Verkoud heid ENGEL VAN SAN FRANCISCO" EX -WERELDKAMPIOEN KUNSTRIJDEN ALAIN GILETTI: „SJOUKJE DUKSTRA WORDT WEER KAMPIOEN".... LEZERS SCHRIJVEN ASPRO Klanken uit de ether VAK VAN PROF-SCHAATSER IS ZWAAR EN VERMOEIEND PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Waar zijn onze schepen? MAANDAG 28 JAUNARI1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT X „Vite! Vite!" Zijn stem snijdt door het nerveus geroezemoes achter de cou lissen van de ijsshow „Holiday on Ice". Een donker vrouwtje snelt weg. De kleine jongeman, groot op zijn schaatsen, knipt verstoord met de vingers. De vrouw komt terug met een schoenbeschermer. Nerveus grist hij die uit haar handen, doet hem om en verdwijnt door de gordijnen net op het moment dat de spreker aankondigt: „Met trots presenteren wij nu, dames en heren, de wereldkampioen kunstrijden op de schaats I960 en 1961, de jonge Fransman ALAIN GILETTI"! Een technicus die me bij dit tafreel- pioenschappen heb je een prachtig tje zag fronsen, merkt op: „Geen leven vergeleken bij een profschaat- ster-allures, mijnheer. Vermoeid- ser. Je kunt zelf je trainingsschema heid!" bepalen, je krijgt goed en regelmatig Na de pauze zit ik in zijn kleedka- te eten, je krijgt voldoende en regel- mer. Met papieren zakdoekjes dept hij zweetdruppels van zijn voorhoofd zonder de grime te beschadigen. „Nu heb ik alle tijd", zegt Alain Giletti vriendelijk. „U vraagt toch niet wie er dit jaar Europees- en wereldkam pioen of kampioene zullen wor den, wel?" Als hij ziet dat ik door te knikken en te glimlachen dat nu juist wel graag wil vragen, vervolgt hij na een korte aarzeling: „Bij de dames is een prognose makkelijk te maken. Dat wordt uw Sjoukje Dijkstra. In Euro pa is zij een klasse apart. Wat zij op de wereldkampioenschappen zal doen is minder zeker, omdat je nooit van tevoren kunt zeggen welke meisjes er uit Amerika overkomen. Maar dat moeten wel uitzonderlijke krachten zijn om de zekerheid, de stijl en de sportiviteit van uw Sjoukje te slaan. Dat zeg ik echt niet uit beleefdheid". te voeren, dat je top net op de dag van de kampioenschappen ligt. Ben je enkele weken te vroeg in topvorm, Kenners „Voor de rest kun je zo'n kampioen schap het best vergelijken met een examen. Wie de sterkste zenuwen heeft slaagt het best. Wat niet wil zeggen dat je zonder tot de top te behoren toch eerste kunt worden. Wat dat betreft zitten er in de jur.v voldoende kenners. Ik heb bijvoor beeld meegemaakt dat een van de beste kunstrijders, die met zijn ver plichte figuren regelmatig hoge cij fers behaalde, op een kampioenschap er eens helemaal uit was. Toch gaf de jury hem een behoorlijk cijfer. Natuurlijk kostte de mislukking hem punten, maar de juryleden drukten hem niet zo omlaag dat verdere deei- menselijk verschijnsel! Als je goed rijdt kan geen jurylid het tegendeel zeggen. Neem van mij aan: zij, die met roddelverhalen over oneerlijk heid van juryleden!" Vermoeiend Hei 7 imweer „Bij de heren is het moeilijker. Drie mannen geef ik een redelijke kans te weten de Duitser Schneldorfer. de Fransman Kalmat en de Tsjech Karl Divin. Die prognose verliest aan waarde omdat ik het de laatste tijd niet bijgehouden heb. Te druk bezet met dit! Hij maakt een zwaaiende beweging met zijn arm, laat die dan slap langs het lichaam hangen en zucht diep. „Niet content hiermee?", waag ik. „Te vermoeiend". „Heimwee?" Door wat zuur te glimlachen laat hij merken dat hij direct begrijpt wat ik bedoel. Die wat geforceerde lach verstart even op zijn gezicht. Hij peilt zijn gevoelens. Ernstig en lang zaam. daarmee blijk gevend van zyn oprechtheid, zegt hij dan: „Nee, geen heimwee. Daarvoor ben ik te vaak kampioen geweest. Twaalf keer kampioen van Frank rijk. Vijf keer Europees kampioen en twee jaar lang wereldkampioen. Om misverstanden te voorkomen: ik heb niet twee keer de wereldtitel gewon nen, maar één keer. Het tweede jaar, in 1961, gingen de wedstrijden door het tragische vliegongeluk van de Amerikaanse ploeg niet door. Als amateur trainend voor de kam- ALAIN GILETTI: zwaar werk als prof-kunstrijder. veel problemen doen om je conditie te verbeteren. Ik trainde als ama teur drie uur per dag op de verplich te figuren en anderhalf uur per dag aan mijn vrije oefening. De enige zorg die je als amateur eigenlijk hebt is om te proberen je prestaties zo op name zinloos voor hem werd. Dat was, volgens nijj, volkomen juist ge handeld. Op die juryleden is altijd veel kritiek zowel door insiders als outsiders. Ik zou niet weten op welke wijze men een rechtvaardiger beoordeling van prestaties kan krijgen dan op de ma nier zoals het nu gebeurt. Laat een bepaald jurylid een landgenoot of landgenote een extra punt geven. Dat wordt altijd recht getrokken, Chauvinisme is toch een normaal „Als amateur heb je twee of drie keer een topprestatie te leveren. Als prof verlangt men dat elke dag van je. Het publiek heeft er recht op, betaalt ervoor mijn beste kunnen te zien. Of ze het zien? Als ik eerlijk ben: nee! Dat kan eenvoudig niet. Ik kan niet elke dag een topprestatie leve ren, simpel omdat ik geen machine ben. In deze Amerikaanse showbusi ness wil men dat moeilijk van mij aannemen. Die Amerikaanse jongens hebben een perfecte organisatie op gebouwd. Technisch en organisato risch klopt alles tot in de kleinste details. Zij reizen met vier van zulke shows door de wereld, een trekt er rond in het Verre Oosten, twee in Europa, waarvan een in landen ach ter het ijzeren gordijn en een in de States. Aan deze show alleen doen al zo'n dikke honderd schaatsartiesten mee, dan reizen er negen vaste technici, 8 bühnemensen, tien belichters en 6 kleedsters en vier vaste musici (die in elke stad een nieuw orkest om zich heen formeren) mee. Aan attri buten en decorstukken moeten wij een lading van 40 ton vervoeren. En toch staan we vandaag nog een show te geven in Amsterdam en morgen in Munster. Geen avond gaat er ver loren. Geen avond hebben wij vrij. Anderhalf jaar werk ik nu bij deze revue, maar ik heb nog geen dag vakantie gehad. Kijk "maar naar mijn schaatsschoenen. Opgelapt tot en met, omdat ik geen tijd krijg om nieuwe in te rijden. Als straks om kwart over elf de show afgelopen is, wachten we tot het publiek weg is en dan moeten we repeteren voor een nieuwe show die we binnenkort in Kopenhagen gaan brengen. Die repetities duren tot drie uur, dan moet je nog naar je hotel, wat eten en wat bijkomen. Zeg dat je om een uur of vijf in bed stapt, dan ben je enkele uren later wakker door het lawaai wat de andere hotel gasten maken bij het opstaan. Dat voortdurend gebrek aan nacht rust mat je af, maakt je onverschil lig, met gevolg dat mijn rijden stuk ken minder is dan in mijn beste ama- teurtijd. Bovendien schaats je de ene keer op een grotere ijsvloer dan de andere. Het is zwaar en vermoeiend dat vak van prof-schaatser. Vijf jaar wil ik het volhouden, dan hoop ik ge noeg verdiend te hebben om in Frankrijk een zaak of zo te begin nen. Terug naar mijn amateurtijd wil ik niet, heimwee naar die dagen heb ik niet, maar ik kijk wel uit naar het einde van mijn profcarrière. En niet alleen ik", zegt hij met een veel betekenende blik naar het donkere vrouwtje in de hoek van de kleed kamer, „ook mijn vrouw Aline, die me overal volgt en daardoor ook een zwaar leven heeft, een leven, waar heel weinig romantiek in te vinden 2312. De woede van de Supereenheid kende geen grenzen. Steeds weer her haalde hij zijn telepatisch bevel: „Keer terug, protoplasmsZet uw heelalschip neer. of ik zal U laten vernietigen!" Zijn kristallenvorm rekte zich verder uit in een desperate poging om het raketschip nog te grijpen, maar de machine rees nu snel omhoog. „Goeie, ouwe Pionier!" riep Arend uit, „je hebt ons weer weer eens uit de puree geholpen, hoor!" „Man, als we straks goed en wel thuis zijn, mogen we de jon gens die deze kist zo fenomenaal in elkaar gezet hebben wel eens trakte ren, vinden jullie niet?" stelde Buck lachend voor. „Reken maar!" beloof de Sandra, „we zullen ze een knaldiner aanbie den!" Toen de Pionier eenmaal een veilige hoog te had bereikt, durfde Piloot Storm eerst voor zichtig het toerental der motoren op te voeren. Licht en gehoorzaam, alsof er nooit iets gebeurd was, lag het schip in zijn hand. „Ziezo, en nu zullen we dat akelig-verwaande stuk Kristal- Caesar eens zijn vet geven!" gromde Arend wraaklustig. Feuilleton dooi C. Buddington Kellanl 17 Ga zitten. Hepsie. zei ze en met een opgewekte glimlach vervolgde zij: Hep sie. je wordt bevorderd van maagd tot weduwe. t Hepsie scheen niets komisch te kun nen ontdekken in deze verklaring en haar gezicht bleef even strak als tevo ren Het blijft mij hetzelfde, zei ze. Het kan mij niet schelen of ik nooit een man gehad neb of dat-ie al dood en begraven is. Zolang-ie me maar niet in de weg kan lopen. Anneke begon haar plan te ontvouwen. Vanochtend gaan we weduwekleren voor je kopen, zei ze. Je laat je inschrij ven in het Oriënt Hotel, waar je iedere week de huur zult betalen voor een ka mer die je nooit gebruikt. Op die manier heb je een adres. Wroeten, altijd maar wroeten, zei Hephzibah schouderophalend. Zorg maar dat je niet te ver gaat. Vandaag of morgen staat de politie voor je neus. Maar denk erom, voor dingen die niet mogen ben ik niet thuis. Ik ben een eer lijke vrouw. Alle vrouwen z(jn eerlijk tot op ze kere hoogte, zei Anneke. Je gezicht zal schuil eaan achter 'n zwarte sluier. Nie mand kent je achternaam. Je bent Hephzibah mijn dienstbode. Wie zou het iets kunnen schelen wat je achternaam is? Wie zou ooit vermoeden dat hel wel eens iets te maken kon hebben met H. Wattles Ik weet het niet hoor. In mijn hoofd zou zoiets nooit opkomen. Hoeft ook niet. Als jc maar precies doet •■'at ik je zeg. zonder een haarbreed van mijn instructies af te wijken. Ik vind anders dat het een christen vrouw niet past. haar gezicht te ver stoppen achter een zwart vliegennet en met haar naam te goochelen. Dat past trouwens geen enkele vrouw. Ik kan best tegen een grapje, maar het moet niet tegen mijn principes ingaan, want dan wil ik niets meer met je te maken hebben. Annie legde haar smalle hand op Hep- zibahs benige knie. Hepsie ik heb ook mijn principes en ik heb zelfs een grein tje eergevoel. Ja merkte Hephzibah schamper op. dat heb ik gemerkt. Alleen is jouw eer gevoel zo rekbaar als elastiek, terwijl het mijne zo hard als ijzer is. Vanochtend gaan we 'n zwarte ja pon en een zwarte sluier kopen, ging Anneke door en we huren een kamer in het Oriënt Hotel. Vanmiddag gaan we op bezoek bij een jonge advocaat, waar mijn oog op gevallen is. Een jonge advo caat met weinig klanten, is doorgaans niet zo kieskeurig. Ik heb de nodige in lichtingen ingewonnen. Het beste zou natuurlijk zijn als ik hem zelf kon zien, maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Jij bent niet iemand die zich voor de gek laat houden Hepsie. Observeer hem dus goed. Als hij de man blijkt te zijn die we nodig hebben en die zijn mond weet te houden, dan kun je hem een aantal winstgevende zaakjes in het vooruit zicht stellen. En wat moet ik tegen hem zeggen als ik daar kom? Je moet hem opdracht geven dat groezelige winkeltje te kopen, waar ik gisteren zakdoeken gekocht heb. Waarmee? Luister goed en probeer me te be grijpen. Ik zal je duizend dollar in Bankbiljetten geven. Weet je wat een optie is? Ik ben niet zo onnozel als je mis schien denkt, zei Hephzibah gering schattend. Jij machtigt die advocaat duizend dollar te betalen voor een optie van ne gentig dagen op dat pand voor een koopprijs van twintigduizend dollar. Op jouw naam H. Wattles. Als je de koop niet sluit ben je je duizend dollar kwijt, waarschuwde Hephzibah. Zonder risico's maak je geen hoge winsten, zei Annie. Nou, voor risico's schijn j(j niet bang te zijn, zei Hephzibah. Annekes uitvoerige uiteenzetting maak te haar ongeduldig. Je denkt toch zeker niet dat je een bewaarschoolkind voor je hebt" vroeg ze. Ik heb in Hardin County heel wat paarden gekocht en verkocht en in afdingen was ik ze alle maal de baas. Vertel me kort en bondig wat je van me wilt en laat de rest aan my' óver. Anneke twijfelde niet aan Hephzibahs loyaliteit, maar ze vertrouwde niemand anders dan zichzelf. Het zou lang du ren voor ze geleerd had iets aan anderen over te laten. Maar toch begreep ze dat Hephzibah eigenschappen bezat, die haarzelf wellicht ontbraken. Ga naar een van de grote warenhui zen waar je niet opvalt, raadde ze Hephzibah aan en koop daar wat je no dig hebt. Kom daarna naar huis om je te kleden. Dan de hotelkamer. Ik zal je cheque geven om duizend dollar van de bank te halen. Hephzibah verliet de kamer met het presenteerblad. Anneke kleedde zich aan en wachtte vol ongeduld. Het werd elf uur eer Hephzibah haar boodschappen gedaan had. Ze trok haar zwarte kleren aan en begaf zich op weg naar het kan toor van Jason Means, de jonge advo caat op wie Anneke haar keus had laten vallen voor haar eerste onderneming. Zijn kantoor bevond zich in Montgome ry Street, niet ver van de bank van mijnheer Ralston. Hij was 'n lange schrale jongeman, met diepliggende ogen en een "mager gezicht en zijn kan toor getuigde niet van overdaad. Men heeft mij U aanbevolen, zei Hephzibah. Volgens wat ik gehoord heb, bent U bekwaam en niet duur. Ik heb werk voor U. Als U me bevalt, heb ik nog meer werk. Mijn naam is H. Watt- les. Aangenaam, mevrouw Wattles. Waar mee kan ik U van dienst zijn? Ze zette hem in het kort uiteen wat haar bedoeling was en overhandigde hem de duizend dollar. Verlies geen tijd. zei ze op scherpe toon. Ik blijf hier op U wachten. Ze bleef geduldig op haar stoel zitten breien. Na twee uur keerde hij terug. En vroeg ze. (Wordt vervolgdJ WUF DIE SPON „Daar was een wuf die spon". Ik lees het herhaaldelijk in een of ander pro gramma en hoor het nu en dan in mijn toestel. Mijn Nederlands gehoor maakt echter bezwaar tegen een wuf die spon, het vraagt om een wuf dat spon. De zelfde onjuistheid (contaminatie) valt op te merken bij „een meisje loos, die wou gaan varen". Mis: dat wou gaan varen als lichtmatroos. Het oude woordje wuf onderging een aantal klankwijzigingen in de Neder landen. Een Zeeuwse plattelander zegt wuuf, een rasechte Middelburger: wuif, een Hollander: wijf. maar verwonder U niet over het wijd verspreide -woif. De Fries spreekt van een wiïf en de Jor- daner van een waaf. Ten slotte vestigt de hond van mijn nicht een record met twee: woef en waf, doch hij blaft zijn baas daarmee ook aan. Middelburg. M. A. Romijn. APOTHEKERSASSISTENTEN Naar aanleiding van de noot der redac tie bij het stukje „Foto's van assisten ten". geloven wij nog even een misver stand uit de weg te moeten ruimen. Dat er foto's in de krant staan van wie dan ook. gaat ons niets aan, maar wel hoe de personen die er opstaan genoemd worden. nen namelijk geen diploma heeft thekersassistente, mag men zich ook niet zo noemen. Wij noemen ons ook geen apothekers. En het is altijd nog verplicht om als men als assistente in een apotheek wil werken, daarvoor een diploma te hebben. Zolang men dit niet heeft, mag men niet anders dan onder toezicht iets klaarmaken. Per slot van rekening is het geen snoepwinkeltje. Een opleiding voor apothekersassistente duurt toch nog altijd 2 jaar. De drukte en de overuren zullen op het ogenblik ook nog wel meevallen. Dat konden we zeggen toen de A-griep heerste. Vlissingen. De „echte" apothekersassistenten. RIJVAARDIGHEIDSEISEN Nu de heer De Blïeck in uw blad van 16 januari wederom met nieuwe „onthul lingen" komt, de vorige zijn klaarblijke lijk voldoende weerlegd door mijn com mentaar, getuige het feit, dat er niet op teruggekomen wordt en de inzender zich daarenboven niet ontziet brieven met een zeer beledigende inhoud aan de heren examinatoren te zenden, moge nog eenmaal het volgende dienen. Kort heidshalve vermeld ik een en ander in punten. 1 Zo de inzender met het „Handboek voor de chauffeur" bedoelt het „Handboek" dat voor de militaire op leidingen wordt gebruikt en dat zal wel, dan slaat de zo deskundige stukjes schrijver de plank weer geheel mis. In derdaad zijn in dit „Handboek" vele gedeelten identiek aan de „Eisen voor Rijvaardigheid". De oorzaak is niet dat ik plagiaat heb gepleegd, doch dat ik als auteur van de „Eisen voor Rij vaardigheid" de desbetreffende militaire autoriteiten toestemming heb verleend de inhoud van de „Eisen voor Rijvaar digheid" in het „Handboek" over te nemen. Zonder betaling daarvoor te ont vangen uiteraard! 2 Om na te kunnen gaan of de inhoud van de „Eisen voor Ry'vaardigheid" juist is, moet men deskundig zijn. Voor mij is voldoende dat de inhoud is goed gekeurd door de verkeersafdelingen van de A.N.W.B. en de K.N.A.C., de afd. Waterstaatsrecht van het ministerie en de technische commissie van de stich ting C.B.R. Dit is voor mij en de kopers van heel wat meer waarde dan de me ning van een zekere mijnheer De Blieck. Gelukkig denkt de deskundige rijschool houder wat anders over de inhoud van het boekje dan de uitlatingen van de heer De Blieclc zouden, doen .vermoeden. Overigens begrijp ik niet waarom de schrijver ook aan zijn leerlingen deze boekjes verkoopt. Er zijn toch ook an dere in de handel? 3_ De 3 koninklijke verkeersbonden hebben geen enkel financieel belang bij de stichting C.B.R. Een eventueel overschot wordt nimmer uitgekeerd, doch gereserveerd voor doeleinden, wel ke uitsluitend verband houden met de taak van de stichting C.B.R. Rijschoolhouders, die het V.A.M.O.R. -diploma bezitten, zijn geen onder horigen van de stichting C.B.R. Ge lukkig voelen en gedragen zij zich ook niet zo. g De minister van verkeer en water staat wordt niet geregeld door mij, doch door de belangenorganisaties van rijschoolhouders onder druk gezet met het doel tot wijziging van art. 208 van de grondwet te komen, g De stichting C.B,R. en ondergete kende hebben zich reeds midden no vember zeer principieel en nadrukkelijk van de organisatie 0-11 gedistantieerd en bij rondschrijven zelfs de examina toren geadviseerd (niet opgedragen) geen steun aan deze organisatie te ver lenen. Aan de verdere onzin in het gewraakte stuk als plus minus 350 ja-knikkers, de dictator en big boss, karakterologische instelling van examinatoren, de staat in de staat, het betalingszegeltje, blunders van mij enz. zal ik verder maar het zwijgen toe doen. Als ik er niet in geslaagd ben met dit, myn laatste, commentaar de inzender van zijn waandenkbeelden te genezen dan heb ik toch wel de genoegdoening van een waarschijnlijk groot aantal ver standige abonnees van dit gewaardeerde blad enige feiten te hebben gegeven. En dan feiten, welke controleerbaar zijn. BELASTINGAMBTENAREN KREGEN IJSVRIJ Donderdagmiddag 10 januari jl. had een groot gedeelte der belastingambtenaren van het kantoor Lange Noordstraat Mid delburg vrij om te gaan schaatsen. Hoe bestaat het Is daar de vrije zater dag niet lang genoeg voor? Het ware beter, dat deze heren, de de finitieve belasting-aanslagen over 1961 klaarmaakten. De voorlopige aanslagen 1962 zijn reeds voldaan, terwijl de afre kening over 1961 op zich laat wachten. Wie betaalt die vrije middag? De direc teur of de belastingbetalers Een belastingbetalc. Naschrift van de redactie. De hoofdin specteur van de inspectie te Middelburg, de heer O. E. Alberti, verklaarde ons desgevraagd, dat het geven van ijsvrij voor de belastingambtenaren berust op de voorschriften voor de uitvoering van het rijksambtenarenreglement. VERREKIJKERS VOOR NIEUW-GUiNEA-GANGERS og ..ort ligt in ons geheugen de uit reiking van verrekijkers, bestemd voor teruggekeerde militairen uit Nieuw-Gui- nea. Als dank aan onze jongens had het Zeeuwse volk spontaan hiervoor geld geschonken om deze dag in Middelburg onvergetelijk te maken. Behalve voor 2 (of nog meer?) beroeps marinemannen die zich daar ook meldden en te horen kregen dat men van hun bestaan niets af wist. Hun naam werd op een kladje genoteerd wat intussen wel in de prulle- mand is terechtgekomen, temeer daar dezelfde avond het comité al werd ont bonden. Een Koreatïjd achter zich hebbende en nog 10 maanden Nieuw-Guinea, kregen deze mannen wel een pil te slikken die ze maar rustig zijn gaan wegspoelen niet een potje bier als goed marineman zy'nde. Het verdere bijwonen van die be wuste dag had voor hen geen zin meer. We hebben kunnen lezen van de twee torpedojagers die na terugkeer uit Nieuw-Guinea, voor de sloop waren be stemd. Vele familieleden van deze hon derden mannen zullen dankbaar geweest zijn dat ze behouden zHn teruggeke— na op deze schepen Nieuw-Guinea hebben verdedigd. En dan is gauw een verrekijker vergeten, trots alle goede bedoelingen. Vlissingen M. P.-H. Naschrift redactie. Van de zijde van het comité thuisfront Nieuw-Guinea werd ons hierover meegedeeld, dat een kijker is uitgereikt aan ongeveer 300 militai ren, die in Nieuw-Guinea gediend heb ben en van wie het adres via gemeente of familie bij het comité bekend was. De twee marinemannen, over wie in dit in gezonden stuk gesproken wordt, waren om welke reden dan ook niet opgege ven, zodat het comité niet kon weten, dat ook zij Nieuw-Guinea verdedigd hadden. Bij aankomst in de Statenzaal, waar de twee marinemannen zich gemeld heb ben werd aan hen van de zijde van het comité door de heer P. Harthoorn ver zocht zich na de uitreiking van de kij kers bij hem te melden, opdat zij toch nog in het bezit van een kijker gesteld konden worden. Op het betreffende ogenblik waren zij echter niet meer in de Statenzaal aanwezig, waarna ook nog in de kazerne naar hun aanwezig heid geïnformeerd is. Tevergeefs echter. Het comité is inderdaad ontbonden, maar daarbij is duidelijk gesteld, dat de lopende zaken nog afgehandeld zouden worden. Daarmee is onder andere de heer Harthoorn druk bezig. Er gaven zich na de uitreiking nog meer militai ren op, die meenden voor een kijker in aanmerking te komen. Ook dit wordt thans uitgezocht, maar met een voor: raad van 300 kijkers, die het comité voor het door de Zeeuwse bevolking in gezamelde geld had aangeschaft, kan men helaas geen 340 militairen van een dergelijk aandenken voorzien, zo betoog de de heer Harthoorn. DE VLEESPRIJS De slager laat U niet in de kou staan. Hij zorgt voor inwendige warmte. Deze verwarmende regels kon men lezen in een dagbladadvertentie, waarbij braad stuk of lappen werden aangeboden. De ze aanbieding luidde dan verder (hier werd men iets zakelijker): nu slechts Men bedoelt hiermede zeer waarschijn lijk per pond. Wanneer dit zo is, kan ik er echt niet warm van worden. Integendeel, ik werd er koud van, steen koud. Zo'n kleine 3 gld. voor een pondje vlees. Het zal hier in veel gevallen wel bij watertanden biy'ven. Vlissingen.. L. MARINISSE. Hurgronjestraat 8. 9 In Moskou is een tentoonstelling geopend waar ruim 7000 Amerikaanse boeken over techniek en tijdschriften op allerlei gebied te zien zijn. In maart zal in de V S. een soort- geli)ke expositie van Russische publikalles worden geopend. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: KERKNIEUWS Poolse rooms-katholieken bijzonder trouw aan kerk „Vergeleken bij Rusland hebben de Pool se rooms-katholieken een leven als in een paradijs". Dit heeft de aartsbisschop van Wroclaw (het voormalige Breslau), Poleslaw Kominek, verklaard in een vraaggesprek met een journalist van de Westduitse Neurenberger Zeitung. Ko minek wordt beschouwd als één van de leidende bisschoppen in Polen en als mogelijke opvolger van kardinaal Wyszynsbi van Warschau. Ondanks de geschillen tussen kerk en staat waagt de Poolse regering zich niet aan een openlijk conflict, aldus de aarts bisschop. Zij Iaat dit niet uit loutere ver draagzaamheid. maar omdat „de trouw de Rooms-Katholieke Kerk in Po- groter is dan de partij wenst toe te geven". Volgens de aartsbisschop heb ben bij een recent onderzoek slechts drie procent van de jongere communistische partijleden zich ais overtuigende atheïs ten opgegeven en de partij heeft dit on derzoek daarom geheim gehouden. De helft van alle partijleden in Polen zijn Volgens hem praktizerende rooms-katho lieken. Van de rest vervult minstens Log eens de helft zijn godsdienstplichten in het geheim. Protesterenden stellen fonds in Op een donderdag in Amsterdam ge houden vergadering van het bestuur van de vereniging van letterkundigen met het actiecomité „schrijversprotest." is besloten tot instelling van een fonds om hen, die het ergst gedupeerd wor den door, zoals wordt gezegd, het feit dat dit jaar de staatsprijs voor litera tuur en vele andere prijzen niet zullen kunnen worden toegekend, schadeloos te stellen. Verder is onder meer besloten dat de schrijvers de boekenweek zullen boycotten. MAANDAG 28 JANUARI HILVERSUM 1. 402 m 746 kc/s. 12.00 Dansorkest met zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Lichte orkestmuziek met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Metropole-orkest: lichte muziek. 14-00 Zangrecital. 14.30 Lichte orkestmuziek gr. 14.50 Een pal- menparadijs dichtbij huis, lezing. 15.05 Klassieke grammofoonmuziek. 16.30 Operette- en filmmelodieën (gr.). 17.00 Programma van en voor de padvinders. 17.15 Licht instrumentaal kwintet. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Concoursmuziek 1963 (n): Johan Willem Friso Kapel. 18.50 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Framenten uit Mireille, opera. 19.50 Klassieke pianomuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Kamerorkest en solist: oude muziek. 20.35 Actie „Open het Dorp". 22.00 Koorzang en lichte orkestmuziek (gr.). 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazz- en dans muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 in. 1007 kc/s. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Licht or kest. 12.53 Grammofoonmuziek, even tueel actualiteiten. 13 00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Lichte grammo foonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Sa men uit, samen thuis, gevarieerd pro gramma (herhaling v. donderdag 17 ja nuari jl.). 15.45 Licht pianospel (gr.). 16.00 Bijbellezing. 16.30 Koperensemble: Moderne muziek. 16 50 Kamermuziek (gr.). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: De nieuwe Westindische gids, door W. S. M. Klooster. 18.00 Populaire orgelbespe ling. 18.30 Met band en plaat voor U paraat (gr.). 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Grammofoonplaten voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Musettemuziek (gr.). 20.05 Licht instrumentaal trio. 20.20 Ik wil my'n kinderen terug, hoor spel (deel 3). 21.15 Promenade orkest en solisten. 22.00 Volk en staat, parlemen tair commentaar. 2215 Muzikale mo mentopnamen. 22.30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.05 Grammofoonmuziek. 23.35 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S-: 19.30 De kampkok, filmpje uit de oude doos. 19.45 Openbaar Kunst bezit: stille wenken in schilderstukken, lezing. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke uitzending: P.v.d-A, A.V.R.O.: 20.30 Open het dorp, een te rugblik op de grote actie. 21.00 Repor tage van de afsluiting van de actie. 22.00 Ballet N.T.S.: 22.30—22.35 Journaal. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.00 Proramma voor de jeugd. 19.30 Programma, gewijd aan beroepen, die durf en koelbloedigheid vergen. 19.45 Zoeklicht op de culturele actualiteiten. 20.00 Journaal. 20.30 Orfeu Negro, film. 22-10 Medium - plastische kunsten. 22.40 Journaal. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 14.15 Schooltelevise. 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinderen. 19.00 Engelse les. 19.30 Sportuitzending. 20.00 Nieuws. 20.30 Black Nativity: Bijbels oratorium. 21.25 Ciné Club de Minuit: Tokio Mono- gatari, film. 23 40 Nieuws. DINSDAG 29 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A-V.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: lichte grammo foonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klas sieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Muziekprogramma, strip voor de jeugd en ber. 7.o5 Overweging. S.OO Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 1O-00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Opera-orkest van Monte Carlo, koor en solisten (opn.): Gewijde muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, lezing. CALTTX ROTTERDAM LCMSHCRK IVNJ) I HOOG EN LAAG WATER 29 januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -f nap uur meter 4.23 2.22 -r nap uur meter 16.47 2.26 17.21 2.41 nap uur meter 11.03 2.32 11.27 1.84 11.55 2.10 nap uur meter 23.10 1.92 23.44 2.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3