r 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG E.E.G.-ENGELAND AFGEBROKEN Fransen wilden geen duimbreed wijken Thant bezorgd over situatie op Borneo Prinses Beatrix wordt vijfentwintig Demonstratie van de „vijf" tegen Franse houding ENGELAND ZAL NAUW CONTACT BLIJVEN HOUDEN MET DE „VIJF" TIEN JAAR GELEDEN: VLUCHT VOOR HET WATER Nieuwe aanval van de vorst ROBERT FROST OVERLEDEN Achthonderd- drieënzeventig Vandaag... Woensdag 30 jan. 1963 Teleurgesteld in Ged. Staten Pagina 2 LUNS, ERHARD, SCHRODER: opgewekt ,De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zijn verhinderd de besprekingen met Groot-Brittannië voort te zetten". Met deze woorden heeft de Belgische voorzitter van de conferen tie over de Britse toetreding tot de E.E.G., Fayat, gistermiddag om ongeveer half vijf het vonnis geformuleerd, dat president de Gaulle heeft geveld over de conferentie met het Verenigd Ko ninkrijk. Een diep ontroerde minister Luns sprak van een „zwarte dag voor Europa", nadat in een bewogen bijeenkomst het vonnis aan de Britse delegatieleider, minister Heath, was medegedeeld. SOAMES en SANDYS: wachten? Kort nadat deze laatste vergadering tussen de „zes" en Engeland was afge lopen, kwamen de vyf E.E.G.-partners van Frankryk en minister Heath af zonderlijk byeen om zich te beraden over de gevolgen van de Franse hou ding. Minister Luns zei op een persconfe- rèntie tussen deze twee bijeenkoms ten. dat de delegaties van Nederland. Duitsland, Italië, België en Luxem burg „diep teleurgesteld" zijn over het afbreken van de onderhandelin gen. „Er bestaat een grote bezorgd heid voor de toekomst". Demonstratie De mislukking van de pogingen om de Franse eis tot afbreken van de onder handelingen ongedaan te maken werd aan minister Heath medegedeeld op een zeer bewogen zitting. Nadat de minis ters van alle zes E.E.G.-landén, met inbegrip van Frankrijk en minister Heath daarop het woord hadden ge voerd on het afbreken van de Britse onderhandelingen een feit was gewor den, drukten de ministers van de „vijf" de Britse delegatieleider de hand, een demonstratie tegen de houding van Frankrijk. De eerste minister, die op de slotbijeen komst het woord nam, was de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak. Hjj betoogde, dat alle tekenen er op hadden gewezen, dat de onderhan delingen met Engeland met succes Irndden kunnen worden bekroond. „Zonder enige geldige reden wordt het gesprek afgesproken. De geest van het verdrag van Rome is dood. De gemeenschap is dodelijk gewond. Het was een betrekkelijk eenvoudige zaak geweest om tot een compromis- formule te komen", aldus Spaak. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, Luns, legde daarna een verklaring af, die in grote lijnen over eenstemde met de mededelingen, die hy later op zijn persconferentie deed. Een recente foto tuur fi.K- H. Prinses Beatrix, die morgen /'mar vijfentwintigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max K<j'Aj Mr. Van Thiel in functie als kamervoorzitter (Van onze parlementaire redacteur) Mr. F. J. F. M. van Thiel heeft gisteren by dc aanvang van de vergadering met enige plechtigheid het voorzitterschap van dc Tweede Kantor aanvaard. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer J. Bommcr, in jacquet gekleed, de verga dering had geopend on de griffier, mr. A. F. Schepel, het afschrift had voor gelezen van het koninklijk besluit, waarby ntr. Van Thiel tot. voorzitter is benoemd, hield de heer Bommer een korte, geestige toespraak. Mr. Van Thiel bracht in zijn rede aller eerst dank aan H.M. de Koningin voor het in hem gestelde vertrouwen. Het zal zeer moeilijk zijn, zo vervolgde mr. Van Thiel, om mijn betreurde voor ganger Kortenhorst te evenaren. Hij noopte in aller geest te handelen, wan neer hij zou trachten gedurende de pe riode, dat: hij deze functie zal vervullen, zoveel mogelijk de „stijl-Kortenhorst." in de Kamer te bewaren. DONDERDAG VERKLARING IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, zal donderdagmiddag in de Tweede Kamer een verklaring af leggen betreffende de onderhandelingen met Engeland over de toetreding tot de E.E.G. Verwacht mag worden dat deze verklaring zal worden gevolgd door een debat over deze belangrijke zaak. Vogels nog steeds in nood Juist nu is de situatie voor de vogels kritiek. Hoewel de dooi is ingetreden kunnen ze nog steeds geen voedsel in de natuur vinden. Veel vogels zijn al ge storven, andere, zoals bijvoorbeeld de duikeenden, zitten uitgeput in de wak ken. Als het; weer omslaat, dreigen ook deze door honger en uitputting om te komen. Het comité wintervocdlng van Vogels zit op het ogenblik mot een tekort "aan voedsel, ornaat het publiek waarschijn lijk in do mening verkeert dat nu net faat dooien voedselgiften niet meer no- ig zijn. Het tegendeel is waar. Toestand kan zeer ernstig worden Wellicht V.N.-plan om de toestand te verbeteren De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, heeft gisteren verklaard, dat de toe stand in Zuidoost-Azië, in het bij zonder op Borneo, zijns inziens ,,zeer ernstig" kan worden. Thant zei dat de Verenigde Naties wel iswaar niet over de volledige feiten over de situatie in het gebied beschikken, maar dal. de gebeurtenissen niettemin nauwlettend in het oog wórden gehou den. Iljj voegde eraan toe te overwegen een plan op te stellen om de toestand De Indonesische minister van buiten landse zaken. Soebandrio, die gisteren in de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhï ar riveerde. verklaarde in commentaar op de toestand in Noord-Borneo: „wjj wil- Drinkwater in Rotterdam is weer „normaal" Het zoutgehalte in het Rotterdams drinkwater is nu weer normaal. De dis tributie van duinwater voor dieetpatiën- ten is daarom stopgezet. De betrokken autoriteiten in Rotterdam raden ten sterkste af nu ^oor consump tie nog ander water te gebruiken dan het leidingwater uit de kraan. Transport van drinkwater is alleen hygiënisch als het door een gesloten buizennet plaats vindt. Dit staat in een verklaring van de direc teuren van de drinkwaterleiding, de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst en de gemeentelijke keu ringsdienst van waren in Rotterdam. NAAISTERS IN SITDOWNSTAKING TOT „HUN" CHEFFIN TERUGKOMT In Imt filiaal te Gaanderen van N.V. Confectiebedrijf P. J. Blom is vorige weelc een ruilde „sitdown staking" uitgebroken, die nog steeds voort duurt. Hierbij zijn ongeveer vijftig van de negentig meisjes van de naaikamer van liet bedrijf betrokken. De meisjes, die zich bezighouden met lezen en kaarten, wensen geen genoegen te nemen met de over plaatsing van hun cheffin naar het hoofdbedrijf in Enschede. Ha verscheidene besprekingen tussen de directie en de beide cheffins van het bedrijf in Gaanderen is het personeel van het atelier in Gaan- deren vorige weck meegedeeld, dat de cheffin van de naaizaal te Gaan deren zon worden overgeplaatst naar Enschede, zulks in verband met het huwelijk van de cheffin van de naaizaal. van het Enschedese be drijf. De meisjes van de naaizaal te Gaanderen willen echter hun cheffin be houden en daarom zijn ze zonder voorafgaand overleg met de directie in staking gegaan om aan hun wens kracht bij ze zetten. De andere afdelingen van het filiaal werken normaal door. len geen ruzie met onze nabuurlanden en wij maken geen aanspraak op hun gebied". Inspectie Uit Indonesië werd echter gemeld, dat tienduizenden vrijwilligers zich zouden hebben gemeld om Broenei „van het Britse juk te bevrijden". De staf-chef van het Indonesische le ger, generaal-majoor Achmed Jani, vertrok gisteren uit Djakarta naar Pontianak op Borneo „voor inspectie van West-Kalimantan (westelijk Borneo) met name het stuk, dat aan het woelig noordelijk deel van Bor neo grenst". Inmiddels is een hoge functionaris van de V.N. op weg naar de Maleise hoofd stad Koeala Loempoer. De functionaris. Narasimhan, een hoofdassistent van secretaris-generaal Thant, zal met pre mier Abdoel Rahman overleggen over „de toenemende spanning tussen Malak- ka en Indonesië". „Verdrag is dood" Compromis De derde spreker was de Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Schroder. Hij verklaarde, dat de Duitse regering vasthoudt aan het compromis-voorstel dat voor de redding van de onderhande lingen werd ingediend. Feiten Onder diepe stilte werd na deze woorden gesproken door de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. „Wij zijn de enige delegatie, die de feiten onder ogen durven zien", zei hij bij een laatste toelichting op hef Franse standpunt. „Indien Engeland het verdrag van Rome wil aanvaarden, dan zouden wij een Brits lidmaatschap van de gemeenschap niet tegenhouden". De Britse onderhandelaar, Heath, be streed, „diep getroffen" door hetgeen door de ministers van de vijf E.E.G.- partners van Frankryk was gezegd, punt voor punt de verklaringen die pre sident de Gaulle op zijn persfconferentie heeft afgelegd. Denemarken In antwoord op een opmerking van minister Couve de Murville, dat Enge land geen lid zou kunnen worden voor het einde van de overgangsperiode van het E.E.G.-verdrag in 1970 vroeg Heath zich af, waarom dit niet was gezegd, toen Engeland in de zomer van 1961 om besprekingen over het lidmaatschap verzocht. „Geldt deze regeling dan niet voor Denemarken?", voegde hij hier aan toe. MINISTER EDWARD HEATH: „Een gesprek zonder Frankrijk echter niet uitvoerbaar" Edward Heath, de Britse delegatieleider in Brussel heeft aan het slot van de conferentie zyn collega's meegedeeld dat zy niet bang behoeven te zijn voor een anti-Enropese houding van Engeland als gevolg van de ontwik kelingen der laatste dagen. „Wij in Engeland zullen Europa niet de rug toekeren", zo zei hij. Nauw contact Op een persconferentie na afloop van de vergadering in het ministerie van buitenlandse zaken heeft minister Heath verklaard, dat Engeland nauw contact met de „vijf" zal on derhouden om na te gaan wat er verder gedaan moet worden. Het denkbeeld dat deze „vyf" zonder Frankrijk verder met de Britten zouden moeten onderhandelen een denkbeeld dat zondag in Brussel opdook achtte hij echter niet uit voerbaar. T eleurstelling In regeringskringen te Londen is het bericht over de mislukking met gro te teleurstelling, maar zonder veel verrassing ontvangen. Men consta teerde dat de verantwoordelijkheid „Diensttijd kan nog niet korter" Minister Visser heeft gisteren in Tweede Kamer by de voortgezette be handeling van de defensiebegroting ont kend dat het wegvallen van Nieuw-Gui- nea het mogelyk maakt de diensttijd bij de landmacht te verkorten tot achttien maanden en de vrijstelling wegens broe- derdienst bij de derde zoon te doen in gaan, zoals de heer Moorman (k.v.p.) had betoogd. Wel groeit het aantal dienstplichtigen, aldus de minister, maar deze groei kan eerst effect sorteren in de periode van 1964-1967. Ook het feit, dat Nederland naar verhouding een gering aantal be roepsmilitairen heeft, speelt in deze kwestie een rol. Het wegvallen van Nieuw-Guinea heeft het mogelijk ge maakt voo." bepaalde categorieën van de Kon. Marine de diensttijd van 24 tot 21 maanden terug te brengen, maar verder kunnen we niet gaan. Wij plaatsen deze foto als een herinne ring aan de februaridagen van 195S: tien jaar geleden moest in zuidwest- Nederland de bevolking vluchten voor het opdringende water. Elders in dit blad hebben wij een aantal artikelen opgenomen rond de rampzalige gebeur tenissen van tien jaar geleden. Men vindt op de pagina's 9 tot en met IS beschouwingen over de ramp, de hulp verlening, alsmede over de gevolgen. De tekenaar Prince illustreerde deze pa gina's terwijl voorts een aantal foto's is opgenomen, dat de tragiek van die da gen op schrille wijze in herinnering roept. voor deze gang van zaken geheel op Frankrijk neerkomt, dat zelfs van het Westduitse bemiddelingsvoorstel niet heeft willen weten. Onderbreking In kringen die in nauw contact staan met het Elysée, de ambtswoning van president de Gaulle in Parijs, toonde men zich niet verrast over de mis lukking van het overleg in Brussel. Men zei dat men beter van „een on derbreking" dan van een „breuk" kon spreken. In elk geval zou deze „onderbreking" een lange tijd doren. Amerikaanse functionarissen noemden het afbreken der onderhandelingen in Brussel een ernstige slag voor de beweging voor Europese eenheid. Men kan echter niet toelaten dat pogingen om de eenheid van het westen te bevorderen, mislukken. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrakcentrum, dat enige dagen boven Engeland lag, met ook bij ons rustig winterweer, trekt zich naar het zuidwesten terug. Overdag bleef het dinsdag licht vriezen en ook vandaag blyft het kwik beneden nul. Bij IJsland is een nieuw en zeer krachtig hogedrukgebied tot ont wikkeling gekomen, dat zich de komende dagen weer langzaam naar Scandinavië zal uitbreiden. Hieraan gaat een storingsfront vooraf, dat ons land vandaag kan bereiken met hier en daar een sneeuwbuitje. Achter dit front steekt een krach tige wind op tussen noord en noordoost. Daarmee wordt koude lucht uit het poolgebied aange voerd, met in de tweede helft van deze week ook in ons gewest weer een toenemende vorst. De „grote man" onder de. Ameri kaanse dichters, Robert Frost, gistermorgen vroeg op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was al ge ruime tijd ernstig ziek en lag sinds 3 december in een ziekenhuis te Boston, waar hij een grote opera tie onderging. De afgelopen dagen zijn gezondheidstoestand voortdurend slechter geworden. Frost werd algemeen beschouwd als Amenka's gelauwerde dichter. Nog in het begin van deze maand werd hij „de frootste nog in leven zijnde Amerlcaanse ichter" genoemd toen hem de Bollin- genprijs voor poëzie van de Yale-univer- siteit werd toegekend. De oplagen van zijn werken zullen moeilijk te overtref fen zijn. Hij lieeft een groot aantal prijzen gekregen en was doctor honoris causa van meer dan veertig Amerikaanse uni- versiteiteu en hogescholen. Viermaal nam hij de Pulitzer-prijs in ontvangst. Een grote beurt viel hem te beurt toen hij bij dc installatie van president Ken nedy een van zijn gedichten mocht voor lezen. Verleden jaar nog bracht hij een bezoek aan de Sowjet-Unie en sprak daar met premier Kroejtsjew en Russische dich ters. Robert Frost is een van de weinigen jeweest, wiè het beschoren was, zijn werk onder klassieken gerangschikt te '.ien. Hij werd de ..zuivere klassiek" dichter" van het hedendaagse Amerika genoemd en zijn werk wordt óp vele universiteiten buiten de Verenigde Sta ten bij de Engelse literatuur behandeld. Koudegratificatie De regering heeft bepaald dat het bur gerlijke rijkspersoneel, voor zover dit gedurende de afgelopen koudeperïode in de buitenlucht heeft gewerkt onder door het weer bijzonder verzwaarde omstan digheden, in aanmerking kan komen oor een uitkering ineens- Iet bedrag van deze koudegratificatie li ;an voor het gehele winterseizoen 1962/ 963 worden gesteld op 35.I In deze krant schenken wij vandaag aandacht aan de rampzalige gebeur tenissen, die zich hebben afgespeeld in de nacht van 31 januari op 1 februari, nu tien jaar geleden. Een dergelijke herdenking kan iets geforceerds heb ben: tien jaar is een vrij willekeurig moment om terug te blikken, min of meer gedicteerd door de magie van het ronde getal. Maar aan de andere kant is het goed eens in ,alle rust terug te denken aan wat ons toen overkwam, namelijk de overweldiging door een na tuurramp. Bovendien is het goed ons te bezinnen op alles wat sindsdien is ge beurd in relatie tot de eerste februari. In deze zin heeft onze redactie getracht haar artikelen over „tien jaar na de ramp" te redigeren. Een persoonlijke ervaring: gedwongen tot enige ordening van de vele her inneringen aan een bewogen journalis tiek uit de dagen van 1953 stelden wij vast, dat deze herinneringen nog geens zins waren verbleekt. Nóg voelen wij de felle emoties uit die dagen, machteloos heid bijvoorbeeld wanneer men in aan raking kwam met hen, die hun kinde ren, hun ouders, soms hun gehele gezin hadden verloren, de ontroering ook over de gedrevenheid waarmee men hulp verleende, de vreugde over de daaa- kracht. waartoe ons volk na die bange uren in staat bleek. En nóg staan ons scherp de spanningen voor ae geest, die in bepaalde crisissituaties waren opge roepen, nog bevangt ons de troosteloos heid van het overstroomde land by het terugdenken aan „toen". Maar tegelij kertijd realiseren wij ons: als deze emoties ons nu nog zo direct beroeren, hoe sterk zullen zij dan wel niet zijn voor hen, die onmiddellijk bij deze ramp waren be trokken. Dit overwegende weten wij maar al te goed: ondanks de afstand in de tijd van tien jaren zyn de wonden nog niet geheeld. En meer dan ooit wordt in deze dagen in vele gezinnen gedacht aan hen, die in de onweer staanbare vloed omkwamen. In menige huiskamer van het vroegere rampgebied kan men van hen foto's vinden, portretten van kinderen, van bejaarden, van mensen in de kracht van hun leven. Veel is er rond dit heengaan geleden, onzegbaar leed dat zich niet in woorden laat onderbrengen. Buiten deze provincie is destijds wel gesproken over de berusting van het Zeeuwse volk, is met respect ook gewaagd van wat men de geloofszekerheid van de Zeeuw noemde. Zij was aanwezig, zeker, maar laat ons eerlijk zijn: er is God in die dagen niet alleen gebeden, maar er ziin Hem ook bittere en opstandige verwij ten gemaakt. Waarom dit alles? Dat was een bittere klacht, een vraag waar op het antwoord moeilijk was en is te geven. Deze vraag bepaalt de men3 tevens bij zijn eigen verantwoordelijkheid. Nooït mag hij vergeten, dat hij hier lèeft in een delta, op gronden van de zee gewonnen. En de historie leert hem dat in een dergelijk gebied een wankel even wicht heerst: de lijst van watervloeden gedurende vele eeuwen is lang en ontel baar zijn de velen, die daarbij omkwa men. Het antwoord op het waarom van deze rampnacht ligt mede besloten in de aard van de delta, een drassig gebied aan een onberekenbare zee. Maar ziet: strompelend en struikelend gaat de mens in de delta verder tijdens zijn pel grimstocht door de eeuwen en lang zaam begint hij iets meer te begrijpen van zee en land, van storm en vloed. En nu is hij dan zover, dat hij weet hoe te handelen om naar menselijke begrip pen een redelijke veiligheid voor het wo nen in de delta te scheppen. Dit weten leidde tot het Deltaplan. Vier jaar na de ramp aanvaardde de Tweede Kamer een raamwet, die de afsluiting van de zeegaten een wettelijke basis gaf. Voor zitter Kortenhorst noemde het „een eerste stap naar de inlossing van de be lofte. door ons allen in die bange dagen degd: koste wat wil, herhaling van een ramp moet in de toekomst naar menselijke berekeningen onmoge lijk worden gemaakt". En hij voegde er aan toe: „Moge Paulus' woord tot de Romeinen gericht, bewaarheid wor den: God bestemde het kwaad, opdat er goed uit worde geboren". Goed' uit kwaad: het is geen ant woord, dat persoonlijk leed onge daan maakt. Maar wel en ook dat is de zin van deze herdenking houdt dit antwoord in, dat ons volk, door de ramp nadrukkelijk voor zijn verant woordelijkheid gesteld, niet heeft geaar zeld, maar deze verantwoordelijkheid heeft aanvaard. Wy in het zuidwesten van ons land met name zijn daarvoor dankbaar. Zo gaan wij de komende dagen tege moet: dankbaar voor veel, dat wij in 1953 en sindsdien mochten ontvangen: vriendschap, steun, veiligheid. Maar de ze dankbaarheid, in welk een ruime mate zij ook aanwezig moge zyn, kan niet alle treurnis verdrijven. En daarom wordt voor menigeen in Zeeland deze herdenking in de eerste plaats een te rugdenken aan hen, die in die nacht heengingen. In onze provincie waren het er achthonderddrieënzeventig: mid den in het leven, door de dood 'omvan gen. Moeder met haar 10 kinderen bij brand omgekomen In Chandler, in de Canadese provincie Quebec, zijn bij een brand in een woon huis een moeder en tien van haar twaalf kinderen omgekomen. Slechts de vader en de twee overige kinderen kon den aan de vuurdood ontsnappen. Volgens de politie is de brand ontstaan door een ontploffing in een oliehuard. De moeder, die 33 jaar was, was omge komen toen zij het brandende huis weer was binnen gerend om te trachten haar slapende kinderen te redden. De leeftijden der omgekomen Tunderen varieerden van twee tot dertien jaar. is het 400 jaar geleden, dat de befaamde Vlaamse gereformeerde theoloog Fr. Goemaere (zich noe mend Gomarus) te Brugge werd geboren. Goemaere was voorstan- van de predestinatieleer, aanvoer der van de Contra-Remonstranten en achtereenvolgens hoogleraar te Leiden, Saumur en Groningen. 206e jaargang - no. 25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisstngen: Wa siraat 58-60. tel 2355 l3.tr g red 3508/3546. adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1