitstel van een tariefsverhoging voor het reizigersvervoer de noodzakelijke investeringen mede als gevolg van de exploitatietekorten in het gedrang zullen komen. De heer J. de Ruiter (c.h.) betreurde het, dat de verliesgevende situatie aan leiding geeft tot beperking van de inves teringen voor de aanleg van spoorlijnen in het Europoortgebied en bij de Zuider zeepolders en voor de aanleg van een spoorlyn van Amsterdam via Schiphol naar Den Haag- Hij pleitte dan ook voor verhoging van de reizigerstarieven. Ook de liberale heer R. Zegering Had- ders drong hier met kracht op aan. Hij kritiseerde het vroegere besluit van de regering om alleen een verhoging van de tarieven voor het goederenvervoer toe te staan. De heer B. A. A. Engelbertink (k.v.p.). dr. E. P. Verkerk (a.r.) en de heer J- Smallenbroek spraken in dezelfde geest. Lening Alleen ir. S. A. Posthumus (p.v.d.a.) en de heer Jager (c.p-n.) waren van een andere mening. Voor de heer Posthumus was het de vraag of ver hoging van de reizigerstarieven zou leiden tot het verdwijnen van de te korten bij de N.S. Dit laatste achtte hij alleen mogelyk, wanneer de N.S. de gelegenheid krijgt tot expansie en modernisering. De heer Posthumus dacht hierbij meer aan een door de staat gegarandeerde lening. In het algemeen liad de Kamer veel waardering voor het beleid van de mi nister en de staatssecretaris. Vooral de heer Zegering Hadders (v.v.d.) gaf aan zijn tevredenheid uiting. Wetgeving Ook de heer Posthumus kon wel enige waardering opbrengen. „Er was wel wat gedaan", vond de socialistische woord voerder- Maar dat gold niet voor wat de wetgevende sector betreft. Nog steeds wachten wij op de bijdragenwct Delta werken en op de wet op de waterveront reiniging, allemaal fundamentele zaken, grote belangen verbonden zijn. Dr. Van Deursen overleden Dinsdagavond is in de ouderdom van 71 jaar overleden dr. A. van Deursen, voorzitter ran de Nederlands Cliristelij- ke Relsvereniging en een befaamd ken ner van het Midden Oosten. Dr. Van Deursen werd in 1891 te Rot: terdam geboren en was aanvankelijk werkzaam als onderwijzer aldaar. 1918 werd hij leraar aan de h.b.s. Sneek en op 1 september van dat j; trad hij op als zodanig aan de christe lijke h.b.s. en het Willem Lodewijk gymnasium te Groningen, waar hij ook als leraar aan do Christelijke kweek school was verbonden. Tot aan zijn pen sionering is dr. Van Deursen leraar in Groningen geweest. Hij promoveerde in 1931 aan de universiteit te Amster dam op een ethnologische studie tot doc tor in de faculteit der letteren en wijs begeerte op een dissertatie getiteld „Der Heilbringer". Dr. Van Deursen was vanwege de Ge nerale Synode der Gereformeerde Ker ken deputaat van de geestelijke verzor ging van Nederlanders in het buiten land en hij was ook curator van de Cal- vijnacademie in Kampen. Tal van boeken zjjn van zijn hand ver schenen. Daarvan noemen wij zijn Bij bels Beeld Woordenboek en zijn bijbelse atlassen. Zijn boeken zijn in vele talen vertaald. Dr. Van Deursen speelde ook een rol in do bekende quiz „Tot ziens in Jeruzalem". Poulenc overleden Do Franse componist Francis Poulenc Is woensdagmorgen in zijn woning te I arys aan een hartaanval bezweken. HU was 63 jaar. ZEVEN MILJOEN SCHADE DOORBRAND INEEN CHOCOLADEFABRIEK BH de brand in een chocoladefabriek te vcghel is volgens de directie vnn de fabriek het gehelo produktiegedeclte verloren gegaan. De directie heeft zyn waardering uitgesproken over het voort varend optreden van de Veghelse vrij willige brandweer. Dank zij dit optreden konden behouden blyven net ketelhuis, het grootste gedeelte van het transfor matiehuis, het Unntoorgcdcclte, d< kleed- en wasruimte, de medische afde ling en de kantine. Het bedrijf ls ver zekerd, evenals het materieel van diverse aannemers dat bij de brand in het perceel aanwezig was. De totale materlüle schade schat de di rectie voorlopig op zeven miljoen gul den. Het reeds aangenomen personeel zal in dienst bliiven, zij het, dat een aantal van hen gedurende een bepaalde periode andere werkzaamheden zal wor den opgedragen. De verkoop van de pro- dukten zal met stagneren aangezien het Engelse bedryf in Slough bij Londen vol gens de directie in staat is alle produk- ten te blijven leveren. Het afgebrande fabrieksdeel zal herbouwd worden. De vertraging in de produktie hoopt men tot zeven maanden te beperken. eerste gevolgen. De mislukking van de besprekingen over Engelands toetreding tot de e.e.g. wordt door de Britse rechterUjke macht niet als een verzachtende omstandigheid voor ont stemde Engelsen beschouwd. De 41-jari- ge Henry J. w. Phillips werd gistermor gen veroordeeld tot een boete van 20 pond en hij kreeg een rijverbod van een juur wegens rijden in staat van dronken schap, hoe hij ook pleitte, dat hij een vroegtijdig slachtoffer van de mislukking in Brussel was. „Toen ik het nieuws gisteravond hoorde, is het me waar- schynlyk naar m\jn hoofd gestegen", zei hj. Oesterproef mus als symptoom de kwestie van het oesterproefbassin in het Veerse Gat. Dit is een zaak, die hier al acht jaar speelt en die de belangstel!" heeft van twee departementen. De ene minister schrijft echter in zijn memorie van antwoord, dat ieder uitstel ontoelaatbaar is, terwijl de minister van Verkeer en Waterstaat het reeds aar een ieder bekende bedrag niet in zijn be groting opneemt. Er had hier veel meer coördinatie moeten z^jn tussen de depar tementen en met de betrokken kamer commissie. Over de persberichten, dat er een oplossing in zicht zou zijn voor de Schelde-Rijnverbinding toonde de heer Posthumus zich verheugd. Hij hoopte, dat het ook zou komen tot af schaffing van de Rijnvaartpremies. K.L.M. De K.L.M. kwam af en toe ook nog even ter sprake- De heer Posthumus drong er bij minister Korthals op aan om de jz cyfers over 1962 van de K.L.M. mede te delen. De heer Zegering Hadders zei de indruk te hebben, dat een van de grote problemen van de K.L.M. is de slechte interne communicatie. De minister en de staatssecretaris zul len vandaag antwoorden. Streven naar vrijheid in de lucht Mr. L. H. Slotemaker, een van de drie K.L.M.-directeuren die per 1 april zullen aftreden, is gisterochtend naar Parijs vertrokken, waar liij als voorzitter een tweedaagse vergadering gaat leiden van de luchtvaartcommissie van de Interna tionale Kamer van Koophandel. Doel van deze bijeenkomst, waaraan delega ties uit de gehele wereld zullen deelne men, is een discussie over de uitwisse ling van landingsrechten in het inter nationale luchtverkeer. Mr. Slotemaker hoopt bij de kamers van koophandel gehoor te vinden voor zijn streven althans een gedeeltelijke ..vrijheid in de lucht" te bewerkstelligen. Hij acht dit niet alleen in het belang van het luchtverkeer zelf, maar vooral ook in dat van de reizigers. Inmiddels heeft mr. Slotemaker in een schriftelijke verklaring aan de kamers van koophandel gememo reerd, dat 1962 vooral wegens over capaciteit een slecht jaar voor de luchtvaart is geweest. In 1959 vlogen er" in de wereld 12 nieuwe straal vliegtuigen, eind 1961 waren het er Mr. Luns somber over toekomst van de E.E.G. Minister Luns verwacht, dat er de ko mende weken een intensief overleg zal zjjn tussen Bonn, Rome en de drie liene- luxhoofdstedcn en dat men dan wellicht tot een gemeenschappelijke gedragslijn zal komen over do kwestie van Enge lands toelating tot de E.E.G. De heer Luns verklaarde dit gisteravond in een vraaggesprek voor de K.R.O.-microfoon, nadat hem gevraagd was iets te zeggen over verdere onderhandelingen „met een lege stoel". De heer Luns is intussen over de toe komst van de E.E.G. niet erg optimis tisch. Desgevraagd verklaarde hij: „Het verdrag blijft natuurlijk bestaan, maai er zijn een aantal regelingen die op het moment moeten worden genomen, een aantal ontplooiingen, waarvan de uit voering grote moeilijkheden zal meebren gen. Men dient te bedenken dat het ver trouwen tussen de zes wel een heel ern stige knak heeft gekregen, en dat de grote politieke teleurstelling die thans door ons is ondervonden uiteraard zijn weerslag zal hebben, ook in het E.E gebeuren. En dan tenslotte wat politieke san- werking tussen de zes betreft: daarvan kan ik nu reeds zeggen, dat daar voor lange tijd niets van in komt, tenzij een volstrekt nieuwe situatie ontstaat en Engeland tenslotte zal meedoen". Foto: toen minister Luns bij de Trèves- zaal arriveerde, lichtte hij galant als al tijd, zijn hoed voor de fotografen. 609 met nog 402 in bestelling. De fezamenlijke vervoerscapaciteit van e straalvliegtuigen, die in 1961 over de Atlantische Oceaan naar Noord- Amerika vlogen, was gelijk aan die van niet minder dan 250 zeeschepen van de grootte van de Queen Mary'- Slotemaker bepleit vervolgens c instelling van een wereldwijd multilate raal systeem. Zowel de I.C.A.O., de in ternationale organisatie van de regerin gen voor de burgerluchtvaart, en de I.A.T.A., het overkoepelend orgaan van de luchtvaartmaatschappijen zelf, zijn met hun pogingen in een impasse ge raakt en menen thans, dat de tUd voor nieuwe discussie over dit onderwerp nog niet rijp is. Daarom kunnen thans alleen de Inter nationale Kamers van Koophandel een forum vormen voor de verwezenlijkin; van een betere regeling in de lucht. Brandt nog steeds kandidaat voor kanselier schap Naar aanleiding van beweringen van de zijde der Christen-Democratische Unie heeft de Duitse socialistische partij mee gedeeld, dat burgemeester Brandt haar kandidaat blyft voor het kanselier- schap. Alle berichten over meningsver schillen tussen de partij en burgemeester Brandt in verband niet het afgelaste bezoek van deze laatste aan Kroesjtsjew tydens diens verblüf in Oost-Berlyn, zijn ongegrond, aldus de S.P.D. SNEL-WERK IN WOERDEN In Woerden is dezer dagen bewe zen, dat het in een tijd van over spannen arbeidsmarkt, bouwstop en stagnatie door vorst, toch wel mogelijk is een bijzondere presta tie op bouwgebied te leveren. Vorige week woensdagmorgen brandde binnen een uur het nog bijna nieuwe houten schoolgebouw af, dat sinds een jaar in gebruik is bij het openbaar en het christelijk onderwijs ieder met drie lokalen. Nauwelijks waren de departementen in Den Haag de volgende morgen ge opend of het Woerdens gemeentebe stuur en de inspecteur van het lager onderwijs stelden al pogingen in het werk om op korte termijn de noodza kelijke rijksgoedkeuringen te krijgen. Zij werden nog dezelfde dag door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en door het ministerie van sociale zaken en volkshuisvesting telefonisch toegezegd. De bouwer van de school, een houtfirma in Hardinxveld-Giessendam, di zelfde dag met de voorbereidingen van de bouw van een nieuwe school begon, zegde de burgemeester, de heer H. H. C. Vos, in dit geval toe, bereid te zijn tot een bijzondere prestatie. Nadat het onderzoek naar de oorzaak door de brandweerinspectie en de re geling van de schade met de verzeke ringsmaatschappij waren afgewerkt, werd donderdag met de opruimwerk- zaamheden begonnen. Dragline-machi nist en personeel van de vrachtauto werkten de gehele zaterdag door. Zaterdagavond om half zeven lag het terrein gereed om de herbouwers te ont vangen. Maandag in alle vroegte ver schenen zij en gisteren, een week na de brand, was men reeds bezig met de plafonds van de nieuwe school. Als zich geen bijzondere stagnaties voordoen, dan zullen de kinderen binnen twee maanden na de brand de school weer gebruik kunnen nemen. ZAAK SPRANG-CAPELLE OP 27 FEBRUARI VOOR HOF IN DEN BOSCH Verdacht van moord op de gebroeders Van Zeist te Sprang zal de 26-jarige M. van der S. uit Sprang-Capelle op woensdag 27 februari terechtstaan voor het gerechtshof in 's-Hertogenbosch. De zaak werd vorig jaar aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De 26-jarige kantoorbediende Van der S. wordt ten laste gelegd dat hij op de avond van 1 september 1961 de twee be jaarde landbouwers T. en H. van Zeist met een stuk ijzer om het leven heeft gebracht. Van der S. had bij de broers geld geleend en zij wilden hem geen langer uitstel van terugbetaling geven. De rechtbank van 's-Hertogenbosch had Van der S. overeenkomstig de eis tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ver oordeeld. Van der S. is van dit vonnis in hoger beroep gegaan, omdat rechtbank voorbedachte rade bewezen achtte. Van der S. ontkent, dat hij de gebroeders Van Zeist met voorbedachte rade om het leven heeft gebracht. Wellicht debat over Franse buitenlandse politiek Naar aanleiding van de weigering der Franse regering om een debat over de buitenlandse politiek in de Senaat te doen houden, heeft de Senaat gistermid dag met 166 tegen 73 stemmen beslo ten een delegatie uit de commissie voor buitenlandse zaken naar de premier af te vaardigen om nadrukkelijk op het houden van een dergelijk debat aan te dringen. Het conflict tussen regering en Senaat nam gistermiddag de scherpste wending sinds het ontstaan ervan na de volks stemming van oktober vorig jaar. Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. ~Ac Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het ver gelen van nylon e.d. tegen. Het Wereldgebeuren Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! Neem zelf de proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695, Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. Sun J7.2K 200C LIEDJE EEN DROOMBEELD" GAAT NAAR EUROVISIE SONGFESTIVAL De N.T.S. heeft gistermiddag meegedeeld, dat een jury, bestaande uit Dolf van der Linden (voorzitter)Jan de Cler, Ferry, Lex Karsemeijer, Bert Paige, Pi Scheffer en G. Stappershoef, het liedje heeft gekozen waarmee zangeres Annie Palmen zaterdag 23 maart. Nederland zal ver tegenwoordigen op de internationale finale van het Eurovisie Songfestival 1963 in Londen. De ke\is van de jury is gevallen op ,JEen droombeeld" van P(eter Goe- mans, die zowel de tekst als de muziek maakte, In de Rudy Carrell-show van 8 februari zal Annie Palmen de Nederlandse kijkers met dit liedje laten kennismaken. Defensiebegroting aanvaard Prof. Oud hield minister hand boven het hoofd (Van onze parlementaire redacteur) „Het recht van de officieren om in beroep te gaan bij het ambte narengerecht blijft onverkort ge handhaafd. Dit is niet alleen mijn mening, maar ook die van de chef van de generale staf". Deze ver klaring legde de minister van de fensie, ir. S. H. Visser, af in de Tweede Kamer op de laatste dag van de behandeling van zijn be groting. De Kamer had zich namelijk zeer ver bolgen getoond over de chef van de "ïerale staf, de luitenant-generaal A. van den Wall Bake, die in een bijeen komst van opper- en hoofdofficieren had gezegd, dat officieren er geen ge woonte van moesten maken al te vlug met ondergeschikte zaken naar de amb tenarenrechter te lopen onder het mot to: „Baat het niet, dan schaadt het niet". Minister Visser had reeds in eerste in stantie verklaard, dat het niet de be doeling is om het procederen door of ficieren moeilqk te maken, maar men moest niet voor ieder „wissewasje" naar de rechter lopen. dere gratiëring wenselijk moet achten. Dit nu schijnt ons een bedenkelijk mis verstand. Naastenliefde „Een verdere gratieverlening aan de vier laatste nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers zonder dat van een radicale ommekeer in hun geestelijke instelling is blijk gegeven kan door de betrokkenen zelf en bun belaas nog zo talrijke hele en halve geestverwanten slechts verstaan worden als een vergoelijking van bun daden en bedoelingen. Wij zijn er ten stelligste van over tuigd, dat noch het belang van de vier gevangenen, noch de zaak van de menselijkheid in het algemeen en wel allerminst die van de evange lieverkondiging met verdere gratieverlening gediend is. En indien iemand zou menen, dat om andere, bijvoorbeeld nationaal-politieke belangen, hiertoe zou moeten worden overgegaan, dan willen wij daar zeer ernstig tegen waarschuwen". Geen enkele zaak gediend met invrijheidstelling Dit schrijven de drie predikanten die zich reeds eerder met een open brief te gen het pleidooi van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe voor gratie verlening keerden, aan de raad van mi nisters. De predikanten K. H. Kroon (Ned. Herv.), F. Kuiper (Doopsgezind) en Th. Scharten (Ev. Luthers) reageren in hun brief op de nadere toelichting van de hoogleraren in het Nederlands juristenblad van 26 januari „WIJ willen niet herhalen hetgeen wfj in onze open brief naar voren hebben ge bracht, aldus de predikanten, maar wel op een speciaal aspect ingaan, dat naar ons voorkomt, in deze zaak het belang rijkste is". „Door velen wordt het namelijk zo voor gesteld, als zou een beroep op christelij ke barmhartigheid, vergevingsgezind heid en naastenliefde in deze zaak bete kenen, dat men op grond daarvan ver- Het gebod der naastenliefde, door Jezus uit de wet van Mozes naar voren gebracht wordt, is in Le viticus 19 vers 17 en 18 namelijk niet alleen verbonden met een afwijzing van alle wraakzucht, doch allereerst met een nadrukkelijk gebod tot open lijk terechtwijzen van de falende naaste. Wanneer zulk een duidelijke afwijzing van begaan onrecht thans achterwege blijft, wordt niet alleen aan de gerechtigheid tekort gedaan, maar daardoor juist de naastenliefde tot een onwaardige frase gemaakt. Belangrijker dan het beroep op menslie vendheid en edelmoedigheid in het alge meen achten wü de verwijzing naar Je zus' opdracht aan de zijnen om hun vij anden lief te hebben en te bidden voor wie hen vervolgen. Want wij hebben hier naar onze overtuiging inderdaad van doen met vijanden in de diepste zin, welke dit woord hebben kan. Massamoord Deze vier mannen zijn destijds onder meer veroordeeld op grond van hun schuld aan de tijdens de tweede wereld oorlog in hoofdzaak op volstrekt weerlozen gepleegde massamoord. Zij deden dit niet allereerst ten gevolge van een ziekelijke afwijking, met de be doeling om roof te plegen of perverse lusten te bevredigen. Wellicht zullen hun misdaden samenhangen met aange boren individueel-misdadige neigingen, welke dan door de geestelijke atmos feer, waarin zij in Duitsland opgroeiden, ten sterkste werden geprikkeld. Maar de diepste achtergrond is niet zulk een be trekkelijk „gewone" aberratie. Neen, deze in „christelijk Europa" opgegroei de mannen hebben destijds met de be weging, die op geheel hun volk zijn stempel drukte, welbewust gekozen te gen het getuigenis van de bijbel. Zij hebben zich daarmede geplaatst tegen over Hem, die zichzelf daarin als enige bron van genade en waarheid heeft wil len openbaren. Immers, zij hebben Gods keuze van zijn volk Israël afgewezen en geloochend. Daarmede hebben zij zich tot Gods vijanden gemaakt. En met de dichter van de 139e psalm belijden wij, dat zij daardoor ook ons tot vijan den zijn geworden". Recht doen Tot slot betogen de drie predikanten dat, „wanneer wij dan luisteren naar Jezus' woord over de liefde tot onze vij anden, wij niet alleen tot het besef wil len komen, dat hun zonde ook de onze hud kunnen worden, maar toch wel bo venal vragen, dat. aan de ernst van deze overtreding volledig recht wordt, ge daan. De weg tot ommekeer en daar door de mogelijkheid tot levensvernieu wing wordt geblokkeerd, indien de volle ernst van dit begrip niet meer in reke ning wordt gebracht". Stormpje Bij de replieken brak het stormpje los. De liberale heer Couzy, zelf oud- generaal, sprak van een „vaderlijke" vermaning van de chef van de gene rale staf. Juist een vaderlijke ver maning zal de officieren verhinderen naar de rechter toe te gaan. Scherp was vooral de heer Blom (p.v.d a.) die de minister vroeg de erecode van officieren schriftelijk ter inzage van de leden te leggen. De heer Blom diende een motie in, al leen door leden van zijn fractie onder tekend, waarin de Kamer uitspreekt, dat recht van officieren om beroep in te stellen onverkort moet worden ge handhaafd. De lieer Blom zei echter bereid te zijn de motie weer in te trekken, indien de minister een bevredigende verklaring aflegt. Volgens de heer Jan Maenen (k.v.p.) was door de uitspraak van de chef van de generale staf een zware psychologische druk gelegd op de offi cieren. Hulp Met enige spanning hoorde de Kamer vervolgens de woorden aan van de grijze liberale leider, prof. Oud, die op de voorgrond wilde stellen, dat het in een rechtsstaat een groot goed is als voor iedere ambtenaar en militair wanneer zij menen, dat hun onrecht is aange daan, de mogelijkheid bestaat om be roep in te stellen op een onafhankelijke rechter. Hij ondersteunde de verklaring van de minister, dat de uitspraak van de chef van de generale staf geen beperking inhoudt van het recht om in beroep te gaan. De minister zegde toe de zaak nog eens met de chef van de generale staf te zul len bespreken, maar hij wilde niet vol doen aan een verzoek van de heer Maenen om een brief te doen uitgaan naar de officieren. De heer Blom trok hierop zyn motie in. Incident By de artikelsgewijze behandeling van de begroting ontstond een klein incident toen prof. Vondeling, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, het woord verkreeg om te verklaren, dat de minister de Kamer in een moeilijke positie had ge plaatst. Wij kennen het beleid slechts ten dele, aldus betoogde de heer Vondeling. De regering weet wat gevraagd is door de Navo, zij weet ook wat door ons aan de Navo toegezegd is en de regering weet de kosten van haar plannen. Maar de regering wil die kosten niet medede len onder net motief een opvolger niet te willen binden. Voorzitter Van Thiel onderbrak hier de heer Vondeling door op te mer ken, dat het. nu ging om de bedragen en dat de algemene beschouwingen zijn geëindigd. Prof. Vondeling dacht echter, dat de regering verplicht was de bedragen te noemen, die voortvloeien uit het beleid, waarvoor nu de goedkeuring wordt gevraagd. Minister Visser meende, dat het onjuist zou zijn in te gaan op de opmerkingen van de heer Vondeling, dat hij dat hac gedaan bij de algemene beschouwingen Prof. Vondeling verklaarde ten slotte dat uit het feit, dat de P.v.d.A.-fractit' haar goedkeuring aan de begroting niet onthoudt, niet mag worden afgeleid, dat de P.v.d.A. het eens is met het beleid. De Kamer aanvaardde ten slotte de be groting zonder hoofdelijke stemming. De P.S.P. en de C.P-N. kregen aan tekening te hebben tegengestemd. De minister en de beide staatssecretarissen kregen hierna vele handen te drukken. Schrale troost Bijna unaniem heeft de Westeuropese pers gisteren de houding van gene raal de Gaulle veroordeeld. Zelfs vele Franse bladen vielen de regering in Parijs af voor Londen een schrale troost. De meeste Eritse bladen zyn. nu het overleg over toetreding tot de E.E.G. is mislukt, van mening dat Engeland Europa niet de rug mag toekeren en dat uiteindelijk Europese eenheid met Enge land onvermijdelijk is. Een uitzondering vormen de Daily Ex press (onafhankelijk rechts) en het communistische dagblad Daily Worker, die beide krachtige tegenstanders van Britse toetreding zijn. De koppen van deze bladen luidden respectievelijk: „Glorie, glorie hallelujah, alles is voor bij" en „Dat was de markt Frank rijk wil niet buigen en het overleg stort ineen". De andere bladen gaven voor het meren deel uiting aan hun teleurstelling over het mislukken der besprekingen en aan kritiek op de Franse houding. Zij hiel den zich voornamelijk bezig met de toe komstige Britse politiek. Zo schreef De Times dat Engeland Eu ropa niet de rug mag toekeren omdat het dan voor altijd de gedachte aan aan sluiting bij de gemeenschappelijke markt kan opgeven. „De onmiddellijke taak is de eigen zaken weer op orde te stellen. Men is al heel laat met een nieuwe aan pak en daarom is er geen enkel excuus voor verder uitstel". De Guardian was van mening dat de schok die door het afbreken der bespre kingen is veroorzaakt evenveel invloed op de zes als op Engeland zal hebben en dat de gehele toekomst van Europa's betrekkingen met de V.S. thans in ge vaar is. „Wanneer de gevolgen worden overzien zal men wellicht een nieuwe poging doen om Engeland binnen Euro pa te brengen maar dit kan niet gebeu ren zolang de Gaulle over Frankrijk re geert. De Daily Telegraph sprak van „de Gaulles enge, naar binnen gerichte Eu ropa, onder Franse hegemonie", dat niet het Europa der anderen is daar elke soort onderlinge afhankelijkheid met de V.S. ontbreekt. „Wie zou, by zijn vol le verstand, de Amerikaanse strijd krachten uit Europa willen hebben of zich van Kennedy naar Kroesjtsjew willen wenden", zo vroeg het blad. Parijs Het Gaullistische blad La Na tion schreef dat de Britten, indien zij zich werkelijk bij Europa willen aan sluiten, de nodige initiatieven moeten nemen: de deur blijft voor hen open. Hun houding in de besprekingen wordt verklaard door overwegingen van bin nenlandse politiek maar de tijd kan een factor voor verzoeking vormen. De conservatieve Le Figaro schreef dat de gemeenschappelyke markt een harde klap heeft gekregen. Binnen de grote gemeenschap der westelijke landen heeft Frankrijk zich het nauwelijks benydens- waardige voorrecht van een isolement verworven. De rechtse l'Aurore sprak van een chaos in Europa. Alle regeringen moeten op nieuw beginnen Europa op te bouwen, en natuurlijk met Engeland, de onmisbare partner. Brussel moet slechts een epi sode, een incident zijn. Paris-Jour vreesde voor represailles van de vijf andere E.E.G.-landen maar zei dat Frankrijk ook (geheime) troefkaar ten heeft. „Er is een grote krachtproef begonnen". De socialistische Le Populaire meende dat de mislukking van het Brusselse overleg een van Frankrijks ernstigste misslagen is. De Gaullistische politiek heeft ons land zo van de gemeenschap geïsoleerd dat zelfs West-Duitsland het niet heeft gevolgd ondanks de propagan da die rondom het Frans-Duitse ver drag is gemaakt. De New York Times noemde het af breken der onderhandelingen een „overwinning voor president de Gaulle en een nederlaag voor de rest van de westelijke wereld". Zelden heeft in de moderne tijd, uitgezonderd in een toestand van rechtstreekse dictatuur, de wil van één man zulk een verwoesting aangericht. Het westen staat voor het probleem de komende drie jaar door te komen tot generaad de Gaulles ambts termijn afloopt- Maar de moeilijkheid is, dat Engeland eenvoudig niet werkeloos kan blyven terwijl zijn economie achter uitgaat. De Gaulles onverbiddelijk stre ven naar Franse overheersing in West- Europa is nog nooit zo duidelijk aan het licht gekomen. Het Romeinse blad II Messaggero meen de dat het westen spoedig de gevolgen van de Brusselse mislukking zal merken in nieuwe initiatieven van Sowjet-zijde. „Als Europa snel handelt is er nog tijd de gemeenschappelijke markt en het Atlantisch bondgenootschap voor ont binding te behoeden", aldus het blad. De „Frankfurter Rundschau" was van mening, dat groot-Europa niet is opge offerd op het altaar van de Frans-Duitse overeenkomst, omdat deze een absolute voorwaarde is voor de eenwording van geheel Europa. „Maar generaal de Gaulle heeft zijn zeer persoonlijke vooroordelen tegen de Angelsaksers en de Amerika nen niet kunnen laten zegevieren en hij wil niet van zijn verouderde droom van nationale grootheid afzien. Adenauer heeft van zijn kant zijn stem slechts zwak verheven tegen de plannen van zyn Franse vriend". „Die Welt" zei dat de Gaulle één ding niet bereikt heeft: hij is er niet in ge slaagd de vijf andere leden-landen van de E.E.G. in zijn machtsgebied te dwin gen. „De Gauile voelt zich sterk genoeg om de verantwoordelykheid voor het mislukken der onderhandelingen te dra gen. De lachende derde is Kroesjtsjew. Een succes waarop hij niet gehoopt had is hem in de schoot gevallen". ONVERANDERD DIVIDEND GRONDBRIEFBANK De raad van bestuur van de Netler- landsche Grondbrief bank N.V. zal aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1962 een dividend in contanten uit te keren van 15 procent (onveranderd). PREMIER KROES, ...lachende derd De „Carorna" van de Cunard Line is ver trokken voor haar jaarUjkse wereldcruise van 29.000 mijl. Er moeten aan ooord ettelij ke miljonairs zijn want de duurste suite van 27.500 dollar en vier andere suites van elk 25.000 dollar zijn bezet. Men schat dat de maatschappij lussen de 2.5 miljoen en drie miljoen dollars aan passagegelden heeft ont vangen van de 412 passagiers. Het schip dat 22 havens zal aandoen, heeft voor de 92 da gen durende reis o.a. ingeslagen: 193.000 eieren. 350.000 kg meel, 600 kg caviaar. 250 kg paté de foie gras, 5000 Hessen cham pagne, 12.000 flessen wijn, 15.000 flessen whiskey en 2,5 miljoen sigaretten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3