M1ISII SMUK Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding! Holle Pinkel en de ridder - roem" Economie van V.S. op „beslissend moment" MEESTERTITEL VOOR HAN TAN Leger van Rally Monte Carlo gedund Waarom u zo krachtig rijdt op Caltex benzine: met Methyl n PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 JANUARI 1963 KENNEDY IN ECONOMISCHE BOODSCHAP: Krachtig pleidooi voor verlaging van belastingen President Kennedy heeft in zijn jaarlijkse economische boodschap, die hij gisteren aan het congres voorlegde, verklaard dat alleen een grote belastingverlaging voor spoed en voldoende economische groei van het land kan verzekeren. De Amerikaanse economie is goed, maar niet goed genoeg en zij „staat thans ge balanceerd op een beslissend moment". De president deed een krachtig beroep op het congres zijn voorstel gedaan in zijn boodschap over de stand van za ken in de unie voor een netto belas tingverlaging van tien miljard dollar in de komende drie jaar te aanvaarden. Hij kantte zich tegen het standpunt in sommige congreskringen dat een voort durend werken met een begrotingstekort het land naar de ondergang zou leiden. Hij verklaarde dat vermindering van de belastingen de beste manier is om de inkomsten te vergroten. (In de vorige week donderdag ingediende nieuwe be groting werd het federale tekort op on geveer twaalf miljard dollar geschat). Kalmte „Wij benaderen de kwestie van de be lastingherziening niet in een sfeer van haast en paniek, teweeggebracht door economische teruggang of de pressie, maar in een periode van be trekkelijke kalmte", aldus de presi dent, die eraan toevoegde .dat er geen tijd te verliezen is indien „wij de ge zonde gloed van dynamische voor spoed van de Amerikaanse economie willen herstellen". In de economische boodschap wordt ge sproken over opmerkelijke winstpunten in 1962 maar ook over verloren kansen. „Geen enkel land, het minst het onze, kan rustig blijven tegenover ontwikke lingen als de volgende", aldus de presi dent, die noemt: Reinier Paping gratis 2 jaar rijden op ijsbaan Reinier Paping, ongetwijfeld Neder lands meest besproken sportman van de laatste dagen, heeft maandagmiddag van de commissaris van de koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, een zilveren siga rettendoos met inscriptie ontvangen, alsmede een abonnement voor twee jaar voor de Deventer kunstijsbaan. Na deze huldiging vertelde Paping nog eens uitvoerig over zijn wederwaardig heden in de elfstedentocht. KERKNIEUWS DS. A. MULDER 70 JAAR Vandaag dinsdag wordt ds. Abr. Mulder te Dordrecht, emeritus predi kant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, 70 jaar. Ds. Mulder werd in 1893 te 's-Graven- hage geboren. Hij was eerst enige ja ren werkzaam bij het onderwijs en aan het rijksarchief in Zeeland. Op 21 au gustus 1932 werd hij door ds. J- Koeke- bakker uit Middelburg ingeleid als pre dikant van de doopsgezinde gemeente van Aardenburg. Op 5 januari 1941 ver wisselde ds. Mulder deze gemeente met die van Giethoorn, vanwaar hij op 20 oktober 1946 naar die van Dordrecht vertrok. Op vijfenzestigjarige leeftijd werd hem emeritaat verleend, op 1 fe bruari 1958. In al zijn drie gemeenten was hem ook opgedragen de geestelijke verzorging van de doopsgezinden in de verstrooiing. Zo behoorde te Aardenburg tot zijn ambtsgebiedZeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Tholen. In 1939 was ds. Mulder ongeveer vijf maanden leider van het protestantse vluchtelingenkamp voor Duitsers en Oostenrijkers van joodse afkomst te Schoorl en naderhand te Elspeet en te Sluis. In de oorlog nam ds- Mulder ac tief deel aan het verzet en hij deed toen veel voor ondergedoken joden. Hij was onder meer secretaris van de Zeeuwse ring van doopsgezinde gemeen ten. In 1952 werd hij benoemd tot voor zitter van de commissie tot de archie ven van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Van zijn hand verschenen enige publi- katies. Als wetenschappelijk ambte naar van het rijksarchief in Zeeland pu bliceerde hij in 1925 „Retroacta van de burgerlijke stand in Zeeland; in het Historisch Economisch Archief: „lijst van de hoogstaangeslagenen te Middel burg in 1811"; in het Nederlands ar chief voor kerkgeschiedenis: „Prefec tuur en Kerk in Zeeland"; in doopsge zinde jaarboekjes: „de oudste bewaard gebleven brieven van de doopsgezinde gemeente van Middelburg"; een artikel over Voordopers Doperdom en een nieuwe vertaling met toelichting van Menno's „Uutganc uut het Pausdom". Verder beschreef hij de archieven van vier doopsgezinde gemeenten in Zee land en de archieven van de hervormde gemeente van Groede en van die van Wemeldinge. In 1924 werd ds. Mulder benoemd tot lid van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen. Jg K W Ds. A. W. Drechsler te Vlissingen zal zondagmiddag 27 januari om vijf uur afscheid nemen van de Christelijke Ge reformeerde Kerk te Vlissingen. Op 6 februari wordt hij in de Nebokerk aan de Rhijnvis Feithlaan te Den Haag be vestigd door zijn schoonvader, ds. J. Rebel uit I.utten en doet hij zijn intree als predikant van de Christelijke Ge reformeerde Kerk van 's-Gravenhage- Zuid. Ds. Drechsler werd 30 juni 1930 te Am sterdam geboren. Op 2 juni 1953 werd hij door ds. J. Rebel bevestigd als pre dikant te Amsterdam-Noord. Op 16 no vember 1958 verwisselde ds, Drechsler deze kerk met die van Vlissingen. waar hij ook weer door zijn schoonvader werd bevestigd. Te Vlissingen was hij in de classis Mid delburg examinator liturgiek en depu- taat voor de geestelijke verzorging van de militairen. In 1962 werd hij afge vaardigd naar de particuliere synode van het zuiden. een aanzienlijke daling van de werk loosheid maar vier miljoen Amerika nen hebben nog geen werk, het bruto nationale produkt heeft eer nieuw jaarrecord van 562 miljard dollar in 1962 bereikt, maar tussen de dertig en veertigmiljard dollar aan bruikbare produktiecapaciteit ligt braak wegens een gemis aan voldoende markten en stimulansen, Groei de economische .groei bedroeg in de V.S. sedert 1955 gemiddeld slechts 2.7 pet per jaar, tegen percentages tot zes pet van West-Europa, Lonen en salarissen waren sinds het dieptepunt van de recessie in 1961 ge stegen met 28 miljard dollar, vrijwel zonder uitholling door hogere pryzen de inkomsten zouden echter gemakkelijk met nog twintig miljard dollar omhoog kunnen gaan, met behoud van een rede lijk volledige werkgelegenheid. Hoogoventoernooi Ook Van den Berg dicht bij meestertitel Han Lïong Tan kwam handen tekort. De Nederlandse schaakkampioen van Indonesische nationaliteit stond maan dag in het middelpunt van de belang stelling tijdens de twaalfde ronde van het hoogovenschaaktoernooi. Met vaste hand had hij tegen de Belg O Kelly remise geschoven, waardoor zijn totaal op 6 Zi punt was gekomen, voldoende om voor de internationale meestertitel in aanmerking te komen. Ook met Van den Berg's meesteraspi- raties zit het overigens wel goed. Door een overwinning op Langeweg, kwam zijn totaal op zes punten met nog twee gunstig staande hangpartijen in reser ve. Als dat zo doorgaat finisht de Ne derlander nog als grootmeester... De uitslagen van ae partijen uit de 12e ronde van de grootmeestergroep in het Hoogovenschaaktoernooi, luiden: Tan (Ind.)—O Kelly (Belg) Donner (Ned.)Pirc (Z.S1.) 10, Bronstein (Rusl.)Ivkov (Z.-Sl.) Vs Vs, v. d. Berg (Ned.)Langeweg (Ned.) 10„ Robatsch (Oostenr.)Averbach (Rusl.) y2. Van Scheltinga (Ned.) Milic (Z.-Sl.) afgebroken in goede stelling voor Van Scheltinga, Matano- vic (Z.-Sl.)Parma (Z.-Sl.) Pilnik (Arg.)Stahlberg (Zweden) 1 0, Trifunovic (Z.-Sl.)Gereben (Isr.) vè—y2. L Parma 9 pnt; 2 en 3 Ivkov en Don ner beiden 8 pnt; 4 en 5 Matanovie en Bronstein beiden TVs pnt, 6. Pilnik 7 pnt, 7. Tan 6% pnt, 8. v. d. Berg 6 en 2 afgebroken, 9. Overbach 6 en 1, 10. Robatsch 6 pnt, 11. Stahlberg 5% en 1, 12 en 13 O Kelly en Trifunovic 5Vz pnt, 14. Milic 4 en 2 afgebroken. 15. Lange weg 4 pnt, 16. Van Scheltinga 3% en 2, 17. Pirc 3, 18. Gereben 1%. Damesgroep 5e ronde: Timmer (Ned.)Heemskerk (Ned.) 0L Gombas (Hong.)-Nikolau (Roem) afgebroken, Ljiljak (Z.-Sl:)—Bacic (Z.-Sl.) 1—0, Van Wieringen (N.)— Jovanovic (Z.-Sl.) 0—1, Gaprindashvi- li (Rusl.)Vreeken (Ned.) afgebro ken. - 1 en 2 Gaprindashvili en Jóvanbvic 4 pnt en 1 afgebroken, 3. Nikolau 3 en 1 afgebroken. 4. Heemskerk 3 pnt, 5. Ljiljak 2Va pnt, Vreeken lVe .en 1 afge broken, 7. Timmer 1% pnt, 8 Gombas en 3, 9. Bacic en 1 afgebroken. 10. Van Wieringen pnt. Ook in de nacht van zondag op maan dag en in de loop van maandag hebben de weersomstandigheden in West Euro- Ka hun tol geëist in de Rallye van lonte Carlo. Al spreken dë officiële cijfers uit Monte Carlo van uitvallers- aantallen rond de 80, de man in de straat weet te vertellen, dat al zeker 130 equipes de strijd hebben gestaakt. Nu reeds bekend is dat de Nederlanders gestart uit Frankfort, namelijk Jos en Hans Baars en Anton van der Meyden en Cools en die uit Monte Carlo, Maus GatsonidesRupert en Ru DeeKlein zijn uitgevallen, zitten er nog zeven Ne derlandse equipes in de marathonrace. Van de uit Warschau gestarte ploeg Rob GorrisRoel de Man is bekendge maakt, dat zij een grote achterstand hebben opgelopen. Gisteravond was bekend, dat de 75 Stockholm gedecimeerd is tot 68 tot Chaumont. 48 uit Glasgow zijn er van de 59 aangekomen in Colmar. In de zelfde plaats kwamen er 10 van de 32 die Monte Carlo als startplaats hadden gekozen, waarvan alleen Livernet en arli strafpuntloos zijn. De overigen hebben een achterstand van 6 tot 40 minuten. In Colmar kwamen tot nu toe vier rijders door uit Frankfort en in Gerardmer telde de controlepost vijf wagens uit Lissabon. Degenen uit War schau waren met zijn tienen over toen zij in Chaumont arriveerden. De beste kansen voor de coupe des dames zijn er voor het Zweedse team Evy Rosquis en Ursula Wirth, nu de Engelse Pat Moss, in verband met een motorstoring uitviel en daarna naar Genève reisde. RAAD VAN BIJSTAND TREEDT AF Binnen het vastgoedbeleggingsfonds Immofund in Rotterdam is een conflict ontstaan, welke een aftreden van de raad van bijstand tot gevolg zal heb ben. Dat gebeurt in een buitengewone vergadering van participanten, die op 4 februari in het Groothandelsgebouw wordt gehouden. De achtergrond is een verschil van in zicht tussen de raad van bijstand mr. F. C. Kleyn, directeur van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V., E. F. Groosman, architect in Rot terdam, en notaris P. C. Kooyman uit Rotterdam en de beheerders over het beleid, dat naar de mening van de raad van bijstand een vermenging in houdt van kwaliteiten van de beneer- der (de N.V. Beheer- en Beleggings maatschappij Immofund, Rotterdam) en de Trustee (N.V. Trustkantoor van het vastgoedbeleggingsfonds Immofund, Rotterdam). Wiardi Beekman Stichting: „Woningbouw tot 100.000 huizen per jaar opvoeren" De woningbouw zal in de komende zes jaar tot 100.000 huizen per jaar moeten worden opgevoerd, hetgeen een extra in vestering van 900 miljoen zal vergen. Bovendien zal nog eens 125 miljoen extra nodig zijn voor de sloop van 15.000 krotten per jaar. Dit is een van de punten in een nieuwe studie van de dr. wiardi Beekman Stich ting: „om de kwaliteit van het bestaan", NATIONALE FOTOWEDSTRIJD le prijs 500,-, de heer K. Gubbels te Arnhem Uitslag 2de ronde: 2e prijs f 250,-, de heer P. G. Luurtsema I te Hoogezand 3e prijs 100,-, de heer B. H. Bode te Amsterdam en meer dan 100 andere prijzen van 35,- tot 5 DEZE FOTO WON DE EERSTE PRIJS. j Goed van visie, goed van. compositie. Proficiat, mijnheer Gubbëls! L— Het meisje op de foto? Als wij haar bezingen, moeten wij dan denken aan een ritme voor Dave Brubeck:"Who's gonna Iet me smoke?"Of moeten wij pein zen over Moussorgsky's Schilderijententoonstelling? Wij zouden haar liever Miss Cigar 1963 noemen. Omdat zij mannen voorgaat in een beste gewoonte: sigaren roken. Haar innig tevreden lach en haar zelfverzekerdheid zijn typerend voor sigaren roken. De foto van de tweede prijswinnaar wordt weldra gepubliceerd. En denk eraan DE DERDE RONDE IS AAN DE GANG! Sluitingsdatum 7 februari a.s. Doe mee. Iedereen, die kan fotograferen, kan een prijs winnen. Alweer meer dan honderd geldprijzen. Heeft u een foto van een leuke situatie, waarin een sigaar voorkomt? Gauw opsturen! En vooral: bedenk een situatie, richt uw toestel en druk af. Alle plezierige toestanden in het leven bieden plaats voor een sigaar I VOORWAARDEN VOOR DE WEDSTRIJD staan vermeld ia een vouwblad, dat uw sigarenwinkelier of fotohandelaar u gaarne overhandigt. U kunt het ook aanvragen bij de Commissie Collectieve Propaganda voor Sigaren, Postbus 309, Eindhoven. Aan deze Commissie moet u ook uw foto (het mogen er gerust méér zijnD opzenden. Ook al aan de sigaar? Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel cilinder-ondervoeding, veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Elk benzine/lucht mengsel bevat lichte en zware benzinefrakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste oktaanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-ondervoeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex benzine met Methyl voorkomt cilinder-ondervoeding, geeft maximum kracht. De Methyl in Caltex benzine zorgt voor een gelijke verdeling van oktaanwaarden over alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitgebalanceerde samenstelling. De cilinder-ondervoeding is voorkomen en élke cilinder levert zijn maxi mum rendement, zijn maximum aan kracht. U rijdt krachtig, zuinig en veilig op Caltex benzine met Methyl. BENZINE- EN L.P.G. SERVICE-STATION „DE BAAR" GOES. EERSTE OFFICIËLE SERVICE-STATION IN ZEELAND. BIJ DE BAAR BENT U VLUGGER KLAAR. waarin de stichting aangeeft hoe naar haar inzicht van 1964-1970 de groeiende welvaart zou moeten worden besteed. De stichting bepleit blijvende subsidië ring van de huren van een deel der wo ningwetwoningen, bijdragen uit de schatkist voor de financiering van kin derbijslag en A.O.W., een stelsel van winstdeling, waarbq ongeveer een derde van de thans uitgekeerde winsten ten goede komt aan de werknemers, demo cratisering van het onderwijs en maat regelen om te voorkomen dat onevenre dig grote inkomens worden verworven uit particuliere exploitatie van de grond, dit alles om grotere gelijkheid in de in komensverhoudingen te verkrijgen. Op belastinggebied wil de stichting: in grijpende verhoging van de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in de loon- en inkomstenbelasting, een pro- (ressieschaal van de inkomstenbelas ting waarvan het eindpunt zeker bfj 75 procent mag liggen, vermindering van de Inkomstenbelasting voor de midden groepen, handhaving van de vermogens belasting, bij voorkeur naar een progres sief tarief, aanmerkelijke verzwaring van de successierechten op de grote erf latingen buiten de rechte lijn, invoering van een vermogenswinstbelasting en af schaffing van belasting op eerste levens behoeften. Wegens omstandigheden chauffeur en bijrijder gevraagd. Fa. Blomaard Zonen Dr. Philipsstraat 15-17, GOES. Woensdagmiddag, van 2 u. tot half 3, verkoop van vers rundvlees voor alle kaarten- Boterplein - Vlissingen. DAGBLADRECLAME Adverteer dan in P.Z.C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6