PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM - EMMERTJES WATER HALEN Organiseren van bouwkampen op „Het Zilveren Schor" wordt overwogen Huisvrouwen komen bij elkaar op de „Haagse" koffie Te veel zout sleepboot Trieste „job" voor Gele Zee" Snggesiie: heel HENGELO: MAASSTAD: dijk tegen dooiwater vloedkering tegen zeewater KOLEN ALLEEN DUURDER ALS KOSTEN STIJGEN Wrak Thuntank met vlag halfstok binnengebracht GEEN TOESLAG OP SOCIALE UITKERINGEN Defensiebegroting van de Gaulle aangenomen Rampmonument Ontmoetingspunt voor jongeren RAKETTEN WEG UIT ITALIË EN TURKIJE 206e jaargang - no. 21 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: I tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: M 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adra. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. n G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8.00 per lew.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: - - -- ™«i. Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 25 januari 1963 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. stadhuis verplaatsen Pagina 2 IN AMSTERDAM EN IN ROTTERDAMStaatssecretarisZilveren Schor De vorst heeft vele nare gevolgen. In Rotterdam is het drinkwater verzilt en in Hengelo werpt men dijken op tegen dreigend dooi water. IJsbrekers hebben gisteren het ijs gebroken op de Holland se IJsel tot de stormvloedkering bij Krimpen aan de IJsel. De stormvloedkering is nu gesloten, waardoor minder zout water de rivier binnenstroomt. Dit is gedaan om Rotterdam te helpen, dat te kampen heeft met een verzilting van het drinkwater, die giste ren tot bizarre situaties heeft geleid. Rotterdammers haalden in emmertjes, pannetjes en flessen drinkwater, dat op verschillende plaatsen te koop werd aangeboden. Het drinkwater uit de kraan is' vrijwel niet te drinken, al is er gisteren enige verbetering in de situatie gekomen. Ook in Delft en Vlaardingen is het water verzilt. In Delft zijn vele boze woorden aan het water gewijd en de klachten stromen bij het gemeentebestuur binnen. Een Delftse burger, de heer A. van Houten uit de Oranjestraat, heeft wegens de slechte smaak van het water een spoedaudiëntie aange vraagd bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Hij heeft, naar hij verzekerde, alle hoop dat de audiëntie hem zal wor den toegestaan. Is dit echter niet het geval, dan stelt hij zich voor een actie te ondernemen om na mens de Delftse burgers een pro testnota aan de minister te zenden. Rijkswaterstaat heeft inmiddels besloten het Betuwepand van het Amsterdam- Rijnkanaal open te stellen, waardoor. Waalwater kan afstromen via de Lek. Men hoopt dat deze maatregel enige verlichting zal geven voor Rotterdam. De toestand heeft tot bizarre situaties geleid. De drankleveranciers beleven hoogtijdagen. Melkhandelaren zijn in enkele uren tijds uitverkocht. Flessen „schoon water" worden te koop aange boden en sommige huisvrouwen beleven triomfen door hun kennissen „Haagse koffiepartles" aan te bieden. Hun man nen moesten daarvoor een reisje maken naar Den Haag Haagse koffie De meeste restaurants en bedrijven in de stad hebben inmiddels al nood maatregelen getroffen om hun cliën ten aan normale kopjes koffie en thee te helpen. Zfl hebben daardoor een onmiskenbare voorsprong op de collega's, die niet. op het idee kwa men water te halen uit Den Haag, Hoek van Holland of Dordrecht. En kele slimmerikken vonden het kost bare vocht dichter in de buurt, bij de dierentuin en de bierbrouwerijen, die over eigen welputten beschikken. Pendeldienst Over de weg wordt door militairen een pendeldienst onderhouden met Den Haag. Deze vrachtautoladingen bevat ten gedemineraliseerd water van de centrale in Den Haag. Een goede beurt bij de bewoners van de Maasstad maakte een brouwerij met dè bekendmaking dat iedere Rotterdam- Thant handhaaft overdrachtsdatum Nieuw-Guinea Naar uit goed ingelichte zijde werd ver nomen, heeft secretaris-generaal van de V-N. Thant, geweigerd, het tijdstip te vervroegen van de overdracht van liet bestuur over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië, zoals Indonesië had ge vraagd. In Hengelo ziet vien vooruit: om overstromingen te kunnen voor komen, als het eenmaal gaat dooien, is men reeds nu druk be zig grote hoeveelheden zakken met zand te vullen, die laterin dien nodig op kritieke punten in gezet kunnen worden. mer helder water uit de eigen welput ten kan komen halen. Daarvoor zijn twee grote tanks geplaatst in de Oranje boomstraat en de Röntgenstraat. Van gemeentezijde zijn bijzondere maat regelen genomen om althans hartpa tiënten en personen die een zoutloos dieet moeten volgen, te helpen. Daar voor zij 27 distributiepunten ingericht, waar men met een doktersattest terecht kan. Zolang het Rotterdamse leiding water niet bruikbaar is, zal de Shell Pernis van de gemeente IJselstein per etmaal 2,4 miljoen liter drinkwater ontvangen. Hele prestatie voor een pruimpje De 73-jarige hoer Gerd Nass uit Emmerik in Duitsland heeft gis teren opnieuw zjjn persoonlijk re cord gevestigd, alleen maar om een pakje pruimtabak te kunnen kopen. Nass stak de Rijn over door van ae ene ijsschots op de andere over te springen. De 73-jarige Duitser verklaarde dit al meerdere keren te hebben gepresteerd. Toen omstanders hem vroegen waarom hij dit eigenlijk gedaan had antwoordde Nass: „Ik moest aan de overkant van de rivier even een pakje pruimtabak ko pen". (Van onze parlementaire redacteur). De minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, heeft gis teren in de Tweede Kamer ver klaard, dat de regels van het prijs beleid ook worden toegepast op de prijzen van huisbrand. Dit bete kent, dat alleen als er sprake is van externe kostenstijgingen, b.v. door hogere invoerprijzen en ge stegen kosten van vervoer, er een doorberekening mag plaatshebben. De minister legde deze verklaring af naar aanleiding van vragen van het communistische lid van de kamer, de lieer Jager. Ook de heer Zwanikken (k.v.p.) had over de kolenvoorzlening mondelinge vragen gesteld- En wel aan de ministers van verkeer en waterstaat en van defensie. Minister Korthals wees op do extra maatregelen, die genomen zijn voor het vervoer van huisbrand per spoor en minister Visser deelde mede, dat in 50 gevallen aanvragen om hulp voor het transport van kolen door mili tairen zijn gehonoreerd. De sleepboot „Gele Zee" heeft gis teren het bijna 500 bruto ton me tende Zweedse coastertje „Thun tank VII", met naar alle waar schijnlijkheid nog een groot deel van de elf verdronken opvarenden aan boord, in „Europoort" afgele verd. Gistermiddag rond twee uur meerde de „Gele Zee" met de vlag halfstok en ach ter zich de „Thuntank" af aan de oude sleepboothaven in Europoort. Twee ber gingsvaartuigen, „De Bruinvisch" en de „Walrus" begonnen onmiddellijk met de voorbereidende bergingswerkzaamhe den. Men heeft thans de „Thuntank VII" stevig verankerd met kabels en strop pen. Vandaag komt de drijvende bok „Simson" in actie om te proberen het vaartuigje te kantelen. V acature-Sandberg in raad van commissarissen In het bericht „Commissaris K.L.M. Aler treedt af" in de krant van woens dag is gemeld, dat de vacature-Sand- berg in de raad van commissarissen van de K-L.M. het gevolg zou zijn van het overlijden van jhr. Sandberg. Dit is onjuist. Jhr. Sanberg is niet overleden, maar trad af, omdat hij te oud werd. Viereneenhalve mijl buiten de kust had men- tevoren de ,twee masten van de coaster' afgevaren, omdat het anders on mogelijk was binnen te lopen. Volgens deskundigen aan boord van de sleepboot „Schouwenbank" die gisteren de „Gele Zee" vergezelde, is de „Thun tank" in een vliegende storm volledig omgeslagen. Slechts een klein gedeelte van de kiel steekt boven het waterop pervlakte uit. Als een rode „Potvis" werd zo het rampscheepje binnenge sleept. Op de foto: het rampschip, omringd door de „Gele Zee" en de bergingsvaartuigen „bruinvisch" en „Walrus". Naast een door de gemeente Rot terdam ingestelde waterdistribn- tie voor zieken, biedt een coöpe ratie voor bedrijven en particu lieren „lekker" water voor 15 cent per fles aan. De pasteuriseer- machines van het bedrijf draaien op volle toeren om aan de aan vraag te voldoen. Naast verkoop in diverse winkels wordt ook van de kar gevent. Zoals bekend, is het zoutgehalte van het drinkwa ter in de gemeente Rotterdam toegenomen. Foto: de kruidenier heeft er een artikel bij: „lekker" water... en liefhebbers genoeg. Door een „telefonisch misverstand" is de woordvoerder van het Britse ministerie van de luchtmacht ertoe gekomen om volko men in strijd met de waarheid te zeggen dat bommenwerpers van de R.A.F. kortgele den hebben deelgenomen aan luchtverdedi gingsmanoeuvres in de V.S. Dit is in hel Lagerhuis meegedeeld door de Britse minis ter van de luchtmacht, Hugh Fraser. (Van onze parlementaire redacteur). De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft gisteren in de Tweede Kamer op desbetreffende vragen van de heer J. H. Scheps (p.v.d.a.) medegedeeld, dat de re gering niet bereid is tot het geven van een „koude-toeslag" op de so ciale uitkeringsregelingen. De staatssecretaris zei van oordeel te zijn, dat een dergelijke toeslag vooruit zou lopen op het overleg, dat vandaag ïn de Stichting van de Arbeid plaats heeft. De heer Scheps had er op gewezen, dat de gemeentelijk te geven uitkeringen voor twintig procent voor gemeentelijke rekening komen, hetgeen in de praktijk kan leiden tot het niet toestaan van een uitkering als tot geheel uiteenlopen de behandeling van de door de lang durige hevige koude getroffenen. Hij vroeg daarom of de regering bereid was deze beletselen weg te nemen door volledige terugbetaling aan de gemeen ten van de uit te keren bedragen. Staatssecretaris Roolvink zei ervan overtuigd te zijn, dat de gemeenten in het algemeen zich kwijten van hun wettelijke plicht om de in nood verke- renden de helpende hand te bieden. Mocht aan deze plicht onvoldoende uit voering worden gegeven, dan hebben de gemeenteraden in de allereerste plaats een taak. Gemeentefonds Op een vraag van de heer Franssen (p.v.d.a-) zei minister Toxopeus dat een verhoging van de. algemene uitkering uit het gemeentefonds niet mogelijk is. De eventuele vergoeding door het rijk aan de gemeenten voor hun extra-kou- detoeslagen zou op een later tijdstip, namelijk bij de behandeling van de be groting van het gemeentefonds aan de orde kunnen komen. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren de militaire begroting, in het kader waarvan tegen het einde van het jaar president de Ganlles onafhanke lijke atoommaeht operationeel zal den, met 280 tegen 160 stemmen aan genomen. De begroting zal nu worden voorgelegd aan de senaat, maar aanneming daar is verzekerd. De begroting beloopt in totaal een be drag van 18.486.000.000 nieuwe franks. Ze omvat 22,4 procent van het totale budget, en 5,1 procent van het bruto nationale produkt. j^AKtllJK Er zijn deze week nadere mededelingen verstrekt over het jeugdcentrum „Het Zilveren Schor", dat zoals bekend op gronden in het Veerse Meer zal wor den gebouwd. Men weet: dit centrum dankt zijn ontstaan aan het initiatief van het koninklijk paar, dat ter gele genheid van zijn zilveren bruiloft aan de gehele Nederlandse Jeugd een ge schenk wilde aanbieden en daarbij dacht aan een ontmoetingsplaats voor de jeugd in al haar schakeringen. In het memo randum, dat het bestuur van de Stich- tihg Zilveren Jeugdcentra ons deze week toezond (en dat elders in ons blad is weergegeven), wordt deze gedachte na der uitgewerkt. En er wordt meege deeld, dat „de ontmoeting centraal staat". De consequentie daarvan echter is, dat het nieuwe centrum „nooit onder dak zou moeten verlenen aan één homo gene groep". Een nogal forse uitspraak. Wij begrijpen: deze opzet heeft te ma ken met de hoge doelstelling, die met deze centra wordt nagestreefd. Maar daarmee wordt tevens het werkterrein van het „Zilveren Schor" vrij eng be grensd, een eenzijdigheid waarvan we enigszins zijn geschrokken. Gelukkig is de schrik getemperd door enkele andere zinsneden uit het memorandum, waar mee de nadrukkelijkheid van de eerste uitspraak enigermate wordt gerelati veerd. Dit wordt namelijk óók gezegd „Het is niet mogelijk een in details uit gewerkt plan voor de werkwijze van de jeugdcentra op te stellen". 'En voorts: ,De concrete vormge ving zal wisselen naar gelang de omstandigheden en is tel- afhankelijk van de personen, die C1 gemoeid zijn". Dat lijkt ons een heel verstandig woord, waarvan we ho pen dat het stichtingsbestuur zich voortdurend bewust zal zijn. Want waar om nu al krampachtig vast te stellen: zó en niet anders? Is het niet veel en veel te vroeg om nu al voor te sqhrij- ven, dat nooit onderdak moet worden verleend aan een „homogene groep"? Wij vermoeden, dat de praktijk heus wel zal uitwijzen, dat met name in de stille maanden er niet zo heel veel te ontmoe ten zal zijn en dat dan „Het Zilveren Schor" in feite óók de functie van een jeugdvormingscentrum zal behoren te vervullen. En waarom ook niet? We we ten in Zeeland hoe voortreffelijk derge lijke instituten kunnen werken. Het zou onjuist zijn om bij voorbaat een derge lijke richting van het werk geheel uit te sluiten! Is de uitspraak in het memo randum daarom zo stellig, omdat men geen concurrentie wil aandoen aan be staande centra of voor Zeeland: aan het bestaande centrum? Dat zou zeer sympathiek zijn, maar mag een grote mate van elasticiteit bij de opzet van deze nieuwe instelling toch niet ver hinderen. Daarom: niet bij voorbaat al te vaste regels stellen, maar afwachten hoe het allemaal in de praktijk zal gaan. Het schijnt, dat het plan voor een na tionaal rampmónument is losgela ten. Het is aan één kant een wat trieste gedachte, dat het in ons land niet mo gelijk is een blijvende herinnering te creëren aan de aangrijpende dagen van 1953 en aan de slachtoffers van de wa tersnood; aan de andere kant moeten wij erkennen, dat er sinds jaren een groots monument in oprichting is: het Deltaplan. Maar waarom niet beide za ken gecombineerd? Wij zouden willen pleiten voor een monument, te zijner tijd te bouwen bij het begin van de Ooster- scheldedijk, de grootste dam van het Deltaplan. Dit monument kan verbeel den hoe in 1953 zuidwest-Nederland werd kapot gebeukt door storm en wa tervloed, het kan tevens symboliseren hoe Nederland de uitdaging van de ramp heeft beantwoord, namelijk met een gi gantisch waterbouwkundig project. Om met' de woorden van Den Doolaard te spreken: „Sterk is de zee, sterker de gedachte". Daarom: het plan van een nationaal monument mag niet verdwij nen, maar zal te eniger tijd opnieuw de aandacht moeten hebben. Van Zeeland Van geheel Nederland. Aangezien met de voorbereiding en de bouw van het jeugdcentrum op ,Het Zilveren Schor" aan het Veerse Meer onder Arnemuiden, enige jaren gemoeid zullen zijn, overweegt het bestuur van de Stichting Zilveren Jeugdcentra welke activiteiten de komende ja ren op het terrein kunnen plaats hebben. Hierbij wordt gedacht aan het organiseren van bouwkampen voor jongeren. Het stichtingsbe stuur zou, nog afgezien van de bouw van een jachthaven, aanleg van steiger e.d., niets liever zien dan dat ook later bij het optrekken van de gebouwen zoveel mogelijk van bouwkampen van jongeren ge bruik wordt gemaakt. Hoewel zulks in de praktyk op meer moeilijkheden blijkt te stuiten dan ogen schijnlijk het geval is, hoopt het bestuur met medewerking van daarin te betrek ken personen en organisaties voor deze vraagstukken een oplossing te vinden. Hiermede zou reeds uitvoering worden gegeven aan liet doel van de stichting, namelijk een ontmoetingspunt te zijn voor jóngeren die tezamen „bouwen", in de dubbele betekenis van dit woord. Zoals bekend, is de Stichting Zilveren Jeugdcentra, in het leven geroepen door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest. Daarbij werden twee ter reinen „Het Zilveren Schor" aan het Veerse meer en „De Hunneschans" op de Veluwe, een aanvangskapitaal en het nationaal geschenk ter beschikking ge steld van ae Nederlandse jeugd. Het stichtingsbestuur heeft inmiddels de architect O. Greincr h.b.o., architect 3.N.A. te Amsterdam uitgenodigd een plan te maken voor het gebouw van net eerste jeugdcentrum „Het Zilveren Schor". Het bestuur heeft het namelijk raadzaam geoordeeld voorlopig met één centrum te beginnen. Daarbij is toen de keuze op „Het Zilveren Schor" ge vallen. Naast velerlei andere overwe gingen kwam nog de omstandigheid, dat in verband met de reeds aange vangen ruilverkaveling in het betrok ken gebied rond Kleverskerke beslissin- - over watertoevoer, elektrische voor zieningen en de toegangsweg urgent waren. De noodzakelijke verbreding van wegen en de directe toegang tot het centrum werden speciaal ingevoegd in het programma van het Provinciaal Be stuur van Zeeland, dat niet alleen in de vorm van subsidies, maar ook op andere wijze bijzonder veel medewerking ver leent. Daarbij ondervindt het stichtings bestuur veel medewerking van de Inter departementale Commissie voor Ont spanning en Recreatie (INCOR), van de gemeente Arnemuiden en van tal rijke andere instanties en organisaties in en buiten Zeeland. Het terrein te Arnmuiden is, na te zijn begreppeld, beplant met koolzaad om de grond voor te bereiden voor andere beplanting. Ook kan het reeds bouwrijp worden geacht. Een grondonderzoek vindt plaats met het oog op het te bou wen centrum. In 1963 is de benoeming te verwach ten van een directeur voor „Het Zil veren Schor". Deze zal voorshands de opbouw van de organisatie in eng overleg met liet stichtingsbestuur ter hand nemen en tevens by de voorbereidingen tot de bouw alsmede bij de bouw zelf, ten nauwste worden betrokken. Schenkingen De Stichting heeft reeds een aantal schenkingen voor de twee toekomstige jeugdcentra ontvangen Tijdens haar recente bezoek gemeente Schiedam kreeg H.M, do Koningin van de bedrijven aldaar de volledige inventaris van een sport zaal. De Oesterreichisch-Niederlandische Gesellschaft bood de koningin een pre fabricated houten huis aan, waarvan het bestuur de bestemming nog nader zal bepalen. Voorts hebben de jongeren die op uit nodiging van het koninklijk echtpaar het zilveren huwelijksfeest op liet m.s. „Oranje" hebben meegevierd, aan de stichting een bedrag voor een aantal kano's aangeboden, te gebruiken op het Veerse Meer. Er zijn in verband met dit toekomstige watersportcentrum ook van andere zijden Schenkingen van deze aard te verwachten. Ook verscheidene organisaties en bedrijven hebben bedragen in geld toegezegd. Enkele maanden geleden zijn zoals bekend de Raad van Advies en het Bestuur van de Stichting in hotel „Di Campveerse Toren" te Veere in tegen woordigheid van prinses Beatrix die met prinses Irene deel uitmaakt van de Raad van advies in overleg bijeen geweest om de aanvankelijk reeds in het kort openbaar gemaakte doelstelling van de Zilveren Jeugdcentra nader uit te werken en te omlijnen. In een bij die gelegenheid opgesteld uitvoerig memo randum zijn vervat: doel, oorsprong, actualiteit, achtergrond, beschrijving van de „Ontmoeting" en werkwijze. Als doei wordt genoemd „het voor jon ge mensen uit de gehele Nederlandse samenleving, ongeacht afkomst, politie- (Zie slot pag. 2 kol. 6) De Italiaanse regering heeft giste ren haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe strategie op het gebied der kernbewapening, die, naar men veronderstelt, inhoudt, dat de Amerikaanse raketbases in Italië zullen worden opgedoekt en ver vangen door een zich op zee bevin dende aanvalsgroep van met Pola- risraketten uitgeruste onderzee boten. In een communiqué dat na de zitting van het Italiaanse kabinet werd uitgegeven, werd gezegd dat men de voo: gestelde criteria voor de modernisering van de bewapening van de NAVO" had goed gekeurd. italië is het tweede lid van de NAVO dat de verwijdering van de zich te land bevindende raketten heeft aangekon digd. Turkije meldde eveneens dat de bases op Turks grondgebied het veld zullen moeten ruimen voor Polarisraket- ten. President Kennedy heeft gisteravond tijdens zijn gewone persconferentie be vestigd, dat de Verenigde Staten de Jupiter-raketten in Italië en Turk'je zal vervangen door Po!aris-raketten, die vanaf duikboten te lanceren zyn. MINISTER SPAAK ..limiting de Gaulle onaanvaardbaar De Belgische minister van buitenlandse zaken. Spaak, heeft gistermiddag in de Belgische senaat verklaard, dat "de wij ze, waarop president de Gaulie de con ferentie met Engeland wil afbreken aardbaar is". Antwoordend op interpellaties in dc senaat over de Brusselse crisis zei Spaak, dat het voor de eerste keer in de Belgische geschiedenis is, dat „alle drie nationale partijen van België de Franse buitenlandse politiek afkeu ren". „Ik hoop, dat dit president de Gaulie tot nadenken zal stemmen", voegde hij hier aan toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1