Werkgevers- en werknemersbonden ongerust over Brussels dilemma Ook in V.S. noodweer KLANKBORD „Heel Duitsland eens communistisch land" Voorlopig nog geen distributie kolen DRINGEND BEROEP OP REGERING BRITSE ZAAK TE STEUNEN Tuinders kunnen niet meer tegen kou opstoken griepgrig««**« Vakcentrales vragen een koudetoeslag OPEN LIEDJESPRIJSVRAAG VOOR EURO-SONGFESTIVAL MISLUKT Karei Priors inzending werd afgewezen DINSDAG 22 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE GAULLE BRENGT EENHEID IN GEVAAR De negatieve houding van president de Gaulle van Frankrijk ten opzichte van de besprekingen in Brussel hebben in Nederland felle protesten uitgelokt van werkgevers- en werknemersbonden. De Raad van Nederlandsche Werkgeversverbonden, het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en de Katholieke Arbeiders Bond hebben zich over deze kwestie in bood schappen tot de regering gewend. De vier werkgeversverbonden het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal-Soeiaal Werkgeversverbond, het Neder lands Katholiek Werkgeversver bond en het Verband van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Nederland hadden hun stand punt ten aanzien van deze kwestie reeds in een mondeling gesprek aan de regering kenbaar gemaakt en hebben dit thans neergelegd in een verklaring, die de regering vanochtend zal bereiken. De Raad van Nederlandsche Werkge versbonden schrijft onder meer, dat, hoewel na 1 jaar onderhandelen tussen de E.E.G. en het Verenigd Koninkrijk in principe op belangrijke punten reeds overeenstemming is bereikt, het gevaar thans dreigt, dat gezien de houding van de Franse president deze onderhandelin gen ontijdig zullen worden afgebroken. De raad is van mening, dat het Franse standpunt niet alleen in strijd is met de geest van het verdrag van Rome, welke een intern overleg van de E.E.G.-landen als uitgangspunt voor een gemeenschap pelijke standpuntbepaling veronderstelt, maar bovendien een miskenning inhoudt van de noodzaak om in geheel West- Europa een grotere eenheid in politiek en economisch opzicht tot stand te bren gen. Grote gevaren I waarin deze raad zegt met ontstelte nis kennis genomen te hebben van de recente ontwikkeling met betrek king tot de onderhandelingen over de toelating van Groot-Brittannië tot de E.E.G. De intrede van Groot-Brittannië in de E.E.G. wordt door de verbondsraad van het C.N.V. gezien als een essentiële stap in de economische integratie van West-Europa. Met name voor Neder land, maar ook voor geheel West-Euro pa moet de beperking der E.E.G. tot de zes deelnemende landen gezien worden als een zeer ernstig nadeel: De verbonds raad van het C.N.V. dringt er daarom met de grootste nadruk bij de regering op aan, haar standpunt, namelijk dat intrede van Groot-Brittannië in de E.E. G. mogelijk en gewenst is, met kracht en zo mogelijk samen met de andere partners tot het uiterste te handhaven. K.A.B. en N.V.V. De raad is van oordeel, dat het stand punt van de Franse president, dat het Verenigd Koninkrijk zonder een en kele voorwaarde het verdrag van Rome dient te aanvaarden om als lid te kunnen toetreden, voor de zc noodzakelijke solidariteit van de wes telijke wereld grote gevaren mede brengen en bovendien van weinig in zicht in gegroeide verhoudingen ge tuigt. Immers het Verenigd Konink rijk heeft reeds van de aanvang van de onderhandelingen af zijn bereid heid uitgesproken de grondbeginselen van het verdrag van Rome te aan vaarden. Tijdens het overleg te Brussel is met name getracht overgangsregelingen en bepaalde aanpassingen tot stand te brengen om een aanvaardbare inpassing van net Verenigd Koninkrijk in de ge meenschappelijke markt te realiseren. De raad doet een dringend bepoep op de Nederlandse regering om in overleg met de vier andere E.E.G.-partners-met alle daartoe geëigende middelen Frank rijk van het belang van een onbelem merde en verdere voortgang van de Europese integratie te overtuigen en zijn negatieve en onverantwoordelijke hou ding te herzien. Telegram C.N.V. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft een tele gram gezonden aan de ministerraad, EEN van mijn duizend zwakten is die voor het lezen en be peinzen van statistieken. Die om trent de gewone gewoonten van gewone mensen zijn mij het liefst. Al die cijfertjes zijn illustraties bij het lieve lied van ons leven. Als U denkt dat ze droog zijn hebt U het. oneindig ver mis. Ze zijn sap piger dan welk lief levensliedje van welke aardige zanger ook. Onlangs heeft de Nederlandse Huishuidraad zo'n levenslied ten beste gegeven met het onderwerp: ons aller onschuldige drinkge woonten. Een paar uitkomsten: Van de volwassen Nederlandse ontbijters drinkt. 83 procent thee en 13 procent melk of karnemelk; in de loop van de ochtend drinkt SG procent van alle volwassenen koffie; bij de broodmaaltijden is het grotendeels melk geblazen; bij de warme maaltijd drinkt 85 pro cent helemaal niks en 9 procent water. 's Middags: 7Jj procent van de vol wassenen thee; 's avonds is koffie weer ver in de meerderheid. Is het niet mdohïig interessant Al zijn er, althans voor zover ik weetnog geen enquêtes over ge houden: 't zou mij verwonderen als niet on zijn minst 90 procent de kip als de koningsvogel be schouwden en als diezelfde 90 ten 100 nog nooit wilde eend, taling of snip geproefd heeft. Dat onmiddellijk daarna de bief stuk als ideaal (al of niet bereik baar) ter nationale tafel ver schijnt, als opper-ideaal: van de haas. Maar de (of het) haas (zon der biefstuk) f Nu, en U weet het verder wel: de doppertjes (99 procent), de frieten (98 procent), de appelemoes (98 procent). Ik zou wel eens willen weten of de gezamenlijke inspanning van alle lieve, welnemende en schrijvende kookdames met haar zeer speciale recepten in dag- en weekbladen, één kleine teen van één voet heb ben gekregen aan de grond waar op Neêrlands dieet is vastgena geld, Als U het mij vraagt geloof ik dat 07 procent onzer huisvrou wen die kokkerelderijen met be langstelling leest maar voet-bij- lclapstuk houdt. Ik geef toe dat in de ijzersterke conventie van bet-overgrootmoe der op na-achter-kleindochter een bresje is geschoten door het dege- neratie-verschijnsel bami en aan verwanten, doch overigens zou bet-overgrootmama zeker niet ontsteld zijn door de drink- en eet gewoonten van haar nijver nage slacht. Bezwarenf Gene. Waarom zou ik „Ieder het zijne" zoals de com missaris van de Hoogovens mom pelde toen hij zijn tantième in casseerde). ELIAS De besturen van de K.A.B. en het N.V.V. hebben aan de raad van mi nisters een telegram gezonden met de volgende inhoud: „De K.A.B. en het N.V.V. hebben diep bezorgd kennis genomen van de hou ding van het Franse staatshoofd terza ke van de onderhandelingen met Enge land. Ze achten zijn opzet, de E.E.G. tot een aangelegenheid van de zes onder Franse leiding te maken, funest voor het streven naar de Europese eenheid en voor de veiligheid van het vrije wes ten. Hij handelt hiermede zo duidelijk in strijd met de sterk overheersende pu blieke opinie in de zes landen, dat van een flagrante schending van de meest elementaire beginselen van de démo cratie moet worden gesproken. De K.A.B. en het N.V.V. dringen er by de Nederlandse regering op aan om in samenwerking met de overige partners in de E.E.G. de onderhandelingen met Engeland voort te zetten, omdat ze er van overtuigd zijn dat een akkoord mo gelijk is". Bij A.R.-partij 3 lijstaanvoerders voorgesteld Het centraal comité van antirevo lutionaire kiesverenigingen heeft mede gedeeld, dat aan de stemming over het advies van het centraal comité ter za ke van de kandidaatstelling van de Tweede-Kamerverkiezingen 871 kiesver enigingen hebben deelgenomen. De uit slag van deze stemming wees de onder staande volgorde voor de eerste 24 plaatsen aan: 1. B. Roolvink (Hilversum); 2. H. van Eijsden (Rotterdam); 3. J. Smallen- broek (Assen); 4. mr. B. W. Biesheu vel (Aerdenhout); 5. dr. J. Meulink (Enschede); 6. J. v. Eibergen (Utrecht) 7. prof. mr. Th. A. Versteeg (Amster dam); 8. mr. W. Aantjes (Utrecht); 9. G. A. Kieft (Utrecht): 10. J. A. van Bennekom (Middelburg); 11. P. C. Elfferich (Delft): 12. Tj. Walburg (Sint Anna Parochie)13. mej. mr. J. C. Rutgers (Amsterdam); 14. mr. dr. N. G. Geelkerken (Leiden); 15. M. W. Schakel (Hoornaar); 16. dr. W. Albeda (Utrecht); 17. dr. C. Boer tien (Gel- drop); 18. G. Silvis (Scheemda); 19. mr. W. R. van der Sluis (Bilthoven); 20. ir. J. de Hoogh Leidschendam21 mej. J. van Leeuwen (Rijswijk); 22. mr. G. C. van Dam (Den Haag); 23. ds. P. M. van Galen (Hilversum); 24. mr. C. J. Verplanke ('s Gravendeël). Het centraal comité is niet voornemens wijzigingen in deze volgorde voor te stellen aan de deputatenvergadering der party, behoudens uiteraard in bij zondere gevallen, zoals bij overlijden van kandidaten of bij weigering der kandidatuur. Inzake de lijstaanvoering besloot het centraal comité voor te stellen dat de heren mr. B. W. Biesheu vel, B. Roolvink en J. Smallenbroek als lijstaanvoerders zullen optreden. Directeur gasunie Ir. J. van Dam van Isselt, hoofddirecteur van het energie- en vervoersbedrijf te Utrecht Is aangezocht voor de vervul ling van een plaats in de directie van de op te richten gasunie, die de aardgas vondst te Slocnteren gaat exploiteren. In verband hiermee heeft hy b. en w. van Utrecht verzocht hem per 1 mei aanstaande ontslag uit de gemeente dienst te willen verlenen. In hotel Excelsior in Rome werd de nieuwe Italiaanse kindermode getoond, hetgeen voor de fotogra fen een dankbaar onderwerp was. Herkozen Ulbricht voorspelt Staatsmijnen vragen wagons Door de buitengewoon strenge winter is het verbruik van huis brandkolen verdubbeld. De minis ter van economische zaken heeft dit desgevraagd aan het A.N.P. meegedeeld. Voorlopig zal echter nog geen distributie van kolen wor den ingevoerd. Knelpunt is het vervoer en hier over wordt voortdurend overleg gepleegd. Het is het ministerie be kend, dat vele kolenleveranciers zelf de aflevering distribueren. Vermoedelijk beschikken impor teurs nog over voldoende voorra den. Kroesjtsjew nog steeds in O.-Berlijn Gisteren is het congres van de Oostduitse communistische partij, dat een week heeft geduurd, door de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht afgesloten met een rede voering waarin optimistisch werd voorspeld dat geheel Duitsland „binnen decennia" communistisch zou zijn. De Russische premier Kroesjtsjew knikte goedkeurend en hij sloeg zijn armen om Ulbricht heen zoende hem op beide wangen toen werd bekendgemaakt dat de 1881 gedelegeerden eenstemmig het, door Ulbricht uitgezochte centrale comité hadden herkozen, „met ka meraad Ulbricht in de voorhoede". Onmiddellijk begaf het herkozen centrale comité zich in vergadering om op zijn beurt Ulbricht te herkiezen als eerste partijsecretaris. Eerder leek Kroesjtsjew weinig belang te stellen in de slotzitting van twee uur. Er kwam geen toespraak van hem en meestentijds zat hy een beet je te doezelen. Ulbricht benutte zijn laatste verschlj. ning op het podium om een harde ideologische strijd met West-Duits- land in de komende jaren te belo ven. „Binnen decennia, in het jaar 2000, zullen de arbeiders de produk- 0 Hel Poolse blad ..Warsehause leven" maakt de redactie van het ..Pauselijk Jaarboek" er verwijt van. in de uitgave van 1063 bestaan van de Oder-Neisse-grcns te negeren, door bijvoorbeeld Wroclaw, liet rroegcré Breslau, nog steeds als een Duitse stad aan te merken, de Poolse liaven Gdansk als „de vrijstad Danzig" te betitelen en de diocesen van de gebieden van het noorden westen, die bij Polen zijn irekomon, aan te geven als In Duitsland liggend. tiemiddelen in West-Duitsland bezit ten", riep hij uit. Het Chinees-Russische ideologisch ge schil werd door Ulbricht slechts even aangestipt. Hij zeide dat het partijcon gres eenstemmig de wens van Kroesj tsjew steunde dat meningsverschillen niet in het openbaar dienen te worden besproken. De Oostduitser sprak geen nieuwe dreigementen tegen West-Berlyn uit. De plannen van Kroesjtsjew zijn niet onthuld. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade zeide, dat de premier waarschijnlijk dinsdagavond of woens dag naar Moskou zou terugkeren. Voorts zeide de woordvoerder dat beslist geen ontmoeting zou plaatshebben in Oost- Berlyn tussen Kroesjtsjew en de West- berljjnse burgemeester Willy Brandt. Amerika wordt opnieuw door de natuurkrachten geteisterd. Gisteren is er een koudegolf over het continent getrokken die tornado's in de staten Georgia en Alabama in het zuiden teweeg heeft gebracht, die de wegen in de noordelij ke staten met sneeuw heeft versperd en die de tempera tuur in het middenwesten scherp heeft doen dalen. Reeds zijn zestig mensen ten gevolge van de weersomstan digheden overleden. Het ongewoon koude weer vormt een ernstige bedreiging voor de citruscultuur in het zuiden. Ook de groente-oogst in de vallei van de Rio Grande in Texas en In het zuiden van Californïë lpopt ge vaar. De tornado's hebben voor duizenden dollars schade aange richt, hoewel er tot nog toe geen doden door te betreuren zijn. In de buurt van New York zijn talrijke belangrijke wegen door de sneeuw onberijdbaar geworden. Velen moesten hun auto's onder weg laten staan omdat het zicht tot nul teruggelopen was. In Black River Falls in de staat Wisconsin viel de temperatuur tot 40 graden Celsius onder nul. In International Falls in de staat Minnesota werd een temperatuur van min 39 graden gemeten. In Chicago zakte de thermometer tot 26 graden Celsius onder nul, een temperatuur die daar in 80 jaar niet is voorgekomen. Ook in Springfield in de staat Illinois en in Indianapolis in de staat Indiana kwamen ongewoon lage tempera turen voor. De zuidelijke staten deden hier niet veel voor onder. In Memphis in de staat Tennessee zakte het kwik tot min tien graden Celsius en in EI Paso in Texas tot min acht graden. AKKERTJES cacUU helpen sneller en beter dan ooit De Nederlandse mijnen hebben de N.l om meer wagons gevraagd. Men werkt er op topcapaciteit. De grotere vraag naar kolen zal daarom gedekt moeten worden door grotere invoer, meent de directie van de Staatsmijnen. De Spoor wegen hebben afgelopen zondag boven het normale schema 76 extra goederen treinen laten rijden met bijna 3000 wa gons. Onze correspondent in Limburg meldt, dat vele tuinders genoodzaakt zijn het stoken van de kassen te staken. Tuin ders die meer dan anderhalve hectare verwarmde grond onder glas hebben kunnen, ondanks op volle capaciteit sto ken, de nachtvorst niet buiten de kas sen houden. Bovendien wordt het te duur. De produkten zouden enorme prij zen moeten opbrengen. Men voorziet daarom een laat voorjaarsgroentesei- zoen. Auto's over Lek-ijs Intussen houdt de koude aan. In Cu- lemborg is gisteren het ijs op de Lek voor autoverkeer opengesteld. Alleen bij daglicht wordt de over tocht gemaakt. Het eiland Tienge- meten is gister over het ijs bevoor raad. Overigens is gisteren op de Lek nog gevaren. Een konvooi van twintig schepen voer van Rotterdam naar Vreeswijk. Zestien schepen maakten de terugreis. Op het Hol- landsch Diep varen twaalf ijsbrekers. In de Biesbosch zijn negentig gezinnen van de buitenwereld afgesneden. Zij zijn niet meer per boot bereikbaar. De lucht macht komt hen nu met helikoptei's te hulp. Martins Air Charter heeft het druk gehad met het instandhouden van de verbinding met de Waddeneilanden. Naar Ameland werden 11 vluchten ge maakt, naar Vlieland en Terschelling elk 9 en naar, Schiermonnikoog drie. Dorpen bereikbaar De dorpen Garsthuizen, Jukwerd en Krewerd in Groningen werden gis teren weer bereikbaar gemaakt. Mi litairen maakten de wegen vrij van sneeuw. Overal in Nederland werken militairen om wegen weer begaan baar te maken. Het voederen van de vogels gaat intus sen gestaag door. Het Comité Winter- voeding Vogels schat overigens dat on geveer 10.000 vogels zijn omgekomen. Maar het comité houdt vol. Aannemers in Amsterdam hebben zich het lot van de vissen aangetrokken. Zy stellen com pressoren beschikbaar om de vissen lucht te geven en vragen collega's in het hele land zich bij hen aan te sluiten (telefoon 020-50656). Trein botste tegen paard en wagen Op een door een automatische knipper lichtinstallatie beveiligde overweg in Raalte is gistermorgen een trein in bot sing gekomen met een door een paard getrokken wagen. De trein, die van Al melo op weg was naar Zwolle werd licht beschadigd en liep een vertraging op van 20 minuten. By deze botsing wera niemand gewond, ook het paard kwam er zonder verwondingen af. Zelfs de druk bevaren Wester- schelde komt meer en meer in de greep van het drijfijs. Er is zelfs sprake van: zwaar drijfijs. De grote zeeschepen laten zich overigens nog met afschrikken. Moedig zwoegen zij door de ijs- schotsen, die soms dreunend op de voorsteven stuk springen. (Foto P.Z.C.) VAN DER PUTTEN TREKT ALLE AANKLACHTEN IN De Amsterdamse advocaat mr. N. J. Geleijnse, heeft namens de heer F. H. van der Putten uit Bussum, alle door deze ex-defensie ambte naar aangespannen procedures in getrokken. In een brief heeft mr. Geleijnse de voor zitter van de Tweede Kamer hiervan op de hoogte gesteld. In de eerste plaats heeft mr. Geleijnse het eind vorig jaar bij het Arnhemse ambtenarengerecht ingestelde beroep te gen de kennelijke weigering van ir. S, H. Visser om Van der Putten te rehabi literen ingetrokken. In een brief aan het Arnhemse ambtenarengerecht heeft mr. Geleijnse als zrjn indruk medege deeld, dat dit beroepsschrift minder met recht, maar veeleer met beleid heeft te maken. Ingetrokken heeft mr. Geleijnse ook het op 23 april 1960 bij het Amsterdamse ambtenarengerecht ingestelde beroep te gen de overplaatsing van de heer Van der Putten van een technische functie naar een z.i. minder belangrijke adminis- tratief-technische functie in Nieuw-Mil- lingen. Volgens mr. Geleijnse heeft zijn cliënt feitelyk geen belang meer bij de uitslag van deze procedure, waarin het ambtenarengerecht precies een jaar na de indiening van het beroepsschrift bij interlocutoire uitspraak een nader onder zoek gelastte. Ingetrokken heeft mr. Geleijnse na over leg met de heer Van der Putten voorts de eind 1961 bij de raad voor de journa listiek ingediende klacht tegen de hoofd redactie van het Algemeen Dagblad die een artikel publiceerde, .waarbij de heer Van der' Putten woorden (betreffende hoogverraad door officieren in het voor malige Nederlands Indië) in de mond zijn gelegd die hy nimmer zou hebben gesproken. Het overlegorgaan van de vak centrales heeft de Stichting van den Arbeid verzocht in de komende bestuursvergadering op vrijdag 25 januari de kwestie van een koude toeslag voor de lagere loontrek- kenden aan de orde te stellen. De vakcentrales zijn van gevoelen, dat een aantal mensen door de langdurige koude in nood is komen te verkeren, met name zy die van een laag loon moeten rondkomen en die geen reserve hebben. Zij willen in de stichting bespre ken, of mensen met een inkomen tot een bepaald bedrag een toeslag kunnen krijgen. Ook moet in de stichting worden overlegd, in welke vorm dat moet ge beuren: in die van een dwingend voor schrift of in de vorm van een vergun ning. Ook over de hoogte moet van ge dachten worden gewisseld. AMSTERDAMSE POLITIE MOEST EEN jJCOLENOPROER" SUSSEN Op de bekende Amsterdamse markt aan de Albert Cuypstraat is gister middag een klein oproer uitgebroken onder enkele honderden mensen die bij de kolenhandel van de fa. Goes in een tientallen meters lange nj stonden te wachten. De politie moest eraan te pas komen om de verhitte gemoederen van de verkleumde menigte tot bedaren te brengen. De vaste klanten van de genoemde firma konden vanaf gisteren bestel lingen opgeven voor de maand februari. Reeds om half acht gister- ochterid had zich bij de kolenhandel een vijftigtal mensen verzameld die niet te laat wilden komen. Toen de rij 's middags evenwel een lengte van bijna honderd meter bereikte en klanten die reeds bestel de kolen wilden afhalen aanspraak op voorrang wilden maken, kwa men de wachtenden in actie. Er ontstonden woordenwisselingen en kleine vechtpartijen. Het gedrang iu de drukke marktstraat nam toe en de politie had enige tijd nodig om iedereen weer in een uitge strekte rij te plaatsen. Teneinde een tweede „kolenoproer" te voorkomen heeft men de verdere middag een oogje iu het zeil gehouden. ONZEKERHEID DOOR STAKING MUSICI Op 15 februari a.s. moeten de organisa toren van liet Eurovisie Songfestival in Engeland weten met welk liedje Annie Palmen mee zal dingen. De keuze ran het Nederlandse lied wordt dus urgent, maar door de weigering van de musici t.v.-manifestaties te be geleiden, is men by de N.T.S. nog niet veel verder dan dat men hoopt 11 februari a.s. in een half uur zend- tyd de geselecteerde drie liedjes aan het publiek en de jury te kunnen presenteren. Lukt dat niet, zegt organisator Gerard Michon, dan zal ik een zaal huren, er 500 mensen uitnodigen die ons op de vingers kunnen kijken dat het er eerlyk toegaat, en voor de jury van twaalf maal tien mensen (van alle provincies en een jury van deskun digen, o.a. Dolf van der Linden en tekstdichter Ferry) die drie liedjes laten zingen door Annie Palmen. die overigens om al die narigheid het huilen nader staat dan het vro lijk een liedje brengen. Van de oorspronkelijke opzet in een open prijsvraag ieder die wilde mee dingen een kans te geven met een liedje, dat wil zeggen tekst en de pianopartij, desnoods met één vinger gespeeld, is intussen niets terecht gekomen. Er zijn in totaal 120 lied jes binnengekomen, doch de jury van (min of meer) leken zal er niet één van horen: de jury van deskun digen heeft ze allemaal afgewezen. Zelfs was daarbij een liedje van Ka- rel Prior, die vorig jaar met „Car naval" tenminste in de finale kwam. I>i1 jaar had men hem het verzoek mee te mogen dingen geweigerd, omdat hij lid is van de N.T.S. werkgroep amusement, die de jury van deskun digen heeft samengesteld. Hij heeft onder de schuilnaam Jan Fortuin toch een liedje ingezonden, en Gerard Michon vond dat wel behoren by „het betere werk". Ongeacht dit en ander „beter werk" heeft men en kele tekstschrijvers en componisten uitgenodigd liedjes te sehryven, o.a. Pieter Góemans en Willie van He- mert, die al tweemaal (met „Een beetje" en „Wat een geluk") de voorronde van het songfestival won. Men heeft dus thans drie bestelde liedjes, en daaruit mag de jury kie zen. Het Wereldgebeuren Levenswerk Het bezoek van de Westduitse bonds kanselier aan Parijs, dat vandaag zijn tweede dag is ingegaan, is voor dr. Konrad Adenauer een van de belang rijkste visites, die hij in zijn lange leven heeft afgelegd. Het betekent niets min der dan de vervulling van zijn levens werk: de officiële bekrachtiging van een vriendschapsverdrag tussen zijn land en Frankrijk, een historische gebeurtenis, die de verzoening tussen twee oude Eu ropese rivalen bezegelt. Deze verzoening beheerst de reis van dr. Adenauer naar Parijs volkomen. Ter wijl heel West-Europa de ontmoeting Adenauer-de Gaulle het liefst in verband brengt met de huidige crisis in de besprekingen over Engelands toetre ding tot de E.E.G. is dr. Adenauer slechts vervuld van die ene grote op dracht: West-Duitsland en Frankrijk na der tot elkaar te brengen en heeft de grijze staatsman slechts met tegenzin en noodgedwongen toegegeven aan de druk, die de Westduitse partijen op hem heb ben uitgeoefend om in Parijs toch vooral ook de kwestie van de E.E.G. ter sprake te brengen. Het is echter duidelijk dat van Adenauer niet veel valt te verwach ten. Gisteren is in dit opzicht opnieuw de tegenstelling tussen Adenauer en zijn ministers aan 't licht getreden. Dr. Ade nauer vermeed tijdens ontmoetingen met de pers zorgvuldig over de problemen van premier Macmillan van Engeland te pra ten. Zijn minister van buitenlandse za ken. dr. Schroder daarentegen sprak juist zeer nadrukkelijk over dat benarde onderwerp, dat de afgelopen dagen West-Europa in spanning heeft gehou den. Het Parijse reisje van dr. Adenauer werd al lang geleden voorbereid, lang voordat er sprake was van een ernstige impasse in de besprekingen van Engeland met de E.E.G. in Brussel. De preciese datum voor de Frans-Westduit- se samenkomst werd echter pas onlangs vastgesteld. De Westduitse socialisten, bang dat Engeland deze vriendschaps manifestatie op juist dit kritieke mo ment, als een Frans-Westduitse samen zwering tegen het Verenigd Koninkrijk zou beschouwen, deden nog op het laat ste moment een beroep op Adenauer om zyn bezoek uit te stellen. Zoals was te verwachten, ging de bondskanselier op dit verzoek evenwel niet in. Wel gaf hrj schoorvoetend en met grote reserve toe aan een unaniem verzoek van de drie grote Westduitse partijen om bij presi dent de Gaulle aan te dringen op herope ning van de onderhandelingen met En geland. Dit verzoek werd de bondskanselier overgebracht door de fractievoorzitters van de C.D.U., F.D.P. en S.P.D. De lei der van de bondsdagfractie van Ade nauers eigen partij, de C.D.U., Von Bren- tano had daarbij de delicate taak dr. Adenauer er op te wijzen, dat zijn eigen partij hem niet steunt in zijn anti-Britse houding. Niet alleen de politieke partijen oefen den druk uit op de Westduitse rege ringsleider, ook particulieren lieten de bondskanselier weten, dat de ontwik kelingen in Brussel hen hadden veront rust. Tientallen telegrammen van zaken lieden en organisaties kwamen op het bureau van de bondskanselier binnen. Dr. Adenauer moet zich aan al die pro- Britse verklaringen onnoemelijk hebben geërgerd. Het is nog niet zo heel lang geleden dat hij een portret van Macmil lan uit zyn kamer liet verwijderen en de beruchte televisie-uitzending, waarin hij te kennen gaf niets voor de toetreding van Engeland tot een eventuele West- europese politieke unie te voelen, ligt nog vers in het geheugen. Zo'n fout, als by dat televisie-interview, heeft de bejaarde bondskanselier nooit meer gemaakt. Toen hij zondagavond, op de vooravond van zijn vertrek naar Pa rijs; "op de Westduitse t.v.-schermen ver scheen, sprak hij voorzichtig over de grote gebeurtenis van de volgende dag: de afronding van het vriendschapsak koord met Frankrijk. De betrekkingen tussen het Franse en het Westduitse volk zouden nog inniger worden, zo meende de bondskanselier. Het doet wat vreemd aan de Gaulle en Adenauer te horen spreken over de innige betrekkingen tussen het Westduitse en het Franse volk, alsof zij de goede verstandhouding tussen hun onderdanen met een simpele pennestreek kunnen bepalen. De idee, dat alleen hün handtekeningen er opaan komen in West-Europa, typeert de houding van deze twee staatslieden, die hun plannen koste wat het koste willen verwezenlij ken en die de illusie koesteren het samen en zonder de anderen wel te kunnen rooien. „De vrijheid en veiligheid van Europa en van de gehele westelijke wereld zijn af hankelijk van het erkennen van de ge meenschappelijkheid van onze belangen en onze idealen, van het overwinnen van nog bestaande belemmeringen door aan passing over en weer en door het afwe gen van onze geestelijke en materiële belangen", aldus dr. Adenauer in een even vage als ongelukkige verklaring voor de televisie. Verder over Engeland geen woord. Het was duidelijk, dat van dr. Adenauer geen krachtsinspanningen ten behoeve van de Britse zaak vielen te verwachten. De communiqués in Parijs, uitgegeven door de Westduitse perschef Von Hase gisteren, bevestigden dit trouwens. Von Hase, die voor Adenauer sprak, zei zeer nadrukkelijk, dat er geen direct verband bestond tussen de crisis in Brussel en het Frans-Duitse overleg. Het enige lid van de Westduitse dele gatie in Parijs, dat een positief ge luid liet horen, was de minister van buitenlandse zaken Schroder. „Het is een gebiedende eis, dat in de toekomst methoden voor het oplossen van grote meningsverschillen worden gevonden, zoals tussen Frankrijk en Engeland" had Schroder zondag voor de televisie reeds verklaard en hij voegde daar gisteren nog aan toe, dat Engeland in de E.E.G. niet zal mogen ontbreken. Schroder zal dit standpunt vermoedelijk wel hebben verdedigd in het langdurige gesprek, dat hij gisteren had met zyn Franse ambtgenoot Couve de Murville. Maar dat zijn mening en die van de Franse minister van buitenlandse zaken bij de Gaulle en Adenauer veel gewicht in de schaal zullen leggen is onwaar schijnlijk. Adenauer en de Gaulle maken da-dienst uit. Zij spraken gisteren uren lang met elkaar, gebruikten samen de lunch in gezelschap van mevrouw de Gaulle en Adenauers dochter, mevrouw Reinders en wat daarbij werd be sroken is pas echt belangrijk. DR. ADENAUER ..onder zware druk..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5