Oost-Zeeuws-Vlaamse Polderbond teleurgesteld in Ged. Staten Uitstekende resultaten van Dynamo Middelburg Zierikzee ziet zijn voornaamste projecten sterk GESTAGNEERD Veerpont „Zijpe" raakte op drift L_ BILT Wensen van bond aan provinciaal Zonder overleg bestuur van Zeeland toegezonden ALMANAK SINGELLOOP II GROOTS FESTIJN Nationale titelstrijd hindernisloop dit jaar in Middelburg Bevolkingscijfer„Teruglopende golfslag in een opkomend tij" OPENING VAN ONTMOETINGSKERK TE MIDDELBURG OP 2 MAART Statistiek van Zeeland Vlissingse in Souburg dodelijk verongelukt EXAMENS VERWACHT... 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1963 VERKLARING OP PERSCONFERENTIE De Oost-Zeeuws-Vlaamse Polderbond heeft dinsdagavond te Axel bij monde van voorzitter R. van Acker tegenover een aantal persver tegenwoordigers zijn grote teleurstelling uitgesproken over het feit, dat het provinciale bestuur van Zeeland doet alsof de bond niet be staat. Ook de door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland ingestelde commissie, die moet bestuderen of de huidige polders en waterschappen wel voldoende zijn aangepast aan de tegenwoordige tijd, blijkt het werk van de polderbond volkomen te negeren, zo werd verklaard. Deze teleurstellingen hebben het bestuur van de bond overigens niet verhinderd na tal van intensieve besprekingen een aantal wensen te formuleren, die Gedeputeerde Staten zijn toegezon den. De wensen van de polderbond wer den samengevat in de volgende pun ten: alle zeewerende dijken langs de Westerschelde, in het bijzonder dfe welke grenzen aan de Oost-Zeeuws- Vlaamse polders, dienen op de kortst mogelijke termijn op deltahoogte te worden gebracht. De polderbond is van mening, dat deze kapitaalwerken een overheidstaak zijn. De financie ring van deze werken dient dan ook voor honderd procent door het rijk te geschieden; wanneer deze werken in een meer jarenplan zijn uitgevoerd en voltooid, dient het onderhoud en beheer in han den te worden gegeven van de achter de dijken liggende waterkeringen; het polderwegennet dient geheel te worden herzien- Het bestuur van de Polderbond is van mening, dat daar bij een splitsing moet worden ge maakt tussen zogenaamde verbin dingswegen en tussen de onderschei dene gemeenten en andere, specifie ke polderwegen. Voor het onderhoud van de verbindingswegen stelde de polderbond een zogenaamd wegschap voor, waarover een overkoepelend orgaan het beheer zou moeten ver krijgen. De financiering van dit weg schap zou dan dienen te geschieden door heffing op de gebouwde eigen dommen. Het onderhoud van de spe cifieke polderwegen zal in handen moeten blijven van polders; ook het onderhoud van de water leidingen en kunstwerken behoort een zaak te blijven, waarvoor de zelf standige polders verantwoordelijk zijn, met uitzondering van die water leidingen waarvan het onderhoud aan Hulster en Axeler ambacht is opge dragen. De beheersing van de water stand zal in onderling overleg plaats moeten vinden, waarbij de Oost- Zeeuws-Vlsiamse Polderbond een ad viserende stem moet worden toebe deeld. Het bestuur van de bond Is er van over tuigd, dat op deze basis naar alle zijden billijkheid wordt betracht. Uitvoerig was voorzitter Van Acker tevoren inge gaan op de redenen welke destijds tot de oprichting van de bond hebben ge leid. Op 29 maart 1961 nodigde de com missaris der koningin in Zeeland de be stuurders van de 110 Oost-Zeeuws- Vlaamse polders en waterschappen uit voor een bijeenkomst te Axel. De kern van het betoog dat jhr. mr. A. F. C. de Casembroot toen hield kwam neer op de vraag of de polders in het betrokken gebied wel aan de tijd waren aangepast, en zo nee, of het dan geen tijd was om aan een algemene reorganisatie van het polderwezen te gaan denken- zijn, betreurd. Met klem werd betoogd, dat men tegen het aangekondigde on derzoek geen enkel bezwaar heeft. In tegendeel, in de streek heeft men een open oog voor mogelijke verbeteringen doch men realiseert zich dat alle veran deringen geen verbeteringen zijn". de zelfstandige Concentratie Hoewel het woord als zodanig niet werd uitgesproken speelde de polderbestuur ders het woord concentratie door het hoofd. Aan de vergadering werd een ad viescommissie voorgesteld onder voor zitterschap van het toenmalige lid van G.S. ir. G. P. M. Dikötter. Bij zijn studie over het eerste gedeelte van de tweele dige vraag, die de commissaris had ge steld, zouden de commissieleden contact zoeken met alle betrokkenen, zo werd ter vergadering meegedeeld. „Uit door ons Ingewonnen Inlichtingen is gebleken, dat in het nu bijna twee jaar achter ons liggende tijdvak zo goed als niets van een dergelijke studie is ge bleken, deelden de polderbestuurders dinsdagavond mede. Aan de andere kant zouden de polderbestuurders wel regel matig contact met provincie en advies commissie hebben gezocht, maar alle pogingen werden tot nu toe genegeerd, werd verklaard. Dit heeft de bond. waarvan nu 69 van de 110 polders lid (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA 'N.V. Nedersiraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Zeeuwse Dooi De buren kennen de ouwe Mina al jaren als een vrouwtje dat vèel praat. Bijzonder veel praat. Er zijn 'zelfs straatgenoten van de ouwe Mina in Terneuzen die bewe ren haar nog nooit gezien te heb ben zonder dat ze iets zei. En ze zegt niet altijd zulke leuke dingendie ouwe Mina. Vooral niet over anderen. Dat komt er ook nog bij. Buurvrouw wist er alles van. Maar ja, zo'n oud al leenwonend mensje kan je ook niet alles kwalijk nemen, niet waar Buurvrouw had. Mina al dagen niet gezien. En zonder direct te beseffen dat het voor haar een rustige periode was, vroeg zij zich af of Mina zich goed door de koude dagen had kunnen slaan. Stel je voor dat zo'n oud mensje in de kou iets overkomt, bedacht ze. En toen de dooi goed doorzette verscheen Mina weer in haar voortuintje. Voorzover buurvrouw kon zien: goed gezond, monter en praatgraag als altijd. „Heb je het niet koud gehad Mi na?", deed buurvrouw belangstel lend. „Mens, zwiegt!", riep Mina hard, „kou g'ad.' 't Was zo koud dat m'n tanden ammekaar gevroren waren. K'eb ze boven de kachel moeten ontdooien!" Buurvrouw hoorde het relaas be wogen aan. En even, heel even maar, bedacht ze dat wat haar betreft die tanden best eens voor een tijdje ammekaar gevroren hadden kunnen blijven Wat de polderbesturen tegen de borst stuit was het benoemen van een ad viescommissie zonder enig overleg met de streek. Door deze handelwij ze was men er niet van overtuigd, dat deze commissie wel een onbevoor oordeeld standpunt zou gaan inne men. Dit was de oorzaak dat daags na de bijeenkomst een aantal dijkgra ven en gezworenen het initiatief tot het oprichten van de polderbond nam, werd op de persconferentie meege deeld. Voorts werd gesteld', dat ver- boteringen nodig, maar ook mogelijk zijn. Deze verbeteringen zjjn volgens het bestuur van de Polderbond ook te bereiken door middel van samen werking, zonder concentratie even wel. Over het onderhoud van de zogenaamde verbindingswegen zei voorzitter Van Acker, dat het niet billijk is dit geheel tenlaste van de polders te laten voort duren, omdat ook anderen hiervan pro fiteren. Volgens hen is elke weggebrui ker moreel verplicht in deze kosten bij te dragen. NACHT KLUIS In de voorgevel van ons bankgebouw te VLISSINGEN Coosje Buskenstraat 141 bevindt zich sinds kort een nachtkluis. Deze nachtkluis biedt U de gelegen heid Uw kasgelden ook na sluitingstijd ('savondsengedurendehetweekeinde) veilig bij ons te deponeren. Wij geven U gaarne alle gewenste inlichtingen (telefoon no. 2366 en 2243). NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ HET AFGELOPEN JAAR is voor de Middelburgse atletiekvereni ging Dynamo een goed jaar ge weest, zowel wat de prestaties van de atleten betreft als organisato risch. Dit memoreerde Dynamo- voorzitter Gerard Rodts in zijn openingswoord tijdens de jaarver gadering van de hoofdstedelijke atletiekclub. Er werden twee na tionale clubkampioenschappen veroverd, terwijl Hein Cujé bo vendien nationaal steeple-chase- kampioen werd. In dit verband deelde voorzitter Rodts mee, dat de Nederlandse steeple-chasekam- pioenschappen dit jaar in Middel burg gehouden zullen worden en wel op 25 augustus. Het verdere wedstrijd programma va» Dynamo voor 1963 vermeldt onder an dere; 20 april: opening van het Mid delburgse baanseizoen; 3 juni: een dual- of trialmeet; 6 juli: avondwest rijden; 26 oktober: internationale singel- en bol- werkloop; en 7 december: 6e Sint-Nico- laascross. Secretaris Rien Mondeel memoreerde in zijn jaarverslag, dat het bestuur in 1962 rustig heeft kunnen werken. Acht wed strijden organiseerde de Middelburgse vereniging en hoogtepunten daarvan waren ongetwijfeld de internationale clubwedstrijden' tegen de Franse club Tourcoing en tegen Folkestone, tevens de internationale zaterdagavondwed strijden, die op 23 juni ter gelegenheid van de ingebruikneming van de steeple- put gehouden werden. Voorts kon hij met voldoening vaststellen, dat de sin gelloop met succes in ei*e werd hersteld. baar, terwijl de heer Alting als al gemeen secretaris zal gaan optreden. Het bestuur wordt dan gecomple teerd door mej. J. Niesthoven als commissaresse en de heer Back als wedstrijdsecretaris. De technische commissie werd gewijzigd en ziet er nu als volgt uit: de lieer P. L. Back, wedstrijdsecretaris van uitwedstrij den, Rien Mondeel, wedstrijdsecreta ris voor thuiswedstrijden en Cees de Groot toto-secretaris. Men was over het. algemeen ingenomen met deze wijzigingen die een doeltreffende werkverdeling tot doel hebben. Piet Zwartepoorte werd gaarne nieuw benoemd als materiaalbeheerder, terwijl de kascommissie in 1963 zal be staan uit mej. Rina v. d. Hage en de heren Ad Hubregtse en John van Riel. Ook de redactie van het bijzonder ver zorgde cluborgaan werd opnieuw voor een jaar benoemd. Gerard Rodts zal zijn vereniging vertegenwoordigen op de jaarlijkse vergadering van het dis trict Zeeland. Verder kwam nog een verzoek van de pool-secretaris aan de orde: graag een uitbreiding van het aantal pool-leden. Een rondvraag, waarin vele leden aan het woord kwamen en waaruit bleek, dat de prijzenkast tijdens de a.s. feest avond „onthuld" zal worden, besloot de ze drukbezochte dering. Groot festijn De Daar de vereniging in 1963 f(jf jaar bestaat (op 2 niaart wordt dit eerste lustrum feestelijk gevierd) wil Dy namo speciaal de tweede uitgave van deze singelloop tot een groot atle- tiekfestijn maken. Tot slot memo reerde secretaris Mondeel de vooruit gang van het aantal leden met 2 tot in totaal 61 en riep hij met name de herenatleten op naast de indivi duele training de zaaltraining ir clubverband niet te verwaarlozen, penningmeester, de heer W. J. Bou- wens, meldde in zijn verslag een niet ongezonde financiële toestand, hoewel hij opmerkte, dat de situatie minder rooskleurig is dan een jaar te voren Dynamo kan nagenoeg geen geld reser veren voor de aanschaffing van grotere materiaalstukken. Zoals reeds opgemerkt kon wed strijdsecretaris P. L. Back bijzonder goede resultaten melden van het wedstrijdfront. Hein Cujé. Cas Mul der, Hans Bostelaar en Piet Zwarte poorte zorgden zowel voor een na tionale titel bij de nationale veld- loopkarnpi oenschappen als hij de 4 maal 1500 meter. Naast deze atleten werden ook de namen genoemd van Cees de Groot, Piet Versluijs en Ad Tholenaar. Daar het In de toekomst voor alle sport verenigingen van belang is, dat zij ko ninklijk goedgekeurd zijn, had het be stuur' een voorstel ingediend om een dergelijke aanvraag in te dienen. De vergadering kon na enige discussie met dit voorstel instemmen. Bestuur De bestuursverkiezing bad een bij zonder vlot verloop. Reglementair af treilend waren de heren Rodts ei Bouwen», resp. voorzitter en pen ningmeester, terwijl secretaris Mon deel tussentijds aftredend was er zich niet herkiesbaar stelde. Eerst genoemde tvVee stelden zich herkies- geanimeerde verga- Burgemeester P. Daniëlse, Ritthem opnieuw benoemd Bij Koninklijk Besluit van 25 januari 1963 is met ingang van 15 februari aan staande opnieuw benoemd tot burge meester van Ritthem, de heer P. Daniël- Ook voor Goese jongen reis naar Engeland Behalve het Terneuzense meisje Mia Jonkman is ook een Goese jonge uitverkoren om met een groep jongelui in de paasvakantie een 5-daagse reis naar Engeland te maken. Het is Kees Imanse, Roggeveenstraat 23, die leerling is van de lagere school van de Ge- reformeerde Gemeente. Hij heeft in Goes deelgenomen aan de col- I lecte voor het oorlogsgravencomi- I té. Zoals bekend dient deze col- lecte om het ouders van in Ne- derland gesneuvelde geallieerde militairen mogelijk te maken het graf van hun zoon te bezoeken. De reis naar Engeland wordt, als tegenprestatie voor de collecte, verzorgd door de Britse organisa- tie van oud-strijders „The Brit- tish Legion". IN VLISSINGEN: Doosje gevaarlijke tabletten dank zij radio gevonden In Vlissingen is dinsdagmiddag een doos je met voor kinderen gevaarlijke Co- dinovo-tabletten verloren. Even na dat over de radio een s.o.s.-bericht was verzonden, kreeg de gemeente politie een telefonische melding, dat het doosje al was gevonden. In het doosje zaten nog alle 20 tabletten, zij het enigszins vertrapt. Het genees middel, bij miligramhoeveelheden door volwassenen te gebruiken ter onderdrukking van hoestprikkels, is weer in bezit van de gebruikster. Een dame uit de Arbeidsstraat had het doosje met twintig tabletten gehaald by de apotheek J. M. H. v. d. Sande aan de Badhuisstraat. Het rechthoe kige doosje, 4,5 cm lang, 1 cm dik en 1,5 cni breed, werd vervoerd in in een boodschappennet. Tussen twee en drie uur belde de eige naresse de gemeentepolitie op, dat zij het doosje miste. Rechercheurs togen op onderzoek uit en na de nieuwsbe richten van zes uur ging een extra politiebericht over de radio. Gebruik zou voor kinderen noodlottig kunnen zijn; indien volwassenen grote hoe veelheden zouden innemen, zou ook dat zeer gevaarlijk kunnen zijn. Tegen half zeven kreeg de politie een telefonische melding, dat het doosje was gevonden in slagerij A. C. Snel in de St.-Jacobsstraat. Een dame had het doosje daar zien liggen, de slager had het - in een vleesvvarenzakje - in bewaring genomen. Deze dame belde, nadat zij het radio bericht had gehoord, de politie op, die contact opnam met slager Snel. Het doosje was enigszins vertrapt. Het aantal tabletten werd vervolgens aangevuld, waarna het geneesmiddel weer in het bezit van de eigenaresse werd gesteld. DR. VAN BEEKOM H.I.D. LANDBOUWVOORLICHTING Dr. ir. C. W. C. van Beekom zal met in gang van 1 februari aanstaande zyn taak als provinciaal hoofdingenieur-di recteur van de rykslandbouwvoorlich- tingsdienst in Zeeland beginnen. De heer Van Beekom, tot voor kort rijks- landbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, is als standplaats Goes aange wezen. Deze mutatie komt tot stand in het ka der van de eerder aangekondigde reor ganisatie' van de rijkslandbouwvoorlich- ting^lienst. Voorts ligt het in het voornemen'pér" 1 februari aanstaande de leiding van het rijkslandbouwconsulentschap voor de Zeeuwse eilanden te Goes op te dragen aan ir. H. P. de Bruin, medewerker van het secretariaat van de landelijke voor lichtingsraad. De leiding van het rijks landbouwconsulentschap van Zeeuwsch- Vlaanderen te Axel zal worden opgedra gen aan ir. L. Th. J. M. de Wit, die zijn werkzaamheden overigens reeds sedert 15 januari jongstleden heeft aangevan gen. Hij was voorheen werkzaam als in genieur bij het rijkslandbouwconsulent schap te Roermond. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester tot de raad: NU ZIERIKZEE de voornaamste projecten op zijn programma ziet stagneren als gevolg van langdurige procedures voor goedkeuringen en instemmingen op „hoger niveau" heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester enkele kritische kanttekeningen gemaakt bij de ge meentelijke autonomie, die zijns inziens in haar huidige afhankelijke positie steeds meer' van haar oorspronkelijke inhoud aan het verlie zen is. „Wat meer vertrouwen in de lokale overheid zou nu dan be slist geen kwaad kunnen", merkte hij dinsdagavond in zijn nieuw jaarsrede voor do raad op. De burgemeester vergeleek de gemeente lijke activiteit met die van een circusartiest, die borden laat rond draaien op stokken, rusteloos heen en weer rent om die borden ook draaiende te houden. „Het bord immers, dat ophoudt te draaien, valt in scherven Voor het komende jaar zou de ge meente Zierikzee graag eindelyk komen tot de realisering van de volgende wer ken, die nu al weer verschillende jaren op stapel staan de aanleg van een zwaaikom aan het eind van de haven by het Sas; de bouw van een kleedgelegenheid op het sportterrein; verder bouwryp maken van het uit breidingsplan; de aanleg van een jachthaven; een nieuwe hulsvesting voor de afde ling van de Zeeuwse Muziekschool. Twee projecten van intergemeentelij ke aard kunnen aan dit rytje worden toegevoegd: de bouw van een nieuw kantoor voor de N.V. Waterleiding My. „Schou- wen-Duiveland" de uitvoering van de volgende bouw fase een speelwerklokaal voor de nieuwe „Beatrixschool". „Ik kan niet zeggen, dat de huidige stand van zaken ons aanleiding geeft tot juichtonen. Een grote moeilijkheid bij de realisering van al deze projec ten is, dat de instemming van zoveel „instanties" veelal om begrijpelijke redenen vereist is". Er klonk weinig optimisme door in deze opmerkingen van Zierikzees burgemeester. Hij ver volgde: „Soms moet wat in Middelburg grondig is onderzocht en goedgekeurd, m Den Haag opnieuw onder de micro scoop worden gelegd". Aanstonds voeg de hij eraan toe, dat er nooit sprake is van tegenwerking. „Wel moet het vuur waarop het potje staat gaar te koken, steeds opnieuw worden opge- het uitzicht stelt". „GEEN VOORPOST..." Burgemeester Dijckmeester moest toe geven: „Inderdaad kan men niet ver wachten, dat men in Den Haag zich bij voortduring bezighoudt met Zierikzeese problemen. Daar zit de kneep: in het centrum van het land ziet men plaat selijke; projecten anders dan ter plaat se. En het ware te betreuren, indien al lengs de central'e visie te sterk de overhand zou krijgen op de plaatselij ke". Volgens burgemeester Dijckmees ter zou dit de plaatselijke overheid ma ken tot een voorpost van Den Haar tot een uitvoerend orgaan. „Daartoe 1 zij evenwel niet bestemd. Zij dient niet' te worden tot iets ledigs, "maar inte gendeel te worden gevuld met een nieu we substantie, ontleend aan en pas send bij de huidige maatschappelijke structuur". De burgemeester van Zierikzee no teerde deze kritiek nadat hij tevo ren had gesteld, dat het gemeente bestuur in het afgelopen jaar weer ruimschoots werd geconfronteerd met de specifieke problemen, die de eigenaardige structuur van Zie rikzee met zich brengt. „Het veld van onze gemeentelijke bemoeienis sen is uitgestrekt. Uitgestrekter dan in de regel het geval is in gen ten van omstreeks 7000 zielen' Volgens mr. Dijckmeester is alles te herleiden tot de geografische en vooral hydrografische situatie. „De financiële neerslag daarvan is af te lezen in onze weinig royale begrotingspositie", was zijn conclusie. „Op de duur zullen wij het in financiële zin moeten hebben van de verfijningen, die de wet op de fi nanciële verhouding rijk-gemeenten ir PLANOLOGIE Aan de achtergronden van de meeste stagnaties ging de burgemeester voor bij. Een uitzondering maakte hij voor die met betrekking tot het uitbrei dingsplan. „Het gemeentebestuur stuit hier op ernstige tegenstand bij de rea lisering van zijn voornemens". Naar aanleiding van deze opmerking beval de burgemeester graag het standpunt van de Noordbrabantse commissaris der koningin in de aandacht van de pro vinciale planologen te Middelburg aan: „De planologie, het stedebouwkundig beleid dus, is primair de taak van J- gemeentebesturen. De gemeente lioudt immers van nature en ingevolge de wet de oude zowel als de aangekondigde nieuwe liet contact met de burgers. Alle stede- bouwkundige plannen monden ten slot te uit in het gemeentelijk uitbreidings plan. Alleen dat plan bindt de burgers rechtstreeks". De uitvoering van de nu stagnerende werken achtte de burgemeester als ten nauwste samenhangend met de bloei en ontwikkeling van Zierikzee. „Voor een deel zijn zij voorbereid in het kader van de regeling voor ont wikkelingskernen". De wenselijkheid van voortzetting van die regeling, ook voor Zierikzee, onderstreepte hij na- De openingsdatum van de Nederlandse hervormde kerk in de Stromenwijk (de „ontmoetingskerk") te Middelburg is op zaterdag 2 maart. De opening zal ge schieden door de president-kerkvoogd, de heer L. Everaars. Vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, oud-predikanten van 't Zand en burgemeester en wet houders van de gemeente Middelburg zijn uitgenodigd. In een dienst, geleid door ds. H. A. van Herwaarden, wordt de kerk op zondag 3 maart, volgens de ker kelijke richtlijnen die hiervoor bestaan, in gebruik genomen. De passagiers en vrachtauto's, die dinsdagmiddag om half vijf aan Zijpe de gelijknamige koplading- boot van de R.T.M. zijn opgegaan, waren ruim een uur later nog geen stap verder. Geruggesteund door twee sleepboten meerde kapitein W. Zondervan een krachteloos schip aan dezelfde steiger af. Al les stond opnieuw op Schouwen- Duiveland: de veerboot lag met een defect aan de schroef in de haven, nadat hij in de vaargeul op drift was geraakt. Juist toen de pont zjjn neus buiten de tramhaven in liet drjjfijs had gestoken om Opnieuw een „vracht" reizigers en transport aan de overkant af te leveren, verstomde het geluid van de stoomma chines in liet vooronder. De „Zjjpe" kwam geen meter meer vooruit en werd al snel opgenomen in de vloedstroom die nog door het smalle vaarwater trok. Het publiek op de dijk zag hoe de pont begon af te drjjven in de richting Brul- nisse, alsof hjj volkomen uit de koers was geraakt. De sleepboot „Anton". die de R.T.M.- pont nu al enkele weken op zijn over tochten gezelschap houdt om het soms metersdikke drijfijs tc breken, zette al zijn 550 pk. op volle kracht en ging er achteraan. Korte tijd later was een lijn overgebracht. Toen was de afgeladen veerpont inmiddels de monding van de vluchthaven van Zijpe in noordelijke schoten Links op deze foto de veerpont „Zijpe", die dinsdag vast. zat in het ijs. De sleep boot „Anton" (rechts) lcwam het schip te hulp. (Foto P.Z.C.) richting voorbijgeschoten en aan stroom overgeleverd op de haven van Bruinisse aangedreven. Bij de lichtop- stand op het meest oostelijke punt van het eiland wist de sleper tenslotte de kopladingboot in bedwang te houden. Toen de schipper even later langs de oever van de bctde Zijpse havens open water zag, nam hij zijn kans waar. Een dikke rookwolk steeg uit de schoorsteen omhoog en kranig tegen de vloedstroom opwerkend, wist de .Anton" zijn last weer in de tramhaven te loodsen, waar de pont een uur eerder was vertrokken. Het duurde daarna nog zeker tien minu ten eer de lamgeslagen pont er was al geruime tijd iets mis met de schroef onder de hefbrug lag. De passagiers moesten orerstappen op de „Anton, die hen naar Anna Jacobapokler bracht en daar rond zes uur reizigers naar het eiland ophaalde. Karwei liet is nog niet zeker wat; er vandaag met de veerdienst naar Scbouwon-Dui- veland zal gebeuren. Mogeljjk komt een tweede kopladingboot, de Krammer" de vaart. Het schip ligt steeds onder stoom. De reparatie aan de schroef van de „Zjjpe" Ijjkt een oinvangrjjk karwei te worden. Wat het overig verkeer te water en te land betreft in Zeeland is de toestand vrijwel onveranderd. De wegen waren echter veel beter berijdbaar dan de dag tevoren. De busdiensten hadden dan ook nagenoeg geen vertraging. drukkelïjk. Industrialisatie beschouwt burgemeester Dijckmeester, zeker in een zo uitgesproken agrarisch gebied als Schouwen-Duiveland als een proces, dat de tijd moet worden gelaten om tot ontwikëling te komen. „De produkti- viteitsstijgmg per arbeidskracht in de landbouw is gedurende de laatste jaren zeer groot. Groter zelfs, naar men zegt, dan in de metaalindustrie. De vrijko mende arbeidskrachten kunnen in de industrie worden opgevangen. Het is daarom zo gelukkig, dat ae industria lisatie op Schouwen-Duiveland op gang begint te komen, zodat de eilandelijke bevolking van het werken in een fa briek uit eigen aanschouwing kennis kan nemen". Het leek burgemeester Dijckmeester bepaald onjuist te stellen dat landbouw en industrie elkaar hier afbreuk zouden doen. De industrialisa tie leidt integendeel tot een gezonde ontwikkeling van de werkgelegenheid op het eiland, die op een gelukkige ma nier wordt gestimuleerd door de aan wijzing van Zierikzee tot industriekern". In dit verband herinnerde hij met erken telijkheid aan het bezoek van Prins Bernhard vorig jaar aan Zierikzee. Invitatie Zierikzee aan Hatfield council Binnen niet al te lange tijd zal namens de raad van Zierikzee een uitnodiging worden gezonden naar het Hatfield Rural Council in Engeland voor één tègoiibëzóek van het gemeentebestuur uit deze bevriende stad aan Zierikzee. Zoals men weet heeft de raad van Zierikzee in november 1961 een vijfdaags bezoek gebracht aan deze stad ten noorden van Lon den, die na de ramp van 1953 met een royaal gebaar „adoptie" heeft aangeboden. Ieder jaar nog is er een jeugduitwisseling tussen beide sleden. Maar speciaal uit erkentelijkheid voor de „vorste lijke ontvangst" nu ruim een jaar geleden, zal op voorstel van mr. K. A. Keuning binnenkort een invitatie naar Engeland wor den gezonden voor een tegen bezoek. BEGELEIDING Verschenen is een bewerking van de volkstelling 1960 door drs. M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I. voor Zee land. Toen destijds het C.B.S. de Zeeuw se cijfers van de volkstelling publiceerde verzocht onze redactie aan de heer Ver burg daarvan per gemeente een bewer king te maken- Deze analyses werden vervolgens in ons blad gepubliceerd, waarbfj bleek dat daarvoor In brede kring belangstelling bestond. Wij beslo ten toen overdrukken voor belangstel lenden tor beschikking tc stellen: men vindt, ze in deze thans verschenen bro chure. De bewerker schroef er enkele in leidende artikelen bij. Deze brochure, die zesenvijftig pagina's telt, is van een ste vig omslag voorzien, Over de woningbouw was Zierikzees burgemeester niet ontevreden. Hij kwa lificeerde haar als een onontbeerlijke geleiding van de industrie. Zijn stellige verwachting, dat het slot van 1962 een toeneming van de bevolking te zien zou geven is niet bewaarheid. Het ge boorte-aantal was het laagst over de afgelopen vijf jaar. Het aantal inge komen personen lager dan het jaar te voren. Vooral bij gezinnen van ambte naren van rijk en provincie zag hij het vertrekoverschot als een aanwijsbare factor. In de komende jaren is in die sector verbetering te verwachten door de uitbreiding van de Deltadienst. Het flinke aantal in 1962 ingekomen gezinnen van fabriekspersoneel noemde de burgemeester verblij dend. „Al met al mogen wy wat de bevolking betreft, naar ik meen stel len, dat 31 december 1962 het beeld gaf van een teruglopende golfslag in een opkomende tyd". Vervolgens gaf de nieuwjaarsrede van de burgemeester tot de raad nog het cij fer van de lijst van woningzoekenden, dat thans 201 namen vermeldt. Daar onder zijn 53 aanvragen wegens voor genomen vestiging van buiten. In het kort gaf hij ten slotte een opsomming van de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. De reorganisatie van de dienst voor maatschappelijke zorg De uittreding uit de centrale dienst „Noord-Zeeland" en het voornemen een eigen dienst voor gemeentewerken te creëren. Streekplan, saneringsplan en structuurplan. De verbindingen tussen het eilana en de vaste wal, de feestelijke opening van het mosselseizoen, de tot stand gekomen restauraties in particu lier beheer. Dit alles vroeg ten slotte nog de aandacht van de raad. „Zeven-huisjesplan" in Zonnemaire werd aanbesteed In "het Plaatscnhuis te Drelschor lieeft naineys do genicentejjjko instelling voor sociale zorg van Brouwershaven de cen tral»—dienst -„Noord-Zeeland" dinsdag het. zogenaamde „zevenhuisjes-plan" van Zonnemaire aanbesteed. Aan de op rit naar de dyk van Bonimenede zullen daar binnenkort zeven lage woninkjes van zoutschade worden hersteld en grondig gemoderniseerd. De huisjes da teren iiit het begin van deze eeuw en zijn al geruime tyd aan een drastische opknapbeurt toe. Ten gerieve van de bewoners zullen ze twee aan twee onder handen worden ;enomen. Er waren voor deze aanbeste ding 12 inschrijvers: gebr. v. d. Velde, Brouwershaven 63.820; W. J. Verjaal, Scharendijke 64.100; W. Lemson, Kerkwerve 64.150; J. v. d. Velde, Drelschor 64.200; R. T. Louwerse, Scharendijke 04.280; J. Pleune, Noord- jwelle 65.000; W. Stouten, Zonnemaire 65.247; J. A. C. Blom, Noordgouwe 65.599; L. v. d. Velde, Noordgouwe 66.100; gebr. Holm, Zierikzee 66.375 F. J. M. van Velthoven, Zierikzee 66.800 en S. C. van der Hoek, Renesse 667.105. De gunning werd aange houden. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde, mejuffr. Leenhouts te Biervliet. Aan de landbouwhogeschool te VVage- ningen slaagde voor het examen land huishoudkunde, P. de Visser te Aag- tekerke. Voor het examen plantenziektekunde slaagde J. G. Boonman te Oud-Vosse- meer en voor het examen bodemkunde en bemestingsleer D. Koole te St.-Lau- De heer N- Moelkor te Serooskerke (S.) is te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma A werktuigkunde ter. grote vaart. Een ernstig verkeersongeluk op de rjjksweg te Souburg heeft dinsdagavond omstreeks zes uur het leven gekost aan de 28-jarige Vlissingse kapster A. E. van Rjjswyk. Mej. Van R., die mot haar auto van haar werk in Middelburg terugkeerde, werd ter hoogte van de Vrijburgstraat door een slippende vrachtauto gegrepen. Zwaar gewond werd zy naar het ziekenhuis „Betlies- da" in Vlissingen vervoord, waar zy in de loop van dë avond is overleden. De door de Hagenaar N. Z. bestuurde vrachtauto, komende uit dc richting Vlissingen, begon ter hoogte van Sou burg plotseling te slippen, waardoor de tegemoetkomende auto van mej. Van K. in de flank werd gegrepen. Hei ongeluk gebeurde, toen ae vrucntwagencuaüf- ieur enigszins moest afremmen, omdat de voor hem rijdende auto's ook snel heid verminderden. Op net gladde weg dek gleed de vrachtauto naar het lin- kerweggedcclte, hetgeen noodlottige gevolgen had. Dokter J. S. Bloos uit Souburg' verleen de eerste hulp. Hij liet mej. Van R. naar het ziekenhuis ..Bethesua" in Vlis singen vervoeren, waar het slachtoffer korte tijd later overleed. De personen auto werd zwaar beschadigd, de vrachG auto liep slechts lichte schade op. De bestuurder bleef ongedeerd. In verband met dit ongeval verzoekt de groepscommandant van de rijks politie te Oost.- en West-Souburg de bestuurders van twee van de drie voor betreffende vrachtauto rijde personenauto's, die nog niet als gelijke getuige zijn gehoord, zich bij nem of Dij de politie van hun woon- of verblijfplaats bekend te maken. Telefoon'rijkspolitie Souburg: 01183- NOG EEN WEEK opruiming ———GOES, LANGE KERKSTRAAT A TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 6-B dan v PLAATSELIJK SNEEUW Over hot algemeen veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN 31 januari Zon op S.23 onder 17.24 Maan op 11.24 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2