ZEEUWSE SPORTUEDEN TRAINDEN IN BARRE KOU, IN DE SNEEUW Noodzaak sportzaal nog duidelijker aangetoond Schaatswereldrecord voor Knut Johannesen Bronstein achtervolgt nu schaker Parma Gymnasium-schakers uit Middelburg wonnen Nog geen beslissing voor le klas damtitel Overal wedstrijden in Zeeland niet NEDERLANDSE KERNPLOEG GESCHROKKEN Dertien schaatsers in elfmerenstrijd ARIE DEN OUDE TOCH CONTRACT MET DAV.S. FANTASTISCHE PRESTATIE IJZIG FEEST IN VLISSINGEN Belg over de elfstedentocht REINIER PAPING „HET IS ALSOF IK DROOM Nu drie (of meer) barrages in Goes MAANDAG 21 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE C O URANT DE ZEEUWSE SPORTLIEDEN hebben vorige en deze week, met name gedurende de weekeinden, op ijs- en sneeuwveldjes in de barre kou geprobeerd wat in conditie te blijven. We hebben ze zien trainen, met stijve spieren in tien graden vorst en een felle ijzige noordooster. Voetballers en korfballers uit Goes, Terneuzen, Aarden burg en Renesse liepen rondjes op een stukje zo goed als het kon ijsvrij gemaakt terrein, voetballers uit Missingen en Middelburg ploeterden op met een dikke ijslaag bedekte sportvelden, Zeelandia- spelers hadden het Walcherse noorderstrand als „oefenveld" uitge kozen en EMM-voorzitter Piet van Hese kwamen we met een groep hoofdstedelijke handballers in de bossen van Oostkapelle tegen. Overal trainden Zeeuwen. In de kou. In de sneeuw. Ze deden het bepaald niet omdat ze het zo verschrikkelijk prettig vonden. Piet van Hese hoefde het ook echt niet te verduidelijken: Omdat er in Vlissingen, Middelburg, Aardenburg, Goes, Renesse, noch ergens anders, een plek te vinden is waar het wél kan zonder sneeuw en ijs en een felle storm, die de spieren „bevriest". Omdat er in heel Zeeland niet één geschikte speelzaal voor de sportende Zeeuwen te vinden is. singen is al een fiks eind gevorderd met zijn plannen voor een sporthal, in zijn nieuwjaarsrede heeft burge meester J. Drijber van Middelburg meegedeeld, dat b. en w. bovenaan de urgentielijst van 16 gymnastieklo kalen de bouw van 2 turnzalen op het Entrepotterrein geplaats hebben, die het college zo mogelijk tot één be scheiden sportzaal wil combineren. Hier liggen ongetwijfeld mogelijkheden met als voorbeeld de sportzaal, die Em- men gebouwd heeft. Een dergelijke ac commodatie heeft werkelijk geen 1% of 2 miljoen gulden te kosten, met een be- Toch in ,,'t veld' In vele plaatsen in ons land hebben korf ballers, volleyballers, basketballers enz. hun wekelijkse competitiewedstrijden kunnen „draaien", maar ook voetballers, veldhandballers en -korfballers zijn 'in het „veld" geweest. In speelzalen en sporthallen konden ze toch hun normale activiteiten ondanks de barre kou ont plooien: in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, de grote ste den, maar ook in Roermond, Coevorden, Emmen of Aalsmeer. In Zeeland moesten de sportmensen echter naar buiten, omdat er voor hen niet één sportzaal te vinden is. Zo'n zaal is overigens niet alleen no dig gedurende een vorstperiode. Het gehele jaar door wordt het ontbreken ervan als een enorm geinis gevoeld. Iedere Zeeuw, die het goed met de sport meent, zal direct de uoodzaak van een goed geoutilleerde speelzaal erkennen; in de sportaccommodatie nota, die de Zeeuwse sportraad in samenwerking met de stichtiug Zee land enkele maanden geleden samen stelde, werd eveneens het grote be lang ervan onderstreept. Maar daar- bjj is het tot nu toe gebleven. Nuttig effect Vanzelfsprekend vergt de bouw van zo'n speelzaal grote investeringen. Maar an derzijds ziet men het nuttig effect er van veelal over het hoofd. Dit is onder meer de zienswjjze van de heer J. Schol ten, de jonge, pas benoemde ambtenaar voor sportzaken in Middelburg. Hoewel er meestal gesproken wordt over een sporthal, wilde de heer Scholten liever streven naar een speelzaal, die gemak kelijker te realiseren is dan een sport hal wegens de geringere kosten. Een sporthal is in Zeeland ook heel moeilijk exploitabel te maken. De huidige langdurige vorstperiode heeft duidelijker dan ooit aangetoond, dat de noodzaak van een Zeeuwse speelzaal steeds groter wordt. In de eerste plaats wel voor de jeugd, zo meent de heer Scholten. Ongetwijfeld is het wedstrijdelement in de sport een belangrijke zaak, te weten welke pla- i men in de competitieranglijst, inneemt, maar de heer Scholten vindt het nog belangrijker, dat de jeugd, die nu vooral 's avonds zijn vertier zoekt eigenlijk moet zoe ken op straat of in cafés en ca fetaria's, opgevangen en bezig gehou den wordt, met name gedurende de winterperiode. En liet pleidooi voor een speelzaal krijgt toch wel een nog steviger basis wan neer men weet, dat talloze Zeeuwse sportclubs belangstellende jongeren moe ten teleurstellen omdat er voor hen geen mogelijkheid is om ze in een goede zaal tc trainen. Die mogelijkheid is er een voudig niet. Een bjjna even belangrijk „nuttig effect" van een speelzaal is naast het spelen van wedstrijden (onder andere voor zaal handballers en microkorfballers wel haast onmogelijk in onze provincie) de training. Behalve voor de voetballers gleöt dat in de nabije toekomst zeer ze ker voor een serie specifieke zaalspor ten, die thans sterk in opkomst is: zaal handbal, volleybal, basketbal en micro korfbal. „Ik ben wel wat geschrokken van de tijden, die dit weekeinde door onze concurrenten zijn gemaakt en zie dan ook de toekomst niet zo optimistisch tegemoet", zei ons zondagavond Klaas Schenk, de lei der van de Nederlandse kernploeg, tijdens een telefoongesprek met Hamar. De Nederlandse rijders zijn er van doordrongen, dat er nog heel wat aan hun vorm dient te worden bijgeschaafd en mis schien zal dan achteraf blijken, dat deze scherpe tijden in het bui tenland juist de prikkel vormden, die zjj nodig hadden. Door de Noorse kampioenschap pen heeft de ploeg dit weekeinde slechts de beschikking kunnen hebben over een baan in Stangen, waar de kwaliteit van het ijs niet daverend was. In dat licht bezien zijn de tijd van Henk van der Grift op de 500 meter (44,5 sec.) en die van Rudi Liebrechts op de 1500 meter (2 min. 20,0) niet eens zo slecht. Van der Grift is pioen heeft de training hervat. Verschillende rijders hebben moei te om in Hamar te acclamatise- ren, hetgeen de vorm bepaald niet ten goede komt. De heer Schenk was te spreken over de prestaties van Gerben Karstens en de op het laatste moment aan de ploeg toe gevoegde Cees Verkerk, die het volgens zijn zeggen goed doen. Woensdag en donderdag zullen de Nederlanders wedstrijden rijden, de eerste dag tegen Hamar en de tweede dag onderling. wwuvwwwvwwwinn/wwuvwuwvMWwuv' Veld naar zaal Bovendien doet zich de laatste tyd het verschijnsel voor, zo verklaarde de heer Scholten, dat de belangstelling, vo in de handbal- en korfbalsector, zich van het veld naar de zaal verplaatst. Hand- en korfbal als zaalsporteu worden voor de toeschouwer veel attractiever Het middenterrein (bij handbal bijvoor beeld) biedt de kijker weinig interes sants, hetzelfde geldt feitelijk voor de korfbalsport, waar tegenover de „actie- zijde" veelal „rust" heerst. Als kijkspe len bieden ze niet die mogelijkheden alt ziuilspelen: die geven de speler veel meer binding, maar ze zyn ook sneller tech nisch moeilijker, tevens enerverender en daardoor voor het publiek veel aantrek kelijker. Het ontbreken van een zaal remt echter de ontwikkeling van het Zeeuwse sport leven. Men krijgt geen publiek (er is daarvoor geen plaats), vooral geen jeugdpubliek en daardoor evenmin nieu we leden. Zijn die er wel, dan kan men ze niet opvangenToch is het ..mate riaal" er: als voorbeelden de wielren ners (Jo de Roo en Piet Rentmeester) de atleten Hein Cujé, Cas Mulder. Esther Schot), de korfballers (Swift en Tjoba), maar in vele andere gevallen ko men de prestaties er niet uit Gevolg: Zeeland komt ver achter aan bij andere provincies, waarvan de sportlieden soms met tegenzin tegen de Zeeuwen in het veld verschijnenDaarnaast kan met name de basketbalsport zich helemaal niet ontplooien: in enkele Zeeuwse ge meenten zijn er clubs, maar er is geen speelgelegenheid (speelzaal) voor hen. Plannen Vele Zeeuwse autoriteiten zyn zich overigens de noodzaak van een betere accommodatie terdege bewust. Vlis- drag van 5 tot 6 ton is zjj ook te reali seren. De Emmense sportzaal bestaat uit 2 gymnastieklokalen met een speelzaal er tussen geprojecteerd, die met een voudige middelen gescheiden zijn, maar in een handomdraai tot één grote zaal gemaakt kunnen worden. In een derge lijk complex kunnen tegelijkertijd 4 vol- leybalvelden uitgezet worden, 2 basket balvelden, in de grote zaal kan gevoet bald, gehandbald, gekorfbald, getennist worden, in de gymnastiekzalen geturnd en getraind. Er onder kan zelfs een zwembad gebouwd worden. Nevenfuncties Een dergelijk complex kan bovendien voor talrijke nevenfuncties gebruikt worden: men kan er vakantieweken voor de jeugd in organiseren (instuif- werk), muziekkorpsen kunnen er in re peteren, en er zijn mogelijkheden voor het houden van concerten of congressen. Wellicht is hier de basis aanwezig voor de Zeeuwse sportorganisaties om een actie voor een speelzaal op te zetten, voor een Zeeuwse speelzaal wel te ver staan. Waar die dan komt te staan, is bepaald niet het belangrijkste punt. EM M-voorzitter Van Hese ook lid van de sportadviesraad verzekerde ons, dat de Middelburgse sportorganisaties direct met een flink bedrag op tafel willen komen. In de huidige industriële ontwikkeling, die Zeeland doormaakt, is het nodig te zorgen voor cultureel-sociale voorzie ningen: voor scholen en een Schouw burg, maar even zeer voor een sportzaal, aldus stelde de heer Scholten met na druk. In de huidige faseveranderïng moet iets geschapen worden, dat de ver andering in leefmilieu kan opvangen. Ook in de sportsector, maar die moet er dan de mogelijkheden voor hebben. Het is daarom uiet verantwoord meer om het argument: geen geld, nog langer te hanteren. Temeer omdat in het ver band van dit artikel een speelzaal voor sportend Zeeland zoveel mogelijkheden biedt, zoveel mensen bezig kan houden. Na de barre elfstedentocht is zaterdag de elfmerentocht in Friesland gehouden, een wedstrijd over 60 km, die gewonnen werd door P. Fennema uit Suameer in 2 uur en 50 minuten, voor Libbe Kerst ma uit IJlst. De baan, die bijzonder goed was geveegd, werd later bedekt door stuifsneeuw en maakte het rij den bijzonder moeilijk, terwijl wind kracht 8 voor nog meer moeilijkheden zorgde. In totaal namen dertien rijders deel aan de wedstrijd en er waren on geveer 3000 toerrijders, van wie er 10 procent uitviel. De uitslag luidt: 1- P. Fennema (Suameer) 2 uur 50 min.; 2. L. Kerstma (IJlst) 2 uur 52 min.; 3. K. Visser (IJlst) 2 uur 54 min. Arie den Oude heeft een nieuw con tract getekend met de eerste-divisieclub DWS. Na het vorige seizoen was de Am sterdamse middenvoor door het bestuur van de vereniging een nieuwe verbinte nis aangeboden, maar zyn eisen waren zo hoog. dat het bestuur hieraan niet kon voldoen. Den Oude is daardoor dit seizoen „voetbal werkeloos" geweest, totdat 14 dagen geleden de onderhande lingen werden heropend met als resul taat dat Arie den Oude zaterdagavond jl. zijn handtekening onder het nieuwe contract plaatste. De DWS-supporters kunnen dus in de eerstvolgende wed strijd weer de kreet „Arie... Arie...' aanheffen. Ook sneller dan Hjalmar Andersen De Noorse hardrijders doen dit sei zoen hun uiterste best de indruk te vestigen, dat zjj by de komende Eu ropese- en wereldkampioenschappen de tanende glorie van Noorwegen als schaatsland nieuwe luister zullen bijzetten. De ene toptijd na de andere wordt gemeld uit het hoge noorden, waar een Aaness Gjestvang en Maier tot grootse prestaties konien. Maar wat zij kunnen, kan de Oslose tim merman Knut Johannesen nog altijd een tikje beter. De ex-wereldkam pioen rjjdt zo geweldig dat men zich afvraagt, of hij niet te vroeg in vorm is gekomen. Knut Johannesen werd in Hamar voor de achtste achtereenvolgende maal en voor de negende keer in to taal Noors kampioen met een nieuw wereldrecord in het eindklassement over vier afstanden van 183.035 pun ten. De Noorse timmerman bereikte dit resultaat een uur nadat uit het Zuidtirolse schaatscentrum Madonna di Campigllo het bericht was geko men, dat de Westduitser Guenter Traub tijdens de internationale wed- HOOGOVENTOERNOOI Ongeveer veertig kinderen hebben za terdagmiddag deelgenomen aan een ge kostumeerd ijsfeest op de Vlissingse ijsbaan. De jjsclub Vlissingen had dit feest georganiseerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat er ook een der gelijk feest voor de ouderen zou zijn. Dit zou 's avonds worden gehouden. Het slechte weer was er waarschijnlijk de oorzaak van. dat dit feest wegens te weinig deelname moest worden afge lost. De jury kende in drie categoriën prijzen toe: voor de mooiste, de origi neelste en de leukste kostuums. De drie mooiste waren: 1. geisha Bona Zijlstra. 2. Chineesje Hedi Masdorp, 3. sneeuwkoningin Hanny Pot. De prijzen voor de origineelste kos tuums: 1. Jip Ticheroux als Indiaan. 2. Henriëtte Kemeling als ruimtevaarder. 3. Hanny Scheurs als melkboer. De leukste kostuums: 1. Frieda Piers- ma als kat, 2. het boerenpaar Cora Brasser en Hammlka Luitwieler, 3. Ir ma de Ridder als waarzegster. De overige deelnemers kregen een troostprijs. Op de foto staan de drie pr ijs winn ar es jes. (Foto P.Z.C.) strijden tot een totaal was gekomen van 184.490 punten. Dat betekende op dat moment een verbetering van het wereldrecord van de Rus Dimitri Sakunenko, die. op 9 en 10 januari 1955 het wereldrecord op 184.638 punten had gebracht. Acht jaar lang was dit klassements record onaangetast gebleven en nu werd het binnen twee uur tweemaal verbeterd „Kuppern" Johannesen leverde zater dag andermaal een staaltje van zijn kunnen. Bij wedstrijden in Hamar, waar Gjestvang met een nieuwe Noorse recordtijd over de 500 meter van 40,8 seconden al had bewezen dat de omstandigheden gunstig waren, noteerde Maier op de 5000 meter de nieuwe Noorse toptijd van 7 minuten 52,3 sec. over de 5000 meter. Maar Knut Johannesen was nog niet in de baan geweest. En wat dat betekende, liet de Olympische tienduizendmeter- kampioen in de volgende rit zien: 7 minuten 47,1 sec., slechts ander halve seconde boven het wereldrecord dat Boris Shilkov in 1955 op de won derhaan van Alma Ata vestigde. Knut Johannesen, die in de wereld ranglijst van de vier verschillende afstanden, al de eerste plaats bezet te met een puntentotaal van 181.007 maakte door deze nieuwe toptyd zijn positie voorlopig onaantastbaar. Hij haalde zaterdag precies zes seconden van zyn persoonlijk record op de 5000 meter af. Hetgeen resulteerde in een nieuw puntentotaal van 180.407. Hij heeft nu in het klassement van alle tijden een voorsprong van ruim anderhalve punt op nummer twee, de Fin Juhani Jaervinen. Zoals be kend staat onze landgenoot Jan Pes- man op deze lijst vijfde met een pun tentotaal van 182.887. Ook zondag was „Kuppern" Johan nesen in Hamar, waar 5000 toe schouwers bij een temperatuur van rond 0 graden de strijd op het aroom ijs bijwoonden, weer ongenaakbaar. Na zyn prachtige 7.47-1 op de 5000 meter van zaterdag werd hij tweede op de 1500 meter in 2.13.8 achter Aaness (2.11.5) en ten slotte wees hij ten overstaan van de Noorse schaatsliefhebbers de naam van Hjal mar Andersen voorgoed naar het tweede plan door de 10.000 meter te winnen in 16.08.5. Het Noorse re cord, dat nog altijd op die legenda rische 16.32.6 van Hjallis (10 febr. 1952 op dezelfde baan) stond, werd dus min of meer verpulverd. Ook Fred A. Maier bleef met^l6.13.1 ruim onder het oude record- Torstein Seiersten was met 16.31.3 nummer drie, die zich boven Andersen op de ranglijst plaatst. Het wereldrecord staat, zoals men weet, sedert 27 fe bruari 1960 op naam van Johannesen met 15.46.6. Het werd gemaakt in Squaw Valley tijdens de Olympische Spelen. De 16.08.5 van Hamar be tekent een officieus wereldrecord voor laaglandbanen. Donner ook niet kansloos Na het harde schaakweekeinde in het Hoogoventoernooi is er wel reden om allereerst het klassement te bekijken. Dit te meer, daar er niet al te veel af gebroken partijen zijn en het dus mo gelijk is, een vrij duidelijk overzicht van de situatie te krijgen. Parma be hield de leiding. De jonge crack uit Ljubljana blijkt werkelijk als volleerd •ootmeester partij te kunnen geven en iels tegen de grootsten te kunnen win nen. Zaterdag brak hij formeel af tegen Robatsch na de Oostenrijker in tijdnood te hebben „bedrogen". Nadien gaf Ro batsch op. Zondag remiseerde Parma met Van Scheltinga. In deze partij had hij ver moedelijk ook voordeel, doch de aan staande grootmeester gaat zoveel mo gelijk al te grote risico's uit de weg. Als resultaat daarvan is hij, met groot meester Ivkow, de enige nog ongeslagen deelnemer. Inmiddels heeft Bronstein na zijn ne derlaag in de vierde ronde de achter volging ingezet. Weliswaar is zijn achterstand niet te verwaarlozen, doch het talent van de Rus is zo groot dat slechts een constante vorm van Parma de Zuidslaviër de eerste plaats kan doen behouden. Daarbij moet Ivkow uiteraard niet worden vergeten. Zijn kansen op de eerste plaats kunnen wellicht beter worden beoordeeld na zijn partij tegen Bron stein, die voor maandag op het pro gramma staat. De Rus zal moeten winnen om de aan sluiting te behouden. Ten slotte zijn ook Matanovic en Donner nog niet kansloos. De Nederlander dient de hangpartij tegen Langeweg tot winst te voeren. Een andere belangrijke zaak iwwwwwwvwuwwwjwuwwwuvwm Zelfs buitenlandse sportjournalis ten hebben hun lezers verslag ge daan van de vrijdag onder bizarre omstandigheden verreden elfste dentocht. Eén van hen was de be kende Belgische sportjournalist Marcel van Bergen van de „Ga zet van Antwerpen". Marcel van Bergen begint als volgt: „Wat wij nu vertellen is geen fan tasie maar een werkelijkheid, die ons tot in het diepste van ons we zen heeft beroerd. De elfsteden tocht, het legendarisch epos dat Friesland en omzeggens geheel Nederland sinds meer dan een hal ve eeuw in de ban houdt, is een sportieve strijd die in alle op rechtheid gezegd haar gelijke niet heeft. Wij nebben vele grote en sportieve evenementen gevolgd, kwamen vaak onder de indruk, maar nooit heeft een sportwed strijd ons zo aangegrepen als de ze 200 km-lange tocht van af standschaatsers over de meren, grachten en kanalen van Fries land. Het was aangrijpend, zoals het meermalen verschrikkelijk was". Van Bergen zegt daarna dat er te veel, te afschrikwekkend veel was om alles te kunnen vertellen, wat hij in deze elfstedentocht heeft gezien en beleefd. „Het is een verhaal dat voor ons, nuch tere Belgen, die de laatste jaren weinig van de schaatssport af weten, eerlijk ongelooflijk zal klinken. Maar het is een waar verhaal", zo voegt hij er aan toe. Over niet minder dan vier kolom men beginnend op de voorpagi na geeft Van Bergen dan z'n verslag over de dramatische tocht, die hij het meest fantastische epos noemt in zijn leven als sportjour nalist. „Voor ons blijft Reinier Pa ping een figuur, die we steeds voor onze ogen zullen zien herrij zen, vechtend tegen alles wat een legendarische elfstedentocht kan opwerpen", zo eindigt de Belgische sportverslaggever. is, dat Van den Berg en Tan op weg naar een meesterresultaat. Het is zeker, dat beiden zullen sla gen. Landskampioen Tan staat momenteel op 6 punten, 6 Jé is de grens. Van den Berg heeft 5 punten. Dit weekeinde brak hij achtereenvolgens af tegen Mi- lic en Averbach; in beide ontmoetingen heeft hij winstkansen. Slecht verging het de Belg O' Kelly. Zijn pech begon met een fout, die hij vrijdag in tijd nood maakte tegen Langeweg, het geen hem zaterdagmorgen bij de hervat ting op verlies kwam te staan, 's Mid dags blunderde hij tegen Ivkow en zon dag liet hij een glad gewonnen eindspel tegen Pirc in remise verzanden. De tweede speler, die ernstig is terug gevallen, is grootmeester Robatsch. Hij verloor achtereenvolgens van Parma en Milic, de laatste liet een fraaie combi natiepartij zien. Zaterdagmorgen zijn de afgebroken par tijen uit de negende ronde uitgespeeld. De uitslagen luiden: Langeweg (Ned.)- O' Kelly (Belg.) 1-0; Gereben (Isr.)- Van Scheltinga (Ned.) opn. afg. Zaterdagmiddag zijn in Beverwijk de partijen uit de tiende ronde gespeeld. De uitslagen waren: Tan (Ind.)-Pirc (Zuidsl.) 1-0; O' KeUy (Belg.)-Ivkow (Zuidsl.) 0-1; Donner (Ned.)-Langeweg (Ned.) afg.; Bron stein (Rusl.)-Averbach (Rusl.) %-%; Van den Berg (Ned.)-Milic (Zuidsl.) afg.; Robatsch (Oost.)-Parma (Zuidsl.) 0-1; Van Scheltinga (Ned.)-Stahlberg (Zweden) afg.; Matanovic (Zuidsl.)-Ge reben (Isr.) ié-%; Pilnik (Arg.)Trifu- novic (Zuidsl.) A-Yz- Zondag werd de elfde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Trifunovic-Tan Jé-%; Gereben-Pilnik 0-1; Stahlberg-Matanovic V2-V2Parma- Van Scheltinga Yz-Yi\ Milic-Robatsch 1-0; Averbach-Van den Berg afg.; Lan- geweg-Bronstein 0-1Ivkow-Donner %-%; Pirc-O'Kelly Yz-Yz- Na de elfde ronde luidt de stand: 1. Parma 8%; 2. Ivkow lYz', 3. en 4. Bronstein en Matanovic beiden 7 pnt.; 5. Donner 6 pnt. plus 1 afg.; 6. en 7. Tan en Pilnik beiden 6 pnt.; 8. en 9. Stahlberg en Averbach 5% pnt. plus 1 afg.; 10. Robatsch 5%; 11. Van den Berg 5 en 2 afg.; 12. en 13. Trifunovic en O' Kelly beiden 5 pnt.; 14. en 15. Milic en Langeweg 4 pnt. plus 1 afg.; 16. Pirc 3. pnt.; 17. Van Scheltinga 2% plus 2 afg.; 18. Gereben 1 pnt. plus 1 afg. Een overzicht van de judo-demon straties, die tijdens de sportgala in Terneuzen gegeven werden. Foto P.Z.C.) Nauwelijks bekomen van de inspanning is elfstedenbedwinger Reinier Paping zaterdag, vergezeld van zijn vrouw en vader, in zijn woonplaats Ommen door de bevolking gehuldigd. Gezeten in een auto maakte hij een triomftocht toege juicht door zijn stadgenoten. Diep ge roerd door de toespraken van de bur gemeester mr. C. D. Reeuwijk die hem een enveloppe met inhoud aanbood en meedeelde, dat hij zo snel mogelijk aan de benarde woonsituatie van Paping een eind zou kunnen maken, en de woorden van de commissaris van de koningin in Overijsel, ir. J. B. Ridder van der Schü- ren, die vol lof sprak over de gees telijke en lichamelijke kracht van Pa ping, stonden de tranen in de ogen van de winnaar van de elfstedentocht 1963. Reinier Paping zelf zei, dat hij de triomf en de huldiging op dit ogenblik nauwe lijks bewust onderging. „Het is nog steeds alsof ik droom" waren zyn woor- en. Rally Monte Caro enorme slijtageslag Het grote avontuur is begonnen: Za terdag vanaf de vroege ochtend tot in de late middag zijn uit acht Europese ste den: Frankfort (20), Stockholm (7o), Parijs (80), Glasgow (59), Monte Car lo (32), Athene (13), Warschau (11) en Lissabon (6) in totaal 296 equipes gestart voor de 32e editie van de Rally van Monte Carlo. Een slijtageslag over beijsde en besneeuwde wegen, waarmj het gemiddelde van 50 km een bijzon der grote opgave zal blijken te zyn. Ruim 45 wagens trokken z-ich nog voor de wedstrijd terug en ofschoon het scheen alsof de „experts" met hun pes simistische voorspellingen in de mees te steden scheen een heerlijk zonnetje en was de temperatuur tot om het nulpunt gedaald in het ongelijk zouden wor den gesteld, bleek later op de middag duidelijk, dat koning winter een rava ge zou aanrichten onder de deelnemers. Want verschillende wagens staakten de strijd doordat de wegen spiegelglad wa ren en andere wagens konden door stuif sneeuw, in de Balkan woedde zelfs een sneeuwstorm, niet verder komen. Men acht over het algemeen deze Rally van Monte Carlo tot de zwaarste die er ge houden is en het zal de organisatoren meevallen wanneer 20 procent van de deelnemers het einddoel zal halen. Athene blijkt de slechtste keus als start plaats te zijn geweest. Van de dertien in de Griekse hoofdstad vertrokken equipes is er geen enkele meer in de strijd. Alle zijn opgeslokt door de sneeuw... Strijd om de jeugdtitel Schaken om de P.Z.C.-beker Voor het kampioenschap schoolschaken van Zeeland zyn weer twee wedstrij den in de finale gespeeld. R.h.b.s. Vlis singen speelde in Middelburg tegen de chr. h.b.s. aldaar en won voorlopig met 3-2. Het tweede bord werd uitgesteld. Het stedelijk gymnasium Middelburg speelde tegen de chr. kweekschool te Middelburg en won weer met grote cyfers: 5-1. Vorige week werd abusievelijk ge meld, dat het gymnasium al kampi oen was, maar als deze school zo doorgaat, behaalt het de titel Aanstaande zaterdag speelt dit zestal tegen de r.h.b.s. uit Vlissingen en als de gymnasiasten ook deze wedstrijd weten te winnen zijn ze kampioen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Chr. h.b.s. Middelburg-r.h.b.s. Vlissin gen: 2-3. P. Jongepier-A. Steketee 0-1; F. de Schipper-J. Blom uitgesteld; H. van Alphen-M. Eversen - V2J. Jongepier- D. Henneman 0-1; W. Braak-J. Mulder Yz-YzP. Riemens-W. Mesman 1-0. Chr. kweekschool-sted. gymnasium (Middelburg): 1-5. D. L. van Noppen-L. J. A. Damen 0-1: A. E. van Selms-R. Barentsen Yz-Yz n.o.g.-P. W. van Bennekom 0-1; E. J. de Wilde-H. E. Schelten 0-1; G. W. de Heer-K. W. Radder 0-1; J. Stol-J. A. Meijer Yz-Yz- De stand is nu: Sted. gym. M'burg 2 2 0 0 4 10 Jé R.h.b.s. Vliss. x 1 1 0 0 2 3 Chr.h.b.s. M'burg x 2 0 0 2 0 2% Chr. kw. M'burg 10 0 10 1 x is een uitgestelde partij. Voor de voorronden van de jeugd- schaaktitel is de partij P. W. van Ben- nekom-P. Jongepier in remise geëindigd. De stand: groep 1: P. Jongepier 1% uit 2; P. W. v. Bennekom Y> uit L Groep 2: L. Damen en H. Scheltens ieder 1 uit 1. Groep 3: A. Steketee 2 uit 2. V olleybalui tslagen De uitslagen van de Nederlandse vollev- balbond afdeling Walcheren luiden: ONS Matador m 1—3, MVC I—Michiel tador II-EWC II 1—3, YVC—Zuid westers uitgesteld, Marathon II- Ma tador II 3—1, EVVCEver Ready uit gesteld (heren 1, EVVC—Organon (da mes) uitgesteld. N. van Eenennaam en Iz. op 't Hof gelijk DE LAATSTE HONDE om het persoonlijk damkampioenschap le klas van Zeeland is vorige week gespeeld, maar een kampioen heeft dit toernooi nog niet opgeleverd. Nico van Eenennaam, de lijstaan voerder, moest namelijk met remi se genoegen nemen in zijn laatste partij tegen J. C. Nijssen, en daar Iz. op 't Hof de volle twee punten haalde uit zijn laatste partij tegen J. de Wolff zijn beide spelers met 19 punten uit 12 partijen op de •rste plaats geëindigd. De thans opgemaakte stand is geba seerd op het Sonnenborg-Bergersys- teem behalve ten aanzien van de eerste twee plaatsen. Van Eenen naam en van 't Hof moeten thans drie barrage-partyen spelen; bren gen deze geen beslissing, dan moeten ze er alsnog drie spelen; blijft de stand ook dan onbeslist, dan wordt de speler, die de eerste winstpartij op zyn naam heeft staan, kampioen. Alle barragepartijen zullen op neutraal terrein gespeeld worden, namelijk in het clubgebouw van de Goese damvereni ging, en wel vandaag (maandag), za terdag en maandag aanstaande, met eventuele vervolgontmoetingen. De partij Van EenennaamNysse was van goed gehalte. Maar in tegensteUing met vorige partyen, waarin met name de Middelburg-speler bijzonder aggres- sief van leer trok, riskeerde bij in zijn siotparty niets. Het gevolg was, dat zwart steeds goede antwoorden gereed had. Hij kwam in het eindspel zelfs iets voordeliger te staan, maar het was niet voldoende voor de volle winst. De partij Op 't HofWolff was van een geheel ander karakter. Beiden speelden voornamelijk op zware po sitie-varianten, waarin ten slotte zwart in het eindspel grandioos faal de door een nutteloos schyfoffer. Wolff koos vervolgens enkele zeer zwakke voortzettingen, zodat Op 't Hof weinig moeite had de partij te winnen. UITSLAGEN De laatste uitslagen van dit kampioen- schapstoernooi zijn: H. de VliegerJ. B. Parinussa 20, C. J. HollestelleF. Grevinga 20, N. van EenennaamJ. C. Nijssen 11, P. CoppoolseJ. Hou- mes 11, Iz. op 't HofJ. de Wolff 2 0, C. W. van DammeA. A. v. d. Mark 20. De eindstand luidt: N. van Eenennaam 12 7 5 0 19 Iz. op 't Hof 12 8 3 1 19 C. W. van Damme 12 5 7 0 17 C. J. Hollestelle 12 5 5 2 15 H. de Vlieger 12 5 5 2 15 F. Grevinga 12 5 2 5 12 C. J. Nijssen 12 3 5 4 11 A. A. v. d. Mark 12 4 3 5 11 J. Houmes 12 2 6 4 10 P. Coppoolse 12 1 6 5 8 J. de Wolff 12 3 2 7 8 J. B. Parinussa 12 1 4 7 fi A. Francke 12 1 3 8 5 C. Blankenburg 1 daarna tv. ken. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden de volgeude wedslry- den gespeeld. In de eerste klas: te Sint-Laurens tussen Sint- Laurens I en Middelburg II: Louw Da- vidseJ. B. Parinussa 20. L. Adriaan- seA. A. v. d. Mark 11, B. Verburg K. J. de Koeyer 20, Iz Walraven A. Cornelissen 20, B. v. d. Broeke N. C. Meliefste 0—2. P de Kam—J. Meliefste 1—1, P. Sinke—M. J. Reijn- hout 11. P. van Keulen—J. Buljs 1—1, de borden 9 en 10 volgens overeenkomst remise gegeven. Deze wedstrijd werd gewonnen door Sint-Laurens met 12—8. Gespeeld te Souburg tussen Souburg n en Kapelle I: C. M. van AsA. v. d. Schraaf 11, M. LouwsChr. Korstan- je 02, J. C. SinkeJ. J. Ganseman 0 2, A. de PagterC. van Liere 20. R. BrasserH. v. d. Vrie 02, P. Marys Iz. Op 't Hof 0—2, P. de Wolff—C. Sul- sters 11, B. van EenennaamJ. Op 't Hof 11, J. van SluijsM. de Jager 02, A. de WolffG. Lepoeter 20. In deze wedstryd ging Kapelle niet een 137 winst, naar huis. Er rest hen nog om tegen Goes II gelyk te spelen om zich dan als kampioen van de eerste klas te kunnen aanmelden. Pl.C.-beker Voor de P.Z.C.-beker voor schaakvier tallen werden weer enkele wedstrijden gespeeld. Goes won van Kruiningen in de winnaarsronde en Middelburg I won van Vlissingen n. Terneuzen I-Middel burg n werd uitgesteld. Voor de verliezersronde schakelde Vlissingen I, Koudekerke uit. terwijl Yerseke-Zierikzee werd uitgesteld. In de winnaarsronde blijven dus alleen over Goes, Middelburg I en de winnaar van Terneuzen I-Middelburg II. In de verliezersronde blijft over Vlis- sinsren I en Terneuzen II. en de winnaar van Yerseke-Zierikzee. Deze drie snelen een halve competitie voor de beker. KOU STAGNEERDE STRIJD OM SCHOOLDAMTITEL Te Goes werd zaterdag jl. de derde ron de voor het schooldamkampïoenschap van Zuid-Beveland gespeeld. Wegens net slechts weer waren velen die van buitenaf moesten komen, niet komen opdagen. DOS uit Bergen op Zoom was in het geheel niet verschenen omdat de trein uit de richting Roosendaal niet minder dan één uur vertraging had. Volgens de regels is deze wedstryd voor DOS dus verloren, maar door de reeds genoemde oorzaken zal hierover door de wedstrijd- commissie nader worden beslist. Hier volgen dan de uitslagen van de wél gespeelde wedstrijden: Dusseldorp IDusseldorp H 82. W. DekkerA. Kaaisteker 20. n.o.g. n.o.g. 11, J. SchoutW. Dïngemanse 2 —0, S. SchipperB. Hoogesteger 11, P. Warmann.o.g. 20. ABSChr. ulo 7—3. I. Dekker—K. Soe- ters 20, J. de Bruinen.o.g. 20, n.o.g.n.o.g. 11, J. JacobusseF. Reyerse 02, J. Oelen.o.g. 20.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5