Burgemeester Axel: samenwerking gemeenten in Kanaalzone een eis Wordt Schouwen weer „land van hoge bomen"? Afscheid dokter Maas van Colijnsplaat BILT IN NIEUWJAARSREDE TOT GEMEENTERAAD Pleidooi voor voorlichting over Zeeuwse ontwikkelingsprojecten ERTSTANKER VAST IN IJS VAN NAUW VAN BATH EN WEER LOS ALMANAK PRIJSVRAAG VOOR NAAM NIEUWE CHR. GEREF. KÉRK ZIERIKZEE Schaatswedstrijden in Schoondijke „Pioniersarbeid" op medisch terrein SCH00LSCHAATSPRET" OP 00STWAL-VEST IN GOES VERWACHT... s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 JANUARI 1963 Burgemeester M. K. van Dijke van Axel heeft in zijn dinsdagavond tijdens de raadsvergadering uitgesproken nieuwjaarsrede met klem aangedrongen op een intensieve en eensgezinde samenwerking van de verschillende gemeenten, teneinde de Kanaalzone verder tot ont wikkeling te brengen. Hij noemde dit zelfs een eis. Met aandrang wekte hij opnieuw op tot een gemeenschappelijk optreden ten aanzien van tal van vraagstukken. Burgemeester Van Dijke was de mening toegedaan, dat men zich niet moet laten gelden door plaatselijk chau vinisme, maar dat voorop moet staan een gezonde opvatting van samenwerking en een intergemeentelijke opvatting van uniforme ta ken. „Het is mijn vaste overtuiging, dat zich in dit opzicht wijde pers pectieven openen voor ons gewest", betoogde de Axelse burgemeester. Verder in zyn rede pleitte spreker Met betrekking tot de verdeling van het voor het in. het leven roepen van een voor diverse soorten van woningen be- eontactorgaan, dat voorlichting zou stemde bouwvolume wilde burgemeester dienen te geven over de verschillende Van Dyke in navolging van anderen nog ontwikkelingsprojecten in Zeeland, opmerken, dat naar zyn overtuiging in „Het moet in ons gewest voor bepaal- deze een zekere invloed van het betrok- de groepen van gemeenten toch rao- ken gemeentebestuur passend zou zyn, gelijk zijn te zamen met provinciale en rijksinstanties als het waro een „brain trust" te vormen voor ver schillende gelijkgerichte activiteiten", vond de heer Van Dijke. „De gemeen ten in de Kanaalzone weten bij voor beeld te weinig van de op handen zijnde ontwikkeling in het Zuid-Sloe", merkte de burgemeester op. „Dit is één voorbeeld, dat met vele andere is aan te vullen." In de tegenwoordige omstandigheden is het volgens de Axelse burgemeester zaak, dat hier aan meer aandacht wordt besteed. Het optreden van de verschillende ge meenten naar buiten zou hiermee zyns inziens bepaald zijn gediend. Hij dacht, daarby o.m. aan een welover wogen en desgewenst gezamenlijk met het bedrijfsleven uit te voeren programma van „public relations." Tevoren had hij de opmerking geplaatst, dat in deze tijd, die zo ryk is aan be grippen als integratie en schaalvergro ting, ook door de gemeenten in grotere verbanden moet worden gedacht en ge werkt. Hy was van óórdeel, dat in Ne derland ook van gemeentewege in het algemeen te individualistisch wordt op getreden. „Een zekere bundeling van krachten en een gecoördineerd beleid zouden stellig op hun plaats zijn", ver klaarde burgemeester Van Dijke. „De eigen verantwoordelijkheid en bevoegd heid van de onderscheiden gemeenten hoeft daarby zijns inziens niet tekort te- worden gedaan. In dit verband pleitte hij voor een voorlichting gevend con tactorgaan. Wat betreft de samenwerking van de gemeenten en het gemeenschappelijk optreden greep spreker nog terug op zijn vorige nieuwjaarsrede. „Tenein de een gunstig klimaat te scheppen voor het gemeenschappelijk optreden, wil ik „amende honorable" doen voor bepaalde passages uit myn vorige nieuwjaarsrede, die sommigen als krenkend hebben ervaren", aldus bur gemeester Van Dijke. Vermoedelijk door het ys in de Wester- schelde heeft dinsdagmiddag een niet ge- identificeerde ertstanker in het Nauw van Bath vastgezeten. Het schip kon op eigen gelegenheid los komen en het heeft zyn weg vervolgd. De vaarweg van Dordrecht tot Hansweert is nog s-~- dicht; het kanaal Gent-Terneuzen gebruiken. Het vaartuig „Harmsen" van Je studiedienst van rijkswaterstaat'heeft pogingen gedaan door het kanaal door Walcheren te varen. Dit gelukte gedeel telijk. Scheepvaart is voor zware sche pen in dit kanaal waarschynlyk wel mo gelijk, maar er zijn de laatste dagen geen vaartuigen doorgekomen. De schepen van en naar Vlissingen be varen alleen overdag de Westerschelde. Dinsdagavond en -nacht zouden om streeks 35 schepen op de rede van Vlis singen voor anker gaan en de dag af wachten. Het ijs op de Westerschelde is iets minder geworden. De veerdienst Kats-Zierikzee fungeerde niet; die van Zijpe naar Anna-Jacoba- iolder voer zowel dinsdagmorgen als iinsdagmiddag drie uur. De veerdiensten van Zuid-Beveland op Zeeuwsch-Vlaan- deren voeren alleen overdag, die van Breskens naar Vlissingen functioneerde overdag,en 's avonds. De busdiensten werden normaal onder houden, zij het met enige vertraging. Twee bussen van de Streekvervoer Wal cheren kregen in Middelburg bij botsin gen enige lichte schade. Een Z.V.T.M.- ius botste ln Terneuzen tegen een ge parkeerde auto en een bus van de Auto- maatschappij Zeeland werd beschadigd op de Bevelanden tijdens het passeren van een stilstaande auto, waarbij een uitstekende stang werd geraakt. Ook op andere plaatsen ontstonden botsin- Woningvraagstuk Over het woningvraagstuk zei burge meester Van Dijke, het een betreurens waardige zaak tc vinden, dat zijn ge meente, ondanks het feit, dat de behoef te aan woonruimte zeer groot is en naar steeds blijkt een in trek zijnde woonge- meente is, van jaar tot jaar een betrek kelijk gering bouwvolume krijgt toege wezen. Dit klemt zijns inziens te meer omdat op Axels grondgebied de op één na grootste industrie van Zeeland is ge vestigd, die momenteel enorme kapitalen per jaar investeert voor uitbreiding en modernisering van het bedrijf. Mede ten gevolge daarvan komt er een toenemend aantal arbeidsplaatsen beschikbaar, waarvoor de in de gemeente Axel aan wezige woonruimte ten ene male onvol doende is. Wellicht in samenwerking met andere gemeenten, zo vervolgde de heer Van Dijke in zijn nieuwjaarsrede, zullen wij trachten tot eep meer ratione le wijze van bouwen te geraken, tenein de de woningproduktie op te voeren. Hij vertrouwt daarbij te mogen rekenen op de steun en medewerking van de betrok ken provinciale en rijksinstanties. Zeeuwse Koffie „Kopje koffie om te beginnen", besloot de man aan boord van de boot Vlissingen-Breskéfis en op weg naar verscheidene afspraken in Zeeuvjsch-V laander en. ,J$en kop koffie zal er wel ingaan, denk ik", sprak de vrouw van de relatie, die liij het eerst bezocht, 't Was moeilijk om te weigeren. En het was wat je noemt een kop koffie. Op de valreep werd er nog een kommetje ingeschonken en tame lijk voldaan verliet de man het pand, op weg naar een volgend adres. Ditmaal ging het om een zeer zakelijke bespreking in een bedrijfspand, waar een keurig meisje een zindelijke kantine dreef. „De koffie staat klaar", meldde de leider van de onderne ming en zo wus het. De koffie bleef trouwens klaar staan, want een tweede kommetje werd vlot ingeschonken en allengs minder enthousiast werkte onze man ook dit - voor hem vijfde - kopje kof fie naar binnen. Intussen was het zo langzamerhand tijd geworden voor een uitsmijtertje en ja, wat drinkt een mens bi] een uitsmij terf Juist, een kop koffie. Het zesde. Op het laatste adres, waar hij zich in de namiddag vervoegde, viel niets te weigeren, want daar stond de koffie bereids ingeschonken en vriendelijk dankend nuttigde de man het. bruine vocht met kleine teugjes. Aan een tweede achtste wist. hij te ontkomen, maar wél moest hij even iets wegslikken, toen zijn vrouw 's avonds bij zijn thuiskomst meldde: „Ik heb maar vast een lekker kopje koffie ge zet". Indien na ingewonnen advies bij het ge meentebestuur en met inachtneming van de aanwezige bouwcapaciteit door ho gerhand het totaal aantal voor een ge meente bestemde woningen is vastge steld, moet het geacht worden mede tot de competentie van het gemeentebestuur te horen om te beslissen hoeveel van deze woningen zullen worden gebouwd als woningwet-, premie- of zogenaamde vrye-sectorwoningen. Immers de behoefte van de onderschei dene gemeenten zijn in dezen zeer uit eenlopend en kunnen het best worden gepeild door het betrokken gemeentebe stuur, zo vervolgde Axels burgemeester. Hij zei zich er intussen wel van bewust te zijn, dat een zodanige gerechtvaardig de gemeentelijke invloed slechts ten vol le is te verwezenlijken bij een principiële wijziging van het wat deze zaken be treft van regeringswege gevoerde be leid. Ondanks de moeizame strijd voor meei en betere woningen werd en wordt on verdroten voortgewerkt aan al die maat regelen, welke er toe kunnen leiden, dat Axel in het Zeeuwsch-Vlaanderen van morgen zijn functie als woongemeente naar behoren kan vervullen, zo besloot burgemeester Van Dijke zijn nieuwjaars rede. Burgemeester 's-Heerenhoek Teveel instanties bij toewijzing van woningen In zyn nieuwjaarsrede in de gemeente raad van 's-Heerenhoek heeft burger meester R. O. M. Waelput dinsdagavond zyn bezorgdheid uitgesproken over het toenemend aantal instanties, dat zich met de bouw van woningen bemoeit. De heer Waelput vond vooral, dat waar het verlening van rijksgoedkeuringen be treft, soms waarden in het geding ko men, die bepaalde instanties moeilijk of niet kunnen beoordelen. Toewyzing van woonruimte komt dan in het gedrang. De overheidsinstanties hebben weinig waardering getoond voor de groeiende industrie in 's-Heerenhoek, wat tot ui ting komt by de toewyzing van woon ruimte. Burgemeester Waelput vond het opval lend, dat het aantal woningzoekenden in zijn gemeente zich steeds uitbreidt. Daai-onder zyn vele verloofde paren, die vestiging in 's-Heerenhoek aanvragen. Hij zag hier een verband met de groei ende industrie. In 1962 vervingen vijf nieuwe woningen eenzelfde aantal onbewoonbaar ver klaarde percelen. In het afgelopen jaar kwam ook het plantsoenencomplex tot stand. De heer Waelput vond, dat de jeugd raad in 1962 een aantrekkelijk cultureel programma had ge"bracht, waardoor het culturele peil van de bevolking op een hoger plan kwam. De plaatselijke mid denstand bleef in activiteit achter, wat vooral met het oog op de industrialisatie en de toeneming van het toerisme rond de gemeente is te betreuren. Voor dit jaar staan onder meer op het gemeenteprogramma de verbouwing van het raadhuis en de aanleg van een sportveldencomplex. De heer Waelput noemde speciaal nog de bevolkingsaan was met 17 zielen, wat hij een afwijking met'het normale bevolkingspatroon in dit gewest noemde. Op Bevelanden 12,5 jaar Veilig Verkeer De afdeling Noord- en Zuid-Beveland van het Verbond voor Veilig Verkeer be staat donderdag aanstaande 12% jaar. De afdeling, die oorspronkelijk slechts Goes en oi juli 1950 heren Joh. Goes. De voornaamste taak van de afdeling bestond in de afgelopen periode uit hei verzorgen van de verkeersexamens voor de schooljeugd. Begonnen werd 12% jaar geleden met 16 scholen, die 350 kan didaten leverden; tegenwoordig omvat het examen van de afdeling 77 scholen met 1500 kandidaten. Een ander facet van het werk wordt gevormd door de le zingen, die de verschillende bestuursle den houden op ouderavonden en der gelijke. Bijzondere medewerking ondervond men in de afgelopen 12% jaar van de ge meentebesturen, de inspecteurs van net lager onderwijs en van de rijks- en ge meentepolitie in de verschillende plaat sen. De afdeling telt nu ongeveer 1300 leden. De bestuursleden zijn de heren H. B, Pi laar (voorzitter) te Goes, Joh. Borrie (secretaris) te Goes, J. B. de Winter (penningmeester) te Yerseke, J. Th. Bleuzc te Goes, M. C. Barendse te 's Gra venpolder, M. Franken te Wolphaarts- dijk en J. Rottier Je Borssele, leden. Begin nieuwbouw mogelijk nóg dit voorjaar De bouwcommissie van de christelijk gereformeerde kerk van Zierikzee heeft een prysvraag uitgeschreven, die een naam zal moeten opleveren voor de nieuw te bouwen kerk. Zoals bekend heeft het Nationaal Rampenfonds enkele maanden geleden besloten om tweehon derd duizend gulden by te dragen in do bouw van een nieuw bedehuis op. de hoek Zevengetijstraat-Marisstraat. Deze kerk zal het huidige, uit 1924 daterende gebouw enkele honderden metprs verder op moeten vervangen, aangezien de con structie hiervan enkele jaren geleden plotseling grote gebreken begon te ver tonen. ;en in het verkeer op de gladde wegen. >e schade bleef tot het materieel be perkt. De grote wegen waren goed te berij den; de binnenwegen hebben dikwijls een smal rygedeelte, waardoor moei lijkheden ontstaan tussen elkaar te gemoetkomend verkeer. De wegmar keringen zyn door de sneeuwval niet meer te onderscheiden, waardoor liet gevaar, dat automobilisten in een on dergesneeuwde sloot terechtkomen niet denkbeeldig is. „Enige bekend heid met de binnenwegen is voor het verkeer daar wel vereist", zo zei men van de zyde vau de rykspoiitie. (Advertentie) WYBERT met vitamine A C ook ineen nieuwe extra-sterke MENTHOL-pastille P.J.G. WALCHEREN HOUDT ONTWIKKELINGSDAG De Plattelands Jongeren Gemeenschap Walcheren houdt zaterdag a.s. in hotel Walcheren te Koudekerke een actieve ontwikkelingsdag (A.O.W.-dag). De rqkslandbouwconsulent in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom, houdt een in leiding over de streekverbetering, waar na de adjunct-directeur van het E.T.I. voor Zeeland, dr. G- de Galan, zal spre ken over de recreatie. Het avondpro gramma omvat onder meer de film „Wa- rum sind sie gegen uns", en een gezellig samenzijn. Deze ontwikkelingsbijeenkomst begint om half drie; om zes uur zorgen de P.J.G.-meisjesleden voor een brood maaltijd. Opbrengst Zeeuwse stromen in november 1962 De totale aanvoer van visserijprodukten van de Zeeuwse stromen bedroeg in no vember van het vorig jaar: 7.405.339 kg of 3.866.105 (november 1961: 5.785.504 kg of 2.309,325). Haring: 3.411.566 kg (3.607.284 kg) of 2.087.580 689.599), garnalen voor consumptie: 182.046 kg (255.062 kg) of 357.427 326.075), oesters 3.972.036 stuks (4.595.702), 302.844 kg (373.062 kg) of 923.081 1.048.831), mossels voor consumptie 2.501.100 kg (1.012.700 kg) of 281.273 116.734). HOOFDPRIJS VAN 25,— TE VERDIENEN WILDE ZWAAN IN KIPPENHOK VAN RIJKSPOLITIEMAN In Wemeldïnge huist sinds kort een wilde witte zwaan in een kip penhok van een wachtmeester der rijkspolitie. De zwaan krijgt elke dag een gevarieerd maal opge diend, onder meer brood met le vertraan, geschrapte worteltjes, boerenkool en graan. De zwaan werd op de Bevelanden gevonden. De vogel had flink geleden van de kou en ys was aan zyn veren vastgevroren. Wachtmeester der eerste klas A. Speelziek ontfermde zich over het dier. De rijkspolitie, die samen met schoolkinderen, particulieren en andere dierenliefhebbers vele vogels voedert, vindt herhaalde lijk vogels, die in de koude van sneeuw en ijs z(jn gesneuveld. Er is vooral veel sterfte onder meer koeten en spreeuwen. Bedrijven en particulieren geven veel voed sel, maar men kan nog méér ge bruiken. Het plan voor de nieuwbouw kan begin dit jaar bestekklaar zijn. Wanneer de rijksgoedkeuring tijdig afkomt, zal nog dit voorjaar kunnen worden gestart met de bouw, naar een modern ontwerp van de Rotterdamse architect Chr. de Heer. In de kerkelijke gemeente zelf is de af gelopen jaren met veel succes een finan ciële actie gevoerd. Nu de bouwplannen steeds vastere vormen hebben aangeno men wilden enkele gemeenteleden de nieuwe kerk ooit graag, een passende naam geven. De kerkeraad begroette dit plan met instemming, waarop de bouw commissie aan deze naamgeving een prysvraag verbond. Alle leden, doople den en verenigingen binnen het kerke lijk verband kunnen hieraan meedoen. De bouwcommissie heeft de deelnemers nog enige richtlijnen voor hun idee ge geven. Het gaat haar namelyk niet al leen om de naam, maar ook om de bete kenis hiervan. Zij verwacht bij de inzen dingen in het kort een motivering. De naam dient verder in verband te staan met de bijbel of met de betekenis en ge schiedenis van de Zierikzeese christelijk gereformeerde kerk. De bouwcommissie zal uit de inzendin gen de vijf beste kiezen en deze voorleg gen aan de kerkeraad. In dit college wordt een beslissing genomen. Aan de prysvraag is .een hoofdprijs van 25 in waardebonnen verbonden en twee troost prijzen van vyf gulden. wedstrijd voor junioren schaatsers en een uurwedstryd voor de senioren. De wedstrijden worden Verreden op een baan van 300 meter en beginnen om resp. twee uur en half drie. Tijdens deze wedstrijden zullen op dezelfde kreek wedstrijden in schoonrijden voor paren worden gehouden. RUIM 39 JAAR ARTS \7oor het eerst na 39 jaar heeft de sympathieke dokter L. P. Maas van Colijnsplaat dinsdag morgen geen spreekuur gehou den voor zijn patiënten in het statige herenhuis naast de her vormde kerk. Met ingang van 15 januari heeft dokter Maas zijn drukke praktijk neergelegd en overgegeven aan een jongere collega. Bijna veertig jaar lang heeft hij „pioniersarbeid" op medisch terrein verricht, vooral in de beginjaren, toen Noord- Beveland in vele opzichten een geïsoleerd eiland was. Honder den inwoners van Colijnsplaat en Kats zijn patiënt geweest van dokter Maas. Zy zullen hem aanstaande donderdag een hartelijk afscheid bereiden. In cafe „De Vriendschap" te Kats is er 's middags van twee tot drie een af- scheidreceptie en van half vier tot half zes kunnen de inwoners van Co- lynsplaat in hotel „Zeelandia" af scheid nemen van hun dokter, die niet alleen arts, maar ook in vele an dere kwaliteiten zijn krachten heeft gegeven aan de gemeenschap van Co lijnsplaat. Met een beetje weemoed heeft dok ter Maas zijn praktiijk overge- aan een jongen Klein Wassink, die een pan maanden zijn assistent is geweest. De leeftijd én een lichte hartaanval heb ben dokter Maas het besluit doen ne men definitief een punt achter zijn loopbaan te zetten. „Ik had graag de veertig jaar vol gemaakt", zei de kleine, gebrilde arts, die pas 65 jaar is geworden. Dokter Maas gaat het grote doktershuis naast de kerk eind deze week verlaten. Het is voor zijn opvolger bestemd. De heer en me vrouw Maas zullen zich in Kortgene vestigen. Getogen Als zoon van een landbouwer is dok ter Maas een geboren en getogen Noordbevelander. De boerderij van zijn ouders stond tussen Colijnsplaat en Kortgene. Na de lagere school in Kortgene, bezocht hij de r.h.b.s. te Goes. In 1916 liet hij zich inschreven als medisch student aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Eén jaar studeerde de Noordbeve- landse boerenzoon in de hoofdstad. In 1917 trok hij naar Utrecht, waar hij zyn studie voltooide aan de rijksuni versiteit. Nauwelijks arts, nam dok ter Maas op 1 januari 1924 de prak tijk van dokter Wolters in Colijns plaat over. In het noord-oostelijk deel van het voormalige eiland Colijnsplaat en Kats is dokter Maas een be kende verschijning. Negenendertig jaar lang heeft hij twee maal daags de route langs zijn patiënten gereden. Di deze periode heeft dokter Maas naast zijn werk als arts met een el- gen apotheek, de gemeenschap in DOKTER L. P. MAAS 39 jaar arts tal van functies gediend. Onmiddel lijk na zijn komst in Colijnsplaat in 1924 werd hy benoemd tot voorzitter van Het Groene Kruis, welke functie hij nog steeds uitoefent. De laatste jaren is Iiij ook lid van het bestuur van de Zeeuwse bond. In 1928 gaf dokter Maas mede de stoot tot de op richting van de Vereniging voor Zie- kenliuisverpleging voor Colijnsplaat. Van deze bloeiende vereniging, die nooit enige behoefte heeft gehad op to gaan in de Vereniging voor Zie- kenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland is liy sedert de op richting voorzitter. Brugcomité Lang voordat men aan een Drie-Ei landenplan dacht, had dokter Maas zich al in de problematiek rond de vaste oeververbinding „vastgebe ten". Sedert 1933 is hij lid van het Noordbevelands Brugcomité, dat in de afgelopen jaren duchtig van zich heeft doen spreken. Sedert 1946 is de Colijnsplaatse arts ook voorzitter van het Rode Kruis op Noord-Beveland. Daarnaast bekleedt hij een groot aantal functies, die hem nauw in contact hebben gebracht met het so ciale werk. Voorts heeft hy vrijwel alle E.H.B.O.-ers in Kats en Colijns plaat voor hun hulpgevend werk op geleid. Dokter Maas heeft dag en nacht klaar gestaan voor zijn patiënten. Het hinderde niet of zy nu vlak naast zyn deur woonden of tien kilometer verder in de polder. Als hij geroepen werd, kwam hy. Voor de meeste in woners van Colijnsplaat is dokter Maas minstens één keer gekomen, want hy heeft in zijn 39-jarige arts periode niet minder dan 1700 baby's ter wereld helpen brengen. Het staat daarom wel vast, dat de bevolking van de beide tot de ge meente Kortgene behorende dorpen bun scheidende arts morgen don derdag een hartelijk afscheid zal bereiden. KUNST Marieken van Nieumegen" Goes, „De Prins van Oranje"; „De Nieuwe Komedie". IN EEN STIJLVOLLE, sobere en strak ke regie van Johan de Meester heeft „De Nieuwe Komedie" het middeleeuws mi rakelspel „Marieken van. Nieumegen" weer op het vaderlands toneel gebracht- Samen met „Elcerlyc" vormt het een van onze weinige, zo niet het enige middeleeuwse geestelijke drama en al leen al uit dien hoofde zou het gerecht vaardigd zijn om het van tyd tot tijd op het repertoire te nemen. Maar het heeft bovendien voldoende diepgang en het is meer dan voldoende toneel om opvoerin gen ook nu nog verantwoord te doen zijn. Het eeuwige thema van de strijd tussen goed en kwaad werd in dit spel uitermate suggestief verbeeld met het verhaal van de zoete maagd Marieken, bezwijkend voor de wereldse genietin gen, haar voorgespiegeld door een duivel in mensengedaante. Het zou weinig zin hebben hier in te gaan op de litteraire waarden van dit mirakelspel. Daar kan een ieder de handboeken op naslaan. Het gaat hier om de opvoering, zoals die gisteravond in „De Prins van Oran je" te Goes werd gegeven, onder auspi ciën van de Z.V.U. en met onder het talrijk publiek een groot aantal leerlin gen van middelbare scholen uit Vlissin gen, Middelburg en Goes. En het is zoals reeds opgemerkt in de regie van Johan de Meester een uitermate stijl volle opvoering geworden, die een inge togen, sober karakter hield, ondanks het kleurrijk effect van sommige scènes. Het ging vooral om een soberheid in speelstijl, want aan de kostuums was wel degeiyk het volle pond gegeven, zodat men byvoorbeeld een paus in vol ornaat te zien kreeg. Maar het werd nergens tot een kijkspel zonder meer; het bleef de tendens, die boeide en dat is te danken aan de gewetensvolle ver tolking, die „De Nieuwe Komedie" van dit middeleeuws spel wist te geven. Hierin excelleerden Trees van der Donk en Peter van der Linden, die de hoofd rollen vervulden. Trees van der Donk gaf een bijzonder zuivere, sterk door leefde interpretatie van Marieken, over tuigend zowel in haar zwakke, zondige periode, als in haar berouw en in haar oprecht streven naar boetedoening. Pe ter van der Linden zette daar een ui terst geslepen „Moenen, die Duvel" te- genoVer. Een knap gespeelde rol, zorg vuldig opgebouwd en consequent tot in elk gebaar en elke pose gerealiseerd en met een uitgesproken Mephisto-mlmiek. Joop van der Donk was een waardige heeroom, overtuigend in zyn sereniteit én in zijn smart, zoals Riet Wieland op een heel ander plan met verve ge stalte gaf aan de helleveeg van een moeie. In het wagenspel zorgden Cor Stede- linck, Jan van Kasteren en Mieke Le- lyveld voor respectieveiyk de Lucifer afgezant Masscheroen, God en Ons Lieve Vrouwe en alle drie hadden zij een gelijkelijk, te loven aandeel in dit moei lijk intermezzo. Jan van Kesteren (in dubbelrol) vertolkte bovendien de paus- rol cn hij deed dat met veel begrip voor de voorname rust, die men van deze fi guur verwachten mag. Helemaal in de over de gehele linie gevolgde styi was ook het optreden van Dolf de Vries als de proloogzegger en als de man, die voor de verbindende teksten zorgt. Rustig' en indringend. De bijrollen werden dien overeenkomstig verzorgd door John Kel ly, Cor Stedelinck en Rudi Musters. Een ovationeel applaus was terecht het deel van het gezelschap voob deze voor-< treffelijke voorstelling. Handbaischeidsrechters Mejuffrouw I. Lacor en de heren C, Minnaard en P. Dronkers, allen uit Yer seke, slaagden voor het examen scheids- INBRAAK IN WERKPLAATS MINDER-VALIDEN: BUIT RUIM f150,- Bij een inbraak in de sociale werk plaats voor minder-validen aan liet Oranje Bolwerk te Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag een bedrag van ruim f 150 ontvreemd. Dinsdagochtend ontdekte men een grote wanorde in de kantoorruimte van de sociale werkplaats. De bureaus en een kleine brandkast bleken opengebroken. Dit was reden genoeg om de rykspoiitie te waarschuwen, die onmiddellijk begon met het opnemen van vingerafdrukken, Men schakelde ook de speurhond van de heer J. P. van de Vreede uit Zaamslag in. 's Middags verscheen ook de techni sche recherche van de rykspoiitie uit Den Haag. De daders hebben een slecht ogenblik uitgezocht om in te breken, want het gebeurt maar al te vaak, dat er aan zienlijke bedragen in het kantoor van de sociale werkplaats aanwezig zyn. De politie kon gisteravond nog geen na dere mededelingen doen over de daders. Wel volgt men een bepaald spoor. 2? De veste bi] de Oostvml te dinsdagmiddag het domein Goes is ein geweest van dë lagere schooljeugd, die voor één middag de banken met veel ple zier had verwisseld voor Friezen, No ren en andere modellen schaatsen. In onderlinge schaatswedstrijden Icon de Goese jeugd zich geheel uitleven. Enkele tientallen jongens en meisjes, de beste schaatsenrijders van de school, kwamen op de baan, terwijl honderden klassegenoten geboeid toe keken. De wedstrijden tussen de ver schillende lagere scholen in Goes wa ren georganiseerd door „Ijsver maak'dal een fraaie baan had laten uitzetten. (Foto P.Z.C.) Slot van pag. 1 dreven met bossen cn hakhoutper celen, aan groengordels, aan rustie ke knotwilgen en statige iependijkey. Voor do oorsprong van deze vorm geving moet men teruggaan tot het Begin van de zeventiende eeuw, toen de eilanden Schouwen, Duivelafid, Dreischor en Bommenee aan elkaar gesmeed waren en steeds meer land werd ingepolderd. De zanderige ge deelten, de plaatsen waar zoetwater in de bodem werd aangetroffen, ver anderden in lustoorden met een weel derige boomgroel. Landgoederen als „Mon Plalslr", „Wcclzicht", „Hees- terlust" en „Rustenburg" in Noord- gouwe „Mocrmond" cn „Slot Haam stede" in Westerschouwen en ,,'s- Hcerenhof' in Oosterland droegen namen, die met recht als „heerlijk heden" te boek stonden, Maar in de laatste eeuw kreeg de lommerijke be planting op Schouwcn-Duiveland te maken met-talrijke kwade Invloeden. Do lopziokte ondermijnde duizen den bomen. Het aantal kleine land bouwbedrijven nam belangrijk toe en ging gepaard met een lnmlhonger van de boeren. Do houtwaarde liep terug door liet gebruik van kolen en tenslotte gaf het water aan de be planting van Schouwen-Duiveland de fenadeslag. Nadat op 6 november 1)53 hij Ouwerkcrk het laatsto sluit gat in de „geperforeerde" zeewering rondom hot eiland was gedicht, viel eon kaal, dor Sohouwón-Duivclniid droog. pal; de volgende drie volbrengen zijn val", zo schreef de dichter. Oolc de es is een byzonder aantrekkelijke boomsoort mot de gebogen ïynen van zijn takken. De grauwe abeel zorgt voor de afwisseling in het strakko populierestramien. Vooral do vorm ervan doet denken aan do vroeger zo vermaarde iep. Struiken Niet minder belangrijk in do nieuwe beplanting op Schouwen-Duiveland zyn de struiken, die straks als hagen, hakhout, rand- on onderbeplftnüng, groepen en wallen het landschap zul len sieren. Het eiland „van de hoge bomen" zonder meidoorn- en Iepen- hagen langs wegen cn overhoeken, zonder cie clzenwallcn (Haaymetengc- bled) ten westen van Scharondyke, Rene88e, Haamstede en Burgh, zon der de nog aanwezige hakhoutbosjes In wcsteiyk Sohouwcn, zonder weg en erfbeplantingcn Hot hoeft weinig geschoold of hot was zover gekomen. Maar liet landschapsplan, ontworpen door Staatsbosbeheer, bracht een nieu we „stoffering". Misschien is Schouwen-Duiveland over enkele decennia zijn antieke bijnaam weer waardig. Erfbepluntingen Zoals gezegd nemen do erf- en weg- beplantlngen in hot nieuwe beeld van het landschap een belangrykc plaats in. Vooral de beschutting te gen schrale wind, storm en felle zon kan het leven op de boerderij voel veraangenamen. De aard van deze soort beplanting wisselt sterk met de streek. Eon zorgvuldige keuze van de houtsoort op de erven is nodig op de meest gevoelige plaatsen, die ln de kuststrook aan do heersende wind zijn blootgesteld, Een boom, die veel kan verdragen ia de iep, maar de nog steeds heersende ziekte van, deze naam verhindert een aanplant op grote schaal. Sinds 19.19 heerst de iepziekte ook ln dc olmen. De iepspintkever brengt de smetstof van de ene boom op de andere over en na verloop van tijd sterven er weer oen aantal af. Hot. onderzoek naar een gelijkwaardige soort wordt nog steeds voortgezet. Men heeft op Schouwen veel gebruik gemaakt van populioron, wilgen en grauwe abelen. Was er meer be schutting aanwezig dan konden eiken en essen worden aangeplant. De eik heeft door dc geschiedenis heen naam gemaakt. Men schrijft hem het langste loven van ulle bomen toe, waarbij clan ongeveer duizend jaar ais maatstaf wordt genomen. „Drie eeuwen groeit hij en drie staat hij (Advertentie) KLEINE PARTIJ DAMES- SCHAATSLAARSJES ƒ29,75 ALLE MATEN "overs schoenen TOENEMENDE VORST Aanvankciyk op tal van plaatsen sneeuwval, later ook enige opklaringen. Matige tot krachtige wind uit oostelijke richting. Toenemende vorst. ZON EN MAAN 17 januari Zon op Maan op 8.41 O.lö

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2