Zeeuwse Muziekbond voelt veel voor toetreding tot federatie W ethouders verkiezing in raad van Tholen BRAND IN CAFÉ BLOK TE BATH WALCHEREN Van instituut „Delta" SPORTGALA IN TERNEUZEN MET EEN AANTREKKELIJK PROGRAMMA AGENDA Z.L.M. TELEURGESTELD OVER VASTSTELLING PRIJZEN Post-Vannitsen nieuw baanrecord in Antwerpen MAANDAG 21 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 BESLISSING NOG NIET GENOMEN Tijdens de zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden jaar vergadering van de bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in Zeeland is nog geen beslissing genomen over toetreding tot de Koninklijke Nederlandse Federatie. Indien men hiertoe zou overgaan zou dit in feite ontbinding van de Zeeuwse bond ten gevolge hebben. Overeen dergelijk verstrekkende beslissing dient drie-vierde van de aangesloten verenigingen hun stem uit te brengen. Za terdag bleek het vereiste quorum niet aanwezig. Besloten werd dan ook op kor te termijn een tweede vergadering uit te schryven waar over deze aangelegen heid definitief beslist zal worden. Ongeacht het aantal aanwezige verenigin gen zal dan de stemmenmeerderheid beslissend zijn. beloopt wordt door de verzekering ge dekt. Op een daartoe gestelde vraag, deelde de heer Van Omrne mede, dat het heel goed mogelijk is om als bond te blijven voortwerken, ook al sluit men zich bij de K.N.F. aan. Alle bestaande tradities, zoals de pinkster-, zaal- en solistencon coursen kunnen blijven voortbestaan. elt men echter op het Vereiste quorum was niet aanwezig Verschillende afgevaardigden spraken er zaterdagmiddag hun teleurstelling over uit, dat zo vele verenigingen voor de ze vergadering verstek hadden laten gaan. Zij betoogden, dat het de hoogste tijd is deze federatie-kwestie zo spoe dig mogelijk op te lossen. De heer J. Gleruni (Mozart-Yerseke) betreurde het, dat van de zijde van het bestuur geen afgerond voorstel werd gedaan. Een ver melding, dat bij het bondsbestuur geen bezwaar meer tegen aansluiting bij de K.N.F. bestaat, achtte hij in grote ma te onjuist. Volgens spreker dient het bondsbestuur pertinent positie te kiezen. Bondsvoorzitter, de heer J. Burger uit Wemeldinge vond de formulering ook niet zo gelukkig. Hij wees er echter op. dat men het zo voorzichtig mogelijk had willen stellen. Hij verzekerde, dat het gehele bestuur en bloc voor aansluiting is, zodat men het gestelde zonder meer als voorstel kon zien. Hoewel reeds was vastgesteld, dat deze vergadering geen definitieve be slissing kon worden genomen achtte men het nuttig de algemeen secretaris van K.N.F., de heer E. J. van Omme tot de vergadering toe te laten teneinde op eventuele vragen antwoord te geven. De ze gaf een uitvoerige uiteenzetting over de samenstelling en werkwijze van de federatie. Tot deze organisatie kan iedere bonafide vereniging toetreden. Van de ruim 700 aangesloten verenigin gen dragen niet minder dan 150 het predicant christelijk voor de naam, zodat blijkt, dat men principieel niet behoeft terug te schrikken. Een gedeelte van café „Land- en Schel- dezicfit" op de zeedijk te Bath Is zater dagmorgen tegen tien uur door brand verwoest. De keuken en de schuur, waarin verschillende huishoudelijke ar tikelen zoals koelkast en wasmachine stonden, gingen in vlammen op. Het café en de woonkamer bleven gespaard. Dat was niet alleen te danken aan een stevige muur, die de afscheiding met de keuken vormde, maar vooral de hulp van een aantal vrijwilligers uit Bath en liet ingrijpen van de brandweer uit Rilland voorkwam, dat het gehele café dat wijd en zijd bekend staat als café Blok, door het vuur werd verwoest. De brand is ontstaan op de zolder van dc schuur, waar de bewoners een straal- kachel hadden aangezet om de bevroren leiding van de boiler, die met jute was omwikkeld, geleidelijk te doen ont dooien. Aangenomen wordt, dat de straal kachel de brand heeft veroorzaakt. Ondanks het feit, dat de weg van Ril land naar Bath door de stuifsneeuw bij kans onberijdbaar was voor auto's; was dc brandweer van Rilland vrij spoedig ter plaatse. Aanvankelijk hadden de spuitgasten nogal wat moeite om de motorspuit te starten. Nadat men daarin was geslaagd werd het vuur bestreden met drie stra len. In verband met de vorst moest men voor het bluswater aanleggen op het open water van de Westerschelde. Mede dank zij de hulp van inwoners van Bath was het vuur snel bedwongen. De schuur en aangebouwde keuken waren toen al in vlammen opgegaan. Een der tigtal Bathenaren heeft toen snel en doeltreffend het meubilair uit het café gehaald en opgeslagen in het enkele tientallen meters verder gelegen huis „Ter Schelde", waar de heer en me vrouw Blok ook zijn ondergebracht. De schade, die enkele duizenden guldens 5pe« slechts één nummer dan zal geen pro motie kunnen worden gemaakt, daar de federatie het systeem volgt van het spelen van een tweetal nummers. Vere nigingen, die op de Zeeuwse bondscon- coursen twee nummers uitvoeren kun nen wel profiteren van de promotierege ling. Voorts wees de heer Van Omme op de steun, die de federatie geeft aan opleiding van dirigenten en leerlingen. Uit de reacties, die op deze discussie volgden bleek wel, dat velen de toe treding van de Zeeuwse bond tot de gelederen van de K.N.F. zouden toe juichen. Men kan dan mede profite ren van de subsidies, die de grote or ganisaties van de zijde van o.k. en w. ontvangen, terwijl daarnaast gro tere ontplooiingsmogelijkheden be staan, zo werd betoogd. Vervolgens zette de vergadering zich aan de afhandeling van de huishoudelij ke zaken. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren J. den Toonder (le se cretaris) en S. Dekker (commissaris) bij enkele kandidaatstelling herkozen. Besloten werd het jaarlijkse bondscon- cours op Pinksteren te houden en wel in Souburg. De plaatselijke muziekvere niging „Vlijt en Volharding" zal de or ganisatie hiervan op zich nemen. Tevens werd het besluit genomen te trachten op 13 juli 1963 wederom een marswed strijd te doen houden. Voorzitter Bur ger wees er nog op, dat het eerste marsconcours in ae geschiedenis van de bond werd gehouden in 1962 en dat dit als goed geslaagd mag worden aange merkt. Hij deed dan ook nu weer een beroep op alle verenigingen om hieraan zoveel mogelijk deel te nemen. Voor de drumbands, aie aan deze wedstrijden deelnemen zal verplichte muziek wor den ingesteld, bestaande uit een lopende en staande mars. Hoewel de verenigin gen reeds in de gelegenheid werden gesteld zich voor ae organisatie van een dergelijk festijn aan te melden bleek, dat hierop nog geen reacties zijn ontvan gen. In de maand november zal weder om een zaalconcours worden gehouden en wel in de „Prins van Oranje" te Goes. Een dringend beroep werd gedaan ook van de z(jde van de niet deelnemende verenigingen hiervoor belangstelling te tonen, hetgeen uiteraard ook een finan ciële verlichting zou betekenen. De begroting 1962-1963 werd vastge steld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van respectievelijk 3909,63 en 3280,00. Het batig begrotingssal do van 629,63 werd als onvoorzien aangemerkt. Na nog een dringend be roep te hebben gedaan mede te werken aan de bloei en verder opbouw van het muziekleven in Zeeland besloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. VLISSINGEN Aankoop grond in verband met nieuwbouw „St.-Joseph" De nieuwbouwplannen voor het r.-k. streekziekenhuis „St.-Joseph" te Vlissin- gen beginnen vaste vormen aan te nemen. Het bestuur van dit ziekenhuis is van plan een gedeelte van het terrein te ko pen ten noorden van de Vlissingse wa tergang, in het ontwerp-uitbreidingsplan Noord (Paauwenburg). aldus schrijven b. en w. aan de raad. Het college stelt in verband hiermee de raad voor over te gaan tot aankoop van een perceel grond van 3.86.40 ha. in dit plan voor het aan leggen van een toegangsweg naar het nieuwe ziekenhuis en voor het scheppen van het nodige openbare groen. Het aan koopbedrag van de grond Is door de cen trale commissie voor de onteigeningsver goedingen getaxeerd op 42.504 totaal. De eigenaar is bereid de grond voor dit Bronzen beeld voor Botsing bij Keersluis Om halftien vrijdagmorgen zijn op het kruispunt bij de keersluis te Vlissingen twee auto's tegen elkaar gebotst. Er ontstond enige materiële schade. De heer G. H. B. uit Vlissingen kwam in zijn auto over de Keersluis eri verleende geen voorrang aan de van rechts komende wagen van de heer W. D. B. uit Goes. ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Toneelavond A.N.G.B. Het toneelgezelschap „De Kluchtspe lers" heeft vrijdagavond voor de afde ling Terneuzen van de Algemene Grafi sche Bond het komische stuk „Potas en Perlemoer met vakantie" opgevoerd. Ondanks de koude was een vry talrijk publiek in het Concertgebouw te Ter- neuzen aanwezig. De regie van het stuk berustte bij Johan Boskamp. Demonstratie van judo en jiu-jitsu Zaterdagmiddag hield het sportinstituut „Delta" een sportgala in het Concert gebouw te Terneuzen. Dat deze sport gala een evenement is voor Terneuzen, bewees wel de goedgevulde zaal, ondanks het gure weer. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer de burgemeester van Terneuzen, mr. II. Rypstra, wet houder M. de Vos, de inspecteur-korps chef van gemeentepolitie, D. van Ooyen en adjudant E. Russclien. De sportmiddag, die gekenmerkt werd door een sportieve sfeer en een vlotte afwerking van liet programma, werd geopend door de lieer J. van de Rest, directeur van liet instituut. Het ruim drie uur durende programma bestond voor liet grootste gedeelte uit judo en jiu-jitsudemonstraties en -wed strijden. Maar ook dc ritmische gym nastiek en het spectaculaire trampoline springen ontbraken niet op het pro gramma- De judo- en jiu-jitsudemonstraties wer den ingeleid door de heer v. d. Rest en uitgevoerd door de heren G. de Moor en D. Guequierre. Vooral het eerste punt van liet programma, het ..Nage No Kata" legde de nadruk op de uitstekende techniek cn feeling voor het juiste ogen- VANDAAG. Mldilclburi; City: De inspecteur. 20 uur. 14 Jaar. Electro: Spartacus, 19.30 uur, 14 Jaar. Vlissingen Alh.imbra: De inspecteur. 20 uur. 14 Janr. Lux or: Spartacus, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: De inspecteur. 20 uur. 14 Jaar. Hulst Qioscoopgebouw: Porgjr en Bess. 20 uur. 14 jaar. Axel liet Centrum: Scotland Yard neemt de uitdaging aan. 20 uur. 14 Jaar. Zierlk/vr Concertzaal: Exodus, 20 uur, 14 laar. Huis van Nassau: Vergadering Koninklijke vereniging „Het Nerj. Trek paard", 13 uur. Bergen op /.oom Roxy: Het was een meis je van Napoleon. 20 uur. 14 laar. Luxor: Dc man die Liberty Wlance doodde, 20 uur, 14 Jaar. blik. die nodig zijn voor een goede uit- j voering van de verschillende worpen. Bij dc demonstraties jlu-jitsu, kwam wel duideiyk het verschil met judo naar voren. De ritmische-gymnastlekoefeningen werden gracieus uitgevoerd door een tiental dames, lid van één van de gymnastiekclubs van liet instituut. Mej. T. Slok en de heer G. de Moor verzorgden het trempollnespringen en lieten zien, hoe men methodisch een sprong in kan studeren. Dat dit nog niet zo eenvoudig was, onder vond een toeschouwer uit de zaal, die op de trempoline vreemde capriolen maakte. JuiolMs De judokampioenschappen, die tussen de andere programmapunten door ver werkt werden, waren in vier klassen verdeeld, namelijk klasse 1, jeugd van 10-12 jaar; klasse 2. adsplranten. 13-14 jaar; klasse 3. junioren van 15-16 en 17 jaar; en klasse 4, senioren, 18 jaar en ouder. De wedstrijden gaven een spannende strijd te zien tussen meestal gelijkwaardige tegenstanders. Vooral bij de jeugd en adspirantcn viel het enthousiasme en de vechtlust op. Het algemeen clubknmpiocnschap. dat betwist werd tussen de kampioenen uit alle klassen, werd ten slotte een aan gelegenheid tussen F. Spaan en D. Guequirre, beiden drager van de bruine band. Na een bijzonder spannende strijd, werd D. Guequirre ten slotte winnaar en dus algemeen clubkampioen 1962. Burgemeester Rypstra reikte na afloop de prijzen uit aan de kampioenen cn memoreerde in een kort speech, het tekort aan sportruimte Tn Terneuzen dat echter, naar hij hoopte, spoedig opge heven zou worden. De uitslagen van de judokampioen schappen zyn als volgt; Jeugdklasse. 10 tot 12 jaar, kampioen, Rudi Simpelaar, Terneuzen. Adspiran- tenklasse. 13-14 jaar, kampioen. H. de Letter. Hulst. Juniorenklasse. 15 tot 17 jaar. Lichtgewicht, kampicjen, E. van Houten, Hulst. Middengewicht, kam pioen. E. Bosschaart, Hulst- Zwaarge wicht, kampioen, A. Aerts, Hulst. SeniorcnTdasse, 18 jaar en ouder. Licht gewicht, kampioen, L. Tyssens, Hulst- Middengewicht, kampioen, F. Spaas, Terneuzen. Zwaargewicht, kampioen. D. Guequirre, Terneuzen. Algemeen-club kampioen 1962, D. Guequirre, Terneu- het Vlissingse Nollebos B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor de aldaar gevestigde beeldhouw ster mevrouw L. Messer-He.vbroek op dracht te geven tot het vervaardigen van een bronzen beeld voor het Nollebos en hiervoor het destijds beschikbaar ge stelde krediet van 5550 te bestemmen. Zoals bekend werden b. en w. in 1961 gemachtigd aan deze beeldhouwster op dracht te geven voor het vervaardigen van een bronzen beeldengroep, te plaat sen aan een van de ingangen van het Nollebos. Het krediet van 5550 bleek toen achteraf te laag, daar de kosten van dc bronsgieter en gipsgleter aan merkelijk hoger waren dan oorspronke lijk geraamd. Een voorstel om het krediet voor deze meerkosten met 4250 te verhogen, werd toen door de raad verworpen. B. en w. hebben zich tot de beeldhouwster ge wend met het verzoek een ander kunst object te ontwerpen, hierbij rekening houdende met het oorspronkelijke kre diet. Mevrouw Messer-Heybroék heeft het college nu een nieuw ontwerp doen toekomen. Het bestaat uit een bronzen beeld van 1,25 meter hoogte, staande op een gefundeerd voetstuk van B* gisch hardsteen. De totale hoogte, t vengronds, zal 2,41 meter bedragen. De uitgaaf kan worden gedekt uit e schenking van de erven C. A. van Woel- deren ad 1547,30', terwijl het restant in ten hoogste 10 jaar kan worden afge schreven. Erfdienstbaarheid voor P.Z.E.M. en P.T.T. B, en W. van Vlissingen stellen de raad voor, in de eerstvolgende raadsvergade ring te besluiten de erfdienstbaarheid te vestigen van overpad en van kabelleg ging ten behoeve van aan de N,V. Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij en aan de P.T.T. behorende per celen grond in het uitbreidingsplan Paauwenburg. Jongeman tien meter door auto meegesleurd De 12-jarige G. J. V. uit Vlissingen is vrijdagmorgen op de Koudekerkseweg te Vlissingen tien meter door een auto meegesleurd. G. .J. V. kwam vanaf de aan de Zaaihoekweg en reed de lekerkseweg op. Hij slipte en viel voor de juist passerende auto van de heer A. J. A. uit Koudekerke. Het slachtoffer kwam er af met een wondje boven zijn oog. Dokter A. H. van Djjk heeft de jongeman verzorgd en naar huis gebracht. ARNEMU1DEN „Werkende Jeugd" vierde le lustrum De afdeling Arnemufden vaii de cliriste- lijk-soclale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd"' heeft vorige week in het ver enigingsgebouw „De Arne" haar eerste lustrum gevierd. Er was een fors pro gramma opgesteld, waaraan verschil lende leiders hun medewerking verleen den. ,Hoe het was" vertelde oud-leider P. 'an Belzen. waarna hoofdbestuurslid A. Moolker uiteenzette „Hoe het is" en oud-voorzitter A. Ventevogel nader in ging op het thema „Hoe het wordt". Jeugdwerkleider J. C. Gorde.au gaf hierna zjjn visie op het onderwerp „Wat het was. wat het is en wat het wordt". De afdeling Arnemuiden van „Werkende Jeugd" was de eerste club, die in Zee land werd opgericht. In 1962 hield zij onder meer een actie voor Nieuw-Gui- nea. die ƒ600 opbracht, voorts behaal den de leden uit Arnemuiden een eerste prijs tijdens een landelijke onderwerpen- wedstrijd over kunst en cultuur. De eerste lustrumviering stond onder leiding van de heer Fr. Poortvliet. SEROOSKERKE (W.) Verhoging grondprijzen in raad Serooskerke B. en w. van Serooskerke stellen de raad in de eerstvolgende vergadering van vrij dag 25 januari voor, de uitgifteprijs van de grond in het uitbreidingsplan ten westen van de Noordweg vast te stellen op 15 per m2 en de verleende machti ging tot verkoop van bouwgrond dien overeenkomstig te wjjzigen. Daardoor wordt bereikt, dat een kleine reserve wordt gevormd voor dekking van de kosten van het andere andere gedeelte van het uitbreidingsplan en ter ntinise- ring van de uitgifteprijs voor die grond. Voorts komen nog aan de orde de vast stelling van een nieuwe verplaatslngs- kostenverordening voor het gemeente- personeel. de aanpassing van de bezol digingsverordening aan de rjjksmaatre- gelen, een voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan cn benoeming van een waarnemend gemeente-ontvanger en on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en do aankoop van het pand Noordweg 36. De vergadering begint 's morgens om tien uur. O.- EN W.-SOUBURG Resultaten pluimveefokkers op expositie Avicultura Enkele Souburgse pluimveefokkers be haalden op de „Avicultura" te Den Haag die woensdag, donderdag en vrijdag is gehouden, de volgende prijzen: M. J. Rottier met Barnevelder krielen, eerste Z.G. met hen jong en haan jong; G. J. Nijse met Havana's, eerste Z.Z.G., twee de Z.Z.G. en derde Z.Z.G.; J. van Splun- der met Wijandotte krielen, tweede Z.G.. derde G.G. en G,G. DOMBURG Woonforensenbelasting in volgende raad Domburg De gemeenteraad van Domburg komt donderdag 24 januari om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een verzoek var de gemeente Aagtekerke om een lozings vergunning voor een gedeelte van het uitbreidingsplan „Aagtekerke noord". Tevens zullen bezwaren worden inge bracht tegen een aanslag in de woonfo rensenbeiasting. Ten slotte komen aan de orde de overneming van wegen in eigendom, beheer en onderhoud, alsmede een wijziging van de bouwverordening LAATSTE NIEUWS Stopzetten kernproeven Rusland akkoord met drie inspecties Maar Kennedy acht dit niet voldoende Kfoesjtsiew heeft Kennedy in een brief meegedeeld, dat de Sowjet-Unie akkoord zal gaan met twee oï drie inspecties ter plaatse per jaar by een eventuele overeenkomst over het stopzetten van de kernproeven. Dit heeft het state de partment zondagavond bekendgemaakt. Het ministerie, dat de briefwisseling tus sen Kroesjtsjew en Kennedy over dit onderwerp publiceerde, gaf een verkla- uit. Hierin wordt gezegd, dat de ermee ingenomen zijn, dat de Sow jet-Unie opnieuw akkoord gaat met het principe van de controle ter plaatse. Uit de briefwisseling blijkt, dat Kennedy niet akkoord gaat met de door Kroesj tsjew voorgestelde twee of drie inspec ties ter plaatse. Hij acht dit aantal niet voldoende. Hij heeft te kennen ge geven, dat de V.S. acht onderzoeken ter plaatse wel het minimum achten. Het valt te hopen, zo zegt het Ameri kaanse ministerie in zijn verklaring, dat de Sowjet-Unie het overleg over het aantal inspecties en andere daarmee verbonden regelingen op een realisti sche wiize zal aanvatten. In de briefwisseling kwam ook het plaatsen van onbemande seismische sta tions, de zogenaamde zwarte kistjes ter sprake. Kroesjtsjew ging ermee akkoord deze te laten plaatsen door „buitenlands personeel", op voorwaarde, dat er maat regelen worden getroffen om daarbij spionage te voorkomen. Kroesjtsjew begon de correspondentie op 19 december. In zijn eerste brief zegt hij dat de tijd nu is aangebroken om voorgoed een einde te maken aan de kernproeven. Het was nu „een zeer schikt ogenblik" daarvoor. Kennedy zegt in zijn antwoord van 28 december, dat hij hoopt dat de sugges ties, die Kroesjtsjew in zyn brief heeft gedaan, een hulpmiddel zullen blijken te zyn om „ons op weg te helpen naar een overeenkomst". Kroesjtsjew zegt in zijn eerste brief, dat de Amerikaanse onderhandelaar Ar thur Dean op 30 oktober in een gesprek met de Russische vice-minister van bui tenlandse zaken, Wasily Koeznetsov, heeft verklaard dat het haar de mening van de Amerikaanse regering voldoende is om elk jaar twee a vier inspecties ter plaatse in de Sowjet-Unie te ver richten. Kennedy merkt in zijn antwoord ech ter oi), "dat er blijkbaar een misverstand is geweest met betrekking tot. het aan tal inspecties ter plaatse. Ambassadeur Dean, aldus Kennedy, heeft mij meege deeld, dat hij bij zijn gesprek met vice- minister Koeznetsov slechts gesproken heeft over een aantal van acht a tien. Daar wij vroeger hebben vastgehouden aan een aantal van 12 tot 20, betekent dit nieuwe getal een- belangrijke vermin dering. ZUID-BEVELAND KAPELLE Wedstrijden om damkampioenschap De leden van de damclub „Kapelle" heb ben de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap voortgezet met de volgende partyen: J. C. van Liere-J. de Neef 2-0; C. van Liere-G. J. Lepoeter 2-0; A. v. d. Schraaf-L. Adriaanse 0-2: Iz. op 't Hof-J. J. Ganseman 2-0; H. A. 1. Vrie-C. v. d. Vliet 2-0. NOORD-ZEELAND Dreischors jeugd vierde ijsfeest in Schuddebeurs Het zal waarschijnlijk wel voor de eer ste keer in de geschiedenis zijn geweest dat de schooljeugd van Dreischor haar jaarlijks ijsfeestje elders heeft moeten houden. Dit jaar bleek namelijk geen en kele gelegenheid in Dreischor aanwezig te zijn om de schoolkinderen van de openbare lagere school een schaatsmid- dag aan t.e bieden. Daarom zijn de on derwijzers op het idee gekomen om de medewerking van de ijsclub te Schudde beurs in te roepen en daar vond men een goed gehoor. Men stelde spontaan de ijs baan bij het landgoed „Mon-Plaisir" aan de Donkereweg beschikbaar. De heren M. van der Maas en R. S. Boender, on derwijzers aan de school van Dreischor hadden de medewerking ingeroepen van dertien autobezitters uit het dorp en de ze brachten de ongeveer 60 schoolkin deren veilig en wel over de gladde Zuid- dyk naar het naburige Schuddebeurs waar men onder de vrolijke klanken van de muziek van een heeriyk ijsfeest ge noot. De goede beschutte baan bood alle gelegenheid om zich kostelijk te amu seren op de slee en schaats en de ijs- commissie van Schuddebeurs had werke lijk niets nagelaten om de jeugd van Dreischor een onvergetelijke middag te bezorgen. Na afloop van de diverse wed strijden werden ae kinderen in hotel „Schuddebeurs" aldaar getrakteerd op chocolademelk en eierkoeken. De wedstrijden begonnen met „koek kappen" voor de leerlingen van de laag ste drie klasen waarna wedstrijden volg den In ringsteken per slee, op de schaats en hardrijden op ae schaats terwijl ook 4 „vlaggetjes in flessen zetten" niet het ystestijn ontbrak. De volgende kinderen kwamen in het bezit van prijzen, t.w.: Bea van Dongen, Jopie Vermaas. Krijn Jan van de Velde, VVyna van Nleuwenbuy'ze, Willy van der Sande, Lennaert Baars, Kees Nelisse, El- ly Kiesenberg, Arie van Dongen, Joop van de Velde, Johan Doeleman. Jannie Vermaas. Adrie Geelhoed, Annie van Gastel, Aad Goudzwaard. Atie Nuyens, Diana van Staalen. Er was een groot aantal prijzen be schikbaar. FRIESE COMMISSIE: „V erwaterplaatsen voor mosselen bij Waddenzee" De provinciale mosselcommissie in Friesland heeft in een brief aan de vis- serijcommissie uit de Tweede Kamer een pleidooi gehouden voor een proef met verwaterplaatsen voor mosselen nabij het produktiegebied, de Wadden zee. Nu door de afsluiting van de Oos- tersehelde verwaterplaatsen elders kunstmatig moeten worden aangelegd, dienen onverwyld in de Waddenzee proeven te worden genomen, mede gezien het verschil in de samenstelling van het zeewater, zo meent deze De aanleg van verwaterplaatsen in de Waddenzee zal een snelle verwatering, een doelmatig gebruik van de vissers vaartuigen en een logische opbouw van het produktiepatroon mogelijk maken. De provinciale mosselcommissie heeft deze brief verzonden naar aanleiding van de discussie in de Tweede Kamer over de proefnemingen in het Veerse Meer. Een koppeling van de proefnemingen voor het verwateren van mosselen aan de wisselvallige voornemens ten aan zien van het proefbekken in het Veerse Meer en de oestercultuur in de Greve- lingen is volgens de commissie niet ge wenst. Een „zelfstandige en snelle be handeling van het vraagsLuk van de verwatering van de mosselen is nood zakelijk". Boze brief van Van der Putten aan minister De ex-technische hoofdambtenaar van het ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, heeft op 16 januari jl. een brief gericht aan de minister van defensie, ir. S. H. Visser, waarin hij zich opnieuw beklaagt over het uitblijven van de door Van der Put ten gevraagde ministeriële rehabitilatie. In zijn brief zegt de heer Van der Put ten onder meer; „Zo ben ik thans op het punt gekomen, dat het voor mij financieel niet meer verantwoord is nog lopende eindeloos gerekte procedures, die niet de hoofd zaken betreffen, voort te zetten. Ik wens scherp te stellen, dat mijn ont slag een door U gecreëerde bijkomstig heid was, waarmede de aandacht van de hoofdzaken werd afgeleid. Immers de hoofdzaken zijn nog steeds de on verkwikkelijke zaken, die ik als hoofd ambtenaar helaas jarenlang heb moe ten rapporteren en die tot op de huidige dag niet of niet behoorlijk zijn onder zocht. Zodoende werden de schuldigen DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE In zijn jongste vergadering heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat by de prijsvaststelling door de rege ring van de akkerbouwprodukten geen overeenstemming kon worden bereikt. De tarvveprys zal worden verhoogd met 2,per 100 kg. De suikerbietenprys zal een verhoging ondergaan van 2, per ton. Ten aanzien van de overige produkten blyft dc huidige prijssituatie dezelfde als de afgelopen periode. Deze prijsvaststelling betekent dat de wensen ten aanzien van het beleid door het Landbouwschap naar voren gebracht, slechts ten dele door de minister zyn gehonoreerd. Met name geldt dit voor de verzwaring van de investeringen waarvoor door het Landbouwschap een bepaald percentage werd ingecalculeerd, zo werd in de vergadering gesteld. Ten aanzien van de bietenteelt het. volgens de deskundigen, ondanks de verhoging van de garantieprijs, gezien de arbeidsmoeilijkheden in de verplegingsperiode, een vraag of uit breiding van het areaal zal plaats vinden. Bij een uitzaai van bijv. 80.000 ha (tegenover dit jaar 77.000 ha) is het mogelijk dat de binnen landse consumptie niet wordt gehaald Een landelijk zeer hoge oporengst van 47 ton bieten per ha en een ren dement van 13,2 geeft een suiker- consumptie van 496.000 ton bij een huidige binnenlandse suikerconsump tie van plus minus 490.000 ton. De kans bestaat bij het huidige peil dan ook dat in de toekomst dure suiker uit andere E.E.G.-landen zal moeten worden geïmporteerd. Op grond van deze overwegingen was het bestuur der Z.L.M. dan ook van mening dat een kleine verhoging het huidige bietenareaal noodzakelijk is. Ook de koolzaadgarantieregeling en regeling voor het vlas zijn door het Bergenaar verdacht van valse aangifte De politie te Bergen op Zoom heeft za terdag proces-verbaal opgemaakt tegen de heer L. O., wonende in Bergen op Zoom wegens een valse aangifte welke O. in de nacht van 5 op 6 januari jl. bij de Vlissingse politie zou hebben ge daan. O. had in genoemde nacht op het bu reau aangifte gedaan van de vermis sing van zijn fototoestel. Hij verklaarde daarbij dat het hem ontstolen was. Bij nader onderzoek zou echter gebleken zijn dat dit verhaal niet op waarheid berustte. Bij behandeling begroting 1963 Raadslid Boender: „Wai is oorzaak passeren S.G.P.?" De raad van Tholen is in de vrijdagmid dag gehouden vergadering uitgebreid teruggekomen op de jongste wethou dersverkiezing. Dit gebeurde naar aan leiding van de algemene beschouwing, dje het S.G.P.-raadslid C. Boender by de behandeling van «le begroting 1963 hield. De heer Boender deed een aanval op de huidige samenstelling van het college van b. en w. Hij vroeg zich af waarom er geen S.G.P.-raadslid tot wethouder was gekozen, terwijl deze fractie de grootste in de raad is. „De S.G.P. is de grootste partij in Tho len. De twee wethouders behoren tot partijen, die te zamen 27 procent van het aantal stemmen vertegenwoordigen. Zij zijn genomen uit de kleinste par tijen, de A.R. met 13 en de C.H. met 14 procent van de stemmen", zo betoogde de heer Boender. „Ik wil vaststellen, dat wethouder Jansen niet op de wethou derszetel thuishoort, tenminste politiek gesproken niet. Van wethouder Van de Velde zou ik willen zeggen, dat hij be zig is de C.H. in Tholen af te breken", aldus het S.G.P.-raadslid, die verder zei, dat zyn partij van het. vooroverleg voor de wethoudersverkiezing werd uitge sloten. „Deze smadelijke passering heeft de staatkundig gereformeerden een slag in het gezicht gegeven, die fel is ge voeld", verklaarde de heer Boender. Hij zei verder, dat hij naar de oor zaak van het passeren van de S.G.P. had gezocht. Antwoorden „Ik heb twee antwoorden bedacht. Ten eerste: de zes raadsleden, die de ver kiezing van deze twee wethouders heb ben bewerkstelligd, waren van oordeel, dat bij de drie S.G.P.'ers er niet één ge schikt was voor wethouder. Ten tweede: de zes raadsleden waren van oordeel, dat de S.G.P.'ers door hun levensbe schouwing geheel onbruikbaar waren voor de gemeente. Ik zou graag willen weten hoe het huidige college is ont staan", zo vroeg hij. De heer J. H. Bal (g-b.), door de heer Boender betiteld als formateur van het college, zei van me ning te zijn. dat het college van b. en w. wel een afspiegeling is van de ver houdingen in de raad. „De beide wet houders zijn rechts, dat is ook de raad. Ik voor mij geef meer de voorkeur aan iemand van de A.R. of de C.H., dan aan een raadslid van de S.G.P.", aldus de heer Bal. Wethouder H. Jansen (a.r.) zei, dat het maar nakaarten was en dat hij daarom niet te diep op de kwestie wilde ingaan. „Er was geen meerderheid in de raad. Ik moest hulp hebben van vijf anderen. Die hulp heb ik gekregen, eigenlijk zon der er moeite voor te doen. U had ook hulp nodig, maar hebt die niet gekre gen. Toont U zich een goed verliezer", zei hij tegen de heer Boender. De heren \V. K. Quist (c.li.) en Bal ver klaarden nog, dat men de heer Jansen Officiële publikatie VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op donderdag 24 janu ari 1963, des namiddags te 2.00 uur een open bare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuïze. Vlissingen, 13 Januari 1963. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 18-1: Tagri van Karlshamn. Boekelnburg van Kolberg. Spar ta van Terneuzen, Delta van Sluiskil. Lupia van Gent. Gea M van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 19-1: Delfborg naar Terneuzen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 18-1: Viscount van Aberdeen, Seabreeze van Lon den, Prinses Irene van Rotterdam. had aangezocht om wethouder te wor den. De heer Boender toonde zich ten slotte voldaan over de antwoorden die liij op zyn vraag had gekregen. „Ik ben dankbaar, dat men duidelijk heeft la ten blijken, dat de S.G.P. uit het col lege is geweerd om het staatkundig ge reformeerd zyn". De gemeente heeft voor 1963 negen wo ningwetwoningen toegewezen gekregen. Er zijn aanvragen ingediend om in de premièsector vijftien woningen te mo gen bouwen, terwijl ook toestemming is gevraagd voor bouw van vijf woningen in de vrije sector. Wat de bouw van de gecombineerde school aan de Molen- vlietsedyk-Zoekweg betreft is het col lege van b. en w. officieus meegedeeld, dat de ryksgoedkeuring waarschijnlijk het komend voorjaar kan worden tege moet gezien. B. en w. zullen in het bin nenkort aan te bieden ontwerp herzie ning uitbreidingsplan voor een gym nastieklokaal een bestemming opnemen. In deze raadsvergadering werd tot on derwijzer in vaste dienst aan de open bare lagere school benoemd de heer A. W. C. Thoutenhoofd. Bij de rondvraag zei burgemeester A. .T. van der Hoeven op een vraag van de heer Quist, dat zal worden overwogen een extra kolentoeslag te verstrekken. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. W. den Toom, Souburg In de morgendienenst is ds. W. den Toom uit Veenwouden zondag bevestigd, als predikant van de hervormde ge meente te Oost- en West-Souburg door ds. W. Janssen uit Goes. Als tekst voor de bevestiging was gekozen psalm 133, vers 1: „Ziet hoe goed en liefelijk het is, als broeders te zamen wonen". In de avonddienst sprak ds. Den Toom over Marcus 2 vers 16 „Waarom eet Hij met de tollenaars en zondaars". Ds. Den Toom onderscheidde tweeërlei vra gen, namelijk „vragend vragen" en „aanklagend vragen" aan God. In het verdere van zijn preek trok de predi kant deze vraagstelling door tot de vra gen van de mensen van nu tot de kerkmensen. Aan het eind van de kerkdienst zong de gemeente de nieuwe predikant toe gezang 263 vers J. In zaal „Rehoboth" voerden onder meer het woord ouderling J. Filius. na mens de kerkeraad, ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder namens de classis, bur gemeester B. H. G. ter Haar Romeny namens het gemeentebestuur, de heer Arendse namens de Gereformeerde Kerk en namens de ring van predikan ten ds. J. A. van Duyne. Ds. Den Toom sprak nog een dankwoord. Ds. Den Toom vervult de vacature, die ontstond door het vertrek van ds. Tj. M. Hailjema naar Putten. Intrede ds. Oegema in geref. kerk Arnemuiden De Gereformeerde Kerk te Arnemuiden heeft sinds zondag weer een eigen pre dikant. Ds. G. S. Oegema uit Smilde werd in de zondagmorgendienst beves tigd door zijn neef. vlootpredikant S. Oegema. 's Avonds deed ds. Oegema zijn intrede. Hij preekte naar aanleiding van Joh. 4 29. De Gereformeerde Kerk van Arnemui den heeft sinds juli 1961 geen eigen &redikant gehad. 'amens de kerkeraad sprak hierna de heer K. J. Steketee, namens de classis Middelburg van de Gereformeerde Kerk ds. G. D. L. Brederveld uit Souburg, consulent ds. M. Boot, namens de her vormde kerk te Arnemuiden, de heer Van de Kettery, loco-burgemeester van Arnemuiden, de heer C. van Hemert, burgemeester van Nieuw- en Sint-Joos- iand, mr. F. S. K. J. Graaf van Rand- wijck, en afgevaardigden van de Ge reformeerde Kerken te Smilde en Zut- fen (de vorige standplaatsen van ds. Oegema. Voorts waren aanwezig de wethouders van Nieuw- en Sint-Joos- land. Landbouwschap opnieuw aan de orde gesteld. Ten aanzien van dit laatste punt stond het bestuur op het standpunt dat een verantwoorde regeling noodzakelyk is zolang een E.E.G.-regeling uitblijft. De invloed van de weersomstandigheden op de uitgezaaide tarwe, alsmede op de aardappelposïtie is op dit moment niet te overzien. Een ingrijpen van de over heid op de aardappelmarkt. zoals vorig jaar, lijkt voorshands niet waarschyn- lijk. Het bestuur besprak uitvoerig de hui dige situatie ten aanzien van de con tractteelt en de wenselijke organisatie ten behoeve van de belangenbehartiging van zowel contracttelers (van o.a. erw ten en tuinbouwproduktenen contract- zaadtelers. Het bestuur der Z.L.M. was van oordeel dat voor de tuinbouwsector een goede belangenbehartiging bestaat via de vei lingen. Voor de overige produkten en zaden zal naar de mening van de vergadering één landelijke telersorganisatie noodzakelijk zijn, voor zover noodzakelyk met sub commissies voor specifieke produkten. Het jaar 1962 zal de afdeling verzeke ringen kunnen afsluiten met een batig saldo. De vooruitzichten voor het nieuw begonnen jaar zijn echter zodanig dat enige herziening van de W.A.- en Casco tarieven noodzakelijk zullen zijn. Het bestuur besloot dan ook op voorstel van de Uitvoerende Commissie de voorschot premies te herzien. In de vacature van de heer J. Q. C. Lenshoek als tuinbouwdeskundige in de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap en in de afdeling Werkgevers- belangen der Z.L.M. is benoemd de heer C. J. de Jong te Goes. Tijdens een zaterdag In liet Antwerpse Sportpaleis gehouden omnium-wedstrijd voor equipes hebben de Nederlander Pe ter Post en de Belg Willy Vannitsen het baanrecord over de 1 kilometer met staande start verbeterd. Dit stond sinds 26 november 1938 op naam van Kaers- Bruneel met 1 min. 7 sec. Post en Vannitsen wonnen zaterdag de- -- afstand in 1 min. 4.7 sec. De eind je in de omniumwedstryd moesten zij echter afstaan aan de Belgisch-Deense combinatie van Steenbergen-Lykke (4 pnt). Post-Vannitsen werden tweede met 5 punten. Bugdahl-Pfenninger (Dld- Zwi.) en Platfner-Scrayen (Zwi-BIg.) deelden de derde plaats met 6V2 pnt. De uitslagen van de verschillende onder delen waren: Ie manche (puntenwed- stryd met vijf klassementen): 1. Van Steenbergen-Lykke 17 pt„ 2. Post-Van nitsen 13 pt., 2e manche (afvalwedstrijd) 1. Lykke. 2. Van Steenbergen, 3. Post 3e manche (de kilometer tegen het uur werk) 1. Post-Vannitsen 1.04.7, 2. Van Steenbergen-Lykke 1.05.9. FORTUNA WON VAN P.S.V. De eredivisieclubs Forluna '54 en PSV hebben van het „voetballoze tijdperk" gebruik gemaakt om zondag in Geleen, op het gewalste terrein, een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. De For- tunaspelers bleken het best onder de moeilijke omstandigheden te kunnen spelen en wonnen, na een 21-voor- sprong bij de rust, met 42. Jan No- termans was by Fortuna de grote man: hij scoorde twee fraaie doelpunten, bei de malen met afstandsschoten. De ove rige doelpunten werden gescoord door Beenen. Kohn (beiden Fortuna '54) en de PSV'ers Kerkhoffs en Hoenen. Slechts 500 toeschouwers woonden, on danks de gedeeltelijk verwarmde hoofd tribune, deze ontmoeting bij. Schaatsers uit Zeeland wonnen in België In de Belgische gemeente Oostkerke hebben tijdens internationale schaats wedstrijden over 2d km Zeeuwen uitste kende plaatsen behaald. De wedstrijden werden georganiseerd door een plaatse lijk comité met medewerking van de Sluise ijsclub. De wedstrijd werd bijna een volledig Zeeuws succes. 1. Wim de Hamer, Philippine, 46 min. 4 sec.: 2. Jan Lipjes, Sluiskil: 3. Jaap de Roo, Schore; 4. J. van Hoeve, Zuidzande: 5. P. Rijn, Rilland-Bath: 6. Roger Log- jhe. Wingene; 7. Wim du Bois, Groede; W. Karelse. In Knokke werden op het Zegemeer hardrijwedstrijden op de schaats gehou den over 10 km. Bijna alle deelnemers, die in Oostkerke hadden gereden, wa ren onmiddellijk naar Knokke vertrok ken om daar opnieuw te delen in de successen. Hier won Jaap de Roo. Scho re in de tijd van 20 min. 26 sec. 2- werd J. Lipjes. Sluiskil: 3. W. de Hamer: 4. J. van Hoeve; 5. Piet Rijn; 6. P. Aaema: 7. Van Hecke. Sas van Gent: 8. W. Dieleman; 9. W. Karelse; 10. I- Becu. Stemn Russisch, en Ivar Nilsson Zweeds schaatskampioen Boris Stenïn heeft in de zaterdag en zondag op de hooglandbaan van Alma Ata gehouden Russische schaatskam pioenschappen zijn titel met succes ver dedigd. Zaterdag had hij reeds de lei ding in het klassement genomen en door een overwinning op de 1500 meter (m 2 min. 14,4 sec.) verstevigde hij zijn positie. Vladimir Sveshnikov werd tweede in 2 min. 15.3 sec. en de zeer sterk rijdende Matuseyitsj derde in 2 min. 16 sec. Op de 10.000 meter zou Matusevitsj 23 se- £°Röen op Stenin gewonnen moeten hebben om de nieuwe kampioen te wor den. Deze opgaaf was te zwaar. Stenïn. die op deze afstand een tijd maakte van i min. 14.6 sec., werd eerste in het klassement met 185.380 punten. Grisiin zegevierde ook nu weer in zijn specialiteit: 40.6 seconde. Lev Zaitsev en een vrijwel onbekende rijder uit Sverdlowsk, Vadim Vasnetsov. deelden de tweede en derde plaats met 4,1.2 sec. Van de serieuze gegadigden voor de na tionale titel maakte Boris Stenin de uitstekende tijd van 41,5 sec. en reed Bons Merkulov de afstand in 42,1. We reldkampioen Viktor Kositsjkin. die nog niet in zijn beste vorm steekt, maakte 43.3 sec. Op de 5000 meter was Matuse vitsj de snelste met 7 min. 50.5 sec., ge volgd door Stenin in 7.53,-. Het Zweedse schaatskampioenschap is in Uppsala geëindigd in een overwin ning van Ivar Nilsson, die de basis voor zyn zege legde op de 1500 meter. Hij nam namelijk deze afstand in 2 min. 17.1 sec. en boekte daarmee belangrijke winst op zijn concurrent Johnny Nils son, die tot 2 min. 20,0 sec. kwam. Johnny Nilsson werd od de 5000 en 10.000 meter eerste, beide malen voor Ivar Nilsson. De tiiden waren op de 5000 meter restiectievelijk 8 min. 1,6 sec. en 8 min. 4.s sec. en op de 10.000 meter respectievelijk 16 min. 45.2 sec. en 37 min. 0.1 sec. Sprinter Heike Hedlund had volgens de verwachtingen de 500 meter gewonnen. Zyn tijd bedroeg 43 seconden'precies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7