ZELANDICA N.CB.-directeur„Melkveehouderij zal meer kansen bieden" Voor Zeeuws-Vlamingen kunnen bedrijlsinkomsten verbeteren Pachtprijzen AGENDA Afscheid WALCHEREN Discussieavond A.R. WAARDERING VOOR DAMSANERING IN RAAD VAN MIDDELBURG Zwembad en dorpshuis voor Heinkenszand RESNAIS' MARIENBAD, BOEIEND EN BELANGRIJK EXPERIMENT HOMMAGE AAN GERSHWIN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 16 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 Studiebijeenkomst kring Hulst De leden van de kring Hulst van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.) hebben dinsdagmiddag de gang van zaken op hun bedryven vergeleken niet die op soortgelijke bedrijven in andere delen van Nederland. Zy konden dat doen aan de hand van een inleiding, die ir. C. A. J. van Schendel te Tilburg, directeur-secretaris van de N.C.B. hield tydens een door de kring in samenwer king met de commissie Streekverbetering Koewacht en omstreken en enkele landbouwstudieclubs in „De Koning van Engeland" te Hulst belegde studiebij eenkomst, over het onderwerp „Het gemengde bedryf in deze tijd". Ir. Van Schenkel merkte één groot verschil op tussen de Zeeuws-Vlaamse bedrijven en die in overig Nederland; in Zeeuwsch-Vlaanderen bestaan de gemengde bedry ven voor het grootste deel uit bouwland, terwyl bij de bedryven buiten Zeeland het grasland het grootste deel van de oppervlakte uitmaakt. Hy gaf de N.C.B.-ers de raad om zich willen zij betere bedrijfsuitkomsten krygen meer toe te leggen op de melkveehouderij. Dit moet hoofdzaak zyn op uw bedryf", aldus de heer Van Schendel. Ir. Van Schendel begon zijn inleiding met een overzicht te geven van de ont wikkeling van het gemengde bedrijf in Noord-Brabant. Daaruit bleek dat van 1950 tot 1960 een verschuiving in de §emidedlde bedrijfsgrootte is opgetre- en van 8.8 naar 10,4 ha. „In Noord-Brabant komt 90 procent van de inkomsten van de veestapel". Wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft zei hij, dat de arbeidsinkomsten er gemiddeld lager liggen, dan op de bedryven in andere de len van het land en soms slechts de helft daarvan bedragen. „Naarmate U zich meer toelegt op melkveehouderij en minder aandacht be steed aan het mesten van jong vee. zul len de bedrijfsuitkomsten beter zijn", hield hfl zgn gehoor voor. Het aantal arbeidskrachten in verhouding tot de op pervlakte noemde hij in Zeeuwsch-Vlaan deren zeker voldoende. Volgens hem was de vraag alleen „Hoe krijgen wij een be- tpro püninonHinc vor» Ho arVioiH" no fm. tere aanwending van de arbeid De op lossing van dit probleem zag hg alweer in het houden van meer melkvee, met daarnaast het benutten van enkele bo demloze produktietakken zoals de var kens- en de kippenhoudery. Dr. ir. J. P. M. van der Wolf, direc teur van de r.-k. middelbare land bouwschool te Hulst vroeg zich in dit verband af of men niet meer gebruik moet maken van de klimatologisch gunstige omstandigheden voor de teelt van onder meer winterbloem- kool en vroege aardappelen. In het eerste gedeelte van deze studie- byeenkomst hadden dc pachtprijzen de aandacht van de in grote getale opgeko men N.C.B.'ers gevraagd. Over dit on derwerp hield mr. H. B. Bouwman, se cretaris van de grondkamer voor Zee land, een inleiding met als titel „De hui dige pachtprijzen en het tot stand ko men daarvan". Hg zei het merkwaardig te vinden, dat nu de wet op de vervreemding landbouw gronden is opgeheven er ook stemmen opgaan om de pachtprijsbeheersing af te schaffen. Mr. Bouwman gaf toe, dat de huidige pachtregeling een zekere ver starring tot gevolg heeft, maar hg vroeg zich af, of dit bezwaar niet binnen het raam van de huidige regeling kon wor den opgeheven. Wat de tegenwoordige regeling betreft zei hg, dat de overheid heeft bepaald, dat tte pachtprijzen in re- deigke verhouding moeten staan tot de bedrijfsuitkomsten. Over de pachtkamer bestaat nog al eens een misverstand. „Men denkt dat de pachtkamer een gro te vrijheid heeft. De overheid heeft ech ter zekere normen verstrekt, die weinig speling laten", aldus mr. Bouwman. Over de normen zei hij, dat deze onder- SCHEEPVA ARTBEWEG'NG KANAAL ZUID-BEVELAND In de maand december passeerden er door het kanaal door Zuid-Beveland in totaal 5.592 schepen, welke een totaal inhoud hadden van 2.943.018 ton Hier van waren 3.772 schepen (2.055.545 ton) geladen en 1.820 sechepen (887.473 ton) waren ledig. De geladen schepen bestonden uit: 3.554 motorschepen (1.802.205 ton); 202 sleep- schepen (245.701 ton) en 16 coasters (7.639 ton). De ledige schepen bestonden uit: 1.297 motorschepen (724.735 ton): 125 sleep- schcpen (139552 ton) en 28 coasters 114.545 ton) Verder passeerden er totaal 370 motor- en stoomsleepboten, die een gezamenlijke tonnage hadden van 8.641 ton. Tot de rijnvaart behoorden 644 geladen motorschepen (400.862 ton) en 76 gela den sleepschepen (105,315 ton): tovens 77 ledige motorschepen (69 623 ton) en 4 ledige sleepschepen (5.122 ton), alle van België. Eveneens tot de rijnvaart behoorden 516 geladen motorschepen (331.409 ton); en 31 geladen sleepschepen (42.203 ton). Tevens 21 ledige motorschepen (12.984 ton) en 1 ledig sleepschip (2.133 ton), alle naar België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 3.10 Nederlandse; 1601 Duit se; 170 Zwitserse: 263 Luxemburgse: 3 Oostenrijkse: 2 Zweedse: 1 Deense en 5 Poolse. In de maand december passeerden er 1.2254 schepen minder dan de vorige maand. Per dag passeerden er gemid deld 180 schepen, dat is 48 minder per dag dan do vorige maand. Was de oorzaak vorige maand te vinden in de lage waterstand op de Rijn, in december was deze achteruitgang te wijten aan de vorstperiode. NU MODERN WASSEN met Reckitts WASMACHINE BLAUW MiddclburR-Eleciro: i'Année dernlére a Mnriënbnd, 7.30 uur, 14 Jaar. De vier Wlndekes: expositie, ceramiek, etsen en gravures, U-18 uur. Vllsslngcn-Alhambra: Porgy and Bess. 14 jaar. 20 uur. Luxor. De leeuw van Babyion. 14 )aar. 20 uur. Gors-Grand: Porgy and Bess. 14 laar, 20 uur Lezing Ned. Instituut voor Efficiency, hotel „Do Korenbeurs". 1430 uur. Trrneuzen-Luxor: Mars, de mysterieuze pla neet, 14 Jaar, 20 uur. Oostburg-I.edeltheater: 's Nachts kan van alles gebeuren, a,l„ 20 uur. scheld maken in grondsoorten, waarvoor verschillende pachtprijzen kunnen wor den geheven. Verder zijn er nog externe produktiefactoren. zoals de ligging van het land, verkaveling, ontsluitingen ont watering, waarvoor als zg gunstig zijn een toeslag en als zy ongunstig zijn een aftrek wordt gegeven. Naar aanleiding van de inleiding van mr. Bouwman ontstond een uitge breide discussie over de vaststelling van de pachtprijzen. Verschillende le den waren van mening, dat sommige percelen te hoog in waarde waren ge taxeerd. Ook hadden zij bezwaren te gen de wijze van werken van de taxa teurs. Men sprak daarbij de mening uit, dat de taxateurs niet altyd even nauwgezet te werk gaan. Mr. Bouwman zei verbaasd te zijn, dat er zoveel grieven bestonden. Hij zegde toe. dat indien de bezwaren schriftelijk worden ingediend bij de pachtkamer, zy" zeker zullen worden onderzocht. Aan het eind van de studiebyeenkomst namen do N.C.B.-ers afscheid van ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer C. J. Vercauteren onder wiens leiding de bijeenkomst stond zei, dat ir. Haenen bijzondere verdiensten voor de streek heeft gehad. „U hebt door uw stuwkracht weten te bewerkstelligen, dat verschillende delen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangewe zen als ruilverkavelingsobject", aldus de heer Vercauteren. Hij zei verder, dat de belangstelling van ir. Haenen uitging naar de verheffing van het kleine be drijf. De heer Vercauteren memoreerde verder het aandeel, dat de heer Haenen heeft gehad in de totstandkoming van een groenvoederdrogery in de Kanaal zone. Hij wenste de scheidende ryks- landbouwconsulent ten slotte het beste in zijn nieuwe werkkring in Noord-E bant. Ir. Haenen zei, aangename herinneringen te hebben aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij sprak zijn dank uit voor de samenwerking, die hij altüd heeft on dervonden, van zgn medewerkers en van de Zeeuws-Vlaamse landbouwers. Geen sanering tussen Lange Jan-Gistpoort Op de maquettefoto van het reconstruc tieplan voor de Dam en omgeving te Middelburg zou de indruk gewekt kun nen zgn, dat de bebouwing tussen de Lange Jan en de Gistpoort (Koorkerk hof en Korte Giststraat) eveneens zal verdwgnen. Dit is echter niet het geval: ter verkrijging van een overzichteiyker beeld is deze bebouwing in de maquette weggelaten. VLISSINGEN Brandweer behoefde niet in te grijpen De brandweer van Vlissingen is dinsdag avond vergeefs uitgerukt. Een bewoner van een pand in de Callenfelsstraat had verzuimd enkele handschoenen weg te nemen, die dicht bg een kachel hingen te drogen. De handschoenen waren gaan smeulen en veroorzaakten enige rook ontwikkeling. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde niet in te grij- Een omdat de bewoners en omwonenden et „brandje"- konden blussen. PERSONENAUTO'S BIJ BOTSING BESCHADIGD Op het kruispunt President Roosevelt- laanVredehoflaan te Vlissingen deed zich dinsdagmiddag een aanrijding voor tussen twee personenauto's, resp. be stuurd door A. V. uit Souburg en F. v. d. V. uit Vlissingen. A. V. had op het kruispunt verzuimd voorrang te verle nen aan de andere automobilist. Beide voertuigen worden vry zwaar bescha digd. Persoonigke ongelukken deden zich niet voor. Lezing „Postgeschiedenis op postzegels" voor Philatelica De afdeline Vlissingen van de interna tionale vereniging „Philatelica" houdt zijn eerste vergadering in 1963 op don- derdagavnd 17 januari in het Concert gebouw. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor nu reeds grote belangstelling bestaat, zal de heer J. J. M. Kiggen, chef pers- en publiciteitsdienst van de P.T.T. een lezing houden over „Postge schiedenis op postzegels". De lezing zal worden toegelicht met een fraaie collectie dia's. De heer Kiggen is in de filatelistische wereld geen onbekende, daar hij onder meer voor de televisie het postzegels verzamelen enige malen behandelde. Op maandag 28 januari aanstaande organiseert dc afdeling een ruil- en veillngavond. Onderlinge schaakcompetitie De uitslagen van Vlissingsc onderlinge schaakcompetitie luiden als volgt: F. H. J. Dieperink-A. Mabélus afg.; P. Benski-C. J- Mommaas 14-%; D. Blom- M. dc Bruijne 1-0: M. C. Braam-P. Lan- gedijk »A-%; A. Vijfhuizen-J. v. Elzc- lingen 1-0; J. G. Olijve-A. Mast 1-0; J. A. Smlts-J. M ,v. d. Berg y3-%; J. Wij nen-J. C. Koetsenruijter 0-1; J. Blom- F M. van Eekhout 1-0. WESTKAPELLE Uitvoering „De Krekels" De christeigke mondorgelclub „De Kre kels" te Westkapelle gaf dezer dagen onder leiding van directeur J. Hekhuis een uitvoering in het hervormd jeugd- gebouw. Na opening door de voorzitter I. Boogaard volgde een gevarieerd pro- rramma yan zang, muziek en toneel. )nder meer werden de werken: Noctur ne van F. Mendelssohn, Étude concer tante van Jean Gullemalsson en „Nur für Natur" van Joh. Strauss uitgevoerd. Ook de koraalbewerking „Blijf bg ons Heer" van J. Hekhuis trok aller aan dacht. Tot slot werd het toneelspel „Een katje uit duizend" opgevoerd. Van onze adverteerders AUTORIJSCHOOL JASPERSE BEGON ANTI-SLIPCURSUS Eigenlijk is het niet zo verschrikkeigk moeilijk om een op de gladde weg slip pende auto in bedwang te houden, als men maar weet wét cr gedaan moet worden en wannéér de diverse handetin- ren uitgevoerd moeten worden. De Mid delburgse autorijschool Jasperse wil dit met name de automobilisten nu duidelijk maken door middel van een anti-slipcur sus, die dinsdag begonnen is op de Lan- gevielevest tegenover het P.Z.E.M.-kan- toor. Op het eerste gezicht een wat ongebrui* keigke baan, maar waar kan men beter terecht voor een dergeiyke cursus dan op deze spiegelgladde baan, waarvan het gs de rondzwaaiende en slippende auto gemakkelijk kan dragen Zonder daarby iet andere verkeer te hinderen, dat toch al moeite had om zijn weg over de ys- en sneeuwwegen te vinden. Tot 's avonds laat zyn de rij-instructcurs bezig geweest om reeds heel wat auto mobilisten de fgne kneepjes van het an ti-slipvak bij te brengen. Men kon zelfs leren slippen tussen piketpaaltjes door. Uiteraard trokken de:?e rijvaardig- heidsproeven ook heel wilt belangstelling „langs het igntje". Verkoping Notaris P. W. Meylink te Middelburg, heeft dezer dagen in café „het Koffie huis" te Westkapelle voor de erven Joh. Verhage een woonhuis met bijgebouwen aan de Noordstraat no 27 te Westka pelle verkocht. Hoogste inschryver en koper werd de heer P. Slabber voor 19.800. Tevens werd verkocht 20 are 70 ca. bouwland aan de Haakweg. Hoogste inschrijver werd A. Huibregtse met 1365; koper werd J. Verhage voor 1425. Voor 36,70 are bouwland aan de Prelaatweg was de hoogste inschrijver W. Roelse met 2828. Koper werd J. Westerbeke voor 3325. B1GGEKERKE Biggekerke opende instuif voor de jeugd De reeds lange tijd bestaande plannen om in Biggekerke te komen tot een in stuif voor de jeugd zijn zaterdagavond verwezenlijkt. Burgemeester J. L. Dreg- mans verrichtte de officiële opening door een schijf door de sjoelbak te laten glij den. Hij deed dit op verzoek van ds. Odé, de voorzitter van het comité, die op deze eerste avond 't voltallige college van burgemeester en wethouders en de gemeente-secretarie, alsmede een af vaardiging van de hervormde vrouwen vereniging en ds. Van Heessen, gerefor meerd predikant te Meliskerke welkom kon heten. In zijn toespraakje memo reerde ds. Odé, dat de hervormde vrou wenvereniging door het houden van een bazaar de eelden hebben bijeengebracht voor het aankopen van spelen, die zowel op de bejaardensociëteit, als op de in stuif avonden gebruikt kunnen worden. (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektïe De burgemeester vond het van veel be lang, dat in de gemeenschap mensen gevonden zijn, die hun zaterdagavond beschikbaar stellen om leiding te geven op de instuifavonden. De avonden zullen als regel gehouden worden om de v< tien dagen in de achterzaal van de heer Herwegh. De anti-revolutionaire kiesvereniging te Biggekerke kwam een dezer dagen on der voorzitterschap van de heer Joh. Kodde bijeen. Na enige besprekingen werd de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer vastgesteld. De voorzitter hield een inleiding over „Politieke Rondblik". Daarna werden nationale en internatio nale problemen besproken, zoals „Hoe staat een christen tegenover atoomoor log?" en „Wat zijn de voor- en nadelen van een gemeentelijke herindeling?". Uitvoerig werd op deze vragen inge- SEROOSKERKE (W.) Personenauto's botsten op driesprong Dezer dagen ontstond op de driesprong Wilgenhoekweg-Ke'rkstraat te Seroos- kerke (W.) een aanrijding tussen twee §ersonenauto's, die respectievelyk wer en bestuurd door de heren C. S. uit Se- rooskerke en F. M. S. uit Middelburg. Beiden reden in de richting Middelburg toen op het moment dat C.S. de Kerk straat insloeg, F. M. S. hem wilde passe ren, waarop een aanrijding volgde. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was er enige materiële scha de. De politie maakte procesverbaal op. C.F.A.-afdeling vertoonde film „Vraag zeven Zaterdagavond vertoonde de C.F.A. af deling Serooskerke (W.) in het vereni gingsgebouw de zeer bekende film „Vraag 7". Deze film geeft het leven en werken weer van een predikant in Oost- Duitsland en zijn zoon Peter. Een aan tal gebeurtenissen schetsen de moeilyk- heden, die Peter en zgn vader ondervin den onder het communistische regime. Deze leiden ten slotte tot de dramati sche vlucht van Peter naar het vrye westen. Zijn vader blijft echter op zijn post achter. Met deze film had het be stuur der afdeling Serooskerke een zeer goede keus gedaan. OOSTKAPELLE OliekacHel in lichter laaie Door onbekende oorzaak is de oliekachel bg de loondorser S. Brouwer te Oostka- pelle dinsdag omstreeks het middaguur in lichterlaaie gezet. Daar men vreesde dat de brand verder om zich heen zou fry pen werd onmiddellijk de vrijwillige irandweer gealarmeerd. Met een schuimblusser wisten de spuitgasten het vuur te bedwingen. In gemeenteraad Over bebouwing nog niets te zeggen De gemeenteraad van Middelburg heeft tijdens zijn vergadering onder leiding van burgemeester mr. J. DrUber zijn waardering uitgesproken voor het sa neringsplan Dam cn omgeving. Dat ge beurde nadat do raadsleden het rapport, dat de saneringsconimissie had samen gesteld, eerst korte tyd in een besloten zitting luidden besproken. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) drong daarna in de openbare vergadering aan op spoed bij deze en de andere plannen. „Anders maken zelfs de jongste raads leden de totale uitvoering niet meer mee", meende dc heer Hubregtse. De heer B. A. Hcsselink (v.v.d.) meende, dat h. en w. met dit plan voldoende er varing kunnen opdoen voor de latere plannen. Hy hoopte, dat de onderhande lingen met, de betreffende eigenaars en bewoners bevredigend geregeld kunnen worden. Voor de heer M. Wattel (a.r.) vormde het een pynlykc gewaarwording nu voorgestel/i wordt om een stukje oud- Middelburg op te ruimen, een stukje besloten en aantrekkelijk gebied. De heer Wattel was er echter van over- tugid, dat er iets moet gebeuren en de wetenschap daarby, dat er In de Korte Delft en de Lange Giststraat veel oude panden staan, waar bijna niets meer aan tc doen is, was voor de heer Wattel aanleiding het plan aanvaardbaar te achten. Hij behield zich echter het recht voor t.z.t. te pleiten voor een nieuwe be bouwing. Mr. P. van Empel (c.h.u.) meende, dat b. en w. er verstandig aan hebben ge daan dit saneringsplan in te dienen. In zgn antwoord wees burgemeester Drij- bcr er op, dat voorkomen moet worden, dat men straks zal menen op een groot Slein zonder houvast te zgn. Momenteel on de burgemeester nog niets zeggen over een bebouwing. Mogeigk dat er in de toekomst het busstation op gevestigd wordt, veronderstelde de raadsvoorzit ter. Hy waarschuwde voor overhaasting, temeer daar de betrokkenen welwil lend tegenover een minncigke weg staan. In dit verband antwoordde de burgemeester op een vraag van de heer P. H. Geers (p.v.d.a.). dat de minister van binnenlandse zaken voor een snelle vervanging van het politiebureau geporteerd is. zodat te verwachten is dat in 1964 met de nieuwbouw begonnen kan worden. Agenda Bg de behandeling van enkele agenda punten verleende de raad een aanvullend krediet van 2100 voor de sportuitwls- seling Middelburg-Folkestone, een geld lening van 7250 aan de stichting schooltandverzorging voor dc aanschaf van apparaten (vvaarby wethouder A- J. scholen bg het onderzoek te betrekken, te zullen doorgeven) en een subsidie van 750 aan Jeugd en Muziek als bijdrage in het tekort Voor het concert, dat liet Nationaal Jeugdorkest t.z.t. zal geven. Tot waarnemend directeur van de dienst voor de maatschappeigke zorg werd de heer L. Meyers uit Buitenpost benoemd. De heer J. A. van Bennekom (a.r.) had nog enige schriftelijke vragen aan het college gesteld 1). Kan het college de raad mededelen of er door het gemeentebestuur in deze langdurige periode sneeeuw en vorst aan bejaarden en andere noodlijdenden extra financiële hulp wordt verleend voor het aanschaffen van brandstoffen e.d. 2) Heeft het college Kennis genomen van het antwoord van de regering op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Suurhoff, waarbij het treffen van eventuele noodzakelijke maatregelen naar de gemeentebesturen wordt verwezen en geeft dit antwoord het college aanleiding bepaalde mede delingen te doen 3). Acht het college het mogelyk een onderzoek in te stellen naar de situatie waarin de z.g. „stille armen" verkeren, daar deze door drempelvrees of andere oorzaken zichzelf dikwgis niet aanmel den B. en w. zullen deze vragen zo spoedig mogeiijk schi'ifteigk beantwoorden. IJsclub „Halve Maan" hield schaatswedstrijden De ijsclub „De Halve Maan" te Oostka pel Ie hield zaterdagmiddag baanwed- strgden voor de jeugd, waarvoor grote belangstelling bestond en talrijke prijzen beschikbaar waren gesteld. Des avonds was er een zeer geslaagd gekostumeerd ijsfeest. De voorzitter van de ijsclub, de heer A. J. de Broekert, reikte de prij zen uit. De uitslag was: individueel: 1. Chinees meisje, mej. Rina Haranus, 2. Ali Baba, mevr. R. Pouwer-v. d. Broe- ke, 3. oude man, Leen de Broekert. Groepen: 1. Toreadoren en Stier, fam. Rolte-Maljaars, 2. Hotelpersoneel, da mes Midavaine-de Jager, 3. Spaans echt paar, dames L. BomW. Lampers. Een drietal prijzen werden toegekend voor 1 Hans en Grietje, 2. Cowboy, Indiaan. N.C.V.B. kwam bijeen De afd. Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield dezer dagen de eerste vergadering in 1963 onder leiding van mevrouw Annot-Ketel. Als spreker trad op de heer Van Elven uit Wissen- kerke met als onderwerp: „De vader in het gezin". Roerdomp zocht bescherming bij schilder Bevangen ioor koude en honger zocht dezer dagen een roerdomp (rietvogel) een schuilplaats bij de schilder L. Job- se te Oostkapelle. De schilder verzorg de de vogel enkele dagen doch kon he laas niet voorkomen dat het dier aar J* geleden ontberingen bezweek. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken op 14-1: Wilja naar Rotterdam; AVRO naar Ipswich. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op Egbert Wagenborg van Gefle; Konny M Delfzijl; John M van Amsterdam; Lin desingel van Cork: Prins Willem V van Granville; Donau van Belfast-Gent: 15-1: Eenshoorn van Mersin: Mithras van Tan gen Valiant van Huil: Baltic van Helsing- borg: Fïdueia van Maassluis: Westland Pro ducer van Boston Lines; Eyo S van Rotter dam; Goote van Liverpool. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 14-1: Seabreeze naar Londen: Birie naar Xorkshaven; Paul Westers naar London: Baarn naar Rotterdam: Triton naar Am sterdam; Batavier III naar Gotenborg; Hol- landia naar Mistley. ZUID-BEVELAND Wens van burgemeester Burgemeester N. W. Eisen van Hein kenszand lieeft in de maandagavond ge houden raadsvergadering enkele wensen voor 1963 uitgesproken. De burgemees ter sprak de wens uit, dat dit jaar be gonnen kan worden met de aanleg van een zwembad te Heinkenszand. Ook hoopte hij, dat men spoedig met de bouiv van het naar zijn mening noodzakelijke dorpshuis zou kunnen beginnen. Burgemeester Eisen verklaarde veel heil te zien in het streekorgaan, dat volgens hem zo spoedig mogelijk afge werkt dient te worden. Hij dankte voorts de bevolking van Heinkenszand voor de spontane hulp bij het sneeuw vrij maken van de straten in de afgelo pen weken. De raad keurde tijdens deze vergade ring de wijziging van de gemeenschap pelijke regeling voor de keuring van slachtdieren en vlees goed. Deze wijzi ging houdt in, dat Kortgene en Wissen- kerke tot de regeling toetreden. Voorts stelde de raad de inkomsten- grens voor de brandstof toeslag opnieuw vast. Deze werd voor gezinnen verhoogd van 2000 Lol 2700 en voor alleen staande personen van 1500 tot 1900. Op grond van artikel 101 van de lager onderwijswet voor bijzondere scholen stelde men de voorschotten voor de r.-k. school en de christelijke school vast op respectievelijk 8934.7 én 3326,75. Tot leden van de woonruimtecommissie werden benoemd de heren C. van Balen H. P. can Maanen, N. C. de Regt. A. Rijk en A. J. Rijk. De heer A C Geus wérd met vier tegen twee stemmen be noemd tot lid van sociale zorg Afscheid bij reserve- gemeentepolitie De reserve-gemcentepolitie te Goes heeft maandagavond tijdens een speciaal be legde bijeenkomst in café „De Land bouw" afscheid genomen van twee leden, die zicli reeds van de oprichting af ongeveer 15 jaar geleden hebben In gezet voor het werk: de heren D. Filius en D. Gorsse. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes bracht in een toespraakje tot de scheidende leden, waarin hij het belang van de reserve-politie onderstreepte, zijn waardering tot uiting voor het werk, dat zij hebben gedaan. Hij overhandigde hen een boekebon. De instructeur, bri gadier J. Borrie was dankbaar voor de prettige samenwerking met de scheiden de heren, zo bleek uit zgn afscheids woorden. In dezelfde geest sprak ook de voorzitter van de vereniging van de re- serve-gemeentepolitie te Goes, de heer J. Hamelink. Films in Zeeland „PORGY EN BESS", Alain Resnais' rolprent „l'Année derniere a Marienbad" heeft de ge moederen nogal beziggehouden. Dat was ook de bedoeling van re gisseur Resnais, die, ondanks alle „nouvelle vague"-gedoe, feitelijk de grootste vernieuwer is van de Franse film. Met „Marienbad", een groots experiment; wilde Resnais bewgzen, dat met film meer valt te bereiken dan bgvoorbeeld een western, waarin het spannend toe gaat of een oorlogsfilm met spectacu laire strgdbeelden. Film is een heel apart medium, dat ook een heel aparte aanpak vraagt. Een reeks kleurige beelden, die, elkaar in oen bepaalde volgorde van het doek dringend, een verhaal uitbeelden, vor men soms al een film, maar dat. is niet het hoogst bereikbare. Resnais heeft ge toverd met de vorm, welke hij via de ca mera's kon bereiken. Hy heeft daarbij vóór alles het verhaal het verhaal ge laten. Het verhaal is het beeld en het is de toeschouwer, die dit beeld mag ver werken tot een voorstelling. De regis seur bepaalde zich tot het schetsen van de hoofdlynen in een zekere situatie. Die situatie is het verbigf van twee mannen en één vrouw in een hotel en Resnais schildert uitputtend de ontmoeting van deze drie mensen. Het daarvóór en het daarna laat hy met opzet vaag. Sfeer en spel zijn aan deze vaagheid onder geschikt gemaakt. De camera van Res nais vangt in enkele flitsen een stukje flitsend leven, een situatie, die ieder mag toepassen op zijn eigen verbeelde werkelijkheid. Dat vergt heel veel van de toeschouwer. En wanneer men zich, lui, door de film wil laten amuseren dan is „Marienbad" daarvoor zeker niet ge schikt. De film wordt vertoond in Electro (Mid delburg) onder auspiciën van de Zeeuw se Volks Universiteit. De moeite waard is ook „Porgy and Bess", Otto Premingers filmversie van Gershwins onsterfelijke neger- opera, die enige jaren terug als le vend toneel was te zien in enkele grote steden. We besproken de film al eerder Wie „Porgy and Bess" niet op de planken zag, Gershwin echter bewondert of gevoelig is voor de tragiek en de romantiek van de negerwereld, die Gershwin heeft trachten te verklanken, die mag deze film in Grand (Goes) en Alhanibra (Vlissingen) niet overslaan. Sidney Poitier, Dorothy Dandridge, Sammy Davis en de blues-zangeres Pearl Bailey spelen de hoofdrollen. Sidney Poitier speelt ook de belangrijk ste rol in „De vyand kwam 's nachts", een oorlogsfilm over de striid in Korea, die te zien is in Electro (Middelburg) In LUXOR (Vlissingen) een spannen de avonturenfilm: „De leeuw van Baby- Ion" naar een der fraaie, romantisch- avontuuriyico verhalen van Karl May. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 2330. Weekaanvoer 4289. Vette koeien en ossen 175: gebruiksvee 540: vette kalveren 160; graskalveren 130; nuchtere kal veren 1003: varkens 14: lopers 8; biggen 70; paarden 37; veulens 3: schapen of lamme ren 168; bokken of geiten 22. Prijzen (resp. Ie, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 255—285, 230—255, 210—230; vet te kalveren 320—350, 280—320, 260—280: slachtpaarden 240, 220, 200. Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwaliteit) in guldens per stuk. Graskalveren 300, 235, 200; nuchtere kalveren 140, 120, 110: lopers 100. 90. 75; biggen 55. 48, 42; schapen 130. 110. 90; lammeren 140. 120, 90; kalf- en melkkoeien 1075. 975, 775: vare koeien 700. 600, 500: vaarzen 800, 700, 500: pinken 500. 375, 325. Vette koeien aanvoer korter, handel kalm, prijzen ongewijzigd; vette kalveren aanvoer even minder, handel vlug, prijzen goed prijs houdend: graskalveren aanvoer iets ruimer, handel traag, prijzen onveranderd: nuchtere kalveren aanvoer iels minder, handel stroef, prijzen lager; lopers en biggen aanvoer iets meer. handel rustig, prijzen als vorige week; slachtpaarden aanvoer als vorige week. han del kalm. prijzen ruim prijshoudend; scha pen en lammeren aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen stabiel: kalf- en moelk- koeien aanvoer ais vorige week, handel stil, prijzen constant: vare koeien aanvoer iets meer, handel stroef, prijzen prijshoudend: vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel flauw, prijzen als vorige week. 15 januari. Fruit: appelen: Golden Delicious 70-75 78, 65 op 5470. Goudrenetten 85-90 61, 80-85 65—66, 65-75 53, IID 50. IH grof 57— 60. Jonathan 75-80 34, 70-75 31, 65-70 22—32, 60-65 18—24. Lombart 70-75 31, 65-70 30—31. Peren: Gieser Wildeman 50-60 56, III fijn 27—32. Comtesse de Paris 65-75 23, 55-65 23, 55-60 19—20. Saint Remy 75-85 44. 65-75 36— 41. PD 33—36, IH fijn lfr-,32. Groenten: Boerenkool 10—28 Witlof 66—89. Savooiekool 13—28. Rode kool 7—51. Herfst- rapen 16. Spruiten, ongeschoond 20—1.15. Uien 12—33. Glassla 4—6. Prei 1,36—1,57. Gele bewaarkool 20—35. Kroten 21—31. Breekpeen 17—24. Glasandijvie 1.141.26. Spruiten, schoon 1,381.63. Knolselderij 15— 40. Struikselderij 2,59—2,74. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL GENT-TERNEUZEN In december 1962 zyn de volgende cyfers over de scheepvaartbeweging door het kanaal van Gent naar Terneuzen geno teerd. ZEEVAART Geschut'opvaart 267 st. 270.770 brt., 0_ schut afvaart 264 sL 256.240 brt. Gelost of geladen te: Terneuzen 52 st. 39.010 brt, Terneuzen rede 7 st. 64.105 brt, Sluiskil 9 st. 16.436 brt en te Sas van Gent 7 st. 12.166 brt. BINNENVAART Opvaart: Motorschepen 1248 st. 536.136 ton, sleepschepen 148 st. 142.513 ton, sleepboten enz. 283 st. 11.216 ton. Af vaart 1264 st. 544.520 ton, sleepschepen 147 st. 132.939 ton, sleepboten enz. 281 st. 10.916 ton. Gelost of geladen te: Ter neuzen 179 st. 59.584 ton, Terneuzen re de 30 st. 46.768 ton. Sluiskil 135 st. 99.405 ton. Axel Sassing 17 st. 5454 ton, Sas van Gent 122 st. 37.525 ton. EXAMENS Op „de Nijenburgh" te Baarn slaagden voor het examen specialisatie sociaal- cultureel werk mej. E. Dekker te Bigi kerke en G. A. van Willegen te Kapel Voor de aan de chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg afgenomen her examens nie leerkririg slaagden voor volledig bevoegd onderwijzer es)mej. J. J. Bruijnzeel te Goes, de heren J. C. Kouwer te Kamperland, A. M. Verspoor te Middelburg en J. J. Wijkhuijs te Grijpskerke. De heer J. S. de Koey'er te Yerseke slaagde in Den Haag voor het diploma meester behanger. De heer A. M. M. van Damme te Hulst slaagde voor het te Den Haag afgeno men staatsexamen kandidaat-deurwaar der. VEILING V.V.Z.B. GOES 15 januari. Cox Orange Pippin KL. I 80-85 90-96, 75-80 91—100. 70-75 89—101, 65-70 71— 85, 60-65 6164, 55-60 3457. HD 20—28, KL. H 80-85 79, 75-80 81. 70-75 82, 65-70 73, 60-65 54—57, 55-60 33—14. grof 51—63, fijn 21—25. Goudrenetten KL. I 90-95 61, 85-90 68. 80-85 64—74, 75-80 57—73, 70-75 55—65. 65-70 50—58, IID 42—50, KL. II 85-90 57—59. 80*85 55, 75-80 53—56, 70-75 53. 65-70 48—50, grof 43—55, fijn 40—46. Jonathan KL, I 80-85 41—48, 75-80 47—54, 70-75 51—59, 65-70 33—63. 60-65 38— 46, IID 15—21, KL. II 80-85 28, 75-80 24—31, 70-75 24—28. 65-70 20—22, grof 17—31, fijn 20,40—20,45. Golden Delicious KL. I 80-85 86-91. 75-30 74—94. 70-75 76—92. 65-70 67— 79. 60-65 51—63. IID 20—41, KL. II 75-80 50— 61, 70-75 48—79, 65-70 37—73. 60-65 30—47, grof 32—70. fijn 2043, stek 12—20. Lombarts Calville KL. H 75-80 28. 70-75 31. 65-70 28, 60-65 20. grof 20—21, fijn 20. Winston KL. I 80-85 49. 75-80 54—56, 70-75 53—55, 65-70 41— 50, 60-65 26—28, grof 18—20, nD 18—20, fijn 19—21. Diverse appelen, kroet 20. Doyenne du Cornice KL. I 80-85 112. 75-80 117, 70-75 122—125. 65-70 117—119, IID 94. KL. H 75-80 113. 70-75 117. 65-70 110. grof 92—95. fijn 78. Saint Remy KL. I 75-85 38—39, 65-75 38—40, HD 3637, fijn 1530. Conférence HD 32 34, grof 45—53. fijn 26—32. Op monster: Conférence KL. I 65 mm en op 76. 60*65 65. 55-60 54. B. Alex. Lucas KL. I 75 mm en op 57. 70-75 56, 65-70 50. Totale aanvoer hard fruit 12,700 kisten. VEILING KRABBENDIJKE 15 Januari. Appelen: Golden Delicious I 80- 85 73, I 75-80 85—86, 1 70-75 87—88, I 65-70 SL I 60-65 59—6L II 80-85 69—74. H 75-80 74—81, II 70-75 77—85. H 65-70 70—75. H 60- 65 53—59, IID 31. Hl grof 54—56, EH fijn 23— 31. kroet 16—17. stek 17. Jonathan I 75-80 55. I 70-75 59. I 65-70 51. I 60-65 34. II 75-80 29— 45. II 70-75 25—47, II 65*70 23—40, H 60-65 19—24, IID 19—21, in grof 19—35, III fijn 18, kroet 1718. Cox Orange Pippin I 75-80 95— 99, I 70-75 94—97. I 65-70 74—82, I 60-65 57— 61, I 55-60 38—41, IID 18—20, III grof 42—55, III fijn 18—22. kroet 14—17. stek 11—13. Goudrenetten I 85-90 55—58, I 80-85 58—61, I 75-80 57—62. I 70-75 55—58. I 65-70 52, HD 42-43. Hl grof 52—53. m fijn 45-47, kroet 17—28, stek 13. Winston I 70-75 39—58, I 65-70 3-5—53. I 70-75 24—36. I 55-60 18—23, HD 17— 18. IH grof 26—33, m fijn 13. kroet 17—18. Peren: Conférence n 60-65 65, n 55-60 52, IID 34—36. IH fijn 28. kroet 14—16. VEILING SINT-ANNALAND Uien, middel 32,8233,42, bonken 30,97, drie» lingen 41.20, pickleis 41.20, stek 12,03—12,49. Aanvoer 81 ton. Aardappelen: Bintjes 17.16—17.25. Aanvoer 35 ton. EIERNOTERING GOES 15 januari. Bericht van handelaren. Kippe- =n 14 cent, kleine eieren 10% cent. BEURSBERICHT MARKT GOES 15 JANUARI 1963 Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij f 27.00— 29,50 per 100 kg. Tarwe, basis 17 boeren schoon f 29,00—32,25 per 100 kg. Groene erw ten. boerenschoon af boerderij f 40,00—52,00 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij f 50,00—72,00 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij f 65,00— 135,00 per 100 kg. Kapucijners, boerenschoon af boerderij f 55.00—69,00 per 100 kg. Karwij- zaad f 100,00—117,00 per 100 kg. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw., binnen landse sortering f 14.00—15.00 per 100 kg. Deze notering geldt voor opgewarmde par tijen. Naar Bintje voor export bestaat geen vraag. Levering aan de sorteerinrichtlng, sort eer- kost en voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden f 45 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 26—28 cent per kg, onafgestaart geleverd aan de sor- teerinrichting. Hooi en stro. Lucernehooi. geperst uit de :r f 170—180 per ton. Weidehooi f 130— 140 per ton. Veldbeemd, andere beemdsoor ten en raaigrassen f 80—90 per ton. Rood- zwenk t 6065 per ton. Gerstestro f 7530 per ton. Tarwestro, grote balen f 75 per ton. Idem. kleine balen f 6570 per ton. Erwten- f 120—130 per ton. Bolkaf f 110. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 21—27 cent per kg. levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2531 cent per kg. Voor beste partijen wor den nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprüs bedraagt f 2,31—2,35 per kg. VEILING ST.-MAARTENSDIJK Uien l bonken 31.25, middel 55-70 32.45— middel 40-55 35 52—34.61: drieling 41.41; picklers 40.36: stek 9.99—7.98. Aanvoer 55 ton. Peen 28.79. Aanvoer 4.5 ton. VEILING STAVENISSE Uien: middel 33.10—32.80; bonken 30.90: drie lingen 41: picklers 41. Aanvoer 51 ton. Het is, geloven wij, een goede gewoonte gewor den bij jubilea van bedrijven en zaken een ge denkboek uit te geven. Vooral wanneer men een deskundige aantrekt als auteur. Op deze wijze zijn er boeken geschreven die een aanwinst bete kenen voor de historische literatuurOok de plaatselijke geschiedenis kan bij een gedenkboek ten zeerste gebaat zijn. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van boekhandel J. de Jonge te Goes is een boekje verschenen: „Uit do chroniek der stede van ter Goes". De auteur, de heer G. Stadermann, was hier voor de aangewezen man als archivaris der gemeente. De geschie denis van Goes heeft voor hem geen geheimen meer. Het werk van een archivaris is dikwijls ook in IetterUjke zin, kluïzenaarswerk Het inventariseren van archieven is geen arbeid waarmee men aan de weg timmert. Een goed geordend archief is voor de historicus dikwyls de basis van waaruit hij kan werken. De heer Stadermann maakt zich niet alleen verdienstelyk voor het archief van Goes, maar als archivaris ook voor de archieven van Hulst en Tholen. Vele gemeenten op Zuid-Beveland en daarbuiten heeft hg aan zich verplicht door het inventariseren van hun archieven. De mensen van de gemeente-administratie en plaatselijke geschiedvorsers zul len zijn werk zeker waarderen. We kunnen ons voorstellen dat de heer Stadermann gaarne ,meer gepubliceerd zou hebben. Wij hopen dat het hem gegeven zal zijn de inventarissen van „zijn" steden in druk te zien verschynen. pen gedenkboek is voor een brede kring van lezers geschreven. J—i Dit betekent voor een archivaris dikwijls een zwaardere taak, want hij moet een keuze maken uit veel materiaal dat hem als vakman wel interesseert maar de lezer slechts matig. Verder moet hg zorgen voor bepaalde achtergronden, waardoor de plaatselyke geschiedenis uitgetild wordt boven de „kleine" feiten. Stadermann schetst eerst de opkomst van Goes waarby het slot Oostende een belangryke rol gespeeld heeft. In de dertiende eeuw behoorde het slot reeds aan het geslacht Van Borssele. Jacoba van Beieren heeft een groot aandeel gehad in de opbloei. Hoofdbronnen van bestaan waren in de 15e eeuw de lakenindustrie, enige scheepvaart, voor namelijk op Engeland, en de zoutnering Later, in de 17e eeuw, komt Goes vooral als centrum voor het landbouwgebied Zuid- Beveland naar voren. Terecht heeft Stadermann aandacht besteed aan de reformatie en de invloed van de boekdrukkunst. Tot onze verwondering misten wy in de literatuuropgave het werk van Meer- tens: „Letterkundig leven in Zeeland in de zestiende en de eerste helft der zeventiende eeuw", dal veel aandacht aan het werk der rederijkers, ook te Goes, besteedt. Het boekverkopers- en boekdrukkersvak stijgt In de 18e eeuw te Goes in aanzien De naam Huysman mag met ere genoemd wor den (Meertens vermeldt een naamgenoot in 1643 als drukker, p. 421). Met de schrijver trekt ons het onderwerp Goes en de wereld in 1863. Wy krygen een voorstelling van het genoegelijke leven van Loen, maar in 1861 heeft dr. Broes van Dort te Goes zijn: „Bgdrage tot de kennis van de sterfte der gemeente Goes..." laten verschynen, een boekje, dat aan het genoegelijke leven een bittere bysmaak geeft. Deze tegenkant had niet mogen ontbreken in een „ty'dperk van nieuwe bloei en ongedachte ontwikkeling, onder het wijze en strenge constitutionele bestuur van koning Willem, de derde van die naam". Ten slotte nog een opmerking over het gebruik van hoofd letters. Erasmus „gaf aan het beeld van zijn tijd een Theologisch, Humanistisch en Literair stempel". Dit Is van het goede wel een beetje teveel in het overigens keurig verzorgde werkje. WVVV>A/VVVVVVVVV\'VVVV\*\A»VVVV\VVVVVWS/WV*Vl/i/WVVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9