Detailhandel kan profiteren van openleggen van Zeeland Met kale autobanden op gladde weg: boete f 80,- Schouwse CBTB-af deling vierde zesde lustrum Mr. F. Portheine: „E.E.G. biedt de middenstand ongetwijfeld kansen" AGENDA WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN DONDERDAG 31 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT APPELDAG MIDDENSTAND IN GOES „De middenstand in Zeeland en met name de zelfstandige detailhandel kan in de naaste toekomst profiteren van het openleggen van deze provincie. Toerisme en industrialisatie vormen de sleutel voor op komst en uitbreiding van de detailhandel". Dit verklaarde woensdag middag drs. P. H. M. Cremers van de r.-k. middenstandsbond tijdens een inleiding, die hij hield op de in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden Zeeuwse Appeldag voor de Middenstand. Hoewel midden standers uit de gehele provincie waren uitgenodigd, gaven slechts enkele tientallen zakenlieden acte de présence. De bezoekers werden niet alleen bepaald bij de rede van drs. Cremers, maar ook konden zij een inleiding beluisteren van mr. F. Portheine, bondsdirecteur van de K.N.M.B., die o.m. verklaarde, dat de E.E.G. voor de middenstand in Nederland vele goede kanten heeft. kleinhandel. Hij vond dat men moet aandringen op erkenning van het be lang van deze groep door een vertegen woordiger tot de Nederlandse delegatie toe te laten. Mr. Portheine sprak ten slotte als zijn mening uit, dat de mid denstand sterk staat in de E.E.G. als zij de dynamiek opbrengt de tijd te ver staan. De appeldag, die was georganiseerd door de Goese Middenstand Centrale, werd geopend door burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes, nadat voor zitter A. L. Kampman een begroe tingswoord had gesproken. Een van de belangrijkste punten van Goes als winkelstad noemde de heer Huber de gezelligheid. „De sfeer trekt en doet prettig aan", zei hy. Hij was van mening, dat men dit niet moet verwaarlozen. De burgemeester achtte het dan ook voor elk gemeen tebestuur zaak voorzichtig te zyn met veranderingen in de binnenstad. Mr. G. van der Muiden, algemeen secre taris van de Christelijke Middenstands bond bepaalde zijn gehoor vervolgens bij de aard en het karakter van de midden stand Naar zyn mening ligt het crite rium by de kleine- en middenbedrijven niet op economisch, maar op sociolo gisch terrein. Met statistische gegevens toonde de heer Van der Muiden aan, dat de midden stand een belangrijke groep omvat. Zo zijn er in Nederland 339.000 zelfstandige landbouwers met 107.000 werknemers. De middenstand heeft 454.000 zelfstandige ondernemers, die 554.000 personeelsle den in dienst hebben en de industrie telt 8000 zelfstandigen met 1,5 miljoen werk nemers. Het aandeel van de midden stand in het nationale inkomen bedroeg in 1960: 18,7 dat van de landbouw 12,2 en dat van de industrie 39,4 De lieer Van der Muiden verklaarde, dat de kleine middenstand een taak te ver vullen heeft als tegenwicht van de grote bedrijven. De overheid moet daarmee re kening houden, aldus de inleider, die een gezond samenspel tossen regering en middenstand noodzakelijk achtte. Spre ker was voorts van mening, dat de mid denstand het recht heeft de achterstand op onderwijsgebied in te lopen. „Dit on derwijs vraagt subsidie", zei de heer Van der Muiden, die verder de mogelijkheid aanroerde, dat de vestigingswet bjj goed onderwijs zou kunnen verdwijnen. E.E.G.-kansen De bondsdirecteur van de Kon. Neder landse Middenstandsbond, mr. F. Por theine, voerde het woord over „Midden stand en E.E.G.". Hij begon zijn betoog met te wijzen op de moeilijkheden,, die zijn ontstaan na de jongste ingreep van de Franse president in de bespreking over de toelating van Engeland tot de E.E.G. HH gaf uiting aan zijn ernstige verontrusting over efeze gang van za ken. Do heer Portheine constateerde, dat deze economische eenmaking ook voor de middenstand reeds belangrijke resul taten heeft gehad. „De E.E.G. heeft vele goede zijden", zo meende hij. Het gelei delijk wegvallen van de invoerrechten, die sinds 1957 reeds gehalveerd zijn, noemde hij verheugend. Overigens brengt de E.E.G. ook enige problemen mee voor de middenstand. De heer Portheine was verder van me ning, dat de bijzondere regelingen in de vestigingswet moeten worden afge schaft. De Nederlandse regering moet volgens hem vasthouden aan de mini mum-eisen. Spreker wees erop, dat de Nederlandse, concurrentiepositie door de belastingen ongunstig is. Een moeilijk to realiseren sociaal as pect van de E.E.G. noemde de bonds directeur het Franse verzoek voor gelijke betaling van mannen en vrouwen, die hetzelfde werk verrich ten. Hij herinnerde eraan, dat vorig jaar de ionen tot 85 zijn aange past. Een totale realisering brengt voor de kruideniers een verhoging van 19 met zich mee, voor de ho recabedrijven 11 en voor de detail handel van 14 zei hij. Mr. Portheine sprak er zijn teleurstel ling over uit, dal de midden- en klein handel voor Nederland niet vertegen woordigd is in het economisch-sociale co mité van de E.E.G. Hjj was van oordeel dat het bedrijfsleven onvoldoende be grip heeft gehad voor de midden- en SPORTZAAL IN RAAD VAN MIDDELBURG De opmerking, die het socialistische raadslid H. Gillissen tijdens de Middel burgse begrotingsbehandeling over een sportzaal gemaakt heeft, behoeft enige verduidelijking. Doelend op de pogingen, die enkele hoofdstedelijke sportlieden via een eventueel actie-comité willen ondernemen om een sportzaal in het Schuttershof onder te brengen, vroeg de heer Gillissen aan wethouder A. J. Be renpas hiernaar een onderzoek in te stellen. Hij waarschuwde namelijk voor het geval er aan twee plannen gewerkt zou worden, daar immers ook de ge meente wil trachten met de bouw van twee turnlokalen op het Entrepotterrein een sportzaal in te richten. „Wellicht kan er in dit verband geprobeerd wor den tot samenwerking te komen", sug gereerde de heer Gillissen. Middelburg Eleciro: Vernieiigmgscom- inundo. 7.30 uur, 14 Jaar. Schouwburg: Uitvoering muziekvereniging „Onda". 8 uur. Concert- en Gehoorzaal: Concert Instrumentale, 8 uur. Vllsslngcn Alhambra: Suddenly last sum mer, 20 uur. 18 Jaar. Concertgebouw: Cabaret-revue t Is voor de bakker" voor de Kon. Marine, 20 uur. Arnrnuilden De Arne: Spartacus. 10.30 uur: De nieuwe avonturen van Dik Trom. 16 uur. Goes Grand: filmavond N.V.S.H.. 20 Prins van Oranje: bijeenkomst Chr. Plat- tolnndsvrouwenbond afd. Moord- er Zuid-Beveland. 14 uur. Kantine Vak schooi: filmavond hervormde vrouwengroe pen. 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Moordverhaal. 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Karima en de gemaskerde ridder. 20 uur, 1-1 Jaar. Ontwikkeling Mr. Cremers hield in de middaguren een inleiding over „Middenstandspro blemen van de tegenwoordige tyd". In grote lynen schetste spreker de ontwikkeling van de detailhandel, die volgens hem sedert de vijftiger jaren een grote omwenteling heeft doorge maakt. Mr. Cremers wees op de toe nemende koopkracht onder de bevol king, die zicli vooral na 1950 heeft gemanifesteerd en die tot gevolg heeft gehad, dat tal van luxe goede ren binnen het bereik van velen zijn gekomen. Sprekende over de neiging tot samen werken en concentreren, deelde hij me de, dat in de levensmiddelenbranche 16.000 detaillisten zijn aangesloten bij filiaalbedrijven, 24.000 zijn er aangeslo ten bq inkooporganisaties. Procentueel ;ezien staat van de E.E.G.-landen alleen Vest-Duitsland boven Nederland. In Frankrijk, België en Italië is in veel mindere mate van dergelijke samenwer king sprake. Er is voorts een tendens, dat het aantal bedrijven vermindert, terwijl de bedrijfs- grootte en de omzet toenemen. In Ne derland is de omzet van de middenstand van 1955 tot 1960 met 11 procent geste gen. Daarvan kwam 22 procent voor re kening van de warenhuizen. In de sector van de huishoudelijke arti kelen met name luxe artikelen be droeg de stijging in de overeenkomstige periode 40 In dit verband is het vol gens spreker helemaal niet zo vreemd, dat enkele grootwinkelbedrijven in le vensmiddelen met een „non-food" assor timent komen. De inleider kwam tenslotte tot de con clusie, dat de laatste jaren de invloed van het grootwinkelbedrijf is toegeno men. Dat komt vooral, omdat het groot winkelbedrijf een voorsprong heeft op de kleine zelfstandige ondernemers met na me wat betreft de financiering. „Men hoeft daar niet op geld te kijken", ver volgde spreker. Op de rede van de heer Cremers volgde nog een interessante discussie, waarbjj nog verschillende pecten ter sprake kwamen. Chauffeur uit Waterlandkerkje bij botsing in Duitsland gedood Bij een autobotsing op de auto baan Frankfort-Keulen is dins dagavond de 23-jarige chauffeur F. Poissonnier uit Waterlandkerk je om het leven gekomen. Het slachtoffer was ongehuwd. De chauffeur was met een ongeladen vrachtauto met aanhang! van zijn werknemer, de firma gebrs. Bron uit Waterlandkerkje, op weg van Karlsruhe naar Zee land. Het ongeval gebeurde omstreeks elf uur in de omgeving van Aschbach. Bij het inhalen van een voor hem rijdende vrachtauto kwam de door Poissonnier bestuurde auto daarmee in botsing. De chauffeur uit Waterlandkerkje werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Dierdorf overgebracht. Daar is hij loop van dinsdagnacht overleden. De chauffeur, de zoon van de houder van het postkantoor in Waterlandkerk je, was maandag met een geladen vrachtwagen uit Rotterdam vertrokken. Hij had gelost in Karlsruhe. De Duitse politie heeft de vrachtauto met aanhan ger en het stoffelijk overschot na onder zoek vrijgegeven. L.E.I.-onderzoek naar landarbeiders Het Landbouw-Economisch Instituut stelt een onderzoek in naar de land arbeiders in de zeekleigebieden. De enquêteurs zijn van maandag 4 febru ari tot en met vrijdag 8 februari Fijnaart c.a. en in Sint-Maartensdijk. Britse schepen bij Antwerpen in botsing Door onbekende oorzaak zjjn dinsdag avond omstreeks zes uur twee Britse vrachtschepen dicht onder Antwerpen op de Westerschelde met elkaar in aan varing gekomen. Bjj deze aanvaring waren betrokken de 13.587 ton metende „Suexic" en de 8038 ton metende „Cuz- co". De „Suevïc" liep bij boei 94 aan de grond en was woensdagavond 18 sleepboten ten spijt nog niet vlot getrokken. Beide schepen kampten na de aanvaring met vrij ernstige schade. De „Cuzco liep schade op aan de voorsteven, even boven de waterlijn, maar kon doorvaren naar Antwerpen. Twee pogingen om het gestrande vrachtschip „Suevic" vlot te trekken woensdagmorgen -ei •avond mislukten. De lading stuk goederen, die het schip naar Antwerpen vervoerde, is woensdagavond voor een groot deel overgeladen in een aantal lichters. Vandaag donderdag zal opnieuw een poging worden gedaan het Britse vaartuig vlot te slepen. De „Sue vic" kreeg schade aan de brug. Beide schepen kwamen uit Huil. MIDDELBURG Jaarvergadering Scheldegouwen VLISSING EN Openbare en christelijke ulo Vlissingen aanbesteed week hield de M.A.C. „Schelde rouwen" te Middelburg haar jaarver lering in liet „Nederlands Koffiehuis" e Middelburg. Uit de jaarverslagen bleek, dat „Scheldegouwen" op een goed financieel jaar kan terugzien. Het aan tal deelnemers aan de clubritten is stij gende, evenals het ledenaantal. Het belangrijkste probleem was wel het organiseren van de ritten voor het sei zoen 1963. In overleg met zustervereni gingen zullen er 10 ritten worden gere den. Op de wedstrijdkalcndcr staan o.a- naast een aantal ritten voor het pro vinciaal clubkampioenschap, de club- ritten voor het eigen kampioenschap, een knobbel- en wildrït, de „Zonneveld-' P.Z.C.-rit, de Veersc Meerrit en de „Overbeeke"-rit. Op een suggestie uit de vergadering is een nieuwe puntentelling voor het club kampioenschap aanvaard. Tot nu toe kreeg de eerstaankomende nl. 50 rfl- derspunten, de tweede 49 enz. De nieu we regeling zal zijn: 50, 47, 45, 43, 41, 40, 39, 38. Hierdoor zal de spanning tot in de laatste rit aanwezig zijn. Do diverse verkiezingen gaven het vol gende resultaat. In het bestuur namen zitting als voorzitter, de heer J. H. L. Coone, als penningmeester de hoer P. Harder, als secretaris de heer T. A. Blanken. Tot tweede secretaris is geko zen de heer A. A. Verdonk. De leden be staan uit de heren A. de Pree, P. van Boven en T. Uil jr. In de wedstrtjdcommissie namen zitting J. H. L. M. Coone, A. C. de Vos en A. de Pree. De redactie- en ontspannings commissie bestaat uit de heren J. C, Ketelaar, J. J. Arnoldus en P. M. van Hese. Auto's botsten Op de BlaauwedLik in Middelburg bot sten dinsdagmiddag omstreeks vijf uur twee personenauto's. De heer H. M. W. uit Hoofdplaat stopte met zijn wagen voor een garage, waarna de wagen van A. M. uit Vlissingen er achterop reed. De bestuurders bleven ongedeerd, bei de wagens kregen schade. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Middel burg zijn inlichtingen te bekomen over onderstaande voorwerpen, die daar in het tijdvak van 22 tot en met 29 janu ari 1963 als gevonden zijn aangegeven, Verschillende wanten en handschoenen, huis- en andere, sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, paar rubber schaatshoezen, zakje met handschoenen en muts. rode pantoffel, groen vulpot lood. bankbiljet, herenpolshorloge, gele sjaal, lichtbruine jonge hond, grijze ca puchon. muntbiljet, mohair sjaal, veel kleurige sjaal, zilveren sleuteltje, brui ne hond, houten duimstok, blokfluit, witte sjaal, gele badhanddoek, ijzeren gewicht van kg en schaal Van weeg schaal. Uitslag SIuis-Hoecke Voor de jeugd beneden de 14 jaar orga niseerde de ijsclub te Sluis dezer dagen een hardrijderij van Hoecke naar Sluis. Met een auto werd de jeugd naar de brug van Hoecke gebracht en daar werd het startsein gegeven. De uitslag werd: Jongens: 1. Alb. Batselaere: 2 Ronny Clyncke; 3. Frans Pica vet; 4. Han Crooymans; 5. Johan du Fosse: 6. R. Scherbeyn; 7. Eddy Coppens; 10. J. Verwilst. Meisjes: 1. Jenny van Hoeve. Zuidzande; 2. Annelies Bosch: 3. Fran- sien v. d. Knaap. Na afloop werden in café Lamminsvlict de prijzen uitgereikt door de heer Gé Buskens. Reeds meer dan 400 enthousiaste jongeren uit Sluis en omgeving hebben dc tocht naar Hoe cke en terug gemaakt. HOOFDPLAAT Raadsvergadering De gemeente van Hoofdplaat komt vrij dag l februari in vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een subsidie-aanvraag van de stichting gere formeerde bejaardenzorg in Zeemvsch- Vlaanderen voor he< bejaardencentrum „Russchevliet" te Schoondijke en een subsidieverzoek van het vormingswerk van de jongeren der Nederlandse her vormde gemeente tte Hoofdplaat. Verder heeft het bstueur van de r.-k. kleuter school St. Jozef te Schoondijke verzocht zorg te willen dragen voor de aanloop van twee verwarmingsradiatoren. De vergadering begint om half acht. SCHAATSWEDSTRIJDEN OP „HET SCHENGE" De IJsvereniging De Poel" te 's-Hecr Hendrikskinderen zal aanstaande zater dagmiddag als de weersomstandig heden dit toelaten een aantal schaats wedstrijden houden op de baan van Het Schenge. Er zijn wedstrijden in hardrij den, achtervolging over tien ronden en een koppelwedstrijd met een tijdsduur van een half uur. Verder kunnen lief hebbers van schoonryden eveneens in wedstrijdverband uitkomen. Op het gemeentehuis van Vlissingen is dezer dagen de bouw van een openbare een christelijke uloschool met gym nastieklokaal en bijk mende werken aanbesteed. De uitslag was als volgt: N.V. aannemingsbedrijf Adr. de Kok en Zn. te Bergen op Zoom, 1438.000; Aannemersbedrijf B. Stegink te Vlis singen, ƒ1.460.000; Aannemingsbedrijf W. F. Christiaanse te Vlissingen, ƒ1.466.180; Aannemersbedrijf Iz. de Bliek te Schoondijke, ƒ1.466.700; N.V- Bouwbedrijf „De Delta" te Middelburg, 1.473.560; Aannemersbedrijf De Muynck en Petri te Vlissingen, ƒ1.497.800; Aannemersbedrijf Versluys te Middelburg, ƒ1.512.000; Aannemers bedrijf D. van der Poel te Oudelande, 1.514.000. R1TTHEM Vergadering melkcontrole Dezer dagen werd te Ritthem een ver gadering van de melkcontrole „Verbe tering zij ons doel" gehouden, onder lei ding van voorzitter W. J. Cevaal. De heer Stroo, hoofdcontroleur en de heer den Engelse waren ter vergadering aan wezig om inlichtingen te verstrekken over de pas opgerichte fokvereniging. Controleur Josse bracht verslag uit van de gecontroleerde koeien. Er waren zeer goede ppoduktiedieren bij. Het le dental nam niet toe. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. Cevaal Az„ Beide controleurs werden opnieuw be noemd. DOMBURG N.C.V.B. vergaderde De N.C.V.B., afdeling Domburg hield dezer dagen haar eerste vergadering in 1963, onder leiding van de vieepresiden- te mej. L. de Visser. Op deze bijeenkomst sprak ds. B. Duis- terhof uit Aagtekerke over het onder werp „Helderziendheid". De volgende vergadering is bepaald op woensdag 20 februari. OOSTBURG V olleybal wedstrij d Het herenteam van de Oostburgse Vol leybalclub speelde dezer dagen in het gymnastieklokual van het Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg een vriendschappelijke wedstrijd tegen de club uit Nieuwvliet. Reeds vanaf het beginsignaal bleek, dat beide partijen goed tegen elkaar waren opgewassen. Er waren zelfs zeven sets nodig om de overwinnaar aan te wijzen. Deze zevende set werd door de Oost burgers gewonnen, zodat deze met een 4-3 overwinning de winst in eigen huis hielden. Diaconaal ontvanger legt zijn taak neer De diaconie van de Ned. Herv. Kerk te Oostburg heeft dezer dagen afscheid genomen van de heer P. J. de Ridder als diaconaal ontvanger. De heer De Ridder, die deze taak gedurende 17 jaar heeft vervuld, had het besluit om te bedanken voor deze functie om gezond heidsredenen moeten nemen. De heer De Ridder mocht voor zyn langdurige trouwe diaconale dienst een geschenk in ontvrngst nemen. De heer J. Sturm, thans reeds secretaris van de hervorm de diaconie, heeft het ontvangerschap overgenomen. AXEL Aanwinsten van chr. openbare bibliotheek Aanwinsten vnn ilc chr. openbare biblio theek te Axel. Studieboeken: Altema D. S.: De koran. Brubaker C.: Aktaion in de wildernis. Daalder D. L.: Sa- en legenden. Durnn F.: In de voetstap van Jezus. Gogh V. van: Tekeningen. Kühner H.: Geschiedenis der Pausen Leu- ztnger E: Afrika, Maxwell G. Mijn huis heeft vensters op de zee: Mexico. Sieburg Robespierre, terreur en ondergang. Sielman H.: Een Jaar tussen de spechten. Snethlage J. L.: Jonathan Swift. Snijders Th.: Jeugd, school en beroep. Zweeres Vogelboek voor ledereen. Buitenlandse romans: Berger 2.: Tell me nnother morning. Fort von Ie: Das fremde Kind Servin M,: Deo gratias. Zeeman U. J. CDie sehwarze Sonne. Romans; Austveg I. en R. Nlssen-Drejer: Zuster Gon onder de tropenzon. Bree L. W de: Vechten tegen de bierkaai. Bruyn-Ouweliand M.: Een droom werd werkelijkheid. Evenhuis G.: Wij waren er ook bij. Norel K.: Blauwe bo ten in de branding. Nynatten-Doffegnies H. on: Huls van licht en schaduw. Ooster- brock-Dutschun A.: Annemarie. Saroyan W.: De menselijke komedie. Söderholm M.; Zo mer op Hellesta. Timmermans F.' Scheme ringen van de dood. Tuchman B W..- De kanonnen van Augustus. Vries J. de en M. Reiss: Maartje en de praktijk. Wassing A.: Dc zoon van de doodgraver Werf A. A. van der: Terzijde. Jeugdboeken: Basenau-Goemans N.: Het oude huis en wij. Eerenbcemt R. van den: Het hek van de dam. Gnag W. van der: Het brein van Mars Groot C. de: De glazen brug Hertz Het eendje Dagdag. Houtman K.: James Watt. Kttstncr E.: Tijl Uilenspiegel: Kinde ren uit de eenzame vallei. Lavolle L. N.: Haal die netten. Lequime M.: Edoe en de rode pijl: Met sehering en tnslng. Norton M.: De leontjcsburen. Parker R.: De leeuw is los. Rensenbrink H Op verkenning bij de dieren. Rojankovsky FDe drie beertjes. Rutgers van der Loelf-Basenau A.: Vlucht Wassilis, vlucht! Sesmero P.: Tonlo en de stier, Stllma L.: Werkend Nederland Tim mermans L.: Sterretje. Velthuys MVers jes die wij nooit vergeten Wigman A. B.: Gevederde vrijbuiters, Ouderavond l.t.s. Vandaag donderdag wordt een ouderavond voor de voorbereidende klas sen la cn lb van dc chr. technische school aan dc Kerkcdreef te Axel gehou den. Op 4 februari aanstaande wordt eveneens een ouderavond gehouden, nu voor de klassen timmeren-, mctaalbc- werken II en III ln de praktijklokalen aan de Polenstraat. Collecte De collecte voor de protestantse kerk in België en Nieuw-Guinea heeft in de Nederlandse hervormde kerk te Axel ƒ124,22 opgebracht. Meisjespatronaat Het jeugdwerk voor de r.-k. jongeren in Axel is zondag j.l. uitgebreid met een meisjespatronaat. Ongeveer 30 meis jes waren op de eerste bijeenkomst aan wezig. Plattelandsvrouwen bijeen In café Wilhelmina te Sluis kwam de afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. Mevrouw J. Bosch-Corthals leidde de bijeenkomst. Gedurende zes weken zal een cursus handenarbeid worden gegeven door wouw Marsman-Klein. Door het grote aantal deelneemsters komt er een mid dag- en een avondcursus- Het eerste lustrum van de afdeling- zal volgende maand worden gevierd- Mevrouw A C. Metz werd benoemd Lot lid van de fi nanciële commissie. De heer G. J. van Oorschol las enige fragmenten voor uit het boek ,,De Witte" van Ernest Claes. SLUIS Vrouw brak heupbeen bij val Door de gladheid kwam dezer dagen mejuffrouw Van P. uit Sluis in de Hoog straat te vallen en kwam daarbij zo on gelukkig terecht dat ze een heupbeen brak. Zij moest naar het Sint-Antonius- ziekenhuis in Oostburg worden i voerd. VEILING TERNEUZEN. Sla II 6.80—16.70. C 5.30. Knolselderij B II 34 —36. C H 20—24. Kroten A n 28. Rode kool 4617. Savooiekool afwijkend 16—25. Witte kool 31—36. Boerenkool 4351. Breekpeen 5 Prei A II 194. Knolselderij 50. Spruiten A n 103—116, B H 60—77. Uien grof 29—34, afwijkend 14—15. Witlof A I 94—100, A H 36, B I 91—94, B II 70-95, afwijkend 70 —78. Appelen: Golden Delicious I 80 77—80, I 75 77—81, 70 78—82, 65 72—73, 60 47—62, I 80 67—74, 75 71, C 70 70—72, 65 53—67. 60 12—45, II D 39—40, grof 30—55, fijn 18. kroet 25—31. Coxs I 70 90—100, 65 73—77, 60 55—58. 55—38. 75 77. 70 63—70, 65 54—60, 60 35—60, 55 35—37, II D 23—34, grof 42—59, fijn 13—15, kroet 16—24. Jonathan I 80 56. 75 56, 70 62. 65 56, 60 39. H 80 47. 75 38—47, 70 40—44. 65 40—41. 60 31, II D 18—19, grof 25. fijn 20. kroet 1920. Goudrenet I 85 64. 80 65. 75 57, 56. 65 53, 85 51. 80 52—53, 75 50—53, 70 52— 54. 65 44—52, II D 41. grof 49—51, fijn 33—42, kroet 2558. Zoete appelen fijn 50. Laxton II 65 34. Peren: Comtesse 55 en op 18. Saint Remy kroet 35—38. Conférence I 65 70. I 60 62, 55 52. n 65 53. 60 50. 55 41—42, II D 28- 28. grof 32. fijn 23, kroet 15. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM. Eiemoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 31 januari 1963. Prijsklasse 0: 22 cent: idem I: 21 cent: idem II: 21 cent: idem Hl: 20 cent: idem IV: 19 cent. Kantonrechter Middelburg Vissers achter het net: vissen onder de maat De Middelburgse winkelier A. de B. moest woensdag voor de kan tonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, terechtstaan omdat zijn auto niet voldoende rijtech- nisch in orde was. De autobanden, die de politie in beslag had geno men, waren in de zaal van het kan tongerecht aanwezig. „Dat zijn nauwelijks meer autobanden te noemen", merkte de officier van justitie, mr. P. C. Doedens op, „het loopvlak is volkomen verdwenen en het canvas komt door de ban den heen". De B- erkende de fout wel, maar tracht te toch nog als verzachtende omstan digheid aan te voeren, dat hij niet vol doende geld had gehad om op dat ogen blik nieuwe banden te kopen. „Het rij den met dergelijke banden op een gladde weg, is levensgevaarlijk voor U en voor anderen", vermaande de kantonrechter, die een geldboete van 80 en verbeurd verklaring van de in beslag genomen banden, als vonnis uitsprak. De boete die de officier eiste, bedroeg 100. Ook de onbezoldigd agent van politie, W. N. uit Goes had in een auto gereden die niet helemaal in orde was. Een van zijn koplampen werkte niet, toen de politie hem op een avond in Middel burg aanhield. De uitlatingen van N. over de verbalisant waren van dien aard, dat de kantonrechter beSl'ó'ot dé zaak aan te houden voor het horen van be trokken politieagent. De officier vor derde een boete van 20. De monteur G. S. uit Aagtekerke reed met zijn bromfiets over de Seis- weg in Middelburg en week bij achteromkijken af van de rechter kant van de weg. Het gevolg was een botsing met een uit tegenover gestelde richting komende auto. Deze onoplettendheid kwam de bromfietser te staan op een boete van 30, con form de eis. Onder de maat De vrienden J. S. en A. Ie D. uit Mid delburg waren samen voor hun plezier gaan vissen in de buitenhaven van Veere. De vis had een staartje, want toen zij met hun vangst terugkeerden naar de auto. hield een agent van po litie hen staande. Hij moest constateren dat de gevangen schollen beneden de maat waren. nl. minder dan 25 cm zo is voorgeschreven. Beide verdachten moesten hiervoor een boete van 10 betalen. Hun visjes waren ze kwijt. Die kwamen er beter van af, ze kregen de vrijheid weer terug. De landbouwer D. B- uit *s-Heer- Arendskerke kon er blijkbaar slecht toe komen de twee reclameborden te verwijderen, die onrechtmatig aan De automobilist M. J. M. uit Wolf aarts dijk is bij verstek veroordeeld tot een boete van 50- Hij reed met een veel te hoge snelheid over een weg, die men bezig was te repareren. Toen een voor hem rijdende auto voor een stoplicht afremde, kon hij niet tijdig genoeg stoppen en kwam met de andere auto in aanrijding. Een boete van 20 kreeg de slagers knecht A. H. O. uit Dinteloord, die eveneens door een te grote snelheid van zijn motorfiets, in botsing kwam met een voor hem stoppende auto. De officier had een boete van 30 gerequireerd. Overtreding van de maximumsnelheid kwam de bromfietser J. J. C. M. uit Hoedekenskerkc op een boete van ƒ20 tc staan. In Zierikzee Met feestelijke familieavond Dertig jaar een gewestelijke afdeling van de Christelijke Boeren pn Tuinders- bond op Schouwen-Duiveland. Dat was woensdagavond in Zierikzee het feit, massaal onderstreept met een overwel digende opkomst naar het hoogste punt van het verenigingsleven in de laatste jaren: de familieavond. Ditmaal in het Huis van Nassau met een feestelijke franje bjj het zesde lustrum. Maar tege lijk ook geuit met een dankbare terug blik op een verleden, waarin de C.B.T.B. op het eiland vaak dwars tegen de moeiliikheden in sterk is gegroeid. Voorzitter J. A. van der Biil kon daar om in zijn historisch overzicht spreken van een geweldige opzet, stevige uit bouw en van een energieke aanpak waarmee de geschiedenis wel te leren heeft gegeven. Uit alle delen van het eilanu waren ze naar Zierikzee gekomen: de land- en tuinbouwers met hun gezinnen, de leden van de overige christelïike plattelands organisaties en de vertegenwoordigers van de Nederlandse Christelijke Agrari sche Bedrijfsbond. Samen hebben zij deze iubileumavond ter gelegenheid van het dertigjarig be staan tot een succes gemaakt. Er wer den felicitaties overgebracht en cadeaus aangeboden. De provinciaal voorzitter van de C.B.T.B.. gedeputeerde J. van den Bos. moest vanwege de lastige veerverbinding verstek laten gaan. maar hij had het afdelingsbestuur zyn toespraak toegezonden. En daarin kon secretaris J. C. van Beveren lezen Schouwse C.B.T.B.-organisatie is een van de meest actieve afdelingen van onze provincie, die overal met haar ac tiviteiten respect afdwingt. Opgericht in een dieptepunt van de laagconjunctuur 1933 heeft zij een duidelijke daad gesteld. Met dankbaar heid gedenken wij de voortrekkers, die veel tegenstand hebben moeten over- nen". Tevoren had voorzitter Van der Bijl aan de hand van de notulen een overzicht gegeven van wat er in de afgelopen 30 jaren is gepasseerd. Van de eerste gezamenlijke kunstmestaan- koop in de dertiger jaren tot de op richting van een eigen coöperatieve aan- en verkoopvereniging in 1947, die is aangesloten bij de C.A.V. „Schouwen- Duiveland". Aan de ervaringen uit de geschiedenis verbindt de heer Van der Bijl deze con clusie: ,Er zijn nog te veel barricades, die menig christen ervan weerhouden zich aan te sluiten". V oordracht De afdeling had voor de feestelijke fa milieavond een zorgvuldig afgewogen outspanningsprogramma samengesteld, dat bijzonder werd gewaardeerd. Een belangrijk onderdeel daarvan was de voordracht van de Amsterdamse jeugd werkorganisator J. B. Oosterwelder over „Maurits, de zoon van een schat rijk gezin". Een verhaal, gebaseerd op eigen ervaringen in een jeugdkamp van Amsterdamse „lieverdjes", die in ae va kantie naar buiten trekken met in hun midden een verwende zoon van gefor tuneerde ouders. Een jongen die buiten landse reizen zat is cn kennis maakt met een christelijk vakantiekamp. Een verhaal met tal van komische situaties, maar geënt op een principieel gegeven. De christelijke plattelandsvrouwen ver zorgden na de pauze nog een onder deel van het programma met als thema „De Tijd". De lieer M. C. Malipaard uit Haamstede sprak een slotwoord bij de ze jubileumviering. zijn gevel waren bevestigd. Toen hy v an Gedeputeerde Staten geen mach tiging kreeg om de borden te laten hangen, schreef hy de officier van justitie „dat ze inmiddels waren ver wijderd". Maar bij controle prijkten de borden, nog duidelijk zichtbaar voor iedereen, aan de gevel van het huis. „Nu zijn ze echt weg", verze kerde de landbouwer. „Kan niemand ze meer zien?" vroeg mr. Moolen burgh. „Nou, zo is het nu ook weei niet, ze staan nu op de grond tegen de muur". De kantonrechter legde B„ die hy „geen 100% medewerker" noemde, een boete op van 7,50. Te snel VEILING ZUID-HOLLANDSE EIL. 29 Jan. Andijvie 82—1.62. Rode kool 34—48, Gele kool 3050. Boerenkool 3051. Sprui ten IA 1.03—1.35, IIA 76—97. IB 91—1.09. IIB 53—58, ID 90—1.25. Prei 1.52—1.76, Selderij 27—31, Grote Peen 26—34. Kroten 17—36, Uien geschild 19-30. 20—34. Witlof IA 1.61 —1.21. HA 90—1.13. IB 97—1.06, IIB 83—1.00. Aanvoer 22.000 kg. Knolselderij 5861 p.kg. Coxs Orange Pippin klasse IA 861.01, IB 55—67, IC 40—46, HA 76—85. Golden De licious IA 84—96, IB 73—83, IC 53—71, HB 57—78 Goudrenet IA 6872. IB 5558, IC 47 —53. Jonathan HA 57—59. HB 40—49, Gïeser Wildeman HA 63—66, HB 49—53. VEILING BERGEN OP ZOOM. anuari. Witte kool 3918. Rode kool 17— Boerenkool 30—39. Savooiekool 20—40. Waspeen 51—59. Spruiten 71—2.11. Kroten 29—34. Prei 1.16—2.08. Witlof 72—1.28. Golden Delicious 1684. Jonathan 17—67. Goudrenet 40—74. Comtesse de Paris 6—22. Cox Oranje 261.07. Glorie van Holland 3265. T-ombart Calville 13—40. Winston 1662. Saint Re my 15—39. VEILINGVERENIGING „ZUID-BEVELAND" GOES. Groenten. Per kg: Witlof A I 101110. A n 3 I 105. B II 89 Prei A afw. 110. Spruiten A II 101—117. B II 53—77. afw. 47—61. Groene savooiekool A H 36. Andijvie II 110. Uien II 27—28. stek 5—9. Knolselderij I 35. H 31. Hl 22. Peen B I 21—24. VEILING KAPELLE. januari. Golden Delicious I 80 78—84. I 75 80—85, I 70 78—86, I 65 72—76. I 60 58—63. H 4—72. H 75 67—78. H 70 62—78, H 65 60— 70. II 60 46—59, H D 28—39, IH grof 46—55, Hl fijn 22—35 Jonathan I 75 46. I 70 55—58. I 65 49—53. I 60 42—44, n 75 27—32. H 70 28— 42. H 65 23—44. H 60 20—38, n D 21—26. IU grof 22—26. IH fijn 19—22. Goudrenet I 85 54—65. I 80 56—67. I 75 55—63. I 70 53—58. I 65 51—55, H 85 56. II 80 58. H 75 59. H 70 54— 55. II 65 50—53. H D 41-43. III grof 48—53. I fijn 3439. Cox Orange Pippin I 70 8692. I 65 72—76, I 60 58—59. I 55 36—39. H 70 81. H 65 69, n 60 48—49. II 55 27. H D 22. Hl grof 32—43. III fijn 22—26. Winston I 75 61—65, I 70 54—66, I 65 40—57. I 60 27—40, I 55 22—24. II 70 42. n 65 43. II 60 26. H 55 21—22. H D 20—21. Hl grof 21—26. IH fijn 20—22. Lom bard Calville I 80 53, I 75 58. I 70 52. I 65 47, I 60 38. H D 23. ÏH grof 33. Hl fijn 25. Laxton Superbe I 75 48. I 70 54, I 65 40. I 60 23—24. H D 21. III fijn 21—24. Hl grof 3S—47. Rode Goudrenet I 80 66. I 75 65. I 70 62. II 65 53. Zure kroetappels 20. Conference I 65 71. I 60 56—59, I 55 46 20—47.10, H 65 60. n 60 52. II 55 40. II D 15—29, IH grof 29—35. Hl fijn 13— 21. St. Remy I 75 37. I 65 38, II 75 35—38. H 65 34—37. H D 27—33. Hl grof 28—32. Hl fijn 1825. kroet 10. Gieser Wildeman H 60 58. II 55 52—57. II 50 37—43. I 55 59—60. H D 27. m grof 40, Hl fijn 20—38. Comtesse de Paris II 65 16. Br. Alex Lucas n 65 30. H D 16—31. III fijn 1119. Doyenne du Cornice I 70 123, I 65 T19, n D 1000. Hl fijn 34. Aardappelen IE 13. Groenten: Witlof 76113. Boerenkool 33. Spruitkool 82124. Witte kool 26. Uien stek 911. Breekpeen 1417. Kasandijvie 100. Blik... „Ik had ineens het idee, dat ik over een blikje reed", vertelde de automobi liste mej. W. J. H. W. uit Middelburg. „Toen ik in mijn spiegel keek, zag ik dat een man van zijn bromfiets viel". De verdachte wist toen nog niet, dat zij bij het rechts afslaan op een weg in Oostkapelle, de doorgang had verhin derd voor de bromfietser en dat zij dus de oorzaak was van zjjn val, „Ik had voor ik rechts ging afslaan toch echt goed uitgekeken, maar zag nergens verkeer". De officier en de kantonrechter meenden dat de schuld van mej. W. evenwel duidelijk vast stond. De eis luidde ƒ40, het vonnis 30. Omdat de kantoorbediende C. K. uit Souburg hardnekkig bleef volhouden dat hy wél richting had aangegeven toen hij met zijn fiets links wilde afslaan, besloot de kantonrechter de zaak aan te houden tot 20 februari. De verbali santen, twee hoofdagenten van politie te Vlissingen, die het feit van 5 meter afstand constateerden, zullen als getui gen gehoord worden. Nieuwe notaris - W. P. de Nooijer - in Heinkenszand By Koninklijk Besluit van 24 januari Is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Middelburg, met als stand plaats de gemeente Heinkenszand, de heer VV P. de Nooijer, kandidaat-notaris te Middelburg. Hy volgt notaris D- G. van Werkum op, die eervol is ontsla gen. De heer De Nooijer geboren op 8 augustus 1905 begon op 20-jarige leeftijd als klerk op het notariskantoor J. J. van Dijke.te Kruiningen. Hij bleef daar 35 jaar, studeerde voor notaris en werd in 1950 benoëmd tot kandidaat- notaris. In 1955 vertrok hij naar Leiden, waar hy een half jaar verbleef. Daarna was hy ongeveer 7 jaar in Middelburg werkzaam, 6 jaar bij notaris B. A. van Verre en bijna -één jaar tot 1 juli 1962 by notaris J. A. Janse de Jonge. Op 1 november 1961 werd hij belast met de waarneming van het notariaat te 's-Gravenpolder en op 1 juli 1962 werd hij benoemd tot waarnemer te Hein kenszand. Kerkelijke mutaties CHR. GEREF. KERK Tweetal te Vlissingen N. Brandsma, EXAMENS Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde de heer J. C. Traas uit Kapelle- Biezelinge voor het kandidaatsexamen Engels. Nagekomen advertenties Heden overleed door een noodlottig ongeval onze innig geliefde zoon, broer en kleinzoon FRANCOIS ABRAHAM POISSONNIER, geboren 29 juli 1939 te Waterlandkerkje en overleden te Dierdorf (Duitsland) op 30 januari 1963. M. J. Poissonnier A. Poissonnier-de Die Anna Poissonnier Familie Poissonnier Familie De Die Waterlandkerkje, 30 januari 1963. De begrafenis heeft plaats op zaterdag des namiddags drie uur op de algemene begraaf plaats te Waterlandkerkje. Met leedwezen geven wy kennis van het over lijden, in verband met een noodlottig ongeval, van onze medewerker en collega, de heer F. A. POISSONNIER, op de leeftijd van 23 jaar. Zijn toewijding en vriendschap zullen steeds in onze gedachten blijven. Firma gebroeders Bron en familie, personeel en huisgenoten. Waterlandkerkje, 30 januari 1963 1 Heden is ten gevolge van een noodlottig on geval uit ons midden weggerukt onze innig geliefde dochter, zus ter, schoonzuster en tante ANNA ELISABETH VAN RIJSWIJK op de leeftijd van 28 jaar. H. Eikmann- Westphal Chr. Eikmann L. W. A. Eikmann A. J. Eikmann- van Weenen C. Meijer H. Meyer- van Rijswijk Johny Vlissingen, 29 januari 1963, Noordstraat 82. De plechtige uitvaart dienst zal plaatsheb ben op vrijdag 1 febr. a s. des voormiddags 10 uur in de Parochie kerk van O.L.V. van de H. Rozenkrans en de H. Jacobus te Vlis singen, waarna de be grafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Heden nam de Heere uit ons midden tot Zich. onze lieve vader, behuwd- en grootvader CORXELIS LOUWERSE, weduwnaar van Cornelia A. ueschiere, eerder van Lena A. Geschiere, in de ouderdom van 77 jaar. Grijpskerke: A. Louwerse M. Louwerse- Simonse J. H. Louwerse N. Louwerse-Poppe Ens (N.O.P.): L. Louwerse M. Louwerse-Lorier Sint-Laurens: M. P. Gideonse- Louwerse J. Gideonse En kleinkinderen Grijpskerke. 30 januari 1963, „Zandvoort". De begrafenis zal D.V. plaatshebben 2 febr.. vertrek van „Het Dorpshuis" 11.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 25