Extra vorststeun voor behoeftigen Middelburg Ringsteken op schaats Hulde voor scheidende rijkslandbouwconsulent Zeeland genoot van eerste milde dag in het nieuwe jaar 's Avonds wegen plaatselijk glad mOSRAM ALMANAK SCHOOL VOOR SLECHTHORENDE ZEEUWSE KINDEREN BEPLEIT Kostersgezin vlucht voor gas naar kerkeraadskamer ZEEUWSE PLATTELANDSJONGEREN BEZIEN LANDBOUWONDERWIJS Schoonrijden op de schaats in Oostburg WELK MERK DIAPROJECTOR? Foto Verschoore 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 JAUNARI1963 Het was alsof de mensen de nog wat aarzelende aftocht van de winter wildenvieren, zo druk was het zondagmiddag op de Vlissingse boulevards, toen een mild „voorjaarszonnetje" de aangekoekte sneeuw in plassen water deed veranderen en de windstilte en temperatuur, ge voegd bij de nog op weilanden en langs buitenwegen aanwezige sneeuw, gedachtenassociaties opriep aan zonnige, geliefde oor den, waar men de wintersport bedrijft! Dit beeld was representatief voor Zeeland: overal kwamen de men sen uit hun huizen, om na alle kou en bijtende noorden- en oos tenwinden van deze eerste milde dag in 1963 te genieten. Het leek op een soort ontwaken uit een ongewenste winterslaap... Omstreeks vijf aar echter, toen de zon verdwenen was, viel de vorst weer in en hoewel de tem peratuur 's avonds en 's nachts niet tot waarden beneden min twee graden Celsius kwam, wer den de wegen in Zeeland plaatse lijk, waar dooiwater op het weg dek opnieuw bevroor, spiegelglad. Anders was het natuurlijk op de we gen, die in de loop van de dag ge heel droog waren geworden, zoals de rijksweg 58, die op enkele gevaar lijke gedeelten na, zeer goed berijd baar was. Tot gisteravond laat kwa men gelukkig geen meldingen binnen van ernstige aanrijdingen. Autobus diensten werden overal normaal uit gevoerd. Veren De twee uitgevallen veerdiensten ir Zeeland Kats-Zierikzee en Ter- neuzen-Hoedekenskerke zitten nog in de greep van het drijfijs. Schouwen-Duiveland was het gehele weekend bereikbaar: zowel zaterdag als zondag heeft het veer Zijpe-Anna- J. L. Groenewege in Sint-Maartensdijk ter aarde besteld Tijdens een sobere plechtigheid is zater dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Sint-Maartensdijk het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de heer J. L. Groenewege, die vorige week op 87-jarige leeftijd in deze gemeente is overleden. Op Tholen en ook daarbuiten heeft hij zich vele jaren ingezet voor de landbouworganisaties en als zodanig ge noot hij grote bekendheid en veel waar dering. De heer Groenewege ridder in de Orde van Oranje-Nassau was ver schillende jaren kringvoorzitter van de Z.L.M. op Tholen en Sint-Philipsland. Hij bezette een zetel in het dagelijks be stuur van de suikerfabriek Zeeland en bekleedde tal van functies in regionaal en plaatselijk verband. De aanwezigheid van verschillende functionarissen uit deze kringen bij de begrafenis betekende daarvoor een stille hulde. De plechtigheid werd geleid door ds. J. Amesz uit Heinkenszand. die op verzoek van de overledene aan de groe- het „Onze Vader". Ónder de aanwezigen waren o.a. ir. J. D. Dorst uit Goes, ir. H. Rietberg, directeur van het instituut voor rationele suikerproduktie te Ber gen op '.oom en kringvoorzitter P. W. C. van Westen van de Z.L.M. op Tholen en Sint-Philipsland. B. EN W. ANTWOORDEN OP VRAGEN J. VAN BENNEKOM De burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg te Middel burg heeft besloten vanaf 7 janu ari tot zolang de vorstperiode duurt een extra uitkering voor le vensonderhoud aan behoeftige burgers te verstrekken van 5 gul den per week voor een gezin van 2 personen met voor elk gezinslid meer 1 gulden daarbij, alsmede 3,50 per week voor een alleen wonende. Voorts heeft deze instel ling van maatschappelijke zorg be sloten om in februari a.s. een extra toeslag te verstrekken voor de uit keringen voor het aanschaffen van brandstoffen. Over de grootte van het bedrag, dat uiteraard nauw verband houdt met de duur van de vorstperiode, is nog nader beraad nodig. Aldus delen b. en w. van Middelburg mee in een schriftelijk antwoord op vra gen, die het anti-revolutionaire raads lid J. A. van Bennekom tijdens de laat ste raadsvergadering eveneens schrifte lijk gesteld heeft. De eerste vraag van de heer Van Bennekom luidde: Kan het college de raad meedelen of er door het gemeentebestuur in deze langdurige pe riode van sneeuw en vorst aan bejaar den en andere noodlijdenden extra fi nanciële hulp wordt verleend voor het aanschaffen van brandstoffen e.d.? Aeeuwse Suiker.... Het was een mooie winterdag. Niet te koud, beetje vrolijk zelfs en een heldere zon scheen mild over het besneeuwde land. De 'lissingse middenstander genoot in zijn vrije middag, van het au totochtje over het Walcherse land. Via het ene gladde binnen weggetje naar het andere, totdat hij al genietend in de buurt van Domburg verzeild raakte. Een kopje koffie zou me goed doen, bedacht de Vlissinger en hij parkeerde zijn auto'tje netjes in de sneeuw voor het landelijk eta blissement. Misschien was het de zon, die hem naar dit café dreef, want in de warme zomerdagen, als de kustrecreatie welig tiert, weet hij er zich een geregelde bezoeker. Zijn verbazing was dan ook groot toen hij, in plaats van een rustige gelagkamer op een doordeweekse wintermiddag, een opmerkelijke bedrijvigheid waarnam. Of liever gezegd, met moeite waarnam, want er hing een dik gordijn van sigarenrook. In een 'hoekje zocht hij een plaatsje en toen zijn door de rook prikkelen de ogen aan de situatie waren ge- viend, zag hij tot nieuwe verba zing dat een grote kring heren aan tafels zat. ieder met een vreemd bakje voor de neus. En in die bakjes zat suiker.... Voor onze Vlissinger werd het een vreemd schouwspel. De he ren rookten ijverig hun sigaar en namen af en toe een schepje sui ker. Niemand sprak, behalve één van de heren, die aan het hoofd van de tafel als enige stond en een rede uitsprak. Ook hij nam van tijd tot tijd een hapje suiker. Vreemde seance, bedacht onze Vlissinger die zich bij een myste rieuze secte waande. Pas later begreep hij dat een ver tegenwoordiger van een fabriek een groep georganiseerde agra riërs een en ander over zijn pro- dukt vertelde, waarbij hij kwistig sigaren uitdeelde en de heren vrijelijk toestond van he brieksprodukt te proeven.... fa- Jacoba van ongeveer elf uur 's mor gens tot zes uur 's avonds gevaren. Kruiningen-Perkpolder, waar geen nachtvaart mogelijk is, voer zowel zaterdag als zondag overdag nor maal. Zondag werden de diensten met één boot uitgevoerd, de „Konin- fin Juliana". Bij de veerdienst Bres- ens-Vlissingen, die nog steeds, ook 's avonds, normaal functioneert, deed zich alleen zaterdagmorgen vroeg enige vertraging voor, toen men door het „droes-ijs" moeilijkheden kreeg met het aantrekken van koelwater voor de motoren. KRUININGEN HERDENKT DE WATERSNOODRAMP Het programma van de herdenking van de watersnood in de gemeente Kruinin- gen luidt voor vrijdag als volgt: om half twaalf halfstok hijsen van de vlag. De aankondiging van dit tijdstip zal geschieden door klokgelui. Om 12 uur zal twee minuten stilte in acht worden genomen. Daarna volgt een herden kingsplechtigheid bij het monument, waarna de burgerij in de gelegenheid wordt gesteld om bloemen bij het ramp monument te leggen, 's Avonds om ze ven uur zal een interkerkelijke herden kingsdienst worden gehouden in de Ne derlands hervormde kerk of in „Ons Dorpshuis". Dit hangt af van de Weers omstandigheden. EXTRA BRANDSTOFTOESLAG aanmerking komen voor financiële hulp, is het mogelijk dat ook deze per sonen een extra uitkering ontvangen volgens het besluit van 7 januari. Stille armen" De derde vraag van de heer Van Ben nekom: Acht het college het mogelyk een onderzoek in te stellen naar de si tuatie, waarin de zogenaamde „stille armen" verkeren?, is voor het college aanleiding op te merken, dat het voor het bestuur van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg zeer moeilijk is deze „stille armen" op de sporen. Wanneer op dergelijke perso nen de aandacht wordt gevestigd, wordt zo tactvol mogelijk een onderzoek inge steld. In de meeste gevallen volgt dan steunverlening. Het komt voor, zo delen b. en w. mee, dat personen steun van de overheid weigeren. Overleg met ker kelijke instellingen leidt veelal mede tot een oplossing, zo voegen b. en \v. er nog tot slot aan toe. Triniteitskerk te Terneuzen ingewijd De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet heeft zondag in Terneuzen de nieuwe Triniteitskerk ingewijd. Belialve door de Terneuzense paroclüe-geestelijkheid werd de bisschop daarbij onder meer geassisteerd door priesters uit verschil lende Zeeuws-Vlaamse parochies. De plechtigheid werd bijgewoond door bur gemeester mr. H. Rijpstra en zijn echt genote, alsmede de beide wethouders en gemeentesecretaris A. J. Dees. Ook alle katholieke Terneuzense verenigingen waren vertegenwoordigd. Verder waren er afgevaardigden van protestants-christelijke organisaties, van het architectenbureau irs. Sieben en Van Dalen te Breda, Van Zandbeek er Schoonis te Sas van Gent, het aanne mingsbedrijf gebr. Van der Poel N.V. te Terneuzen en vele parochianen. De Triniteitskerk is de tweede kerk in Terneuzen die is toegewijd aan de Drie eenheid. De inwijding van de eerste kerk vond ruim zes eeuwen geleden plaats door de vicaris-generaal van het aarts bisdom Utrecht. Deze eerste kerk stond niet ver van de plaats, waar deze nieu we hulpkerk is gebouwd, namelijk nabij de „Moffenschans". Met de inwijding van deze moderne kerk, die ruimte biedt aan 550 personen is de droom van wij len pastoor Van Campen verwezenlijkt. Het interieur is zeer sober, maar smaak vol gehóuden. Boven het altaar is een: uit de vijftiende eeuw daterend Christus corpus aan een kruis aangebracht. Bo ven het zijaltaar staat een oud Spaans Mariabeeld. Onder leiding van mevrouw Hamann vervaardigden de dames van de Katholieke Actie de misgewaden en het grote smirnataprjt, dat voor het al taar is gelegd. Na de inwijdingsplechtig heden droeg mgr. De Vet een pontificale mis op. BUITENLANDS REISJE VOOR MIA JONKMAN Mia Jonkman uit de Azaleastraat te Terneuzen en leerlinge van de hervorm de school aldaar, gaat geheel gratis een vijfdaags reisje naar Engeland onder nemen. Zij is daartoe met 19 andere meisjes uit Nederland uitgenodigd door de Britse oudstrïjders organisatie „The British Legion". Mia Jonkman heeft in Terneuzen met 50 andere kinderen gecollecteerd voor het oorlogsgravencomité. Deze jaarlijkse collecte wordt gehouden om de ouders van in Nederland gesneuvelde gealli eerde militairen, in de gelegenheid te stellen het graf van hun zoon te bezoe ken. Als tegenprestatie verzorgen de Britse oudstrijders aan twintig collec tanten een vijfdaagse reis naar Enge land. In 1958 behoorde ook een Terneu- zens meisje (Ria Visser) tot de twintig gelukkigen. «KI De burgerlijke instelling voor maat schappelijke zorg, diè zö deelt het college mee de zorg heeft voor het verstrekken van hulp aan behoeftige burgers, voor zover deze niet vallen onder een sociale uitkeringsregeling, verstrekt over het algemeen tweemaal per jaar een uitkering voor aanschaf brandstoffen. De tweede uitkering voor een periode van dertien weken is de eerste week van januari uitbetaald wordt dus nu nog gevolgd door een extra toeslag. De tweede vraag van de heer Van Ben nekom luidde: Heeft het college kennis genomen van het antwoord van de re- lering op desbetreffende vragen van iet Tweede-Kamerlid, de heer J. G. Suurhoff, waar het treffen van even tuele noodzakelijke maatregelen naai gemeentebesturen .wordt verwezen geeft dit antwoord het college aan- ding bepaalde mededelingen te doen? Het eerste deel van deze vraag be antwoordt 't college bevestigend. De vraag van de heer Suurhoff, aldus wordt meegedeeld, had betrekking op het geven van een tijdelijke toe slag op de uitkering krachtens de sociale uitkeringsregelingen in ver band met de huidige weersomstan digheden. Voor wat betreft de cate- forieën van personen, die onder eze regelingen vallen, delen b. en w. het volgende mee: a. Aan werkloze werknemers wordt in de sociale voorziening uitslui- uitkering verleend op basis van een percentage van het door de betrokkenen verdiende loon. Besloten is aan deze mensen, voor zover zy daar voor in aanmerking komen en geen kostganger zijn, een toeslag te geven volgens net beslnlt dat kracht is geworden. fc na 7 januari van Voor prestatie Werkloze werknemers, die zijn op genomen in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handar beiders, ontvangen indien zij buiten werk verrichten wegens vorstverlet een uitkering, die gelijk is aan 95 pro eent van het basisloon. Dit betekent, dat gedurende het vorstverlet bovendien -een prestatiebeloning wordt uitge leerd. In verband met de hieruit voort vloeiende inkomstenderving van ge middeld 6,50 per week, is ten aan zien van deze groep eveneens een besluit genomen dat inhoudt, dat vanaf 7 januari de extra uitkerings- u»*een werl doelde extra uitkering voorshands bij wijze van voorschot uitbetaald. Zelfstandigen c. Zelfstandigen kunnen als aanvullende hulp ter overbrugging van een periode van gedwongen werkloosheid een uit kering ontvangen ingevolge de sociaal- economische voorziening voor zelfstan digen. Ook deze uitkering houdt ver band met het voorheen genoten inko men. „Ook deze mensen krijgen een extra uitkering volgens het „besluit i 7 januari". d. Ten aanzien van oorlogsslachtof fers en gerepatriecrden, die een uit kering ontvangen krachtens de des betreffende rijksregelingen, is even eens het „besluit van 7 januari" van kracht, B. en w. voegen hieraan nog toe, dat het ministerie van maat schappelijk werk het standpunt heeft ingenomen, dat hetgeen de gemeen te onder de huidige omstandigheden als extra uitkering aan behoeftige burgers verstrekt, ten aanzien van deze categorie van hulpbehoevenden subsidiabel is gesteld, e. De tijdelijke bijstandsregeling voor mindervafiden kent slechts uitkeringen toe aan ongehuwde meerderjarigen, die in gezinsverband wonen met ouders of grootouders. Indien de verzorger of ver zorgers op grond van eigen inkomen in IR. HAENEN VERLAAT ZEEUWSCH-V LAAN DEREN De scheidende rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen ir. J. A. H. Haenen heeft een belangrijke plaats ingenomen in zijn ambtsgebied: dat is zaterdagmiddag wel duidelijk gedemonstreerd tijdens de in hotel „Zomerlust" te Axel gehouden afscheidsreceptie. Massaal was de Zeeuwse landbouw in al zijn geledingen, zowel uit West- als Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen naar Axel getogen om via hun vertegenwoordigers ir. Haenen nog eens extra lof toe te zwaaien voor de werkzaamheden, die hij in een periode van bijna zes jaar voor de landbouw heeft verricht. „Oog voor typische landbouwkundige De heer D. van Dijke uit Groede, voor zitter van de stichting „demonstratie- bedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen" kon in zijn openingswoord enige honderden be langstellenden welkom heten. Bovendien vond de heer Van Dijke het prettig op deze bijeenkomst de opvolger van ir. Haenen, ir. Th. J, M. de Wit te kunnen begroeten. Tal van sprekers richtten tijdens deze afscheidsbijeenkomst waarderende woor den tot de heer Haenen. Zij vestigden daarbij voornamelijk de aandacht op het feit dat hij niet alleen oog heeft gehad voor typische landbouwkundige aange legenheden, maar dat hij ook steeds met de mensen contact hield. Een eigenschap waarvoor de rijkslandbouwconsulent ex tra werd geprezen. De heer P. V. M. Vercauteren uit Nieuw-Namen bracht namens de land bouworganisaties Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B. dank aan de scheidende con sulent. Deze spreker memoreerde in het kort enkele mijlpalen in de ambtsperio de van ir. Haenen, zoals de totstandko ming van het demonstratiebedrijf in de Braakman, de Coöperatieve Groenvoe- derdrogerij en het streekverbeterings- werk. Mevrouw van Haenen werd even eens in de hulde betrokken. Zij kreeg bloemen. De scheidende.landbouwconsu- lent ontving een boekebon. Initiatieven Namens de leden van de akkerbouwstu- dieclubs sprak de heer A. Ramondt uit Sluiskil over de banden die ir. Haenen steeds met de studieclubs heeft onder houden. Hij roemde in zijn toespraak de initiatieven, die de scheldende consu lent in de afgelopen jaren heeft geno- ''VWUWtfUWWWtfUVVUWUWWV'VVWWUVWWV De gaande en komende man: rechts ir. J. A. H. Haenen, de scheidende rijkslandbouwconsu- lent in Zeeuwsch-Vlaanderen, links zijn opvolger, ir. L. Th. J. M. de Wit. (Foto P.Z.C.j De heer J. Bonte uit Koewacht bracht ir. Haenen hulde voor de buitengewone wijze, waarop hij steeds het werk van de zandstudieelubs heeft gestimuleerd. Namens de beide suikerfabrieken en de Coöperatieve Groenvoederdrogerij sprak de heer J. W. Scheele uit Zaamslag de scheidende consulent toe. Na de pauze dankte ir. J. P. M. van der Wolf uit Hulst de heer Haenen voor de inlichtingen uit de praktijk, die de bei de middelbare landbouwscholen en de praktijkschool te Schoondijke steeds mochten ontvangen. Ook voor de wijze waarop ir. Haenen de afgestudeerde leerlingen opving, bracht hij dank. De heer J. de Feijter uit Schoondijke be nadrukte de verdiensten van de vertrek kende consulent voor het demonstratie- bedrijf. Namens de drie Zeeuws-Vlaanmse fok- paardenverenigingen sprak de heer M. A. B. Puylaert uit Zniddorpei De heer C. J. Vercauteren uit Hulst noemde ir. Haenen een grote leidinggevende figuur by het werk in het kader van het streek- verbeteringswerk. Andere sprekers wa ren de heer E. Camper, namens de Aan- en Verkoopverenigingen te Hulst, Sas van Gent en Breskens en de heer O. Hoekstra uit Axel namens de directie van „Akker en Weidebouw". De heer Haenen sprak een slotwoord. Een antiek ysvermaak ringsteken op de schaats is zaterdagmiddag in Brouwershaven weer eens „uit het vet gehaald". Achter een potige gangmaker aan zweefden ze over de in de luwte gelegen baan van de ijsvereniging ,,'t Weeltje": de 45 schaatsliefhebbers, die met meer of minder succes hun kor te lans op de ringen mikten. Zoals de Walcherse boeren in de zomermaanden hun stevige paarden over de ringrijba- nen jagen, zo sneden de deelnemers aan C. Bleijenbergh 100) te Bergen op Zoom overleden Na een kortstondige ziekte is in zyn wo- aan de Begijnhofstraat te Bergen Zoom overleden, de heer C. Bleyen- bergh. Hij was de oudste inwoner van de Markiezenstad. Hy werd op 15 mei 1862 te St.-Jansteen geboren, maar woonde de langste tijd te-Hulst, waar hij de lei ding had van een aannemersbedrijf. Op zyn honderdste verjaardag mocht hij vorig jaar onder meer gelukwensen van Ir. L. A. H. Peters, burgemeester van Bergen op Zoom, in ontvangst nemen. EXAMENS Donderdag slaagden de heren C. W. de Leeuw, F. Nijsse, M. Nijsse, P- .T. v. d. Schraaf en M. J. Tramper, allen lid van de vrijwillige brandweer te Wol- phaartsdijk, voor het examen brand wacht 2e klas. Voor het op 25 januari 1963 te Middel burg gehouden examen typen van de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote", slaagden de he ren G. C- Verburg (Goes), P. D. Pou- welse (Vlissingen), P. Ribbens (Hans- weert) en E. H. F- Plouvier (Goes). Al len werden opgeleid aan de Christelijke Detailhandelsvakschool voor Zeeland te Middelburg. Barbara Rinses schaatste Westlandse toertocht uit Het elfjarige meisje Barbara Rinses uit Scherpenisse presteerde het dezer dagen om een toertocht op de schaats door het Westland uit te rijden. Zij reed als jongste deelnemer de 35 km lange tocht in 3Vs uur uit en sleepte daarmee een medaille in de wacht. „Zeeuwen moeten handen ineen slaan" Inleiding van de heer P. J. Evertsen, Rotterdam „Zeeland kan best een centrale school voor slechthorende kinderen hebben, ir dan moeten de Zeeuwen ook alle maal de handen ineen slaan". Tot deze fraak kwam vrijdagavond de heer Evertsen. directeur van de L. W. Hildernisscnschool voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen te Rotter dam, tjjdens een byeenkomst in „Het Anker" te Vlissingen, waar hij een inlei ding hield over het onderwijs aan zyn school- Deze bijeenkomst was belegd door de Vrouwenbond van de Party van de Arbeid en werd tevens bygewoond door protestants zowel als katholiek en openbaar onderwijzend personeel en ver dere by het onderwijs betrokkenen. Zoals bekend heeft het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A, in Zeeland zich in november tot G.S. gericht met het verzoek bij de daartoe bevoegde instanties stappen te doen om ook in deze provincie tot een centrale school voor slechthorende kinderen te ko men. In de decemberzitting van Ge deputeerde Staten is medegedeeld dat deze zaak momenteel in onderzoek is. GEREMD De heer Evertsen schetste in zijn inlei ding de moeilijkheden van het slechtho rende kind, dat dikwijls door zyn omge ving niet als slechthorend wordt aange merkt, doch alleen maar als dom of on willig. Pas na 1950 is het onderzoek naar slechthorendheid onder schoolkin deren volledig doorgezet en tot nu tóe zijn 18 scholen voor deze gehandicapte kinderen ingericht. Hol; slechthorende kind is een geremd kind, dat in een bij zondere omgeving het onderwijs moet ontvangen omdat het daar wordt begre pen. Niettemin bestaat er nog veel on begrip onder ouders, die hun slechtho rende kinderen beslist niet op een spe ciaal voor hen ingerichte school willen nebben, vanwege vooroordelen en ressen timenten. De nood onder de slechthoren de kinderen is groot, aldus de heer Evertsen, en we weten nu geen raad niet de vele slechthorende kinderen voor ons buitengewoon onderwijs. Dit in tegen stelling tot voor de tweede wereldoorlog, toen er geen van deze kinderen zouden hebben bestaan. Ook in bepaalde medi sche kringen is men gaan inzien, dat 'voor de vele slechthorende kinderen ei gen onderwijsmogelijkheden moeten wor de wedstrijd in Brouwershaven met hun gladde ijzers over het aarzelend dooien de ijs van de Slingerbosgracht, dat de laatste weken al zovelen de nodige ont spanning heeft geboden. Het bestuur, versterkt met een aantal vrijwilligers, had voor een goed ge oliede organisatie van het ringsteken gezorgd, toen aan het begin van de middag de jeugd tussen twaalf en zestien jaar zich voor de inschrijving present meldde. .Elf meisjes en acht jongens verschenen aan de start en beproefden hun geluk. Een puntige stok in de hand, al van ver in de aanslag op het kleine oog aan de overspanning. Plukten zij de ring uit de Idem, dan kwamen zij in aanmer king voor de finale. Geldprijzen had het bestuur van ,,'t Weeltje" de deel nemers in het vooruitzicht gesteld en ieder deed er een gooi naar. In de jeugdgroep meisjes was de uitslag als volgt: 1. Betsy Duinhouwer, 2. Ina Beeke en 3. Bertha van Bloois. Bij de jongens was de klassering: 1. Jos Krïstalijn, 2. Kees van Dijke, 3. d. Weel en 3. Stoffel bij de Vaate, Brouwershaven was het ringsteken op de schaats nog niet verleerd. (Foto P.Z.C.) Een haast bedwelmende gaslucht uit de door de vorst verstopte ri oolbuizen ónder de gereformeerde kerlc van Zïerïbzee heeft koster C. van der Welle met zijn gezin eind vorige week uit het aangrenzende huis gedreven. De aanhoudende vorst heeft de laatste weken in het leidingnet van het Zierikzeese gasbedrijf enkele breuken doen ontstaan. Het gas, dat daardoor ontsnapte, zocht een uitweg in de rioolbuizen. Op hun beurt spuiden deze rioolbuizen liier en daar in vrij sterke concentratie het gas naar de oppervlakte. De gerefor meerde kerk was zo'n plaats. Ver toefden de kerkgangers reeds vo rige week zondag tijdens de dien sten in deze onwelriekende lucht, het gezin van koster Van der Welle zat er een hele week in. Het werd zelfs zo erg, dat de kos ter met vrouw en kinderen zijn huishonding in de kerkeraadska mer moest inrichten. Zaterdag werd zelfs nog overwogen ook de kerkdiensten in verband met deze, niet ongevaarlijke gasontwikke- ling af te gelasten. Toen de riole ring evenwel was doorgestoken was het euvel verholpen. Scholieren uit Hoek voor de A.V.R.O.-microfoon Dinsdag 22 januari a.s- zullen drie leer lingen van de openbare lagere school te Hoek als jurylid optreden in de radio uitzending „Klaar voor Elkaar". Deze uitzending vormt een onderdeel van de „Tovercirkel", een programma dat van 16.30 tot 17.30 uur door de A.V.R.O. wordt uitgezonden. De drie leerlingen van genoemde school hebben samen met de andere leerlingen een boerderij femaakt voor en door bemiddeling van et Jeugd Rode Kruis. In de wedstrijd „Klaar voor Elkaar" zal uitgemaakt worden welke inrichting de boerderij zal ontvangen. SCHEPEN ONDERVONDEN LAST VAN DRIJFIJS Omstreeks kwart over negen is zondag morgen de Griekse 17.827 brt. nietende Griekse ertstanker „Cosmik" in het Oostgat omhooggevaren. Eeu half uur later kwam het schip op eigen kracht vlot en kon de reis naar Antwerpen worden voortgezet. Het dryfjjs heeft een aantal anderé schepen voor Vlissingen parten gespeeld. De sleepboot „Scaldis" voer verschillende keren uit maar be hoefde in geen enkel geval assistentie te verlenen. Ook niet aan de Nederlandse coaster „Chrysant", die zaterdagmiddag omstreeks 4 uur voor Vlissingen om sleepbootassistentle had verzocht. AFSCHEID BURGEMEESTER CROMMELIN VAN DOMBURG Burgemeester mr. W. J. E. Crommelin van Domburg, die onlangs tot burge meester van de gemeente Zwollerker spel is benoemd, zal tijdens een aan staande woensdagmiddag om half drie in hotel „Wilhelmina" te houden buiten gewone openbare vergadering van de gemeenteraad, afscheid nemen van zijn huidige gemeente. Slot van pag. 1 had zijn inleiding de titel „Verruiming van de horizon" gegeven: hij besprak neer de maatschappelijke en psycnolo- ;ische facetten van allerlei ontwikke lingen, waarmee ook de landbouw in aanraking komt. Voorts besprak de heer De Vrieze de inhoudelijke kant van het onderwijs t.a.v. de algemene ontwik keling. Over de situatie rond de lagere landbouwscholen deelde de heer De Vrieze nog mee, dat in alle provincies rapporten worden opgesteld over de laats, die deze scholen thans innemen. -Jicruit zal later een landelijk rapport worden samengesteld. Na een korte pauze richtte jhr. mr. De Casembroot zich in een kort woord tot de plattelandsjongeren. Hij zei te hopen, dat zij steeds de tijd zullen vinden zich te bekwamen voor het vervullen van al lerlei bestuursfuncties in het openbare en maatschappelijke leven, zoals men ook thans mensen van het platteland vindt in gemeenteraden, kerkbesturen, orovinciale staten enz. Dat zij tijd zul- cn vinden zich op deze taken te bezin nen was zijn wens: „Anders wordt er over U, maar zonder U geregeerd". Burgemeester Drijber sprak eveneens een Kort woord in Öe algemene vor ming zag hij een toenadering tussen: 1 en platteland. Een aangekondigde demonstratie squa re-dansen en styldansen, verzorgd door de plattelandsjongerengroep Krafstcdt- Zaterdagavond hield de Oostburg.se ijs- club „Het Grote Gat" op de verlichte ijsbaan op de veste een wedstrijd in liet sclioonryilen voor paren en solo's. Zowel van «Ie zyde van de ryders als ook van de zyde van het publiek was er veel he- langstellinc. De jury, bestaande uit; me vrouw P. Loose-Witte en de lieren C. Schyve, A. A. van Terheyden en G. E. van Panielen, maakte na afloop de na volgende uitslag bekend: Groep A (schoonryden paren) 17 deel nemende naren: X. mevrouw Karels-de heer Basting; 2. mevrouw Contantde heer J. Kools; 3. mejuffrouw A. d'Hondt de heer P. Leenhouts; 4. mevrouw Zonnevijlledo lieer J. Fremouw; 5. me vrouw Mielen—de heer K. Hamelink; 6. mejuffrouw A. Bogaertmejuffrouw I. Risseeuw; 7. mejuffrouw v. d. Hoeven do heer De Hulster. Bij de solorijders, waar 21) deelnemers waren, was de uitslag: 1. P. Leenhouts Groede; 2. J. Kools, Oostburg; 3. me vrouw A. Zonnevyllev. d. Ameele, Oostburg; 4. mevrouw F. Kareisvan llal. Sluis; 5. mejuffrouw A. d'Hondt, Groede; 6. mevrouw Contant, Oostburg. Alle pri'zen bestonden uit waardebon nen. Wanderup uit Sleeswijk-Holsteln kon niet doorgaan: in het woongebied van de Duitse jongelui was rccentelyk zo veel sneeuw gevallen, dat liet- lien on mogelijk was, de reis naar Nederland te maken. Om deze leemte in het program ma op te vullen bad men de Middel burgse goochelaar Aii Ben Lux bereid gevonden een optreden te verzorgen, met- welke sncesvolle goochelshow het einde van deze contactdag kwam. Commissaris ontweek de graanrassen Aan de zaterdag in het Middel burgs City-theater gehouden con tactdag van de Zeeuwse Platte lands Jongeren Gemeenschap wa ren enkele wedstrijden verbonden: in de foyer van het theater waren stands ingericht, die een wed strijdelement bevatten, doordat men kon beoordelen, welke graam rassen, veetypen (foto's), en boer derijtypen (foto's) in de stands te zien waren. De beoordeling van een wedstrijd bloemschikken en een test algemene ontwikkeling completeerden deze kleine, maar smaakvolle expositie. De commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C de Casembroot liet zich niet onbetuigd: hy vulde verschillende formulieren in, maar gaf tijdens zijn toespraak tot dc plattelands- jongeren toe, dat hij van zijn be oordeling van het rundvee geen hoge verwachtingen had en zich aan de graanrasscn helemaal niet had durven wagen. den geboden, waartoe men nu overal in den lande overgaat. Zeeland mag daarin niet achterblijven, aldus de heer Evert sen. De Zeeuwse kinderen moeten nu nog voor dit onderwijs naar Rotterdam. De bijeenkomst werd geopend door de presi dente van de Vrouwenbond van de P.v.d. A„ mevrouw A. de Priester-Gubbels. (Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN LICHTE DOOI Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis, hier en daar ook mist. Zwak ke noordelijke wind. Lichte dooi. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 8.26 onder .1.7,21 Maan op 10.37 onder 2?,28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2