Parma verdrong Donner van de eerste plaats Verbouw „Cornelia"- ziekenhuis Zierikzee Jubileum-Tour de France start weer eens in Parijs Chefarine 4 GARANTIEPRIJZEN AKKERBOUW MET 3.7 PROCENT VERHOOGD Gevolgbrood en suiker worden één cent duurder Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! VERGUNNING KINDERPENSION IN ZANDVOORT INGETROKKEN Modernisering nu aan de orde WOENSDAG 16 JANUARI 1963 PROVINCIALE Z E E U W S E COURANT VIER ZWARE BERGETAPPES Weer tijdrit door de bergen Vier zware bergétappes (twee in de Py reneeën en twee in de Alpen), drie tyd- ritten (waarvan één voor ploegen), een kortere totaalafstand dan in 1962, het nieuwe invoeren van een tijdrit over een bergachtig parcours en een rustdag, dat zijn de voornaamste karakteristie ken van de „jubileum Tour de France", de 50e, die op 23 juni in Parys begint en 14 juli in de Franse hoofdstad eindigt. In 21 étappes wordt in totaal 4076 km afgelegd, 200 minder dan vorig jaar. Voor het eerst sedert 1950 is Parijs weer de plaats van het vertrek. Vandaar gaan de renners via Champagne naar België, waar James, een industriestadje in de omgeving van Namen, de enige niet- Franse étappeplaats is. Reeds op de tweede dag zal de eerste rit tegen het uurwerk plaatsvinden (voor ploegen over 20 km). Daarna zal de karavaan, van west naar oost draaiend, in de rich ting van de Pyreneeën trekken, die dus opnieuw voor de Alpen „genomen" zul len worden. Wanneer het echter zover is, zullen de renners al bijna de helft van de totale afstand hebben afgelegd, zo dat ook de rouleurs in deze tour hun kansen krijgen. Etappeplaatsen zijn tus sen Jambes en Pau, beginpunt van de eerste Pyreheeënrit, achtereenvolgens Roubaix. Rouen, Rennes, Angers (waar ditmaal individueel de tweede korte tijd rit zal worden verwerkt). Limoges er Bordeaux. Deze laatste stad blijft dus onbetwist de plaats, waar het vaakst een tourétappe is geëindigd. Wat de twee zware Pyreneeënétap- pes betreft, wordt reeds voor een deel het plan tot uitvoering gebracht om de finish op kortere afstand van de laatste col te plaatsen. Bagneres de Bigorre ligt namelijk niet ver van de Tourmalet, de laatste col van de eer ste bergétappe. De volgende dag (3 juli) zijn de Aspin, Peyresourde en de niet hoge, maar gemeen steile col du Portillon, in het parcours opgenomen. Ook dan ligt Luchon, waar de finish is, op korte afstand van de laatste col. De tour gaat na de Pyreneeën in de richting van midden-Frankrijk, zoals in 1959. Toulouse, dat evenals Bordeaux étappeplaats was in de eerste Tour de France (die van 1903) valt ook nu deze eer te beurt. Via Aurillac, waar tevens een rustdag wordt gehouden, gaat het dan naar Saint Etienne en vandaar naar Grenoble, aan de voet van de Alpen. NAAR DE ALPEN Tussen Grenoble en Val d'Isère beginnen dan de moeilijkheden opnieuw. Obsta kels van formaat als de Croix de Fer (2068 m.) en de Iseran, met zijn 2770 meter het „dak" van de tour 1963. staan daar borg vooi\ maar vermoedelijk be tekenen zij nog niet veel in vergelijking tot de moeilijkheden, die de coureurs te wachten staan op het traject tussen Val d'Isère en Chamonix, ook al een ver maard wintersportcentrum. Een heel kort bezoek aan Zwitserland leidt dan onder meer tot een „ontmoeting" met de kleine St.-Bernard (2188 m), de grote St.-Bernard (2473 m) en de moeilijke Forclaz (1323), de laatste col kort voor de finish. Na de „uitlooprit" tussen Chamonix en Lons le Saulnier, met nog slechts de niet zo zware col de la Faucille, is het de beurt aan de traditionele tijdrit, die echter slechts 52 km lang is. Via Troyes gaa.t het dan in twee ritten naar Parijs. Friesland leeft weer in de ban van de Elfstedentocht. Honderden en honderden vrijwilligers zijn be zig geweest om de route zoveel mogelijk sneeuwvrij te maken: mét scheggen en bezems, maar ook met moderne trekkersvoor zien van een sneeuwploeg. Lief hebbers om het schoongeveegde baantje te proberen waren er di rect al te vinden. Vanochtend beslissing over Elfstedentocht De voorzitter van de Friese Elfsteden- •ereniging, de heer L. J. Hoogland, heeft dinsdagavond medegedeeld, dat waar schijnlijk hedenochtend de beslissing zal vallen over het doorgaan en de datum van de Elfstedentocht. Dinsdag zyn de heren op inspectietocht geweest en uit eigen waarneming en uit rapporten is gebleken, dat het traject als voldoende betrouwbaar mag worden beschouwd, zij het dat op diverse plaatsen de rijders zullen moeten lopen. Maar door de te verwachten sneeuwval heeft het bestuur gemeend dinsdagavond nog geen be slissing te moeten nemen. De grootste zorg van de organisatoren van de Elfstedentocht betreft niet meer in de eerste plaats de toestand van het ijs op de route, maar de plaats van start en finish. Voorlopig houdt men het er nog op dat de Elfstedentocht op het van Harinxma- kanaal van start kan gaan en ergens aan de noordoostkant van Leeuwarden zal eindigen. Maar in de loop van van daag zal de heer J. de Jong in deze laatste richting een inspectietocht on dernemen en mochten de mogelijkheden om daar te finishen onvoldoende blijken te zfjn, dan. is het niet uitgesloten dat men zal besluiten de Elfstedentocht voor het eerst Weer sinds vele jaren om de noord te laten rijden, dus beginnende van Leeuwarden eerst naar Dokkum en zovoorts. In dat geval zouden de tocht en wedstrijdrijders op het van Ha- rinxma-kanaal het finishdook aantref fen. Hoogoüenschaaktoernooi Van den Berg heeft nog 2,5 punt nodig voor meestertitel De grote winnaar van de zevende dag van het 25e Hoogovenschaak- toornooi is Matanovic geworden. In de ochtenduren won de Zuid- slaaf van Van Scheltinga het toreneindspel werd door de Neder lander niet zorgvuldig genoeg af gewerkt in de middag versloeg hij na 22 zetten Tan. Leider Don ner verloor met zwart van wereld jeugdkampioen Bruno Parma. Do partij Parma-Donner was een Caro- Kann, die wit aanvankelijk enig voor deel opleverde, doch vrij snel tot een gelijke stelling leidde. Misschien stond zwart wel beter, toen Donner een blun der beging en kon opgeven. Grote complicaties ontstonden tussen Gcreben en Van den Berg. Beide spe lers gebruikten veel tijd en creëerden attaques tegen de koningen, maar Van den Berg had meer „Kif" «n de positie kunnen brengen dan zijn op ponent. In hevige tydnood maakte hy gebruik van een te optimistische zet van Gereben en won een toren. Van den Berg is, met nog tien partijen, op vier punten gekomen Zijn liangparty tegen Trifunovie is zeker remise. Het nicesterresultaat eist QVz punt. Sensatie verwekte Van Scheltinga, die, ongeacht het spijtige resultaat van de ochtendpartij, fris en str" over Pilnik plaatsnam. Dit is mr. C. G. J. Vinlcesteijn. die met ingang van 1 februari a.s. benoemd is tot. secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat. Nederlander niet al te best te gaan. maar tegen het einde van de speeltijd kwam er een briljant torenoffer, dat plotseling Pilniks positie aan alle kanten onder druk zette. De analyse zal nog uren vragen. De party werd afgebroken met de merkwaardige materiaalverhou ding: twee lichte stukken plus enkele pionnen, waaronder een vrijpion op de zevende lijn, contra dame en twee pion nen. Ce uitslagen en standen: 5e ronde. Mïlic-Tukov VsV<6e ron de: Bronstein.Gereben 10: Van den BergTrifunovie opnieuw afgebroken (stelling ongeveer in evenwicht); Van Scheltinga—Matanovic 01. De uitslagen van dinsdag voor de zeven de ronde luiden: Matanovic (Z.-Sl.)—Tan (Ind.) 10; Pilnik (Arg.)Van Scheltinga (Ned.) afgebr.; Trifunovie (Z.-Sl.)Robatsch (Oost.) V>Gereben (Isr.)Van den Berg (Ned.) 01; Stahlberg (Zw.) Bronstein (Rusl.) Parma (Z.- Sl.)—Donner (Ned.) 1—0; Mille (Z.-Sl.) O'Kelly (Belg.) '/sAvei-bach (Rusl.)- Pirc (Z.-Sl.) afgebr.; Lange- wog (Ned.)—Ivkov (Z.-Sl.) Na de zevende ronde luidt de stand: 1. Parma 5'A pnt; 2 en 3. Donner en Ma tanovic beiden 5 pnt; 4. Van den Berg 4 pnt en 1 afgebr.; 5 t/m. 10. Robatsch, Stahlberg, Ivkov, O'Kelly, Bronstein en Tan. allen 4 pnt; 11 en 12. Trifunovie en Averbach beiden 3 pnt en 1 afgebr,; 13. Pilnik 2% pnt en 1 afgebr.; 14. Mille 2Vè pnt; 15. Pirc 2 pnt en 1 afgebr.; 16. Langeweg.2 pnt; 17. Van Scheltinga 1 pnt en 1 afgebr.: 18. Gereben V& pnt- Uitzondering voor voedergranen Het garanticpeil voor de akkerbouw zal voor de oogst 1963 ten opzichte van het pryspeil 1962 met 3,7 procent worden verhoogd. Deze verhoging is voor 2,7 procent het gevolg van een door het Landbouw-Economisch Instituut bere kende kostenstijging in. de akkerbouw, terwijl één procent is toegekend ter ver betering van de minder gunstige renta biliteit der gespecialiseerde akkerbouw bedrijven. De verhoging van het garantiepeil zal volledig worden bewerkstelligd via een verhoging van de tarwe- en de suiker- bietenprijs. De garantieregeling voor de inheemse voedergranen gerst, haver rogge ondergaat geen wijziging. De prijsverhogingen voor tarwe en sui kerbieten zullen thans geen invloed heb ben op de broodprijs en de suikerprijs. Op het moment dat de oogst 1963 voor consumptie beschikbaar komt, zal af gezien van eventuele andere kostenfac toren de broodprijs» mot één cent per brood van 800 gram en de suikerprijs mot ruim één cent por kilogram worden beïnvloed. De minister van landbouw en visserij heeft deze beslissingen van de regering met betrekking tot het ak- kcrbouwprllsboleid voor de oogst 1963 thans bekendgemaakt. Verhoging Teneinde de in het vooruitzicht ge stelde verhoging van het garantie niveau te realiseren, zal zowel voor de tarwe als de suikerbleten eer prijsverhoging van 2,-, respectieve lijk per 100 en per 1000 kilogram worden doorgevoerd. De nationale garantieprys voor suikerbieten met een suikergehalte van 13 pet., zal daartoe van 52,- voor de oogst 1962 op 54.- per 1000 kilogram worden gebracht. Binnen het kader van het E.E.G.-graan- heffingenstelsel zal Nederland de inter ventieprijs voor tarwe tegen welke prys de regering gehouden is, tarwe bij aanbod door de telers over te nemen Volksuniversiteit in Amsterdam bestond 50 jaar Prins Bernhard heeft gistermiddag de lierdenkingsbyeenkomst ter gelegenheid van het -50-jarig bestaan van de volks universiteit Amsterdam, de oudste volksuniversiteit in ons land, bijge woond in de aula van de gemeente- universiteit van Amsterdam (de luther se kerk). Uit hunden van de voorzitter van het directorium van de volksuniversiteit, prof. dr. I. J. Brugmans, ontving de prins het eerste exemplaar van een ju bileumboek „Ontsloten poorten", waarin dr. Joh. de Vries het werk van de volks universiteiten in 50 jaar behandelt. Na prof. Brugmans werd het woord ge voerd door de staatssecretaris van O.K. en W„ mr. Y. Scholten, en de Amster damse wethouder voor het onderwijs P. J. Koets, die aankondigde, dat de ge meenteraad binnenkort zal worden voor-, gesteld een subsidie aan de volksuniver siteit te verlenen. Na de voorzitter van de bond van volks universiteiten. prof. dr. J. Ariëns Kap pers, die de jubilerende volksuniversi teit een projector aanbood, sprak mr. Arn. J. d'Ailly, die als voorzitter van een actiecomité, namens de leden een bedrag van 4600,aan de voorzitter van de volksuniversiteit Amsterdam aanbood. ORGANISATIES VAN KWEEKSCHOLEN ZONDEN MINISTER TE!,EGRAM De voorzitters van de Kweekschoolhond, de Vereniging van Leraren aan Pro testants-Christelijke Kweekscholen en de Bond van Katholieke Kweekscholen, hebben de minister van o., k. en w. een telegram gezonden, waarin zy erop aandringen net overleg over een herzie ning van de salarissen van de docenten in de handenarbeid, spreekonderwys en handwerken sterk te bespoedigen. Het overleg is in maart begonnen. E.E.G.-HANDELSBALANS VERTOONT EEN TEKORT De handelsbalans van dc Europese Eco nomische Gemeenschap heeft liet jaar 1962 afgesloten met een tekort van an derhalf miljoen dollur. zo verklaart de E.E.G.-commissie in haar ennjunctuur- ovcrzicht van het afgelopen jaar. Het tekort is veroorzaakt door de toe neming van de Invoer uit derde landen niet ongeveer negen procent, terwijl de uitvoer van de gemeenschap daarente gen slechts zeer weinig toenam. In 1961 was de handelsbalnns van de E.E.G. nog in evenwicht terwijl in de voorafgaande jaren nog een overschot werd geboekt. Volgens de E.E.G.-com missie is de handel tussen de leden-lan den onderling verleden jaar met twaalf procent toegenomen. Dit betekent een stijging van 85 procent sedert 1957. VRIJWILLIGERSLEGIOEN VOOR DE BEVRIJDING VAN CUBA De Cubaanse anti-Castro leider Antonio de Varona heeft op een persconferentie in San José (Costa Kica) verklaard dat een „Panamerikaans legioen van vrijwil ligers" in oprichting is dat „vastbesloten is de communist Fidel Castro van Cuba te verjagen". „2500 vrijwilligers in Argentinië en 1700 in Colomoia staan op hel punt zich aan te sluiten bij de 7000 Cubaanse vrijwil ligers die in de V.S. bijeen zyn gebracht. In totaal 100.000 Cubaanse vrijwilligers en ballingen zullen de strijd aanbinden om van Cuba een onafhankelijke en vrije, republiek te maken". I verhogen van 31,- voor de oogst 1962 tot 33,- per 100 kilogram. De garantie voor de suikerbieten is ook ditmaal beperkt tot het delen van de pro- duktie, dat in het binnenand voor con sumptiedoeleinden kan worden afgezet. Niet verantwoord Voor de inheemse voedergranen gerst, haver en rogge zal 't marktprijspeil niet worden verhoogd. De minister van landbouw en visserij acht het namelijk niet verantwoord in de huidige situatie mede te werken aan een prijsverhoging van deze voedergranen, zolang het vraagstuk van een tydige aanpassing van heffingen, restituties en sluisprij- zen voor de veredelingsprodukten in E. E.G.-verband niet afdoende is geregeld. TEXTIELACTIE CONTRA ALBERT HEIJN (Van onze Haagse redactie) De detailhandel in textiel is in verzet gekomen tegen Albert Heyn die in zyn „premie van de maand club" op nieuw een uitgebreid assortiment huishoudtextiel neeft opgenomen. De textielhandel is nu met een eigen ac tie begonnen, waarbij lakens tegen dezelfde prys worden aangeboden als by Albert Heyn, kussenslopen wor den zelfs goedkoper op de markt ge bracht. Voorlopig is slechts één inkoopcombi natie tot een dergelylte aanbieding overgegaan, maar men verwacht dat de meeste andere spoedig zullen vol gen, omdat men het er wel over eens is dat uitsluitend concurrerende prij zen een afdoehd antwoord kunnen zijn op de A.H.-aanbiedingen. Het ligt in de bedoeling de actie een permanent karakter te geven, zodat op elke kruidenierstextielaanbieding onmiddellijk gereageerd kan worden met een eigen offerte. De textielhandel is van mening dat der gelijke eigen acties tegen scherpe prijzen in geen enkel opzicht de markt ontwrichten en men verwacht dan ook steun van de textielindustrie die gebaat is bij een rustige markt ontwikkeling en mede de vruchten zal plukken van verhoogde omzet ten. Voor de klant biedt deze contra actie van de textielwinkels het voor deel, dat men nu niet in cheques hoeft te betalen of, zoals bij Albert Heyn, bestellingen moet combineren tot een minimum van 20 gulden. Beheersmaatschappij voor winkelcentra De Landbank N.V. in Den Haag heeft, blijkens het bijvoegsel van de staatscou rant, opgericht de N.V. Wibex. Van het maatschappelijk kapitaal van 1 min., verdeeld in 1000 aandelen van 1000. zyn 200 aandelen geplaatst, welke volge stort. zullen worden in contanten. De nieuwe N.V. beoogt onder meer het beheren van onroerende goederen, in het byzoiider winkeleenheden en winkel centra, en het bevorderen van totstand koming van deze laatste. Tot directeur is benoemd de beer P. J. Roskam Ab- bing in Voorburg. Commissarissen zijn dc heren R. Zwolsman en A. A. Ver- oort, beiden in Den Haag. Nader vernam het A.N.P. van de direc tie dat de „Wibex" zelf niet bouwt, maar dat haar het verhuren en beheren bestaande winkelcentra is op gedragen. Krachtige bestrijding van pijn en gr/aj zonder de maag van streek te maken De vier geneesmiddelen van Che farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, ei millioenen mensen in de geheli wereld baat gebracht, vaak oo! wanneer andere middelen faalden Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag nie /an streek raakt. Glazen buiije 20 tabletten f 0,8 Handige slripverpakking 40 tabletten f 1.5 Voordeligs flacon 100 tabletten f 3.8 zijn mishandeld B. en w. van Zandvoort hebben be sloten met ingang van 1 febroari de vergunning van mevrouw A. J. S.-M. te Zandvoort tot het houden van een kinderpension in te trek ken. Voorts is tegen de 46-jarige directrice en tegen de 44-jarige bij haar inwonende Amsterdammer F. A. J. H. proces-verbaal opgemaakt ter zake van mishandeling van de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen. Jeen van den Berg favoriet voor de Elfmerentocht Schoolmeester Jeen van den Berg uit Heerenveen en landbouwerszoon Libbe Kerstma uit IJlst zijn de voornaamste favorieten voor de Elfmerentocht van woensdag, waarvoor inmiddels al vijf honderdvijftig wedstrijdrijders hebben ingeschreven. Jeen van den Berg heeft enkele dagen geleden een rit over 60 km in Spannenburg gewonnen, Kerstma, een jonge opkomende crack, zegevierde in de 60 km-wedstrijden van Sneek en Langweer. Bij de favorieten ontbreekt de sterke Brabander Anton Verhoeven, die al geruime tijd geleden had toege zegd in Almkerk te zullen starten. De route van de Elfmerentocht, die vrij wel nergens het parcours van de Elfste dentocht raakt, was dinsdagmiddag in uitstekende toestand, maar inmiddels is er in de avond in Friesland een flink pak sneeuw gevallen. Toch verwachten de organisatoren, dat voor de Elfmeren tocht ongeveer 200 wedstrijdrijders aan Öe start zullen komen en duizenden toerrijders. A.V.R.O. wijzigt t.v.-programma De moeilijkheden inzake de regeling be treffende het honorarium en de voor waarden, van toepassing op losse me dewerking van musici aan televisie uitzendingen, hebben de A.V.R.O.-te- levisieleiding genoodzaalrt tot het aanbrengen van wijzigingen in het aangekondigde televisieprogramma voor zaterdagavond 19 januari. Het programma „sterren en streken", dat vanuit de Stadsschouwburg te Nymegen zou worden uitgezonden, komt geheel te vervallen. Het pro gramma vermeldt nu onder meer een heroptreden van dé hammondorga nist Douglas Duke, de vertoning van een film uit de serie „De verdedi- fers" en waarschijnlyk een uitzen- ing van het literair programma „Hou je aan je woord". Dit program ma werd reeds vooraf opgenomen. De medewerking van de Koninklijke Luchtmachtkapel aan deze televisie avond staat nog niet geheel vast. Hierover wordt thans nog overleg ge pleegd,. zo heeft het A.N.P. verno men. De kapel zou gedurende onge veer 25 minuten in het televisiepro gramma concerteren. PROCES-VERBAAL TEGEN DIRECTRICE Kinderen zouden HAVENNOODWET IN ONTWERP GEREED Do regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp havennoodwet inge diend. Hierin is de wettelijke basis neer gelegd voor een oorlogsorganisatie voor de havens, alsmede voor een aantal be voegdheden, waarvan de onderscheiden organen zich moeten kunnen bedienen. Het ligt in de bedoeling, zo blijkt uit de memorie van toelichting op het wets ontwerp, in de belangrijkste havens ha vencommissarissen aan te stellen. De zen zullen als regel terzijde worden ge staan door havenraden. In de memorie van toelichting wordt mededeling gedaan van de vorming van een interdepartementale werkgroep, die advies moet uitbrengen over een alge mene regeling voor het geval van inva liditeit of overlijden als gevolg van de toepassing van de noodwetten. Vredeskorps op de lansje baan (Van onze Haagse redactie) De plannen van het in november opge richte jongeren vrywilligerskorps om al 1963 de eerste jongeren uit te zenden naar de ontwikkelingsgebieden, blyken de optimistische kant geweest te zijn. Het voorlopige stichtingsbestuur, waar in zitting hebben genomen mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de N.O.V.I.B., en ds. N. O. Steen beek, voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap, wilde al in januari een begin maken met de selectie van jonge mensen, zodat met een opleiding van een Kalf jaar tot een jaar, de eerste vrijwilligers eind 1963 zouden kunnen vertrekken. Op het offenblik is er nog zelfs geen organisatie van de grond gekomen en zijn alle plannen op de lange baan geschovèn, omdat het ministerie van buitenlandse zaken de initiatiefnemers voor een bespreking heeft uitgenodigd. De minister vreest namelijk, dat indien het korps in de ontwikkelingsgebieden niet aan de hoge eisen voldoet, de naam van Nederland ernstige schade zal lij den. Patiënten moesten veld ruimen Sinds enkele weken hangen in Zie rikzee aan het Havenpark gordij nen voor de ramen op de boven verdieping van een rijtje gerestau reerde en nieuw opgetrokken ge vels. Het betekent, dat een deel van de patiënten in de roonis-ka- tholieke „Cornelia-Stichtïng" is verhuisd. De kamers van het nieu we, vijf gevels tellende complex, dat binnen afzienbare tijd zal wor den ingericht tot een geriefelijk bejaardentehuis, zullen voorlopig dienst doen als een provisorisch ziekenhuis. Dit duurt tot het mo ment, d*at het huidige ziekenhuis met zijn dertig bedden een gron dige modernisering van interieur en outillage zal hebben ondergaan. Op het ogenblik worden daartoe de voorbereidingen getroffen. Voor de ramen vau liet „Liefdehuis" boven en naast het Mosselpoortje zyu de gordijnen verdwenen. De ziekenka mers zijn voorlopig „opgeschoven" en de chirurgische afdeling heeft een plaats gekregen aan de voorkant van het nieuwe gebouw. Zodra mogelijk zal nu een begin worden gemaakt met de uitvoering van een plan, dat het architectenbureau irs. J. G. B. Deur en C. Pouderoyen te Nymegen heeft opgemaakt. De opzet daarvan is een meer effeciënte inrichting en verdeling van de kamers, zalen en vertrekken voor de apparatuur te bereiken. Wanneer het thans „uit- gevroren" personeel van de aannemer, die het bejaardentehuis naast het zie kenhuis heeft gezet, weer aan de slag kan, zal ook de benedenverdieping ach ter de vijf ranke gevels aan het Haven park een definitief aanzien krijgen. Comfortabele kamers van alle gemak ken voorzien, zullen de nieuwe bewoners hier in de toekomst een aantrekkelijk uitzicht op het centrumpark van Zierik zee bieden. Daarachter is een gebouwen complex in moderne steen en min of meer historische trant verrezen, waarin alle verdere verzorgingsvertrekken zijn ondergebracht. De afgelopen maanden is emge vertraging ontstaan in de afbouw van het nieuwe tehuis. Het heeft in de bedoeling gelegen, dat de oplevering tot tydelyke huisvesting van het zieken huis reeds in het najaar tot stand zou komen. Op de bovenverdieping van het nieuice r.-k. bejaardentehuis aan het Havenpark van Zierilczee han gen nu gordijnen voor de ramen. Voorlopig zullen hier de patiënten van het ziekenhuis onderdak vin den, nu de modernisering van de Comelia''-stichting ernaast bin nenkort een aanvang zal nemen. Foto P.Z.C.) Oneffenheid glad Met het nieuwe tehuis is een storende oneffenheid in de bekende gesloten straatwand van oude gevels in het hart van Zierikzee glad gestreken. Vele in woners van Zierikzee zullen zich de ver vallen zes gevels naast het „Liefdehuis" herinneren. Twee hoge en vier lage wo ningen. die in hun haast onbewoonbare staat steeds verder aftakelden. Toen de slopers in juli 1961 hun mokers op de vier vervallen geveltjes lieten vallen, zakten deze bijna als vanzelf in elkaar. De twee linkse gevels van het huidiee vjjftal zijn behouden gebleven en in hun oorspronkelijke staat nersteld. Achter een schutting aan de straatkant kropen op de plaats van de vier gesloopte ge veltjes weldra de muren van drie nieu we, strak in lijn ontworpen gevels o - hoog, die het gat in de straatwand in een historische wel verantwoorde vorm hebben gesloten. In de twee gerestaureerde gevels paste het architectenbureau een „res tauratie-grapje" toe door rijk be werkte deuren voor een blinde muur te plaatsen. De deuren van de oor spronkelijke huizen hebben namelyk in het geheel van het bejaardencom plex geen enkele functie. Maar ten koste van net stedenschoon van Zie rikzee wilden de bouwers liever geen „open deuren intrappen". Bezoekers zullen er tevergeefs kloppen. Onmid- dcllyk achter de deuren bevinden zich de bejaarden kamers. Wanneer nu binnen afzienbare tyd ook het „Liefdehuis" gemoderniseerd zal zyn zullen opnieuw enkele onderdelen van „monumentaal Zierikzee" een passende bestemming hebben gekregen. De processenverbaal zijn doorgezonden aan de officier van justitie in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, die op zijn beurt de zaak in handen heeft gegeven van de rechter-commissaris om te onderzoeken of er sprake is van mis handeling. Dit onderzoek is nog niet ge sloten, zodat nog niet bekend is of een vervolging zal worden ingesteld. Reeds enige tijd waren er bij de Zand- voortse politie klachten binnengekomen over de behandeling der kinderen in het kinderpension aan de Hoge Weg in Zandvoort. De directrice wordt ervan, verdacht de kinderen voor kleine ver grijpen zodanig te hebben gestraft dat van mishandeling gesproken kan wor den. Geen verklaring Voorts zou onvoldoende voldaan zijn aan de meldings- en registratiever plichting, terwijl eveneens kinderen van vreemde nationaliteit in het pen sion verbleven zonder dat hiervoor vergunning was verleend. Bovendien hadden b. en w. met het oog op de gezondheid van de kinderen voor geschreven, dat de leidsters, alvorens in dienst te worden genomen, een ge zondheidsverklaring aan de directrice moesten tonen. Gebleken is dat In vele gevallen aan deze voorwaarde niet is voldaan. Ervarenheid Ook zou een bepaald gedeelte der leid sters in het bezit moeten zijn van het diploma kinderverzorging, hetgeen even eens niet het geval was. Gebleken is dat in het kinderpension soms leidsters van zeer jeugdige Ieeftyd werken, zodat aan hun ervarenheid getwijfeld moet worden, aldus b. en w. Tevens menen b. en w. vooral in de zo mermaanden meer kinderen worden op genomen dan in verband met de verzor- gingsmogelykheden verantwoord is. Voorts zou de Amsterdammer F. A. J. H. 's avonds meermalen met goedvinden van de directrice op de slaapzalen zyn geweest, ondanks de verordening dat dit op die tijd alleen aan het personeel is toegestaan. Op grond van deze feiten menen b. en w. van Zandvoort, onafhankelijk van de be slissing van de officier van justitie en een eventuele gerechtelijke uitspraak, de verleende vergunning met ingang van I februari a.s. In te moeten trekken. Nagekomen advertenties Heden overleed in het ziekenhuis onze huis genoot WILLEM ZWICHTMAN in de ouderdom van 75 jaar. A. I. Guerand Middelburg, 15 januari 1963, Rusthuis, Herengracht 48. De begrafenis zal plaatsvinden donder dag 17 januari a-s. te 11.15 uur op de alge mene begraafplaats. Heden is in het rust huis „Der Boede" na een geduldig gedragen lijden van ons heenge gaan onze geliefde zus ter, schoonzuster en tante MARIA CORNELIA DE JONG, op de leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam, A. de Jong VlissLngen, 15 januari 1963. Condoleantie-adres Nijverheidstr. 18bov. De teraardebestelling zal plaatshebben te Vlissingen op vrijdag 18 januari a.s. Vertrek Nijverheidstraat 18 des middags 12 uur. Heden overleed, zacht en kalm, mijn lieve en zorgzame vrouw en onze onvergetelijke moeder, behuwd- en grootmoeder KAATJE BIENEFELT, geb. van der Wekken, in de ouderdom van ruim 81 jaar. R. Bienefelt M. J. Bienefelt G. C. Bienefelt- Cashoek Katy en Roeland Zierikzee, 14 januari 1963. Condolean tie-adres Weststraat 9. De teraardebestelling zal plaatsvinden vrij dag 18 januari a.s. des namiddags 2 uur op de algemene begraaf plaats- Vertrek vanaf geref. kerk, St.-Do- musstraat 1-40 uur. Heden overleed zacht en kalm onze lieve, zorgzame vrouw» moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, me vrouw JOHANNA COLLEMEUER, geboren Hermenet, in de ouderdom van ruim 86 jaar. Diepbetreurd door ons allen. Uit aller naam, P. J. Collemeijer Breskens, 14 januari 1963. Ph. van Kleefstr. 40. De begrafenis is D.V. op vrijdag a-s. om 3.15 u. op de algemene begraafplaats te Bres kens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5