AMERIKAANS-RUSSISCH OVERLEG IN NEW YORK Dr. L. G. Kortenhorst in ziekenhuis overleden Zestien Walcherse agrariërs nemen deel in arbeidsratronalisatiekern Tsjombe verzocht te capituleren Moskou wil vraten over staken atoom- proeven Staatsgreep in Togo - president vermoord Nieuwe vertegenwoordiger Sowjet-Unie bij V.N. neemt deel aan: Opstandelingen laten politieke gevangenen vrij Voorraden voor geisoleerde eilanders LIMFJORD BEREIKT NA ZWARE TOCHT DOOR IJS TERSCHELLING GEVECHTEN IN CHINA Vrouw gedood door gasexplosie Bijna 15 jaar voorzitter van Tweede Kamer Bedoeling: in breder verband uitdragen K.V.P. wil nieuwe Kamervoorzitter uit eigen kring Vandaag 206e jaargang - no. 11 PROVMCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en Q. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus. Vlissingen. Waistraat 58-60 tel 2355 (b.g g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneüzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911: Zierikzee: red. tel. 24257 adm. tel 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1.50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 14 januari '63 De hand aan de sneeuwploeg Pagina 2 VERRASSEND RUSSISCH INITIATIEF Amerikaanse en Russische func tionarissen komen vandaag in New York bijeen voor bespre kingen over een verbod op het nemen van kernproeven en an dere ontwapeningskwesties. Dit werd zaterdag door het State Department bekendgemaakt. Volgens Amerikaanse functiona rissen is het initiatief tot dit twee zijdig overleg van de Russen uitge gaan. De begindatum werd vast gesteld bij de besprekingen welke de Russische eerste plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken, Koeznetsov, in de afgelopen week in Washington met president Kennedy, minister van buitenland se zaken Rusk en het hoofd van het bureau voor ontwapeningsza ken, Foster, heeft gevoerd. Bij het vandaag beginnend overleg zal Foster de Amerikaanse delegatie leiden, terwijl de voornaamste Russische verte genwoordiger in de V.N., Fedorenko, als hoofd van de Sowjetafvaardiging zal op treden. Hoop op succes Hoewel in liet algemeen over ontwape- ningskwesties zal worden gesproken, verwacht men dat in het bijzonder zal worden aangestuurd op een regeling voor het beëindigen van proeven met kernwapens. In Washington heeft men de laatste tjjd enige hoop op succes ge kregen. Deze zou gebaseerd zijn op uit latingen van Russische functionarissen in particuliere gesprekken met Ameri kaanse ambtenaren. Volgens functionarissen in Washington hebben de Russen waarschijnlijk, even als de V.S., ontdekt dat de proeven met kernwapens steeds minder resultaten opleveren en dat men, als er geen be langrijke wetenschappelijke ontdekking wordt gedaan, niet veel kan verwachten van een voortzetting der proeven. „Zwarte kastjes" Een aanwijzing dat de Russen tot con cessies bereid zijn. ziet men in het recen te Russische voorstel voor het gebruik van de zg. „zwarte kastjes" voor een controle op de naleving van een verbod op het nemen van kernproeven. Hoewel dit voorstel in zyn huidige vorm voor de V.S. onaanvaardbaar is, beschouwt men in Washington dit toch als een teken van het Russische verlangen naar een akkoord. Zoals bekend is het ontwapenings- overleg in Genève, dataanvankelijk na het kerstreces komende week zou worden hervat, verder opge schort tot 15 februari. Militaire opstandelingen in de klei ne Westafrikaanse staat Togo heb ben gisteren president Sylvanus Olympio vermoord en zijn regering gewipt. In een radiouitzending uit Lome, de hoofdstad van Togo, is gezegd dat maar één minister aan arrestatie is ontsnapt. Gemeld wordt dat Togolese troepen naar de grens met Ghana zijn gegaan. Ook de Sens met Dahomey is gesloten. De tele- onverbindingen tussen Parijs en Lome zijn verbroken. Troepen van Dahomey zijn naar de grens met Togo vertrokken „om de belangen van Dahomey te be schermen". Dahomey wil zich evenwel niet met de binnenlandse aangelegenhe den van Togo bemoeien. De minister van handel van Dahomey en een persoonlijke medewerker van président Hubert Maga van dat land zijn gisteren naar Togo ge gaan, waar zy een bespreking hebben gehad met het „revolutionaire comité". Onderofficieren De staatsgreep in Togo is uitgevoerd door onderofficieren. Zij zjjn begonnen liet postkantoor en het radiostation in Lome te bezetten en de grenzen te slui ten. Vervolgens werden de politieke ge vangenen in vryheid gesteld. Zondag was er voor het eerst of ficieel autoverkeer mogelijk van het vasteland over het ijs van de Gouwzee naar Marken en terug. Foto: De bestuurder van deze au to dacht kennelijk: „wees geen ijs beer in het verkeer" en iet de Volendamse op de schaats keurig passeren alsof hij voor een (Gouw)-zebra stond Tweede Kamer herdenkt voorzitter (Van onze Haagse redactie). In verband met het overlijden van haar voorzitter, dr. Kortcnhorst, zal de Twee de Kanier morgen waarschijnlijk alleen bijeenkomen voor een herdenking en zar de vergadering vervolgens worden ge schorst. Op de agenda stonden de stemming over de, vorige week behandelde, wet op de verplichte W A.-verzekering voor motorvoertuigen, en de behandeling van de begroting van het ministerie van landbouw en visserij. De Kamer zal waarschijnlijk eerst na de teraardebe stelling van dr. Kortenhorst opnieuw bij eenkomen. T. A. VAN D1JKE - 87 - EMIGREERT „De buurt" klaverjaste reisgeld voor weduwe De Rode bij elkaar Zaterdagmiddag is vermoedelijk de oudste emigrant uit Nederland ooit vertrokken, met het s.s. Waterman naar Australië geëmigreerd. Het is T. A. van Dylce, 87 jaar oud, uit Breezand, die Nederland de rug heeft toege keerd om zich bij zijn jongste dochter en schoonzoon, de familie Bouwman in Perth, te voegen. De reden: „vorig jaar ben ik weduwnaar geworden en van veertien broers en zusters leeft nog een zuster, die ook op leeftijd is, zodat we niet veel aan elkaar hebben. Dus besloot ik naar mijn enige nog levende dochter te gaan. En als je emigreert word je financieel geholpen, dus deed ik het maar zo". Overigens was de heer Van Dijke niet de enige emigrant aan boord met een verhaal. De weduwe A. de Rode, 73 jaar oud, uit Amster dam-Noord, gaat naar Nieuw-Zeeland dank zij „de buurt". De vrouw miste haar geëmigreerde kinderen en kleinkinderen zozeer, dat zij er ziek van dreigde te worden. De buurt organiseerde net zolang klaverjas- en biljart wedstrijden tot de reiskosten bijeen waren. Op bromfiets over IJselmeer naar Enkhuizen De Limfjord, geladen met veevoer, is zaterdag na veel moeilijkheden om kwart over vijf in de haven van Ter schelling aangekomen. 's Morgens was het schip op korte afstand van Terschelling tussen de ysschotsen geraakt en drie kilometer uit de koers, tussen Vlieland en Ter schelling, in het Stortemelk terecht gekomen. De Limfjord was met de vloed meegedreven en kon niets uit richten- De Delfzijl van het loods wezen is toen ter assistentie uitge varen. Toen de vloed weer opkwam, gelukte het de Limfjord uit het ijs te krijgen. De kustvaarder, de De mocraat, die uit Amsterdam met een lading steenkool naar Terschelling is vertrokken, wordt daar vandaag verwacht. Vijf jongelui uit Staveren hebben gis termiddag de oversteek naar Enk huizen aan de andere kant van het IJselmeer gemaakt per brommer. Zij hadden zowel voor de tocht heen als terug drie kwartier nodig. Als be wijs voor de overtocht hebben zij op het gemeentehuis in Enkhuizen een verklaring gekregen. De afstand van Staveren naar Enkhui zen is ongeveer 20 kilometer. In de winter van 1946 was het ook moge lijk het IJselmeer per voertuig over te steken. Dat gebeurde destijds per fiets en per auto. Volgens berichten afkomstig uit Tibet zouden er in de Chinese provincie Sin- kiang ernstige gevechten zijn uitgebro ken tussen guerilla's en communistische regeringstroepen. Men spreekt zelfs van een opstand. Volgens dezelfde bronnen zou generaal M. Choeng Wing, de commandant van de regeringstroepen in Sinkiang si een maand vermist zijn. Bezorging P.Z.C. Opnieuw ondervindt het verkeer overlast van de overvloedige sneeuwval. Ook de bezorging van de P.Z.C. kan uiteraard vertra ging ondervinden, waarvoor wij ook nu weer een beroep doen op de clementie van de abonnees, die hun krant misschien later dan ge woonlijk ontvangen. Te Buitenpost heeft zich zaterdag een gasexplosie voorgedaan waardoor de 77- jarige mevrouw Van Beets om het leven is gekomen. Mevrouw Van Beets was naar de keu ken in het schuurtje van haar woning gegaan om thee te zetten. Toen zij een lucifer ontstak, deed zich een hevige ontploffing voor, gevolgd door een steekvlam die het schuurtje in brand zette. De bejaarde vrouw rende gillend naar buiten, terwijl haar kleren brand den als een fakkel. Omwonenden scho ten te hulp en wisten de vlammen te doven. Met ernstige brandwonden werd mevrouw Van Beets in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Leeu warden vervoerd, waar zij zaterdag avond overleed. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er een defect in de aftakking van de bui tenleiding zat, waardoor gas onder hoge druk kon ontsnappen. VROUWEN VLIEGEN OVER OCEAAN De 53-jarige Louise Sacchi uit Philadelphia is samen met de Belgische mevrouw J. Cousins uit Nova Scotia vertrokken om met een eenmotorig vliegtuig te trachten de oceaan over te ste ken naar Ierland. Louise Sacchi heeft een vliegervaring van 23 jaar. Zij was gedurende de tweede wereldoorlog instructrice van de 11de Amerikaanse luchlinacht- groep. Het Canadese ministerie van transport weigerde onlangs toestem ming te verlenen om het vliegtuig van Canadese bodem te laten vertrek ken Louise Sacchi, die in een Beeeheraft Bonanza vliegt, noemde het Canadese verbod „een oude en dwaze wet". In het Rode-Kruisziekenhuis Den Haag, waar hij sinds enige weken werd verpleegd, is gister avond om zes uur de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor tenhorst overleden. Leonardus Gerardus Kortenhorst werd op 12 november 1886 te Weesp geboren. Hij bezocht het gymnasium van het St.- Ignatiuscollege te Amsterdam om ver volgens aan de gemeentelijke universi teit aldaar te gaan studeren. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift: „De bevoegdheid van de rechter om onge straft te laten". Na zijn promotie was hij enige tijd advocaat in de hoofdstad. Bij krijgsraad In de eerste wereldoorlog was hij gedu rende de mobilisatie als luitenant voor speciale dienst gedetacheerd bij de krijgsraad te Arnhem. Hij werd secre taris van de algemene r.-k. werkgevers vereniging en verscheidene andere ver enigingen. Hij maakte deel uit van de Nijverheidsraad, de Hoge Raad van Ar beid, de Nederlandse Werkloosheidsraad en onderscheidene commissies. Voorts was de heer Kortenhorst voor zitter van het college van commissaris sen van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, lid van de raad van toezicht van de economische hogeschool te Til burg, van de staatscommissie tot her ziening van het bezettingsrecht, van de commissie ex art. 2 van de landbouw- uitvoerwet en van het landelijk comité voor rechtszekerheid. Hij was voorzitter van het Nederlandse eiercontrolebureau. Partijraad K.V.P. Dr. Kortenhorst is tot zijn benoeming tot voorzitter van de Tweede Kamer lid geweest van de partijraad van de K.V.P. Ook had hij zitting in het be stuur van deze partij. Korte tijd voor zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer had hy zitting in de provin ciale staten van Noord-Holland. In 1925 werd dr. Kortenhorst, die inmid dels in Den Haag een advocatenpraktijk uitoefende, tot lid van de Tweede Kamer gekozen en toen in 1948 de voorzitter van die Kamer, mr. R. J. H. van Schaik, opdracht kreeg tot vorming van binet, werd hy tot diens opvolger be noemd. In juli 1946 trad hij op als gede legeerde van Nederland naar de vredes conferentie te Parys. Een portret van dr. L. G. Kortenhorst. GESPREKSGROEP OVER ARBEIDSPROBLEEM De 60-jarige president is doodgeschoten op enkele meters van het hek van de Amerikaanse ambassade in Lome, waai hij kennelijk een toevlucht wilde zoeken. Volgens in i'arys ontvangen berichten staat de opstand onder leiding van een voormalige sergeant-majoor Dodze. De opstandelingen nebben gevangen gezette leden van de jeugdbeweging Ju- vento, die in de oppositie is, vrijgelaten. Aan Togolese vluchtelingen in Ghana is verzocht naar Togo terug te keren. Radio-Lome heeft gemeld dat een „wettige organisatie" onder voorzit terschap van Paul Meatchi. die in Ghana in ballingschap was, dc macht heeft overgenomen, Meatchi is vroe ger minister van landbouw geweest. ZESTIEN WALCHERSE boeren vormen sinds vorig voorjaar één van de circa veertig arbeidsratio- nalisatiekerncn, die in Nederland op suggestie van de directie akker en weidebouw van het ministerie van landbouw opgericht zijn. De bedoeling van deze kern is, dat de deelnemende boeren een gespreks groep vormen, waarin aandacht besteed wordt aan het arbeidspro bleem. Niet alleen voor Walcheren is een dergelijke gesprekskern sa mengesteld, ook voor Tholcn en Zeeuwsch-VIaanderenDe Wal cherse kern heeft betrekking op grotere gemengde bedrijven, de Tluvdsc op grote akkerbouwbedrij- Dat de betekenis van de produktiefac- tor arbeid steeds belangrijker wordt mag als algemeen bekend worden aan genomen. De industrie oefent steeds meer zuigkracht uit op de arbeidskrach ten in de landbouw, zodat vele boeren reeds te kampen hebben om hun werk „rond" te krijgen. Voor deze moeilijk heden zuUen in de komende jaren nog meer boeren komen te staan, want de afvloeiing zal zich hoogstwaarschijnlijk nog doorzetten. Voor de bedrijfsorgani satie heeft deze gang van zaken onge twijfeld consequenties, vooral op de be drijven met melkvee, waar de gebonden heid aan het bedrijf zo groot is en waar de mechanisatie niet zo gemakkelijk te verwezenlijken is. Nieuwe methoden Nu tracht de landbomwoorliehtings- dienst bij zijn adviezen zoveel moge lijk rekening te houden met de ar beid, maar men moet zich meestal beperken tot een gesprek, waarbij men niet de beschikking heeft over veel concrete hulpmiddelen. Door het onderzoek, vooral in samenwerking met de voorlichting, zijn er thans nieuwe methoden ontwikkeld, die een meer concrete voorlichting op het gebied van de arbeid mogelijk r ken, terwjjl het arbeidsonderzoek voorts vele bruikbare gegevens heeft opgeleverd voor de voorlichting. De directie akker- en weidebouw van het ministerie van landbouw is zich even eens bewust van het grote belang van deze voorlichting. Zij heeft daarom vo rig jaar alle landbouwconsulenten in de provincie verzocht nog meer aandacht te schenken aan de voorlichting in ar- lsaangelegenheden op het bedrijf. De ictie toonde zich ook bereid om deze zaak daadwerkelijk financieel te steu- en te stimuleren. Uitdragen Er is dus subsidie toegekend, onder andere bij aankoop van werktuigen. De ze gelden komen overigens bepaald niet ten goede aan een klein groepje (kern) boeren. De landbouwautoriteiten hebben duidelijk gesteld, dat een aantal agra riërs geholpen moet worden om naar op lossingen in arbeidsproblemen te zoe ken. Vanzelfsprekend zit hier de wens achter, dat de ervaring, die men in klei ner verband opdoet, straks breder wordt uitgedragen en nuttig kan zijn voor de gehele boerenstand. De bij de kern aangesloten agrariërs komen nu regelmatig bij elkaar om zich te verdiepen in de problematiek van de arbeid en zo mogelijk tot op lossingen te komen voor hun bedrij ven. Tevens kan men dan meer aan groepsvoorlichting doen, omdat het nu eenmaal voor een zeer beperkte Gedurende de bezetting schreef hij onder het pseudoniem IJsbrand de Vries enige referaten, betrekking hebbend op naoor logse problemen, redigeerde een illegaal weekblad en behoorde hij tot degenen die de Stichting van den Arbeid en het herstel van de katholieke sociale organi saties voorbereidden en tot stand hielpen brengen. In 1945 verscheen van zijn hand een brochure: „was samenwerking met de vijand geoorloofd?" Onderscheidingen Paus Pius XI onderscheidde hem tot commandeur met ster in de Orde van de H. Gregorïus de Grote. De koningin be noemde hem tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Kortenhorst is ook onderscheiden door de koningen van Zweden en België. De begrafenis zal in stilte geschieden. (Voor levensbeschrijving zie pag. 4) Op de boerderij van de landbouioer C. j Burgers in het Brabantse Moergestel is in deze tijd van ijsbrekers en sneei ploegen een kalverdrieling geboren alsof j we al op de drempel van de lente ston- De foto toont de trotse eigenaar met de drieling. Zakenlieden in Katanga zijn voorne mens zich naar Kolwezi te begeven om president Moise Tsjombe te verzoeken zich aan de Verenigde Naties over te geven. Zij willen hem ervoor waarschuwen dat hij als gewoon misdadiger opgehangen kan worden indien hij zijn „verschroeide aarde"-tactiek voortzet en zijn troepen de installaties van de Union Minière en de Del'Communedam boven Kolwezi opblazen. Buiten Kolwezi maken blauwhemden zich gereed voor hun definitieve aanval op de Katangese gendarmerie die zich in Kolwezi heeft samengetrokken rond om Tsjombe en Godefroid Moenoengo, de Katangese minister van binnenlandse zaken. Naar wij vernemen wil de K.V.P. dat de Tweede Kamer voor de maanden, welke zij nog in de huidige samenstelling bij een is. een nieuwe voorzitter benoemd en dat deze voorzitter opnieuw gekozen zal worden uit de rijen van de K.V.P.- fractie. De K.VTP.-fractie zou er geen genoegen mee willen nemen dat de socialist Bom- mer, die tweede voorzitter is, als waar nemend voorzitter tot de verkiezingen de Tweede Kamer zou leiden. Zij stelt zich op het standpunt dat de grootste fractie de voorzitterszetel van de Twee de Kamer moet bezetten. Dinsdag zal een en ander ter sprake worden ge bracht in het seniorenconvent, dat is het college van fractievoorzitters. Twee dodelijke ongevallen in Breda In Breda zijn dit weekeinde twee onge lukken met dodelijke afloop gebeurd. De 46-jarige automobiliste, mevrouw H. J. Dekker uit Oosterhoul, verloor zaterdag het leven kort nadat haar bij het kruispunt Wilhelminasingel-Nassau- brug geen voorrang was verleend door de Bredase automobilist J. H. A. H. Enkele uren later raakte de 74-jarige wielrijder M. Vos uit Breda op de Haag- weg onder de aanhangwagen van een vrachtauto. Hij was op slag dood. Ver moedelijk, aldus de verkeerspolitie te Breda, heeft hij zich klem gereden tus sen een door J. V. uit Goes bestuurde vrachtwagen en een ter plaatse stil staande bus. ....is het 20 jaar geleden dat te Casablanca een conferentie begon tussen Churchill en Roosevelt ter bespreking van de verdere krijgs plannen tegen de Asmogendheden na de invasie in Noord-Afrika. voorlichtingsdienst onmogelijk is om overal en op alle punten individuele voorlichting te geven. Hoewel men er uiteraard rekening mee moet hou den, dat een goede arbeidsorganisa tie voor het ene bedrijf niet zonder meer als voorbeeld gesteld kan wor den voor het andere, leent zich dit werken in groepsverband echter bij uitstek voor het wekken van begrip voor dit arbeidsvoorlichtingsproject. Meet kritisch De ervaring heeft al geleerd, dat de deelnemers nun eigen werksituatie meer kritisch bekijken wanneer ze er met anderen van gedachten over wisselen. Vaak wordt op deze manier reeds een oplossing gevonden. Van groot belang is bovendien, dat het werk met een dergelijke groep de mo gelijkheid biedt, dat de deelnemers ter oplossing van eigen arbeidsproblemen elkaar vinden in één of andere vorm van samenwerking. Voorts zjjn met dit project enkele nieu were werktuigen geïntroduceerd. Zo zijn op de verschillende bedryven van de deelnemers onder meer te vinden een hooiventilator, enkele mechanische uit- mestingsinstallaties. een voor- en ach terlader, een balenslede, een hooischud- der, terwijl ook subsidie is gegeven voor verbouwing en inrichting van bedrijfs gebouwen en voor erfverharding. Deze werktuigen vormen vaak de ontbre kende schakel in de ketting van de be drijfsorganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1