Nieuwland gebaat met zestig Scheldewoningen Ideeën voor r.-k. kapel te Renesse in studie Middelburg wil kampeerterrein inrichten in oude „caissondok" AGENDA WALCHEREN MARKTBERICHTEN RAAD MELISKERKE BEREIDDE HERINDELING-GESPREK VOOR SCHOUWSE IMKERS HADDEN IN 1962 WEINIG HONINGOPBRENGST DINSDAG 22 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Antwoord op begrotingsvragen Dit jaar definitief plan politiebureau Middelburg bereid thans een plan voor om in het voormalige dok bij Vrouwenpolder (langs de weg Veere-Vrouwenpolder), waarin de afsluitcaissons voor de dam door het Veerse Gat gebouwd zijn, een kampeerterrein in te richten. Dit delen b. en w. van de Zeeuwse hoofdstad mee in hun antwoord op de vragen, die tijdens de afde lingsvergadering over de begroting voor 1963 gesteld zijn. Het Middel burgse gemeentebestuur heeft reeds aan het rijk optie gevraagd en verkregen op de grond. Het rijk heeft nog geen mededelingen ge daan over de voorwaarden, waar aan de gemeente moet voldoen. B. en w. delen mee, dat zij voor het in Vrouwenpolder gelegen terrein zo spoedig mogelijk een bebou wingsplan zullen laten opstellen. Tydens deze officieuze begrotingsbehan deling hebben de raadsleden een forse serie vragen op bet college afgevuurd over bouwplannen, die de gemeente heeft, zo onder meer over de nieuwbouw van het politiebureau en de Konïngs- brug. Naar aanleiding daarvan deelt het college van b. en w. onder andere mee, dat de raad nog geen krediet voor de vernieuwing van het politiebureau ver leend heeft, maar dat b. en w. in de loop van 1963 een definitief plan voor deze vernieuwing willen voorleggen. diensten en bedrijven kunnen b. en w. nog geen mededelingen doen; dit is momenteel in onderzoek bij het advies bureau Berenschot. Voorts is overleg gaande over een gebouw voor zuigelin genzorg. Het staat nog niet vast, dat de huisvesting van een dergelijk bureau in een eigen gebouw geschieden zal. Ook is het overleg over een bestem ming van het door de gemeente aan gekochte gebouw van de christelijke kweekschool aan de Herengracht nog steeds gaande. Eveneens in het kader van de sanering moet een bestem ming worden gevonden voor de ver schillende braak liggende terreinen in de binnenstad. De aan het Molen water braak liggende grond is eigen dom van de Godshuizen en bestemd voor de uitbreiding van het zieken huis. IN UITVOERING KONINCSBRUGi Momenteel zijn de volgende werken in uitvoering: verbetering Oosterschelde- straat, bouw winkel en woningen op de hoek Korte Delft-Nieuwstraat, bouw van een openbare kleuterschool in de Stromenwijk, uitbreiding van de her vormde kleuterschool in de Stromen- wijk, wijziging van het stratenbeloop In de omgeving van de Schouwburg, en de bouw van 18 woningen in de Griffioen. Voorts zijn b. en w. van plan om de singels van een oppervlakte-behandeling met asfalt te voorzien. De verbetering van de hoek Veerseweg-Veersesingel kan eerst doorgang vinden als alle er bij betrokken panden eigendom van de gemeente zijn. Omdat er momenteel geen enkele zekerheid bestaat over de uitvoering van het hoekverbeteringsplan Langeviele-Pottenmarkt zullen b. en w. in de toekomst voorstellen om het hier voor verleende krediet in te trekken. Daar de fluoridering van het drink water het water is afkomstig van Oranjezon, Biggekerlce en Ossen- drecht een kwestie is, die drie wa terleidingmaatschappijen aangaat, kunnen b. en w. hierover nog geen definitieve mededelingen doen. Ver der wordt meegedeeld, dat de bruto winstmarges van het elektriciteits bedrijf zich in stijgende lijn bewegen. De exploitatie van het badhuis, die in eerste instantie sluitend geraamd werd, leverde weliswaar over 1961 een gering tekort op, maar bij vergelijking van de opbrengsten 1961 en 1962 wordt een verhoging van 1000 geconstateerd. Hoewel de kosten over 1962 nog niet bekend zijn. staat wel vast, dat ook dit jaar weer een tekort zal opleveren. PERSONEEL Voor uitbreiding van het politiekorps bestaat er momenteel kans op aan trekking van 1 man voor de admini stratie. Het aantal vacatures per 1 januari j.l. bedroeg 2. onder wie die van plaatsvervangend korpschef. De belangstelling voor de reservepolitie is gering. Mede hieraan is volgens b. en w. schuldig de vrij lage vergoe ding van 1 gulden per oefenavond. De personeelsvoorziening van ge meentewerken baart b. en w. voort durend zorgen. Dit is een vrij alge meen verschijnsel bij de technische diensten van de gemeenten. Getracht wordt de leemte zo goed mogelijk op te vullen, hoewel het verloop bij het personeel de continuïteit van de afdoening der zaken schaadt. Voorts wordt opgemerkt, dat een organisatie voor de plantsoenendienst in studie is. Ondanks de zeer gewaardeerde mede werking van leden van de zwemvereni ging Luotor et Emergo kunnen niet alle gegadigden voor zwemlessen geholpen worden. Er is, zo betoogt het college, een wachtlijst, van kinderen, die willen Ieren zwemmen. B. en w. voegen er nog aan toe, dat de tijdstippen, waarop de militairen zwemmen, voor kinderen te ito eg zijn. De vernieuwing van de Koningsbrut moei in de eerste plaats worden ge zien in het leader van de sanering, zo deelt het college mee. Bovendien moet bij de keuze van een nieuwe verkeersverbinding (vaste of weegbare brug of overkluizing) danig met de belangen van derden rekening worden gehouden, dat de definitieve plannen nog niet kunnen worden voorgelegd. Over een eventuele combinatie van de huisvesting van de kantoren van diverse FRANSE TANKER BIJ BATH AAN DE GROND Omstreeks één uur is maandagmiddag de Franse 12-825 brt metende wijn- tanker „Vulcain" op de rand van de plaat van Saeflïnge. in het Nauw van Bath aan de grond gelopen. Het schip, dat op weg was naar Antwerpen, ligt dwars van het wrak „Aidin". Uit Ant werpen voeren vyf sleepboten uit om de tanker hulp te verlenen. Ook de firma Muller uit Terncuzen zond een sleep boot. Rond middernacht zou getracht worden de tanker vlot tè trekken. Algemene contactdag P.J.G. in Middelburg De Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland houdt op zaterdag 26 januari a.s. in het City-theater te Middelburg een algemene contactdag. Tijdens deze bijeenkomst houden de heer E. Meilink uit Gramsbcrgen, voorzitter van de P.J.G. Overijsél, en de heer J, E. de Vrieze, adjunct-secretaris van het K.N.L.C. ten Den Haag een korte inlei ding over het jaarthema van de P.J.G.: „Onderwijs voor plattelandsjongeren nu". Tevens wordt een demonstratie square dancing en modern (stijl) dansen ge- geven door de „Landjugendgruppc raftstedt-Wanderup" uit Sleeswyk- Holstein. Op de markt beginnen om half negen 's morgens provinciale trekker- benendigheidswedstrijden. EXAMEN Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde. de heer F. E. C. Breda Vriesman te Terncuzen. Bij het onlangs gehouden onderzoek voor commies van 's rijksbelastingen zijn onder meer geslaagd, de heer P. C. Gorreman, werkzaam op de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Ter- neuzen en de heer M. Vercouteren. voorheen te Terneuzen. (Advertentie) echte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vrij en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS Middelburg Electro: Hartstochten rond de trapeze. 19.30 uur. 14 Jaar. Concert- en gehoorzaal: Concert Branants Orkest (soliste Janine Oacosta). 20 uur. Ver genoeging: Opening provinciale tentoon stelling vogelliethebbers. i».30 uur. Vlissingen Alhambra: Misdaad en lokaas. 20 uur. 14 laar. Luxor: Spartneus, 20 uur. 14 Jaar. Gors Grand: De gewelven der verschrik king. 20 uur. 18 Jaar. Prins van Oran je: Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen- bond, afd. N.- en Z.-Beveland. 14 uur. Bergen op Zoom Roxy: Brlgit op mannen jacht, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Degens, dolken en doodsgevaar, 20 uur, 14 laar. Terncuzen Luxor: 's Nachts kan van alles gebeuren, 20 uur, a.l. Hulst - Bioxcoopgebouw: Porgy en Bess, 20 uur, 14 Jaar. Sas van Gent Olymptatheater: Om 4 uur breekt de hel los. 20 uur, 14 jaar. Zierikzee Concertzaal: Exodus. 20 uur. t» Jaar. Tholen Hof van Holland: Jaarvergadering Bedrijfsstudlegroep Tholen en Slnt- Phllipsland. 14 uur. Slnt-Annalnnd Zaal Burggraaf: Gladiolen- voorlichtingsavond, 19.30 uur. MIDDELBURG Bezwaren hoger lesgeld Zeeuwse Muziekschool In hun antwoord op het afdelingsver- slag van de officieuze begrotingsverga- dering van Middelburg delen b. en de Zeeuwse hoofdstad aan de raad mee, dat zij meermalen met het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool van ge dachten gewisseld hebben over verho ging van de lesgelden in het algemeen. Hiertegen bestaan ernstige bezwa omdat de Zeeuwse Muziekschool toch reeds genoodzaakt is naar verhouding hoge lesgelden te vragen. Dit is, zo be togen b. en w., een gevolg van de geo grafische spreiding in Zeeland en gemis aan gespecialiseerde leraren. Naar Ie mening van het ooilege zal de positie •an de muziekschool eerst kunnen ver beteren als er hy de bevolking meer vraag komt naar vakbekwame leraren. Hoewel b. en w. menen, dat voor be paalde groepen van de bevolking hogere lesgelden geen bezwaar zullen zijn, heb ben zij bezwaren tegen progressie in de lesgelden, omdat de vaststelling van de tarieven dan zeer veel moeite zal kos ten. Het is nog de vraag, zo meent het college, of de muziekschool over de daar voor nodige gegevens zal kunnen be schikken. Pogingen, die b. en w. in het werk heb ben gesteld om tot een samenvoeging- te komen van de jeugdbibliotheek van de Z.V.U. en de openbare leeszaal en de bibliotheek hebben niet het gewenste resultaat gehad. „Wij menen niet betor te kunnen doen dan de ontwikkeling in de toekomst af te wachten", delen b. en w. mee. Mét enkele raadsleden zijn b. en w. van mening, dat de toestand van bepaalde muziekkorpsen inderdaad zo is. dat er alle aanleiding was te zoeken naar mo gelijkheden voor samenwerking, even tueel samensmelting. Uit verschillende besprekingen is b. en w. gebleken, dat b(j de besturen wel een zekere bereid heid tot samengaan aanwezig was, maar dat veel leden meestal om persoonlijke redenen niet voor een fusie voelden. Daarop zijn andere mogelijkheden In studie genomen, eventueel een gemeen schappelijk instrumentenfonds of een ge zamenlijk gebruik van de duurste instru menten. B. en w. hopen, dat dit t.z.t. resultaten zal afwerpen. De verlaging van de raming voor dé V.V.V.-subsidie heeft betrekking op een bijdrage van 345, dat V.V.V. aan de folkloristische commissie verstrekte voor de ringrijderij. Vanaf 1963 zal de ge meente dit subsidie rechtstreeks uitke ren aan de commissie, delen b. en w. mee. Aanwinsten prov. bibliotheek Keuze uit de aanwinsten over de maand december van de provinciale biblio theek te Middelburg: Algemene celleer; Antonissen, Die Afrikaanse letterkunde tot hede; Beek. Lsraël; Benthem Jut ting. Van. Groepswerk in de pastorale praktyk; Berendsen. Antiek in Neder land; Bertrangs, De bijbel over het ly- den: Böll, Als der Krieg ausbrach; Boon. Blauwbaardje in wonderland; Brulez, Diogeentjes; Cramer. Het on derzoek van het consumentengedrag; Cranston, Sartre; Dans en ballet; Die- penbrock. Brieven en documenten: Di- naux, Gegist bestek; Durrell, Bitter le mons; Firth. Sociale anthropologic; Ge organiseerde samenwerking tussen ge zin en school; Goldberg, Joyce; Gooyer De, Bybeltaal en moedertaal; Gransden, Forster; Grant, Twain; Gysen, Allengs geljjk dc spin; Hear me talkin' to ya; Humphreys, Melville; Jackson, Local government in England and Wales; Kalshoven, Benelux; Do klasselcraar; Klundcrt. Van de. Groei en inkomens verdeling; Korf, Nederlandse majolica: Kouwenaar, Het gebruik van woorden; Leavis. The common pursuit: Leavis, The great tradition; Lennart. Avon tuur; Lieftinck, Zuiver uw zilver; Lud- ig. Recent American novelists; Ma jo ck. Ontwerpen en verwerpen; Meeu- wesse, Martinus Nijhoff en de kerke lijke traditie; Mulisch. Quauhquauhtin- chan in den vreemde; Nette en onnette woorden; Nonymus, Amstordamse ga pers; Pasteur; Plato, verzameld werk, dl. 2; Pritchard, Archeologie en het oude testament; Rebelliau, Vauban; Richter, Bismarck; Scholten, De liquidi teit van de onderneming: Schoneveld, Salomo; Sibum, De bybel over licht; Spirituals; Statistiek der verkiezingen 1962; Teilhard de Chardin, Le groupe zoologique humain; Tussen ja en nee; Vinkenoog, Spiegelschrift-gebruiksly- riek; Vladar, Social planning and the problems of its application in Zeeland; vyf auteurs over hun uitgever; Watt. BRANDJE OP HERENGRACHT Zondagmiddag omstreeks tien over één moest de Middelburgse brandweer uit rukken voor een brandje, dat was ont staan in het pand Herengracht 24, be woond door J. P. Het vuur was ont staan, toen een potkacheltje te hard brandde en de vloer er onder oververhit raakte. De brandweerlieden waren het vuur spoedig meester, zodat er geen noemenswaardige schade ontstond. VLISSINGEN Vlissingse verkenners helpen mens en dier De twee Vlissingse zeeverkennersgroe- pen en de landverkenners in de Schelde- stad zijn gestart met hulpacties voor bejaarden en voor de vogels in nood. Door tussenkomst van wijkzusters en maatschappelijk werksters heeft men een lijst van bejaarden gekregen, die bij deze barre weersomstandigheden zich moeilijk buitenshuis kunnen bege ven en daarom hulp behoeven. Zaterdag heben de verkenners een groot aantal adressen bezocht, waar zij met bood schappen doen e.d. de helpende hand konden bieden. Andere verkenners hebben enkele balen oud brood ingezameld, dat zij met me dewerking van de Vlissingse politie op verschillende voederplaatsèn, o.a. bij de Keersluisbrug en aan do Vissershaven voor de hongerende vogels hebben uit gestrooid. Ook werden enkele in het ijs vastgevroren watervogels uit hun benarde postitie bevrijd en verzorgd. Bij aanhoudende vorst zullen deze ac ties in de komende weken worden voort gezet. Jaarvergadering C.H.-kiesvereniging Dezer dagen hield de Christelijk Histo rische Kiesvereniging te Vlissingen haar jaarvergadering In het verenigingsge bouw in de Noordstraat, onder voorzit terschap van de heer H. van Roofo'en Nadat secretaris en penningmeester hun rverslagen hadden uitgebracht, werd loten tot verhoging van de contribu- Hierna werd uitvoerig gesproken over de kandidaatstelling voor de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen, waarbij de opgemaakte groslijst werd besproken. De voorzitter stelde diverse gemeente- iroblemen, alsmede de gemeentebegro- ing aan de orde, waarop een geanimeer de discussie volgde. De opkomst was, ondanks het barre win terweer, bevredigend te noemen. Zelfs enige dames van de plaatselijke Chris telijk Historische Vrouwengroep, waren ter vergadering gekomen. Carnavalsfeest voor nieuwe sporthal Op 22 en 23 februari wordt, voor actie sporthal" in Vlissingen een car navalsfeest georganiseerd in het Con certgebouw te Vlissingen. Er werken orkesten mee. De vrijdagavond is vooral voor sportmensen, die de zondag daarop fit moeten zijn voor hun wed strijd, de zaterdagavond is voor ieder een toegankelijk. Er komt een raad van elf. een dnines- garde, alsmede een prins Carnaval, „ge- ïld" door een bekend sportman uit Vlissingen. Er komt schot in uitbreidingsplan Retranchement In de laatstgehouden raadsvergadering te Retranchement, tevens de eerste van dit jaar, drukte voorzitter J. A. Leen- houts er zijn spijt over uit dat het zie lental van de gemeente opnieuw ach teruit is gegaan. Hij hoopte dat de ge meente op zeer korte termy'n kan be schikken over een goedgekeurd uitbrei dingsplan voor de Zwinsector ïn ver band met de plannen voor woningbouw. Van G.S. was bericht binnengekomen dat de voorgestelde grondprijzen in de kom van de gemeente zijn goedgekeurd, zodat de betreffende gronden spoedig door de gemeente kunnen worden aan gekocht. Naar aanleiding van de begroting zei de voorzitter dat een voorzichtig finan cieel beleid geboden blijft. De heer Lau rel informeerde daarbij naar de post, uitgetrokken voor het muziekgezel schap; hij meende dat het aantal con certen wel wat aan de lage kant was. De begroting werd vastgesteld met op de gewone dienst 161.497,04 aan in komsten en uitgaven en een post on voorzien van 2536,08. Een nieuwe regeling werd vastgesteld voor het verlenen van een kolentoeslag aan minder draagkrachtigen. Deze toè^ slag zal worden 5 per week bij een in komen niet hoger dan 2553.20 per ge zin of 1786,20 voor alleenstaanden. Bij de rondvraag informeerde de heer Vercouteren naar de metingen in het uitbreidingsplan van de Zwinsector. De voorzitter kon meedelen dat het rapport openbare werken voor dit plan gereed is. Naar aanleiding van een vraag van de heer Kornelis over het lange uitblii- ven van de ophaaldienst voor huisvuil, kon de voorzitter zeggen dat na de en quête 36 gezinnen hebben verklaard te willen meewerken. 25 gezinnen stelden geen prijs op de dienst en van andere belanghebbenden kwam nog geen ant woord binnen. De heer Almekïnders merkte ten slotte op dat het bezwaarlijk is dat de jeugd van Retranchement geen eigen ijsbaan heeft. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: R. C. BraamZaneitl, z.: C. Hei boer— Schoe, z.\ C. M. Meyer—Harder, d.; E. Best—de Kuijper, d. en z.; W. M. van Fellus -Corbijn. d.: J. H. HoutermanFrancke, d.; F. A. Pattianakottavan Room, d.: C. M. WallenburgGilesse, z.: E. TanlwelNa- 1W, z.: G. HoekRoose, d. Ondertrouwd: G. de Beer, 26 J. en V. G. van Leverlnk, 25 j.; C. Franse, 24 j. en F. M. van Hoepen, 17 J.: R. A. Mol, 20 j. en C. Wonder- gem, 19 j.; W. D. J. Beukert, 26 j. en C. H. Poerstamper, 22 j. Getrouwd: P. A. de Kam, 50 j. en A. J. Boot, 48 j. Overleden: R. Tetenburg, 57 j. e. v. E. Blok- poel; W. Zwigtman, 75 j.; P. van den Berge. 89 j. wed van H. N. J. de Nooijer: C. Moens, 72 j.: J. C. Frauenfelder, 84 j. e. v. A. van der Werf. OOST- EN WEST-SOUBURG Bevallen: P. E. Brons—van Varik, d.: A. Ver meulen—de Jonge, d.: H. de Wit—Stempher. z.: C. E. LouwerseAlbrecht, d.; C. A. Kui persvan IJsseldijk, z. R. M. M. van Damme de Vree, d.: H. C. J. BarentsenVreeke, z.; J. L. F. van IwaardenPrevo, z. Ondertrouwd: J. de Nooijer. 27 J. en N. Ep- ker. 22 j. Getrouwd: T. Wierma. 20 j en P. Acda. 19 j. J. P. van Belle, 25 3. en J. C. de Meijer, 20 j. Overleden: N. Dellebeke, 69 j.; H. J. Klein- jan. wed. van J. Crucq; A. Seheele. 66 j. e. v. C. Dieleman: N. Dijkshoorn, 73 Bevallen: J. Schaatswedstrijden l.t.s. Dezer dagen organiseerde de gemeente lijke technische school voor haar leer lingen wedstrijden op de schaats. Deze wedstrijden werden gehouden op de ijs baan aan de Nieuwe Vlissingse weg. De uitslagen waren als volgt: korte baan 12-13 jarigen: 1 Schikker; 2 Bruinooge: 3 v. d. Eerg. 14-15 jarigen; 1 Izeboud; 2 Franse: 3 v. Dijk. 16 jaar en ouder: 1 Sorgedrager; 2 Anthonissen; 3 Cijsouw. Groep A 500 m: 1 Bruinooge: 2 De Kra ker; 3 v. Ruiten. 1000 m; 1 De Hamer; 2 Jobse: 3 Geijs. Groep B 750 m: 1 Mastenbroek; 2 Flïp- se; 3 Brul. 1500 m: 1 v. Dijk; 2 Izeboud; 3 Jasperse. Groep C 1000 m: 1 v. Gelder; 2 Castel; 3 Sorgedrager. 2000 m: 1 Kersten; 2 v. Gelder; 3 Swart. Voorts werden op de Tankgracht prïk- sleewedstrijden gehouden waarbij volgende resultaten werden behaald: 12-13 jarigen groep A: 1 Eekman; Pruijssers; 3 Bakker. Groep B: 1 Dïnge- manse; 2 Koster; 3 Borgs. 14-15 jarigen groep A: 1 Geleijn; 2 Moreauw; 3 Meur. Groep B: 1 De Lima; 2 v. Broekhoven; 3 Siereveld. 16 jaaren ouder: 1 Marïnis- se; 2 Scharloo. O.- EN W.-SOUBURG „Vlijt en Volharding" gaf uitvoering De Souburgse muziekvereniging „Vlijt en Volharding" hoeft zaterdagavond in „De Zwaan" te Souburg voor een tal- rijk publiek een geslaagde uitvoering- gegeven. Voor de pauze speelde eerst het jeugd- lcorps van „Vlijt en Volharding" een viertal nummers. Daarna was het de beurt aan het „gro te" korps. Met nummers als Mare der Medici, Cavalerie Légère en de Bos tonmars wisten de muzikanten het pu bliek aangenaam bezig te houden. Het Middelburgse cabaret „Wim de Graaf" trad na de pauze op met een pragramma onder de titel „Muur bloempjes". Ook dit viel bij de toe schouwers byzonder in de smaak. Na afloop was er een bal met muziek van Baby den Toonder. Voorzitter J. de Pagter deelde mee, dat het grote pinksterconcours van de Bond van Zeeuwse harmonie- en fan faregezelschappen in Souburg zal wor den gehouden. Aan dit concours nemen naar schatting 30 korpsen deel. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 149G. Vette koelen en ossen 1115. Varkens 381. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) (ïn cents per kg.) Vette koeien 260—290 235—260 215—235 Varkens levend gewicht 190 188 185 Vette koelen aanvoer korter, handel vlotter, prijzen even stijver. Varkens (levend gew.) aanvoer kleiner, handel kalm. prijzen hoger, slachtzeugen f 1,50 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, doorsneekwaliteit 17 pet. vocht tot 1 84,00, franco per auto. zomergeret tot t 28.50, haver tot f 26.75. rogge tot f 20,00, groene erwten f 47.0055,00, schokkers f 50.00—69,00, bruine bonen, boerenschoon tot f 125,00. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Andijvie 1.061,24, Rode kool 2215, Gele kool 2411. Groene kool 10—17. Spruiten ge schoond 1,181,36, IA 74—1,08. llA GG—76. IB 74—86, IIB 40—19, ID 1,02—1,08 p kg. Selderij 16—2$ p. bos. Grote Peen 18—27, Uien 22—37. Uien geschild 15—20. Witlof IA 92—1.12, IIA 70—1,02, IB 91—95, HB 67—85, Goudrei netten IA 60—74. IB 58—67. IC 51—57. Gieser Wilde man IA 65—74, IB 51—59, IC 39—49 per kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 21 Januari, Witte kool 1539. Rode kool 49—57. Sav. kool 46—56. Spruiten 52—207. Witlof 63—107. Kroten 22. Burgemeester in nieuwjaarsrede Ruime subsidie voor Groene Kruis De aankoop van grond voor de bouw van zestig woningen voor de N.V. Scheldestad, bestemd voor werknemers van „De Schelde", op grondgebied van Nieuw- en St.-Joosland, noemde burge meester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck de voor Nieuw- en St.-Joos land belangrijkste gebeurtenis van het afgelopen jaar. „Dit hebben we nod' zo verklaarde hij in zijn nieuwjaarsri „dit Iran de gemeente belangryk veran deren, het zielental zal er door stijgen". Ook stond de voorzitter enige tijd stil bij de plannen voor gemeentelijke herindeling van Walcheren, die naar hij zei helaas in 1962 nog niet we"rd uitgevoerd. Daar volgens de grond wetswijziging de kamerleden om streeks half april op reces gaan, aldus burgemeester Van Randwijck, ziet het er niet naar uit dat de her indeling nog dit jaar in de Kamers zal komen. Hij sprak er overigens zQn voldoening over uit dat Nieuw en St.-Joosland zijn zelfstandigheid zal bewaren, hij hoopte dat dit dan ook in alle opzichten een echte zelf standigheid zal zijn. Het oudste raadslid, de heer Jb. Knuijt, dankte de voorzitter voor zijn rede. Hij Lange tijd stonden de raadsleden stil bij het voorstel van b. en w. het Groene Kruis ter plaatse een subsidie van 60 ifocent der betaalde contributies toe te :ennen. De heer C. van Nimwegen be pleitte een subsidie tot ƒ3000. De heer Joh: Lukasse bleek nog verder te willen gaan, namelijk één die het gehele nadelig slot van de kruisvereni ging zal elimineren, dit vanwege de omstandigheid dat velen niet buiten de wijkzuster kunnen. Burgemeester Van Randwijck verklaarde nadrukkelijk dat de gemeente geen sluitpost voor de ver enigingen behoeft te zijn. Doch toen het voorstel Lukasse in stemming kwam bleken vier van de zeven raadsleden er hun voorkeur aan te geven. I-Iet kleedlokaal bij de sportvelden verg de ook veel discussie. Hoewel enige raadsleden bezwaren hadden tegen de uitvoering ging men toch met het inge diende akkoord. De raad werkte zich in vlot tempo door de overige voorstellen heen. Aangeno- Opheffing zelfstandigheid Argumenten minister zwak en met elkaar strijdig" Dc raad van Meliskerke heeft zich in de maandagmiddag gehouden vergade ring voorbereid op de „hearing", die de •aste commissie van binnenlandse zaken an de Tweede Kamer zal houden over het ontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van Walcheren. De raads leden waren over het algemeen van me ning, dat het onderhoud weinig zal uit halen en dat het slechts voor de vorm wordt toegestaan. Niettemin gaven alle leden te kennen, de heren W. de Buck (a.r.) en A. Provoost (s.g.p.) onder voorbehoud, by de „hearing" voor Me liskerke, Aagtekerke en Grijpskerke vrijdagavond a.s. van 22 tot 22.30 uur aanwezig te willen zijn. Tijdens het onderhoud zal burgemeester Het Strandcomité van de R.-K. Kerken In Nederland heeft op het ogenblik de mogelijkheden ïn studie om in Re- nesse te konten tot de vestiging van een kapel. Vooruitlopend daarop wil men een poging ondernemen om het komende zomerseizoen reeds een tent naar de Schouwse duindorp tc diri geren, waarin erediensten gehouden kunnen worden. Voorwaarde daar voor Is evenwel, dat de tent van Vrouwenpolder vrijkomt zodra daar andere voorzieningen zullen zjjn ge troffen. De plannen zijn nog in een stadium van voorbereiding. De Zie- rikzecse parochie, die ook met de verzorging van de kapel In Haam stede Is belast, heeft <fe verdere uit werking van het plan in een kort ge leden gehouden vergadering overge dragen aan het dagelijks bestuur - het Strandcomité. In april a.s. zal weer een vergadering worden gehouden, waarin dit onder werp opnieuw aan de orde komt. Om in de zomermaanden de grote stroom van kerkgangers op vakantie ïn de Westhoek van Schouwen te kunnen verwerken, is naast de huidige mo dern ingerichte kapel even buiten de kom van Haamstede het gebouw in Renesse dringend gewenst. In het topseizoen van de vakanties wordt de Haamsteedse r.-k. kapel soms per zondag door 3500 kerkgangers betre den. Het is daar dan ook niet moge lijk het parkeerprobleem afdoende le regelen. De bermen van de provin ciale weg naar Serooskerke staan op de uren van de diensten vol auto's. Bovendien is de afstand tussen Re- nesse-Scharendijke en Haamstede nog vry aanzienlyk, zodat om meer dan een reden voorzieningen in Re nesse vereist zijn. G. A. A. Adelaar naar voren brengen, dat de raad unaniem van oordeel is. dat de argumenten, die de minister voor opheffing van de zelfstandigheid van Meliskerke aanvoert, bijzonder zwak en met elkaar strijdig zijn. Verder zal de burgemeester te berde brengen, dat indien toch tot opheffing wordt besloten vier van de raadsleden van mening zijn dat ook Serooskerke tot de nieuwe gemeente Mariekerke moet behoren en dat drie raadsleden van gedachten zijn, dat Serooskerke er buiten moet vallen. Als derde punt zal burgemeester Ade laar aansnyden, dat de gehele raad op het standpunt staat, dat bij de herinde ling het buurtschap Krommenhoeke bij Mariekerke moet worden gevoegd en dat de noordgrens van de nieuwe ge meente door de waterloop ten noorden van de Hoge Duvekotseweg moet ko men. Indien bij het onderhoud de tyd het dan nog toelaat voor elke ge meente zijn 10 minuten uitgetrokken zal nog onder de aandacht van de com missieleden worden gebracht, dat van het financiële voordeel, die een samen voeging van gemeenten volgens de mi nister zou opleveren, huns inziens geen sprake is. In de vergadering van maandagmiddag zei de heer J. Koene (c.h.), dat de nieuwe gemeente zo groot mogelijk moet zijn. „Als het maar even kan moe ten er 11 raadsleden komen, omdat dan de bestuurskracht groter is", was dit raadslid van mening. De heer De Buck was hel wat de omvang van de nieuwe jemeente betreft roerend met het c.h.- raadsliö eens. „De minister heeft laten doorschemeren, dat Aagtekerke niet bij de middengemeente behoeft te worden gevoegd. Ik zou er echter de nadruk op willen leggen, dat deze gemeente er wel bij hoort", aldus de heer De Buck. Burgemeester Adelaar had bij de aan vang van de vergadering in zyn nieuw jaarsrede gezegd, dat de nieuwe finan ciële verhoudingswet de financiële mo gelijkheden van de gemeente zeer be perkt. „De ontwikkeling van Meliskerke wordt sterk afgeremd. Voor de derde achtereenvolgende maal zijn ons geen woningen toegewezen", aldus de burge meester. Hij zei verder, dat als men de leefbaarheid van het platteland wil ver beteren, men moet zorgen, dat er nieuwe woningen komen. De heer De Buck, be antwoordde de toespraak van de bur gemeester. In de rondvraag betuigde de heer De Buck zjjn dank voor dc grote eensge zindheid waarmee in Meliskerke het sneeuwruimen is ter hand genomen. men werd onder meer een voorstel tot de bouw van een postkantoor met kleed lokaaltje. Voor de behandeling van de punten wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak en vertegenwoordiging van de gemeen te bij het gehoor van de vaste commissie van binnenlandse zaken aanstaande za terdag, in verband met de herindeling Walcheren, ging de raad in besloten zit ting over. De kolentoeslag werd in ver band met de barre weersomstandig heden verhoogd tot 50 per geval. DOMBURG SCHAATSWEDSTRIJDEN De y'sclub „Domburg" had zaterdag op haar bij het sportterrein gelegen ijs baan voor de leden verschillende wed strijden georganiseerd. De kampioens- rit over 750 m werd gewonnen door C. Vreeke Wz. in 1 min. 38.4 sec. Hij kwam in het bezit van de wisselbeker. Hierom was voor het laatst gereden in 1956. Toen was winnaar de heer A. v. de Berge, onderwijzer aan de o. 1. school. Deze was vanuit zijn tegenwoor dige woonplaats Ochten overgekomen om de beker te verdedigen maar moest VEILING GOES. 21 januari. Groenten. Per kg: Witlof Al 77—91, A2 80. BI 89, B2 74, alw. 33—60. Spruiten A2 87—98. afw. 23—71. Koolrapen 8. Groene sav. kool A2 34, afw 810. Gele sav. kool afw. 16. Uien 2 26. afw. 13, stek 10—13. Peen BI 23—32. Knolselderij' 1 40. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: bintje f 17,0018,20; Kleiaardap pelen 35 mm opwaarts: bintje t 16.50—18,00; Voeraardappelen f 4.00—5.50; export geen no tering, binnenland kalme stemming. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden, vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM. 21 Januari. Waterroot vlas: lage soorten van 1.65 tot 1,75, middensoorten van 1.80 tot 1.90, best vlas van 1.95 tot 2,15. Dauwroot vlas: van 1.50 tot 1.85. Breekvlas: van 1.00 tot 1.60. afhankelijk van kwaliteit en be werking. Gezwingelde lokken: van 0.75 tot 1.10. Daar de helft van de In bedrijf zijnde tur bines niet draait, was de produktie van waterrootvlaslïnt in de afgelopen week matig en bleef beneden peil van vorige jaren. Aangeboden partijen bestonden uit goede middensoorten en lagere kwaliteiten waar oor ook van koperszijde de meeste belang stelling was. om nagenoeg alle aangeboden partijen op te nemen. De prijzen konden zich goed handhaven. De vraag naar dauwroot vlas blijft voldoen de om het aanbod iedere week op te nemen, prijzen volgens notering. Breekvlas wordt weinig geproduceerd, hel geringe aanbod wordt graag afgenomen met vraag voor alle kwaliteiten. Gezwingelde lokken worden regelmatig verkocht, de produktie blijft gering. met de 3e plaats genoegen nemen, 2e werd de heer Suurmond in 1 min. 40.1 sec., 3e A. v. d. Berge 1.42.9, 4. P. Hui- brechtse 1.44.2, 5e N. v. Keulen 1.48.1. 6. W. Vreeke Wz. 1.53.7, 7. A. Riemens 1.54.4, 8. F. Maljaars 1.54.7, 9. I. Bom- meljé 1.56.2, 10- C. Vreeke Joh.z. 2.59.-. Bij de afvalrit over 500 m voor jongens van 12 tot 15 jaar werd J. Passenier Jac.z. le en W. Maranus Az. 2e. Een afvalrit over 1000 m bracht C. Kodde als winnaar en P. Huibrechtse als 2e. Van de afvalrit voor dames over 500 m werd de 12-jarige Ineke Vreeke win nares; mej. E. Maranus bereikte de 2e plaats. Burgemeester W. J. E. Crom- melln reikte na afloop op de baan de prijzen uit. ZOUTELANDE Geslaagde uitvoering van de C.J.V. Zaterdagavond heeft de afdeling Zoute- lande van het Christelijk Jongeren Ver bond een goed geslaagde uitvoering ge geven in het verenigingsgebouw „Mid dendorp". Na een welkomstwoord van de voorzitter, Maurits Schoenmaker, werd een gevarieerd programma afge werkt, waaraan ook de meisjesvereni ging van Knop tot Bloem, onder leiding van mevrouw E. Melis-de Visser, mede werking verleende. Hoofdschotel van de avond vormde het toneelspel in vijf be drijven getiteld „Hoger dan onze We gen" onder regie van Kees van Dulle- men. Het ere-lid, mejuffrouw A. Samuel- sloot deze zeer geslaagde uitvoering. MOEILIJK JAAR VOOR ONTWIKKELING Somber relaas in afdeling Verenigde Bijenteelt Voor de honingopbrengst op Schouwen- Duiveland is 1962 een jaar van minimale betekenis geweest. Voor vele laden van de eilandelyke afdeling van de Ver eniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland werd het zelfs het slechtste jaar, dat zij ooit meemaakten. Deze sombere conclusie trok zaterdagmiddag in Zierikzee secretaris J. Fluijt in zyn jaarverslag voor de algemene vergade ring in „Concordia". Kou, vocht, en veel wind hebben de voorjaarsontwikkeling onder de bijenvolken lang tegenge werkt. Over het algemeen genomen raakte inen enkele maanden achterop bij de ontwikkeling in een normaal jaar. De dracht was van geringe Impor tantie. Alleen het koolzaad maakte hierop een uitzondering. Enkele le den haalden daaruit zelfs meer ho ning dan in andere jaren, maar op de totaalopbrengst had dat geen in vloed. Bovendien hebben verschillen de leden in de Westhoek van het eiland last van de spuitschade ge had. De afdeling telt thans 42 leden. Aan accijnsvrije suiker zette de ver eniging in 1962 een totaal van 1708 kilogram om. Dat is 172 kilogram minder dan het voorgaande jaar. Evenals in andere jaren werden de im kersartikelen weer gezamenlijk besteld, tot een totaalbedrag van 540.05. De korting daaruit verkregen werd gebruikt voor ae inrichting van een bescheiden depot in Zierikzee. In Nieuwerkerk en in Zierikzee kreeg de afdeling de beschik king over een perceeltje grond, waar de leden hun bijenkassen kunnen plaatsen. In de komende zomer zal weer een tweedaagse excursie op het eiland worden georganiseerd. Onder leiding van de rijksbijenteeltconsulent ir. J. Mi mers zal een middagtocht door de West hoek worden ondernomen. De volgende dag gaat het naar Duiveland en aan sluitend zal in Zierikzee de zomerver gadering worden gehouden. Vanuit de afdeling zal het initiatief worden geno men om jeugdleden te werven. Heeft Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken 19-1: Esso Goteborg red, Karl van Hull, Otto van Rotterdam. Este van Antwerpen. Aquity van Antwerpen. C. Herup van Terneuzen. Falco van Terncu zen. Klaus Oldendorff van Terneuzen, Sie- benburgen van Antwerpen, Zephyr van Swansea. Lea van Terneuzen, Ernst de Buhr Antwerpen, Greenfinch van Antwerpen. Juno van Abo. Setas van Portsmouth. Adreo Kopenhagen. Enid van Brevik. Antje Oltmann van Antwerpen, Idaiith van Ant werpen. Stella Rnsk van Antwerpen. 21-1: Sinonskerk van Bremen. Aecturus van rede. Vlissingen vertrokken 19-1: Delfsborg naar Terneuzen. Bookelnborg naar Antwerpen. 20- 1: Esso Goteborg naar Antwerpen, Klaus Ol dendorff naar rede. Pandora naar Terneuzen. Sparta naar Terneuzen. Otta naar Rotterdam. Oosterburgh naar Rotterdam. Delta naar Per nis. Parvati Jayanti naar India. Eckhardi New Haven. Enid naar St. Cruz. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 19-1: Koh I Noor naar Hull van Gent. Lindesin gel naar Rotterdam, Hoop van Belfast. John M naar Rotterdam. Artemis naar Rotterdam. Bawean naar Amsterdam, Superior Produ- aaur Rotterdam. Kinderdijk naar Rotter dam, Bloemgracht naar Helsinki. David naar zee. Lifana naar zee. Nusakan naar Rotter dam van Terneuzen. 20-1: Mare Altum naar Amsterdam van Terneuzen. Jato naar Rot terdam van Terneuzen. Westland Producer naar Rotterdam, Goote naar Rotterdam. Hoe Vinccs naar Londen, Mercurius H naar Rot terdam. Vanda naar Sea. Rubato naar Sea, Orient naar Belfast, Lauriersgracht naar Abo, Seabreeze naar Londen, Paul Westers Belfast. men een aantal jongeren geanimeerd, dan zal het mogelyk zijn voorlichting over theorie en praktijk van de bijenteelt te geven. In onderling overleg werd besloten om de leveringstijdprijs voor de honing aan particulieren vast te stellen op onge veer 1,50 per pond. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren C. O. J. Hendrikse en J. van de Velde in hun functies herbenoemd. De algemene vergadering van de Ver eniging in Utrecht zal ook door een ver tegenwoordiger van de Schouwse afde ling worden bijgewoond. In het finan cieel verslag werd melding gemaakt van een batig saldo. De bazaar, die men zich aanvankelijk voornam te organiseren, zal niet doorgaan. Wel zal de afdeling in november aanstaande een propagan dafilmavond beleggen. Nagekomen advertenties Te Kapelle overleed plotseling onze gelief de zuster, schoonzus ter, tante en behuwd- tante, SLAATJE POLDERMAN, echtgenote van L. Willeboer, in de ouderdom van ruim 70 jaar. Middelburg: M. Polderman. Haarlem: C Polderman- Papenhuijzen, Neven en nichten. Middelburg, 20 januari 1963. Heden overleed, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, in het ziekenhuis te Oost burg. onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster en behuwdzuster en tante •JACOBA CLAZ1NA STURM, weduwe van •Jacobus Jan Schilleman, op de leeftijd van ruim 80 jaar- Waterlandkerkje: J. J. Schilleman- C. M. Schilleman- Lusieer en kinderen. Llzendijke: M. J. Bruijnooge- Schilleman. W. J. Bruijnooge en kinderen. Fam. Schilleman. Fam. Sturm. Waterlandkerkje. 21 januari 1963. Begrafenis zal plaats vinden donderdag 24 januari, des namid dags om 3 uur, op de alg. begraafplaats te Waterlandkerkje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7