Griep Drijfijs in haven Kats legt veerboot stil BILT Restauratieplan bibliotheek en leeszaal Middelburg kost 3 ton kou gevat? ASPRO B. EN W. WILLEN HELPEN MET BIJNA 2 TON Zeeuwse ALMANAK LAMMETJES DARTELEN IN DE WEI V&S&t afjtum SLIPPEN IS ER NIET MEER BIJ Dak christelijke school in brand DRIE KERKGENOOTSCHAPPEN IN ÉÉN KERK TE 'S-GRAVENPOLDER WAARBORGINSTITUUT TUINBOUW IN MIDDELBURG GEÏNSTALLEERD RIOOLBELASTING IN MIDDELBURG GEMIDDELD 25 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 JANUARI 1963 RESTAURATIE BOEKENBEZIT OP RUIM 60.000 GULDEN GERAAMD B. en w. van Middelburg hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen voor de verbetering van de openbare leeszaal en bibliotheek. De totale kosten van het plan worden geraamd op bijna 300.000 gul den, te weten een bruto-investering van 238.000 gulden voor de ver- bouwings- en inrichtingskosten (het plan voorziet in een nieuwe ach tertouw en in een restauratie van het bestaande gebouw), alsmede een investering van 61.500 gulden voor de sanering van het boeken bezit. In het begin van januari heeft het be stuur van de vereniging openbare lees zaal en bibliotheek zich in een schrij ven tot de raad gewend, waarin mede werking werd verzocht teneinde het bestuur in staat te stellen de lectuur voorziening in Middelburg op de meest doeltreffende wijze te behartigen. Na een tijdrovende studie en na vele be sprekingen kunnen b. en w. thans een verbeteringsplan aan de raad overleg gen. In hun voorstel wijzen zij er op, dat het bibliotheekgebouw (Molstraat 13) alsmede het boekenbezit in een bijzonder slechte staat verkeren. De uiterst moeilijke financiële omstan digheden, waaronder gedurende vele jaren moest worden gewerkt, is er de oorzaak van, dat het gebouw is uitge woond en de boekerij langzaam maar zeker is weggeteerd, aldus betoogt het college. De situatie is zodanig, «lat in dien geen maatregelen worden getrof fen het rijk zijn subsidie voor de lees zaal en bibliotheek zal intrekken. HUISVESTING Over de huisvesting delen b. enw. mee, dat het voorste gedeelte van het gebouw nog wel een behoorlijke indruk geeft, maar dat de rest ver waarloosd is. Het onderkomen van de boekerij voldoet .noch wat grond oppervlak noch wat bibliotheekmeubi- lair en het uiterlijk van de werkver trekken aangaat, aan gangbare nor men. Het voor het bibliotheekwerk beschikbare grondoppervlak is 194 vierkante meter, terwijl dit voor een openbare bibliotheek in een stad ter grootte van Middelburg (inclusief een jeugdafdeling) rond 450 vierkan te meter zou moeten zijn. De uit leenruimte is 60 vierkante meter te klein. Het is niet goed mogelijk daarin een „open uitlening" te laten functioneren; veel bezoekers, die niet verder komen dan de gang, worden door lokettm geholpen, hetgeen in de bibliotheekwereld een verouderde toestand is. De boeken zelf staan tot 9 planken hoog langs de wanden opgesteld, zodat zowel het persqjieel als de zaallezers vaak van losse trappen gebruik moeten maken om zich te bedienen. Dit is volgens b. en w. ondoelmatig en gevaarlijk. Verder ont breekt een afzonderlijke directiekamer, ruimte voor andere activiteiten (bij voorbeeld ten behoeve van bejaarden) is niet beschikbaar, toiletten voor het publiek bevat het gebouw niet en een enigszins behoorlijke garderobe voor he personeel zoekt men er tevergeefs. GEBREKEN Het gebouw vertoont verder tal van gebreken, die niet direct waarneem baar zijn. B. en w. noemen daarvan een voor een deel versleten en lek kende kap, waardoor zelfs de boeken in de uitleenruimte gevaar lopen; uitermate vochtige binnenmuren, een onbetrouwbare centrale verwar mingsinstallatie, verzakking van het gebouw enz. Ook is de inventaris ten enenmale onvoldoende. Het verbeteringsplan, dat op verzoek van b. en w. is opgesteld door de dienst van gemeentewerken en dat is overge nomen door het bestuur van de biblio theek, voorziet zoals gezegd in een nieuwe achterbouw en in een restaura tie van het bestaande gebouw. Een goedkoper plan, dat alleen voorzag in een verbetering van het bestaande ge bouw zonder vernieuwing van de ach terbouw, hebben b. en w. na rijp beraad van de hand gewezen, omdat het aller minst een doelmatige oplossing was, ze ker niet voor de toekomst. Nieuwbouw, die ook in het onderzoek betrokken werd, kan onmogelijk worden bevor derd; de kosten, alsmede de vestigings plaats, vormden doorslaggevende be zwaren. FINANCIËLE ZIJDE Uitvoerig gaan b- en w. in hun voorstel in op de financiële zijde van deze ver bouwing. Zonder financiële steun was de vereniging namelijk niet in staat de uitvoering van het plan te realiseren, waarna b. en w. de vraag of de gemeen te mee zou moeten werken, bevestigend beantwoord hebben. Het lijdt geen twij fel, zo betoogt het college, dat de ver eniging een openbaar belang behartigt, dat de volle steun van de gemeente ver dient. Voorts acht het college het aan trekkelijkst deze financiële steun een Volière.. We hebben sinds enkele dagen een levensgrote volière. Hoe ze precies naar binnen zijn gekomen weten we niet, maar ze zijn er. De een meent dat een tuimelraam toevallig op een kier heeft ge staan en de ander vermoedt dat de spreeuwen via luchtkokers of ven tilatieopeningen tot de rotatiehal van ons bedrijf zijn doorgedron gen. Ze vliegen vrolijk in de rondte strijken hier en daar neer op de pers en hebben het vooral bijzon der naar hun zin sinds iemand van de advertentieafdeling stille tjes een handvol broodkruimels op de expeditietafels heeft gestrooid. Dit zeer tot ongenoegen van de expeditiechef, die zijn tafels maar niet schoon lean krijgen. De vogeltjes hebben het in de behagélijke temperatuur van de lal geweldig naar hun zin. Ze tjil pen'er althans vrolijk op los. En minder vrolijk zijn de druk kers begonnen alle rollen van de pers met grote lappen papier af te dekken. Want met zo'n troepje spreeuwen in huis wil er nogal eens wat naar beneden vallen. Om kort te gaan: het is vechten tegen de bierkaai. Onze gevleugel de vriendjes maken het lopen door de rotatiehal tot een onzekere on derneming en mocht U onverhoopt eens iets op uw exemplaar van de krant vinden, dan moet U ons dat maar niet te zeer euvel duiden. Want zó gemakkelijk hebben die vogeltjes net in deze barre winter nü ook weer niet tweedelig karakter te geven, namelijk deels als een investeringssubsidie, deels als een exploitatiesubsidie. Naar raming zal van overheidswege in de restauratiekosten een subsidie van 70.000 worden gegeven, terwijl op grond van de aanvullende rijks subsidieregeling voor het biblio theekwerk in ontwikkelingsgebieden gerekend mag worden op een inves teringsbijdrage van 20.000, samen dus 90.000, zodat een bedrag van 148.000 voor rekening van de ver eniging blijft. B. en w. willen nu ten laste van de sal- di-reserve een investeringssubsidie ver strekken van 60.000 en voor de reste rende 88.000 een geldlening verstrek ken onder verband van le nypotheek. Het verenigingsbestuur meent uit eigen middelen de rente en aflossing van 35.000 op gelijke basis te kunnen vol doen. BOEKENBEZIT Bij een inventarisatie van het boeken bezit in 1961 bleek, dat van de 15 000 toen aanwezige banden de toestand als volgt was: 30 procent (4500 banden) moest opnieuw ingebonden worden, 10 procent (1500 banden) moest gerepa reerd worden, 50 procent moest vervan gen worden door nieuwe boeken wegens verregaande slijtage of veroudering van de inhoud van de boeken, terwijl 10 pro cent (1500 banden) voldoende actueel was (wat inhoud betreft) en uiterlijk in goede staat verkeerde. Het bestuur is bereid de boekenvoor- raad met 2500 terug te brengen tot 12.500 banden. De restauratie van het boekenbezit heeft het bestuur als volgt geraamd: te vernieuwen 2500 binnen- en buitenlandse romans 17.500) en 2500 studiewerken 31.250), samen 48.750, aan materiaal is 6500 ge raamd en aan bindkosten 6250, totaal 61.500. Op grond van de aanvullende rijkssub sidieregeling mag worden gerekend op een eenmalige rijkssubsidie van f 13.333, zodat voor rekening van de vereniging! een bedrag van 48.167 blijft. Ook hier willen b. en w. de helpende' hand bieden, omdat restauratie van het gebouw zonder een sanering van het boekenbezit volgens het college, uiteraard zinloos is. Deze financiële, bijstand willen b. en w als volgt tot; stand brengen: door beschikbaar stelling van een gelijke bijdrage als het rijk (dus 13.333), alsmede door beschikbaarstelling van het resteren de bedrag van 35.000 ten laste van de gewone dienst van de jaren 1966 tot en met 1972 met 5000 per jaar. EXPLOITATIE Teneinde te voorkomen, dat het bestuur blijvend te kampen heeft met financiële zorgen de betreffende voorzieningen beogen alleen maar een bibliotheek en leeszaal te verkrijgen is het boven dien volgens het college nodig aandacht te schenken aan de exploitatie van de leeszaal en bibliotheek. Voor zover bekend zal het exploi tatiesubsidie voor 1968 in totaal 21.721 bedragen 7149 van het rijk, f 2383 van dé provincie en 12.189 van de gemeente), waarmee liet bestuur echter de exploitatie niet kan verzorgen. De post personeels kosten alleen al gaat belangrijk uit boven het bedrag van de overheids subsidies, zodat voor onderhoud en aankoop van boeken praktisch geen geld overblijft. Dit is volgens het college een toestand, die niét langer kan voortduren; b. en w. willen dan ook bevorderen, dat het exploitatie subsidie verhoogd wordt: voor 1963 met 2000 boven het verplicht mi nimum plaatselijk subsidie. Al deze maatregelen zullen het vol gens het college mogelijk maken, dat binnen een tijdsbestek van 10 jaar een leeszaal en bibliotheek opgebouwd is, die voldoet aan de eisen des tijds. - - *2 Fl - ^3.1 - - -A. Zak Zuid-Beveland was enige tijd geïsoleerd De stuifsneeuw heeft ook maandag de Zak van Zuid-Beveland enige tijd ge ïsoleerd. Pas in de loop van de middag was het sneeuwruimen zover gevor derd, dat er busverkeer naar Ellewouts- djjk, Nieuwdorp en Nisse mogelijk was. De AJM.Z. reed eerst om kwart over drie naar deze plaatsen. De overige bus diensten konden normaal functioneren. Het enige veer, dat op Zuid-Beveland functioneerde, was de dienst Kruinin- gen-Perkpolder, die zoals gebruike lijk de afgelopen dagen 's avonds werd gestaakt. De sleepboten „En Avant" en „Holland" zijn in de veer haven van Perkpolder bezig geweest het ijs te breken. De scholen voor voortgezet onderwijs, de ulo-scholen, het lyceum, de r.-k. h.b.s. Sint-Eloy en de l.t.s. te Oostburg moes ten maandag sluiten in verband met de slechte toestand van de wegen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze scholen worden door veel leerlingen van buiten de gemeente bezocht, die Oostburg niet konden bereiken. De sneeuwval en de stuifsneeuw van de laatste dagen hebben de wijk Heille vanuit Sluis onbereikbaar gemaakt. Ook de verbinding via de Hogeweg, die op de rijksweg tussen Sluis en Draaibrug uitkomt, is onbruikbaar. Wie vanuit Heille naar Sluis wil, moet een omweg maken over Draaibrug en Aardenburg. Door de sneeuw zijn veel boerderijen in de polder ten noorden van Zaamslag al leen te voet te bereiken. De weg Zaam- slag-Reuzenhoek is *brjna niet meer te berijden door de metershoge sneeuw- wand aan een zijde van de weg. Het is niet mogelijk gebleken, de weg, die van Zaamslag-veer in zuidelijke richting loopt sneeuwvrij te maken. De christe lijke kleuterschool te Zaamslag is sinds maandag gesloten wegens gebrek aan brandstof. - Th 20 cent per rol Brand in cabine van Z.V.T.M.-bus Maandagmiddag omstreeks één uur is brand ontstaan in de «yibine van een Z. V.T.M.-bus, die geparkeerd stond nabij een garage aan de Schoollaan te Ter- neuzen. De brand werd ontdekt door een voorbijgaand meisje, dat onmiddellijk het garagepersoneel waarschuwde. Met een schuimblupapparaat werd ge tracht de busbrand te blussen, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte- De inmid dels gealarmeerde brandweer van Ter- neuzen bedwong de brand ten slotte. Op dat moment was de cabine reeds zo goed als uitgebrand, terwijl ook het dak van de bus door de vlammen was aangetast. De totale schade was aanzienlijk. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Uurwedstriid op de schaats te Schoondijke >e uurwedstrijd op de schaats, die aan vankelijk zaterdag op de Nieuwertse Kreek te Schoondiike zou worden ge houden. is wegens de slechte weersom standigheden afgelast. Deze wedstrijd zal nu woensdag worden verreden. De aanvang is bepaald op twee uur. Voor jeugd staat er een halfuurwedstrijd het programma. SCHAATSKAMPIOENSCHAP IN OOSTBURG De Oostburgse ijsclub „Het grote Gat" die in de afgelopen weken voornamelijk wedstrijden voor de jeugd heeft gehou den, organiseert deze week schaatswed strijden waaronder het langebaan kam pioenschap van Zeeuwsch-VIaanderen. Woensdag 23 januari 's avonds om 7 uur is er pp de door de ijsclub met schijn werpers verlichte baan van „De Veste" een gekostumeerd ijsfeest,- waarvoor de inschrijving op de baan vanaf half acht kan gebeuren. Op zaterdag 26 januari 's middags om 2 uur wordt op Het grote Gat het langebaankampioénschap wan Zeeuwsch-VIaanderen verreden, en ..wel in twee klassen, t.w. een categorie-Wan 12-15 jaar en vanaf 16 jaar en ouder. Inschrijving voor dit kampioenschap, hetwelk wordt verreden op de afstanden 500 en 1500 meter dient op vrijdagmid- tussen 2 en 5 uur te geschieden bij ïeer J. A. Boidin, Markt 7 te Oost burg (tel. 011702313). Diezelfde avond er op De Veste een wedstrijd in het schoonrijden, waarvoor de inschrijving vanaf half acht 's avonds op hét j|s mogelijk is. Eén zwaluw maakt nog geen zo mer en evenmin twee dartele lam metjes! hi een wei nou ja, wei... tussen Goes en 's Gravenpolder lopen deze kort geleden geboren lam metjes rond op stijve fbokke) po ten. Ondanks sneeuw en ijs en een ijzige wind uit het oosten heeft een ooi van de familie Dekker in het hartje van de winter twee lammeren geworpen. Mét de oudere schapen gaat liet dartele tweetal iedere dag tussen 11 en 3 uur, als de ijzige wind iets van zijn koude heeft ver loren, een luchtje scheppen in de met een flinke laag sneeuw bedekte wei. Alsof de koude ivinter 1963 eenvou dig niet bestaat... (Foto P.Z.C.) Maandagmiddag omstreeks drie uur is er brand uitgebroken in het dak van de christelijke school aan de dr. Leenhoiits- straat te Zaamslag. De brandweer was ïen enkele minuten ter plaatse en k het dak open. Het bleek, dat het vuur reeds vrij ver tussen het plafond was doorgedrongen. Het vuur werd ech ter met enkele stralen vlug bedwongen. Het ontstaan van de brand was ver moedelijk te wijten aan het feit, dat kortsluiting was ontstaan in de elek trische verwarming, die is aangebracht tegen de plafonds van de toiletten. De leslokalen werden niet aangetast en lie ren ook geen waterschade op, Bij de irand waren spoedig aanwezig burge meester A. F. Hanssens en wethouder J. v. d. Peijl. Het dak van de school is vrij ernstig beschadigd. Toeristentocht van Sluis naar Brugge weer mogelijk De toeristentocht van Sluis naar Brug ge is thans weer mogelijk. De schaats tocht is enige dagen onmogelijk ge weest door) een defect aan de sluizen bij de Danipoort in Brugge, waardoor het ijs tussen de sifons en Brugge gevaarlijk werd. De Belgische politie autoriteiten verboden toen op dat ge deelte het schaatsenrijden. Gereformeerden en hervormden samen Gebouw bijna te klein «oor Gereformeerde gemeente In 's-Gravenpolder zullen hervorm den, gereformeerden en leden van de Gereformeerde Gemeente voor lopig samen gebruikmaken van het hervormd kerkgebouw. Gerefor meerden en hervormden houden vanaf 27 januari tweemaal zon dags een gezamenlijke kerkdienst: de Gereformeerde Gemeente maakt na die bijeenkomsten voor de dien sten gebruik van het gebouw. De gereformeerde kerk in 's-Gravenpol der wordt opgeschilderd; de verwar mingsinstallatie in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente heeft het dezer dagen begeven. Het schilderkarwei in gesteld op een week of drie; de verwarmingsinstallatie zal eerst als de vorst is afgelopen, kunnen worden ge repareerd. De Gereformeerde Gemeente, die geen eigen predikant heeft, was af gelopen zondag voor de eerste maal in het hervormde kerkgebouw bijeen. In het vervolg houdt men kerkdien sten 's zondagsmorgens om elf uur en om half vier 's middags. De gereformeerde kerk heeft ook geen eigen predikant, De kerkeraad van deze kerk en de hervormde kerkeraad heb ben besloten de kerkdiensten gezamen lijk te houden. Zondagmorgen as. om half tien doet dienst de hervormde pre dikant ds. J. H. Kluiver, in de middag- dienst van twee uur gaat voor de ge- DOOR LID VAN G.S. A. J. KALAND nen bij uitbreiding en dergelijke als alie andere kredietinstellingen te kort schie ten. In de praktijk zal het er op neerkomen, dat het Waarborginstituut pas hulp zal verlenen als de betrokken tuinder geen Gedeputeerde A. J. Kaland heeft maan- onderpand meer kan geven. Het Borg- dagmiddag in de griffie voor Zeeland .stellingsfonds voor de Tuinbouw gaat te Middelburg de pas in hei leven ge-1ot een garantie van 50 pet. Het Waar- roepen Stichting Waarborginstitiiutl h0rginstituut nu zal daar nog eens 40 de Tuinbouw geïnstalleerd. ,cl aan toevoegen. Het ligt in de be- In deze stichHne '>"bben de province- loenng het secretariaat van het Waar gemeenten en Z-e 'se veilingen clkem mstituut onder te brengen bi4 de gevonden. Met doei an de stichting is Gewestelijke Raad voor Zeeland van de Zeeuwse tuinders financieel te steu-l landbouwschap te Goes. reformeerde predikant van Wemeldinge, ds. A. J. Hoogkamer, die consulent is voor "s-Gravenpolder. Zulke gezamen lijke kerkdiensten op de genoemde tijden z\jn er voorlopig voor drie zondagen gepland. Zondag 3 februari zijn de „pre- dikantsrollen" juist omgedraaid. CONTACT -__0 viuni reformeerde en de 's-Gravenpolder een verstevigd contact. Er zijn gezamenlijke kerkeraadsverga- deringen geweest, waar plannen zijn ge maakt, van wat men samen kan doen. Dit contact resulteerde in een geza menlijk rekwest aan het gemeente bestuur om voor het jeugdwerk een behoorlijk speelveld te verkrijgen. De Liever in een kooi Afgelopen zomer gaf' een inwoner van IJzendijke een merel en een lijster die hij in een kooi hield, de vrijheid terug. Waarschijnlijk door de barre winter vonden de vogels het beter hun vrijheid te ruilen voor een kooi. Dezer dagen zijn beide teruggekeerd en heb ben hun kooi weer opgezocht. Doordat de merel een kenteken had, kon men constateren dat het dezelfde vogel was. raad heeft toegezegd haar uiterste best te doen. Men heeft ook plannen om in de toekomst gezamenlijk de evangelisatie te gaan verzorgen. Aanvankelijk wilde men gezamenlijk jeugddiensten houden, die zijn nu enigszins door de nood gedwongen uitgegroeid tot diensten voor iedereen. De hervormde gemeente in 's-Graven polder telt 450 gemeenteleden; er zyn omstreeks 170 leden van de Gerefor meerde Kerk en de Gereformeerde Ge meente omvat ongeveer 600 zielen- Vooral voor «1e kerkgangers van de Ge reformeerde Gemeente is het hervorm de kerkgebouw muar net groot genoeg. De Coöperatieve Boerenleenbank in Kamperland heeft onlangs de zes miljoen gulden aan spaargelden overschreden, hetgeen voor het bestuur aanleiding was de spaarder die het ronde bedrag had volgestort, een ver rassing aan te bieden. De gelukkige was de landbouwer W. Wisse uit de Onrustpolder, die maandagmiddag in gezelschap van zijn vrouvj naar ho tel Kamperduinin Kamperland kwam, waar hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd door voorzitter G. E. de Jonge. De bank in Kamperland bereikte in 1951 een bedrag van f 3.000.000 aan spaargelden, in 1958: 1/.000.000 in 1959: f 5.000.000. Het aantal spaarders bedraagt rond 9.1)00. De omzet per jaar beloopt bijna f 30.000.000. Op de foto: de heer, De Jonge (rechts) feliciteert de gelukkige spaarder W. Wisse. In hel middep mevrouw Wisse. (Foto P.Z.C.) De douaneambtenaar A. D. Nelis uit Souburg heeft een middel te gen de gladheid uitgedacht, dat bruikbaar is voor alle tweewielige voertuigen. De heer Nelis, die zelf elke dag op een bromfiets van Souburg naar Vlissingen rijdt, zegt, dat hij net zo hard kan rij den als onder normale omstandig heden. Hij heeft rond de banden van zijn bromfiets een fietsketting gelegd. Deze ketting dringt iti de be vroren sneeuw en voorkomt slip pen. De mogelijkheid, dat de ket ting van het wiel loopt is prak tisch uitgesloten. De heer Nelis legde de kettingen er omheen, toen de banden bijna leeg waren. Daar na pompte hij de banden op, zodat zijn anti-slipkettingen muurvast zitten. De heer Nelis heeft reeds meer ervaring met anti-slipbanden, want in 191)9 had hij dergelijke kettingen rond de banden van zijn fiets gelegd. (Foto P.Z.C.) B. en w. van Middelburg willen een rioolbelasting invoeren van 14 procent van de belastbare opbrengst van de daarvoor in aanmerking komende eigen dommen, alsmede van 5 cent voor elke kubieke meter water, die boven dc 500 kubieke meter wordt afgeleverd. Bij de bepaling van het bedrag van de belas ting van f 175.000 in totaal netto per jaar zyn b. en w. uitgegaan van rond 7000 aangesloten of aansluitbare per celen en een gemiddelde aanslag van 25 per perceel. Bij de voorgestelde ta rieven raamt het college de bruto-op- brengst op 195.750. Invoering van deze belasting is onver mijdelijk. zo delen b. en w. mee, ter dekking van de jaarlijks ten laste van de gemeente blijvende kosten van onder andere de voorzieningen, die getroffen moesten worden in verband met het omleggen van de rioolwaterafvoer naar de Westerschelde en tevens onvermij delijk voor het verkrijgen van een slui tende begroting. B. en w. hebben een belasting gekozen in plaats van een retributie, omdat bij een belasting daadwerkelijke aanslui ting op de rioolwaterafvoer der gemeen te niet noodzakelijk is. Alle gebouwde eigendommen, die kunnen worden aan gesloten, worden dus in deze rioolbelas ting betrokken. Ook wordt voorgesteld om de straatbe lasting te brengen op 10 procent van de belastbare opbrengst voor gebouwde en op 5 procent voor ongebouwde eigen dommen. De opbrengst hiervan zal naar raming 136.500 groot zijn; om ook hiervoor evenals bij de rioolbelasting een compensatie te vinden voor de belasting, die op de gemeentelijke ob jecten drukt, kan de bruto-onbrengst geraamd worden op 142-000. Deze ver hoging moet volgens het college inge voerd worden teneinde de belasting aan te passen aan de steeds stijgende kosten van aanleg, onderhoud en verlichting van straten enz., en mede voor het handhaven van het budgettair even wicht. De riool- en straatbelasting kun nen in één verordening geregeld worden. REGIONALE RECEPTIE VAN „DE NATIONALE" In het kader van de feestelijkheden, die gepaard gaan met de viering van het 100-jarig bestaan van „de Nationale" hield de Nationale Levensverzekering Bank N.V. in het bijkantoor te Middel burg maandagmiddag een regionale re ceptie voor Midden-Zeeland en Zeeuwsch-VIaanderen. Hoewel de weersomstandigheden een zeer grote opkomst verhinderden kwa men toch nog 150 tot 200 genodigden de directie in het kantoor aan de Hout- kaai hun gelukwensen aanbieden. On der hen bevond zich een vertegenwoor diging ran het gemeentebestuur van Middelburg niet aan het hoofdburge meester mr. J. Drijber. (Slot van pag. 1 liggen van het veer op Noord-Bëve- land. Als de Schouwenaren zien, dat bij gunstig tij de Oosterschelde voor een groot deel vrjj is van ijs en dat in de veerhaven De Val slechts een „vlies" ligt, dat wel te verwijderen is, dan is liet uitvallen van deze lijn voor hen des te moeilijker te aan vaarden... Zoals uit het schrijven van G.S. echter blijkt, z(jn het mist de moeilijkheden aan de andere kant die beletten het veer weer in te leg gen. Nu de veerdiensten plotseling zon belangrijk gespreksonderwerp zijn geworden, kan men heel wat menin- gén 'horen. m WEL TE LAAT Een zakenman uil, Zierikzee had by- Zonder veel moeite moeten doen om «ien zending goederen uit Goes naar het eiland te krijgen, zo vertelde hij ons. Tussen «1e, factuurdatum cn het moment van bezorging aan geadres seerde lag een verschil van tien da gen. Volgens hem konden dergelijke ver tragingen worden, voorkomen, door het inzetten van een sleepboot uit dc veerhaven van Kats, uit Colijnsplaat, of desnoods vanaf het oude Katse- veer bij de Zandkreekdam. „Maar het zal nu wel te laat zijn", voegde hij er wat spijtig aan toe. „De P.S.D. had het pad in het ijs van het begin af moeten vrijhouden". Verschillende specialisten uit Goes, die in het Rode Kruiszickenhuis van Zierikzee en in de Cornelia Stichting een of meer dere malen per week zitdag hebben, moeten daar nu verstek laten gaan. Zo nu en dan waagt zich wel een van de artsen via Bergen op Zoom naar Schouwen, maar in dat geval is vaak de terugweg op dezelfde dag afgeslo ten. Andersom is het bezoek aan Goes of elders in Zeeland verpleegde patiën ten afkomstig van Schouwen-Duive- liind.'praktisch onmogelijk geworden. Overigens wordt in Zierikzee wel vooropgesteld, dat de medische ver zorging op het eiland absoluut nog geen gevaar loopt. Het uit de Beve- landen op en neer reizende personeel van het nieuwe „Deltakantoor" van rijkswaterstaat te Zierikzee heeft zich in deze vorstperiode maar in Goes geïnstalleerd. „Het is veel te omslachtig geworden. We gaan af en toe maar eens kijken in Zierikzee", zo vertelde ons de hoofdingenieur van het bureau, „Bovendien liggen de werken allemaal stil. En dan hebben we altijd nog de telefoon". Weinig verlichting geeft dit commu nicatiemiddel aan «le tankauto's van dc Goese depots van twee oliemaat schappijen, die in normaio gevallen enkele vrachten per dag naar het eiland kunnen transporteren. „Nu proberen we het over Zype", zo klaagde de chef over de vertragingen. „Je weet, wel wanneer je die richting gaat, maar nooit wanneer je, terug komt". Ook de Schouwsc leerlingen van de christelijk lyceum voor Zeeland in Goes zijn gehandicapt door het uitval len van de veerdienst. Ze moesten het nieuwe schoolkwartaal inzetten met enkele dagen absentie. Daarna hebben dc ouders hen naar Goes ge stuurd en daar onderdak voor hen gezocht. Overigens heeft het verleg gen van de veerdienst van Katsevecr naar Kats enkele jaren geleden al invloed gehad op het aantal leerlin gen, dat. het lyceum vanuit Schouwen bezoekt. De fietsafstanden zijn te ver geworden en zc zijn dageljjks veel te lang onderweg. Zo ervaart iodereen de last van de geslaakte veerverbinding over dc Oosterschelde. Geen handhaving veer Terneuzen- Hoedekenskerke Het laat zich thans aanzien, dat do moeilijkheden voor het veer Terneuzen- Hoedekcnskerke door de strenge vorst- priode mogelijk zeer binnenkort te groot zullen zyn om deze verbinding te kun nen handhaven. Dat delen Ged. Staten mee in het overzicht aan de Staten over Daar dc lichtboeien ter plaatse moesten worden opgenomen kan de vaart op de veren Kruiningen-Perkpolder en Ter- neuzen-Hoedekenskerke niet. in het don ker worden onderhouden. De lichtboeien tussen Vlissingen-Breskcns zijn nog aanwezig, zodat de vaart in het veer Vlissingcn-Breskens normaal is. Door de zorg van de rijkswaterstaat worden de havens van de veren over de Westerschelde en van het veer Zijpe- Anna Jacobapolder open gehouden. Het m.8. „Dordrecht" is tijdelfjk uitgevallen wegens bevroren koelwaterleidingen. Door het treffen van speciale voorzie ningen is het gelukt het schip op zo kort mogelijke termijn wederom in de vaart te brengen. Ook het m.s. „Ko ningin Juliana" is door ijsschade defect geraakt.. Getracht wordt door een spoed- reparatie dit: schip zo snel mogelijk wederom vaarklaar te krijgen. De moeilijkheden waarvoor Gedeputeer den staan noodzaken hen ook tot het doen van uitgaven, waarvoor door de Staten geen kredieten zijn verleend, dan wel daardoor begrotingsposten zullen moeten worden overschreden. Zij ver trouwen evenwel, dat de Staten bereid zi;jn de financiële gevolgen van de door de strenge winter noodzakelijk gewor den maatregelen t.z.t. to regelen. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? VERWACHT... ZONNIG WEER Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Strenge tot matige vorst. ZON EN MAAN 23 januari Zon op 8.34 onder 17.10 Maan op 6,47 onder 1506

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2