Koude kermisviering in café te Sas van Gent Zoutelande wil bijdrage voor „toeristenarbeid" Zo woest ANTI-SUPLESSEN PAARDEK00PER AGENDA Cleumex WALCHEREN Oesterexporteurs protesteren IJSVERMAAKGOES HIELD GESLAAGDE EVENEMENTEN MARKTBERICHTEN KATS EN COLIJNSPLAAT BRACHTEN HULDE AAN DOKTER L. P. MAAS VRIJDAG 18 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 POLITIERECHTER MIDDELBURG Tractorbestaurder wachtte niet op wachtmeester „Niet bepaald een goede manier van kermisvieren", vond de politie rechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, donderdagmiddag tij dens de zitting. Hij doelde daarbij op het gedrag van de fabrieksar beider L. P. v. d. V. uit Sas van Gent, dat aanleiding was geweest tot een flinke vechtpartij in een café tijdens de kermistijd in Sas van Gent. Nadat v. d. V. enkele borrels had gedronken, zocht hij toenadering tot de zuster van de caféhouder, die hierop niet erg ge steld scheen te zijn. Haar schoon zuster, de caféhoudster, trachtte hem daarom uit het établissement te verwijderen. Toen de verdachte de caféhondster be gon te slaan, ging ook de caféhouder zich ermee bemoeien. Hij zette de bru tale Don Juan eigen- en hardhandig buiten de deur. Het bleef niet bij een vechtpartij tussen de caféhouder en ver dachte. Toen de politie arriveerde, meng de zich ook een andere cafébezoeker, G. W. uit Rotterdam, in de stryd- De officier, mr. J. L. Andreae, achtte v. d. V, de oorzaak van alle moeilijk heden en hy eiste tegen hem een boete van 25,—. Tegen de caféhouder P. vorderde de officier 30,„Het minst door de beugel kan evenwel het gedrag van de Rotterdammer" meende de offi cier. „Hy verzette zich tegen de politie en krabde zelfs een wachtmeester in het gezicht". Hij vroeg de politierech ter W. te veroordelen tot een boete van 50,Conform de eis legde de politie rechter v. d. V een boete 'Tan 25, en W een boete van 50.— op. De ca féhouder werd veroordeeld tot een boete van 25, De politie in Koewacht werd zelfs ge noodzaakt met een pistool op de banden van een tractor met aanhangwagen te schieten, toen de bestuurder niet wilde stoppen. De chauffeur. A. S. de L. uit Koewacht, had de stoptekens best be grepen, maar by een gesprek met de wachtmeester had hij zich driftig ge maakt en nog voor de wachtmeester klaar was, reed hy verder. ,Ik kreeg de schrik van die man, omdat ie zo woest deed", voerde de verdachte aan. „Toch had U alles kunnen voorkomen, als U wat rustiger was geweest" merkte de officier op. Conform de eis kreeg de vrachtryder een boete van 60, Wederrechteiyke toeëigening van een aantal balken van zyn werkgever was de opperman G. T. uit Philippine ten laste gelegd. „Ik had toestemming van de voorman", verklaarde hy. Hij ont kende ten stelligste de dingen, die in het politierapport stonden, ooit te heb ben verklaard De zaak is daarom voor lopig aangehouden. bromfietsers, doorgereden zonder zijn identiteit kenbaar te maken. „Ik was verblind door de grote lichten van de bromfietsen, daardoor werd ik driftig. Toen de bestuurders na de botsing kwaad met hun vuisten stonden te zwaaien, werd ik nog driftiger en reed weg", luidde de uitleg van de verdachte. De officier van justitie geloofde wel, dat er by verdachte geen sprake was van een criminele opzet. Hy noemde zijn ge- „een instinctief handelen een Niettemin vorderde hij 50, de politierechter tot een uit spraak van 30,kwam. By een botsing op een rywielpad bij Hulst ontdekte de politie, dat de bromfietser J. S. W. uit Ctlnge on der invloed van alcohol reed. Hoe wel de verdachte tegenover de poli tie bleef volhouden, dat hy niet meer dan 3 flesjes bier had gebruikt, moest de officier constateren, dat de Reflex De monteur G. M. Z. uit Kruiningen was na een botsing iri Terneuzen tussen de door hem bestuurde auto en twee Ellewoutsdijk uit isolement verlost Ellewoutsdjjk, dat dê laatste dagen niet bereikbaar was per auto, is donderdag uit zyn isolement verlost. Burgemeester D. Lodder wekte donderdagmorgen via een megafoon zjjn ingezetenen op mee tc helpen aan liet sneeuwruimen. Om vier uur 's middags kon de eerste A.M.Z.-bus het dorp weer aandoen. De weg Oudelande-Ellewoutsdijk-Driewe- gen kon tot die tjjd niet worden bere den. Het traject vanaf Baarland door de Zak van Zuid-Beveland was eerst weer be- rydbaar, nadat een sneeuwploeg met as sistentie van de brandweer de weg sneeuwvrij had gemaakt. De dienst 's-Heerenhoek-Nieuwdorp kon ook pas 's middags worden gereden. Bath Igem. Rllland-Bathwas donderdag vrywel ge ïsoleerd, doordat de stuifsneeuw tot een meter dikte was opgewaaid. Leveran ciers reden over de zeedijk. Onze kran tenbezorger in Rilland-Bath. die zyn rou te langs de buurtschappen normaliter in een uur afwerkt, deed er nu .vier uur over. Wat de veerdiensten en de overige scheepvaart betreft is er nog geen wij ziging in de situatie gekomen. De sleep boot „Anton", die de vaargeul voor de veerboot Zljpe Anna-Jacobapolder openhoudt, voer donderdag lek in het ys. Het schip was 's avonds weer gere pareerd 's Middags slipten enige vracht auto's met aanhangers op de brug voor de aanlegponton te" Anna-Jacobapolder. Hierdoor was de doorgang voor andere auto's versperd. De vrachtwagens moes ten worden weggesleept De treinen arriveerden mei vertragin- gen van 2 tot 20 minuten in Vllsslngen, >e laatste trein deed 35 minuten langer over het traject. De vertrektijden waren normaal. Vanaf heden geven wij ANTI-SLIP- LESSEN van een half uur. De SLIPBAAN is gelegen bij het viaduct van 's-Heer-Arendskerke. De iespiijs bedraagt 10, AUTORIJSCHOOL Oude Rijksweg 4 Telefoon 6808 's-HEER-HENDKIKSRINDEREN vandaag. Vlissingen Alhambra. De inspecteur, uur. 14 laar. Luxor: Spartacus. 20 uui Jaar Goes - Grand: De inspecteur. 20 uur. jaar. Prins van Oranje: Goese operette- vereniging met .Eio Walzertraum". 10.30 Bcrjiun «>p Zoom Luxor: De man. die Li berty Valance doodde, 20 uur, 14 laar. Tcriieu/.cn - Luxor: Helden sterven long, 20 uur. 18 Jnar. Bos van Geni - Otympiatheaier: Zij wilden niet van de ionde leven, 20 uur. 18 Jaar. ZlcrlUzec - Concertzaal: Z.V.U. met cabaret Tiiigel-Tangel, 20 uur. winterhanden? wintervoeten? bloedproef het hoge alcoholpercen tage van 2 pro mille aanwees. Hij vorderde een boete van 75, De raadsman, mr. H- C. M. van Son, vroeg vrijspraak. Het vonnis luidde 50, Niet veel herinnerde verdachte W. zich van de vernielingen, die hij in de straf- cel van het politiebureau te Axel aan richtte. Hij was daar opgesloten nadat hij dooi» de politie dronken was opge pakt. „Ik was natuurlijk fout", gaf ver dachte eerlijk toe. Het is een duur avondje geworden, zoals de officier op merkte, want naast de boete van 40,- moest verdachte ook nog een hoge re kening betalen. MIDDELBURG Filmavond voor slechthorenden De afdeling Middelburg van de vereni ging voor slechthorenden heeft een de zer dagen een filmavond gegeven, waar voor ae ambassade van Zuid-Afrika kleurenfilms over dit land beschikbaar had gesteld. Een bruiloft onder één der volksstammen was een gebeurtenis vol kleur en vrolykheid. By een tocht door een wildpark, een beschermd natuurre servaat, werden allerlei soorten wilde dieren en vogels door de lens „gevan gen" waarna „Mozaïek van Zuia-Afri- ka" en een vakantietocht verschillende facetten van het natuurschoon en het leven van iedere dag lieten zien. A. Theune 40 jaar bij N.V. Alberts en der werfemployés bij de N.V. hout handel vil. G. Alberts Lzn en Co te Middelburg, de heer A. Theune, her dacht woensdag het feit dat hii 40 jaar geleden in dienst kwam van deze ven nootschap. De jubilaris werd op het kantoor ont vangen waar de directeur, ir. A. A. Bre vet hem toesprak en de jubilaris een -atificatie, alsmede het diploma van de aatschappy voor Ny verheid en Handel en een gouden medaille overhandigde. Namens het personeel sprak de heer Van der Weel, die de heer Theune prees als collega en eveneens een geschenk aanbood. De heer Theune bedankte en bracht de dag verder in huiselijke kring door. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 9 tot en 16 januari 1963 zyn op het politiebureau te Mid delburg de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: Herenpolshorloge met verchroomd band je, sleutels, grijs wollen muts, diverse wanten en handschoenen, papieren zak inh. kolen, zwarte, regenbroek, porte- monnee's niet inhoud, paar bruine kin derschoenen, pakje inn. badhanddoek en singlet, kentekenplaat EG-50-44, rood pantoffeltje, vulpen, witte gebreide muts, stalen duimstok, blauw-witte gym schoenen in pakje leder, zwarté klomp sok, schaats, zak meel, blauwe vulpen, schaar, paar Friese schaatsen, honden zweep, zwarte ijsmuts met witte pom poen, bankbiljet, jonge herdershond, en een portemonnee met inhoud ongev. een maand geleden in een winkel gevon den. FOKKERSPRIJZEN BOSSCHE BONDSTENTOONSTELLING Op de dezer dagen gehouden 4e Bossche bondstentoonsteiling van de Nederlandse konijnenfokkersbond en de Nederlandse pluimveefokkersbond, werden door leden van de vereniging „Nut en Sport" tc Middelburg de volgende resultaten be haald. L. Adriaanse 1 x le ZZG, 2 x ZG en 1 x GG met cavia's. P. v. d. Weel GG, ZG en 2e ZZG met cavia's. M. v. d. Weel 2 x le ZZG met cavia's en 2 x ZG en 1 x GG met Thuringer. P. J. den Hollan der 1 x le ZZG, 2 x 2e ZZG en 7 x ZG met Havana; 1 x ZG met Alaska. A. Fransooi 3 x 2e ZZG met Gouwenaar, 1 x 2e ZZG. 1 x ZG en 2 x GG met Havana. L. J. Janssen 2 x ZZG en 1 x GG met Wener wit, 1 x 2e ZZG en 1 x ZG met Rus. M. A. Hoogesteger ZG met Hollander. M. J. Hoogesteger 1 x GG en 3 x G met Rex. J. Dommisse ZG met Havana en GG met Lux. Op deze grootste show van Nederland in de Veemarkthallen in Den Bosch wer den ruim 6000 dieren ingezonden. RUIL- EN VERKOOPDAG VAN F. V. DELTA Aanstaande zaterdag wordt in Suisse te Middelburg een grote ruil- en verkoop dag gehouden van postzegels. Behalve een groot aantal boekjes met zegels van de vereniging, zal er ook een handela- renstand zijn. Op woensdag 23 januari wordt, even eens in Suisse, de jaarvergadering ge houden. Wegens de snelle groei van de F. V. Delta is besloten om het bestuur sterk uit te breiden. SEROOSKERKE CW.) C.B.T.B.-ers ingelicht over grond- en pachtzaken Woensdag hield de afdeling Serooskcrke (W.) van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond in combinatie met de af deling Vrouwenpolder een ledenvergade ring in het Gereformeerd Jeugdgebouw te Serooskerke (W.). De voorzitter, de heer P. J. Abrahamse, opende deze ver gadering od de gebruikelijke wijze waar na de lieer P Ton. tweede voorzitter van de Zeeuwse C.BT.B. een causerie hield over grond- en pachtzaken. Hii behan delde daarin de pachtwet 1937 cn het nachtbesluit 1941. waarna een bespre king volgde over de pachtwet, die han delt over het voorkeursrecht, dat de pachter heeft bij de verkoor van land bouwgronden en over de verkoop van g-rnnden die vallen onder gemeentelijke uitbreidines- en recreatieplannen. De heer Ton besloot zijn van kennis van za ken getuigende betoog met een behande ling over de juist bekendgemaakte richtprijzen voor akkerhouwprodukten De belangstelling der leden was zeer be vredigend. AAGTEKERKE Filmavond Op de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering -an-de plaatselijke Oranje vereniging te Aagtekerke. is besloten om op 9 februari a.s- in „Amicitia" een filmavond te geven. BIGGEKERKE Dorpenbiltarttoernooi Tijdens een feestavond in café „Juliana" te Biggekerke heeft burgemeester J. L. Dregmans dezer dagen de prijzen uit gereikt van het dorpenbiljarttoernooi _962-1963. Dit voor de derde maal ge houden toernooi had de volgende uit slag: 1. Biljartvereniging Biggekerke, gespeeld saldo 6,29; 2. Biljartvereni ging Oostkapelle. -j- 4.8S; 3. Biljart vereniging „De Vuurtoren", Westkapel- ",15; 4. Koudekerkse Biljartver eniging, 0,67; 5. Biljartvereniging „Het Zuiden", Zoutelande, 4,62. NIEUWEN ST.-JOOSLAND Raad vergadert gemeenteraad van Nieuw- en Sint- zal maandagavond in openba re vergadering byeenkomen. Op de agenda komen onder meer de volgende punten voor: de bouw van een woning met postkantoor, uitbreiding van de straatverlichting en de verbouwing van dokterswoning. De vergadering be gint om acht uur. VEERE Schoorsteenbrandje Dezer dagen ontstond een schoorsteen brandje in het pand Oudestraat 169 te Veere. Er was sterke rookontwikkeling. De brandweer was snei aanwezig en kon met een enkele straal het vuur bezwe ren. Voor de aankomst van de brand weerlieden had de gemeentesecretaris van Veere reeds met een schuimblus- apparaat assistentie verleend. VLISSINGEN Jeugdafdeling Philatelica op 26 januari van start Het bestuur van de Vlissingse postzegel verzamelaarsvereniging „Philatelica" heeft besloten over te gaan tot de op richting .van gen. jeugdafdeling Men is van plan iedere laatste zaterdag vari de maand een contactmiddag te houden. De directeur van de r.h.b.s. heeft daar voor een van de lokalen van zyn school beschikbaar gesteld. De eerste byeen- komst zal gehouden worden op 26 januari 's middags van 3 tot 5 uur. ZOUTELANDE Oranjevereniging vergaderde Woensdagavond hield de oranjevereni ging te Zoutelande een jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. van de Vreugde. De aftredende be stuursleden J. van Sluys, P. Mesie en P. Kleinepier werden herkozen. In de va cature van de heer W. Janse werd de heer P Francke Kzn. gekozen. Op 2 februari zal de jaarlijkse .contactavond worden gehouden, waarvoor verscheide ne verenigingen en personen reeds hun medewerking hebben toegezegd. Per 1 januari 1963 is het vergunning stelsel voor de in- en uitvoer van oes ters en mosselen vervallen. By het Pro- duktschap behoefden voor de in- en uitvoer geen vergunningen te worden aangevraagd. Het Produktschap heeft nu met ingang van 1 januari een nieuwe verordening in werking gesteld, welke hierop neerkomt, dat de exporteurs zelf een uitvoerformulier moeten invullen en dit samen met de factuur met de des betreffende zending moeten meegeven. Het uitvoerformulier moest de exporteur laten voorzien van een waarmerk (stem pel) door een ambtenaar van het Pro duktschap. Hiervoor zou deze ambtenaar zich naar de bedrijven, plaats of auto begeven waar de zending gereed stond. Reeds de eerste dag kwamen vooral de oesterexporteurs de mosselhandel is door de vorst lamgelegd tegen deze gang van zaken in verzet en richtten protesten tot de minister en het Produkt schap, alsmede tot de voorzitter van de Oesteradviescommissie. Hierin wijzen zy erop, dat de verordening door het Pro duktschap autonoom is ingevoerd, terwyl de uitvoering vertragend werkt en to taal geen nut heeft. Bovendien is naar hun mening het bedrijfsleven niet de no dige gelegenheid gegeven hun mening hierover kenbaar te maken De expor teurs hebben toegegeven dat het zyn nut heeft dat net Produktschap in het bezit gesteld wordt van gegevens be treffende de export, maar zy zyn niet genegen verder te gaan dan het insturen van een getekend afschrift van de fac tuur. Op een vergadering van het bestuur van het Produktschap is een en ander uit voerig ter sprake gekomen. Ook daar waren wel bezwaren tegen de uitvoering gerezen. Teneinde deze kwestie met de verschillende afgevaardigden van de ver eniging te bespreken in de Oesteradvies commissie, was dit punt op de agenda geplaatst. De exporteurs hebben hier te- Ten eveneens geprotesteerd, aangezien iet uitsluitend im- en exporteurs be treft. In de Oesteradviescommissie heb ben onder meer 7 bedryfsgenoten zitting, waarvan 6 exporteur zyn. Toch kon-op deze vergadering de kwestie niet door gepraat worden wegens absentie van enige exporteurs Pogingen worden nu nog ondernomen om de exporteurs by elkaar te krygen teneinde te trachten oplossing te vinden. F.V. Delta voorziet in een behoefte De tilatelistenverenlging Delta te Mid delburg heeft het eerste jaar van zijn bestaan op 31 december jl. afgesloten met 242 leden, nadat er óp 21 decem ber 1961 met 72 gestart was. Aldus blijkt uit bet jaarverslag over het afge lopen jaar, dat secretaris H. A. Kor- stanje heeft samengesteld. He is dan ook met recht, wanneer voorzitter H. Mennes in zyn voorwoord opmerkt, dat de FV Delta in een behoefte voorziet. Het programma van de vereniging voor het pas begonnen jaar ziet er fors ge vuld uit. Er zyn ruildagen vastgesteld in Middelburg, Vlissingen, Bergen op Zoom, Goes en Terneuzen, de jeugdvere niging zal in Souburg vergaderen, ter wyl er voorts nog de maandelykse ver gaderingen zyn. Er staan vervolgens 12 nieuwe rondzendkistjes op stapel, zo dat er dit jaar in totaal 36 in roulatie komen, terwijl ook de bibliotheek op nieuw aandacht zal krijgen. In het lyvig jaarverslag kunnen de 242 leden lezen wat er in het afgelopen gebeurd is en wat het bestuur mei contributies heeft gedaan. De leden zijn als volgt verspreid: 84 in Middelb in Souburg, 34 in Vlissingen, 29 groep Vrederust te Bergen op Zoom en nog eens 43 in overige plaatsen. In het verslag wordt voorts meeg dat de commandant van de CO Middelburg toestemming verleend heeft voor de circulatie van rondzendingen op deze militaire school. De officiële start leurt deze maand. Ten behoeve van postzegelverzamelaars onder de toe risten zijn de V.V.V.-bureaus op Wal cheren in kennis gesteld van de ver gaderingen, die de FV Delta gedurende juli en augustus houdt. die heel wat te tillen rehad aan zijn jaarverslag op rijm, slaagde er in een aanvankelijk tekort van ruim 300 gulden terug te brengen even over ae helft Voor 1963 heeft op een totaal van rond 3500 gulden :ening gehouden met ramingen van 50 voor onvoorzien en 117 voor het reservepotje. OOSTKAPELLE OUDERAVOND VAN DE CHRISTELIJKE SCHOOL Dinsdag werd in het verenigingsgebouw te Oostkapelle de ouderavond van de christelijke school gehouden. De heer W. van Steenis, hoofd van de ehr. school, sprak over het bestaansrecht van de christelijke school. Enkele leerlingen verzorgden de declamatie. De heer Koen, leraar aan het doofstom- meninstituut „Effatha" te Voorburg, sprak aan de hand van dia's en een bandopname over het onderwys aan doofstommen. O.- EN W.-SOUBURG Uitvoering muziekvereniging „Vlijt en Volharding" De muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" te Souburg geeft samen met het jeugdkorps uitvoeringen in het vereni gingsgebouw „de Zwaan" en wel op 19 januari, 26 januari, 2 februari en 9 fe- Druari. Onder meer zal het bekende „Lo renzo" van T. H. Keighly ten gehore worden gebracht, waarmee het korps op het concours de eerste prils behaalde. ZUID-BEVELAND Huisvrouwen bel uisterden causerie over Israël De afdeling Goes van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen hield de zer dagen in hotel „Ockenburg" haar eerste vergadering in 1963 Ondanks'het koude weer kon de presidente, mevrouw Van Melle-Lamain talrijke leden welkom heten. Ook waren enkele nieuwe leden aanwezig. Ds. A. J. Mooij uit Schore gaf tijdens een causerie de dames enkele indrukken van zijn reis naar Israël, waarbij hij een aantal fraaie dia's vertoonde. In de pauze deed de presidente enkele mededelingen over de aanstaande streekdag te Valkenburg en een inter nationale huishoudbeurs te Amsterdam. Zij bracht ds. Mooij dank voor zijn in teressante causerie. SCHOOLSCHAATSEN EN GEKOSTUMEERD FEEST Zestig deelnemers bij gekostumeerd ijsfeest De actieve Goese ysciub „Ijsvermaak" beeft ook donderdag twee evenementen op de veste bij de Oostwal georgani seerd, die bijzonder succesvol bleken, 's Middags kwamen de vertegenwoordi gers van de ambachtsschool, de ulo scholen en dc huishoudschool tegen elk aar in bet strijdperk En in de avond uren was er een gekostumeerd ijsfeest, waarvoor veel animo bestond. By het schoolschaatsen werd met en thousiasme om de eer gestreden. De 240 vertegenwoordigers van de verschillen de deelnemende scholen zetten hun beste (schaats)-beentje voor, daartoe aange moedigd door hun medescholieren langs de baan. De schoolprijs ging naar de openbare uloschool, die zowel bij de jongens als bij de meisjes dc sterkste schaatsers bleek te bezitten. Dat kwam nog eens duidelyk naar voren tijdens de lange-baanwedstrijden voor jongens: twee leerlingen van deze school gingen ook hier met de hoogste eer strijken. Enkele individuele uitslagen zijn: groep 12-jaar, jongens: 1. John Plouvier, r.-k. ulo: 2. Peter Menhecre, r.-k, ulo: meis jes: 1. Beppie Hundersmark, openbare ulo: 2. Koos Kloet, ohr. ulo: groep 14-15 jaar. jongens: 1. A. van de Kreeke; 2. J. Weststrate (beiden ambachtsschool): meisjes: 1. Addie Cappon, chr. ulo: 2 Ronnie Bazen, openb. ulo: 16 jaar en ouder, jongens: 1. H Har ink, openb ulo: 2. 'C. de Mol. openb. ulo; meisjes: 1. Truus van Maldezem. vakschool voor meisjes: 2. Lennie Franken chr ulo. Lange baan. jongens 12-13 laar- 1. John Plouvier. r.-k- ulo: 2. Leen Goedegebure. openb ulo; 14-15 jaar- A. van de Kree ke: 2. J. Gijzel (beiden ambachtsschool): 16 jaar en ouder: 1. M. .Jansen: 2. C. de Mol (beiden openb. ulo). Sprookjes Het gekostumeerde ijsfeest bracht In de avonduren zestig deelnemers op de ves te. Vooral de sprookjes bleken op de deelnemers een inspirerende invloed te hebben gehad; er waren tal van sprook jesfiguren, zoals elfjes, heksen, kabou ters en feeën. Historische figuren ont braken evenmin. En er zwierden zelfs een wielrenner en een sjeik over de baan. De juryleden, mevrouw C. Loulsse van de'Reepe en de heren J. Evers en A- Jopse, stonden voor een moeilijke taak. De voorzitter van „Ijsvermaak", de heer M. Haasdonk, maakte hun be slissingen bekend tijdens de prijsuitrei king in café Baarends. De uitslagen zijn: groep 1, tot 12 jaar: 1. Cora Kerk hoven (boerin); 2. Truus van de Broek (fee); 3. Anne Vermeer; groep 2, 12 jaar en ouder: 1. K. van Oosten (heks); 2. B. Hollestelle (wielrenner); 3. mevr. C. Tilroevan Loo; groepen: 1. groep Kerkhoven (musketiers): 2. groep Baa rends (sneeuwpoppen); 3- groep Bazen (musketiers). COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. 17 Januari. Weekaanvoer 1200.000 stuks, waarvan 365.227 in veiling werden gebracht. Handel vlug Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 53 tot 58 gram L4.51—14.50; 58 tot 62 gram 15.00—15.21; 62 tot 65 gram 15,30—15.39; 65 tot 68 gram 15.47—15.59. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 257.700 stuks. Handel vlug. Prijzen (per 100 6tuks) eieren van: 58 tot 62 gram 15.07—15.24. 63 tot 66 gram 15.35—15.46. 66 tot 72 gram 15.60—16.00. Eendeëieren van: 62 tot gram 12.05: 68 tot 69 gram 13.30. EIERMARKT. Aanvoer 1.800.000 stuks, handel vlug, door koude loopt produklie terug. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 54 tot 65 gram 14 90—15.75; alg. prijs 15.30: kiloprijs 2.76—2.42: alg. kilo prijs 2.55, basis 60 gram. VEILING SINT-ANN ALAND Uien. gewone 32.59. bonken 31.30, drielingen 41.40. picklers 40,40, stek 14,65. Aanvoer 70 ton. VEILING SINT-MAARTENSDIJK 17 Januari. Uien, klasse L bonken 31.69— 31,30, middelsoort 55-70 32,03, middelsoort 40-55 34.76. drielingen 41.71. picklers 41.39. stek 10.14. Aanvoer 61 ton. Bintjes, le soort 19.01—17,13. Aanvoer 4 ton. Peen 21. Aanvoer 2 ton. GRAANBEÜRS Tarwe 31—32.50. Gerst 29—30 Haver 24—27. Kleine erwten 50—53. Schokkers 70->-75. Bruine bonen 1—1.25. Maanzaad 5560. Burgemeester in nieuwjaarsrede Begrotingstekort aanzienlijk minder Waarnemend burgemeester J. de Pree van Zoutelande heeft gister avond tijdens de raadsvergadering in zijn nieuwjaarsrede enkele on billijkheden voor Zoutelande opge somd in de financiële verhouding tassen 't rijk en de gemeente. Met name achtte de heer De Pree liet niet juist, dat voor voorzieningen, die Zoutelande moet doen in het al gemeen economisch belang en die de gemeente veel geld kosten, geen extra uitkering uit het gemeente fonds verleend wordt. Bij de finan ciële verhouding, zo verklaarde de burgemeester, wordt alleen maar uitgegaan van de 1000 inwoners van Zoutelande, terwijl er bijvoor beeld in het toeristisch hoogsei zoen soms 4000 „inwoners" in de gemeente verblijven. Bovendien geeft een gast drie maal zo veel werk als een eigen inwoner, voegde de burgemeester er nog aan toe. Ter vergroting van de Inkomsten had de burgemeester onder andere gedacht aan een soort belasting van hen, die hun verdiensten in de toeristensector vinden of van de gasten, die in Zoute lande iets hebben, waar de gemeente nog geen inkomsten van heeft. Die par ticulieren verdienen met het toerisme, dat de gemeente alleen maar veel geld kost, merkte de heer De Pree op. Hij wees voorts op de onbillijkheid, dat de twee gulden extra, die elke gemeente in de probleemgebieden krijgt, op de ga rantieuitkering weer tn korting ge bracht worden... De burgemeester merkte vervol gens op, dat 1962 de gemeente weinig resultaten opgeleverd heeft, hetgeen Autobotsingen door gladheid Een slippende auto is donderdagmorgen op de Koudekerkseweg te Vlissingen te gen een geparkeerde auto gereden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, beide voertuigen werden bescha digd. De automobilist A. J. de S. uit Vlissingen moest ter hoogte van garage „De Baljuw" plotselüig stoppen voor een tegenligger. Zijn wagen slipte daar bij door. In de Sottcgcmslraat botste een bus van Streekvervoer Walcheren tegen een motorcarrier. Ook hier kre gen beide voertuigen enige schade. AFSCHEID NA BIJNA 40-JARIGE PRAKTIJK RECEPTIES IN „ZEELANDIA" EN CAFÉ „DE VRIENDSCHAP" Dokter L. P. Maas uit Colijnsplaat heeft donderdag tydens de hem door het ge meentebestuur van Kortgene aangebo den afscheidsrecepties zü" wens niet in vervulling zien gaan. Hy werd on= danks zjjn bezoek tóch toegesproken: Kats en Colijnsplaat bleken niet bereid „liur." dokter na byna veertig jaar „zon der meer" te laten gaan Dokter Maas hoorde een aantal korte, maar hartelijke toespraakjes. En er was een geweldige belangstelling op de recepties: zowel ca fé „De Vriendschap" in Kats als hotel „Zeelandia" te Colynsplaat waren byna te klein om alle inwoners te kunnen be vatten, die afscheid namen van de dok ter en zijn echtgenote Wethouder Joh. Breure, die namens O. en vv. van Kortgene het woord voerde, omdat burgemeester A. A. Schuit door ziekte verhinderd was, zag in de grote Hij onder streepte die waardering en dankbaarheid namens het gemeentebestuur. De heer M. W. van Arenthala was de tolk van de bevolking van Kats, toen hij de schei dende arts als blijk van erkentelykheid een fraaie fauteuil aanbood. Voor me vrouw Maas was er eveneens een atten tie. De heer P. Filius bracht dokter Maas dank voor hetgeen hij in het be lang van de E.H.B.O.-afdeling Kats heeft gedaan. Ook de receptie in „Zeelandia" te Colijnsplaat bracht dokter Maas een aantal sympathieke speechjes. Dokter L. P. Haas deed dat als vertegen woordiger van de afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Kon. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst- „Een typische exponent van de huis arts oude stijl", noemde hy de schei dende arts. Hij wees daarby op de voortreffelijke ei genschappen van dokter Maas, als observafievermogen, zijn kritische zyn zyn zin voor de menselijke verhoudingen en zijn geweten tegenover de patient. Dokter H. Jansen van Kortgene, die na mens de collega's op Noord-Beveland sprak, noemde dokter Maas een ..eigen lijk niet weg te denken figuur". De bevolking van Colijnsplaat bleet evenmin achter Mevrouw M Dijkmeyer- van Dyk kon de scheidende arts een tuinameubelement aanbieden, met drie tafeltjes en een straalkachel. Zy bena drukte in haar toespraakje de trouw van dokter Maas aan Colynsplaat. Een hulde in dichtvorm kreeg de heer Maas aangeboden van mejuffrouw N. Kloos terman, mevrouw J. Roodzand-Noord- hoek en de heer A. Bouterse, de vader vaD de laatste baby, die dokter Maas ter wereld hielp brengen. Ten slotte sprak de heer M. de Bruine namens het Groene Kruis te Colynsplaat. Dokter Maas bracht de sprekers dank voor bun woorden. „Eigenlijk was ik van Slan helemaal geen receptie te aanvaar- en", zo zei hij. „Maar ik heb weieens meer iets gezegd, dat niet opgevolgd hy hoofdzakelyk weet aan het af remmen van de ryksgoedkeuringen (waarop momenteel 20 woningen wachten) en het ontbreken van ge schikte bouwgrond. Gelukkig zyn er volgens de heer De Pree talrijke par ticulieren in Zoutelande, die durven investeren. Hy merkte tevens op, dat de proefsluiting van de cafés om 12 uur gedurende het vakantieseizoen goed geslaagd is en dat er in het af gelopen jaar weinig baldadigheid ge weest is. Wensen Het „wensenlystje" va De Pree bevatte onder andere naast meer bouwgrond en rijksgoedkenringen, een verbetering van het voetpad langs de Westkappelseweg, riolering voor Duin- en Bosweg, verbetering 3 duin- overgangen, kleedlokaal sportveld, meer parkeergelegenheid, ontsluiting zomer woningenterrein en een ys- en rol- schaatsbaan. Tegelijk sprak hij zyn verontrusting uit over de afname van het duin. Wethouder J. Riemens beant woordde de nieuwjaarsrede van de bur gemeester. Alvorens zyn nieuwjaarsrede uit te spreken had burgemeester De Pree in enkele treffende bewoordingen het over lijden van koningin Wilhelmina her dacht. In dit verband vroeg de heer K. de Wolf (s-g.p,), waarom niet direct na het overlijden van de prinses een bui tengewone vergadering was gehouden. De burgemeester verklaarde, dal dit in derdaad de bedoeling geweest is, maar dat na overleg met de buurtgemeenten hiertoe niet overgegaan is. Tekort gedaald Tijdens deze vergadering werd de begroting voor 1963 aangeboden. De heer De Pree was verheugd een iets rooskleuriger beeld te kunnen teke nen dan in 1962, hoewel het tekort nog niet helemaal weggewerkt is. Was er in 1962 een tekort van onge veer f 15.000, thans is het geraamde tekort teruggebracht tot f 4500. Kort geleden is de verbetering van 2 duinovergangen aan de Westkappelse weg aanbesteed; de laagste inschryver was de firma Boone en Besuyen uit Oostkapelle voor f 21.095. Aangezien de Polder Walcheren bezwaren maakt tegen de verbetering zolang de privaat- rechteiyke vergunning niet is geac teerd, moest in verband daarmee ning aangehouden worden. De heeft aan de vergunning voor aanleggen van duinovergangen de voor waarde verbonden, dat de gemeente 10 cent per vierkante meter moet betalen voor het gebruik hiervan. In een vorige vergadering besloot de raad hiertegen in beroep te gaan. B. en w. meenden echter, dat het verbe teringsplan spoedig wordt gereali seerd. hoewel zy er nog niet zeker van zyn, dat de poider zal toestaan het pad aan te leggen zolang de huurkwestie nog niet ts opgelost. Ook heeft het college zich wel eens afgevraagd of de aanleg van duin overgangen nog wel zin heeft nu de polder van plan ts de duinen te ver anderen. In hun voorstel meenden b. en w. echter dat het plan wel uitge voerd moet worden, daar niet met ze kerheid te zeggen is hoe lang de ver andering nog op zich zal laten wach ten. vooral ook omdat voor de duin overgangen opneembaar materiaal gebruikt wordt. Om die reden verleende de raad een krediet van f 21.161, in welk bedrag het rjjk een bijdrage van 50. procent zal verlenen en de Zoutelandse V-V. V. een bijdrage van 25 procent. Geld voor school De raad besloot met de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten een geldlening van f 76.000 aan te gaan voor de finan ciering van de nieuwe kleuterschool. Wellicht zal de financieringsbehoefte voor Zoutelande geringer worden, wan neer de afrekening van de verbeterings- kosten van de zeewering is ontvangen. Deze afrekening werd vorig jaar au gustus reeds toegezegd, maar de ont vangst van ruim f 75.000 laat steeds op zich wachten. In de rondvraag brachten de heren De Wolf en J. Verhage (g.b.) de „brand van Zoutelande" ter sprake. Vorige week beeft de brandweer na mely!; een vuurtje moeten blussen, dat een der inwoners van zijn afval gemaakt had De heer Verhage sprak zelfs van een „enorme ontploffing met een geweldige steekvlam" Bur gemeester De Pree merkte op, dat de zaak nog in onderzoek is; wel kon hy vertellen, dat de „afval-aanste- ker" aansprakelijk gesteld zal wor den voor de kosten. Uiteraard was er nog een „sneeuw laag": of de gemeente kan maken, dat de stoepen wat beter schoongemaakt worden, vroeg de heer G. Gabrïelse (g.b.), hetgeen de burgemeester gaarne via de omroeper zal bekendmaken. VISMIJN 8RESKENS. In de week van 7 Januari tol en met 12 Ja nuari werden in vismijn te Breskens aange voerd: 59 kg exportgarnalen: 237 kg sardijn: 4 kg bot Nagekomen advertenties Plotseling werd van ons weggerukt, na een noodlottig ongeval, on ze lieve man en vader MARINUS VAN DER VISSE, op de leeftijd van 38 jaar en 8 maanden- Fam. van der Visse Fam. Steenbakker. Kloetinge, 17 jan. 1963. Irenestraat 14. Heden werd door een noodlottig ongeval weg genomen onze geachte medewerker M. VAN DER VISSE, Zijn nagedachtenis zal steeds bij ons in dank bare herinnering blij ven. Goes, 17 jan. 1963. Op 16 januari 1963 overleed in Rochester. Noord-Amerika, onze beste broer en oom, de heer A. BEUN geb. 28 dec 1877 te Sint-Kruis. Rochester: J. Beun. S. Brasser-Beun. J. Hennekey-Beun. Middelburg: C. Beun- Neven en nichten. Middelburg, 18 januari 1963, Bleek 26. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader JAN EDUARD DE KAM, oud 70 jaar. Vlissingen: L. de Kam-de Regt Souburg: E. C. de Kam A. de Kam- Nieuwdorp Vlissingen: D. M. de Kam S- de Kam- Meliefste Capelle a/d Usel: H. H. de Ligny- de Kam A. J. de Ligny Sluiskil J. E. de Kam J. M. de Kam- Theune En kleinkinderen. Vlissingen, 17 jan- '63 Verk. Quakkel-str 51. De overledene is opge baard in het ziekenhuis .Bethesda". De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 21 jan. a.s. Vertrek Verk. Quakke- laarstr. 51 des n.m. 2 uur. Liever geen bezoek en geen bloemen. Heden overleed in vre de, na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze lieve man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader JOHANNES CORNELIS FRA UENFELDER, in de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam, A. Frauenfelder- van der Werf. Middelburg, 17 januari 1963. Bagijnhof 18. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 19 januari a.s., om 11 uur vanaf Ba- gijnhof 18. Heden werd tot onze diepe droefheid zacht en kalm van onze zyde weggenomen onze ge liefde vader, behuwd-, groot- en overgrootva der. etje vai in de hoge ouderdom van 93 'aar en 5 maan den. J. van Koeveringe. H Kaan A. Kaan-Traas. L Kaan. W K Kaan- Verburg. J. Kaan. A- J. Kaan- van Koeveringe. Klein- en achter- kleinkinderen. Krabbendyke. 17 januari 1963. J. W. Frisostraat 19. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op maandag 21 janua ri. Vertrek vanaf het verenigingsgebouw Noordweg 13 te 12.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9