Oostburg krijgt nieuw St-Antoniusziekenhuis Sport en wedstrijden Verhoging straat- en rioolbelasting WALCHEREN „ZIEKENHUISVERPLEGING" OP THOLEN VERHOOGT UITKERINGEN AGENDA Kader N.V.V. in Zeeland met de problemen van de E.E.G. geconfronteerd BOER WORDT GEDWONGEN TOT EEN VERDERE MECHANISATIE Stil protest tegen legering Duitsers in kamp Budel MAANDAG 28 JAUNARI1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O GEMEENTEFINANCIËN NIET ROOSKLEURIG De minister van sociale zaken heeft de bouw van een nieuw rooms-katholiek ziekenhuis in Oostburg in principe goedgekeurd. Dit ziekenhuis zal het bestaande St.-Antoniusziékenhuis vervangen. Aan de definitieve schetsplannen wordt thans de laatste hand ge legd. Dit blijkt uit de toelichting van burgemeester en wethouders van Oostburg op de gemeentebe groting voor 1963. Voor de gemeente betekent dit, dat zij spoediger dan verwacht werd de beschikking zal moeten krijgen over bouwgrond in de Veerhoekpolder. De investeringen, die hiervoor gedaan moeten worden zullen wederom een zware druk op de gemeentefinan- ciën uitoefenen, zo zeggen b. en w. in hun toelichting, „de financiële positie van de gemeente is, het is at meer malen gesteld, zorgelijk". Niet alleen door het nieuwe ziekenhuis is de behoefte aan bouwterrein nijpend geworden. De woningtoewijzingen voor de noodwoningen vervangénde woning- wetbouw hebben gemaakt, dat thans alle beschikbare bouwgrond voor deze sec tor is uitgeput. Daarom zal de ontslui ting van een nieuwe woonwijk worden voorgesteld. De opening van de geplan de bouwgrond in de Veerhoekpolder stuit op een langdurige procedure. Is dit thans nog geen rem voor de ziekenhuis- bouw: er bestaat wel ernstig gevaar dat de bouw van een nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs niet dan door langdurig uitstel zal kunnen v, den uitgevoerd. de zandbank zou kunnen worden dicht- gelegd. Wel zullen enige kapitaalwerken voor het verkeer tot uitvoering worden ge bracht, welke zullen bijdragen tot een merkbare verbetering van enige toe voerswegen door asfaltverharding van de Zuidzandsestraat-Oude Haven en aanleg van de aansluiting op de weg van het waterschap naar St.-Margriete, waarin de gemeente 21.894 bijdraagt. Verder is de uitrusting van de lagere scholen een punt van zorg vóór het col lege van b. en w. De verbetering van de kleedlokalen voor de sportvelden wordt eveneens belangrijk geacht b. en w. erkennen dat deze zeer onvoldoende is. Het college heeft gemeend de financiële consequenties van" de aanleg van een klein overdekt instructiezwembad voor alsnog niet in deze begroting te moeten opnemen, aangezien de plannen daartoe zich nog steeds in een stadium van voor bereiding bevinden. Zolang de begroting 1962 nog niet is goedgekeurd is ook de principe-goedkeuring voor dit plan niet verkregen. „Toch zijn wij van oordeel dat realisering van dit zwembadplan uitvoerbaar is", aldus b. en w., „zij het dan op een andere basis dan aanvanke lijk voor ogen heeft gestaan. Wij staan in onderhandeling met deskundige in stituten, die aan een andere mogelijk heid van uitvoering werken, waarbij ons door zeer deskundigen hulp wordt gebo- Zorgelijk Over de zorgelijke positie van de ge- meentefinuiiciën wordt in de toelichting gezegd: „Slechts door het ramen van de inkomsten van een te verhogen straat- en rioolbelasting, welke aan baten ople veren een bedrag vau 19.200 is een sluitende begroting ontstaan. Doch dit beeld is te gunstig. Er zal alsnog een flink bedrag aan lasten bij begrotings wijziging in de loop van dit jaar moeten worden opgevoerd voor noodzakelijk ten laste van de gewone dienst te verrichten kapitaal- cn andere uitgaven. Dit be drag wordt geschat op 10.000. Hier voor is geen dekking aanwezig. Voor eerst is als ernstige tegenvaller de kos ten van het sneeuruinien te vermelden. In de toelichting zeggen b. en w. voorts, dat nog geen geld beschikbaar is om de in Oostburg beschikbare parkeerruimte uit te breiden. De parkeerruimte zou kunnen worden uitgebreid door verharding van de terreinen, welke beschikbaar ko men na het slopen van de opstallen in de Langestraat en op het schoolplein, waar Jeugd bond strijd aan op schaats De actieve Goese ijsclub „Ijsvermaak' heeft zaterdagmiddag voor een bijzon dere attractie gezorgd: de vereniging organiseerde die dag een schaatswed strijd voor de jeugd op de veste bjj de Oostwal. I-Iet initiatief werd bijzonder op prijs gesteld, dat bleek uit de animo zowel van de ongeveer 150 deelnemers als van het talrijke publiek langs de baan. De wedstrijden in de vier leeftijds groepen hadden vaak een bijzonder spannend verloop, ondanks de slechte kwaliteit van het ijs- „Ijsvermaak" had op de baan ook gezorgd voor een repor- tegedïenst en ter afwisseling een opge wekt muziekje. De voorzitter van „Ijsvermaak", dc heer M. Haasdonk, reikte na afloop de prijzen uit. die bestonden uit waarde^ bonnen. Hij bracht dank aan degenen, die de ijsclub in de afgelopen periode de helpende hand hebben geboden. De uitslagen waren: jongens tot en met 11 jaar, die reden over een afstand van ongeveer 250 meter: 1 K, Kloet; 2 H, van der Sluis: 3 T. Lokcrse; 4 Ch. Strijd; 5 T. Bos; jongens 14, 15 en 16 jaar, over een afstand van 250 meter: 1 K. Wis- kerkc; 2 J. van der Sluys; 3 E. van Hensbergen; 4 W. van den Broek; 5 P. Pieterse; jongens 15, 16 en 17 jaar: 1 H. Harinck; 2 K. de Mol; 3 K. Rent meester. Hier ging het om een afstand van ongeveer 400 meter. De laatste groep, jongens van 18. 19 en 20 jaar. bonden de strijd aan over ongeveer 1000 meter: 1 K. de Blaey, Yerseke; 2 A. van Dam me, Yerseke; 3 E. van der Linde, Kloetinge. Zwembad Pleidooi spoedige E.E.G.-regeling voor vlas Op voorstel van de hoofdafdeling Ak kerbouw heeft het bestuur van het Landbouwschap besloten in samenwer king met het Bedrijfsschap voor de Vlasindustrie nogmaals aan te dringen op een spoedige verwezenlijking van een gemeenschappelijk beleid voor vlas in de E.E.G. In het voorjaar van 1962 heeft het Landbouwschap reeds samen met de vlasindustrie bij de minister van land bouw en visserij bepleit, dat de prijs vorming van vlas zou worden bezien in het licht van een tot stand te bren gen EJD.G.-regeling. Daarbij zouden de premies op teelt en bewerking in de vlasproducerende landen (Frankrijk, België en Nederland) op elkaar moeten worden afgestemd. Dit was voor de Nederlandse regering aanleiding zich tot de Europese Commissie te wenden. Inderdaad heeft de Europese Commis sie het voornemen om de steunmaatre gelen voor de viasindustrie in de lan den van de E.E.G- te harmoniseren- Ook heeft de Confédération Internatio nale du Lin et du Chanvre (C.I.L.C.) besloten concrete voorstellen aanhangig te maken bij de Europese Commissie. Daarin wordt gewezen op de discrimi nerende maatregelen in de verschillende landen en op de wenselijkheid dat het gemeenschappelijk landbouwbeleid zicli ook dient uit te strekken tot het produkt vlas. Tevens dringt de C.I-L.C. aan op een marktregeling. Het bestuur van het Landbouwschap ls van mening, dat in elk geval even tueel als overgang ook voor 1963 een regeling ter ondersteuning van de prijs vorming van vlas (en/of de vlasbewer king) dient te worden voortgezet. MIDDELBURG Jaarvergadering „Delta": binnenkort 300 leden Dezer dagen hield de filatelistenvereni ging „Delta" onder grote belangstelling in Suisse te Middelburg haar eerste jaarvergadering. Alle jaarverslagen werden goedgekeurd en men ging ak koord met het voorstel het bestuur uit te breiden tot elf leden. De voorzitter, de heer H. Mennes, is met algemene stemmen herkozen. Het bestuur bestaat thans verder uit H. A. Korstanje, se cretaris, J. A. Pouwer. penningmeester, mej. J. Poppe, J. Adriaanse, S. A- Bil, H. J. de Blécourt, A. M. Brasser. L. J. Dieleman, L. Houterman en G. P. Schoon. De heer B. Abma moest wegens drukke werkzaamheden zijn bestuurs functie neerleggen. Namens het bestuur dankte de voorzitter de heer Abma voor het werk, dat hij ten behoeve van de vereniging verrichtte. Binnenkort zal het 300ste lid worden ingeschreven. Hij (of zij) zal een jaar lang gratis lid zijn van de F.V- Delta, zo deelde het bestuur nog mee. Volgende maand wordt begon nen met het nouden van jeugdvergade- ringen in Souburg, in navolging van de drukbezochte vergadering te Middel burg. De Souburgse jeugd' zal tijdig op de noogte worden gesteld. Lezing over de E.E.G. op Z.LM.-vergadering De Zeeuwse Landbouw Maatschappij, afdeling Middelburg, hield vrijdagavond een vergadering in „De Eendracht" te Middelburg. Na behandeling van enkele interne kwesties, gaf de algemeen secretaris van de Z.L.M., mr. Schlinge- mann de aanwezigen een inzicht in de vraagstukken van de E.E.G. Dit aan de hand van de landbouwnota van minister Marljnen. Herhaaldelijk wees mr. Schlingemann op de noodzakelijkheid van een hechte samenwerking tussen de verschillende landbouworganisaties. Spreker achtte het aantrekken van ver koopdeskundigen hierbij van groot be lang. De voorzitter van de afdeling, de heer J. Davidse, dankte hem voor de ruime uiteenzetting. Na de pauze kwam aan het woord de heer W. Fase. direc teur van de land- en tuinbouwschool „De Vliedberg". Aan de hand van dia's belichtte de hoer Fase het leerplan van de school, waarbij vooral ook de nadruk werd gelegd op de praktische werk zaamheden. Jaarvergadering „Philatelica" Donderdagavond hielden de postzegel verzamelaars die georganiseerd zijn in de afdeling Walcheren van de I.V. „Phi latelica" hun jaarvergadering. De ver slagen van de secretaris werden uitge bracht door de wnd. functionaris. De penningmeester, de heer G. L. Schunse- laar, kon mededelen, dat de financiële basis van de afdeling geen zorgen baart. Het verslag over de rondzenddienst werd uitgebracht door de leider van deze dienst, de heer P. Westrate. Uit deze. verslagen kon worden geconclu deerd, dat de afdeling zich van een in zinking voor wat betreft de philatelisti- sche activiteiten, geheel heeft weten te herstellen. De voorzitter, de heer J. de Ruyter, die in verband met zijn pen sionering de provincie Zeeland binnen kort gaat veriaten, nam op deze verga dering afscheid van de leden. Namens bestuur en leden werd hem bij monde van de heer K. Otte een boekwerk aan geboden. De voorzitter van de afdeling Vlissingen, de heer A. Rorije, tevens lid van het hoofdbestuur, voegde daar als blijk van waardering voor de goede sa menwerking van de beide afdelingen een insteekboek aan toe. De vergade ring koos de heer K. Otte tot haar nieu we voorzitter. De verloting en de nieuw- tjesdienst mochten wederom in aller belangstelling delen. In de rondvraag werd nog gesproken over het tij""' doorgeven en over de verzorging van de rondzendingen. Door onderlinge transacties verwisselden veel philatelis- tische stukken van eigenaar. Officiële publikatie MIDDELBURG Leerplichtwet. De burgemeester van Middelburg gelet oi artikel 'J der leerplichtwet bvengi ter openba. ro kennis dat. de personen, die krachtens ar tlkel 1 der genoemde wet aansprakelijk zijn voor leerplichtige kinderen, welke volgens de verklaring van een geneeskundige onge schikt zijn om een school te bezoeken, ver plicht zijn hiervan mededeling te doen. Deze kennisgeving moet vóór 1 februari van ieder Jaar worden ingediend, vergezeld van een geneeskundige verklaring terwijl deze verklaring niet ouder mag zijn dan G mi den. Middelburg. 23 Januari 19G3. De burgemeester van Middelburg: Mr. J. Drijber. CONTRIBUTIES OOK OMHOOG KERKNIEUWS Afscheid ds. Drechsler van Chr. Geref. Kerk Vlissingen Na een verblijf van ruim vier jaar nam zondagavond ds. A. W. Drechsler afscheid van de Chr. Geref. Kerk te Vlissingen met een predikatie over 1 Joh. 2 vers 28: „En nu, kinderen, blijft in Hem, opdat wanneer Hij zal geopen baard zijn, wij vrijmoedigheid hebben' en wij van Hem niet beschaamd ge maakt worden in Zijn toekomst". Ds. Drechsler vermaande de gemeente te blijven bij het evangelie door de apostel Johannes verkondigd. Blijft in God en gelooft dat Jezus Christus de Zoon van God is, in overgave aan Hem persoonlijk. Spreker zeide in deze 4 jaar sterk de gemeente van Vlissingen verbonden te zijn geweest en dankte voor al de liefde, die hij en zijn vrouw steeds heb ben mogen ontvangen, in het bijzonder ook van zijn catechisanten. Zijn kerkeraad dankte hij voor de bij- Ier goede samenwerking. Hij sprak verder de hoop uit, dat weer spoedig een nieuwe predikant zijn plaats zal innemen. Spreker stelde bijzonder op prijs de te genwoordigheid van het gemeentebe stuur: wethouder W. Poppe en de ge meentesecretaris, de heer J. W. Peters. Verder waren afgevaardigden aanwe zig van de Ned. Herv. Kerk, de Geref- Kerk, de Geref. Gemeente en de evang. luth. gemeente, het Chr. ziekenhuis „Bethesda", de school op geref. grond slag en de evangelisatievereniging, die alle door ds. Drechsler werden toege-, sproken, waarbij hij wees op de inter kerkelijke samenwerking op velerlei terrein. Ouderling J. Meijer dankte de scheiden de predikant voor de grote trouw en liefde en de pastorale arbeid aan gemeente besteed en voor de prettige verhouding met de kerkeraad. Er is in de gemeente grote dankbaarheid voor dit alles en spreker wenste hem in zijn nieuwe gemeente, 's-Gravenhage-Zuid, Gods zegen toe. Spreker verzocht de gemeente ds. en mevrouw Drechsler toe te zingen Psalm 96 vers 9. Van der Molen uit Middelburg bracht de dank van zijn gemeente en van de classis over, waarna ten slotte ds. G. J. Pontier te Vlissingen dank bracht voor het vele werk, dat Drechsler op het terrein der evangeli satie had verricht. Tot slot zong de gemeente Psalm 87 1 en 5, waarna in de consistorie velen met een handdruk van mevrouw ds. Drechsler afscheid namen. Prof. dr. H. W. Obbink 40 jaar predikant Vandaag (maandag 28 januari) is het veertig jaar geleden, dat prof. dr. H. W. Obbink, thans hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht, werd bevestigd als predikant in de Nederlands Her vormde Kerk. Prof. dr. Hendrik Willem Obbink werd op 20 maart 1898 in hervormde pastorie van Hoogersmilde geboren. Hij bezocht eerst het gymna sium te Amsterdam, daarna dat Utrecht en studeerde vervolgens w de rijksuniversiteit te Utrecht, waar In 1962:89 patiënten met 852 verpleegdagen MET INSTEMMING van de grote meerderheid vau de leden heelt de Ver eniging Zlekenhuisverpleging voor Tho- len en Sinl-Philipsland /.aterdagrniddag besloten de contributies met dertig pro cent te verhogen, liet directe effect danrvan zal z(jn dat tie uitkeringen voor verpleegkosten, voor operatiekos ten, voor röntgenfoto's cn dergeljjke «net ongeveer vijftig procent kunnen stijgen. Het bestuur heeft over deze zaak al ge- Middelburg City: Madame Sans-GOne, 20 uur. 14 Jnnr. Electro: Spook Divisie Brandenburg, 10.30 uur. 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: Madame Sans-Gène. 20 uur. 14 Jaar. Gors Grand: Madame Sans-Géne. 20 uur. 14 Janr. Prins van Oranje: algemene ver gadering van ntdeling Zeeland „Het Ne- derlendsehe Trekpaard". 13.30 uur Bergen op Zoom Roxy: Kapo, 20 uur, 18 Janr. Luxor: Freddy en het. Ilod der Zuidzee. 20 uur. 14 Jaar. Rillnntl-Batii: Dorpshuis Luctor et Emergo: Spartacus, 10.30 uur: De nieuwe avontu ren van Dik Trom. 16 uur. Hulst Bioscoopgebouw: Koorts In het bloed. 20 uur, 18 Jaar Axel liet Centrum: De misdaad was bijna volmaakt, 20 uur. 18 Jaar. Brouwershaven Hotel Jacob Cats: De ka nen van Navnrone. 19.30 uur. Blnt-Annalantl Dorpshuis: Gezinsavond „Landbouwbelang", 19 uur. ruime tijd geleden een circulaire doen uitgaan naar de ongeveer 1800 leden. Het voorstel werd toen algemeen posi tief ontvangen. Zaterdagmiddag is dit in de algemene vergadering in „De Druiventros" te Sint-Philip.sland Tor- mee! gesanctioneerd. De ongunstige wegverbindingen wa ren er oorzaal; van, dat de jaarlijk se bijeenkomst slechts door enkele tientallen leden kon worden bezocht. Voorzitter P. J. Duinker gaf de ver gadering nog een uiteenzetting van het bestuursvoorstel, dat de contri butie op f 20.80 per persoon per jaar zal brengen. Gezien evenwel de be langrijke verhoging van de uitkerin gen, toonden alle aanwezigen begrip voor de nieuwe situatie Behalve deze vrij ingrijpende aangele genheid werden in de vergadering de RBiPi I ar de orde gesteld. De boekhoudster, me vrouw Gaakeer-Boomsluiter uit Stave- nisse, kon in haar overzicht enkele me dedelingen doen over de financiële gang van zaken in het 26ste verenigingsjaar. De inkomsten bellepen aan contributies een bedrag van f 17.334.60 en kwamen tot een totaal van f 17,840. Aan ver pleegkosten werd in 1962 uitgegeven een bedrag van f 9.631,05. Uitgekeerd werd voor operatiekosten een bedrag van f 3.218,55. Röntgenfoto's van de le den vergden een uitgaaf van f 773.50. Aan salarissen werd f 2828,85 uitbe taald en de algemene kosten beliepen een totaal van f 387.82. De wervings premie vergde een bedrag van f 22,50 Er werd voor 89 patiënten in totaal over 1962 een aantal van 852 verpleeg dagen geregistreerd. Het bezit van Ver eniging Ziekenhuisverpleging voor Tho- lcn en Sint-Philipsland beloopt in jr taal een bedrag van f 14.145,25. SEROOSKERKE (W.) Schaatswedstrijden voor de lagere scholen Op de ijsbaan Serooskerke (W) werden door de kinderen van de beide lagere scholen schaatswedstrijden gehouden in het hardrijden. De uitslagen waren als volgt: Klas 2 (meisjes): 1 Jany den Herder; 2 Betty Willeboordse; klas 3 (meisjes): 1 Maria Brouwer; 2 Rian Koole; klas 4 (meisjes): 1 Ada Remijn; 2 Ria Kodde klas 5 (meisjes): 1 Lauki de Keijzer; 5 Sanny Remijn; klas 6 (meisjes): 1 An nie Smalheer; 2 Lies de Herder. Klas 1 (jongens): 1 Paul Izeboud; 2 Frans Wattel; klas 3 (jongens): 1 Jacob Arie de Ligny; 2 Ab. den Herder; klas 4 (jongens): 1 Dies Moelker; 2 Ad de Ja ger; klas 5 (jongens): 1 Co Riemens, 2: Andre Koppejan: klas 6 (jongens): 1 Joop Janse, 2 Jan Verrest. IJsclub koos nieuw bestuur Woensdagavond hield de ijsclub „Nooit Gedacht" te Serooskerke (W.in café „Westdorp" een ledenvergadering waar voor veel belangstelling van de leden be stond. De waarnemend voorzitter de heer H. L. Meijers deelde mede dat het be stuur in zijn geheel zou aftreden. En kele leden van het oude bestuur stelden zich niet meer beschikbaar. Op voorstel van de vergadering werd besloten het aantal leden in het bestuur terug te brengen op vijf. Bij de verkiezingen wer den gekozen de heren J. Den Herder die als voorzitter zal optreden, terwijl de heren P. den Hollander, M. van Doorn, P. Riemens en J. de Voogd het bestuur completeren. De heren H. L. Meijers en S. Barentsen die zeer vele jaren deel uit maakten van het bestuur werden tot ere lid benoemd. Verder vormde een punt van bespreking het uitgraven van het achterste gedeelte van de huidige baan waardoor over de gehele lengte van 200 meter de baan even breed wordt. Ook werd gesproken over de aanleg van een permanente verlichting. Getracht zal worden nog dit jaar deze plannen te ver wezenlijken. Ook de contributieregeling onderging een kleine verhoging, terwijl de prijzen van de zaterdag 11. verreden wedstrijden werden uitgereikt- Ned. Chr. Vrouwenbond De Nederlandse Christelijke Vrouwen bond te Serooskerke (W) hield dezer dagen haar bijeenkomst in het vereni gingsgebouw onder leiding van de presi dente. mevrouw De Dreu-Thorenaar. Na het huishoudelijke gedeelte hield ds, Th. A. Rothfusz, hervormd predikant te Vlissingen een causerie met als onder werp „Bedroefde Bruiloftsgasten". Jaarvergadering Chr. Besturenbond De Christelijke Besturenbond Seroos kerke (W.) en omstreken hield in het verenigingsgebouw te Serooskerke (W.) ZUID-BEVELAND s-HEER-ARENDSKERKE CONTACTAVOND VAN N.C.A.B.-AFDELING De afdeling 's-He.r-Arendskerke van de N.C.AJ3. belegde dezer dagen in samen werking met de provinciale landbouw- voorlichtingsraad een contactavond. Op perwachtmeester H. Fopma van de ver- keersgroep Middelburg sprak tijdens de ze bijeenkomst over het onderwerp „ver keersveiligheid". De heren J. Vroom en J. C. van Bergijk vertoonden kleuren dia's over de Zeeuwse landarbeiders en zijn werk. Er was veel belangstelling voor deze contactavond. Traub Westduits schaatskampioen Günther Traub (Herh Traub) (Schweinfurt) heeft dit weekeinde in Inzeil volkomen volgens de verwachtin gen het Iangebaankampioenschap van West-Duitsland behaald. Traub won alle afstanden. Hij maakte de volgende tijden: 500 me ter 43,3 sec., 5000 meter 8 min. 12,5 sec., 1500 meter 2 min. 19.1 sec. en 10.000 meter 17 min. 10 sec- In het eindklas sement werd Herbert Hoefl tweede en Peter Thiele derde. Bijeenkomst in Terneuzen Meer dan tweehonderd kaderleden van het N.V.V. in Zeeland hebben zaterdag middag tijdens een vergadering in Ter- neuzen een rede beluisterd van de twee de voorzitter van het N.V.V., de heer A. KIoos, die met name uitweidde over de Itie van de arbeiders in de E.E.G. inleider herinnerde eraan, dat het N-V.V. en de K.A.B. een adres hebben verzonden aan de ministerraad in ver band met de jongste ontwikkeling op het gebied van de Europese samenwer king: namelijk de houding van het Fran se staatshoofd de Gaulle met betrekking tot de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Uitvoerig lichtte spreker dit adres toe, waarin de Nederlandse rege ring wordt uitgenodigd ïn overleg met de andere partners de onderhandelingen met Engeland voort te zetten. De heer Kloos verklaarde, dat als de Gaulle zijn zin zou krijgen, miljoenen werknemers in Europa de dupe van diens politiek zullen worden. Voorts lichtte spreker het telegram toe, dat het N.V.V. heeft gestuurd aan de hij op 6 oktober 1925 bij zijn vader, wij len prof. dr. H. Th. Obbink, toen nog hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, op een proefschrift „De magi sche betekenis van de naam, inzonder heid in het oude Egypte" promoveerde tot doctor in de faculteit van de godge leerdheid. Nadat de heer Obbink in mei 1921 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 28 januari 1923 bevestigd als predikant van de her vormde gemeente van Ootmarsum. Op 21 februari 1926 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Geldermal- sen, vanwaar hij op 15 december 1929 naar die van Middelburg vertrok. Op 6 maart 1932 deed prof. dr. Obbink intree als predikant van de hervormde gemeen te van Utrecht, welke liij heeft gediend tot 16 november 1939, toen hem in ver band met zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, als Stichting van de Arbeid en de Neder landse regering, waarin een koudeloe- slag wordt bepleit voor de klasse van de lagere loontrekkenden. Verder in zijn rede ging de heer Kloos ook in op het beleid van het N.V.V. ten aanzien van tal van actuele vraagstuk ken. Hij verklaarde o.m., dat het N.V-V. het standpunt inneemt, dat in de toe komst behalve de werkgevers en de werknemers ook de overheid een deelte van de premie voor de sociale verzekeringen dient te betalen. Tijdens de discussie werden nog meenteclassificatie op het platteland en de ruimtelijke ordening ten aanzien van de industrialisatie ter sprake ge bracht. De vergadering werd geleid door de heer C. Hoek uit Goes, districtsbe stuurder van het N.V.V. in Zeeland. De vergadering werd in het Luxortheater te Terneuzen gehouden; na afloqp was er een gezamenlijke broodmaaltijd, kaderbijeenkomst werd besloten met een cabaretvoorstelling in het Concertge bouw. /WVWWVWWWWWWWVWWVWVVWVWWV VANAVOND SLOT OPEN HET DORP In een gecombineerde uitzending van radio en televisie zal de A.V.R.O. vanavond de actie „Open Het Dorp" afsluiten. Om half negen op de televisie en om vijf over half negen via de radio zal een documentaire wor- den uitgezonden onder de titel ,.Zo begon het". Om negen uur sluit men aan op het Amsterdamse Con- certgebouw waar hel Concertge- bouworkest onder leiding van Bernard Haitink m.m.v. de so- praan Gré van Swol-Brouwenstijn een concert zal geven. Tijdens de- ze uitzending zal gastvrouw Mies Bouwman het totale bedrag be- kendmaken dat de actie heeft op- geleverd. Eveneens zal worden bekendgemaakt, wie de winnaar of winnares is van de opstelwed- strijd ten bate van de actie. DR. IR. C. W. C. VAN BEEKOM Prijzen bleven achter bij stijging kostenpeil De rijkslandbouwconsulent te Goes, dr. ir. C. W. C. van Beekom heeft vrijdag morgen op de „anrdappeldag" in „De Prins van Oranje" te Goes onder de ti tel „probleemstelling" een korte be schouwing gehouden over de positie van de landbouw. Dr. Van Beekom betoogde, dat in de afgelopen tien jaar de produktiekosten voor de boer zijn gestegen van 100 tot 151. De factor arbeid als een deel daar van verdubbelde in dezelfde periode bijna: 100 tot 196. De prijzen van de produkten evenwel bleven deze tienjari- ge periode vrijwel gelijk: het indexcij fer gaf een kleine stijging" van 98 tot 100. Het is duidelijk, dat de boer, die voor deze situatie staat gedwongen wordt tot verdere mechanisatie", aldus de rijks- SINT-LAURENS Lezing voor afdeling Christen Vrouwenbond De afdeling Sint-Laurens van de Ne- landse Christen Vrouwenbond ver gaderde dezer dagen onder presidium van mevrouw D. H. Maas-Kamp. Op deze bijeenkomst sprak de heer K. Laansma te Middelburg over het onder werp: „de vrije zaterdag". Na de lezing volgde oen interessante discussie. Op donderdag 21 februari hoopt de afde ling het 10-jarig bestaan te vieren. landbouwconsulent- Hiervoor zullen in vesteringen moeten worden gedaan, die bij het huidig prijzen- en kostenniveau niet kunnen worden opgebracht. Ir. Van Reekom zag het als een van de belang rijkste taken van de landbouworganisa.- ties te blijven bepleiten, dat het inko men van de boer wordt afgestemd op andere, vergelijkbare takken van het Nederlandse volksbestaan. Wel belangrijk Overigens verklaarde spreker, dat dit alles beslist niet tot gevolg heeft, dat de landbouw nationaal gezien een min der belangrijke zaak is. Aan de hand van door niet-agrariërs geproduceerde cijfers hierover, merkte spreker op, dat de netto toegevoegde waarde van de landbouwprodukten in 1961 niet minder dan f 3082 miljoen was, tegen de textiel f719 miljoen, de chemische nijverheid f1452 miljoen, de voedingsmiddelen industrie f 1563 miljoen en de elektroni sche industrie f 1122 miljoen. „De grote betekenis van de landbouwproduktie wordt door de cijfers onderschreven" aldus dr. Van Beekom. Voorts betoogde hij, dat Nederland nog steeds een typisch agrarisch exportland is. In 1961 nam de export van voedings middelen, dranken en tabak één kwart van de totale export in. Wijzende op de produktiviteit, merkte de heer Van Beekom op, dat ook wat dit betreft de landbouw uitstekend mee kan. Van 1950 tot 1960 nam de produk tiviteit in de landbouw toe met 62 in de industrie met 58 De produkti- viteitsstijging van de totale volkshuis houding bedroeg in de overeenkomstige periode 40 In het afgelopen weekeinde wer den in het Antwerpse Sportpaleis weer wielerwedstrijden gehouden. Tijdens een van de races in de amateur koppelwedstrijd kwam de Amsterdammer Gerrit Koel ten val en moest met een lichte hersenschudding opgenomen wor den in het gasthuis van Merk- sem. Ongeveer 1200 personen uit geheel Ne derland hebben zaterdag deelgenomen aan een stille tocht naar het eregraf bij Budel waar zes door de Duitse bezet ters terechtgestelde Nederlanders F graven liggen. De tocht in een zware sneeuwbui was bedoeld als protest tegen de voor genomen legering van Westduitse mi litairen in de legerplaats Budel. Voorop gingen de schrijfster Marga Minco en prof. mr. W. Nagel (J. B. Charles) met een grote krans. Lawine eist drie mensenlevens Bij een lawine op de 1670 meter hoge Kampenwand in Beieren 2ijn zondagmid dag vermoedelijk drie mensen om het leven gekomen. Zij behoorden tot een groep van acht skieërs die door een reusachtige sneeuw massa werd meegesleurd. Slechts vijf mensen konden zich uit de sneeuw be vrijden. Een man uit Schleusheim bij München, zijn drie-jarige kind en zijn zwager werden levend bedolven. Bij de reddingsactie, die onmiddellijk werd in gezet, werd tot dusver alleen het lijk van de vader gevonden. Zondagavond moest liet zoeken we, de duisternis worden gestaakt, heeft vrijwel geen hoop meer, dat de zwager en het kind nog levend gevonden zullen worden. GEEN TON VOOR IR. BIERDRAGER Het voornemen 1 het ;emeentebe- gei stuur van Deventer om dc directeur openbare werken, ir. E. A. Bierdrager, die in zijn functie niet voldeed en per I januari 1963 zijn ontslag zou nemen, een bedrag van f 105.000 uit te keren, kan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Overqsel niet wegdragen. Gedeputeerde Staten hebben besloten hun goedkeuring niet te geven voor een post „uitgaven ontslag ambtenaren" op de gemeentebegroting. Onder deze post van f 119.600 valt de uitkering van f 105.000 aan ir. Bierdrager. Onderdijk, brachten de secretaris, heer W. Francke en de penningmeester, de heer J. A. Kurz, hun verslag uit. Spreker voor deze avond was de dis- trictbestuurder de heer H. Beenhakker, die zich vooral bezighield met de op leidingsmogelijkheden voor de jeugd. Na eerst de school- en beroepskeuze behan deld te hebben, sprak de heer Beenhak ker vervolgens over christelijk technisch onderwijs. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of de C.B.B. er niet via het gemeentebestuur aan kon mede werken dat aan A.O.W.-trekkers een extra toelage werd verstrekt. De voor zitter antwoordde hierop, dat met de betreffende instanties contact zal wor den opgenomen. Jan Uitham won Noorderzonrit De traditionele Noorderrondrit, ditmaal ingekort van 150 tot 88 km, is zaterdag gewonnen door Jan Uitham uit Noor- derltogebrug. Uitham die tweede werd in de elfstedentocht van dit jaar, legde het parcours van Winsum naar Appin- gedam v.v. af in 5 uur en 11 min. Reeds op de helft had hij een voor sprong van een minuut op zijn naaste concurrenten. Op de terugweg Liep het verschil op tot ruim 7 minuten. De om standigheden waren zeer ongunstig. Er stond een harde wind, het regende af en toe en het ijs was in slechte staat. Aan de wedstrijdtocht namen 191 rijders deel, de toertocht trok 1500 deelnemers. De uitslag was: 1. Jan Uitham. (Noor- derhogebrug) 5 uur, 11 min: 2. H. J. Havenga, (Garmerwolde), 5.18.26; 3. E. Burema, (Westeremden). 5.18.34; 4. S. Schuiling (Meeden). 5.45.00; 5. E. van Buuren, (Usquert), 5.49.00. Sluis-Hoecke v.v. voor teenagers Zaterdagmiddag zijn op de Vaart te Sluis hardrijwedstrijden op de schaats gehouden voor teenagers. De tocht ging van Sluis naar Hoecke (België) en te- over een afstand van 11 kilometer. De uitslag was: 1. Krein Hamelink (Oostburg), 24 minuten 21 seconden; 2. Steven Vercouteren (Retranchemept), 3. H. Cappon, (Cadzand), 4. J. Albregtse, (Breskens), 5. Reneé Vynckiere, (Sluis), 6. Kees Cruson, (Breskens), 7. W. Cappon, (Cadzand), 8. Frans Leen- houts, Cadzand). 9. Piet van de Heuvel. (Breskens), 10. Jan Quaak, (Sluis). Bij de dames werd Ria van Hoeve uit Zuid- zande eerste. De beste geklasseerde rische deelnemer was T. Maenhout Moerkerk, die als 16e eindigde. Gerrie Lamers eindigde in de binnenbaan In het stuk over de Zeeuwse schaats kampioenschappen, in de krant van za terdag, stond abusievelijk, dat Gerrie Lamers in de binnenbaan had moeten eindigen en in de buitenbaan door de finish kwam. Lamers startte echter in de buitenbaan, had ook in de buitenbaan over de eindstreep moeten gaan, maar deed dit in de binnenbaan. Jeen Wester won op Jaap Edenbaan In de eindspurt van een peloton van 21 schaatsenrijders is zondagmiddag de 50 km wedstrijd op de Jaap Edenbaan in Amsterdam, die in de plaats kwam van de bosrace, door Jeen Wester uit Eerne- woude in de uitstekende tijd van 1 uur 36 min. 20.5 sec. gewonnen. Ruim 3000 toeschouwers, onder wie de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall, hebben een zeer aantrekkelijke wed strijd gezien, waarin de Amsterdammer Augustin en de Hilversummer Vollen broek vele malen probeerde een voor sprong te nemen. Dit lukte steeds niet. Reinier Paping, die als winnaar van de elfstedentocht werd gehuldigd, bevond zich ook in het veld van 50 rijders, dat van start was gegaan maar kwam door een ongelukkige val niet aan het einde. Na ruim 12 km werd hij door een an dere vallende rijder meegesleurd en daarbij werd zijn schaats dermate ver bogen, dat doorrijden onmogelijk was. De uitslag luidt: 50 km: I. Jeen Wester (Eerewoude) 1 uur 36 min. 20.5 sec.; 2. K. Kalis (Stompelo- ren) z.t.; 3. R. Bakker (LJhorst) z.t.; 4. J. Vermeulen (Maarsen) z.t-; 5. T. Ro- zenaaal (Warmenhuizen) z.t.; 6. P. G. J. Bakker (Kortenhoef) z.t.; 7. J. v. d. Hoorn (Ter Aar) z.t.; 8. Jeen van den Berg (Heerenveen) z.t.; 9. W. Ligthart (Schoorldam) z.t.; 10. J. Dekker (Bo- venkarspel) z.t. Huub Harings cyclocrosskampioen De Limburger Huub Harings is zater dag in Elsloo Nederlands kampioen cyclocross geworden. Hij legde het 28 kilometer lange parkoers at in 1 uur 22 min. 50 sec. Cor Rutgers uit Naarclen eindigde op ruim een minuut als twee de. Van Geest (Maasland) bezette de derde plaats. De uitslag was: 1. Huub Harings (Sibbe) 1.22.50; 2. Cor Rutgers (Naarden) op 1.05; 3. Jan van Geest (Maasland) op 1.30; 4. Manus Brinkman (Rotterdam) op 1.45; 5. Ger rit Ruttenberg (Baarn) op 2.40; 6. Bart Zoet (Sassenheim) op 3.20; 7. Willem- sen (Nuth) op 5.15; S. Marcel Rutte (Haarlemmerliede) op 5.40; 9. Joop Wuurman (Amsterdam) op 5.50; 10. Leo Coehorst (Tilburg) op 6.10. Nico van Eenennaam kampioen le klas De 19-jarige kantoorbediende Nico van Eenennaam uit Middelburg is damkant- pioen van de eerste klas van de Zeeuw se Dantbond geworden. Van de drie barragepartyen tussen N. van Eenen naam en Iz. op 't Hof zijn ;r maar twee partijen behoeven gespeeld, daar beide partijen door Van Eenennaam werden gewonnen. Door deze uitslag behoeft niet verder meer te worden gespeeld. De jeugdige Van Eenennaam, die nog maar enkele jaren lid is van de damclub Middelburg heeft bewezen van zeer goed gehalte te zijn. De tweede en be slissende partij speelde Van Eenennaam zeer sterk. Hij was agressief op de rechtervleugel en haalde schijfwinst. Wedstrijden op Veer se Meer Met de meerdere vrije tijd neemt de be langstelling voor de watersport in ons land enorm toe. Het gevolg is. dat de wedstrijdkalender van de K.V.M.W.V. ongeveer 90 grote en kleine zeil evene menten telt. De voornaamste zijn: Internationaal; 25 en 26 mei Delfzijl: Borkumrace; 28 mei Hoek van Holland; Harwichrace; 1. 2 en 3 juni: Veerse Meer; 15-17 juli: Europees kampioen schap Vauriënkiasse op het Alkmaar der Meer; 2. 3, 5 en 6 augustus: Hol- landweek (1) op de Loosdrechtse Plas sen; 8 t/m 1 laugustus: Hollandweek (2) op het IJselmeer; 12 t/m 19 augus tus: Fingoldcup voor Medemblik; 16, 17 en 18 augustus: Flevorace en teamwed strijd in R.O.R.C.-klassen. Nederland- Engeland om de De Ruiter-canonball- trophy op het LJselmeer; 30, 31 augus tus en 1 september: Veerse Meer; 20 oktober: teamwedstrijd Nederland- Frankrijk in Vauriënkiasse op het Braasentermeer. Marktberichten COüP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Rode kool 4053. Gele kool 3052, Groene kool 28. Spruiten IA 1.23—1,42. IIA 90—1.31, IB 1.01—1.09. UB 42—75, ID 1.36—1.49 per kg. Selderij 1834. Peterselie 27 per bos. Grote Peen 27—36. Kroten 22—33. Uien geschild 22 —35. 20—34. Witlof IA 1.02—1.17. OA 92— 1.02, IB 961.05, IIB 79=92 per kg. Aanvoer 39.000 kg. Boerenkool 21 21—23 per kg. Cox Orange Pippin IA 73—SI. IB 64—65. IC 4214. Goudrenetten IA 63—76. TB 68—69, IC 58—62. Jonathan IIA 57—62. Lonb. Calville IA 52— 57, IB 46—48. Laxton's Sup. IA 68—74. IB 62 —63. St, Remy IA 43>15 per leg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7