PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POLITIEK VAN EEN (ENGELSE) „LEDIGE STOEL" IN E.E.G. doet felle Frankrijk Macmillan aanval op 0ESTERPR0EVEN OP LOSSE SCHROEVEN Ministersconferentie werd uitgesteld Europa weer in greep van nieuwe koudegolf Geen besluitendie toetreding bemoeilijken Mogelijk gesprek „vijf"-Engeland Gratificatie voor N.S.-personeel K.I.M. weg uit Nieuw-Guinea Industrienummer kanaalzone „Overleg mislukt, omdat het bezig was te slagen" PILOOT TEGEN WIL EN DANK., VLIEGTUIG LIET 72 GESTRANDE REIZIGERS OP SCHIPHOL ACHTER Zeventig-plus BESLISSING NOG VOOR 15 MAART 206e jaargang - no. 26 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 jan. 1963 2911; Zterikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Wat duurt het lang... Pagina 2 Er zal toch een politiek van de „ledige stoel" worden gevoerd in de Europese Economische Gemeenschap, zij het in een andere betekenis dan aanvankelijk was geopperd. Betekende dit begrip de vorige week, dat de onderhandelingen over het Britse lid maatschap zonder Frankrijk zouden worden voortgezet, nu houdt het in, dat de vijf partnerlanden van Frankrijk in de gemeen schap ervan uit zullen gaan, dat er een door Engeland onbezette stoel is. Zo zullen de „vijf" Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg de mogelijkheden voor de Britse toetreding onverkort handhaven en geen enkel be sluit nemen, dat een Brits lidmaatschap van de E.E.G. zou kunnen bemoeilijken. Anderzyds zal Engeland geen maatrege len treffen met de landen van het Ge menebest en de Europese Vrijhandels associatie of op binnenlands gebied, die het toetreden van Engeland tot de ge meenschap op een later tijdstip moei lijker zou maken. Dit is naar in Brussel van welingelichte zijde wordt vernomen de gedragslijn, die zal worden gevolgd na de door pre sident de Gaulle veroorzaakte breuk in de Britse onderhandelingen. Conferentie In de komende twee weken zal via diplomatieke kanalen ook overleg worden gepleegd tussen de „vijf" en Engeland over eerf conferentie zon der Frankrijk, waarvan het beginsel reeds dinsdag op een spoedvergade ring tussen deze „zes" ter sprake is gekomen. Tijdstip noch datum zijn voor deze conferentie vastgesteld. In Brussel werd als plaats wel Londen genoemd. wegen heeft dank gebracht aan genen die onder moeilijke omstandighe den bijzopdere diensten hebben verricht. Vooral geldt dit die personeelsleden die de directe invloed van sneeuw en koude hebben ondervonden. Hoewel aan deze omstandigheden nog geen einde is gekomen, heeft de directie in overleg met de personeelsraad beslo ten, aan dit personeel een gratificatie van 35 gulden toe te kennen. Omstreeks maart zal de Indonesische nationale scheepvaartmaatschappij „Peni" de scheepvaart in de wateren van Nieuw-Guinea en de dienst van Nicuw-Guinca naar Singapore overne men van de K.P.M. Het laatste K.l'.M.- schip met bestemming Nieuw-Guinea ,,Dp Kaloekoe" vertrekt 9 februari uit Singapore en zal 10 maart in Hol- landiu aankomen. De Kaloekoe zal op 10 april als laatste haven Sorong aan doen. Een maand later op 9 maart zal het eerste schip van de „Polni" uit Singa- Sore naar Nieuw-Guinea vertrekken, ok de diensten die door twee K.P.M.- schepen worden onderhouden aan de noord- en zuidkust van Nieuw-Guinea zullen door de „Pelni" worden overge nomen. De K.P.M zal trachten eind april of begin mei de laatst vertrekken de Nederlanders uit diverse havens in Nieuw-Guinea op te halen. Tijdens een korte overgangsperiode zal de K.P.M. in Nieuw-Guinea optreden als agent van de Pelni. Het ligt echter in de bedoeling dat de „Pelni" ook dit werk spoedig overneemt Van Franse zijde is dinsdag liet accent van de nieuwe „ledige-stoelpolitiek" al anders gelegd. Volgens het Franse pers bureau A.F.P., dat de bron van zyn in formaties niet aanduidt, „hopen sommi ge van de „vijf", onder meer Nederland, de dringende beslissingen, waarby Frankrijk bijzonder, maar niet uitslui tend geïnteresseerd is, op de lange baan te schuiven". Uitgesteld Inmiddels is de bijeenkomst van minis ters van financiën van de zes E.E.G.- landen, die vandaag in Baden-Baden zou worden gehouden, uitgesteld. Op deze bijeenkomst zouden de ministers het vraagstuk van de investeringen van derde landen in Europa bespreken. Een Westduitse regeringswoordvoer der verklaarde, dat de conferentie voor „ongeveer vier weken" was uit gesteld, daar enige van de ministers de wens te kennen hadden gegeven de vergadering uit te stellen omdat de datum hun niet schikte. Afgebroken De onderhandelingen over een toetreden van Engeland tot de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.G.K-S.) zijn thans ook afgebroken, evenals die over de toetreding tot Euratom. Het Franse kabinet heeft gisteren, na een rapport van minister Couve de Mur- ville, zyn goedkeuring gehecht aan de beslissingen van de minister in Brussel. De minister van voorlichting, Peyre- fitte, verklaarde voorts, dat er geen sprake van is, dat de Gaulle een bezoek aan Moskou zal brengen. Ook zal het Franse staatshoofd volgens hem niet naar generaal Franco gaan. Vandaag ontvangen onze le zers een zestien pagina's tel lende bijlage over de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone. In dit bijzondere P.Z.C.-num- mer wordt in een aantal arti kelen de industriële ontwik keling van het gebied rond het kanaal Terneuzen-Gent geschetst. TWEE POSTZEGELS VOOR ANT1-H0NGER-ACTIE Het ligt in het voornemen van de P.T.T. om op 21 maart in het kader van de an ti-hongeractie der Verenigde Naties een serie van twee speciale postzegels, t.w. 12 en 30 cent, zonder toeslag uit te ge ven. Voor zover thans bekend zullen onge veer honderd postadministraties over de gehele wereld door uitgifte van een of meer speciale postzegels aan deze actie deelnemen. Grote sterfte onder wild in Oostenrijk 7 De weerkundigen voorspeUen nog meer troepen WOlVCn zoetten sneeuw voor het grootste deel van En- bewoonde wereld op Een nieuwe golf van „Siberische' koude is gisteren dwars over het Europese vasteland gegaan, sneeuw en nog meer ongemakken met zich meebrengend. In vele de len van de Britse eilanden viel 12 tot 15 cm sneeuw. Wat in de laatste paar weken is gebeurd heeft een diepe schei ding tussen ons en onze vrienden aan het licht gebracht. Het spijt me dat ik dat moet zeggen, maar Frankrijk, of tenminste de huidige Franse regering, kijkt niet vooruit maar terug". „Fransen kijken niet vooruit maar terug" Do Britse premier, Harold Macmillan, zei dit gisteravond in een radiotoespraak tot liet Britse volk, waarin hy sprak over de mislukking van'de conferentie in Brussel of het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeen schap. Macmillan zei, dat de onderhandelingen waren mislukt „niet omdat zij op het punt stonden om te mislukken, doch omdat zij. en dat is merkwaardig ge noeg. bezig wéren te slagen". „Wat in Brussel is gebeurd was ongun stig, voor ons, voor Europa en voor de gehele vrije wereld. Men heeft een grote kans voorbij <aten gaan", zo zei hy. Na zijn opmerking, dat de Franse regering niet vooruit ziet, zei de Britse premier: „Zij schijnen te den ken. dat één land in Europa de toon kan aangeven of dat Europa het i bondgenoten zou menebest en de Verenigde Staten, en daarom is Groot-Brittannië vastbeslo ten achter het atlantisch verbond te staan". De enige verklaring voor het gebeurde is, zo zei de premier, dat Frankrijk hoopte dat de zaak wel op de een of an dere wijze zou stranden, bijvoorbeeld doordat de Gemenebestconferentie on- overkomenlijke bezwaren zou hebben, of doordat ik de kwestie van "het lid maatschap op het conservatieve-partij- congres er niet door zou krygen. Toen liet echter duidelijk werd dat de laatste punten zo goed als opgelost waren, liet. de Franse regering de onder handelingen schipbreuk lyden. In sommige delen van Italië, Zwitser land, Duitsland en Frankrijk viel giste ren nieuwe sneeuw en daalden honge rige wolven van de heuvels af om in de bewoonde wereld voedsel te zoeken. Het laatste bastion van warm weer. Italië, viel voor de nieuwe koudegolf toen op het eiland Capril, geliefd zorr oord voor vakantiegangers, sneeuw viel. Het was de 21ste dag van Italië's koud ste winter sinds 1929. Ingesneeuwd Ook Nanels kreeg zijn deel aan sneeuw, terwijl de temperatuur in Rome tot 6 graden beneden nul daalde. In het zui den dichtbij Bari, trachtten reddings ploegen ingesneeuwde plaatsen van me dicamenten en andere behoeften te voorzien. In Oostenrijk spreekt men nu al van de koudste winter in 20 jaar. 'ten schat dat 15 procent van het bi de bergen levende wild onder de koude is bezweken. In de pfiïWncie Karintië alleen al kwamen meer dan 15.000 herten om. door bevriezing of de hongerdood. Wolven Het Zuidslavische persbureau Tan- joeng berichtte dat groepen wolven in de Servische hooglanden het vee ln zijn stallen hadden overvallen. De Oostduitse autoriteiten hebben de bevolking opnieuw gemaand zuinig, te zijn met elektriciteit. Volgens het pers bureau A.D.N. zijn schepen met Russi sche kolen op tijd aangekomen, maar blijft het tekort nijpend omdat de zen dingen uit „andere landen" laat zyn. Russen willen in Koblenz getuigen De Sowjet-Unie heeft gisteren uiting gegeven aan haar dringend veflangen dat Russische juristen en getuigen wor den toegelaten bij het proces in Koblenz tegen dertien voormalige S.S.-ers, dat in oktober jl. is begonnen. De dertien mannen worden beschuldigd van moord op ongeveer 30.000 joden in Rusland. Op een persconferentie van drie uur in Moskou 'verklaarde het hoofd van de afdeling voorlichting van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, Leo nid Zamjatin, dat de mensen die in Ko blenz terechtstaan verantwoordelijk zijn voor de „masale vernietiging van Russische burgers" in de republiek Wit- Rusland. Hij zei, dat de Westduitse re gering had besloten visa te weigeren aan Russische jurl3ten en getuigen en dat hieruit bleek dat „in bepaalde West duitse kringen" de wens leeft om dt misdaden minder ernstig voor te stellen dan ze waren. SINDS ZONDAG IN AMSTERDAMS MOTEL fruitig» Reisgeld voor Zuidafrikanen niet betaald Een DC-7 vliegtuig van de Britse char termaatschappij Caledonian Airways is gistermiddag leeg van Schiphol vertrokken en heeft 72 passagiers die het naar Zuid-Afrika zou bren gen zonder pardon in Amsterdam achter moeten laten, omdat het Zuid- afrikaanse reisbureau Ympala Sky ways weigert de passage te betalen. De woedende passagiers, die zich sinds zondag in het motel aan de rijksweg bij Schiphol ophouden, waren giste ren ten einde raad. De meesten van hen zyn Zuidafrikanen. Zij waren op 22 december voor een zogenaamde ail inclusive tour naar Europa geko men en zouden zondag j.l. met de DC-7 van Caledonian Airways van Schiphol naar Johannesburg terug keren. De passage hadden zy van te voren voldaan. Voorts waren er Brit se, alsmede nog enkele Duitse en Franse passagiers, die een bezoek aan Zuid-Afrika zouden brengen. ROME Behalve deze 72 luchtreizigers waren er nog 27, die zich in Rome aan boord van het vliegtuig zouden be- Berging „Thuntank" weer uitgesteld De poging om het Zweedse rampschip de .Thuntank 7" te kantelen gistermor gen in de ertshaven van Europoort is opnieuw uitgesteld. Vandaag zal men het nog eens proberen. Het is duidelyk geworden dat de „Thun tank 7" zwaarder is dan de drijvende bok „Simson" met z.ijn 250 ton hef vermogen kan verwerken. Men heeft opnieuw enige stroppen aangehecht, nu rond de opbouw van de „Thuntank 7". De kans bestaat echter dat, wanneer vandaag de werkzaamhe den worden voortgezet, het stuurhuis schade oploopt, iets wat men tot nu toe heeft geprobeerd te voorkomen. Van daag zal ook de drijvende bok „Arend", die nu slechts een „stand-by"-rol ver vulde, zijn hefvermogen inzetten om de .Thuntank 7" te kantelen. Foto boven: de tijd wordt zo goed en zo kwaad als het gaat met een spelletje kaart gedood. Foto onder: enkele passagiers in het motel. Voor de 72 in Amsterdam gestrande passagiers, die nu al drie dagen in het motel logeren, was Nederland als verzamelpunt aangewezen. Zij zou den zondag jl. van Schiphol naar Jo hannesburg vertrekken, doch de be manning- van de DC-7 deelde mee op dracht te hebben eerst op betaling uit Zuid-Afrika te wachten. Laat op de avond arriveerde de Lon- dense vertegenwoordiger van het Ympala reisbureau, de heer C. Schul- ler, die de passagiers naar het motel bracht en daar vruchteloze pogingen deed om hen moed in te spreken. CHEQUE Veel succes had hij niet, doch wel meen de de directie van het motel het aan hem te danken te hebben, dat zij gis teren een telegrafische cheque van Barclay's bank uit Londen ontving, waarmee tenminste tot en met het ontbijt gisterochtend het logies van de 72 gasten werd betaald. Caledonian Airways werd het wachten gistermiddag moe. Uit Londen kwam een telexboodschap, dat de machine maar leeg naar Brussel moest vlie gen voor een andere opdracht. Dat geschiedde en zo zagen de gestrande passagiers zich genoodzaakt naar een andere oplossing uit te kijken. Woensdagavond is de directeur van het Londense kantoor van het Zuidafri- kaanse reisbureau International Air op Schiphol aangekomen. Hij deelde mede dat twintig man van de 72 ge strande luchtreizigers tot zyn klan ten behoren.' Aangezien zijn eigen vliegtuig was volgeboekt had hij voor dit gezelschap passage gereser veerd en betaald by Impala Sky ways. Nu dit laatste reisbureau dè hele groep in de steek heeft gelaten, voelde In ternational Air zich moreel verplicht voor de eigen twintig reizigers de helpende hand te bieden. Vandaa; zullen zij op kosten van Internatiom Air per trein naar Parijs vertrekken en vandaar in een vliegtuig van de Franse maatschappij U.A.T. naar Jo hannesburg vliegen. De Friese oud-hoofdonderwijzer An- dringa wil met een seniorencomité op de kandidatenlijst deelnemen aan de komende kamerverkiezingen. Doel: men sen van boven de zestig in de Kamer brengen. Deze actie is de (blijkbaar nog zeer actieve) zeventigjarige Fries be gonnen uit protest tegen die politieke lartijen, die een maximum leeftijd heb- >en ingesteld voor leden van vertegen woordigende lichamen. Men zou zo zeg gen, dat hij geen gunstig tijdstip heeft gekozen om met zijn plannen voor de dag te komen: zojuist immers heeft een eigenzinnige heer van tweeënzeventig jaar een (Frans) stokje gestoken voor de verdere eenwording van Europa en daarmee de populariteit van de zeven tigjarigen in de politiek niet erg ver groot. En de nieuwe Duitse vriend van deze remmende generaal kan zich op dit ogenblik al evenmin in een grote sym pathie verheugen. Deze kersverse vriend is pas zevenentachtig geworden, maar hy gedraagt zich alsof zijn politieke loopbaan eerst gisteren is begonnen. Nee, het tijdstip van de actie-Andringa lijkt niet erg gunstig gekozen. Het door hem aangesneden probleem van de leeftijdsgrens in de politiek kan men echter niet afdoen met een rail lerend stukje- En men moet toegeven: een probleem is het inderdaad en het is wel eens de vraag of een strikte leef tijdsgrens een oplossing betekent. Een voorbeeld van een eminente „zeventig plusser" uit eigen land: de onlangs over leden voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst. Hij was zesenzeventig jaar en tot aan zijn dood toe een voor treffelijke leider van het Nederlandse la gerhuis. En het klassieke voorbeeld van deze eeuw is Winston Churchill, die toen hij geroepen werd de Britse natie als oorlogsleider te dienen, de wat wij noemen „pensioengerechtigde leef tijd" al achter de rug had. Maar het zijn in dit geval altijd briljante uitzonderin gen. die de regel op losse schroeven zet ten. En daarom is het geloven wij toch niet helemaal onjuist wanneer een poli tieke groepering, zoals onlangs de K.V.P., enkele grenzen trekt. Weliswaar brengt dat sóms met zich mee, dat een belangrijk stuk politieke ervaring voor het directe werk van ae vertegenwoor digende lichamen verloren gaat, maar het houdt tevens in, dat de volgende ge neratie gedwongen wordt zelf het roer ter hand te nemen. Daarmee wordt ver starring voorkomen, in de politiek vaak een gevaarlijk verschijnsel. En nu gaat het niet aan bij een dergelijke vernieu wing alleen maar ach en wee. te roepen of om hoofdschuddend te wijzen op de „jonge broekjes zonder ervaring". Met de jeugd van die „broekjes" valt het ove rigens over het algemeen nogal mee. Een teruggetreden zakenman hield ons eens uitv9erig bezig over de „jongen", die hem was opgevolgd: die knaap maakte er niet veel van, zo maakte hij ons duidelijk- Maar toen we informeer den hoe jong die opvolger dan wel was we dachten op girond van de verhalen aan hooguit twintig bleek dat hij de vijftig al ruim was gepasseerd! Ouderen hebben soms evenzeer de neiging be paalde dingen wat vertekend te zien als de jeugd. Wij geloven derhalve, dat leeftijdsre- gels in de politiek niet bij voorbaat afkeurenswaardig behoeven te zijn, ze ker niet als de grens op zeventig jaar wordt gesteld. Maar uitzonderingen moeten mogelijk blijven. Er zijn in het politieke leven wel eens figuren, die ook na hun zeventigste voor land en volk van groot belang kunnen zijn en het wa re onjuist hen door een starre regel van een politieke partij geheel uit te sluiten van deelneming aan het politiek bedrijf. Als regel lijkt ons evenwel een leeftijds grens acceptabel, zeker nu het kiezers korps voortdurend met grote groepen jongeren wordt aangevuld. Men zal begrijpen: het seniorencomité van de heer Andringa heeft niet on ze sympathie. Zijn argumentatie is bo vendien niet helemaal zakelijk: de pro paganda van de politieke partyen wordt vergeleken met een „slavenmarkt", waar „spieren en leuke snoetjes" (van wie?) het moeten doen. En zijn voorne men om zich te laten kiezen uitsluitend „om aanwezig te zijn" doet de vraag rij zen of hier reeds niet een vertekening in de oordeelsvorming optreedt. Vermoe delijk heeft de heer Andringa niet het minste bezwaar gemaakt, toen hij op vijfenzestigjarige leeftijd als hoofd ener school werd gepensioneerd en wij nemen aan. dat hij de afgelopen vijf jaar heeft ervaren, dat er ook wel goede kanten zaten aan de rust na een arbeidzaam le ven. Maar nu enkele politieke partyen hebben vastgesteld, dat zeventig jaar eigenlijk een grens zou moeten zijn voor het veeleisende lidmaatschap van een volksvertegenwoordiging, nu protesteert hij en verwijt hij de partijen gebrek aan eerbied voor de ouderen. Neen. we zijn het niet met hem eefis. Wellicht dat hij nog eens wil nalezen wat koningin Wil- helmina over het ouder-worden in „Een zaam maar niet alleen" heeft geschre ven. Teleurstellende mededeling van ministers Dc Amerikaanse heer Lester Peterson, die met zo heel veel van vliegen weet, heeft het bestaan een sportvliegtuig, waarin hij met drie anderen zat, veilig aan de grond te zetten op het vliegveld van Cheyenne in de staat Wyoming, nadat de piloot een beroerte had gekregen. Op de foto: bij het vliegtuig rechts Peterson, links knielend piloot Low Desmond, die Peterson vanaf dc grond per radio aanwijzingen gaf, Lester Laun tweede van links) en John Pawlaek zaten met Peterson in het vliegtuig. (Van onze parlomentaire redacteur) De ministers Korthals en Ma- rijnen menen, dat de oester- proeven in liet Veerse Gat en de Grevelingen op losse schroe ven staan, omdat men geen ze kerheid heeft over een regel matige en voldoende toevoer van zuiver en voedselhoudend zeewater, die bepalend is voor het slagen van de proeven. Deze teleurstellende mededeling heb ben de bewindslieden gedaan in een nadere bespreking met de vaste commissies van verkeer en waterstaat en van landbouw en visserij uit de Tweede Ka mer. De oommissies hebben thans by de ministers bedongen, dat de Tweede Kamer nog vóór 15 maart a.s. in de huidige samenstelling dus haar oordeel zal kunnen uitspreken over de kort daarvoor te nemen beslis sing van de bewindslieden over het wel of niet doorgaan van de proeven. De beide ministers zullen hun beslis sing baseren op een op korte termijn door een commissie van deskundigen uit te brengen rapport over het tech nische probleem. „De oesterproef in het Veerse Gat moet worden gezien tegen de moge lijkheid, dat te zijner tijd ook ln de Grevelingen een bassin voor de oes terteelt moet worden aangelegd", zei de minister van verkeer en water staat, drs- Korthals tijdens de bij eenkomst met de commissies, die op 23 januari is gehouden en waarvan thans het verslag is verschenen. Tij dens de behandeling van de begro ting van landbouw en visserij voor 1963 hadden de Zeeuwse Kamerleden J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) en Th. Westerhout (p.v.d.a.) op overleg met de minister aangedrongen over de moeilijkheden rond de oesterproef. Technische aard Er doen zich moeilijkheden voor van technische aard, heeft de bewinds man te kennen gegeven. Voor het kweken van oesters is regelmatig toevoer van zuiver en voedselhou dend zeewater vereist. Het is echter uit waterloopkundige onderzoekingen gebleken, dat het geenszins zeker is, dat deze regelmatige toevoer inder daad mogelijk zal zijn. Verwacht wordt namelyk, dat gedurende perio den van wind uit. noordelijke rich tingen, uit het Haringvliet afkomstig zoet water tot vóór het Grevelingen- bekken zal worden gestuwd, waar door inlaat van water daarin onmo gelijk zou zijn en de kwaliteit van de oesters ernstig zou worden aan getast. Eenzelfde gevaar zal zich te zijner tijd voordoen ten aanzien van de proef in het Veerse Gat tengevolge van uit de afgesloten Oosterschelde stromend zoet water. Over dit tech nische probleem acht de regering na der beraad noodzakelijk en zij heeft aan een commissie van deskundigen opdracht gegeven over deze zaak rapport uit te brengen. Op grond van de gegevens, die dit rapport zal verschaffen zullen de ministers zich gezamenlijk beraden over de be slissing, die genomen dient te wor den. In de vergadering bleek men door de uiteenzetting van de minister zeer teleurgesteld- Men wees erop, dat de betrokken diensten zich van het begin af bewust waren geweest, dat zich technische moeilijkheden zouden kunnen voordoen. Niettemin heeft de regering duidelijke toezeggingen ter zake gedaan. Herinnerd werd met name aan de brief van de minister van landbouw en visserij van 17 fe bruari 1961 aan de Eerste Kamer. Daarin schreef de bewindsman onder meer, dat hij thans mede namens zijn ambtgenoot van verkeer- en water besloten had tot de proefneming voor staat kon meedelen, dat de regering de oesterteelt in het Veerse Gat over te gaan. De voor dit doel benodigde gelden zo vervolgde deze brief zullen in de begroting van het mini sterie van verkeer en waterstaat voor 1962 en volgende jaren worden opgenomen, voorzover betreft de aanleg van het proefbekken. Op de begroting voor het ministerie van landbouw en visserij zouden te zijner tijd de benodigde gelden voor de proeven worden opgevoerd. Ver derop in dit schrijven leest men on der meer nog, dat met de benodigde werken in het Veerse Gat ten dien ste van de proef in 1962 een aanvang zal worden gemaakt, aldus brachten de kamerleden de minister onder het oog. Uitspraak Deze niet mis te verstand toezeg ging was trouwens niet de eerste van deze aard. Zeer nadrukkelijk herinnerden de commissies aan een uitspraak, die de heer Van Aartsen, de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, op 12 mei 1959 in de Eerste Kamer heeft gedaan. Deze bewindsman zei onder meer: „Ten aanzien van het proefbekken in het Veerse Gat ligt de beslissing by het. departement van landbouw. ïndertyd is gesproken over een basisbedrag van 10 miljoen, of het nu iets meer of iets minder was Iaat ik in het midden. Als men op het departement van landbouw van mening is, dat het verantwoord is dit bedrag hier aan te besteden, kan van de zijde (Zie slot pag. 2 kol. 2) Helikopterpiloot als „wegwijzer" Het zal niet iedere dag gebeuren dat een vertegenwoordiger zich de weg gewezen krijgt door een heli kopterpiloot, die speciaal daarvoor een landing maakt. Dat over kwam namelijk dinsdag een ver tegenwoordiger van een schoe nenfirma in 's-IIertogenboseh, die, slecht geïnformeerd over de ver bindingen met Goeree-Overflak- kee, met zijn bestelwagen in Nu- mansdorp tevergeefs stond te wachten op het reeds weken bui ten dienst gestelde veer naar Den Bommel. Een helikopter van de Deltawer ken, die wordt gebruikt voor het waarnemen van de loop van kunstmatig gekleurde ijsschotsen, streek naast zijn auto neer. De pi loot vroeg waarop hij wachtte en verwees hem naar de veren Helle- voetsluis Middelharnis of Din- telsasOoltgensplaat. Ook inge nieurs en personeelsleden van de Deltawerken in Numansdorp-ha- ven hebben al vaker daar gestran de reizigers de weg gewezen. 0 De „Internationale Liga tegen Racisme en Anti-Semitisme", waarvan o.a. Spaak. Charley Chaplin en Jean-Paul Sartre ere lid zijn, heeft geprotesteerd tegen de vrij lating van het hoofd van de Gestapo in Frankrijk tijdens de oorlog, generaal Karl Oberg, en diens plaatsveiA'anger. kolonel Hel mut Knochen. Deze mannen werden, naar dezer dagen bekend werd gemaakt, op 28 november uit de gevangenis van Mulhouse ontslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1