SCHEEPSDRAMA OP NOORDZEE Dr. Adenauer stelt in Parijs compromis voor KLANKBORD Gevonden wrak is vermoedelijk van vermiste tanker Nog geen beslissing over omvang K.L.M. Senator bekritiseert „stuivertje wisselen" Schrijvers willen miljoen per jaar aan steun Prof. Vondeling wil inlichtingen WELVAARTVAST PENSIOEN VOOR AMBTENAREN MR. VAN THIEL Thans kandidaat Kamervoorzitter Benoeming van mr. Spierenburg was niet juist" Verdrag tussen Frankrijk en West- Duitsland getekend NIEUWEDIEPERS KAMPEERDEN TWEE NACHTEN OP IJSELMEER „Je waant je aan de pool" WOENSDAG 23 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU R'AN T Het Britse betonningsvaartuig „Mer maid" dat ia de nabijheid van het wrak was, meldde later echter, dat het om geslagen schip niet het wrak van de Carina is. Het omgeslagen schip heeft namelijk een lengte van ruim 55 meter en moet een kustvaarder of een klein tankschip zijn. Men gelooft daarom, dat men de vermiste Zweedse kustvaarder „Thuntank 7" heeft gevonden. Met een motorsloep van de „Mermaid" is men dicht bij het wrak geweest. Op klopsignalen heeft men geen antwoord gekregen. SCHEPEN INGEVROREN Op de Waal bij Dreumel liggen drie tankers en een coaster ingevroren. Zeven ijsbrekers hebben om assis tentie gevraagd om de schepen uit hun isolement te verlossen. Nog drie ijsbrekers zullen nu ook naar Dreu mel opstomen om de boten te hel pen bevrijden, die al geruime tijd vastzitten. In Amsterdam ondervonden gisteren be woners van de tuinstad Slotermeer en Geuzenveld wat de vorst voor naars kan brengen. Bij Albardagracht en de dr. H. Colijnstraat sprong een hoofdwaterlei dingbuis, die enkele straten onder water zette. Onder bergen sneeuw en ys moest naar de afsluiters worden gezocht, het geen uren in beslag nam voor de bewo ners van de buurt weer water konden tappen. Een ijslaag bedekte toen al eni ge straten. Een lagere school en een kleuterschool in het ondergelopen ge bied moesten worden gesloten. Bang voor dooi Hengelo verwacht overlast van het water, wanneer de dooi mocht inval len, waar het voorlopig nog niet naar uitziet Men heeft reeds duizen den zandzakken opgeslagen en de be woners van de bedreigde stadswijken gewaarschuwd. Een bijzondere dag van daag. De stad ziet er gewoon en al ledaags uit. Dezelfde mensen altijd dezelfde mensen met de zelfde goeiige gezichtjes van iede- ~e andere dag. Geen vlaggen. Geen guirlandes. Geen vuurwerk. Geen toespraken. Maar toch een heel bijzondere dag. Voor m ij. Voor mij persoon- l ij k. Hebt U mij gezien vanmorgen7 Is het U dan niet opgevallen dat ik een beetje vlugger en veer krachtiger liep dan gisteren en dan eergisteren en dan alle dagen van alle zeven maanden vóór de ze f Zag U niet die glimlach om mijn lippen f Hoorde U mij niet zachtkens liedekens neuriën f En bij tijd en wijle fluiten als een vrije, blije vogel, als die jongen van Gorter, in mei, op die stille gracht I IK HEB VANDAAG DE LAAT STE TERMIJN VAN MIJN IN KOMSTENBELASTING BE TAALD! Door de kleintjes de personele en de aowe-mannetjes was ik al heen, maar nu, vandaag, he denmorgen heb ik de laatste, gro te, dikke, vette kluif in het voe derbakje van de ontvanger ge legd. De man bleef achter zijn schrijftafel achter de paperassen zitten. Hij keek niet op of om. Hij kwam niet even overend om mij tc bedanken. Dat kon er blijk baar niet af. Stond zelfs niet op om even aan de kluif te snuffe len, om te zien of het wel genoeg was. Maar ik zóg hem denken: „wacht maar, mooi meneertje; we zullen wel eens nauwgezet na gaan of deze laatste kluif wel echt de laatste is; wij hébben nog zo iets als navordering achter de hand, dat gaan we zo straks nog wel eens fijn uitkienen Maar aan die lugubere, menson terende overpeinzingen van me neer heb ik mij niets gelegen laten liggen. De laatste vette kluif ligt in msneers bakje, een nieuwe we reld gaat voor mij open, een we reld van arbeid, zweet en tranen eindelijk eens ten eigen bate en niet voor het bakje van meneer. Zeven maanden geworsteld met de stugge stof alleen en uitslui tend voor het bakje van meneer. Zeven maanden als resultaat, van iedere werkdag geen korreltje, geen draadje, geen sneetje, geen hapje voor mij zelf. Alles voor de mammoet van meneer Cals, voor de straaljagers en de kanons van meneer Visser en voor alle lief hebberijen van al die andere hoge heren in Den Haag. daar nuvijf maanden lang eindelijk een kopje koffie, een glaasje melk, een sigaret, een bioscoopje en drie nieuwe over hemden voor pappie zelf. En maar neuriën. En maar fluiten. En maar niet denken, dat in die vijf maanden gespaard en op zij gelegd moet worden om de kopstoot van meneer in juli op te vangen. ELIAS De bedreiging wordt gevormd door kele beken, die bij dooi niet al het smelt water zullen kunnen verwerken. Een boer heeft echter geweigerd de gemeen te een tijdelijk dijkje op zijn land te laten aanleggen. Twee andere boeren gaven wel toestemming. De directie van de Koninklijke Neder landse Zoutindustrie heeft gisteren voorts verklaard dat haar bedrijven geen hinder ondervinden van de vorst. De vraag naar keukenzout is met veertig procent gestegen, maar men kan de vraag nog aan. Reden om te hamsteren is er daarom niet. Drs. Schmelzer voor de radio in „Aan de top" Voor het jeugdprogramma „Rond de vyftien" van de K.R.O.-radio, hebben Pieter van 't Land en Tom van Mer- wede een serie klankbeelden gemaakt waarin grote mannen over hun leven vertellen. Deze serie, getiteld „Aan de top" begint zaterdag 26 januari met „topfiguur" drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris van al gemene zaken. Woensdag 30 januari om 9 uur presen teert de K.R.O. Edmundo Ross en zijn orkest op het televisiescherm in een 40 minuten durende show, in plaats van de aangekondigde t v.- dansant, die vervallen moest vanwe ge het conflict met de musici. Winterweer geeft moeilijkheden op land en op het water Het strenge winterweer, dat Europa nu al weken teistert, brengt niet alleen grote moeilijkheden op het land, maar ook op zee. Sedert gis teren vermoedt men zelfs, dat zich zondag in een storm op de Noord zee onder onze kust een scheepsdrama heeft afgespeeld, waarvan niemand tot dan toe iets afwist. Op ongeveer 80 mijl ten westen van IJmuiden werd een omgeslagen wrak aangetroffen, dat naar men in scheepvaartkringen aanneemt de „Thuntank 7" is, een Zweeds olie tankschip, dat zaterdagmiddag 19 januari uit Delfzijl vertrok naar Rotterdam, waar het nog steeds niet is aangekomen. Het vaartuig was reeds als vermist opgegeven en de reder, Erik Thun uit Lidko- ping, had via Scheveningen Radio de scheepvaart verzocht naar zijn schip uit te zien. Een vliegtuig van Hr. Ms. vlieg- dekschip „Karei Doorman" had gisteren in de Noordzee een wrak zien drijven en men veronderstelde aanvankelijk, dat men hier te doen had met het wrak van een Belgi sche kotter, de „Carina", waarop de vorige week de Katwijkse hek- treiler KW 43 is lekgestoten. Naar de mening van het actiecomité schryverprotest is het onderhond van zyn delegatie met staatssecretaris van o.k. en w. mr. Y. Scholtcn, dat gister ochtend in Den Haag plaatsvond, op verscheidene punten onbevredigend ge weest. Het comité heeft, zo deelt het mede, gezien de nu ontstane situatie, onder meer besloten, zich met het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen te beraden over de wijze, waarop de actie verder zal worden gevoerd. Voor alsnog ziet het geen aanleiding om te rug te komen van zijn vroeger stand punt. Het comité heeft een grotere rijksbijdrage voor schrijvers gevraagd. Dit verzoek komt er op neer, dat zij de steun van 300.000 's jaars verhoogd willen zien tot ca. een miljoen. ENGELAND EN E.E.G. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. A. Vondeling, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, heeft gisteren in de T\.eede Kamer aan de voorzitter ge vraagd of deze de regering zou wi" verzoeken de Kanjer in te lichten de stand van zaken betreffende de derhandelingen te Brussel over de toe lating van Engeland tot de E.E.G. Voorzitter Bommer deelde hierop mede, dat op verzoek van de minister van buitenlandse zaken de kamercommissie voor buitenlandse zaken bijeen is ge roepen tegen vanmiddag half zes ten einde over de situatie ingelicht te wor den. De voorzitter stelde daarom voor eerst deze mededelingen van de rege ring aan te horen en dan te overwegen of er reden is te trachten inlichtingen in het openbaar te verkrijgen. ONVERANDERD DIVIDEND ANISTERDAIHSCHE BANK commissarissen Bank N.V. van dinsdag is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1962 een dividend uit te keren van 14 pet. op de gewone aande len (onveranderd). Wanneer de goedkeuring van de Staten-Generaal wordt verkregen, zullen de ambtenarenpensioenen welvaartsvast worden. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 pet, welk per centage kleiner wordt naarmate men later is gepensioneerd en voorts zullen in de toekomst de pensioenen de alge mene salarisbewegingen van het o\ heidspersoneel volgen. Hierover is overeenstemming bereikt in een gistermiddag gehouden vergadering van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken. In deze vergadering, die in aanwezig heid van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, werd ge houden, is men het eens geworden over het door de minister voorgestelde nieu we systeem van integratie van de amb tenarenpensioenen met de algemene pensioenvoorzieningen, met inbegrip van de welvaartsvastheid der ambtelij ke pensioenen. Slot van pag. 1) organisatie. Het is de bedoeling, dat de nieuwe directie zich zal concentreren op het algemene beleid. De minister betoogde, dat het besluit tot stabilisatie, dat in de zomer werd genomen, al een grote Ingreep op zich zelf was; 1962 was een moeilijk jaar voor de K.L.M. Het passagiersvervoer op de lijndiensten was volgens de I.C. A.O. gegroeid met 12 pet., bij de K.LM. met 2 pet. De minister wees er op, dat thans ook het lijnennet van de K.L.M. in de beschouwingen zyn getrokken. Een beslissing hierover vereist het grootst mogelijke overleg, want wat besnoeid is, is men kw(jt. Men moet goed alles tegen elkaar afwegen voor men tot bepaalde maatregelen overgaat. „Verlakkerij" Prof. Vondeling had het besluit tot dividenduitkering, dat in april 1961 werd genomen, gekritiseerd. Volgens de leider van de oppositie had men toen al geweten, dat de situatie niet gunstig was. „Dit is verlakkerij ge weest van de financiële wereld", vond prof. Vondeling. De minister wilde echter met nadruk zeggen, dat men in april 1961 nog niet zag, dat de ontwikkeling zo scherp zou zijn. Het eerste kwartaal van 1961 was goed geweest en daarom had men geen reden gezien om het dividend, dat van belang werd geacht voor het aantrekken van kapitaal, te passe ren. „Men heeft dividend uitgekeerd, dat niet verdiend was", zei prof. Vondeling. Het was niet waar. dat het eerste kwartaal van 1961 er goed uitzag. Het verlies over dat kwartaal was 18 miljoen gul den, betoogde de heer Vondeling, die dan ook van mening was, dat de minis ter hier ten onrechte het beleid had ver goelijkt en opgepoetst. Minister Kort hals erkende, dat in het eerste kwartaal van 1961 het verlies 18 miljoen bedroeg. Maar in alle jaren kwam het voor, dat het eerste kwartaal een verlies liet zien, dat echter door de volgende kwartalen werd goedgemaakt. Hij vond het daar om volkomen juist, dat men in april 1961 dividend ging uitkeren, omdat men niet kon weten hoe de verdere ontwikke ling zou zijn. NA 1964 Prof. Vondeling had gevraagd of dc re gering bereid zal zijn de K.L.M. even tueel ook na 1964 te steunen. In dat jaar wordt weer rendement verwacht. Het leek minister Korthals moeilijk te zeggen wat het kabinet, dat er dan zal zijn, zal doen. Maar hij kon zich moei lijk een regeringsbeleid voorstellen, dat de K.L.M. in de steek zou laten. Prof. Vondeling zei hierover verheugd te zyn. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wy vernemen heeft de oud-minis ter van maatschappelijk werk mr. F. J. F. M. van Thiel, zich bereid verklaard het voorzitterschap van de Tweede Ka mer op zich te nemen als opvolger van vvylen dr. L. G. Kortenhorst. Mr. Van Thiel maakt deel uit van de K.V.P.-fractie. Zijn kandidatuur schijnt ook bij de andere fracties in goede aar de te zQn gevallen, zodat verwacht kan worden, dat hij de eerste plaats zal krygen op de nominatie, die de Kamer vandaag bij de aanvang van haar ver gadering zal opmaken ter doorzending aan de koningin, die de voorzitter van de Kamer benoemt. Aanvankelijk maak te drs. M. M. A. A. Janssen een kans, maar deze trok zich terug. Xn Union Volgens recente informaties mag worden aangenomen, aldus de staatssecretaris, dat binnenkort de onderhandelingen zul len worden hervat. Verwacht wordt, dat het mogelyk zal zijn, dat regering en K.L.M. aan die onderhandelingen deel zullen kunnen nemen. De Kamer nam de nota ten slotte voor kennisgeving aan. Integratie „Deze integratie houdt in", aldus een of ficiële bekendmaking „dat de overheid de premie a.o.w. voor haar rekening neemt met dien verstande dat de pre mie-compensatie a.o.w. tot een bedrag van 5,6 pet komt te vervallen, het a.o.p. en het a.w.p. zal volledig worden geïntegreerd in de ambtelijke pensioenvoorziening tot een maximum van 80 pet bij 40 dienstjaren. Voor de pensioengrondslagen tot 7500 zal over een bedrag van 3750 een pensioen van 2 pet per dienstjaar worden vergolden. Voor het overige blijft dit percentage 1,75 per dienstjaar Deze beide bedragen zyn welvaartsvast. Interpellatie prof. Samkalden (Van onze parlementsredactie) Mr. D. P. Spierenburg, die sinds 1952 vice-voorzitter was van de Hoge Auto riteit (het gezagsorgaan) van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, is kortgeleden in Neder landse staatsdienst teruggekeerd en werd toen hoofd van de Nederlandse di plomatieke missie by de Europese ge meenschappen in Brtissel. Het was een stuivertjewisselen, want Nederlands lid van de Hoge Autoriteit werd dr. J. Linthorst Homan (de oud commissaris van de koningin in Gronin gen en oud-voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité), voordien hoofd: van.,.de. Nederlandse missie., in Brussel. De benoemingvan de heer Spierenburg in Brussel had de ontstem ming opgewèkt van het socialistische Eerste-Kamerlid, de oud-minister van justitie, prof. Samkalden. Gisteren zet- Minister drs. H. A. Korthals en staats secretaris E. G. Stijkel volgen nauwlet tend de debatten. Minister Luns antwoordde dat leden van de Hoge Autoriteit, wanneer ze een ander ambt ambiëren, krachtens de voorschriften van de E.G.K.S. „een ze kere kiesheid" moeten betrachten. Ze mogen tot drie jaar na hun aftredén te hij in de senaat zijn bezwaren uit een in een interpellatie, welke was ge richt aan het adres van minister Luns. „Veronachtzaamd' De Hoge Autoriteit in Luxemburg is een van de leden-staten, onafhanke lijk orgaan. Prof. Samkalden stelde dat de onafhankelijke positie van de Hoge Autoriteit als college en van de hèer Spierenburg in het bijz der werd veronzachtzaamd toen Nederlandse regering met hem ging onderhandelen over een benoeming in Nederlandse staatsdienst en met name in de functie van hoofd van de Nederlandse missie bij de Europese gemeenschappen in Brussel. De heer Spierenburg was immers ook de laatste maanden van zijn verblijf in Luxemburg verplicht de belan gen van alle landen, die lid zijn van de E.G.K.S., te behartigen, maar dit wordt moeilijk wanneer hij reeds in het vooruitzicht heeft dat hij bin nenkort nationale belangen van een van de landen, in casu Nederland, moet gaan behartigen. „Kiesheid' De panden in de Spuistraat in Amsterdam, die maandagavond en -nacht zijn uitgebrand, lever den dinsdagochtend een pool- aanblik op. Terwijl de brandweer nog steeds water in de ruines spoot, groeiden de ijsmassa's tot ongekende dikte. geen functie aannemen in een bedrijf, dat belangen heeft in kolen of staal. Uit de woorden van de minister viel af te leiden dat hij het aanvaarden van een overheidsfunctie niet tot die kies heid rekende. Bovendien, aldus minister Luns, „heeft de heer Spierenburg zich, toen zijn benoeming naar Brussel gere- Seld was, naar ik meen te weten, ont- ouden van besluitvorming als in de Hoge Autoriteit Nederlandse nationale belangen aan de orde waren". „Dat is juist mijn bezwaar" riposteerde prof. Samkalden. „De Hoge Autoriteit had normaal moeten functioneren". Vijftig procent Aftredende leden van de Hoge Autori teit krijgen nog drie jaar lang vijftig procent van hun salaris uitbetaald. Prof. Samkalden stelde, dat de heer Spieren burg na een vertrek uit Luxemburg dus niet behoefde te dringen om een nieu we baan. Voor het debat bestond van de zijde van de Kamerleden grote belangstel ling. Geen van de andere senatoren toonde echter behoefte deel te nemen aan de discussie tussen prof. Samkal den en minister Luns. De interpellatie eindigde zonder motie. 0 Volgens de anti-communitische voor lichtingsdienst „West" worden in Oost-Duits- land thans vrouwen aangeworven voor het volksleger. Zij kunnen zich voor minstens drie jaar verbinden. De vrouwen zijn nodig voor de verbindings- en voor de hospitaal- dienst. Engeland, Frankrijk en de E.E.G. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, heeft gisteren, bij ge legenheid van zijn besprekingen met de Franse president, generaal de Gaulle, compromis-voorstellen gedaan inzake de kwestie van eventuele toetreding van Engeland tot de E.E.G., aldus is door West duitse functionarissen meegedeeld. Aan Duitse zijde geloofde men dat de Gaulle nu misschien de weg naar een compromis zou opgaan. In Gaullistische politieke kringen echter was men van mening dat de Gaulle op het ogenblik niet zou toegeven. De Duitse opvatting was, aldus werd van die kant te kennen gegeven dat een totale mislukking van de Brusselse on derhandelingen een gevaarlijke opschud ding in het westerse verbond zou kun nen veroorzaken. Het zou in Groot- Brittannië het aan het bewind komen van een Labour-regering kunnen be gunstigen hetgeen onzekerheid zou kun nen scheppen ten aanzien van de vei ligheid in Europa en in de Verenigde Staten tot wijziging van de politiek ten aanzien van West-Europa zoukunnen leiden. Uitstel Adenauer geeft in zijn compromis voorstel de raad de onderhandelin gen na de bijeenkomst van 28 janua ri op te schorten om de commissie van de E.E.G. gelegenheid te geven de toestand te overzien. De Gaulle zou gezegd hebben zijn gedachten over dit voorstel te willen laten gaan. De Europese commissie van de E.E.G. heeft zich bereid verklaard mede te werken om te komen tot een oplossing van de crisis. President de Gaulle en kanselier Adenauer tekenden gister middag om kwart voor zes te Parijs het verdrag van Frans-Duitse samen werking. De twee staatslieden tekenden het ver drag eerst, waarna zy elkaar op beide wangen kusten. WVAAAAAAAA/WLWWWWWWWWWWUWWWV. ENKHUIZEN-STAVOREN-URK-ENKHUIZEN (Van een onzer redacteuren) In deze barre tijd overtreft de een de ander: in de Elfsteden tocht, in de plaatselijke korte- baan-wedstrijd, in doorzettings vermogen, in moed, in waaghal zerij. Men hoort van auto's op het ijs en nu zelfs van twee Nieuwediepers, Henny Horsman en Mark van der Vliet, die eind vorige week drie dagen hebben vertoefd op het krakende ijs van het IJselmeer. Of deze verrichting behoort tot de categorie waaghalzerij, moed, door zettingsvermogen of sportieve pres tatie. een ieder make het voor zich zelf uit. De heer Horsman vond het een belevenis van de eerste orde. Hy waande zich in het poolgebied en hij genoot ervan. slaapzakken met daaronder slechts twee laagjes kranten en het tentzeil. Vyftien graden vorst. De landwyn (rode en meegenomen in de veronder stelling, dat een slok ervan verwar mend zou zyn) bevroren. Water en brood bevroren. Eetenswaren in blik: bevroren. Tent De eerste dag liepen de twee van Enkhuizen naar Staveren, een zelf gemaakte slee achter zich aanzeu lend. Op de slee bevond zich onder andere de tent, waarin ze zouden overnachten. Ongeveer twee kilome ter voor Staveren zetten ze de shel ter op, waarby lange spijkers, die diep in het ys werden gedreven, als haringen dienst deden. Henny Horsman beschrijft die nacht als een uitzonderlijke belevenis. Dat moet je meegemaakt hebben, het is nauwelijks (e vertellen, zegt hij, sa men op een meer van ijs, liggende op En onder je leeft het ijs. Het kraakt, het knalt. Een scheur hoor je aanko men. Hadden ze niet een vijftal kilo meters voor Staveren een brede scheur gezien, waar de slee moest worden overheen getild? 's Mor gens moesten er lucifers aan te pas komen om de ritssluiting van de tent te ontdooien. De tweede dag. Van Staveren naar Urk. Er werd volledig op compas ge lopen. Soms was er in geen uren land te zien. Vijf kilometer voor Urk werd de tent opgezet, waarna de jongelui naar Urlc wandelden voor wat gezel ligheid en een drankje. Terug naar de shelter, die evenwei onvindbaar was; er lag een zware mistbank over het ijs. Tot één uur in de nacht zochten zij, maar zonder resultaat. Verkleumd terug naar de wal, waar zij onderdak vonden in een schaapskooi, tot zes uur in de koude ochtend. ^rhonron De tent werd toen spoedig ontdekt, üLllcul CJI daarna de laatste etappe (Urk-Enk- huizen) kon beginnen. Deze overtocht moest worden gemaakt in een ver blindende sneeuwstorm „Hoe is dit uitstapje Mark van der Vliet bevallen?", vroegen we de heer Horsman. „Ik denk, dat hij het niet nog eens doet", was het antwoord. „En wat was van dit experiment nou precies de aardigheid?". „Dit moet je zo zien: ik kampeer in de winter. Ik heb er plezier in. En nu weet ik ook hoe je kampeert en slaapt op ijs, op het IJselmeer. Een ervaring apart. Je waant je aan de pool". Het Wereldgebeuren Plechtige vechter In een vergadering in Liverpool heeft de Britse premier, de heer Harold Macmillan, zich maandagavond op een ongekende manier laten gaan. De Brit se regeringsleider, die doorgaans nogal plechtig pleegt te spreken en die zel den iets van ontroering laat merken, ook al is het onderwerp van zijn praat je nog zo opwindend, kon zich deze teer blijkbaar niet helemaal bedwingen. Met stemverheffing en een nuancering, die men van hem niet gewend is, be reikte hij ongetwijfeld zonder dat te willen zelfs effecten, die bijna dra matisch aandeden. Voor een echte En- f;elsman eigenlijk een onvergeeflijke out, maar weinigen zullen het de 68- jarige premier kwalijk hebben geno men, want het onderwerp van Macmil- lans toespraak bracht de afgelopen week reeds de meest onverstoorbare Britten tot gevoelsuitbarstingen, die men in „normale" tijdens in Engeland als ontoelaatbaar zou beschouwen. Pre mier Macmillan sprak namelijk over de onderhandelingen in Brussel en over de manier, waarop president de Gaulle van .nkrijk plotseling roet in het eten loide. Het was de eerste maal, dat Macmillan zich over de Franse houding ten opzichte van Engeland uitliet. Nog nooit tevoren was er een woord van kri tiek op de Gaulle of op diens regering over zijn lippen gekomen, maar nu was blijkbaar de maat vol. Het moest er uit. En met van ontroering trillende stem zei de Britse premier het ergste, ooit door een lid van de Britse regering in een geschil met een NA.V.O.-partner gezegd, namelijk, dat Engeland zich van ae bezwaren van de tegenstander niets zal aantrekken. „De Britse regering hoopt, dat Engeland toch nog zaT wor den opgenomen in de Europese Econo mische Gemeenschap", verklaarde Mac millan en dat was zijn troost voor het Britse volk, althans voor dat deel van het Britse volk, dat mét de conserva tieve regering van mening is, dat En geland óók een deel van Europa is en dat het voordeel heeft hij een toetreden tot de E.E.G. Premier Macmillan mag dan een nog al plechtstatige indruk maken, een indruk, die door de cartoonisten over de hele wereld reeds vele malen werd verbreid onder zijn Engelse maat kostuum schuilt een hardnekkige vecht jas, een „honny fighter", zoals zijn Schotse vader eens van hem zei. Daar om is er ook niemand in Engeland ook niet onder zijn grootste tegenstan ders die twijfelt aan Macmiflans be lofte, dat hij het gevecht in Brussel tot het uiterste zal voortzetten. Het is trou wens niet het eerste gevecht, dat de Engelse premier levert, maar nooit stond waarschijnlijk zoveel op het spel als nu. Macmillans prestige en dat van Engeland valt of staat met de beslis sing, die uiteindelijk in Brussel zal worden genomen. In de Engelse kranten zyn de laatste tijd verscheidene artikelen verschenen, geschreven door mensen die zich onge rust maken over het Britse prestige in de wereld. Een medewerker van de Guardian meende bijvoorbeeld, dat Engeland harder behoorde op te treden tegen politici als Kennedy en de Gaulle, die denken, dat de regering in Londen zich alles laat aanleunen. Volgens deze journalist luisterde men in Engeland de laatste tijd vol bewondering naar alles wat de Gaulle zei onder het mot to: „wat hij vertelt is niet leuk voor ons, maar hij is toch een heel bijzonder mens en een groot staatsman". We moeten echter niet vergeten, dat deze grote staatsman zijn huidige grootheid voor een belangrijk deel aan Engeland te danken heeft, zo schreef die Engelse journalist verder, waarmee hij doelde op de periode tijdens de tweede wereld oorlog, toen Engeland de Gaulle en zijn vrije Fransen gastvryheid bood en de gelegenheid gaf een strijdmacht op te bouwen, die na de invasie een triom fantelijke intocht in Parijs kon houden. Deze ondankbaarheid van de Gaulle jegens Engeland geldt ook Macmil lan persoonlijk. Premier Macmillan was gedurende de oorlogsjaren een van de weinige Britse politici, die de Gaulle werkelijk vriendelyk gezind waren. De Gaulle, die in die tijd vooral te maken had met president Roosevelt van de Verenigde Staten en met Sir Winston Churchill, was bij de Amerikaanse pre sident helemaal niet gezien en hij kon het met Churchill nauwelijks vinden. De Gaulle was toen al een weinig gemak kelijk heerschap. Een aantal Britse politici stond echter sympathiek tegenover de Gaulle en tot dezen behoorde Macmillan. Macmillan moest voor het eerst nauw met Fransen samenwerken in 1942, toen hij de Britse regering vertegen woordigde in Frans Noord-Afrika. Hij werd daar begroet als een vreemdeling. De toen nog jeugdige Brit, telg uit een zeer conservatieve familie maakte de indruk een dandy te zijn, onhandig en onervaren.. „Londen heeft ons een „ko lonel Blimp" gestuurd", schreef een Amerikaanse correspondent naar zijn krant. Kolonel Blimp was een schep ping van de cartoonist David Low, wiens karikatuur van de oer-conserva- tieve, alles negativerende Brit nog steeds beroemd is. Maar al spoedig bleek, dat de Amerikaanse journalist Macmillan alleen op zijn uiterlijk had beoordeeld. De vertegenwoordiger van Londen stond stevig in zijn schoenen en de Fransen in Algiers kregen respect voor hem, toen hij in een aantal ingewik kelde zaken snelle beslissingen nam en het gezegde „een man een man, een woord een woord" steevast in toepas sing bracht, hetgeen in de poütiek niet dagelijks voorkomt. Hoewel de Britse premier wat zyn uiterlijk betreft het voorbeeld is van de conservatieve Engelsman daarin had de Amerikaanse journalist zich niet vergist is hij een Schot van geboorte, terwijl zijn moeder zelfs een Ameri kaanse dokters-dochter is. Grootvader Macmillan stichtte de beroemde uitgeverij, waarvan klein zoon Harold jarenlang directeur is geweest. Harolds vader was geen uit gever maar een Schotse hereboer, die zijn zoon naar de beste scholen in En geland zond en daarna naar de univer siteit van Oxford, waar de Britse tradi ties streng gehandhaafd werden. Na een loopbaan m de uitgeverij van de fa milie, kwam de jonge Macmillan op een bank terecht. Achtereenvolgens be kleedde hij diverse belangrnke posten in de City. Londense financiële centrum en toen hij in de naoorlogse regering minister van financiën werd gold hij als een van de grootste economische ex perts in Engeland. Al draagt hij soms op plechtige toon gedichtjes voor in het parlement, Mac millan weet waarover hij praat. Zeker wanneer hij het over de Euromarkt heeft, een van de zeldzame zaken, die hem zijn plechtigheid dóen verliezen. PREMIER MACMILLAN ...liet zich gaan...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3