„PAS OP VOOR DE GAULLE" AMERIKA STAAKT ZIJN KERNPROEVEN Kroesjtsjew waarschuwt Plattelandsjongeren bezien landbouwonderwijs „Zomerse" zondag aan „ijs"-zee KENNEDY waarschuwt ADENAUER NA ONTVANGST VAN BRIEF UIT BONN SPAAK WIL ALS ALLES MISLUKT OVERLEGGEN ZONDER FRANKRIJK Zolang onderhandelingen duren DOOI VOOR HEEL EUROPA VERADEMING Voorlopig eind aan serie experimenten onder de grond Polar isplannen Duizenden zagen na prachtig strandweerzon in het ijs wegzinken 'L"ML ANNE-MARIE EN CONSTANTIJN MIDDELPUNT OP SPROOKJESBAL BRITSE TROEPEN IN STAAT VAN PARAATHEID Gevaarlijke, gladde wegen DRIE DODEN EN ÉÉN ERNSTIG GEWONDE BIJ AUTOBOTSING In alle provincies rapporten over positie van lagere landbouwscholen 206e jaargang - no. 23 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.; franco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel 2355 «b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.e.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911: Zierikree red. tel 2425 adm. tel 2094. A Adv nr. sa rfr n mm a en „.„h o - j-- "-j" n r- ««jj.h.. I Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kléine adv- (max. 8 regels) 30 ct. p. regel "(min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 28 januari 1963 Ringsteken op schaats Pagina 2 President Kennedy heeft bondskanselier Ade nauer gewaarschuwd voorzichtig te zijn met het treffen van verdragsregelingen met president de Gaulle van Frankrijk. Dit is het antwoord van Kennedy op een brief, die Adenauer hem afgelopen week stuurde over zijn bezoek aan Parijs. Adenauer schreef president Kennedy, dat hij de Gaulle niet had kunnen overhalen een Intussen is in Brussel het diplomatiek overleg over de zaak Frankrijk -Engeland opnieuw gestart, nadat de ministers van de E.E.G.-landen en Engeland gisteren naar de Belgische hoofdstad waren terugge keerd. In Londen voerden Britse functionarissen gisteravond bespre kingen met vertegenwoordigers van de vijf E.E.G.-landen, die zich mét Engeland tegenover Frankrijk hebben gesteld. In Bonn besloot de Westduitse regering, dat de Britse toetreding tot de Euromarkt diende te worden gesteund. De Belgische minister van buiten- ter van buitenlandse zaken, Couve de - - - - Murville, wordt deelgenomen. Brits-Duits gesprek Groot belang werd in Brussel ge hecht aan het gesprek, dat minister Heatli vóór de aanvang van de con ferentie van de „zes" zal hebben met de Duitse vice-kanselier en mi nister van economische zaken, L. Erhard. Dit in verband met het voor stel van bondskanselier Adenauer aan president de Gaulle. te nemen tegenover soepeler houding aan Engeland. President Kennedy zou zeer bezorgd zijn over de ontwikkelingen in West-Europa. Dr. Ade nauer zou getracht hebben de houding van de Gaulle tegenover de Amerikaanse president te rechtvaardigen. Dit voorstel behelst dat aan de Europe se commissie van de E.E.G. wordt ver zocht, een balans op te maken van de tot dusverre op de conferentie over het Britse toetreden tot de gemeenschap gemaakte vorderingen en oplossingen aan te geven voor de punten, die nog openstaan. landse zaken, Spaak, verklaarde gisteren in navolging van minister Luns, dat bij een mislukking deze week van de besprekingen in Brus sel, zal dienen te worden overwo gen het gesprek met Engeland zonder Frankrijk voort te zetten. Voordat vanmiddag om drie uur de mi nisters van de E.E.G.-landen in de Bel- sche hoofdstad hun onderling overleg zullen voortzetten, worden vele bilate rale conferenties gehouden, waaraan door alle ministers, met inbegrip van de Britse onderhandelaar Heath, doch met uitzondering van de Franse minis- RUSSISCHE DUIKBOOT ONDER N00RDP00L-IJS Een Russische, door kernenergie aan gedreven onderzeeboot heeft de Noord pool bereikt, na een tocht onder het ys, aldus een bericht van Tass. De kernonderzecboot, de „Leninkski Komsomol" had tot taak een gevechts positie in te nemen, om „vijandelijke" onderzeeboten te verhinderen raketten in de richting van de Sowjet-Unie af te De onderzeeër heeft reeds eerder soort gelijke missies vervuld, aldus Tass ver der. O.a. voer het schip onder het ijs tussen Frans Jozef land en het eiland Victoria. Tijdens een van zijn laatste tochten in de Noorse zee, ontdekte de „Leninski Komsomol" tweemaal een verkennings vliegtuig van de N.A.V.O, Beide keren dook het schip met succes onder. Westelijke waarnemers in Moskou zien in het bericht een tegenzet op de wes telijke berichten over het toenemend gebruik van Polaris-onderzeeboten in plaats van op land gestationeerde ra ketten, als onderdeel der N.A.V.O.- strijdkrachten. "AWWVWWWWWVWVWWWWWWWWWUUWW Zatcrdaq zijn drie Marker paren op liet ijs van de haven op oud- 'tollandsc wijze in de echt ver tonden. De bruidsparen reden in arrcsleden naar het centrum van de feestviering, de Marker haven. Voorwaarde Van Britse zijde was de vorige week al in Brussel verklaard, dat dit voorstel alleen aanvaardbaar zou zijn, indien de ze „balans" een onderdeel zou zijn van de conferentie en niet zoals werd ge vreesd een afsluiting van het huidige gesprek en een document, waarop even tueel in de toekomst zou kunnen wor den besloten tot voortzetting van het overleg. Doorgaan Minister Heath zei het trouwens gisteren bij zijn aankomst in Brus sel duidelijk: „Ik ben naar Brussel gekomen om de onderhandelingen voort te zetten. Ik weet niet, wat het resultaat zal zijn. Maar de Britse regering is van mening, dat de conferentie moet doorgaan". In een groot deel van Euro pa is de dooi gisteren blijven aanhouden, maar het tekort aan kolen en brandstof blijft nijpend. Honderden kelders in Londen kwamen onder water te staan toen het ijs in gesprongen leidin gen ontdooide. De temperatuur in de Britse hoofdstad steeg zondag tot zes graden boven nul. In Oost-Duitsland waar vele fa brieken wegens gebrek aan brand stof moesten worden gesloten, wordt de ellende van zeven weken vorst nog steeds gevoeld. Vele arbeiders werden naar de bossen gezonden om hout te hak ken. Een zware sneeuwjacht heeft za terdag 12 spoorlijnen in het gebied van Maagdenburg geblokkeerd. Volgens de Oostduitse pers helpen „tienduizenden vrijwilligers" met sneeuwruimen. De Oostduitse be volking werd verzocht hun ijskas ten af te zetten en alleen lampen van 25 watt te gebruiken ten einde het stroomverbruik te ver minderen. Ook vele scholen, the aters, restaurants en zelfs winkels moesten sluiten wegens gebrek aan stroom en brandstof. In West-Duitsland steeg de tem peratuur met enkele graden, maar er viel nog enige sneeuw en bleven rivieren en meren bevroren. In geheel Frankrrjk stegen giste ren de temperaturen. In Parijs was het zonnig en stond het kwik 2 graden boven nul. De Parijze- naars hebben een nijpend tekort aan verse groenten en gisteren ar riveerde slechts de helft van de normale aanvoer in de hoofdstad. In sommige stadsdelen zijn de prijzen van groenten met 50 pro cent gestegen. President Kennedy heeft opdracht gegeven de ondergrondse kern proeven in de Neveda-woestijn te staken tijdens de onderhandelin gen in Washington en New York tussen Oost en West over een ver drag tot het verbieden van kern proeven. In een door het Witte Huis uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de V.S. niet van plan zijn nogmaals op een mo ratorium voor onbepaalde tijd in te gaan. President Kennedy Jieeft echter de commissie voor atoomenergie ver zocht verdere ondergrondse proeven van de in de nazomer van 1961 begonnen rle, uit te stellen zolang de Britse, Ame rikaanse en Russische vertegenwoordi- fers besprekingen voeren over het ver leden van kernproeven. President Kennedy verklaarde, dat de V.S. de proeven elk ogenblik kun nen hervatten en „als het duidelijk is, dat wy geen doeltreffende overeen komst kunnen bereiken, zullen wij dienovereenkomstig handelen". De onderhandelingen tussen Oost en West zullen morgen in New York wor den hervat. De perschef van het Witte Huis zei dat de Verenigde Staten mo menteel niet van plan zijn nieuwe kern proeven in de atmosfeer te gaan nemen. Het Sowjetrussisehe persbureau Tass heeft hot besluit tot staken van de kern proeven zonder commentaar gemeld. THUNTANK 7 WORDT VANDAAG LEEGGEPOMPT Gisteren zyn de voorbereidende ber gingswerkzaamheden aan de een week geleden in een vliegende storm omge slagen Zweedse kusttanker „Tbuntank 7" beëindigd. De bergingsmaatschappy Van der Tak slaagde erin de vyf open staande tankopeningen onder water met houtproppen te dichten en eeii aantal stevige stroppen om het rampschcepje aan te brengen. Vanochtend om ongeveer 11 uur hoopte men in de ersthaven van de Europoort te kunnen beginnen met het leegpom pen van de coaster. Rusland maakt zich blijkbaar zorgen over de Amerikaanse Polarispiannen. Premier Kroesjtsjew heeft althans Ja pan gewaarschuwd geen Pólarisonder- zeebote» in Japanse havens toe te laten. De vrede in Zuidoost-Azië en het Verre Oosten zou dan ernstig worden bedreigd- Rusland waarschuwde ook Spanje, dat onderhandelingen voei-t over de vernieu wing van het Spaans-Amerikaanse ver drag. Er is sprake van, dat Spanje ba ses krijgt voor Polarisduikboten. Intussen heeft het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken verklaard, dat Amerika geen Polarisduikboten zal leveren aan de N.A.V.O.-landen afzon derlijk. De Polarisonderzeeërs zullen deel uitmaken van de N.A.V.O.-strijd- macht als geheel. Verkoop is niet o' wogen. *- t BLOEMENDAAL: recorddrakte SCHEVENINGEN: eivolle pier Duizenden zijn gisteren naar de kust gegaan om de „ijszee" te zien. De spoorwegen en de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij hebben gisteren extra treinen resp. extra bussen moeten laten rijden om de grote drukte aan te kunnen, die het gevolg was van de belangstel ling van tallozen uit Haarlem, Amsterdam en andere plaatsen voor het Zandvoortse ijsspekta- kei. Naar schatting werden er alleen al per trein 10.000 bezoekers naar Zand- voort gebracht. Dan kwamen er nog zeer velen per auto of met de bus en men raamt, dat Zandvoort gisteren door ongeveer 50.000 mensen is be zocht. Prinses Anne-Marie van Denemarken heeft zaterdagavond op een bal in het kasteel Amaliënborg in Kopenhagen, haar charmante verloofde, kroonprins Konstantijn van Griekenland, voorgesteld aan een geselecteerd gezelschap dat voor de gelegenheid was uitgenodigd. De gasten, ongeveer zestig in getal, behoorden allen tot de persoonlijke vriendenkring van de Deense prinsessen: Margrethe van 22, Benedikte van 18, en Anne-Marie van 16. De heren waren in avondkostuum, de dames in korte avondjapon. De robe van prinses Anne-Marie was van citroenkleurige tafzij. Alvorens het paleis voor de buitenwereld werd afgesloten, poseerden de gasten met de Deense koninklijke familie voor de fotografen. Kroonprins Harald van Noorwegen stond naast prinses Irene van Griekenland het geen werd uitgelegd als een nieuw bewijs dat tussen beiden iets van ge negenheid opbloeit. Denemarken zal het nu enkele dagen zonder koning, koningin en prin sessen moeten doen, omdat vandaag het koninklijk gezin naar Athene vliegt om. prinses Anne-Marie naar Griekenland te vergezellen. Ook in IJfnuiden heerste grote drukte: enige duizenden hebben gisteren een wandeling gemaakt op de noorder- pier. De N.Z.H.V.M., die een zomer se dag had, zette tussen Amsterdam en Zandvoort 30 extra bussen in. De zomeriynen Haarlem-Bloemendaalse strand en Haarlem-Zandvoortse bou levard werden voor deze dag inge voerd. Er werd op deze lijnen van half elf tot half negen gereden en steeds waren de bussen vol. In Zand voort moest de verkeerspolitie voor het eerst in dit jaar al aantreden om het verkeer te regelen. Het was een echt gezellige zondag in deze badplaats. Cafés en restaurants waren eivol en op het strand stonden alweer haringtentjes. De drukte hield tot laat op de dag aan, want vele bezoekers keerden pas huis-, waarts na te hebben genoten van het schitterende schouwspel van de zonsondergang op de met ijs bedekte Bloemeniaal Bloemendaal, de recreatiegemeente van Zuid-Kennemerland, beleefde een trek naar zee, die zelfs die van een zomerse topdag verre overtrof. Het is nimmer voorgekomen, zelfs niet bij topdrukte tijdens races op het Zandvoortse circuit, dat gedurende ongeveer acht uur van 's morgens half elf tot 's avonds half zeven op de in Aerdenhout en Overveen ge legen toegangswegen auto's bumper aan bumper stonden en lange files vormden over vele kilometers. De weg Haarlem-Overveen-Bloemendaal aan Zee, ruim 5 kilometer lang, was gedurende een groot deel van de dag- één file. s Scheveningen. Tienduizenden probeerden zich ook in Scheveningen een plekje in de zon te veroveren. Het was er vooral in de middaguren erg druk, speciaal met auto's. Het gedrang op de boulevard was over het algemeen zo groot, dat er zich verkeersopstoppingen voor deden. Ook de aan- en afvoerwegen van en naar Scheveningen waren doorgaans geruime tijd verstopt, tot dat de verkeerspolitie enige orde in de chaos kon scheppen. De belangstelling van de autobezitters uit het Rotterdamse conglomeraat was zo overstelpend groot, dat er op de weg naar Den Haag/Schevenin gen een file ontstond, die er oorzaak van was, dat velen er drie uur over deden om aan de kust te komen- De Schevenïngse pier was eivol (er wer den bijna 13.000 bezoekers geteld) en de enkele etablissementen die open waren, hebben uitstekende za ken gedaan. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van defensie heeft gisteravond meegedeeld, dat sinds j.l. zaterdag on geveer tweeduizend man van de strate gische reserve van het Britse leger in staat van paraatheid zijn. De woordvoerder weigerde, iets te zeg gen over de mogelijke bestemming van deze troepen. Volgens sommige geruch ten, waarvan geen bevestiging te krij gen is, zouden zich in het Britse protec toraat Broenei, op Noordwest-Borneo, opnieuw moeilijkheden voordoen. Zaterdagavond omstreeks half negen heeft zich op de Burgemeester-EIsenweg in Naaldwijk nabij het Westerleenlein een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, 'aardoor drie mensen om het leven Contactdag P.J.G.Z in Middelburg burgemeester van Middelburg Drijber verwelkomen ree< mr. J. Allereerst schetste hij de groei van dit -Ln-ijDer verweiKomen reeos enkele onderwijs, „dat nog steeds op de ont- opmerkingen gemaakt over de ontwik- wikkeling achterloopt". Vervolgens nam keling en de vorming van de boeren- hij de mechanisatie en het groeien-naar- jeugd. „Basis hiervoor is het onderwys. grotere-verbanden onder de loep, met Die basis zou op een hoger niveau moe- de e.e.g. als het grote voorbeeld. Deze ten komen dan die op het moment ligt", ontwikkeling overziende, stelde hij. dat Men kan de Zeeuwse Plattelands Jongeren Gemeenschap moeilijk het Sjj weese^°P- dat het verbreden van men het landbouwonderwijs op middei- J die vorming en ontwikkeling één van baar niveau zal moeten richten. Het in- verwijt maken, dat zij met vooruitziet: zaterdag, tijdens een alge- de doelen is, die de p.j.g.z. zich heeft stituut van de lagere landbouwschool mene contactdag in het Middelburgse City-theater beluisterden de gesteld Voorts Stipte hij aan dat de wenste hij niet te "sparen: „Ik behoor i -x I i - technische ontwikkeling gelijke tred tot die mensen, die er zo snel moaeliik plattelandsjongeren een tweetal inleidingen over het landbouwonder- moet houden met de algemene ontwik- kleuterscholen van willen maken. Er is wijs, waarover zij in het komende winterseizoen althans in het keling- een krachtig streven om een bepaald vergaderseizoen 1963-1964 zullen discussieren. CorinOo „htnmef Sn dehSb5mveen. SlfóveS ,.H VJciiIThC OJjKOTTISl in het land voor het lager landbouw- Zo pleitte nil voor de instelling van onderwin ziin o-ezet \fen denkt nipt nnn landbouwkundige afdelingen aan Ia- Gezien het aantal leden van de P.j.G.z. ^et onderwijs ^zélï En laat men dan gern technische, scholen voor die - sinds vorig Jaar gestabiliseerd op toch hetoSn L wij niet moetS categorie van jongelui d.e een he- .50 had slechis een klein aantal Ie- trachten de ontwikkeling te trotseren", trekking in de landbouw of daar-den m het City-theater plaatsgenomen, r>„ i,„„r Meilink vervnlede- T anpr mee verwante bedrijfstakken ambië- toen de heer Van der Maas cfe bijeen- landbouwonderwijs mag nfoit' als eind- ren, maar die met de behoefte of be- komst opende. onderwijs worden gepropageerd. Door Dat vooruitkijken, waar het het onderwijs en de daarmee samen hangende ontwikkelingen in de landbouw betreft een harde nood zaak is, bleek duidelijk uit het be toog van de heer E. Meilink, de voorzitter van de P.J.G. Overijsel, een man met geprononceerde op vattingen over het landbouwonder wijs, dat momenteel sterk in dis cussie is. Hij behoort tot de voor standers van een nieuwe opzet van kwaamheid hebben uitgebreider gemeen vormend onderwijs te vol gen. Voor plattelandsjongeren, die dit wei willen en kunnen „wij moeten in deze tyd van boeren een bepaald niveau verlangen" ging zyn voorkeur uit naar een opleiding aan h.b.s. of mulo, gevolgd door een opleiding aan een middelbare landbouwschool. Hoewel de voorzitter kon begrijpen, (ie instelling van eenlandbouwkundige dat veren Schouwen-Duivelanden afdeling aan de lagere technische scho- de toestand van de wegen hieraan ,en wordt bereikt, dat men de jongeren debet konden zijn, was hij zeer te- op twaalf-, dertienjarige leeftijd niet leurgesteld over deze slechte op- bindt aan een bepaald beroep. Zij kun- komstr „Voor een provinciale acti- n?n dan op latere leeftijd altijd nog viteit is dit een matige belangstel- kiezen". ling", zo zei hij, „met een dikke streep onder mati°-" Direct na de heer Meilink sprak de heer J. E. de Vrieze, de secretaris van het x Die ?ennoe opkomst verhinderde de Kon Ned Landbouwcomité over het- dlt onderwijs, waarm geen plaats in zyn openingswoord had voorzitter heer Meilink niet, een gloedvol beluis- 7eifde onderwem De heer De Vrieze meer is voor de lagere landbouw- van der Maas uit Kortgene hU terenswaardig betoog te houden over zeirae onaerwerP- ue »eer meer vuur ae inwerp mnuuuuw kQn Qnder meer Zeelands commiSSaris „Onderwijs voor plattelandsjongeren, f7:„ o c scholen. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de nu", het thema van deze contactdag. \£*ie SlOC pag. ROl. X)J kwamen en één vrij ernstig doch niet le vensgevaarlijk werd gewond. Een tankauto van een firma in Noot dorp, die uit de richting Westerlee kwam, en een personenauto uit de rich ting Naaldwijk kwamen door onver klaarbare oorzaak frontaal met elkaar in botsing. De weg was vochtig. De per sonenauto was op de linker weghelft geraakt. De slachtoffers waren de vier inzittenden van dit voertuig, allen wo nende in De Lier. De heren L. P. (47 jaar), die de wagen bestuurde. G. C. O. (19 jaar) en L. K. (27) vonden de dood. De heer V. K. (17), broer van de laat ste, werd in een ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de tankauto liep geen letsel op. Geslipt Omstreeks twee uur gistermiddag werd het slippen van zijn auto fataal voor de heer H. Grondman, leraar aan een lagere technische school in Amersfoort. De heer Grondman reed met vrouw en vier kinderen tegen een üchtmast bij het station Amersfoort- Hij was op slag dood. Zqn ernstig gewonde echtgenote en de vier gewonde kinderen zijn naar het ziekenhuis de Lichtenberg gebracht. Tegen boom De 25-jarige vertegenwoordiger Th. F. J. Holleman uit Arnhem werd zaterdag morgen op siag gedood toen hij op de rijksweg Zutfen-Lochem met zijn auto in volle vaart tegen een boom bolste. Er was op het moment van het ongeval geen ander verkeer op de weg. De heer Kolleman is vermoedelijk door de glad heid geslipt. Twee robbenjagers, die zes dagen lang op n ijsschots hadden doorgebracht en daar- ongeveer 150 kilometer waren afgedre- n. zijn door hefschroefvliegtuigen gered. Een derde stierf kort voor de redding. De mannen waren afkomstig van King Island. Alaska, en waren op de jacht, toen het ijs zich van de kust lost aakte. Zij hielden zich zeehondenvel in het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1