Veel waardering in raad Vlissingen voor werk van sneeuwruimers Donner leidt alleen in Hoogoventoernooi Nederlandse adel voor het eerst sinds 1939 uitgebreid Stijging in vervoer Zeeuwse veerdiensten GRATIFICATIE VOORGESTELD Inwoners dienen trottoirs beter sneeuwvrij te maken Schaatsploeg voor Europese kampioenschappen WEER GEEN VELDSP0RT Slagroom MOTIE VAN RAADVLISSINGEN VERONTRUST OVER HERINDELING Geslacht van genaturaliseerde Duitse baron in adel ingelijfd liliUlliiililliiHil'iiiliiiii'iiitSfi; «tl» 'UiiiiliiiiiliiiiiTHiiHiiiiiiili' VRIJDAG 25 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In verschillende toonaarden heeft de gemeenteraad van Vlissingen tijdens de donderdagmiddag gehouden vergadering zijn waardering geuit voor het werk van de gemeentelijke sneeuwruimers. Onder moeilijke omstandigheden hebben zij uitstekend werk verricht, gaven de heren J. M. van Belsen (p.v.d.a.), P. H. v. d. Ven (k.v.p.) en H. van Rooijen (prot. chr.) te verstaan. Zij waren van mening, dat de ge meente hier iets tegenover moet stelleneen gratificatie. Overigens liet de heer Van Rooijen ook enige kritiek horen aan het adres van de Vlissingse burgers. „Veel te weinig is er aan sneeuwruimen gedaan. Velen hebben verzuimd hun stoep of trottoir schoon te maken", was hij van oordeel. De heer Van Rooijen meende te weten, dat de verordening betreffende het sneeuwruimen toch duidelijk genoeg Hij wilde de verordening in alle g strengheid toepassen of anderzijds een soepeler houding betrachten en de bevol king van Vlissingen middels circulaires of advertenties op hun plichten wij zen. De heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) merkte naar aanleiding van het sneeuw ruimen op, dat de politie de inwoners van Vlissingen hierop vroeger attent maakte. Burgemeester mr. B. Kolff ver klaarde, dat de politie ook deze winter pogingen heeft gedaan om de bewoners op hun plichten te wijzen. „Het resul taat is echter onvoldoende", voegde hij eraan toe. De raadsvoorzitter wilde over wegen of er mogelijkheden zyn een en ander alsnog onder de aandacht te brengen van de bevolking. Wethouder F. G. Smit (p.v.d.a.) zette uiteen, dat b. en w. reeds de mogelijkheid van een gra tificatie voor de sneeuwruimers hebben besproken. „Dat wordt momenteel keken", aldus de wethouder. Instemming Het voorstel van b. en w. tot het tijde lijk verhogen van de basisnormen krach tens de armenwet, alsmede het verlenen van een éénmalige extra brandstoffen- toeslag totaal een krediet vergend van 5500 had de instemming van de raad. „Ik ben blij met dit voorstel", gaf de heer E. de Priester (p.v.d.a.) te verstaan. Als de koude nog langer blijft duren wilde hij zonodig opnieuw een aanvullend krediet beschikbaar stellen. De heer W. P. Hamelinck (k.v.p.) had graag gezien, dat de verhoging van de basisnormen krachtens de armenwet ge rekend zou worden vanaf een vroegere datum dan 7 januari, zoals door b. en w. was voorgesteld. Wethouder Smit antwoordde hierop, dat het niet gemakkelijk is hiervoor een datum vast te stellen. Het college meende 7 januari te moeten voorstel len, mede omdat begin januari nog een uitkering is verstrekt van de nor male kolentoeslag. „Als de koude aanhoudt, zal bekeken worden of in derdaad nog eens een evtra krediet beschikbaar kan worden gesteld", zegde hy toe. De raad ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met het voorstel tot alge hele vernieuwing van de brug over de watergang by de Bonedijkestraat. Daar voor werd een krediet van 140.500 uit getrokken. Het werk zal worden opge dragen aan de aannemer C. van der Klippe te Vlissingen. Op een vraag van de heer Knoop antwoordde wethouder Smit, dat D.e, L?.chniilc)ie commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond, heeft naar aanleiding van de re sultaten in Hamar Rudï Liebrechts. Henk van der Grift, Chris Meeuwisse eri als reserve Arie Zee, ingeschreven voor de Europese kampioenschappen. Aan gezien er slechts drie rijders mogen starten, zal in Gotenborg een of twee dagen voor de wedstrijden in laatste instantie de vorm bepalen, wie er defi nitief als derde deelnemer aan de start zal verschijnen. De titelstrijd wordt op 2 en 3 februari gehouden. Voor de vijfde achtereenvolgende maal zijn de velden dermate onbespeelbaar gebleken, dat het bestuur van de K.N.V.B. besloten heeft het volledige programma zowel amateur als se- mi-prof voor zaterdag en zondag af te gelasten. Het programma is weder om een week verschoven. Ook alle voor dit weekeinde vastgestelde hockey- korfbahvedstrijden gaan niet door. bydrage van rond 20-000 is te ver wachten van het bureau financiering wederopbouw als zijnde een deel van de kosten als oorlogsschade. De heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) wilde weten of ook een noodbrug voor voetgan gers wordt aangelegd. „Hierover moeten we nog overleg plegen met de aannemer. Het ligt in onze bedoe ling, dat de werkbrug voor het voet gangersverkeer geschikt zal worden gemaakt", merkte wethouder Smit op. Br onzen beeld De raad trok voorts een krediet uit van 5500 voor het laten aanbrengen van een bronzen beeld in het Nollebos. Dit beeld wordt vervaardigd door mevrouw L. Messer-Heybroek. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een beeldengroep te plaatsen, maar dit heeft de raad inder tijd afgewezen in verband met de hoge kosten. De heer P. Bikker (prot. chr.) kreeg op een vraag van hem ten ant woord, dat het bedrag van 5500 be slist voldoende is. De heer Adriaanse adviseerde in Sonsbeek te gaan kijken, als in de toekomst nog eens een beeld moet worden aangeschaft. „Nu weten we niet wat we kopen", zei hij. In het uitbreidingsplan noord werd een strook grond van bijna 4 ha aangekocht. Hier zal metterjaren het nieuwe r.-k- ziekenhuis „St.-.J'oseph" worden ge bouwd. De heer Bikker verwonderde zich hierover. „Ik meen toch te weten, dat hier een groenstrook is geprojecteerd. Hoe zit dat nu?", was zijn vraag. De raadsvoorzitter wees hem erop, dat de groenstrook daar ter plaatse veel breder is en op een punt uitloopt. In deze punt komt het nieuwe ziekenhuis. Verschillende andere voorstellen werden zonder discussie of hoofdeiyke stemming aanvaard, zoals het vestigen van een erfdienstbaarheid van overpaden en ka bellegging ten behoeve van een in het plan Paauwenburg ^eiegen perceel grond van de N.V. P.Z.E.M. en van het staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. In het reglement voor de gemeen telijke volkskredietbank werd een wij ziging aangebracht. Besloten werd tot verkoop van 17.895 vierkante meter grond in het plan Paauwenburg aan de N.V. Mij. Stadhouderslaan en de N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom" voor 411.353. Deze grond is bestemd voor de bouw van woon- en winkelhuizen. Besloten werd tot aankoop van de wo ningen Noordstraat 80 en Korte Zelke 22 en een gedeelte tuin van de percelen Vlissingse straat 74 en 76 te Koudeker- ke. Bij de aanvang van de vergadering had burgemeester Kolff een nieuwjaarsrede uitgesproken, welke werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer H. B. J. Knoop. Deze betoogde, dat de rede van de burgemeester bewijst, hoezeer de taak van een gemeentebestuur van thans verschilt niet die uit de gezapige tijd van vóór de wereldoorlogen. „De toe stand in onze gemeente is weinig sta tisch. Verschillende factoren werken oor of tegen de verdere ontwikkeling au onze stad". De beeldspraak van de burgemeester over de „dubbelstad" ont lokte de nestor van de Vlissingse raad de opmerking, dat een kasplantje een gunstig klimaat nodig heeft en zeker f een noordenwind! De heer Knoop kwam en slotte tot de conclusie, dat de toe stand in de gemeente reden geeft tot tevredenheid. „De toekomst biedt reden tot optimisme", was hij van mening. Zweed Carlsson won Rallye Monte Carlo voor 2e keer Erik Carlsson is de winnaar van de 32ste Rallye van Monte Carlo. Vier se conden mocht de Zweedse rijder, die ook in 1962 triomfeerde, verliezen in de slotklassementsproef over drie ronden op. het stratencircuit van Monaco. Ter wijl de eerste zwemmers van dit jaar in het nieuwe openluchtbad hun baan tje trokken reed Carlsson in het einde lijk weer zonnige Monte Carlo zijn wa gen naar een grootse zege. Geen kans heeft de ingenieur uit Trollhattan zijn concurrent Pauli Toivonen uit Helsinki >e Zweed heeft door zijn grandioze ze- e een traditie gebroken, een traditie ie wil dat de Rallye van Monte Carlo vrijwel nooit tweemaal achtereen door een zelfde rijder wordt gewonnen. Slechts twee coureurs bleken daartoe in de 51 jaren dat de rallye wordt ge reden in staat. In 1932 en 1933 won de Fransman Vas- sell terwijl Trevoux in 1939 en 1949 triomfeerde van 1940 tot 1948 werd de wedstrijd niet gehouden en bovendien nog in 1951 de eerste plaats in de eindklassering opeiste. De Nederlandse equipes Roosenblatt- Honhof, Gorris-De Man. en Slotemaker- Bootz hebben de klassementsproef alle drie uitgereden. {Advertentie} (Advertentie) Zondagfruit1 is fruit met Het Engelse leger wil voortaan alleen ongetrouwde soldaten in dienst nemen, om dat getrouwde meer welzijnszorgproblemen veroorzaken en omdat er een tekort Is aan kwartieren voor gehuwden. Alleen degenen die gehuwd zijn' en speciale kundigheden hebben, of speciale familiebanden met het leger en oudgedienden die opnieuw in dienst willen zullen worden toegelaten. Onder aan de Vlakebrug bij de krui- g SchoreHansweert is de bestuur der van een vrachtauto, de heer T. G. uit Den Haag donderdagmiddag gebotst op een voor hem stilstaande personenauto. Beide voertuigen kleu men uit de richting Kruiriingen. De bestuurder van de personenauto, de heer J. W. S. uit Bussum, die voorop reed, wilde links de rijksweg verlaten maar moest voor tegenverkeer zijn auto tot stilstand brengen. De achteropkomende vrachtauto van de firma S. uit Den Haag, die op weg was naar Kapelle om fruit te laden, kon door de bestuurder niet meer tot stilstand gebracht wor den met het gevolg, dat )iij van achter, op de personenauto botste. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De personenauto werd aan de achterzij de zwaar beschadigd; de vrachtauto kreeg praktisch geen schade. De Amerikaanse filmacteur en toneelspe ler Jack Carson is in Encino Jn California ge- Hij is 52 jaar geworden. n een motie, ingediend door liet P.v.d.A.-raadslid E. de Priester en onderte kend door alle fractievoorzitters, heeft de gemeenteraad van Vlissingen don derdagmiddag zijn verontrusting uitgesproken over mogelijke vertraging bij de afhandeling van de gemeentelijke herindeling op Walcheren. Gevreesd wordt, dat het niet doorgaan eind deze week van het bezoek van de vaste commissie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer tot gevolg zal hebben, dat de open bare behandeling van het wetsontwerp inzake de gemeentelijke herindeling op Walcheren door de Staten-Generaal vertraging zal ondervinden. In de motie wordt tevens de vrees uitgesproken, dat elk uitstel, dat ertoe zou kunnen lei den, dat de wet niet in werking zou kunnen treden op l januari 1964, voor de gemeente Vlissingen catastrofaal zou zijn. Het college van b. en w. wordt ge vraagd om er bjj alle daarvoor in aanmerking komende personen en instanties aan te dringen om in deze een zodanige spoed te betrachten, dat de wet nog in werking zal kunnen treden op 1 januari 1964. Burgemeester mr. B. Kolff verklaarde de motie toe te juichen. „B. en w. zullen er graag uitvoering aan geven", zegde hjj de raad toe. PARMA VERLOOR HANGPARTI] Rus Bronstein rukte op i na de veertiende ronde van het Hoogovenschaaktoernooi gaat Donner alleen aan kop met een voorsprong van een half punt". Wie enkele weken gele den een dergelijke boude voorspelling had durven doen, zou sceptisch beje gend zijn. Maar ziet, de cijfers spre ken voor zich: met nog slechts drie ron den te spelen in de grootmeestergroep heeft Jan Hein Donner alleen de lei ding genomen. Gewonnen heeft onze landgenoot het 25ste Hoogoventoernooi natuuriyk nog niet. Daarvoor hebben zijn vier concurrenten Bronstein, Ivkov, Parma en Pilnik een te overweldigende eindspurt ingezet. Maar kansen op een buitengewoon eervol resultaat zijn ze ker aanwezig. In de veertiende ronde versloeg Don- LEZERS SCHRIJVEN BUS NAAR NISSE Naar aanleiding van uw bericht, in blad van 22 januari jl„ dat de bus naar Nisse weer rijdt, hebben verscheidene inwoners gisteren en vandaag vergeefs staan wachten, want deze bus rijdt niet! E,r 5JJ.n nu bÖ m« 2 vagen opgekomen nl. Wie heeft u zo (precies) ingelicht? Waarom rydt deze bus (nog) niet? Nlsse. j. slabbekoorn. Dorpsplein 41. Noot van Ue redactie: Het lag inder daad in de bedoeling de busdienst op Nisse reeds 22 januari te hervatten. Er is dinsdagochtend een bus van Goes uit naar Nisse vertrokken, die echter on derweg in de sneeuw is blijven steken. Inmiddels heeft de A.M.Z. sinds don derdagmiddag de busdiensten op deze gemeente weer hervat. De secretaris van de Hoge ltoad van Adel, jhr. mr. H. E. van Weede heeft woensdagmiddag in het gebouw van de raad, jonkheer Von Scheibier ontvangen om hem het vorige week gereedgekomen en door de koningin en minister Toxo- peus getekende op perkament gecaligra- feerde diploma uit te reiken waarin de overweging van de inlijving, de erken ning en het geslachtwapen zijn opgeno men, en waaraan het grootzegel van H.M, de Koningin is gehecht. De nieuwe Nederlandse jonkheer is de nu 47-jarige zoon van de toenmalige landraad van het Duitse plaatsje Lorch am Rhein en de Nederlandse mej. Re- gout, kleindochter van de oprichter van de Sphinx-aardewerkfabrieken te Maas tricht. Von Scheibier werd op 18 augus tus 1915 te Aken geboren, doch vestigde zich in 1935 in Maastricht de geboorte stad van zijn moeder. Na zijn terugkeer uit Russische ge vangenschap heeft Von Scheibier zijn pogingen tot naturalisatie hervat, doch eerst bij Koninklijk Besluit van 6 maart 1957 is hem het Nederlan derschap verleend. Jonkheer Von Scheibier is in 1951 met een Nederlandse gehuwd. Uit het huwe lijk zyn twee zoons en twee dochters ge boren, die krachtens de „Adelsbode" de in mannelijke lijn erfelijke predicaten jonkheer en jonkvrouw mogen voeren. Zeldzaam Diploma aan jhr. Von Scheibier uitgereikt Van onze Haagse redacties) Voor het eerst nadat in 1939 het geslacht Van Valkenburg tot de adelstand werd verheven, is thans de Nederlandse adel weer eens uitgebreid en wel door de inlijving in de Nederlandse adel van de in 1957 tot Nederlander genaturaliseerde Duitse baron Werner Petrus Rochus Marie von Scheibier. In verband met het feit, dat de Nederlandse adellijke titels geacht worden een rang hoger te liggen dan de Duitse is baron Von Scheibier bij een Koninklijk Besluit van juni 1962, dat eerst woensdag is gepubliceerd, in de Nederlandse adel met de titel jonkheer begiftigd. De opneming geldt mede voor al zijn wettige afstammelingen in mannelijke en vrouwelijke lijn. De inlyving in de Nederlandse adel is al even zeldzaam als de verheffing tot de adelstand in Nederland is. De laatste in lyving in de Nederlandse adelstand was die van het geslacht Von Oberndorff een genaturaliseerde tak van de Duitse stam, die reeds in 1575 adelsbrieven ver wierf en in 1790 door de keurvorst van de Pfaltz tot ryksgraven werd verheven. geslacht van Valkenburg waaraan 1939 't recht werd verleend tot het voe ren van het predikaat jonkheer en jonk vrouw. Na de oorlog is dus thans de in lijving van de Nederlandse tak van het Teslacht Von Scheibier de eerste uitbrei- ling van de Nederlandse adel, Wel zijn twee takken van het geslacht Ploos van Anistel na de oorlog weer er kend als Nederlandse adel, doch een uit breiding betekende dat niet, omdat deze twee takken konden aantonen, dat zij van oudsher adelsrechten hadden, al die in het vergeetboek geraakt - deze twee takken. Procedure Kort voor de oorlog maakte de toen 24-jarige Von Scheibier een begii met een procedure tot het verkrygen van de Nederlandse nationaliteit. De Duitse overval in begin 1940, kwam echter enkele maanden voor de bij de wet vereiste termijn van vyf jaar ves tiging in Nederland voor Von Schei bier verstreken was. Dat verhinderde deze poging tot natura lisatie, aldus verklaarde ons zijn echt- ;enote mevrouw Yvonne Von Scheibler- lury. Von Scheibier werd al spoedig na de overval door de Duitse militaire in stanties opgeroepen voor de dienst in het Duitse leger en hy deed dienst in liet Duitse leger tot hy kort voor het einde van de oorlog door de Russische troepen gevangen werd genomen. Tot 1948 verbleef hij in Russische krijgs gevangenschap. Hij heeft, aldus deelde zyn echtgenote ons mede, steeds gewei gerd om voor een officiersrang in het >uitse leger in aanmerking te komen cn j hy is tot het einde toe in de rang van soldaat gebleven. Zes miljoen gulden aan spaargelden is er sinds enkele weken ingelegd bij de coöperatieve boerenleenbank „Hoedekenskerke c.a." Dit feit was voor het bankbestuur een reden om de spaarder, die dit bedrag „rond" had gemaakt, een verrassing te bereiden. Dat gebeurde donderdagmiddag tij dens een korte bijeenkomst in het bankgebouw, waar de voorzitter de heer J. Boogaard, een verraste spaarder, de heer .1. van der Made jr.een fraai elektrisch scheerapparaat aanbood. Uit de woorden van de heer Boogaard bleek, dat de bankde 1,-000.000 in augustus 1959 te 's-Gravenpolder passeerde. De 5 miljoen gulden werd eind oktober 1961 volgemaakt in Baarland. De boerenleenbank te Hoede kenskerke telt 2.170 spaarders. De bijeenkomst werd bijgewoond door het bankbestuur en het personeel. Op de foto overhandigt de heer Boogaard (links) een verraste heer Van der Made het scheerapparaat. (Foto P.Z.C.) ner met zwart de jonge aanstaande meester Tan. De Indonesiër had de lo per b5 schaak-variant van het Sici- liaans gekozen. Met een eigen analyse als start naar het middenspel. Het ge heel beviel hem echter kennelijk niet. Hy offerde de dame voor toren en licht stuk, doch hehield een onvoldoende po sitie. De Nederlandse grootmeester won normaal. Dr. Trifunovic verliest zelden. Met wit tegen Parma spelend, kondigde hij reeds bij de tiende zet puntendeling aan. Op de 27ste was ook Parma over tuigd. De jeugdwereldkampioen, die zijn afgebroken partij tegen Pilnik verloor, is nu slechts een half punt van het grootmeesterresultaat verwijderd. Opnieuw heeft de Russische crack Bronstein laten zien, dat hij „alsnog" van plan is te pogen het toernooi op zyn naam te brengen. In een zeer spit se gevarieerde partij versloeg hij O Kelly en nestelde zich op een half punt- g achter Donner. e belangrijkste partij in de vijftiende ronde van vandaag is die tussen Don ner en Bronstein. De resultaten van de donderdag gespeelde partijen, die in de 13e ronde zijn afgebroken', luiden: Parma (Zuid-Slavië)Pilnik (Argenti nië) 01, Averbach (Rusland)—Van Scheltinga (Nederland) Vz, Pirc (Zuid Slavië)Bronstein (Rusland) 0 1. De uitslagen van de partijen die don derdag werden gespeeld voor het Hoog ovenschaaktoernooi te Beverwijk luiden: Grootmeestergroep: 4e ronde: Tan Donner 01, BronsteinO Kelly 10, Van den BergPirc VsRobatsch— Ivkov YaVan ScheltingaLange- weg 01, MatanovicAverbach YsYs, PilnikMilic 10, TrifunovicParma GerebenStahlberg afgebroken in gunstige stelling voor zwart. De stand is nu: 1. Donner (Ned.) 10 pnt., 2 t.m. 4 Bronstein (Rusland), Iv kov (Z.-Sl.) en Parma (Z.-Sl.) allen 9% pnt., 5. Pilnik (Arg.) 9 pnt, 6. Ma tanovic (Z.-Sl.) 8% pnt, 7 en 8 Aver bach (Rusland) en Van den Berg (Ned.) 7 pnt en 1 afg. partij, 9. Ro batsch (Oostenrijk) 7 pnt., 10, Stahl berg (Zweden) 6% pnt en 1 afg. partij, 11 en 12 Trifunovic (Z.-Sl.) en Tan (In donesië) beiden 6% pnt., 13 tlm, 15 O. Kelly (België), Langeweg (Ned.) en Van' Scheltinga (Ned.) allen 5% pnt. 16. Milic (Z.-Sl.) 5 pnt., 17. Pirc (Z.- Sl.) 3^ pnt, 18. Gereben (Israël) 2Y> pnt en 1 afg. partij. Cijfers over 1962 In het vervoersoverzicht van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland over december 1962, is nog niets te zien van de stagnaties die de veerdiensten door de strenge vorst ondervonden. Het aantal ver voerde passagiers in de maand december is in het totaal wel iets te ruggelopen in vergelijking met 1961, maar het is de vraag of dit te wijten is aan de enkele dagen vorst die december telde. In 1961 be droeg het aantal vervoerde passagiers totaal in december 199.522; in december 1962 werden 194.053 passagiers overgezet. Het aantal ver voerde auto's in december 1962 is in vergelijking met december 1961 iets gestegen, n.l. van 59.296 tot 60.004. Ruim 25#.000 passagiers en 95.000 auto's méér in 1962 In de jaarcyfers zien we op alle fronten een flinke stygïng; alleen het vervoer ■an passagiers en auto's bij de veer dienst Terneuzen-Hoedekenskerke is iets teruggelopen. Gezamenlijk vervoerden de veerdiensten Vlissingen-Breskens, Terneuzen-Hoede kenskerke, Kruininen-Perkpolder en Zie- rikzee-Kats in 1962 4.327.278 passagiers, dat is ruim 258.000 meer dan in 1961. Ook het aantal vervoerde auto's nam toe met ruim 95-000. In 1962 maakten 1.088.240 auto's gebruik van de veerbo ten, tegen 992.877 in 1961. Ook nu weer nam de veerdienst Vlissin- ;en-Breskens het grootste deel (byna de lelft) van het vervoer voor zyn reke ning. Op diverse aanlegplaatsen moesten auto's blijven wachten, tot zy met een volgende boot meekonden. In totaal moesten in december 1962 ruim 9500 auto's wachttijden maken (in novem ber van dat jaar 11.000). De ver voerscapaciteit van het veer Krui- Vlissingen-Breskens Terneuzen-Hoedekenskerke Kruiningen-Perkpolder Zierikzee-Kats Vlissingen-Breskens Terneuzen-Hoedekenskerke Kruiningen-Perkpolder Zierikzee-Kats 1938 342.276 83.878 83.511 42.267 ningen-Perkpolder bleek hierby het kleinste te zijn. In Kruiningen moesten namelijk in de cember ruim 4000 auto's worden afge wezen; hieronder bevonden zich bijna 2000 personenauto's en lichte vrachtwa gen. Ook in Perkpolder moesten ruim veer 1200 vrachtauto's met aanhangwa gens. Ook in Perkpolder moesten ruim 3500 auto's wachttyden maken, waaron der ruim 1400 personenauto's, 900 vrachtauto's en 1175 vrachtauto's met aanhang. Op de aanlegsteigers van Vlissingen en Breskens was de belangstelling voor ver voer van auto's eveneens groter dan de vervoerscapaciteit. In het totaal moesten te Vlissingen en Breskens in december 1560 auto's wachten op een volgende boot. Het veer Terneuzen-Hoedekens kerke kon de stroom auto's beter epvan- gens, hier moesten slechts negen auto's worden afgewezen. In Zierikzee en Kats was men genoodzaakt 378 auto's te la ten wachten. Hieronder volgt nog een gespecificeerd overzicht van het vervoer in 1962 en in de maand december alleen. Decijfers worden vergeleken met de jaren 1961, 1960 en 1958 en bovendien met het voor oorlogse jaar 1938. PASSAGIERS 1961 1962 2.388.094 2.487.304 298.114 290.667 1.121.226 1.254.770 261.632 294.537 1958 2.046.385 310.614 1.037.371 192.790 2.162.286 280.887 1.052.525 205.158 551.932 3.587.160 3.700.856 4.0( 4.327.278 47.772 6.375 15.598 5.892 393.306 25.972 350.696 41.457 AUTO'S 434.252 479.746 512.447 30.635 31.756 30.715 393.125 417.460 469.439 49.044 63.915 75.639 75.637 811.431 907.056 992.877 1.088.240 Overzicht over de maand december alleen: Vlissingen-Breskens 15.900 86.887 Terneuzen-Hoedekenskerke 5.937 18.432 Kruiningen-Perkpolder 6.162 58.493 Zierikzee-Kats 3.207 12.316 18.112 71.533 PASSAGIERS 97.151 92.185 17.442 16.221 70.627 70-999 .14.302 14.648 31.206 176.128 197.930 199.522 194.053 Vlissingen-Breskens Terneuzen-Hoedekenskerke Kruiningen-Perkpolder Zierikzee-Kats 3.043 507 20.689 2.194 24.799 3.071 24.573 2.143 30.205 3.469 AUTO'S 24.693 24.064 1.783 1.660 28.839 30.091 3.981 4.189 5.244 50.753 60.390 59.296 60.004 Tot onze diepe droef heid, werd na een langdurig geduldig ge dragen lijden van onze zijde weggenomen, mijn innig geliefde vrouw en onze zorgza me moeder, dochter, schoondochter, zuster en schoonzuster, WILLEMIXA ANTJE WONDERGEM geboren Van den Boomgaard op de leeftijd van ruim 42 jaar. Krabbendijke: M. Wondergenj. Jaap. Maryke. Lina Prevo. Familie Van den Boomgaard Kruiningen: Familie Wondergem Krabbendijke. 24 januari 1963- Noordweg 12. Dc teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op maandag 2S janua ri a.s. te 12.30 uur. Heden overleed, na een langdurig lyden, onze geliefde moeder, zuster, behuwdzuster en tante, mevrouw MARTINA VAN HOEVE geboren Provoost in de ouderdom van ruim 73 jaar. Uit aller naam: J. A. van Hoeve. Zuidzande, 24 januari 1963. Termoere 10. teraardebestelling plaatsvinden op idag 28 januari a.s. des namiddags om 3 uur. zal Na een bezit van slechts 6 dagen ging van ons heen, ons in nig geliefd dochtertje en zusje MARINA A. J. de Smit-Donze. L. de Smit- En kinderen. Vlissingen, 24 januari 1963. Irislaan 63. Heden overleed mijn geliefde zorgzame man, FRANCOIS PIETER BALJEU echtgenoot van Maria Schout in de ouderdom van 77 jaar. M. Baljeu-Schout. Middelburg, 24 januari 1963- Veerseweg 8. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 28 januari a.s. te 11.30 uur op de algemene begraafplaats. Dinsdag 22 januari 1963 overleed te St.- Maartensdyk tot onze droefheid onze beste J. L. GROENEWEGE, ridder in de Orde van Oranjc-Nassau, in de ouderdom van 87 jaar. Fam. N. Polderman- Bierens. Papendrecht. VAN DE VELDE UW DRUKKER WEGENS GROTE VERVOERSDRUKTE: LOSSEN EN LADEN VAN WAGENS OP ZATERDAG In verband met de door de koudegolf in het verkeer geschapen situatie wordt met ingang van zaterdag 26 januari a.s. het aantal stations en los- en laad plaatsen, waarop zaterdag wagens ter lossing of belading worden geplaatst, zoveel mogelijk uitgebreid. Dit wordt vooral gedaan ten behoeve van de brandstoffenvoorziening. Wij doen op de geadresseerden en verzenders van wageniadingen een dringend beroep om onder de huidige omstandigheden ook op zaterdag te los sen en te laden. Deze wagens kunnen daardoor doelmatiger worden gebruikt. Ingaande 26 januari zullen voorlopig op de stations, waar zaterdag wagens ter belading of lossing worden ge plaatst, de voor normale werkdagen geldende bepalingen betreffende de vrije los- en laadtermijn en het staan geld ook op zaterdag worden toegepast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7