rijs en weinig water in de Westerschelde Zierikzeese vloot: meer mosselen uit Zeeland Streekverbetering op eiland Walcheren ALMANAK WERKEN IN LANDBOUW NIET ALS MINDERWAARDIG BESCHOUWEN SLIPPENDE AUTO BOTSTE OP VRACHTAUTO UIT OOSTBURG RACE-AUTO'S IN MINIATUUR WELK MERK DIAPROJECTOR? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 JANUARI 1963 Nog steeds winter Slechte wegendiverse plaatsen onbereikbaar Voor de rede van Vlissingen ligt sinds liet weekeinde zwaar drïjfijs, dat de scheepvaart bemoeilijkt. De loodsboten, die op de rede varen, de zogenaamde motorredeboten, varen niet meer. Hun werk is overgenomen door sleepboten. De beboeiing naar de Wielingen en het Oostgat en naar zee is zeer onbetrouw baar, doordat vele boeien door het ijs zyn gezonken of omgeslagen. De Wes terschelde zelf heeft door de geregelde oostenwind weinig water. Schepen met een diepgang van méér dan 30 voet mo gen niet meer de rivier op. Zondag avond Iaat lagen op de rede van Vlis sïngen zeker 30 schepen. Schepen, die naar zee voeren, kozen eveneens een veiliger ligplaats, van wege het minder goede weer buiten gaats. De Duitse ertsboot „Inge'! kwam niet meer naar de rede, maar bleef op zee liggen, omdat de rede al te vol werd voor de grote schepen. Dit schip had bij „De Kaloot" te on- 'ater. Tankers met flinke diep- diep v Esso „Gothenborg" en de Italiaan „Aeradïna" losten hun lading in de Vlissingse haven, waar- tankerlichters deze overnamen. VAST Vooral de coasters hebben het zwaar te verduren. In de Westerschelde liepen zaterdagmorgen om zeven uur zeven schepen vast in het ijs, ter hoogte van de Braakman. Ook grotere schepen, zo als de Fransman „Kouangi-Si" en de Noor „Brabant", liepen vast. De meeste schepen voeren terug naar Vlissingen. Op de Vlissingse rede ligt verder sinds vrijdagavond negen uur de Belgische tanker „Elizabeth" met machineschade. Men wil zelf de schade repareren. Het kanaal door Walcheren zal niet worden opengebroken, een coaster met bestemming Middelburg zou in Vlissin gen worden gelost. Het kanaal van Gent naar Terneuzen is nog redelijk te bevaren, maar vooral buiten de schut- tijden zet het ijs al op. De veerboot KruiningenPerkpolder voer alleen overdag, die van Terneuzen naar Hoede- kenskerke ging zaterdag om 1 uur uit Terneuzen en om vier uur uit Hoede- kenskerke. Zondag werd deze dienst stopgezet tot nader order, vooral van wege de zware ijsgang voor beide ha vens. In de haven van Breskens zorgt een sleepboot dag en nacht voor het openhouden van de haven. De veerdienst VlissingenBreskens fungeert normaal. NIET TE BEREIKEN De wegen waren in Zeeuwsch-Vlaande- ren vrijdagnacht en zaterdagmorgen zo slecht berijdbaar, dat tal van gemeenten niet konden worden bereikt. Dit waren onder meer Rapenburg, Hengstdijk, Graauw, Lamswaarde én Waterland kerkje. Zeer moeilijk ging het rond Zaamslag, Potjes, de Braakman en tus sen IJzendyke en Schooudijke. Dag en nacht werd hier gewerkt met bulldozers en tractors om de stuif sneeuw op te ruimen. Zondag waren de wegen weer vrij goed begaanbaar. De Z.V.T.M. reed zaterdag alleen langs de grote wegen, behalve naar Hoofdplaat, Ossenisse en de hierboven genoemde gemeenten. Vandaag maandag verwacht men weer normaal de dien sten te kunnen uitvoeren. De S.B.M. had zaterdag moeilijkheden en kon niet bereiken Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement, Zuidzande en Malde- gémBx-ugge; Hoofdplaat—Biervliet zal vandaag maar éénmaal worden gereden 's morgens heen en 's avonds terug. Een paar bussen liepen vast. Zondag begon men met enkele bussen, in de loop van de dag verbeterde de situatie. Op Walcheren waren vooral öc secun daire wegen slecht te berijden. Op de Bevelanden waren wegen in de Zak van Zuid-Beveland plaatselijk dikwyls onbe gaanbaar, zoals bij Ovezande en 's-Hee- renhoek. zondag alleen route Een kustvaarder met ijzige la ding arriveerde in Vlissingen. Door de op zee aangegroeide ijslaag heen scheen de rossige gloed van- de lading: de keurige rode lak van een. serie tractoren. Tractoren met lange bakkebaarden en druipsnor- ren. Een grilligmaar tussen al le barre winterse ongenoegens toch ook wel aardig beeld. Foto P.Z.C.) SerooskerkeGapingeVeere en tussen Middelburg en Oost-Souburg niet uitvoeren. In de eerste route bevinden zich twee stuifsneeuwbanken met een te nauwe doorgang, zodat de directie het niet verantwoord achtte om daar de bus sen met pasasgiers doorheen te sturen, SNEEUWBANKEN De route MiddelburgOost-Souburg wordt eveneens gestremd door sneeuw- banken. Naar Oost-Souburg en Vlissin gen wordt gereden via West-Souburg. Op het traject VeereVrouwenpolder raakte zondag een bus vast, die in de loop van de dag weer kon worden vrij- Eemaakt. Aanvankelijk was ook Oost- ouburgRitthem geheel geïsoleerd door forse sneeuwbanken, maar de man nen van het Wegschap Walcheren zijn er gisteren al in geslaagd om Ritthem uit zijn isolement te verlossen. De directie van de S.W'. is er overgegaan enkele bussen van Stoomtrammij. BreskensMaldegem te charteren vanwege het vervoersaanbod. Zo worden er bijvoorbeeld vandaag voor de dienst van half acht uit Westkapel- le niet minder dan 5 extra bussen inge zet, zodat in totaal 6 bussen deze dienst zullen uitvoeren. Vandaag zal het Streekvervoer Walche ren alle diensten uitvoeren zelfs via de Prelaatweg, waarop de jeugd giste ren schaatsteechter met uitzonde ring van de verbinding met Gapinge, die momenteel nog niet berijdbaar is. De Spoorwegen reden zaterdag met gemid deld uur vertraging. De sneltrein kwam een half uur te laat binnen. Zon dag ging het goed. Het wegschap zal alles in het werk stel len om alle wegen weer vrij te maken. De provinciale wegen hebben weinig hinder ondervonden van de stuifsneeuw; wel was de passage van de rijksweg naar Arnemuiden moeilyk te overwinnen, „Helpt Elkander" tevreden /.eeuwse (jouden tijd Het is een gouden tijd voor brand stofhandelaren, caféhouders en autospuiters, hoorden we iemand plechtig verklaren. En hij doelde natuurlijk op de winter. Want daar doelt iedereen in bijna elk gesprek op. Gelukkig dat er toch ook nog men sen zijn voor wie deze barre tijd een gouden tijd is. De brandstof handelaren mogen we na jaren kwakkelen wel eens een extra- tje gunnen en de caféhouders... nou ja, de caféhouders... Ze heb ben in ieder geval met de brand stofhandelaren gemeen dat ze voor een beetje warmte zorgen. Wamt wat kan men daar in deze winter een behoefte aan hebben! Wat de HM. spuiters en uitden kers betreft kunnen v:e toch echt niet zeggen dat ze het 's zomers en in voor- en najaar niet druk zouden hebben. Want het huidige verkeersbeeld brengt met zich ■nee dat er altijd wel wat uit te deuken en te spuiten valt. Want neem nu buurman die zo'n last met zijn garagedeuren heeft oj tante Jacoba van wie nog steedt. niemand, begrijpt hoe die óóói. uitdenkers hebben volgens zegsman een gouden tijd. We heb ben het een erkend spuiter en uit denker gevraagd maar hij deed een beetje gereserveerd: „Zo. niet of je met je kin onder of bo ven de dekens slaapt". „Nou ja", deden we vergoelijkend.. met al die botsingen en kraak- partijen en zo..." „Inderdaad" sprak de man een voudig, het vriest dat. het kraakt". KANS OP MEER PERCELEN IN DE WADDENZEE DE VISSERS van „Helpt Elkander" in Zierikzee hebben een seizoen achter de rug, dat voor wat betreft de Zeeuwse wateren aanmerkelijk gunstiger is ge weest voor de mosselaanvoer dan het jaar 1961. Er werd iOO.OOO ton meer geleverd in vergelijking met de cyfers, waarmee het vorige vangstjaar werd afgesloten. Dat gaf voorzitter B. W. Schot zaterdagavond op de .jaarverga dering van de vereniging in „Het Wa pen van Zeeland" te Zierikzee deze op merking in de mond: „Een verheugend bericht, mannen. Waarmee wordt bewe zen, dat onze cultuur hier nog niet van de kaart is". Omstandig en in de eigen gemoede lijke sfeer hebben de vissers hun be langen weer eens naar voren ge bracht en verdedigd. Zij spraken er over de mogelijkheid van nieuwe per celen in de Waddenzee, over een nieuwe, aantrekkelijke visserijdag, die op 8 augustus zal worden gehou den, over de positie van de Z.Z.-vloot en over de prijs van het produkt. Daarbij stelde secretaris D. Schot in zijn jaarverslag vast, dat 1962 voor de Zierikzeese vissers een voorspoedig jaar is geweest. In de eerste maanden van hel jaar werd volop geleverd. Bij het sluiten van het seizoen werd een totaal geleverde hoeveelheid aan mosselen van 806.882 ton (in 1961: 735.142 ton) ge noteerd. Daarvan was 736.686 ton (in 1961: 653.557 ton) afkomstig uit de Waddenzee en 70,196 ton (81.585 ton) uit de Zeeuwse wateren. Gemiddeld be vatten de leveringen 14.43 procent tar ra (in 1961: 12 94 procent). Het gemiddelde leveringspercentage be liep 148,2 procent (135,5 procent). In de Waddenzee was een goede zaad- val, waarvan allen konden profiteren. Veel zaad is hierna in Zeeland uitgezet. De zaadval in Zeeland was beperkt, Het Centraal Verkoopkantoor kwam met een nieuwe leveringsregeling uil de bus. die gunstig werkte voor de handel, maar aan de kwekers hogere eisen stel de. De prijzen werden teleurstellend ge noemd. Drie soorten zakten gemiddeld twee kwartjes per ton. Per 31 december j.l. was in totaal 609.140 ton mosselen aangevoerd, waarvan 117.899 ton ui* Zeeland en 491.241 ton uit de Wadden zee. De strenge, vroege winter heeft de vissers nu al vroeg naar de haven ge stuurd. In de Waddenzee wordt zeer veel verlies aan mosselen gevreesd. De gevolgen daarvan zijn nog niet te over zien. PERCELEN HERKEUREN Voorzitter Schot deelde aan het begin van «1e vergadering mee, dat in centraal verband besprekingen worden gevoerd over het vrijgeven van percelen in de Waddenzee. Er is een commissie inge steld, die gronden zal moeten herkeu ren, waarvan de vissers beweren, (lat ze niet voldoen. Via het produktschap en in de Inspectie van de Domeinen zal worden getracht tot overeenstemming te komen met de garnalenvissers in dit gebied. Blijken bepaalde gronden voor mossels slechte resultaten op te leveren, dan zijn de garnalenvissers eventueel bereid om percelen af te staan. In de commissie tot herkeuring van de perce len benoemde de vergadering namens Zierikzee de heer P. Pract. Van de directeur van het Loodswezen te Vlissingen was bericht ontvangen, dat de boei oij de Kurkenoldam van een luidere bel zal worden voorzien, zodra de ijsgang zal zijn opgeheven, riet le dental van „Helpt Elkander" liep te rug van 46 tot 45. Het aantal dona teurs steeg van 63 tot 72. De vloot bleef constant en bij de visserijfeesten in Zie rikzee en Yerseke kwam de ZZ-24 als hei mooist gepavoiseerde schip te voor schijn. Penningmeester W. Bleyenbergh werd in zijn functie herkozen. Hij kon de vergadering een batig slot van 89,78 over het afgelopen verenigings jaar melden. De heer C. Praet werd nerkozen als bestuurslid. „KANAALSCHAP" MORGEN IN RADEN AXEL, SAS VAN GENT EN WESTDORPE Op dinsdag 22 januari aanstaande (morgen) om tien uur voormiddag ko men in Axel, Sas van Gent en West- dorpe de gemeenteraden in buitengewo ne vergadering bijeen. Op de agenda voor deze raadsvergaderingen komt voor het voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelyke regeling „Ka naalschap Zeeuwsch-Vlaanderen" tus sen deze drie gemeenten. Als dit voor stel door de drie gemeenteraden wordt aangenomen, zullen dinsdagmiddag ty- dens een persconferentie in het gemeen tehuis te Axel, de plannen van het nieu we kanaalschap worden bekendgemaakt. C. Vercauteren tot leden N.K.L. Studiedag van katholieke landarbeiders in Terneuzen „Economische, sociale en psychologische factoren zijn de voornaamste oorzaken van een sterk verminderde belangstel ling van de jeugd voor de landbouw. De Ionen liggen namelijk nog altijd onge veer 16 achter bii de industriële be drijven. De woningen van de landarbei ders met minder gemakken liggen meestal ver van de bevolkingscentra verwijderd, terwijl landarbeid nog dik wijls als minderwaardig wordt be schouwd". Tot deze uitspraak kwam de heer C. Vercauteren, onderdirecteur van de landbouwwinterschool te Hulst, za terdag tijdens de studiedag van de Nederlandse katholieke landarbei- dersbond „St.-Deusdenit", die in ho tel „Rotterdam" te Terneuzen werd gehouden. In zijn inleiding over de verhouding boer-landarbeider zei de heer -Vercauteren, dat het landbouw bedrijf een eeuwenlange stilstand heeft gekend. Een snelle, soms revo lutionaire ontwikkeling ontstond pas aan het eind van de laatste wereld oorlog, toen vele jonge agrariërs be gonnen te beseffen dat er ook nog andere mogelijkheden voor hen open lagen. Toch behoeft volgens hem, het werk in de landbouw bepaald niet meer als min derwaardig te worden beschouwd. Door mechanisatie en andere factoren wordt van de landarbeider verwacht dat hij van alle markten thuis is. De verhouding werkgever-werknemer ligt ook anders dan bijvoorbeeld in de industrie. Er is veel meer contact dan in het bedrijfsleven. De arbeidsverhou dingen zijn nog vaak te weinig bindend. Sommige boeren houden1- zich loyaal Zierikzee wil graag mosselrestaurant Om in de toekomst de toeristen i een delicatesse van het zuiverste (zee)water te kunnen bieden, wil de visserijvereniging „Helpt El- kander" te Zierikzee met de j plaatselijke restaurants en eta- blissementen in contact treden. Op de suggestie van erevoorzitter burgemeester, mr. F. Th. Dyck- meester, haakten de vissers za- terdagavond met deze toezegging „In een visserijplaats als Zierik- zee moet de bezoeker en ook de bevolking toch zeker in een hore- ca-bedrijf een mosselmaaltijd J kunnen bestellen", zo veronder- stelde de burgemeester. „Het zou bovendien een prachtpropaganda zijn voor uw produkt". De man- i nen van „Helpt Elkander" waren het daarmee volkomen eens. Al- len brachten zij enkele bezwaren naar voren ten aanzien van bet feit, dat Zierikzee geen verwa- terplaats voor mosselen bozit. Dit betekent uiteraard een belemme- ring voor een snelle levering. Maar gezien ook de attractie, van J Philippine met een mosselrestau- j rant achtte men het idee in Zie rikzee eveneens uitvoerbaar. Daarom wil de vereniging graag bemiddelen met de mensen uit het horeca-bedrijf. Bovendien zijn dc vissers bereid om ook op even tueel weer te organiseren zomer- avondfeesten een mosseltent op te slaan. de geldende c.a.o.'s, anderen gaan zelfs boven hun verplichtingen, maar er zijn er ook die zich niets van deze zaken aantrekken. Vooral deze laatste zijn er dikwijls schuldig aan dat jongeren naar een meer houvast biedende betrek king uitzien. Spreker pleitte voor verbetering van tal van sociale voorzieningen. „De tijd dat de boterhammen aan de slootkant wor den opgegeten moet spoedig naar het verleden worden verwezen", aldus de heer Vercauteren. Tijdens een discussie over het besproken onderwerp, werd onder meer opgemerkt dat de verhoudingen een stuk zouden verbeteren als er goed wordt betaald. Hoofdbestuurder P. M. Renters pleitte voor gesprekken tussen landbouwers en -arbeiders teneinde een beter begrip te kweken voor elkanders rechten en plichten. De heer Vercauteren noemde een gede gen opleiding voor landarbeiders nood zakelijk omdat vakbekwaamheid en „all-round-kennis" steeds meer worden vereist. Dit moet volgens hem beginnen bij de lagere landbouwschool. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd werd nog een aantal zakelijke kwesties aan de orde gesteld. Gladiolenteelt is belangrijke cultuur geworden Dezer dagen hield de coöp. bloembol len veilingvereniging H.B.G. te Lisse de jaarlijkse voorlichtingsavond voor Sint- Philipsland en omgeving in hotel de De heer P. Oosterveer, directeur van de veiling sprak over „Hoe bouw ik verder aan mijn bloembollenbedrijf in 1963". Spreker wees er op dat beneden de rivieren 1278 ha gladiolen geteeld worden tegen 275 ha boven de grote rivieren. Spreker wees er op, dat de gladiolen- cultuur door enige personen begonnen, tot een belangrijke cultuur geworden is. Spreker drong aan op meer droog- schuuraccommadatle en wees op de financiering die thans door verschillende banken wordt verleend. De heer Oostdam gaf een uiteenzetting over opbrengsten en exportcijfers over de. laatste 6 jaar, over producerende en concurrerende landen. De grootste afnemers zijn thans Duitsland, Frank rijk en Italië. Ook door de keurmeesters en de voorlichting wordt prachtig werk geleverd. Slot van pag. 1 schouwd, maar dan ook het volle loon moeten kunnen ontvangen. Indien be paalde bedrijven meer in de richting van de tuinbouw gaan, kunnen méér zoons produktief werken. Een ander punt is de vaak achterwege blijvende investeringen met op juiste wijze ge leend geld. De mechanisatie is relatief achtergebleven, waarbij de factor te veel werkkrachten een rol kan spelen, met mogelijk een verborgen werkloos heid. Vier en tachtig procent van gemengde bedrijven is kleiner dan 20 ha. Bedrijfsanalyses zijn noodzakelijk in verband met de bedrijfseconomie, vooral bij het terugkeren in de tuin- bouwrichting- Dr. ir. Van Beekom zag nog een andere onbenutte mogelijkheid: het borgstellingsfonds Walcheren, dat in de afgelopen periode maar 16 aanvra gen kreeg. „De tuinbouw biedt mogelijkheden", zo ging de rijkslandbouwconsulent voort. De vraag neemt toe. Voorts vragen de industriële en recreatieve ontwikkeling op Walcheren een zekere ondernemers geest met investeringen op de langere termijn. Wat de recreatie betreft, meende hij, dat de streekontwikkelingscommissie niet als vijand, maar als bondgenoot daarin zou moeten worden beschouwd. In de streekontwikkelingsperiode zal verder de huishoudelijke voorlichting, in het bijzonder voor de boerin bestemd ter hand worden genomen. Gang van zaken Het secretariaat van de streekverbete- ringscommissie, wanneer deze is gefor meerd, zal een ontwerpstudie aanbie den aan de commissie. De heer Van Beekom zal uit hoofde van zijn functie secretaris-penningmeester van deze com missie zij.n en vooral in het begin er persoonlijk aan meewerken. Daarna zal de heer J. Markusse, medewerker van het rijkslandbouwconsulentschap voor de voorlichting in de ruilverkavelings- en streekontwikkelingsgebieden, éi vooral in werkzaam zijn. De gelden worden beschikbaar gesteld door het ministerie van landbouw en visserij. Voor de strcckontwikkeling op Walche ren zullen werkgroepen voor de agra- risch-sociale voorlichting, één voor de technische en één voor de huishoudelijke voorlichting worden samengesteld. De huishoudelijke voorlichtster zal worden benoemd in overleg met de Z.L.M. en de C.B.T.B.-Walcheren. Naar verwacht zullen in de streekont wikkelingscommissie vertegenwoordi gers van de Z.L.M.de C.B.T.B.dc Bond van Plattelandsvrouwen, de Chr. plattelandsvrouwen, van de N.C-A B de A.N.A.B. zitting nemen- Dr. ir. Van Beekom deed nog de sug- gstie naast het streekontwikkelingsor- gaan een aparte deskundige commissie te vormen. Dus niet de deskundigen in de streekontwikkelingscommissie, dit anders te groot zou worden. Hij waar schuwde zijn gehoor, dat niet alleen de duiver-economische kant bij de streek- ontwikkcling moet worden bekeken. „Het boer-zijn is méér dan wat door de koud-zakelijke kant wordt bepaald, zijn hele wezen is in zijn functie, in zijn beroep geïntegreerd. Zijn gezin is er tevens ten nauwste bij betrokken". Dit TUSSEN BRUGGE EN TORHOUT MOEDER EN ZOON UIT BLANKENBERGHE GEDOOD On de grote verkeersweg tussen Brugge en Torhout (België) is zaterdagmiddag een personenauto uit Blankenberglie te gen een vrachtauto mei aanhangwagen van een transportbedrijf uit Oostbürg gebotst. Twee van do inzittenden van de Belgische auto, de 46-jarige 111c- Bevolkingscijfers Zeeland wing van drs. M. C. Verburg over de Zeeuwse bevolkingscijfers, in de P.Z.C. van zaterdag was een zetfout geslopen. Vermeld was, dat het inwonertal van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met 6105 omhoog was gegaan, hetgeen echter moest zijn 2105. Dit cijfer was essentieel voor het betoog van de schrijver, om dat hij wilde aantonen dat vermoedelijk het rendement van de woningtoewijzing op Walcheren en niet in Oost Z. Vlaanderen - het grootst is (toeneming bevolking op Walcheren 6071). Leden van de .Jeugd Automobiel Club, uitkomen van de bochten gebeurt wél afdeling Zeeland, hebben zaterdagmid- „met het gas op de plank'zoals dat dag in de bovenzaal van „DJ I'rins van reet. Duidelijk werden ook in de minia- Oranje" te Goes kunnen genieten van Luurmodellen de verschillende rijkwoli- een fascinerend autoraccspel met minia- 'J J" tuur race-auto's volgens net zogenaam- Scalextric-systeem. Op dit circuit «den werden competitie wedstrijden gehouden, die een klein aantal belangstellende le den van de J.A.C. wegens do kou was de opkomst niet; groot enkele uren In spanning hield. Van half drie tot kwart over vijf joegen Ferrari's en B.R.M.'s over de banen, scheurden door bochten en gingen over de kop, want ook „on gelukken" behoorden bij de miniatuur racesfeer. Deze Scaiextricmiddag werd de leden van de Zeeuwse Jeugd Automobiel Club gepresenteerd in samenwerking met de J.A.C.Amsterdam en Lines Bros Hol land N.V. Deelnemers van het spel kon den door middel van een druk op de knop de snelheid van hun race-auto zelf regelen, zodat er ook inderdaad een wedstrijdelement ontstond. Veel vaar digheid van de bestuurder eiste onder meer het nemen van de bochten. Het teilen van bijvoorbeeld de drie meest bekende racewagens Ferrari, Lotus en B.R.M. De Jeugd Automobiel Club, afdeling Zeeland, heeft 120 leden. Het bestuur, bestaande uit O. Boone, voorzitter, B. Zagers, secretaris en A. Meijer, heeft voor het nieuwe seizoen grootse plan nen. Zo wil men omstreeks juni-juli skelterwfldetrijden organiseren. De meest, geschikte plaats daarvoor acht. men de veilinghallen te Goes of anders de Grote Markt te Middelburg. De skca.rs zul len dan afkomstig zijn van dc Stichting Skelter en Karting Nederland. Tegen een kleine vergoeding zal men dan in wedstrijden kunnen uitkomen. Het be stuur van de J.A.C. Zeeland is momen teel druk op zoek naar een geschikt oefenterrein voor het skelteren, want in Middelburg en ook enkele andere plaatsen in Zeeland zHn reeds een paar J.A.C.-leden bezig met bouwen van een eigen kart... vrouw M. Rau-Devos en baar 23-jarige zoon, werden daarby zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis zyn overleden. De Belgische personenauto met aan het stuur de 23-jarige ,T. de Rau reed met vrij grote snelheid in de richting Tor hout. Plotseling begon dc auto op de met sneeuw bedekte weg te slippen cn kwam daarbij op dc linkcrweghelft. Op dat moment naderde juist uit tegenover gestelde richting een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door G. F. uit Oostburg. Met een harde klap botste dc personenauto tegen de vrachtwagen om vervolgens dertig meter verder tegen een boom tot stilétand tc komen. De gevolgen (varen ontzettend. De bestuur der R. en zijn moeder werden ernstig overleden. Een 16-jarig dochter tje van mevrouw R„ dat eveneens in* de auto zat, liep lichte verwondingen op. Zij is met een shock in een ziekenhuis opgenomen. De uersonenauto werd zv/&ar beschadigd. De vrachtwagen liep slechts lichte schade op. Dc Oostburgse chauffeur bleef ongedeerd. Veer Zijpe zonder (leiding) water Afgelopen zaterdag heeft dc veer dienst Zypc-Anna Jacobapoldcr niet alleen te kampen gehad met drijfijs in het vaarwater, maar ook met ijs in de waterleiding van dc steiger. Toen het personeel 's morgens aanstalten maakte om do pont „Zijpc" voor de eerste maal naar de overkant te lave ren, bleek (le watertoevoer voor de. stoomketels bevroren te zijn. Varen was niet mogelyk. Dc brandweer van Bruinisse werd gevraagd en via de brandkranen ónder net wegdek kon de veer boot van een voorraad water wor den voorzien. De vertraging, door dit euvel ontstaan, was er oor- ;aak van, dat de pont op die dag slechts twee vaarten maakte, tcr- wjjl nog een flinke file auto's aan weerskanten stond te wachten. Zondag was de situatie juist om gekeerd. Er werd wel gevarc1 maar er' was praktisch geen ver voersaanbod. 's Morgens om nc gen uur kwam de pont. in de vac.v en vrij regelmatig" werden ove tochten gemaakt. Af en toe ilechts met twee of drie auto's te stoppen. Voor de komende da- ■;en ziet het er naar uit, dat voor namelijk in de morgenuren zal worden gevaren. Het laag water valt dan 's middags en zodra het donker wordt is het niet meer erantwoord de dienst temidden •an de zware ijsschotsen te on derhouden. noemde de rijkslandbouwconsulent een typisch facet, dat zijn charme heeft, maar ook zijn problematiek. Het boer zijn is méér dan allen een ondernemers functie. „Wij hopen, dat dit zo zal blij- Recreatie „Toerisme wil zeggen: mensen, die zich op reis begeven om iets elders mee te maken, dat ze thuis niet vinden", aldus dr. C. de Gala.ii. De adjunct-directeur van het E-T-I. voor Zeeland zei dit in zijn inleiding over „Is de recreatie een lust of en last", na het exposé van de lier Van Beekom. Hij noemde recreatie een lust, niaar „boeren en boerinnen hebben te weinig besef, dat recreatie prettig is". Met 1 miljoen overnachtingen in 1962, 1,2 miljoen aan inkomsten van 100.000 toeristen en daarbij 400.000 dagbezoe kers nam Walcheren deel in het toè- risme. Spreker voorzag in de komende vijf jaar een verdubbeling van het aan tal. Sprekend over de betekenis van het toe risme voor de landbouw zag de adjunct directeur van het E-T.I. als voordelen: leefbaarheid bevorderen, het meeste voor deel hebben de verzorgende sectoren (middenstand), het bevolkingsaantal wordt vastgehouden, men trekt weinig of niet weg, er bestaan mogelijkheden voor de agrariër om te schakelen, men krijgt een verruiming van de blik en het toerisme (van de steden naar het platteland) kan als voorbeeld dienen voor een andere trek in de winter: van de plattelandsmensen naar de stad. Nadelen waren: het toeristenseizoen trekt arbeidskrachten, vooral sei zoenarbeiders weg van het land, er bestaan gevaren voor onteigening van landbouwgronden ten behoeve van de recreatie. Nog niet in Zee land, maar „laat U met het oog op de toekomst goed daarover voorlich ten", aldus zijn raad aan de jonge ren. Voordeel Het is veilig om voordeel uit het toe risme te trekken, maar indien een agra riër wil omschakelen, moet lüj het hele maal doen, of niet doen, men kan niet tegelijk agrariër en „recreatie-man" zijn. Men zou een deel van do grond bezittingen moeten verpachten of ver kopen, of samen met een familielid moeten doen. Qua vakinzicht en inves teringen is combinatie niet mogelijk. De landbouw moet zich openstellen voor het toerisme en gebruik maken van de voorlichting op dit gebied, maar hij moet als landbouwer ook eisen stellen voornamelijk tegenover de overheid. „De landbouw dreigt bij de overheid een tikkeltje onder de tafel tc vallen. Voor allerlei voorzieningen komt het platte land wat achter bij de kernen", aldus dr. De Galan. Dr. De- Galan meende, dat extra, voor zieningen voor de plattelandsbevol king nodig zijn. Verder zag hij ook graag de landbouwers als een „pres- sure-groep": „iedereen is het, waar om zij niet". Dr. De Galan toonde zich geen voor stander voor onteigening van agrari sche grond en en stringente aanwijzing van de grond, deze zou meer globaal moeten zijn. In dit verband meende hij, dat dc vrijheid van bedrijfsuitoefening in welke sector dan ook aan de agra riër moet worden gelaten. „Do meldings- gcbicden i.n Zeeland zijn al erg genoeg". Aan dc overheid moet de landbouw dc eis stellen, dat de landbouw nlet^ten be hoeve van de recreatie moet wijken. Spreker zag het als een voordeel, dat de nieuwe streekontwikkelingscommissie voor Walcheren aandacht zal besteden aan de relatie toerisme-Iandbouw, Discussie Van de zich 70 voor deze actieve ont wikkelingsdag, „AO.W.-dag" opgegeven jongeren waren er maar 25 aanwezig. De overigen moesten vanwege liet weer verstek iaten gaan. Verder waren onder andere aanwezig, dc heer W. Koster, leraar aan de chr. lagere landbouw school te Middelburg, die de op de inlei dingen volgende discussie leidde, de heer P. Wiclemakcr, strocksecretaris van de Z.L.M. Walcheren, de lieer H- C- v. d. Maas, provinciaal voorzitter va,n de P.J.G. Zeeland uit Kats, de heer J. Mar kusse, medewerker van het rijksland bouwconsulentschap. De heer Js. Vos opende dc avondbljecn- komst namens dc kring Walcheren der Z.L.M- De heer Vos sprak zijn voldoe ning uit over de instelling van de streekverbetering op Walcheren. Hij sprak dc wens uit, dat ook de jongeren organisaties zich hiermee zullen inlaten, dat de Walcher.se jongeren In het pro- dukticproces aan dc kop zullen blijven, zoals de oudere boeren dit doen en dat men samen naar streekverbetering zal streven. Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. Foio krseiioore GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN ZON EN' MAAN i 22 januari Zon op 8.36 onder 17 Maan op 5.45 onder 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2