PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CRISIS IN HET OVERLEG E.E.G.-ENGELAND Scheepvaart praktisch lam gelegd op rivieren Busdienst over Oosterscheldebrug inzet van A.M.Z.-R.T.M.-duel in Utrecht Nog geen akkoord over voortzetting gesprek Willy Brandt niet naar Kroesjtsjew Dertien belagers van Bourguiba ter dood veroordeeld PRINS ACHT KRITIEK OP JACHTPARTIJ UNFAIR Bokser en schermer Vandaag... 206e jaargang - no. 15 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 perkw.: franco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct, Bureaus: Vllssingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. -911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p.. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez, med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min, ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 18 jan. 1963 Kip koos eigen eieren Pagina 2 MR. LUNS: „EEN OPLOSSING IS NOG MOGELIJK. DE VIJF ZIJN VASTBESLOTEN NIET TOE TE GEVEN" De ministers van de zes E.E.G.-Ianden hebben gisteravond nog geen overeenstemming bereikt over de vraag, of de onderhande lingen met Engeland over het Britse lidmaatschap van de ge meenschap zullen worden voortgezet. Maar de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, verklaarde na een uiterst geheime vergadering van vier uur, toen hij omringd door tientallen journalisten het vergadergebouw verliet: „een oplossing is nog mogelijk". Minister Luns verklaarde, dat tegenover de wens van de Franse regering om het overleg met Engeland te schorsen de wens van de andere E.E.G.-Ianden staat het gesprek voort te zetten. „De vijf zijn vastbesloten niet toe te geven", voegde hij hier aan toe. Hij legde deze verklaring af, nadat de E.E.G.-ministers bijna vier uur in een atmosfeer van toenemende spanning hadden vergaderd. Tot dit gesprek was geen enkele adviseur van de ministers toegelaten. Er werden geen notulen ge maakt en de enigen, die behalve de ministers in de zaal aanwezig waren, waren enkele tolken. Overleg Ongeveer half acht werd tot een on derbreking van het gesprek besloten om de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, in staat te stellen overleg te plegen met zijn regering in Parijs. De voorzitter van de conferentie, dé Belgische vice-minister van buitenland se zaken, Fayat, werd gemachtigd een voorlopig rapport uit te brengen aan de leider van de Britse delegatie, minister Heath, die zelf in de loop van de dag in zijn hotel besprekingen voerde met de ambassadeurs in Brussel van de Britse Gemenebestlanden. Geen enkele officiële mededeling werd over liet eerste gesprek van de E.E.G.- ministers gedaan. Naar verluidt zou op voorstel van minister Couve de Murvil le om de onderhandelingen met Enge land af te breken een tegenvoorstel van de „vyf" (Duitsland, Italië en de Bene- luxlanden) zijn gevolgd om te trachten alsnog een uitweg uit de crisis te vin den. Uitweg Volgens dit plan zou de Italiaanse mi nister Colombo worden belast met de leiding van een commissie, die een ba lans zou moeten opmaken van hetgeen tot dusverre in de besprekingen met En- eland is bereikt en welke concessies aarbij reeds door beide partijen zijn Doden bij brand in Londense wijk Zes kinderen uit drie gezinnen uit .Ja maica en een 26-jarige gekleurde vrouw zjjii gisteren bjj een felle brand in een oud huls van drie verdiepingen in Croy don Zuldwest-Londen, om het leven ge komen. Gevreesd wordt dat het aantal doden tot dertien zal stijgen. Een 26-ja- rige man viel uit de derde verdieping en moest in ernstige toestand in het zie kenhuis worden opgenomen. Tsjombe weer in Elisabethstad President Tsjombe van Katanga is gis teren uit Kolwezi in Elisabethstad aan gekomen. Tsjombe is na zjjn aankomst besprekingen begonnen mei het hoofd van de Verenigde Naties in Kongo over regelingen voor de V.N.-troepen opdat deze zich naar Kolwezi, het laatste bol werk van do troepen van Tsjombe,'kun nen begeven. Overeenkomst over legering Duitsers in Budel getekend Op het ministerie van buitenlandse za ken is gisterochtend een overeenkomst getekend tussen Nederland en de Bonds republiek Duitslaud over de statione ring van Duitse militaire eenheden in Nederland, aldus beeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Een van de leden van het presi dium van het natuurnooatonds Nederland van het World Wildlife Fund, dat donderdagochtend in het paleis Soestdxjk is geïnstal leerd, is Mees Toxopeus die per helikopter in de paleistuin arri veerde. Foto: de heer Toxopeus op weg naar het paleis (met hoed). gedaan. Dit rapport zou dan op een vol gende ministeriële vergadering met En geland kunnen worden besproken. Het onderling beraad van de zes E. E.G.-Ianden werd gisteravond voort gezet. Engelstalige tolken mochten MINISTER LUNS „Manneken" ontvoerd en weer terecht „Manneke Pis", de eerste burger van Brussel, die gistermorgen plotseling was verdwenen uit zijn vaste nis. is in Antwerpen terug gevonden. Het manneke was door Antwerpse studenten van de St-Ignatius- school ontvoerd. Zij brachten het pronkstuk per auto naar Antwer pen waar zij het later op de dag aan de politie ter hand stelden. Het manneke dat zeer vroeg in de morgen weg werd gehaald, was door de studenten vervangen door een gipsen manneke zonder hoofd. Kort na de ontvoering belden de studenten het Belgische persbu reau Belga, om ruchtbaarheid aan hun daaa te geven. De burgemeester van West-Ber- lijn, Willy Brandt, heeft, gister avond bekendgemaakt, dat hij een uitnodiging van de Russische pre mier Kroesjtsjew voor een ont moeting met deze, heeft afgewe zen. Schilderijenroof in Venezuela De Venezolaanse politie is een klopjacht begonnen op een communistische knok ploeg, die woensdagavond vyf schilde rijen van Cezanne, Braque, Van Gogh, Gauguin en Picasso ontvreemd heeft uit het museum voor schone kunsten te Caracas. De roof werd gepleegd door drie gewapende mannen, die met hun buit vluchtten in een gereedstaande auto. Een vrouw zat achter het stuur. De waarde van de schilderijen is 660.000 dol- De overval werd uitgevoerd toen een groep van 900 schoolkinderen de collec tie bezichtigde. De drie gewapende man nen gingen de zaal binnen, ontwapenden de bewakers die niet durfden schieten uit vrees de kinderen te raken en slo ten hen op in enkele kasten. het gebouw niet verlaten, zodat het niet onmogelijk werd geacht, dat men in de loop van de nacht nog een ont moeting zou hebben met minister Heath. Het was op voorstel van minister Luns, dat nog vóór middernacht werd besloten het gesprek te staken om het vandaag voort te zetten ondanks het feit, dat de Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, dan niet aanwezig kan zijn. Hij vertrok nog donderdagavond naar Bonn, waar hij met kanselier Adenauer overleg zal plegen voor diens vertrek naar Pa rijs, waar de bondskanselier maandag generaal de Gaulle zal ontmoeten. Het formele Franse voorstel tot opschor ting van de besprekingen met Engeland was vergezeld van een verklaring van minister Couve de Murville, waarin werd voorgesteld naar een „tussenoplossing" te zoeken, die „de mogelijkheid zou bie den op vriendschappelijke wijze te wach ten op het moment, waarop Groot-Brit- tannie rijp zal zijn om tot de E.E.G. toe i treden". Van de zyde van de overige vyf landen van de E.E.G. werd hiertegen scherp stelling genomen en naar in conferentie- kringen werd vernomen werd het zelfs „absurd en onwaardig" genoemd de on derhandelingen af te breken nu Enge land de politieke beslissing had genomen tot onderhandelingen over het lidmaat schap van de Europese gemeenschappen. Vele uren van confereren tussen Frank rijk enerzijds en de „vijf" anderzijds brachten in deze standpunten geen wijzi ging. Opschorting Gistermorgen vergaderden de zes mi nisters van de E-E.G. slechts vijf mi nuten, precies de tyd die de Fransen nodig hadden om een compromis voorstel inzake de landbouw te ver werpen en om een opschorting te verzoeken, die Couve de Murville de gelegenheid gaf met de Italiaanse minister Piccioni van gedachten te wisselen, 's Middags kwam men bij een voor het geheime beraad. IJSVELDEN BELEMMEREN DE VAART Toestand wordt steeds moeilijker Oe toestand op de Nederlandse ri vieren wordt met name rond Dordrecht steeds moeilijker. Op de Oude Maas voor Dordrecht be vindt zich licht vast drijfijs, dat men niet za! gaan breken, omdat het ijs verder naar beneden, ter hoogte van de Barendrechtse brug, muurvast zit, zodat het toch niet kan afvloeien. Middelzwaar, verspreid dryfijs bevindt zich op de boven-Merwede tussen Gorin- chem en Werkendam, de Amer, het Hol lands Diep, de Dordtse Kil en de Bergse Maas beneden. Middelzwaar opeenge pakt drjjfys komt voor op de Bëneden- en Nieuwe Merwede. Vast ys ligt op de Bergse Maas boven. Op de Noord komt vrij licht drijfijs voor. Op de meeste van deze rivieren is scheepvaartverkeer alleen mogelijk met krachtige schepen. Wat de overige grote rivieren betreft Is op de IJsel het ijs ge heel vast. Op de Rijn komt vanaf Lobith middelzwaar drijfijs voor. Op de Lek ligt bij Hagestein vast ijs, waardoor op dit deel geen vaart mogelijk is, Beneden Hagestein naar Rotterdam kan alleen in konvooi worden gevaren door het zware drijfijs. De scheepvaart op de Midden- en Bene- den-Ityn van Rolandswerth tot aan de Duitse grens ligt geheel stil, terwijl de Waal geheel is overdekt met middel zwaar tot zwaar dryfys. Ijsveld De Waddenzee vormt inmiddels ook één groot ijsveld. De bootdiensten naar en van Vlieland en Tei schelling worden via de Noordzee onderhou den. De boten varen op IJmuiden. Naar Ameland is helemaal geen boot- verkeer mogelijk. Via de luchtbrug zijn gisteren vijf ton levensmiddelen, zeven ton krachtvoer voor vee en 2 ton flessengas aangevoerd. Het IJselmeer ligt eveneens geheel dicht. Reeds enkele malen is meD over het ijs van Friesland naar Noord-Holland gelo pen en vice versa. Alleen bij Staveren ligt een strook open water. al niet veel beter. Behalve in de provin cies Friesland en Groningen en een ge deelte van Drente waren alle wegen in ons land glad tot zeer glad. De directeur van de stadsreiniging in Amsterdam zag zich gisteren genoodzaakt een op roep op 500 sneeuwruimers te doen. Overig Europa Ook in overig Europa toonde de kou gisteren nog geen neiging tot wijken. In het noorden van Engeland viel veel sneeuw, terwijl de koudegolf op het vas teland het zuiden van Frankrijk bereik te. In Oostenrijk, waar de water- en stroomvoorziening door de vorst in ge vaar komen, werd voor de bergstreken tegen lawinegevaar gewaarschuwd. In Skandinavië zijn verschillende veerdien sten uitgevallen en vervangen door bus diensten over het ijs. Een militaire rechtbank in Tunis heeft gisterochtend dertien man, van wié één' by verstek, ter dood veroordeeld we gens een samenzwering om president Bourguiba te vermoorden en de macht over te nemen. In totaal stonden 26 man terecht we gens de mislukte samenzwering. Deze was georganiseerd door aanhangers van de voormalige secretaris-generaal van de (regerende) Neo-Destour partij, Salah Ben Youssef, die in West-Duitsland werd vermoord en die zelf verscheidene malen had geprobeerd Bourguiba uit de weg te ruimen. Prinses Margriet wordt morgen 20 jaar ftanthjK Een recente opname van H.K.H. Prinses Margriet, die haar 20e verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Bejaarde vrouw bij brand omgekomen (Va,n onze correspondent) Gistermiddag omstreeks half twee is brand uitgebroken in een alleenstaande grote arbeiderswoning in de Groninger plaats Siddebnren. De 80-jarige wedu we G. Dijk-Wals die zich alleen in h,et huis bevond, is in de vlammen omgeko- Haar ongehuwde zoon en eigenaar van de woning was tijdens het uitbreken van de brand reeds naar zijn werk vertrok ken. Het vuur, aangewakkerd door de vrij krachtige wind, greep zo snel om zich heen dat een gedeelte van het dak was ingestort toen de brandweer arri veerde. Uit de woning kon verder ook niets worden gered. Naar de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Premier Kroesjtsjew bezocht de „muur" Premier Kroesjtsjew heeft gis teren rond het middaguur een kijkje genomen bij de muur aan de zonegrens in Berlijn. Bij de doorlaatpost aan de Friedrich- strasse werd hij begroet door de Oostduitse minister van defen sie, Hoffmann en de garnizoens commandant van Oost-Berlijn, generaal-majoor Poppe. De Sowjet-prenüer was vergezeld van de Oostduitse communistische leider. Walter Ulbricht, en leden van de Russische delegatie naar het congres. Toen Kroesjtsjew by de Oostberlynse zyde van „checkpoint. Charlie" arri veerde lieten de Oostduitse grens wachten de slagboom neer. Kroesjtsjew had voor zijn bezoek aar de muur de ochtendbijeenkomst van het Oostduitse partijcongres verlaten. Hij zwaaide vrolijk naar de menigte die onmiddellijk na zijn aankomst aan de Westberlijnse kant van de grens was samengestroomd. Wij behoeven ons niet te schamen Op een volledige ondeskundigheid gebaseerd De kritiek die vele Nederlanders en ook de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren hebben ge uit op de koninklyke jachtpartij op het paleis „Het Loo" heeft prins Bernhard unfair genoemd. De kri tiek, zo zei hy gisterochtend op pa leis Soestdijk, is gebaseerd op vol ledige ondeskundigheid en verkeerde persberichten. Wy behoeven ons over de wijze waarop wij gejaagd hebben niet te schamen en durven een ieder vrij in de ogen te kijken, aldus de prins. Hy had voorts kritiek op de wyze waar op de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren gereageerd heeft. Men had bij deze vereniging, waarvan koningin Juliana bescherm vrouwe is, beter moeten weten, zo zei hij. Werkelijke feiten Prins Bernhard kon begrip opbren gen voor de reactie van de dieren bescherming, maar begreep ten enen male niet, waarom men niet eerst met de opperhoutvester-jagermeester contact heeft opgenomen, teneinde de werkelijke feiten vast te stellen. De prins legde er de nadruk op, dat zowel koningin Wilhelmina als ko ningin Juliana anti-jacht waren. Zo wel koningin Wilhelrrtina als konin gin Juliana hebben steeds het groot ste vertrouwen gehad in de opzet van de jachten, zoals deze gedurende ongeveer de laatste vijftig*, jaar plaats hebben gehad. De prins kwam op voor de reputatie van het jachtpersoneel, dat even grote dierenvrienden is dan welke andere Nederlander ook. Zodra door te hoge sneeuwval een verslechtering van de voedingstoe stand van de wilde zwijnen optreedt en de snelheid voor ontsnappen wordt vertraagd, zal niet worden geschroomd de jacht stil te leggen, zo zei prins Bernhard. Onjuist De Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging heeft naar aanleiding van het telegram van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren aan prins Bernhard, verklaard dat de feitelijke inhoud van dit tele gram onjuist is en de strekking heeft het Nederlands publiek een volkomen verkeerde- voorstelling van zaken tè geven. OPENBARE ZITTING VAN COMMISSIE VERVOERSVERGUNNINGEN Qouburg heeft het er niet bij laten zit- O ten: deze gemeente heeft een boek je overigens gedateerd op 5 de cember 1962 doen verschijnen als antwoord op de brochure van Vlissingen over de herindeling van Walcheren. Men weet: Vlissingen wil (in tegenstel ling tot de nadere opvatting van minis ter Toxopeus) Souburg zonder meer op heffen, waartegen deze gemeente zich uiteraard fel verzet. In uitvoering heeft het Souburgse boekje iets weg van de Vlissingse uitgave: zelfde formaat, ge lijke opmaak. Maar verder is het ons eerlijk gezegd niet meegevallen. De be strijding van het Vlissingse standpunt is eenzijdig, slechts een verweer en daar mee uit. Het wetsontwerp zelf en de memorie van toelichting blijven helaas vrijwel onbesproken. En dat nu was, dunkt ons, juist de verdienste van de Vlissingse aanpak: de wisselende argu mentatie van de minister werd op de ontleedtafel gelegd en tevens werd er een poging ged«m om de bewindsman met zijn eigen woorden schaakmat te zetten. Niet alzo in Souburg: daar zegt het gemeentebestuur alléén dat Vlissin gen ongelijk heeft. Overigens vermoe den we, dat menig kamerlid bij het ken nisnemen van deze brochure een glim lach wel niet zal kunnen onderdrukken: Souburg trekt ongezouten van leer en is zich niet te buiten gegaan aan hoffe lijkheden. Een enkele maal is de taal zelfs zéér gespierd: woorden als „geci viliseerd kannibalisme", „overspannen beleidssfeer", „hongerverschijnsel", ge voegd bij de omslagtekening (een lugu bere krab met het Vlissingse wapen op de rug, die Souburg bedreigt) wekken het vermoeden, dat hier gruwelijke dingen staan te gebeuren. Nee, we geloven dat dit Souburgse antwoord te veel een on- f eslepen wapen is. Een vlijmende hof- elijkheid plus een keur van argumen ten, die de zaak zélf betreffen, zijn vaak dodelijker dan een bruuske klap. Maar ja, wat wil men: Souburg voelde zich bedreigd en verweerde zich. Mocht het daarby over de streep zijn gegaan, dan is een beroep op noodweer wellicht ver antwoord. De buitenstaander echter krijgt de indruk, dat hier een schermer wordt aangevallen door een bokser. Bo vendien lijkt het ons, dat de toon van deze brochure een geheel andere is dan die van de installatierede, die burge meester Ter Haar Romeny begin deze maand uitsprak. Het is duidelijk, dat hg niet aan de totstandkoming van het boekje heeft meegewerkt. Zo langzamerhand begint overigens de herindeling van Walcheren weer actueel te worden. Volgende week komt de vaste commissie voor binnen landse zaken uit de Tweede Kamer óp bezoek om zich op de hoogte te stellen, opdat de Kamer een voorlopig verslag kan uitbrengen. Maar wat dan Aan genomen, dat het verslag binnen rede lijke tijd verschijnt en aangenomen ook dat de minister onverwijld voor een me morie van antwoord zorgt, dan nóg is het geenszins zeker dat daarmëe een vlotte afwerking van de procedure is verzekerd. Want de schaduwen van de. kamerverkiezingen beginnen zich nu reeds af te tekenen en daarbij moet worden overwogen dat de huidige mi nister van binnenlandse zaken als lijst aanvoerder van de V.V.D. optreedt. Op grond van electorale overwegingen lijkt het niet uitgesloten, dat hij liever me ningsverschillen met de Kamer vóór de verkiezingen uit de weg zal gaan, zo dat een openbare behandeling van het wetsontwerp vóór mei a.s. twijfelachtig lijkt. Indien echter deze veronderstelling juist is, dan dreigt voor deze slepende zaak opnieuw uitstel. Waarom uitstel Omdat na de ka- verkiezingen eerst een nieuwe re gering moet worden gevormd en het geenszins zeker is, dat mr. Toxopeus op binnenlandse zaken zal terugkeren. Mocht inderdaad een ander hem op de stoel van Thorbecke opvolgen, dan zal deze nieuwe bewindsman niet zonder meer in een openbare behandeling van het wetsontwerp toestemmen. Hij zal zich behoorlijk moeten inwerken, nog afgezien van de mogelijkheid, dat hy het met het ontwerp niet eens is. Komt minister Toxopeus na de kamerverkie zingen wél terug, dan is uiteraard te verwachten, dat de herindeling binnen redelijke termijn zal worden afgewik keld. Maar die terugkeer is .van zoveel factoren afhankelijk: verkiezingsuitsla gen, regeringssamenstelling, vèrhoudin- fen in de V.V.D.dat het op dit ogen- 'lik geheel onmogelijk is er maar één zinnig woord over te zeggen. Conclusie van dit alles: het is niet uit gesloten, dat de herindeling van het gemeentelijk grondgebied van Wal cheren op 1 januari 1964 nóg niet in kannen en kruiken zal zijn. Mocht dit wel gebeuren, dan is dat een wel zeer gelukkige omstandigheid. In ieder ge val is het wachten nu allereerst op de komst van de kamerleden, volgende week. In hun tas zitten vermoedelijk twee brochures, die zich tot elkaar ver houden als een schermer tot een bok ser Pleidooi: geen overstapstation in Colijnsplaat De Auto Maatschappij Zeeland en de Rotterdumsche Tramweg Maat schappij hebben gistermorgen in het openbaar de degens gekruisd. De inzet van dit overigens nog on besliste duel trekt al geruime tijd de aandacht: het personenvervoer per bus over de toekomstige Oos terscheldebrug. De strijd tussen A.M.Z. en R.T.M. om deze bege renswaardige lijndienst speelde zich donderdagmorgen af in het Jaarbeursrestaurant to Utrecht tijdens een openbare zitting van de Commissie Vervoersvergunningen, die de vergunning moet verlenen. Argument nummer één van de A.M.Z. is: Het reizigersvervoer is het meest gebaat met een zo snel en zo kort mogelijke verbinding tussen Goes en Zierikzee, die geen belem mering in de weg worden gelegd. Als de R.T.M. de busdienst over de Oos terscheldebrug gaat verzorgen, moe ten de reizigers overstappen in Co lijnsplaat en moeten de bussen van de kortste route afwijken om naar het „overstapstation" Colijnsplaat te rij den. Bovendien wees de A.M.Z. met klem op een uitspraak van de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeer de Staten van Zeeland, gedaan tij dens de jongste statenzitting: „Men zou er wijs aan doen de Auto Maat schappij Zeeland aan te wijzen, om dat dit de onderneming is, die uit al gemeen belang het beste kan rijden op dit traject". Argument nummer één van de R.T.M. is: Het vervoer tussen Zierik zee en Colijnsplaat betreft voorname lijk reizigers van Schouwen-Duive- land, passagiers dus uit het vervoers gebied van de R.T.M. Dit blijkt thans reeds uit het feit, dat Zierikzee in fei te de thuishaven van de bootdienst Zierikzee-Kats is: de eerste dienst vertrekt van Schouwen-Duiveland en de laatste dienst eindigt op dit eiland. In het Jaarbeursrestaurant werden deze en vele andere argumenten voor de A.M.Z. naar voren gebracht door mr. I. Slager uit Schoonhoven en voor de R.T.M. door de directeur van deze maat schappij dr. H. J. van Zuylen uit Rot terdam. Onder de belangstellende toe hoorders was onder meer lid van G.S. van Zeeland, de heer M. J. van Poelje. BEVREEMDING De heer Van Zuylen, die het debat open de, begon met te verklaren, dat het de R.T.M. „in hoge mate heeft bevreemd en ook gespeten, dat de aanvraag van onze maatschappij in Zeeland de gemoederen zo zeer in beweging heeft gebracht. Hij meende, dat dit grotendeels een gevolg is „van een niet juiste interpretatie en waardering van de aanvraag van de R.TJM.". En hij wees er met klem op, dat deze aanvraag nooit betrekking heeft gehad op het gehele traject Zierikzee- Goes. Het land is immers verdeeld in een aantal streekvervoersgebieden en het vervoer in elk van deze gebieden is toevertrouwd aan een streekvervoer- maatschappy. Het zou derhalve dan ook niet juist zyn wanneer de R.T.M. haar aanvraag ook over het trajectgedeelte Colijnsplaat-Goes zou hebben uitge strekt, aldus de heer Van Zuylen. Anderzijds is de R.T.M. vanzelfsprekend er wel van overtuigd, dat de autobus- dienst Zierikzee-Goes als doorgaande verbinding moet worden uitgevoerd. „Dit veronderstelt derhalve", aldus de heer Van Zuylen, „samenwerking tussen de R.T.M. en de A.M.Z.". In dit verband heeft het de R.T.M. onaangenaam ge troffen, dat de A.M.Z. zich niet alleen be reid heeft verklaard het hele traject te beryden, „maar bovendien wil doordrin gen tot in het hart van het vervoersge bied van de R.T.M. op Schouwen-Duive land, namelyk tot in Zierikzee". „De R.T.M. acht dit oneorrect", aldus dr. Van Zuylen. Vervolgens lichtte de R.T.M.-directeur uitvoerig toe waarom deze maatschappij meent, dat haar het recht toekomt haar verbinding Zierikzee-Haven de Val na het gereedkomen van de Oosterschelde brug te mogen doortrekken tot Colijns plaat. Ten eerste dus. omdat zoals reeds opgemerkt dit vervoer voorna melijk reizigers van Schouwen-Duive land betreft, „wier vervoersbehoeften derhalve, krachtens de aan de R.T.M. verleende vergunningen, in de eerste plaats aan deze maatschappij zijn toe vertrouwd". NU NAAR GOES Ten tweede: door het tot stand komen van de Oosterscheldebrug zal het station Goes als spoorwegknooppunt voor Schouwen-Duiveland in de plaats treden van Roosendaal. In dit verband voorspelde de heer Van Zuylen, dat voor de R.T.M. een deel van het vervoer op het traject (Zie slot pag 2 kol. 1 Nieuwe Togolese regering gevormd He revolutionaire comité, dat de macht in Togo in handen heeft genomen, heeft woensdagavond in de hoofdstad Lome de vorming van een nieuwe, uit zeven mi nisters bestaande regering bekendge maakt. Eerste minister is ex-premier Nicholas Groenitzky, die tevens de portefeuille van binnen- en buitenlandse zaken en die van landsverdediging zal beheren. Een andere politieke tegenstander van de vermoorde president Olympio, Antoi- ne Meatsji, die als balling in Ghana ver toefde, is benoemd tot minister van fi nanciën, openbare werken, vervoersza- ken en post- en telefoonverbindingen. Meatsji zal tevens tijdelijk als minister van onderwys optreden. Pana Ombri is minister voor radio- en voorlichtingsza ken geworden. Hij en de nieuw benoem de minister van arbeid Noe Koetoekloei hadden reeds zitting in de regering on der wijlen president Olympio. ...wordt de bekende Amerikaanse film- en toneelspeler Daniel Ko- minsky (schuilnaam Danny Kaye) te Beverley Hills (Califor- nië) 50 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1