V IJl Voorzitter S. Simonse metselde mijlpaal in melkfabriek Walcheren Waarborginstituut voor tuinbouw in Zeeland Provinciale expositie vogels in Middelburg BILT ALMANAK Burgemeester mr. J. Drijber öpende 00K IN AUTO OVER ZANDKREEK VERWACHT. t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 JANTJARI 1963 SPECIALE AANDACHT VOOR HYGIËNE Nieuwbouw gepland op doorstroming in één richting DE BESTUURSVOORZITTER van de coöperatieve melkinrichting en zuivelfabriek Walcheren te Mid delburg, de heer S. Simonse, heeft gisteren in een paar minuten als enige „bouwvakarbeider" meer ge presteerd dan de mannen van het aannemersbedrijf Wattel v.h. Ver sluis in een hele maand.... Nu moet hier onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat de echte bouwvakar beiders, die de nieuwe zuivelfabriek bij de Poelendaelebrug te Middel burg bouwen, niets hebben kunnen presteren omdat vorst, sneeuw en ijs dat niet toelaten, en dat de werkzaamheden van de heer Si monse slechts beperkt bleven tot het metselen van één steen. Dat was evenwel een belangrijke steen, een „mijlpaal" in de bouw van de nieuwe fabriek. De heer Simonse metselde namelijk symbolisch de „eerste steen" door het metterdaad plaatsen van een gedenksteen in één der muren van het gebouw. „S. Simonse, voorzitter, 22 janua ri", staat er geschreven op deze gedenksteen, die de bestuursvoor zitter met vaardige hand in de muur aanbracht, daarbij geholpen door uitvoerder Goossen. Tijdens een lunch, die bestuursleden en genodigden na de „eerstesteenlegging" in hotel De Burg gebruikten, memo reerde de heer Simonse de groei van de melkfabriek, die in 1916 aan de Wal door een groep van 80 boeren, die zich in de coöperatie verenigd hadden, was opgericht. Hij noemde het een be wijs van moed, toen in 1926 besloten werd een nieuwe fabriek te bouwen aan de Poelendaeleweg. omdat men eigenlijk de draagwijdte niet kende van hetgeen er aan te pas kwam. Maar het werk groeide, ook ondanks de oorlogshande lingen. die het gebouw 7 granaattref fers bezorgden, en de inundatie van Wal cheren, die de fabriek 1 tot 1 ys meter onder water zette. Toen 3 tot 4 miljoen liter melk per jaar, thans rond de 24 miljoen liter.... De verbetering van de outillage van de fabriek was noodza kelijk, door de eisen, die momenteel aan de melkbereiding gesteld worden, zo verklaarde de heer Simonse. Geen misbruik Hij wees er vervolgens op, dat de monopoliepositie, die de coöperatieve melkinrichting op Walcheren in neemt, niet misbruikt wordt. „Wy willen het beste voor de consument en de melkveehouders van het ge bied een goede prijs bieden middels een gezond bedrijf", verzekerde de voorzitter, die in dit verband de or ganisatorische kracht van oud-direc teur M. A. van Varik en van de hui dige directuer J. Lampert roemde. Namens het gemeentebestuur feliciteer de loco-burgemeester A. J. Berenpas het bestuur vervolgens met het bereiken van deze mijlpaal. De heer Berenpas accentueerde de bijzondere groei van het bedrijf, die werd verkregen door uitstekend inzicht en ervaring van be stuur en directie. Directeur Lampert gaf de genodigden daarna een inzicht in de technische as pecten van het bedrijf en de vvyze, waar op de produktie van het levensmiddelen pakket op zuivelgebied tot stand komt. Het doel van de nieuwbouw is om met een minimum aan arbeid een maxïmum- produktie te verkrygen- Het geheel is er op gericht één loop (in één richting) van de produkten te krijgen, via twee aanvoerlijnen, één naar de koelcel, één naar het laadbordes. Dit alles werkt ar beidsbesparend (snelheid, gTote units per uur) en het betekent een „arbeidsver- aangenaniing" voor het personeel. (Volautomatisch Het .snoetwerk" geschiedt met een ca paciteit van 8000 flessen per uur, ver volgens gaan de flessen automatisch door de vulmachine, dan naar de steriel- machine, passeren de volautomatische inpakmachine en komen via de automa tische stapelaar in koelcel of op laad bordes terecht. Boven in de westgevel bevindt zich een opslagplaats voor de melk met een capaciteit van 450.000 li ter en in het achterste deel van de fa briek is de botermakerij geprojecteerd, die ook volautomatisch de pakjes room boter kan afleveren. Alles wat naar beneden moet komen, is boven gepland, zodat niemand naar een pomp hoeft om te zien. Tot slot wees de directeur er op, dat het bestuur en directie zich voor ogen stellen liet afleveren van een pro- dukt van topkwaliteit. Hy stelde daarbij, dat de Walcherse melkfa briek het laagste prijsniveau van geheel Nederland heeft. Architect A. Moggré, specialist in zui- WYBERT met vitamine A C ook ineen nieuwe extra-sterke MENTHOL -pastille Zeeuwse Planken Terugblikkend op het afgelopen jaar, kon het oudste lid van een Walcherse gemeenteraad een ge voel van tevredenheid niet onder drukken. Inderdaad, er was weer veel tot stand gebracht en de kleine gemeente was groot ge weest tn al dat soort dingen waarin een kleine gemeente maar groot, kan zijn. Vastberaden verklaarde het oud ste raadslid ten slotte: „En voor 1963 wordt het: van hetzelfde hout zaagt men planken, zo zegt men teel eens". Vooral die zinsnede van dat hout en die planken zette de aanwezi gen aan het denken. Verbanden werden gezocht tussen: van het zelfde laken een pak, en: van dik hout. zaagt men planken. Zelfs uitdrukkingen als: uit het. goede hout gesneden zijn en liedjes als zagen zagen wielewielewarjen, schoten de luisteraars door het hoofd. Maar och, had het raadslid niet toegevoegd: zo zegt men wel eeiisf Nou dan, als het wel eens zo gezegd wordt dan zal het wel in orde' wezen. Trouv:ens, ieder een had het raadslid die woorden horen zeggen, dus het wordt in derdaad wel eens zo gezegd, nietwaar f Misschien dat het probleem even later nog door de hoofden speel de, want toen de bouw van een kleedlokaal op het sportterrein aan de orde kwam, verklaarde een der raadsleden absoluut niets te voelen voor die deurtjes op het noordwesten. „Ik ben schoef van deurtjes op het noordwesten" lichtte hij nader toe. Och, als die deurtjes nu maar ge maakt worden van planken, ge zaagd uit hetzelfde hout van 1963, dan zal het allemaal best voormekaar komen... Be voorzitter van het bestuur van de coöperatieve melkinrichting en zuivel fabriek Walcheren, de heer S. Simon se, legt hier de laatste hand aan het metselwerk voor de „eerste steen" van de nieuwe fabriek, die bestond uit een gedenksteen(Foto P.Z.C velfabrieken, maakte zijn gehoor vervol gens wegwijs in enkele constructiede- tails. De fabriek is, om de meest econo mische werkwijze te verkrijgen, ruim 1 meter „boven de grond" gebouwd en het gebouw rust op 133 speciale palen, die in de grond gebouwd worden. De ar chitect wees er op, dat speciale aan dacht is besteed aan de hygiëne: zo is een beduidende verbetering aangebracht in het ontluóhtingssysteem, voor vele melkverwerkende bedrijven een enorm probleem. Voorbeeld De provinciaal voedselcommissaris, ir. •J. D. Dorst, was verheugd, dat het sluit stuk van de herverkaveling van Wal cheren, waardoor alle bedrijven gemo derniseerd zijn, nu ook tot stand komt. De heer Dorst wilde de „eerstesteen legging" zien als een erkenning voor het werk, dat voorzitter Simonse gedurende dertig jaar voor de fabriek verricht heeft. Namens de Walcherse melkfede- ratïe sprak de heer J. K. Voogd, waarna ir. W- L. Harmsen, de rijksveeteelt- en zuivelconsulent opmerkte, dat de Wal cherse fabriek een voorbeeld is op het gebied van rationele en doelmatige melk- verwerking. De heer Harmsen was er van overtuigd, dat de melkveehouders op Walcheren (met thans 6000 stuks melkvee) mede door de activiteiten van de fabriek een uitstekende toekomst tegemoet gaan. Tot slot was het de heer C. Zee, secre taris-administrateur van de Zeeuwse Melkfederatie, die inzicht en tact van de heer Simonse roemde, één der oprichters ook van de coöperatie. Voor verbetering en uitbreiding Garantie geldleningen tuinders nu tot 90 procent Zoals reeds gemeld is maandag de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw geïnstalleerd. Het waarborg instituut, waarin participeren vrijwel alle veilingen (al 8 van de 10), de ge meenten in ons gewest en de provincie Zeeland, heeft tot doel de financiering, verbetering en uitbreiding van de tuin bouw in geheel Zeeland. Op een persconferentie in Goes heeft Gedeputeerde A. J. Kaland, voorzitter van het stichtingsbestuur, dinsdag de taak en werkwyze van het instituut toegelicht. Ook waren onder meer aanwezig secre taris-penningmeester W. Goeman, te vens secretaris van de gewestelijke raad van het landbouwschap te Goes en de heren dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het E.T.I. voor Zeeland, ir- J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent, bei den adviseurs van de nieuwe stichting. Veertig procent Kan de Nederlandse tuinder voor een geldelijke garantie landelijk terecht by net Landelijk borgstellingsfonds voor 50 procent van het te investeren bedrag, het nieuwe provinciale instituut zal voor de Zeeuwse tuinders daaraan toevoegen 40 procent van het totale bedrag. De tuinder kan eventueel de resterende 10 akkoord gaan. Met de door veilingen (2/8), gemeenten (3/8) en provincie (3'8) gegarandeerde 40 procent, die de tuinder opneemt bij de boerenleenban ken en eventuele andere banken, hoopt men de tuinder een bepaalde ruggesteun te bieden. Uiteraard zijn voor de tuinder als voorwaarden gesteld kredietwaardig heid, vakmanschap, levensvatbaar heid van het bedrijf en een basisbe drag eventueel. Naar verwacht zul len de financieringen vooral plaats vinden in de sectoren van de glas- produktenteelt (tomaten, sla, kom kommers o.a.), in de fruitteelt en de bloembollenteelt (gladiolen). Het waarborginstituut is niet bedoeld voor die telers, die over bepaalde kre dieten zélf kunnen beschikken, maar de garanties gelden juist voor hen, die dit niet kunnen. Op de achtergrond speelt het feit, dat de tuinbouw een steeds meer kap~aalintensieve bedrijfstak wordt. Nu wil men de mogelijkheden die er ln deze provincie liggen, ter hand nemen. „De provincie ziet met name de ontwik keling op het platteland als haar taak", aldus de heer Kaland. Qua geldsbedrag steeg de tuinbouw in de periode 1950- 1960 met 120 procent, voor de naaste toekomst liggen er nog meer kansen De heer Kaland dacht daarbij aan de Euromarkt en de betere verbindingen van Zeeland met speciaal de Randstad. Zierikzee ijvert voor rampmonument Wanneer de burgery van Zierik zee aan het plan haar volle mede werking verleent, zal daar een rampmonument kunnen worden opgericht. Met de datum van 1 februari in het directe vooruit zicht is thans een voorlopige com missie gevormd, die haar gedach ten over een initiatief In deze richting heeft laten gaan. Het is de bedoeling, dat het kruis en het bord met de namen van de bij de ramp omgekomen inwo ners op de algemene begraaf plaats worden vervangen door een gedenkteken, waarmee de herin nering levend gehouden kan wor den. Al geruime tijd heeft men in Zierikzee de gedachte om de na gedachtenis aan de slachtoffers van de ramp door middel van een monument waardiger te eren dan tot op heden wordt gedaan. Ook in de gemeentelijke ideeënbus is daartoe destyds een suggestie ge daan. Het ligt in de bedoeling dat de voorlopige plannen snel zullen worden uitgewerkt. Brand verwoestte landbouwschuur in Krabbendijke Dinsdagavond heeft een felle brand de landbouwschuur van de heer J. Z. aait de Westweg te Krabbendyke nagenoeg freheel verwoest. Een personenauto, een andbouwtrekker een motor, een naar bouwprodukten, die in de schuur ston den, gingen verloren. Een andere land bouwtrekker en een bestelauto konden nog worden gered. De schade wordt geschat op een ton. De heer Z. is i zekerd. De brand ontstond tegen zes uur. In korte tijd stond de oude houten schuur in lichterlaaie. Er ontstond een zware rookontwikkeling, terwijl de vlammen metershoog boven het dak uitsloegen. De plaatselijke vrijwillige brandweer was vlug ter plaatse en kon spoedig met het blussingswerk beginnen. Het vuur was echter zo hevig, dat de schuur in korte tijd vrijwel geheel afbrandde. De brandweer slaagde er in de op en kele meters afstand van de schuur staande woning van de heer Z. te be houden. De auto's uit een in de onmid dellijke omgeving staande garage van de heer M. G. werden uit voorzorg naar buiten gereden, maar liepen geen ~evaar. 3en gelukkige omstandigheid was, dat de wind vanuit een gunstige hoek kwam. De vonkenregen waaide nu van het dorp af in de richting van de rijks weg. De brandweer was tot tien uur bezig met het nablussen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Alleenwonende vrouw dood in bed gevonden In haar noodwoning aan de Molenweg te Bruinisse werd dinsdagmorgen de 76-jarige alleenwonende weduwe M. van de O.-H. dood in bed gevonden. Zij moet daar in de nacht van maandag op dins dag aan een harverlamming zijn overle den. PUIKJE ZEEUWSE VOGELS BIJEEN DE BOVENZALEN van de sociëteit De Vergenoeging te Middelburg zijn tot za terdag aanstaande het domein van hon derden in een tropische kleurenkledy gestoken kanaries, parkieten, fazanten, watervogels enz. De kooitjes en volières zijn naar de Zeeuwse hoofdstad toege bracht ter gelegenheid van de provin ciale vogeltentoonstelling, die de Mid delburgse Vogelvrienden, de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, daar georganiseerd heeft. Burgemeester mr. J. Dryber van Middelburg heeft dinsdagavond het puikje van de mooiste Zeeuwse vogels, honderden by elkaar en daaronder zelfs twee Zeeuwse wereldkampioen-vogel tjes, ofifcieel „ten show gesteld". Aan deze tentoonstelling wordt ook mede werking verleend door de hoofdstede lijke aquariumvereniging Barbus Con- chonius, die een fraaie collectie tropi sche vissen naar de Vergenoeging bracht. In zijn openingswoord voor deze expo sitie wees de voorzitter van de Middel burgse Vogelvrieden. de heer J. Stad houders, er op dat de vereniging bij de organisatie van deze voor haar eerste tentoonstelling enorme moeilijkheden heeft moeten overwinnen. Onder nor male omstandigheden is zo'n organisatie al een omvangrijk karwei, maar de bar re winter heeft de plannen van de nog jonge vereniging, zonder veel ervarin- op ait gebied, danig in de war gestuuri Na de voetganger en de fiets zijn dinsdag ook de eerste auto's'over het ijs van de Zandkreek gereden. De bestuurders van de ene auto waren de heren Verburg uit Colijnsplaat en Van Bakergem van ,,'t Veerhuis" uit Wolphaartsdijk. De beide „ijsberijders" reden de route WolphaartsdijkKortgene en weer terug „Het ijs is keihard, je kunt er wel overheen met een vrachtauto", verklaar den ze bij terugkomst. Ook de heren Gerrlt Luijk en Van Hasselt uit Goes re den later bij Wolphaartsdijk over de Zandkreek v.v. De stichtingsvoorzitter was van mening, dat het onrustbarend verloop op hét platteland niet ligt aan het geringe wo ningcontingent (ook de gemeenten, die procentueel bijzonder goed bedeeld zijn, lopen terug), maar dat de oorzaak is te vinden bij de werkgelegenheid op het platteland. Men wil echter niet proberen om ir een paar jaar tijd de werkgelegen heid uit te breiden, maar wel -gaat het om een omschakeling op de pro duktie van tuinbouwgewassen. „De afvloeiing uit de akkerbouw kan vol ledig, mogelyk méér dan volledig worden opgevangen". Wél zal met het nieuwe project de Zeeuwse mentaliteit zich moeten wijzi gen: ook in de investeringen moet nu andermans geld worden betrokken. Niet alleen eigen fondsen. Het gaat niet om de hoogte van de investeringen, maar om het produktlef en rendabel maken daarvan. Hiervoor zal voorlichting en propaganda noodzakelijk zijn. Tot nu toe was een waarborginstituut r Zeeland nog niet noodzakelijk. Elders In ons land bestaan al enige ja ren dergelijke instituten. Begonnen werd in de veenstreek in 1947. Stond het landelijk borgsteiingsfonds eind 1962 voor 82 miljoen gulden voor het gehele land garant, het Zeeuwse aandeel daar van was slechts ƒ150.000. Daartegen over kan men de nationale landelijke produktie stellen: één en een kwart mil- 1 jard gulden, met daarvan door Zeeland voor 50 miljoen gulden geproduceerd. Het maximum bedrag aan uitstaande borgstellingen is voorlopig gesteld op I miljoen gulden, de 40 procent van het totaal aan geldleningen dus. De Zeeuw se tuinders kunnen theoretisch gaan tot 2li miljoen gulden, inclusief de garan ties van het landelyk borgstellingsfonds. Kort geleden namen de provinciale staten het besluit tot Instelling van de stichting, nadat een commissie van Ge deputeerde Staten een ranoort had uit gebracht en de gewestelijke raad van het landbouwschap ln 1959 G.S- had gevraagd om een studiecommissie. De commissie stond onder voorzitterschap van de toenmalige Gedeputeerde C. Phi- lipse. In het bestuur van de stichting hebben verder zitting Gedeputeerde J. v. d. Bos. namens de afdeling Zeeland van de vereniging van Ned. Gemeenten: bur gemeester A. P. Kostense van Biervliet; jhr. mr. J. C. Greven voor de Raffeisen- bank; mr. F. J. F. Claessens van de Coöp. Boerenleenbanken; de heer A. de Jager Mzn., te Nieuw- en St.-Joosland, namens de provinciale organisatie van vcilingverenigineen: de heer W. J. Tiel- kemever te 's-Heer-Arendskerke, voor de Z.L.M.; de heer M. v. d. Maas te Wissenkerke C-B.T.B.de heer W. Ver- mue (rayonbestuur Zeeland Nd. Brab. Chr. Boerenbond) en de heer M. D. den Hollander, namens de gewestelijke raad voor het landbouwschap. Voorts zijn de heren W. de Wit (min, van landbouw) en drs. M. J. Camps (landbouwschap) nog adviseur. De heer T. Paauw te Bergen op Zoom overleden In het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom is maandagavond overleden de sergeant-majoor adminis trateur T. Paauw uit Rilland-Bath. De heer Paauw, verbonden aan de vlieg basis Woensdrecht, was 38 iaar. Hy was gehuwd en had drie kinaeren. De heer Paauw was oprichter en be stuurslid van de plaatselijke algemene ontspanningsvereniging. Verder was hij bestuurslid van de muziekvereniging „Rillandia". De begrafenis, met militai re eer, is bepaald op vrijdag a.s. om 13 uur. Tevoren, om 12 uur zal er in de Nederlandse hervormde kerk een rouwdienst worden 'nn. Het stof- elijk overschot zal zjjn opgebaar- donderdagavond van nu., acht tot acht uur in ae consistorie van dé Neder landse hervormde kerk. „We hebben van alles geprobeerd, maar het helpt allemaal niets". Dit zei mevrouw J. van Meeteren uit Vlissingen over de roerdomp, die ze sinas zaterdag onder haar hoede heeft. De heer Van Herp uit Vlissingen had deze watervogel, die slechts zelden in Zeeland voorkomt, za terdag gevangen in het Nollebos. Roerdompen zijn over het alge meen zeer schuw en ze moeten wel bijzonder uitgeput zijn, als ze zich laten vangen. De heer Van Herp bracht de vogel meteen naar het echtpaar Van Meeteren, dat bekend staat als bijzondere die renvrienden. Aanvankelijk leek het nog wel goed te gaan met de roerdomp. Maar zondag begon het al te min deren, ondanks de goede zorgen. Niets hielp, geen zacht gekook te spruitjes, geen verse paling en zelfs brood met levertraan niet. De roerdomp zit helemaal in elk aar gedoken, terwijl deze vogel normaal met de hals uitgerekt zit. Het echtpaar Van Meeteren heeft nog meer vogels onder zijn hoede, zoals een zwaan, een leeu werik en een eend. Foto P.Z.C.) R.-k. jongensschool in 's-Heerenhoek gesloten door kou De r.-k. lagere jongensschool te 's Hee- renhoek is maandagmiddag gesloten, omdat men de lokalen niet warm ge stookt kon krijgen. Ondanks de op vol le capaciteit brandende kachels bereik te de temperatuur slechts een hoogte van 2 graden. De vierde, vijfde en zesde klas zal nu vanaf donderdag worden ondergebracht in de Jeugdhoeve. De leerlingen moeten echter wel een ballpoint meebrengen, want ennen en inkt zijn in de Jeugd hoeve niet voorradig. TOOGDAG C.P.J.B. UITGESTELD De toogdag, die de Zeeuwse Christelijke Plattelandsmeisjes Bónd en de Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders Bond zaterdag a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes zouden houden is in verband met de weersomstandigheden uitgesteld. De toogdag zal nu worden belegd op 23 februari a.s. Franse tanker vlotgetrokken De 12.825 brt. metende Franse wijntan ker „Vulcain", die maandagmiddag op de plaat van Saeftlnge ln het Nauw van Bath aan de grond liep, is in de nacht van maandag op dinsdag tijdens het hoog water van ongeveer nali één door 8 sleepboten vlot getrokken. Het schip zette de reis naar Antwerpen voort. Zeeuwse Groenteteeltdag uitgesteld tot 7 februari De groenteteeltdag. die de Zeeuwse Groentetelersvereniging voor vandaag woensdag in Middelburg heeft be legd, gaat. in verband met de weersom standigheden niet door. Als nieuwe da tum is vastgesteld 7 februari a.s. Jy' *-JÉ? d,•'-! Burgemeester, mr. J. Drijber van Middelburg bewondert een der „deelnemers" aan de provinciale vogeltentoonstelling, die zich bij de heer J. Stadhouders, de voor zitter van de Middelburgse vogel vrienden best op zijn gemak voel de. (Foto P.Z.C.) Halp van velen „Als we geweien hadden wat ons allemaal te wachten stond, hadden we ons wellicht bedacht", verklaar de de heer Stadhouders, die echter verheugd was, dat alles op tijd ge reedgekomen was. „Dat zou ech ter niet gebeurd zijn zonder de hulp van vele instanties, bedrijven, vere nigingen en particulieren", verzeker de de voorzitter. Zo waren bijvoor beeld graszoden en -kiezelsteentjes zo goed als niet te vinden, of men moest ze verdord onder een dikke ijslaag vandaan halen. Dank zij de medewerking van Middelburgs ge- meentewerken kon er vervangend materiaal verkregen worden in de vorm van bloemen, planten en der gelijke, waardoor de tentoonstelling toch een aantrekkelijk geheel is ge worden, die de toets der kritiek Een volle kan doorstaan. Voor al deze medewerking dankte de heer Stad houders bijzonder hartelijk. Lof had hy voor de leden, die onder deze barre omstandigheden hun vogels in prima conditie gebracht hebben. Dat eiste, zo stelde de neer Stadhouders, op offering en arbeidszin. Voelen zich thuis Hy wees er vervolgens op, dat het kweken van vogels niet datgene is wat zovelen er van denken: een vo gel in een kooltje houden, terwijl dat diertje langzaam wegkwijnt. De vogelsport Is in de laatste jaren enorm ontwikkeld. Op het gebied van kleuren zijn prestaties bereikt, die men vroeger alleen maar in d(5 dierentuin kon bewonderen. Maar thans zitten de mooiste tropische vogels ook thuis In de volières. „Dat; is mogelijk geworden door een diep gewortelde liefde voor de natuur. Ut het bijzonder voor de vogels", be toogde de heer Stadhouders. „En die resultaten kan men alleen maar be reiken wanneer de vogels zich thuis- voelen. En dat doen ze. Zc lev Nadat de heer J. Overbeeke als pro vinciaal commissaris de organisatoren namens het district Zeeland veel succes had toegewenst, verzekerde burgemees ter Drijber, dat zijn respect voor de prestaties van de vogelliefhebbers in deze kouperiode gestegen is. HU toon de zich verheugd over de enorme ople ving van de vogelsport en noemde het prettig en leerzaam een dier in huis te hebben, al is het nu een hond, poes of vogel. Het is een soort persoonlrjk- heidje, waaraan men zich gaat hech ten, verklaarde mr. Drijber, die meende, dat het kweken van vogels bU uitstek moet slagen, omdat men net zowel dicht bij huls als van vrij jong tot heel oud beoefenen kan. Mr. Dryber hoopte met de heer Stadhouders, dat de Middelburgse in woners de kou en de gladheid zullen negeren om een hezoek aan deze fraaie collectie, vogels, vissen er planten te brengen. Met het weg schuiven van een gordyn opende de burgemeester vervolgens officieel de info tentoonstelling. Besfe prestaties Tob slot voor dc beste kweekprestaties de meningen van de keurmeesters H. G. van Oorschot (tropen- cn wildzang). W. Beekman (parkieten). W. G. van Bemmci en E. van Geel (kleurkana- ries) en L. Letter (zangkanaries). Al- femecn kampioen eigen kweek werd e spitsstaart van de heer G. W. Snel uit Goes, terwijl een Alexanderparkiet van de heer J. J. de la Viennc uit Mid delburg liet algemeen kampioenschap ir de open kweek behaalde. De kwekers kregen beiden een standaard. Andere hoofdprijzen waren: kampioen afdeling Middelburg: 1. J. J. de la Vien- ne, Middelburg. 2. P. Abrahamse, Mid delburg; mooiste spitsstaart: G. W. Snel Goes, mooiste zebravink: A. Goedege- buure, Middelburg, mooiste valkparkiet: H. Reurink, Middelburg, mooiste gras parkiet: P. Polderman, Sint Laurens, stamprijzen van 4 vogels: klcurkana- ries: A. Stokkerinan, Oostburg, tr~ sche vogels: H. de Heer, Middelb grasparkieten: J. de Klerk, Souburg, bastaarden: C. van Genteghem, Groede; pechvogel: J. H. Laarhuis, Vlissingen. KUNST Brabants Orkest in Middelburg Janine Dacosta was de soliste tijdens het concert van het Brabants Orkest, gister avond in Middelburg: zy speelde Beet- hovens vierde pianoconcert. Wanneer wij haar reeds in de eerste regel van deze bespreking noemen, gebeurt dat niet uit overwegingen van hoffelijkheid (hetgeen overigens volkomen correct zou zijn) noch van chauvinisme (hetgeen begrij pelijk zou zijn ten aanzien van een mu sicienne, die haar domicilie in Middel burg heeft), maar alleen en uitsluitend op grond van haar spel. Dat eist name lijk in de eerste plaats vermelding. De getrouwe luisteraar van haar concer ten in Zeeland heeft zo langzamerhand een indruk gekregen van het eigen ka rakter. dat haar pianokunst kenmerkt. Meer dan eens ook hebben wij getracht het in woorden te benaderen: helder, doorzichtig, van een grote gevoeligheid, maar wars van elk goedkoop effect, eerder geneigd tot een spirituele inge togenheid dan tot uitbundigheden, zie daar een globale benadering. Deze eigen schappen hebben wij ook gisteren weer vastgesteld en ditmaal dus in Beetho- vens vierde. En dat bracht met zich mee. dat dit pianoconcert een geheel eigen benadering kreeg: geen felle ac centen, geen overdreven romantiek men hoort dat nog wel eens in dit werk en weinig heroïek. Geen spel, dat bij het traditionele beeld van Beethoven past, maar wel ontstond een nieuw beeld, dat ons althans zeer sympathiek is. Ja nine Dacosta heeft ons en naar wy hopen velen in de concertzaal gis teravond in dit concert pure poëzie ge schonken, vooral in het innige tweede deel. Het was dunkt ons, een vertolking, die meer van „esprit" dan van „Geist" getuigde! Voortreffelijk. En het orkest? Hein Jordans was in dit opzicht tradi tioneler en zorgde voor een stoere bege leiding. Maar zoiets kan voorkomen: twee zielen, twee gedachten. Voor de pauze vermeldde het program ma drie werken: J. Christian Bachs Sin- fonia in Bes, de Praagse symfonie van Mozart en dc Roemeense dansen van Bola Bartolc. Wij hebben het laatste werk onze grootste waardering gegeven, gisteravond. Dat heeft te maken me nen wij met de instelling van de di rigent: Jordans lijkt ons een hoogst be kwaam orkestleider met een robuuste muzikaliteit, die het orkest zijn opvat ting dwingend weet op te leggen. Een hoogst begaafd leider, inderdaad. Want er heerst aan alle lessenaars een opmer- kelyke discipline en men weet er wat samenspel is! Maar de dominerende per soonlijkheid van Jordans valt uit elke noot af te leiden. Eerlijk gezegd: we hebben de indruk, dat indien Jordans in de tijd van Mozart zou hebben geleefd, hy deze componist zonder pardon een grote orkestbezetting zou hebben voor geschreven. Geen frivoliteiten, maar mu ziek waar men houvast aan heeft! Deze instelling nu misschien is het een indruk, die niet altyd door de feiten wordt bevestigd, hopelijk heeft onze voorkeur doen uitgaan naar Bartok gis teravond en niet naar Mozart. Briljant zoals Jordans zyn orkest in deze Roe meense dansen liet spelen. Voortreffe lijk de discipline ook in de Praagse sym fonie van Mozart. maar elke noot werd wel zeer nadrukkelyk onder onze aan dacht gebracht. Dit concert werd besloten met de Eg- mont-ouverture van Beethoven, fors en majestueus gespeeld, een dankbaar slot van een aantrekkeUjk concert met een aantrekkeiyk programma. Het behoeft geen betoog, dat het talryke publiek zich dankbaar toonde en zowel soliste en di rigent het orkest met langdurig applaus beloonde. Voor Janine Dacosta en Jor dans waren er bloemen. De organisatie van deze avond was in handen van de Z.V.U. de K. Haamsteedse meisjes zaten in de kou De meisjes van de protestants- christeUjke landbouwhuishoud- school van de Z.L.M. te Haamste de hebben de laatste dagen in hun oude gebouw de lessen gevolgd met jassen aan, dassen om en handschoenen rond hun ver kleumde vingers. In een van de lokalen van net gebouw, dat vol gend jaar niet meer gebruikt be hoeft te worden aan het Boom- gaardwekken wordt een nieuwe school neergezet was de tem peratuur nauwelijks boven het vriespunt te krygen. De directrice van de landbouw- hulshoudschool heeft toen een ex tra grote kachel laten aanrukken en deze midden in een van de lo kalen gezet in plaats van in een hoek. Plotseling was toen niet meer de docente, maar deze warmtebron het middelpunt van de „belangstelling". Voor de VAVO-lessen heeft de landbouw- huishoudschool de wyk genomen naar de Beatrlxschool. Z.L.M.-kring over ruilverkaveling De afdeling Kortgene van de Z.L.M. heeft maandagavond in hotel „De Koren beurs" van gedachten gewisseld over een eventuele ruilverkaveling op Noord-Be- vclund. De vergadering droeg een oriën terend karakter. De heren S. J. van Lan- «in de voorlichtingsdienst gaven hun zienswijze op deze kwestie. Het betoog van de sprekers kwam erop neer, dat de kosten, die aan een even tuele ruilverkaveling op Noord-Beveland verbonden zullen zjjn nog niet bekend zyn. Hoewel het van bedryf tot bedryf uiteen zal lopen, mag wel worden ge steld, dat de netto-opbrengst per ha wordt verhoogd. De vergadering Loonde zich voor een herverkaveliiig niet erg enthousiast. Men vond dit voor Kortgene niet nodig en men vroeg zich af op wel ke manier de kosten uit zouden komen. De toestand in de Kortgeense landbouw is over het algemeen dusdanig, dat men geen voordeel ziet in verandering in de bestaande toestanden. Ook het elektri- citcitsproblcem kwam nog ter sprake. Op Noord-Beveland zyn nog 54 bodryven niet aangesloten op het elektriciteitsnet. De heer J. A. van Oeveren voorzitter van de kring Kortgene sprak een ope nings- en slotwoord. PLAATSELIJK MIST Plaatselijk mist of bewolking maar geen neerslag van betekenis. Zwakko tot matige wind uit noordoiyke richtin gen. In de ochtend matige tot lichte vorst, in de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 24 januari Zon op 8.33 onder 17.12 Maan op 7.43 onder 16.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2