Nederlander Tini Wijnen veroverde in Spanje Europese biljarttitel J. H. Donner: leider in hoogovenschaaktoernooi Piet van Acker won Bragge-Sluis-Brugge Nieuw wereldrecord 3 km van Johannesen VERLIES VOOR ZEEUWSE TEAMS IN HOOFDKLAS-ZAALHANDBAL West-Duitsland wil één team voor Tokio if mmmmm POST WON IN ANTWERPEN Elfstedentocht waarschijnlijk op 17 januari Hein Cujé werd 26e in Rijssel SP0RTT0T0 MAANDAG 14 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „FINALE" NEDERLANDSE AANGELEGENHEID 12 2716 68 325 39.93 12 2676 70 185 38.10 8 2669 81 326 36.66 6 2364 60 356 39.60 6 1612 53 220 34.15 6 2056 70 137 29.37 3 1491 75 75 19.76 3 1379 73 108 18.89 n ieder juist tegen Scholte een stunt uithaalde Briljante Henk Scholte moest in beslissingswedstrijd capituleren Nederland heeft weer een Europees biljartkampioen: in de Spaanse plaats Huel- va behaalde Tiny Wijnen rond middernacht de Europese titel 47/2. In een beslis singspartij versloeg hij zijn landgenoot Henk Scholte, die bijna voortdurend de grote favoriet is geweest, maar die op het beslissende moment zijn glanzende topvorm niet meer bezat. In acht beurten stootte Tiny Wijnen de 400 caramboles by elkaar, onder meer dank zij een serie van 174: een gemiddelde van precies 50. Scholte kwam niet verder dan 233 (gemiddeld 29.13 en een hoogste serie van 126). De twee Nederlanders waren gelijk geëindigd op de eerste plaats. Zy lie ten de gevaarlijke Belg Vervest ver achter zich: deze werd én door Scholte én door Wijnen verslagen. Sedert 1951, toen Piet van der Pol de titel behaalde, had Nederland dit kampioenschap niet meer gewonnen. Riet deze dubbele triomf is een einde gekomen aan de Belgische „overheersing" in de biljartsport. De eindstand (zonder de barragepartij tussen Scholte en Wijnen) luidt: matchp. caramb. beurten h. serie alg. gemidd. 1 Scholte (Ned.) 2 Wijnen (Ned.) 3 Galvez (Fr.) 4 Guyot (Zwits.) 5 Vervest (Belg.) 6 Rudolph (W.-Dld.) 7 Aguilera (Sp.) 8 Pinto (Port.) Het was na de laatste ronde geval zeker dat een Nederlander Euro pees kampioen 47/2 zou worden, aange zien zowel Scholte als Wijnen hun par tijen voor de laatste ronde wonnen. Een barrage tussen de beide Nederlanders moest dus de beslissing brengen. Scholte had het in de laatste ronde verreweg het moeilijkst. Hij moest aantreden tegen wereldkampioen Vervest, die na drie achtereenvolgen de nederlagen gebrand was op een revanche. De Belg liet de ballen in zeer moeilijke posities liggen zodat Scholte niet in zijn spel kon komen. De partij vorderde langzaam waar bij Vervest regelmatig iets meer scoorde dan zijn tegenstander, zodat na 16 beurten de Belg leidde met 314 tegen 222. Toen verslapte zijn verdediging echter een moment. De ballen bleven in goede positie liggen en de fel vechtende Schol te maakte daar onmiddellijk gebruik van: een serie van 119. Vervest was aangeslagen, antwoordde met een scha mele één en moest vervolgens toezien, hoe Scholte snel en bijzonder goed spe lend de partij uitmaakte. Wijnen, die voor de aanvang van de laatste ronde in punten gelijkstond met Scholte, maar een minder hoog gemiddelde had, was tegen de zwakke Pinto geen moment in gevaar. Na vier beurten stond hij reeds voor met 163—38 en hoewel hij nog zes beurten nodig had om de eindstreep te bereiken, bood Pinto geen verweer meer van betekenis. Tevoren had de Zwitse- Guyot tegen de Spanjaard Aguilera met 356 de hoogste serie van het toernooi gemaakt. Nu, in Huelva, in zijn eigen stad, haal de Galvez wederom een huzarenstukje uit en nu werd Vervest hiervan het slachtoffer. Wat heeft Henk zitten gnui- i, terwijl hij zelf in topvorm het geen hij onder meer demonstreerde in een serie van 325 Aguilera wegspeel de. Zijn gedachten gingen terug naar Oberhausen, toen hij, zoals nu Vervest, zat vastgekleefd aan zijn stoel. Na te .njn gestart met een „nul", waar op Vervest antwoordde met een scha mele reeks van 3, brandde de Spanjaard los. Hij wist van geen ophouden en in trance leidde hij het ivoor langs de ka- derlijnen. De printen regen zich aaneen en de ogen van zijn stadgenoten puilden uit hun kassen. Galvez ging tot en met 326Vervest was verslagen. In vijf beurten voltrok Galvez tenslotte het vonnis over de Belg, die niet verder was kunnen komen dan 9. De Spanjaarden deden met hun ovaties het plafond scheuren Als een beginneling Jos Vervest zat er als een beginneling bij. De Belg, één van de favorieten, zo niet dé favoriet, voor de Europese titel 47/2, kreeg zaterdagmiddag in de vijfde ronde van dit kampioenschap te Huelva een ongenadig „pak slaag" van onze landgenoot Tini Wijnen die van de Belg moest winnen om nog een kansje te be houden. Wellicht was Vervest nog aangeslagen door zijn onverwachte nederlaag tegen de Spanjaard Galvez in de late avond uren van vrijdag. Met zekerheid valt dit niet te zeggen, maar in elk geval start te de Belg reeds zonder veel overtui ging. Wijnen had de acquitstoot gemist, maar Vervest raakte reeds bij zijn der de stoot de koers kwijt. Wijnen voelde zijn kans en hoewel hij niet verder kwam dan 80 caram boles, bleek dit voldoende om het moreel van Vervest geheel te breken. Niets lukte er meer bij de Belg en Wijnen kon onbekommerd verder gaan. Hij deed dat ook en maakte na nog enkele reeksen de partij met een briljante slotserie van 181 uit. Vervest stond toen nog slechts op 27.. Henk Scholte zal het ongetwijfeld alle maal met genoegen hebben aanschouwd. De Eindhovenaar nam reeds in een van zijn eerste beurten met een serie van 262 ruim afstand van de Zwitser Guyot. Wel kwam de Helveet nog enkele malen goed terug, doch een werkelijke bedrei ging kon hij niet meer vormen. Toen Scholte de 400 had bereikt, bedroeg het totaal van Guyot 303. Huzarenstukje Dat Henk Scholte de leiding nam dank te hij aan Jose Galvez, de Spanjaard, die enkele maanden geleden in het we reldkampioenschap 71/2 te Oberhausen Voor de voetballers wordt het zo langzamerhand te erg: nu al We kenlang kunnen zij niet spelen. Elders' in Nederland heeft de drang naar het voetbalspel al ge leid 'tot aantrekkelijk zaalvoetbal, maar in Zeeland ontbreekt het daartoe aan accommodatie. Niel- lers toch niet van plan week-in wcek-vAt zonder voetbal te leven. Zo ktcam het, dat zondagmorgen de spelers van de V.G. Vïissingen een onderling partijtje speelden op het besneeuwde strand aan de Vlissitigse boulevard. Dat er on danks of misschien wel dank zij de vinnige kou een stevig partijtje werd gespeeld mag blijken uit de ze foto. (foto P.Z.C.) door zijn partij in vijf beurten rond te maken met een hoogste serie van 166. Voor een niet onbelangrijk deel was deze nederlaag voor Scholte beslissend voor het verdere verloop van het toer nooi. De strijd ging verder tussen de Belgen Roulanger en Vervest, van wie Boulanger kampioen werd. Henk Schol- ip n;-„vrr.ip ais derde. Regine Heitzer: weer Oostenrijkse titel De Oostenrijkse kunstrijdster Regin Heitzer heeft zondag in Wenen haar ne tionale titel opnieuw geprolongeerd. Zij kreeg plaatscijfer vyf en 264.1 punten. De titel bij de heren bleef eveneens in handen van de kampioen van het vorig jaar. Peter Jonas was met plaatscijfer zeven en 255.6 punt zyn concurrenten ver voor. Onderste plaatsen Dames aan Hellas leden nederlaag tegen D.W.S. In de hoofdklasses B van de zaal handbalcompetitie staan de teams van het district Zuid B op de on derste twee plaatsen. De dames van het Goese Hellas verloren met 21 van DWS, de heren van Hel las (Goes) leden een 1815 neder- g tegen Hellas (Den Haag), ter wijl de heren van EMM met 16 10 van Sittaria verloren. De dames van EBHV uit Breda leden een 18 2 nederlaag tegen r.-k. Swift. Hellas (Den Haag)- Hellas (Goes) 18-15 Onder grote belangstelling werd in de Houtrusthallen een spannende wedstrijd fespeeld tussen het Haagse Hellas en et Goese Hellas. Voordat de Goesena- ren er aan te pas kwamen namen de Hagenaars een 40 voorsprong, door doelpunten van Leupen (3x) en Witte- kalk. Toen echter ontdooiden de Zeeu wen. Zweedtjk cn Boutens brachten de stand op 24. Leupen bij Hellas Den Haag bleek wel een bijzonder goede schutter, want weer door zijn hand werd het 25. De Jong en De Kok scoorden voor Goes 45, maar weer werd het door Leupen 46. Door twee doelpunten van Zweedijk werd het 66, wel kon Veen er nog 67 van maken, maar Zweedijk en Boutens zorgden, dat Hellas Goes met 78 de leiding had. Na de rust kreeg Leupen een speciale bewa king. Het was echter Veen die de stand gelijk maakte 88. De Goesenaren kwamen nu goed los en brachten door doelpunten van Jacobs, De Kok (2x) de stand op 811. Alleman scoorde weer tegen 911, maar De Kok zorgde weer voor 912. Door twee treffers van Bos werd het 1112 en Luider bracht voor de Goesenaren de stand op 1113. Leu pen maakte er 1213 van en De Kok 1214- Alleman bracht de spanning er weer in (1314), waarna Boutens Hel las op 1315 bracht. Daarna kreeg de wedstrijd een grote ommekeer. Bij de Goesenaren lukte niets meer, terwijl de Hagenaren juist overal succes mee hadden. Door Veen en Bos werd het 1515 cn ten slotte bracht Leupen nog drie doel punten op zijn naam, zodat de Hage naren nog met 1815 wonnen. D.W.S.-Hellas (Goes) De dames van Hellas leden een 21 nederlaag tegen DWS. DWS speelde sterk verdedigend en wist Hellas zo doende voor de rust het scoren te belet ten. Zelfs slaagden de Schiedamse dames er in door Ria Houweling een 10 voor sprong te nemen. Na de rust was het dezelfde speelster die er 20 van maakte. By Hellas begon het steeds beter te gaan en Ria de Kok maakte er 21 van. Paal en lat moesten DWS te hulp komen om erger te voor komen. Toch kreeg Hellas alle gelegen heid om nog gelijk te maken omdat het nog een straf worp kreeg toegewezen. De bal belandde echter niet in het doel en zo behaalde DWS een gelukkige over-, winning. Districtsklas Tonido speelde in het begin van de wed strijd tegen Tachos erg onsamenhangend en dat leverde de Goesenaren dan ook een 41 achterstand op. Toen echter ontwaakten zy en wisten nog rust de achterstand om te zetten in een 84 voorsprong. Ook na de rust had Tonido weer het beste van het spel- Het werd ten slotte een verdiende 207 Goese overwinning. EBHVTaxandria was een wedstrijd met weinig pit. EBHV won hier met 510. Volharding was niet opgewassen tegen Volt en ging kansloos onder met 24—7. De standen zijn: B dames: Swift WLC/DES Hygiea DWS 6 5 0 1 10 7 5 0 2 10 Operatie '55 Sittardia Str. Meteoor Hellas (Hg.) Hellas (G.) EMM 7 7 0 0 14 7 5 1 1 11 Het Westduitse Olympische comité heeft zaterdagavond te Frankfort met alge- ie stemmen besloten het voorstel van de Zwitser Albert Mayer, zowel een West- als een Oostduitse ploeg af te vaardigen naar de Olympische spelen an 1964, niet te aanvaarden. Op 8 december stelde de Zwitser, die lid is van het Internationaal Olympisch Co mité, tijdens een bijeenkomst te Lausan ne, waarbij zowel vertegenwoordigers van Oost als West-Duitsland aanwezig waren, voor, twee Duitse afvaardigingen tot de spelen van Tokio en Innsbruck toe te laten. Enkele dagen geleden sprak het Oostduitse Oympische Comité zich uit vóór het denkbeeld van Albert Mayer. Na afloop van de bijeenkomst in Frankfort verklaarde Willi Daume, voorzitter van het Westduitse comité, dat het weinig zin had over dit voorstel uitgebreid te discussiëren. Tijdens een gesprek dat Daume op 7 januari in Chi cago met Avery Brundage, de president van het I.O.C., heeft gehad, heeft de Amerikaan gezegd, dat het volgens de huidige reglementen van het I.O.C. on mogelijk was dat zowel O.-Duitsland als West-Duitsland met 'n stelfstandig team aan de Olympische wedstrijden zouden deelnemen. Het dagelijks bestuur van het I.O.C. zal zich nu op 8 februari a.s. in Lausanne over de problemen rond de Duitse Olympische ploegen beraden. mmm Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenaleen gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Peter Post is zaterdag in het Antwerpse sportpaleis voor ruim 6000 toeschouwers winnaar geworden van een stayerwed strijd om de grote prijs van de stad Ant werpen. Nadat Post de tweede serie ge wonnen had hij legde de 25 km af in 21 min. 36,8 sec. zegevierde hij ook in de finale. De Nederlander had voor de 30 km 26 min. 30 sec. nodig. De Belg Jos Verachtert werd tweede op 220 meter en diens landgenoot Paul Depaepe derde op 235 meter. De sprintwedstrijd leverde een overwin ning op voor de Belg Willy Vannitsen, die in de eindstrijd zijn landgenoot Leo Sterckx met 10 cm verschil klopte. Hij legde de laatste 200 meter af in 15,05 sec. Jan Derksen, de enige Nederlandse deelnemer, werd zesde en laatste. Het bestuur van de vereniging „De Friese Elf Steden" heeft zaterdagavond tijdens een vergadering in Leeuwarden als voorlopige datum voor de Elfsteden tocht vastgesteld donderdag 17 januari a.s. Een vereiste voor het doorgaan van de tocht op die datum is dat de route op korte termijn sneeuwvrij kan worden gemaakt. Een definitieve beslising over de datum zal vandaag, maandag, wor den genomen. „Als er niets gebeurt", zo verklaarde de heer J. L. Hoogland, de voorzitter van de vereniging, na afloop van de ver gadering „kunnen we zeker geen Elfste dentocht houden. Maar als de bevolking zoals we verwachten enthousiast mee helpt moet er als de vorst tenminste aanhoudt zeker kunnen worden gere den". Eigenlijk is er maar één traject dat de organisatoren grote problemen biedt, namely'k de route tussen Bolsward en Harlingen. Niet in de eerste plaats omdat het ijs hier nog niet de vereiste dikte heeft, maar eerder omdat de sneeuwval het traject volkomen onbe gaanbaar heeft gemaakt. Helaas kunnen er geen mechanische sneeuwruimers worden ingezet, zodat men daar uitslui tend met mankracht kan werken. Eén ding staat nu al vast: zelfs bij goede weersomstandigheden zal het een heel zware tocht wórden. Door de sneeuw is het ijs bijzonder moeilijk berijdbaar, zo dat aan de deelnemers stellig zeer hoge eisen worden gesteld. Ook mr. H. P. Linthorst Homan, com missaris der koningin in Friesland woonde de vergadering bij. Het bestuur van „De Friese Elf Steden" heeft besloten voor deze 12e tocht geen limiet vast te stellen voor het aantal deelnemers. In 1956, toen de laatste elf stedentocht werd gehouden, werden tot de toertocht 5000 rijders toegelaten en tot de wedstrijd 500. De Fransman Bernard is zondagmiddag te Rijssel (Nrd. Fr.) winnaar geworden van de Cross der Kampioenen van „La Voix du Nord". Hij legde de 8 km bij fel le kou af in 28 min. 5,3 sec. De tweede mers leverde Hein Cujé nog de beste prestatie. Hij werd 26e. De Bruyn eindig de voorts op de 36e plaats. Marokko-Zwitserland 1-0 Het RIarokkaanse voetbalelftal heeft zondag in Casablanca met 1-0 gewonnen van Zwitserland. Het enige doelpunt werd in de tweede helft gescoord. Voetbal in Spanje De uitslagen van de dit weekeinde voor de Spaanse competitie gespeelde wed strijden luiden: Real Madrid-Betis 3-0; Barcelona-Atletico Bilbao 0-0; Malga- Mallorca 2-1; Elche-Osasuna 2-1; Valla- dolid-Cordova 6-0; Oviedo-Saragossa 1-0; Valencia-Atletico Madrid 3-0; Sevil- la-La Coruna 3-2. Na zestien wedstrijden leiden Real Ma drid en Oviedo elk met 24 punten. Valla- dolid is derde met 22 punten. De inleg van de sporttoto, die weer een week is verschoven, is 627.400.—. De eerste prijs bedraagt 113.870. De tweede prijs 62.115.Voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen staat een bedrag van 31.055ter be schikking. SNELLER DAN WINNAAR SLUIS-BRUGGE-SLUIS Wim den Hamer werd tweede De zaterdagmiddag gehouden schaats- wedstryd BruggeSluisBrugge de returmvedstryd van Sluis—-Brugge Sluis is gewonnen door Piet van Ac ker uit Cadzand in de tijd van 1 uur, 4 minuten en 56 seconden. Riet deze tijd was hij 21 seconden sneller dan Wim den Hamer, de winnaar van Sluis BruggeSluis, welke wedstrijd donder dag j.l. werd gehouden. Er word gestart in een senioren- en een juniorenklas. Deze laatste categorie was uitsluitend voor Belgische deelne mers; in de eerste klas kwamen hoofd zakelijk Nederlanders uit, aangevuld met enige prominente Belgische schaat senrijders. Van deze Belgen wist Roger Rogghe zich gedurende de gehele wed stryd in een kopgroep van 10 man te handhaven. Hij eindigde met slechts één minuut achterstand "op Van Acker als zesde. De deelnemers gingen in een hoog tempo van start en bij de eerste hindernis aan de Siphons onder de ge meente Oostkerke was het Kees de Ja ger, die als eerste te voet over de dam men rende. Toch slaagde hij er aan de andere zijde niet in het eerst te starten. Van Acker, Den Hamer en De Roo waren eerder dan hij. Bij de terug keer in Brugge besliste een felle sprint op een moeilijke baan in het voordeel van Van Acker- De volledige uitslag was: 1. Piet van Acker, Cadzand, 1.4.56; 2. Wim den Ha mer, Philippine, 1.4.57; 3. Jaap de Roo, Schore, 1.5.03; 4. Jan Lipjes, Sluiskil, 1.5.04; 6. Piet Kools, Cadzand, 1.5.41; 6. Roger Rogghe, Gistel, België, 1.6 57; 7. Piet Ryn, Willemstad, 1.7.03; 8. Kees de Jager, Wolphaartsdijk, 1.7.36; 9. J. J. Riteko, Cadzand, 1.7.53; 10. Harmen de Ru, Middelburg, 1.8.03; 11. J. Trap man, Aardenburg, 1.11.15; 12. J. v. d. Krinke, Aardenburg, 1.13.30; 13. I. de Bruyne, Cadzand, 1.14.36; 14. W Dubois 1.15.— 15. A. van Hijfte 1.15.14; 16. G. van Hecke 1.16.12; 17.2 P. Goedegebuur 1.1615; 18. Jan Leenhouts 1.18.02; 19. R. Calon 1.18.30; 20. Joop Lipjes 1.19.44. In voortreffelijke vorm Ook Grishin onder tijd van Huiskes De Noor Knut Johannesen heeft zater dag tydens wedstrijden in Tonsberg op de 3000 meter een tyd gemaakt van 4 min. 33,9 sec. Hy bleef daarmee 6,3 sec. onder het wereldrecord, dat onze landgenoot Anton Huiskes iu 1953 te Davos vestigde. De Noor was onlangs reeds tot 4 min. 37,8 sec. gekomen, maar deze tijd zou waarscliynlyk niet als we reldrecord zijn erkend, aangezien men verzuimd had de betrokken wedstryd by de Internationale Schaats Unie aan te kondigen. Bij de wedstryd in Tons berg was echter aan alle voorwaarden voldaan, zodat de tijd vrywel zeker als wereldrecord zal worden erkend. De Russische schaatsenrijder Evgeni Grishin bleef, eveneens zaterdag, tijdens wedstrijden in Moskou ook al onder de tijd van Huiskes. Hij kwam tot 4 min. 39,7 sec. Knut Johannesen onderstreepte zondag zijn grote vorm nog eens op de 1500 me ter bij de wedstrijden te Tonsberg. Hij reed de afstand in 2 min. 10,6 sec., welke tijd een nieuw Noors record betekende. De Noor Alv Gjestvang won zaterdag te Tonsberg met grote overmacht de 500 meter in 41,9 sec. Nederlanders Onze landgenoot Henk van der Grift eindigde zaterdag tydens wedstrijden in Arendal (Noorwegen) op de 500 meter als tweede in 43,7 achter de Noor Jens Roerstad, die na 43,3 sec. finishte. Ger- ben Kartstens werd in 45,8 sec. zesde. Onze landgenote Willy de Beer heeft zaterdag tijdens internationale wedstrij den in het Noorse stadje Horten de 1500 meter gewonnen in 2 min. 43.9 sec., de snelste tyd ooit door een Nederlandse gemaakt. Gré Broers (Nederland) be zette in 2.59,4 de zesde plaats. Op de 500 meter was Willy de Beer met een tijd van 53,3 sec. als zevende geëindigd. Gerd Inger de Groot (Noor wegen) won deze afstand in 50,5 sec. Ivar Nilsson is de grote winnaar gewor den van de internationale schaatswed strijden, die dit weekeinde te Davos zyn gehouden. De Zweed sloeg zijn slag op zijn sterkste afstand, de 5000 meter, die zondagmiddag werd gereden bij een temperatuur van 21 graden onder nul. Nilsson kwam uit op een tijd van 7 min- 55,9 sec., waarmee hij het met 7.59,4 op naam van de Rus Oleg Gontsjarenko staande baanrecord ruim verbeterde. Dat de Nederlanders tegen dit geweld niet opgewassen zouden zijn, stond reeds bij voorbaat vast. Hun klasseringen wa ren: 22. Joop van de Berg; 23. Gerrït Jan Timmerman; 24. Jan Hopman; 26. Arend Broers. Ajax won maar Van Heeswijk in ziekenhuis De Amsterdamse eredivisieclub Ajax zegevierde in het zaalvoetbaltoernooi dat dit weekeinde in Amsterdam werd ge speeld. In de finale wonnen de Ajacieden met 9-4 van De Volewijckers. Tegen Blauw Wit werd met 21-10 gewonnen. De doelman van Blauw Wit, Rob van Heeswijk, werd met een lichte hersen schudding naar een ziekenhuis vervoerd. Veldhuizen won lichtstadcross Fons Veldhuizen, persoonlyk lid van de K.N.A.U., zegevierde zondag in de licht stadcross in Eindhoven, een wedstryd over 7700 meter in 25 min. 44.7 sec. De uitslagen luiden verder: 2 D, v. d. Heeden (Minverva-Rotterdam) 26.10.8; 3 T. Roelofs (HAC Helmond) 26.16.6; 4 H. v. Breugel (Volt Tilburg) 27.02.4; 5 A. v. d. Heyden (HAC-Helmond) 27.07.6. Samen met Parma; Tan is derde Het eerste weekeinde van liet Be- verwïjkse hoogovenschaaktoernooi heeft de Zuïdslavische jeugdkam pioen Bruno Parma en de Neder landse grootmeester Jan Hein Donner aan de top van de rang lijst gebracht met elk een score van 4 punten uit 5 partijen. Be roemdheden als de Russen David Bronstein en Juri Averbach verlo ren voorlopig de aansluiting met de kopgroep door zaterdag een on verwachte nederlaag te lijden te gen resp. Pilnik en Han Hoan Tan. Wat Parma betreft, verliep alles vrij normaal. Hij maakte zaterdag remise tegen zijn landgenoot Ivkov en won zon dag zonder veel moeite van een van de andere Zuidslavische grootmeesters, na melijk Pirc. Zyn directe concurrent Donner, ech ter werd zondagmiddag voor grote problemen geplaatst, toen zijn tegen stander Gereben met wit een onver wachte zet deed, die het zwarte over wicht geheel teniet deed Maar de Is raëliër verkeerde dusdanig in tyd- nood, dat Donner terecht aannam dat wits vlag zou vallen, hetgeen ook ge schiedde. Carel van den Berg, die in dit toernooi gunstige perspectieven heeft op de inter nationale meestertitel had eveneens gro te moeilijkheden met de juiste tijdsinde ling. Zaterdag speelde de Nederlander een zeer ingewikkelde partij tegen Ma- tanovic (Siciliaans), die naarmate de tijd verstreek steeds moeilijker werd. Van den Berg had ongetwijfeld over wicht, doch een analyse van de stelling zou uren hebben gevergd. Wit (v. d. Berg) had echter één minuut voor elf zetten. Hij deed er negen, toen viel de vlag. De stelling was intussen ziender ogen verslechterd. Zondag kwam Van den Berg met zwart tegen Pilnik weder om enigermate in tijdnood. doch ditmaal speelde hij het klaar de tydcontrole te halen in een positie, die uitzichten op re mise biedt. De sensatie van liet weekend waren on getwijfeld de nederlagen, die Bronstein en Averbach zaterdag leden. Bronstein speelde een initiatiefrijk, zwierig spel te gen Pilnik. De Argentijnse grootmeester beschikt echter over ijzeren zenuwen en een groot zelfvertrouwen, zodat Bron stein by het afbreken nog steeds geen voordeel had verworven. In de avond uren zette de Rus zyn activiteiten onver vaard voort, speelde iets te scherp en afgemeten precies kwamen de ripostes. Toen het sein: „tegenaanval" en een ne derlaag voor Bronstein. Tan versloeg Averbach! In eerste zit ting had de Indonesiër elke duim breed grond verdedigd, om allengs voordeel te boeken. Juist bij de tijd- controle was dit uitgegroeid tot een duidelijk eindspelplus. maar of het tegen een eindspelkennel' als Aver bach te realiseren was, leek nog de vraag. Tan deed het nauwkeurig en vermeed al te grote risico's. Hij had een gunstig uitgangspunt verworven, toen Averbach ging speculeren op de tijdnood van de Indonesische kampi oen. Maar juist de Russische groot meester greep mis en prompt was de partij uit. Twee dagen achtereen is het „geval Lan- geweg" uitgebreid besproken in de hoog- ovense schaakkringen, zaterdag stond hij tegen Milic uitstekend, maar gaf een volle toren weg. Een onbegrijpelijke blunder, die deed denken aan Averbachs misgreep uit de eerste ronde Zaterdag moest Langeweg tegen Averbach spelen. Het werd een gevecht op positioneel ni veau, met pittige acties van zwarts zijde. Maar in eerste instantie kostte dit (vrij willig) een pion. daarna nog één zonder dat er een bres in de witte veste was geslagen. Het was een wat spijtige ont wikkeling voor Langeweg, die hiermede echter blijk gaf niet te zyn aangeslagen door de gebeurtenissen van de voor gaande dagen. Zowel maandag, dinsdag als woensdag worden volle ronden ge speeld. Donderdag heeft de grootmees- tergroep rust. dan starten de meester- groepen, damesgroepen en de tienkam pen. De favoriete in de damesgroep. we reldkampioene Nona Gaprindasjvili. komt maandag op. Uitslagen De uitslagen van de uitgespeelde afge broken partyen luiden: 2e ronde: Ivkov (Z.-Slav.)Gereben (Israël) 10: 3e ronde: Milic (Z.-Slav.)Averbach (Rus land) 0—1. De uitslagen van de partijen van de vier de ronde luiden: Tan (Indonesië)Aver bach (Rusl.) 10; Langeweg (Ned.) Milic (Zuid-Slav.) 01; Ivkov (Zuid- Slav.)Parva (Zuid-Slav.) 1412; Pirc (Zuid-Slav.)Stahlberg (Zweden) 14 14; O'Kelly (België)Gereben (Isr.) 10; Donner (Ned.)Trifunovic (Zuid- Slav.) 1414; Bronstein (Rusl.)Pilnik (Arg.) 01; Van den Berg (Ned.) Matanovic (Zuid-Slav.) 01: Robatsch (Oost.)Van Scheltinga (Ned.) 10. Voorts werd de afgebroken partij tussen Gereben en Pirc-uit de derde ronde uit gespeeld. De partij eindigde in remise. De uitslagen van de zondag gespeelde partijen van de vijfde ronde luiden: Van Scheltinga (Ned.)Tan (Indonesië) 14 Va; Matanovic (Zuid-Slav.)Robatsch (Oost.) Va*2; Pilnik (Arg.)Van deu Berg (Ned.) afgebroken; Trifunovic (Zuid-Slav.)Bronstein (Rusl.) 1414; Gereben (Isr.)Donner (Ned.) 01; Stahlberg Zweden)O'Kelly (Belg.) 14 14; Parma (Zuid-Slav.)Pirc (Zuid- Slav.) 10; Milic (Zuid-Slav.)Ivkov (Zuid-Slav.) afgebroken; Averbach (Rusl.)Langeweg (Ned.) 10. Zondagavond kwamen nog enige afge broken partijen tot een beslissing. De resultaten waren: eerste ronde: Gereben (Israël)Langeweg (Ned.) 01; 3e ronde: Stahlberg Zweden—Ivkov (Z.- Sl.) 1414; 5e ronde: Pilnik (Arg.) Vanden Berg (Ned.) 14—14 De stand is nu: 1 en 2. Donner en Par ma beiden 4 pnt; 3 en 4. Tan en Stahl berg beiden 3% pnt; 5, 6 en 7. Matano vic, O'Kelly en Van den Berg allen 3 pnt; 8. Ivkov 214 pnt en 1 afgebr. partij; 9 t/m. 13. Robatsch. Trifunovic. Aver bach. Bronstein en Pilnik allen 214 pnt; 14. Pirc 114 pnt; 15. Milic 1 pnt en 1 af gebr. partij: 16 en 17. Van Scheltinga en Langeweg f-:j— - pnt. j beiden 1 pnt; 18. Gereben 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5