en nieuwe „Kieuwe Waterweg" met een groeiende keien van bedrijven 1904 1936 Bedrijven Toekomst DEZE PAGINA is een staalkaart. Epn staalkaart van bedrijven, die zich in de afgelopen bijna honderd jaar in de kanaalzone hebben gevestigd. En uit deze opsomming van fabrieken blijkt welk een energie in meer dan één betekenis langs het Kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent bijeen is gebracht: grote en kleine bedrijven, waarin velen werk vinden. Terwijl er nog plaats te over is voor nieuwe industrieën: er is ruimte en er zijn andere gunstige vestigingsfactoren. Geen wonder dat men spreekt over een „Nieuwe waterweg" met een groeiende keten van bedrijven. SLUISKIL ■■TERNEUZEN Dow Chemical InternationaI. N.V. de Hoop- Meterfabriek Dordrecht. Terneuzense Scheepsbouw Mij. N.V. Philips. OVET N.V. N.V. Aug. de Meyer Zonen's. Ass. Coöp. Zélandaise de Carbonisation. Comp.Neërlandaise de l'Azóte.(Ned. Stikstof Mij.} Coöp; Groenvoer Drogerij. N.V. Stijfsel en Glucose fabriek. Eerste Ned er I. Coöp- B eetwortel suiker fabriek. N.V. Textiel fa briek de Schelde. N.V. Vlaamse Textielfabriek. WaIzenmolen. N.V. N.V Centrale Suiker Mij, N.V. Zuid Chemie. Fosfaatfabriek. N.V. Spiegelglasfabriek. Sas van Gent. P een in mei 1962 gehouden congres van het Vlaams Econo- tl misch Verbond eh een tezelfder tijd plaatsgevonden bijeenkomst van de Sociaal Economische Raad van Advies voor de Benelux, zeiden enkele sprekers van mening te zijn dat zich langs het kanaal van Terneuzen naar Gent ontwikkelingen voordoen, die deze vaarweg het karakter kunnen geven van een soort „Nieuwe Waterweg". Een ie der, die drie jaar geleden een derge lijk optimistisch geluid had laten ho ren, zou zich hebben blootgesteld aan grote hilariteit. Vandaag-aan- de-dag zijn er nog velen, die een dergelijke stelling veel te optimistisch en te hoog gegrepen zullen vinden. Misschien is dat wel zo, maar toch zou het bijzonder interessant zijn om in 1970 (dus over slechts zeven jaar!) nog eens van gedachten te wisselen over de prognoses van be doelde sprekers.... Hot is immers een onloochenbaar feit dat de ontwikkeling van do kanaalzone een fors tempo heeft aangenomen. Terivijl de kanaalverruimingswerken die in de toe komst de doorvaart van 50.000 tons sche pen mogelijk zullen maken in feite nog slechts in een beginstadium verkeren, wor den door overheidsorganen, fabrieken en bedrijven plannen ontworpen en uitgevoerd met een snelheid alsof men bevreesd is ook maar één dag te Iaat te komen. Met andere woorden, men wil volledig op de nieuwe situatie voorbereid (en zelfs gereed) zijn, als de. eerste supertankers of ertstranspor teurs van dergelijke, kolossale afmetingen, de nieuwe sluizen van Terneuzen passeren, nog sterker, do cokcsfabriek te Sluiskil had zijn kademuren en losinstallaties aan die nieuwe situatie reeds aangepast vóór de „eerste spade" ten behoeve van de ka naalverriiimingswerken de grond in ging. Behalve deze werken zijn er tal van andere factoren, die de ontwikkelingsmogelijkhe den een gezonde injectie hebben gegeven. Met name kan genoemd worden de aan wijzing van de gemeente Terneuzen (waar toe ook Sluiskil behoort) tot zgn. „ont wikkelingskern", waardoor nieuw te vesti gen bedrijven zeer belangrijke economische faciliteiten verwerven. Goede verbindingen met de zee en met het achterland, diep vaarwater en aantrekke lijke vestigingsvoorwaarden. Dit gezien in het licht van de huidige conjunctuur die in niet geringe mate neigt tot uitbreidingen en het vestigen van nieuwe of nevenbearij- ven en de uitermate gunstige plaats om mee te „spelen" in de toekomstige Euro- markt, is bet eigenlijk niet eens zo verwon derlijk dat de kanaalzone een evolutie mee maakt, zoals het gebied nimmer tevoren heeft gekend. Hoe belangrijk voor een hele streek de ves tiging van eén grote industrie kmi zijn, moge blijken uit een voorbeeld. Het mag als bekend worden verondersteld dat in de Belgische kanaalzone een hoogovenbcdrljf zal worden gebouwd. Dit „Sidemarcom- plcx" waarvoor de plaatsen waarop de bedrijfsgebouwen moeten komen, nog niet eens zijn vastgesteld komt ten zuiden van Zelzate. Daarvoor Is onder meer nodig een eokesfabriek. Deze bedrijven zullen in de toekomst een toename van het scheep vaartverkeer bewerkstelligen. Dit betekent meer werk voor de vele tientallen Terneu- zenaren, wier middelen van bestaan nauw verband houden met de zee- en binnen scheepvaart. Hecds nu zijn in het gemeentelijk industrie terrein van Terneuzen gronden verkocht aan N.V.'s en firma's, die daarop toeleve ringsbedrijven gaan stichten, direct of in direct gericht op de staalfabriek te Zelzate en op andere nieuwe industrieën in de ka naalzone. Trekt men de gevolgen daarvan door meer mensen, meer koopkracht dan is het helemaal niet zo ver gezocht om te beweren dat bijvoorbeeld de midden stand van Tcrneuzenen gaat profiteren van een hoogovenbedrijf te Zelzate. ook al wordt dat. niet altijd beseft! Overigens is het bepaald niet zo dat de kanaalzone en dan wordt in dit verband bedoeld de Zeeuws-Vlaamse een nieuw industriegebied is. Reeds nu vinden circa 5000 werknemers in dit ruim 15 kilometer lange gebied vanaf de Westerschelde tot aan de Nederlands- Belgische grens, een dagelijks middel van bestaan. Van de vijftien fabrieken in dit gebied hebben er al verscheidene hun gouden bestaansjubileum gevierd, terwijl de oudste zelfs niet zo heel ver meer van het eeuwfeest is verwijderd. Wat deze bedrijven produceren, hoeveel mensen bij dit produkfieproces zijn betrokken en hoe lang deze fabrieken en bedrijven reeds „draaien", wordt hierna vermeld in een chronologische volgorde. Dc N.V. Centrale Suiker 4A7Q Maatschappij „Suikerfa- In briek Sas van Gent" te Sas BW1 van Gent. Tijdens de bieten campagne schommelt het aantal werknemers rond het getal 500. Buiten de campagne vinden circa 160 mensen een vast bestaan in dit bedrijf. Zoals de naam al doet vermoeden produceert deze fabriek hoofdzakelijk sui ker. Daarnaast natte en droge pulp in di verse vormen en melasse. De grondstoffen (suikerbieten) komen uit vele delen van Nederland, o.a. de Noordoostpolder. Aan voer over weg en water. De natte pulp gaat hoofdzakelijk naar het buitenland. De rest van de produktie blijft praktisch ge heel in Nederland. „Eerste Nederlandse Coöpe ratieve Beetwortclsuikerfa- briek en Raffinaderij te Sas van Gent G.A.". Dit bedrijf beschikt over een bezetting van 420 man personeel in de bietencampagne en 200 man daar bui ten. De „C.B.S." produceert witte en ruwe suiker, gasgedroogde en natte pulp, schuimaarde kalkmeststofen melasse. Ook dit bedrijf ontvangt de benodigde sui kerbieten uit vrijwel alle delen van Neder land. De suikerprodukten blijven in Neder land, al komt een gedeelte via de suiker verwerkende industrie, toch in het buiten land terecht. Ook de schuimaarde blijft hoofdzakelijk in het eigen land. Natte en gasgedroogde pulp (veevoeder) vinden hun weg naar Nederland en België. Laatstge noemd produkt ook gedeeltelijk naar Frankrijk. Meelfabriek „Walzenmolen 4 AAA Sas van Gent" N.V. v.h. J. HU/ Verschaffel en H. Meche- Wi» lynck te Sas van Gent. Dit bedrijf verschaft geregeld werk aan een 60-tal men sen. Deze fabriek krijgt haar grondstoffen -buitenlandse en een flink percentage in landse tarwe vrijwel overal vandaan (per schip). Het bedrijf produceert brood- en vele andere soorten bloem. Verder afval len voor veevoeder, die in hoofdzaak naar België worden geëxporteerd. De bloemsoor ten gaan voornamelijk naar Zeeuwse en Brabantse bakkerijen, verder naar andere delen van Nederland. Een tiental eigen vrachtauto's verzorgt dagelijks de afvoer van produkten. „N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot vervaardi ging van Spiegelglas, gla zen voorwerpen en chemi sche produkten". Dit bedrijf werd in 1904 overgenomen van het Franse „St.-Gobain"-concern. Sinds 1962 gesplitst in twee afzonderlijke N.V.'s te weten: 1. N.V. „Zuid Chemie (fosfaatfabriek) met 220 werknemers. De produktie omvat ge wone en dubbel superfosfaat, zwavel- en fosfoorzuur en kiezel-fluornatrium. De grondstoffen voor dit bedrijf worden uit vrijwel alle werelddelen per zeeschip aan gevoerd. Een zeer belangrijk deel van de produktie gaat naar het buitenland, de dubbel super voor ruim 95 De enkel su per wordt voor een belangrijk deel afgezet op de binnenlandse markt. Omstreeks juni van dit jaar zal een nieuwe installatie voor de fabricage van mengmest in bedrijf wor den gesteld. 2. „N.V. Glasfabriek Sas van Gent", die een bezetting heeft van circa 400 werknemers. Fabricage van o.m. blank spiegelglas, ge polijst draadglas, securïet voor ruiten, gla zen deuren en puien, geëmailleerd glas. Af zet hoofdzakelijk naar Nederland voor bouwondernemingen, automobiel- en rjjtui- genfabrieken. Een groot deel van het ge polijst draadglas wordt geëxporteerd naar Cnnada en Duitsland. Het geëmailleerd frlas gaat naar diverse landen, voorname- jjk naar België. N.V. Handel-, Industrie- en •4 A-f -f Scheepvaart Maatschappij IMII „De Hoop" te Terneuzen. vaa Een veelomvattend bedrijf, dat 350 werknemers telt. De bouwmaterialenhandel van „De Hoop" levert door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Een modern uitge ruste betonindustrie zorgt voor leveranties aan een groot gedeelte van Nederland. Het bedrijf beschikt over een betoncentrale, een machinefabriek (reparaties en installaties), een eigen timmerfabriek, een groothandel in ijzer en twee elektrische kranen voor goederenoverslag. Dit zeer gevarieerde be drijf heeft verder een groothandel in we gen- en waterbouwmaterialen met afzet in geheel Nederland. Een eigen wagenpark verzorgt het vervoer door het gehele land. Zustermaatschappijen van „De Hoop" be schikken over een binnenscheepvaartvloot van 30 schepen (15.000 ton), speciale sche pen voor het zuiden van zand en het ver voer van onverpakt cement. Een dochter maatschappij heeft reeds honderden huizen gebouwd te Terneuzen en Sluiskil. Association Cooperative •f A4'fl Zélandaise de Carbonisation 1*1 II G.A. te Sluiskil (cokesfa- briek). Aantal werknemers circa 500. Het bedrijf pro duceert cokes en gas. De eokesfabriek verbruikt 800.000 ton kolen per jaar, afkomstig uit o.a. Amerika en het Roergebied. De produktie bedraagt 625.000 ton cokes per Jaar, bestemd voor industri eel en huishoudelijk gebruik. De 250 mil joen mS gas, die de eokesfabriek produ ceert, gaat voor een belangrijk gedeelte naar de Nederlandse Stikstof Mij. (even eens te Sluiskil). Voorts verzorgt het be drijf <1° gasvoorzlening van Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren. 80 van de cokesproduktle Is bestemd voor de hoogovens. De cokessoorten,- klei ner dan 60 mm worden aangewend voor in dustrieel en huishoudelijk gebruik. N.V. Styfsel- en Glucose- 4A4A fabriek „Sas van Gent" te IH IZ van G*"4- De circa 500 ,wl™ werknemers van dit be drijf hebben vorig jaar op grootse wijze het 50-jarig bestaan van de fabriek gevierd. Het bedrijf werd gesticht door het familiegenootschap „Zeelandia" en is sinds 1927 een N.V. Aan vankelijk werd mais-zetmeel, olie en vee voeder geproduceerd. Een industrie, die thans 265 ton mais per dag verwerkt. Ver der produktie van glucose, keukenstroop, dextrose, walsprodukten en specialiteiten op zetmeelbasis. Het bedrijf ontvangt zijn grondstoffen via de havens Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Overslag per binnenvaartuigen. N.V. Terneuzense Scheeps- ■flAAI bouw Maatschappij te Ter- IJl #4 neuzen. Deze scheepswerf w" met z(jn 250 werknemers, verzorgt de nieuwbouw van alle typen binnenvaartui- fen, kustvaarders en zeeschepen tot max. 000 ton. Voorts de ombouw van alle soor ten vaartuigen tot dezelfde orde van groot te. Veertig procent van de werkzaamheden op deze werf liggen in de reparatiesector. Momenteel is het bedrijf een belangrijke uitbreiding aan het realiseren. De werf heeft een nevenbedrijf te Hansweert, aan de zuidelijke ingang van het druk bevaren kanaal door Zuid-Beveland. N.V. Textielfabriek „De 1AAA Schelde" te Sas van Gent. ISf^Sv De meest vrouwelij- v ke werkkrachten van dit bedrijf fabriceren hoofdza kelijk dames- en herenstof- fen (bovenkleding), zoals kostuums, regen kleding en japonstoffen. Het hoofdartikel is kamgaren herenstoffen. De grondstoffen komen uit Frankrijk. De vervaardigde tex tielartikelen gaan naar de éonfectiebedrij- ven in Nederland en worden gedeeltelijk geëxporteerd. Compagnie Neerlandaise de *1 AAA I'Azote te Sluiskil (Neder- |J|/H landse Stikstof Maatschap- w w pij). De grootste industrie van Zeeuwsch-Vlaanderen en de op één na grootste van geheel Zeeland. Het bedrijf heeft 1500 werknemers in geregelde dienst. De pro duktie omvat kalkammonsalpeter, zwavel zure ureum, salpeterzuur, watervrlje am moniak en zwavelzuur. De pyrietgrondstof- fen worden hoofdzakelijk aangevoerd met zeeschepen, olie en kolen met binnenvaar tuigen en per spoor. De afvoer van produk ten geschiedt met zeeschepen naar allo we relddelen en voorts met binnenschepen en per spoor. N.V. Vlaamse Textielfa briek te Sas van Gent. Dit extielverwerkend bedrijf jiedt momenteel plaats aan een 90-tal werknemers. De weverij belast zich hoofd zakelijk met de vervaardiging van Terlen- kastoffen. De grondstoffen worden voor het grootste deel betrokken uit België. Sinds januari 1962 is het bedrijf uitgebreid met de N.V. Vatex, die de stoffen verder verwerkt tot heren- en jongensbovenkle- ding. De produkten vinden hun weg naar alle delen van Nederland. De bedrijven streven naar een personeelsuitbreiding tot 200 man en een produktieafzet naar Duits- 'and en België. Meterfabriek Dordrecht, 4AA4 Dependance te Terneuzen. 1 SfO I De ruim 50 vrouwelijke en mannelijke personeelsleden vervaardigen een klein soort stofzuiger en onder delen voor grotgre stofzuigers. Het Dordtse bedrijf werd opgericht in 1857. De Terneu zense dependance zal binnenkort worden uitgebreid met 750 m2 vloeroppervlakte. Philips Spreidingsbedrljf te 'fAfJ'f Terneuzen. Voor het Ter- I SflO I neuzense nevenbedrijf heeft het wereldconcern nu reeds 400 personeelsleden aange trokken, waaronder 100 meisjes. Van het totaal aantal werken er reeds 125 in een tijdelijke hal aan de In dustrieweg. De rest blijft nog enige tijd in Roosendaal. In de loop van april hoopt de bedrijfsleiding te kunnen verhuizen naar de thans in aanbouw zijnde, nieuwe fabriek nabjj de Baandhk. Naar het persbureau van Philips meedeelde ligt het in de bedoeling het aantal werkkrachten uit te breiden tot 600. Het. Terneuzense spreidingsbedrijf ver zorgt de vervaardiging van fotoflitslamp- jes en andere kleine lampsoortcn. Coöperatieve Groenvoeder- ■f AAA drogerij „Zeeuwsch-Vlaan- 8 3ÖZ deren" te Stroodorpe (geni. Westdorpe). Dit nog jonge bedrijf verschaft werk aan een 20-tal mensen. De grondstoffen (hoofdzakelijk luzerne, een structuurverbeterend gewas en voorts wat stoppelklaver en gras) worden betrokken uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiervan worden zgn. „pallets" (brokjes) geprodu ceerd en in bulk afgezet. Een gedeelte dro ge pulp gaat naar de C.B.S. te Sas van Gent. De „pallets" worden voor ruim 90 geleverd aan de twee grote coöperaties C.H.V. te Veghel en het Centraal Bureau te Rotterdam. Voorts hebben reeds enkele nieuwe indus trieën besloten zich in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone te vestigen. De groot ste daarvan is de „Dow Chemical Interna tional", een Amerikaans bedrijf dat een perceel grond ter grootte van ruim 85 ha heeft aangekocht in de Nieuw Neuzenpol- der te Terneuzen. Dit wordt dc eerste Dow- fabriek van deze aard in de bij de E.E.G. aangesloten landen. In dit bedrijf zal de vervaardiging van plastics, industriële che mische produkten en halffabrikaten ter hand worden genomen. De Dow-fabriek te Terneuzen denkt, in 1964 te starten niet circa 200 werknemers. „Hollandia Rubber" heeft in het gemeente lijk industrieterrein te Terneuzen 1 ha frond gekocht voor de bouw van een fa- riek, die rubberartikelen voor ziekenhui zen en huishoudelijk gebruik gaat fabrice ren. In dit bedrijf zullen in de beginperiode ongeveer 30 werknemers nodig zijn. In de zgn. „Axelse Vlakte" ligt al sinds 1961 een perceel grond veerd ten behoeve van he tecatini-concern", dat volgens de zeer schaarse gegevens, die daarover zrjn te ver krijgen daarop een fabriek voor chemi sche stoffen wil bouwen. Voor toeleverings- en soortgelijke bedrij vigheid in de kanaalzone zorgen onder meer de machinefabriek Snelleman en de Zeeuws-Vlaamse ijzer- en metaalgieterij, beiden te Sas van Gent; de N.V. v. d. Oost, de firma Havee, de machinefabriek „De Schroef" van Hoornaert en de fa. Eyke- Hoogendoorn te Terneuzen. De koninklijke maatschappij „De Schelde" uit Vlissingen heeft in het gemeentelijk industrieterrein te Terneuzen een terrein van 19.700 m2 aangekocht voor de vestiging van een Ijzer- constructie- en apparatenfabriek. Een elek trotechnische /erkplaats met magazijn en kantoor zal worden gebouwd door van Rietschoten en Houwens Mij. te Rotterdam. Een in de kanaalzone niet weg te denken bedrijvigheid wordt verzorgd door de Ter neuzense N.V. Aug. de Meyer Zonens' Scheepvaart-, Expeditie- en Agentuurniaat- schappij voor alle cargadoor-, stuwadoor-, expeditie-, veem-, sleepdienst-, bevrach- tings-, beurtvaart- en bergingswerk. Zeer bekende klanken hebben in dit gebied voorts de namen van Mullers' sleepdienst (met zeer gevariëerde andere taken) en de N.V. Overslagbedrijf „Ovet" te Terneuzen. Met name kunnen verder worden genoemd de N.V. Terneuzense Graansilomaatschap pij, de Coöp. Aan- en Verkoop Vereniging Oost Zeeuwsch-Vlaanderen G.A. te Terneu zen, de Coöp. Handelsvereniging van de N.C.B. te Sas van Gent, de Breigoederenfa- briek Fermont te Sas van Gent, Ribbens Handelsonderneming Terneuzen, de N.V. Scheldeveem, etc. etc. Het is uiteraard een onmogelijke opgave om alle overige bedrijvigheid in de ka naalzone met name te noemen. Maar een belangrijk aandeel in de verdere ontwikke ling van dit gebied leveren ongetwijfeld de transportmaatschanpljen en vervoersonder nemingen, de hout- en sohroothandelaren, de scheeps- en andere sloperijen, bouwon dernemingen en aannemingsbedrijven, jaeli- tenbouwers en winterbergers, bankbedrij ven, timmerfabrieken, opslagplaatsen en niet te vergeten de honderden kanaalzone bewoners, die direct hetzij indirect met het intensieve scheepvaartverkeer hebben te maken. Nauw verbonden met de kanaal zone-industrieën zijn tenslotte de regionale werkplaats voor volwassenen en de be schuttende werkplaats „Midden Zeeuwsch- Vlaanderen", beiden gelegen aan de In dustrieweg te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15