BILT ONTSLUITING VAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN VIA BELGIË „Sneeuwcent" leefde in Zeeland maar kort I School in Goes gaat maandag wegens koude dicht DE KLERKeZN Burgemeester van Hulst in nieuwjaarsrede Oeververbinding over W ester schelde bij Antwerpen SOEKENOPRUIMING ALMANAK Kolenhandel rekende kwartje extra SAWEMA kv VOEDSEL VOOR VOGELS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BOUCLÉ TAPIJT GEZIN HURER WOONT THANS IN GOES Kinderen stampvoetend door lokaal PROVINCIALE ZEEUWSE COUR A?N T ZATERDAG 12 JANUARI 1963 „Ons geografisch isolement in het noorden wordt niet voldoende opgeheven, een volledige integratie met overig Nederland blijft dan ook illusoir. De verbetering van de bootverbindingen over de Wester- schelde gaat moeizaam en geeft geen bevrediging, een vaste oever verbinding^ wordt van de hand gewezen. Is het dan niet beter dat wij via het aangrenzende 'vaste land van België streven naar een verbetering van de aansluiting met overig Nederland?" Hij voegde er aan toe dat genoemde ver binding ten noorden van Antwerpen voor Hulst en Zeeuwsch-Vlanaderen een goe de oplossing zal betekenen. Hij zei te hopen dat eenzelfde inzicht mag gaan heersen by de Nederlandse regering, op dat. in samenwerking met België een op lossing gevonden zal kunnen worden. Aldus de kern van de nieuwjaarsrede van burgemeester A. L. S. Lockefeer, gisteravond uitgesproken in de gemeen teraad van Hulst. De lieer Lockefeer le verde daarna op grond van cijfermateri aal een pleidooi voor een vaste oever verbinding over de Westerschelde, ech ter niet op Zeeuws grondgebied, doch even ten noorden van Antwerpen, als onderdeel van de drukke verkeerslyn uit Holland, via Moerdijk en Antwerpen naar het zuiden. De heer Lockefeer stelde voorts dat er. wat aansluiting bij Nederland via België betreft, aanwijsbare mogelijk heden liggen die. naar hij zei. ook ten departemente te Den Haag be kend zijn. Burgemeester Lockefeer herinnerde er voorts aan dat, toen strijd werd geleverd voor het behoud van vrije veren, de minister reeds heeft verwezen naar de op handen zijnde verbetering van de weg Ant- werpen-Hulst via Vrasene. „De minister heeft pas gesteld dat voor integratie Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge diend is met een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Er zit wel lijn in deze ministeriële uitlating en mogen wij daarom van de regering niet verwach ten dat zij ons dan via België en in sa menwerking met België een weg naar Nederland bereidt die zo kort en zo ge makkelijk mogelijk is?", vroeg burge meester Lockefeer zich af. Hij herinnerde de raad er vervolgens aan dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor ae Zeeuwse Eilanden er "zijn ongerustheid over heeft uitgesproken, dat het uitblij ven van een vaste oeververbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zee land tot gevolg zal hebben dat Zeeuwsch-Vlaanderen maatschappelijk en economisch dan andere wegen zal zoeken en vinden. „Met hem mogen anderen in Zeeland deze bekommernis delen, wij geloven dat én op historische grond en op grond van ontwikkeling in Benelux- en E.E.G.-ver- band, de weg tot ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen via België een aanvaardbare zou zijn, en niet alleen aanvaardbaar maar eerder realiseer baar". De burgemeester van Hulst wees er voorts op dat in België en met name in Vlaanderen belangen spelen die tot op zekere hoogte parallel lopen met die van Zeeuwsch-Vlaanderen zoals de weg Antwerpen-Zelzate-Knokke en een vaste oeververbinding over de Schelde ten noorden van Antwerpen. Om het belang van deze verbinding te onderstrepen haalde de heer Lockefeer een artikel aan van dr. A. de Waele in het Mededelingenblad van de Economi sche Raad van Vlaanderen, waarin ge steld wordt dat de verbinding ten noor den van Antwerpen „meer acuut is" dan die over de Westerschelde. Ruim .2000 vrachtwagens behoeven per dag een vaste verbinding over de Schelde ten noorden van Antwerpen. Bovendien is geconstateerd dat het verkeer groten deels afbuigt in noordelijke richting als voortzetting van de lijn Rijssel-Antwer- {)en, Aldus het door burgemeester Loc- cefeer geciteerde artikel. Advertentie Dinsdag 15 jan., half 9, begint onze met vele honderden romans, kin derboeken, kunstuitgaven, popu- lair-wetenscliappelijke werken enz. enz., tegen de helft tot een derde van de prijs. VJissingen - Tel. 01184 - 2733 Zeeuwse Isoleren „Schouioen-Duiveland dreigt ge ïsoleerd te raken", méldde het A. N.P. gistermiddag. Een historisch gebeuren, mogen wij wel neggen. Een der laatste consequenties immers van het le ven oj) het laatste daadwerkelijke Zeeuwse eiland, dat volgend jaar geen eiland meer zal zijn. Eiland zijn raakt uit de tijd. De verbin dingen worden alsmaar vaster en daar is op de duur geen eiland te gen bestand. Maar goed. op het ogenblik is dal met Schouwen-Duivéland nog niet helemaal het geval en het is als of de weergoden geredeneerd heb ben: „Wacht even. Daar kan nor net een kansje benut worden. Isó leren dat eiland". 't Was gistermiddag trouwens nor niet helemaal duidelijk of het nor ja, of nee isoleren zou 'worden maar toch werkte alleen de moge lijlcheid al prikkelend op de ver beelding. Of heeft U dat niet'/ Nee? Wi. wel. Een geïsoleerd eiland roep bij ons altijd een beetje Robinsm Crusoë-romantiek op. Dat zal ei wel helemaal naast zijn, maar wv. zijn dan ook nooit, geïsoleerd ge weest en dan zie je die zaken mis schien te rooskleurig. Maar zo op het oog lijkt een weekje isolement ons helemaal zo gek nog niet. Geen verplichtingen meer ten aan zien van de buitenwereld, geen post, geen kranten, geen gereis. Rustig op je eiland zitten, boekje lezen, t.v. kijken (want dat heb je tegenwoordig natuurlijk wél, daar kom je zelfs op een geïso leerd eiland niet van af) en verder maar wachten totdat het isolement wordt opgeheven. Zo zou liet best kunnen zijn. En fin, maar wachten hoe het Schou ioen-Duiveland vergaat. Dan ho ren we nog wel hoe het in werke lijkheid is geweest. Samenwerking Eerder had de heer Lockefeer er zich in zijn nieuwjaarsrede over beklaagd dat noch de Commissie Ontwikkeling Zeeuwsch-Vlaanderen, noch de drie Zeeuws-Vlaamse streekontwikkelings- commissies er in geslaagd zijn tot een levend orgaan uit te groeien. Een sa menwerking op privaatrechterlijke basis leek hem meer kans van slagen te heb ben omdat dan alleen de streek in haar geheel mee zal leven bij het bereiken van concreet gestelde doelen. De samenwerking in Zeeuwsch- Vlaanderen leek hem echter steeds moeilijker te worden omdat er, naar hij zei. alleen al in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van drie ver schillend georiënteerde gebieden ge sproken kan worden. Financiën Wat de gemeente Hulst zelf betreft dankte burgemeester Lockefeer, terug blikkend op 1962, allen voor hun werk In het belang van de gemeente Hulst verricht. Van de werkzaamheden noemde hij het exploitatieplan Noord II, de rio lering in plan Oost. verlichting en het plan voor het industrieterrein. De vermindering (10) van het aantal in woners speet de heer Lockefeer bijzon der, zeker in het licht van de vele aan vragen om vestiging. Evenals woning bouw en bevolkingscijfer stemde de fi nanciële positie van de gemeente de burgemeester tot tevredenheid: slechts met grote moeite werd een sluitende be groting verkregen. Een en ander werk te sterk remmend op de uitvoering van nodige voorzieningen. ,Het perspectief is somber, er is een jrens voor bezuinigingen en voor belas tingverhoging en als die grens bereikt ~n de middelen blyven ontoereikend, vraag ik mij af, waar dit heen moet", aldus de lieer Lockefeer, die ver volgde: „en dan stemt liet onprettig dat er gemeenten zijn die bijvoorbeeld alleen door het feit dat ze tot ontwikke lingskernen gepromoveerd zijn zoveel middelen hebben tot ontplooiing. Er is in dit geval geen sprake meer van een harmonische ontwikkeling van het ge west. Wij gunnen de ontwikkelingsker nen alle goeds, maar wij willen ook le- Als belangrijke winstpunten voor Hulst noemde de burgemeester het nieuwe in dustrieterrein (een ,,rn~-paal in de ont wikkeling") en het toerisme. Wat het aantrekken van vreemdelingen betreft speet het hem dat de Reinaartfeesten er niet meer in gaan. Hij hoopte op nieuwe initiatieven. Voorts uitte hij de klacht dat de Provinciale Zeeuwse V.V.V. te weinig aandacht aan Oost Zeeuwsch- Vlaanderen besteedt. Hardnekkige vorst (Van onze weerkundige medewerker) Ook in Zeeland kwam het tot strenge vorst, maar het aller- koudst is het enkele nachten ach tereen in Friesland geweest, waar .vrijdagmorgen het vliegveld Leeu warden min twintig graden Cel sius noteerde. In de hele vorstsi-' tuatie, die zich nu al tot Zuid- Frankrijk en de Balkan uitbreidt, komt niet veel verandering. Wel drijven vanuit Duitsland enkele wolkenvelden ons land binnen. Wanneer deze 's nachts overdrij ven zullen de minima iels.minder laag worden. Ook kan de zwakke wind na zondag iets meer naar noordelijke richting draaien. Al mag een kleine afname van de vorst verwacht worden, dooi is er de eerste dagen niet in zicht. Geen enkele actieve depressie pro beert een aanval op het vorstge- bied te ondernemen. Wel komen enkele kleine storingen van de IJszee naar Zuid-Scandinavië trekken. Deze kunnen na zondag bij ons de sneeuwkans iets groter doen worden. Op melk en brood DE PRIJSVERHOGING die sneeuw en onbegaanbare wegen voor bezorgen van melk, brood en kolen hebben meegebracht is in Zeeland over het :i'genreen nraar van vrij korte duur geweest. De brandstoffenhandelaren hebben het extra-kwartje per mud in fe- deratieverband maar twee dagen berekend en de zogenaamde sneeuwcent" voor melk en brood is ondanks de toestemming van de minister op de meeste plaat sen al weer als een „onsympathie ke maatregel" afgeschaft. Toen vorige week nog grote hopen de. wegen en straten in steden en dorpen bedekten kregen de Zeeuwse kolenhandelaren van hun (Advertentie) Centrale verwarming Hederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 federatie bericht, dat zij een kwartje sneeuwtoeslag per mud mochten be rekenen. Dat gebeurde noir voordat het bestuur daarvoor officiële goed keuring van ministeriële zjjde had gekregen. Twee .dagen lang is deze- prijsverhoging toegepast. Toen begon het te dooien en werden de wegen weer redelijk berijdbaar. Onmiddellijk zakten de kolen naar hun normale prijs. De sneeuwcent voor melk en brood kwam als een maatregel tot tegemoet koming in de bezorgmoeilijkheden, tóen het grootste leed eigenlijk al geleden was. Op Walcheren hebben de slijters de ..opcent" een paar dagen berekend. Maar zodra het bezorgen weer een beet je „fatsoenlijk" kon verlopen, lieten de meesten de verhoging schieten. In Ter- neuzen werd een verhoging, in het alge meen geheel achterwege gelaten. Het merendeel van de slijters zag de tijdelij ke prijsstijging als een onsympathieke maatregel. „Als het 's zomers erg mooi weer is. rekenen we toch ook niet een cent minder", werd er geredeneerd. In Zierïkzee was de situatie tot nu toe wat verschillend. De ene me'kn-ndelaar be rekende de cent wel, de ander niet. Evenwel zal men ook cl?gr komen tot een uniforme regeling. De minister heeft de m'elk'mnde'aren en 'g-kkers toestem ming verleend de cent tot nader order op de prijs te '"ggen REACTIES Hoe is nu deze incidentele prijsstijging ontvangen? Over het algemeen hadden de huisvrouwen wel begrip voor de e-'r- moeite, die de bezorgers zich moesten getroosten om bun melk en brood ai' te ren. Het betekende een belangrijke ONGELOOFLIJK VOORDELIGE PARTIJEN VERKOOP Een extra voordelige fabriekspartij ENKELE VELOURS voor overgordijnen (B-keus) met zeer kleine weef- foutjes, 120 cm. breed. Prachtige kwaliteit velours met hoge pool, qq in verschillende kleuren, p. meter slechts w® Een partij „Cheval" Onverslijtbaar sterk tapijt, verzet geweven, in 3 kleuren, ongelooflijk voordelig op grote breedte 130 cm. CREDIET if per meter WW SO SERVICE Yoor slechts S M aan de voet van de St. Jacob OUDE MARKT - VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG UTRECHT - VLISSINGEN verzwaring van de dagtaak en zo gezien werd de „sneeuwcent'' als een verant woorde compensatie geaccepteerd. Ten opzichte van de kolenhandel teken den wij uit de mond van een bestuurslid een afwijzende reactie ten aan zien van het extra kwartje op. „Bakker en melkslrjter moeten voorzien in de da gelijkse behoeften. Ze komen iedere morgen terug. Bij de brandstoffenhan delaren gaat het om éénmalige service. In de sneeuwmoeilijkheden van de laat ste weken laat zich dan een bedrijfsrisi co voelen. Dat moet normaal opgevan gen kunnen worden. Niet via een toe slag." Ten opzichte van bakker en melkhande laar dus wel het nodige begrip over het algemeen. Behalve voor de bakker, die ook in de winkel de „sneeuwcent" op het brood legde. Zijn argument: „Ik moet de oven harder stoken". Dergelijke argu menten lokken weerstanden uit. Zaamslagse vrouw ernstig gewond door brandend gas De ruim vijftigjarige mevrouw J. van Doeselaar-Goossen te Zaamslagveer kreeg vrijdagmorgen ernstige brand wonden tot; in de derde graad aan arm en been, toen zjj trachtte een butaan- gasfles te ontdooien, die plotseling in brand vloog. Omstreeks half negen hoorden omwonenden hulpgeroep en zjj zagen mevrouw Van D. uit haar keu ken komen. Uit de butaangasflcs scho ten metershoge vlammen. De buren van mevrouw Van D. ver leenden direct hulp en blusten de bran dende kleren van de vrouw. De gealar meerde brandweer van Zaamslag be hoefde niet in te grijpen, omdat omwo nenden de brand reeds hadden gedoofd. Over de oorzaak van het ongeluk lopen de meningen sterk uiteen. Vast staat in ieder geval, dat mevrouw Van D. de butaangasfles ontdooide in de nabijheid van een petroleumstel. Dat de gasfles niet tot ontploffing is gekomen, is te danken aan het feit, dat de druk in de fles niet werd geregeld door een gas- regelaar, die aan de slang van de fles naar het komfoor zit en meestal wordt 'gebruikt. Dokter M. Elenbaas uit. Zaam- sla<r verleende eerste hulp. Zeeuws kampioenschap schoonriiden te Wissen kerke Woensdag aanstaande zal op het Bokke- gat te Wissenkerke het kampioenschap van Zeeland schoonrijden worden verre den. Deelneming staat open voor da mes. heren en paren. De wedstrijd be gint 's middags om 12 uur. Op de baan kan worden ingeschreven. Deze Zeeuwse kampioenschappen worden georgani seerd door de yscluh Wissenkerke, welke vereniging een afdeling is van de K.N.S.B. Burgemeester nir. Huber van Goes heeft zich deze week met zijl» ge zin definitief in Goes gevestigd. Ruim een jaar lang heeft de bur gemeester tevergeefs gezocht naar woonruimte in de Ganzestad. Met de voltooiing van de ambtswoning aan de J. A. van der Goeskade 73 in zicht, heeft het burgemeesters gezin thans tijdelijk onderdak ge vonden in de woning Westwal- 31, waarin een jaar geleden het be jaardentehuis van de gereformeer de kerk was gevestigd. In de 'november-vergadering van de ge meenteraad werd met tien tegen zeven stemmen- besloten het, veelbesproken pand J.'A. van der Goeskade 73 tóch een bestemming- te geven als ambts woning voor de burgemeester van Goes. Voor nieuwbouw bleek de meerderheid van de raad niets te voelen, Inmiddels hebben Ged. Staten de begrotingswijzi ging goedgekeurd, waarin het bedrag voor de verbouw van het pand J. A. van der Goeskade 73 is „verwerkt". De restauratie zal thans nog een bedrag vergen van ruim ƒ50.000,Na het; verkrijgen van de rijksgoedkeuring zal onmiddellijk een aanvang worden ge maakt met de verbouw. Burgemeester Huber verwacht, dat hij over een half -aar de ambtswoning zal kunnen betrek- ten. Coaster te Yerseke in het ijs bekneld De Groningse coaster „Columbus" met een lading oesterschelpen uit Denemar ken en bestemd voor dc schelpenmaal derij van de firma Van der Endt-Lou- werse, kon tijdens de eerste vorstpe riode niet meer bij de losplaatsen in tien Hardenhoek te Yerseke komen. Het schip had toen ligplaats gekozen ln de haven. Toen vorige week bij het draaien van de wind het ijs uit dc Hardenhoek verdween, voerde de coaster de haven uit en nam ligplaats voor de loswal van dc maalderij. Nog voor de lading was gelost, kwam het Ijs met de oostenwind weer opzetten, zodat het schip weldra rondom in het ijs lag. Dinsdag is nog de hulp ingeroepen van een sleepboot, doch deze kon de coaster vanwege de ijsgang niet bereiken. Er zal nu moeten gewacht worden op verandering van dc wind en dooi. De actie „wïntervoedering vogels", opge zet door de jeugdnatuurwachters uit Terneuzen in samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de dieren bescherming en de Zeeuws-Vlaamse vo gelwacht is nu op volle toeren gaan draaien. Enorme hoeveelheden graan, brood en dergelijke worden aangevoerd door de jeugdnatuurwaebters, gereed gemaakt voor gebruik en üoor de mede werkende verenigingen naar de gebie den gebracht waar grote groepen vogels zich concentreren. Vele honderden broden en duizenden ki logrammen zaden zijn reeds verwerkt. Ook de schooljeugd van Sluiskil is be gonnen op diverse plaatsen voedsel te deponeren. Maar de noodzaak wordt blijkbaar steeds groter. De aanhoudende winter maakt het noodzakelijk, zo deel de men uit kringen van de hulporgani saties mede, dat steeds nieuwe voorra den voedsel binnenkomen. Dit klemt te meer nu ook de Westerschelde reeds be dekt is met een dikke ijskorst. Een ieder, die brood en dergelijke wil afstaan kan dit melden aan de jeugdnatuurwacht te Terneuzen, telefoon 2738. Voor het op halen zal worden zorggedragen. De jeugdnatuurwacht Terneuzen beschikt ook over een rekening bij de Rotterdam se Bank N.V. te Terneuzen onder post rekening 382711. Het comité wïntervoe dering vogels te Den Haag heeft de Ter- ncuzense jeugdnatuurwacht een belang rijk bedrag aan geld toegezegd. (Foto P.Z.C.) KUNST „Een man voor alle getijden' DE TITEL van Robert Bolts toneelstuk „Een man voor alle getijden", is wel bij zonder toepasselijk. De Thomas More uit zijn stuk is inderdaad een man van alle tijden en vandaar ook, dat dit histo rische stuk, spelend in de zestiende eeuw, ook vandaag nog springlevend is. Het gaat immers om de worsteling van een man, die trouw wil blijven aan zijn geweten, dwars tegen de publieke opinie in, dwars desnoods in tegen de vrouw, die hem niet kan begrijpen en hem des ondanks liefheeft. En tegen de wil van zijn koning in, een factor, die destijds uiteraard zwaarder telde dan heden ten dage. Rooert Bolt behandelt in zijn stuk de pe riode uit de Britse geschiedenis, waarin de roemruchte Hendrik de Achtste tegen de wil van de paus in zijn echtgenote, Catharina van Aragon, wil verstoten om te kunnen trouwen met de even char mante als intelligente Anna Boleyn. De begaafue, grillige om niet met een hedendaags woord te zeggen „psychopa- tische" vorst laat zien door net parle ment tot hoofd van de Anglicaanse Kerk uitroepen, tegeh.de uitaruKkelijke wil in van zijn Lora Kanselier, Thomas More. More trekt de uiterste consequenties: hij neemt ontslag. En haalt zich daarmee het ongenoegen op de hals van zijn ko ning het onbegrip van zijn vriend iNorrolk de wannoop van zijn verwan hij bezorgt de intrigerende Crom well een triomf, moeilijk bevochten wel iswaar op de taaie weerstand van de in telligente géwetensvolle Thomas More, door zyn ujcigenoot Erasmus „de Socra tes van Engeland" genoemd. „Te veel eer", zegt More, „want ik houd niet van kervel met gif". Wat niet weg neemt, dat de drinKbeker aan hem niet voorbij gaat; hij moet haar ledigen en doet dat, uit volie overtuiging, tot op de bodem. Dit, zeer in het kort, over de inhoud van dit boeiende en knap geschreven toneel spel, goed vertaald door Willem Mey- veldt, waarin Robert Bolt figuren uit het grijze verleden tot mensen van vlees en bloed wist te maken, wiens zeer men selijke handel en wandel inderdaad „van alle getijden" zijn en waarin men daar om geloven kan. Het „Reizend Volkstheater", afdeling van het Nationaal Toneel van België, had gisteravond in „Britannia" in de on der auspiciën van het Nutsdepartement Vlissingen, in samenwerking met de Z.V.U. gegeven voorstelling, tot taak Bolts toneelstuk waar te maken. Het is er ten volle in geslaagd. Het is er ten volle in geslaagd, vooral ook dank zij de voortreffelijke regie van Rik Jacobs, onder wiens leiding een vlotte voorstelling tot stand kwam van een bepaald niet eenvoudig te spelen stuk. Zowel mise-en-scène als tempo lie ten niets te wensen over en bovendien heeft Jacobs kans gezien dit drama een zo subtiel understatement mee te geven, dat het nergens tot een melodrama werd en dat gevaar was groot. Dat understa tement werd voornamelijk bewerkstel ligd door het verrukkelijk flegmatieke optreden van Frans Vercammen als „de gewone man", die tot taak had de chan gementen bij open doek te bewerkstelli gen, daarbij en passant wat geschied kundige en toneeltechnische voorlich ting spuiend. Hij deed zulks voortreffe lijk en zag bovendien kans de bijpassen de typeringen van huisknecht via kas telein tot cipier met veel flair te reali seren. Roger Thoelen speelde de zware rol van Thomas More overtuigend en bekwaam en het kan hem uiteraard niet worden aangerekend, dat de climax in dit stuk in feite voor de pauze valt, waardoor van de executanten na de pauze nog een extra krachtsinspanning wordt levend te houden fragmenten.Datwas met nayie voor hem een zware ópgave en dit in aan merking genomen, kweet hij zich uitste kend van zijn taak. Ondanks het feit, dat hij er niet helemaal in slaagde een overtuigende tussenweg te vinden tussen de gekwelde intellectueel enerzijds en de tot begrip voor zijn huiselijk denkende echtgenote neigende man anderzijds. In het laatste geval neigde hij te zeer naar het oubollige om de scherpe intellectueel helemaal waar te maken. Die echtgenote werd overigens uitstekend getypeerd door Lina Geysen, zoals voor andere goede typeringen borg stonden: Paula Geerts als de begaafde Margaret M' Gust Ven als een louche, gevaarl Cromwell; Anselm van Leent als een waardige, zij het in de sterke speelscè- nes na de pauze niet helemaal overtui gende Hertog van Norfolk en Lode Jan sen en Bert Wauters als respectievelijk de kardinaal Wolsey en de bisschop Crammer. Freddy Robion wist goed de toon te treffen van de grillige Hendrik VIH, zij het dan dat men zich deze Blauwbaard iets ouder en nog iets ge slepener "nad kunnen denken. Leo Rozenstraten was weliswaar een onbetrouwbare Richard Rich, maar die onbetrouwbaarheid was enerzijds te sterk aangezet en bleef anderzijds, voor al qua dictie aan de vlakke kant. In de bijrollen voldeden Martha van Gastel, Gaston Weemaes en Leo Haclterman goed. Tegen een sober cn doeltreffend decor heeft het „Reizend Volkstheater" gister avond een helaas niet talrijk publiek een boeiende toneelvoorstelling laten zien van een indrukwekkend stuk. Een publiek evenwel, dat de kilte in de zaal trachtte weg te appiaudiseren met een dankbare ovatie. v. B. iAdvertentie KWIK NIET BOVEN 15 GRADEN CELSIUS Geen zaalhandbal in Goese veiling De zaalhandbalwedstrijden, die vandaag, zaterdag, in de Goèse veilinghal zouden worden gespeeld, gaan niet door. In ver band met de vorst is er namelijk geen afvoer, zodat de veilinghal niet kan wor den ontruimd. I JE LAGERE SCHOOL van de Gereformeerde Gem. a*un de Dam te Goes zal met ingang van naundag aanstaande voor een /olie week worden gesloten. Dit besluit heeft de inspecteur van het lager onderwijs in Goes, de lieer L. F. J. H. Frantzen vrij dagavond genomen, nadat hem alarmerende berichten hadder bereikt over de lagere tempera tuur in de lokalen van d« school. Het kwik in de thermo meters stond 's morgens om ne gen uur op nauwelijks 5 graden Celsius. In de loop van de dag 'iep de temperatuur enkele gra den op. maar verder dan 15 gra den steeg het kwik niet. De leerlingen van de tweede klas, die in h'et koudste lo kaal zijn ondergebracht van deze al enkele jaren geleden afgekeurde school, liepen gis termorgen hevig stampend met hun voeten door het les lokaal. Deze keer maakte dc „juf" geen bezwaren, want sommen en taallessen maken met koude voeten is nu een maal geen plezierige zaak. Op gezette tijden rees de klas collectief uit de banken om stampvoetend een rondje door de klas te maken ceeds enkele dagen geleden stelde tiet bestuur van de schooi zich in ver binding met de onderwijs-inspecteur, die de raad gaf bij de gemeente bij verwarming te vragen, zoals bijvoor beeld elektrische straalkachels. Gis termiddag had de inspecteur nog °;een resultaten vernomen, toen hij door een ongeruste vader van één van de leerlingen werd opgeheld. ,Het ziet er niet naar uit, dat op korte termijn extra voorzieningen kunnen worden getroffen. Daarom zal de school de volgende week wor den gesloten", verklaarde ons de Goese onderwijs-inspecteur. Tijdens deze extra-week vakantie van de leerlingen van de gereformeerde gemeenteschool zal een oplossing moeten worden gezocht. Mogeiyk zal naast de bestaande verwarming een nieuwe verwarming worden ge plaatst. Het is echter geenszins uit gesloten, dat de gereformeerde ge meenteschool, die in geen enkel op zicht meer aan de redelijke eisen vol doet, voorgoed wordt gesloten. De kans is groot, dat volgende week de r.-k. ulo wordt overgeplaatst naar hei oude, inmiddels enigszins gerestau reerde Goese Lyceum aan de A. J. Kade. De gereformeerde gemeente school zou dan ondergebracht kun nen worden in de r.-k. ulo aan dc Westwal. „Het bestuur is in principe vóór deze oplossing", zei ons de secretaris van de schoolvereniging, de heer A. Mal iaars. „Het overgaan naar de r.-k. ulo mag echter geen enkele afbreuk doen aan onze réchten op een nieu we school", voegde hij eraan toe. Weliswaar is ook de r.-k. ulo een ai- gekeurde school, maar deze verkeert in een belangrijk betere staat dan de .verweerde steenhoop" aan de Dam. Bibberen De leerlingen van de gereformeerde gemeenteschool zaten gisteren le bib eren in hun bank. In het lokaal van de vijfde en zesde klas stond het kwik !s morgens bij binnenkomst op 5 gra den Celsius, óndanks het feit, dat de kachel 's nachts niet was uit geweest In de loop van de dag steeg het kwik, maar 's avonds om vier uur was het nog slechts 13 graden Celsius. Een temperatuur om een dikke winterjas bij aan te trekken als je stil moet zit ten! De ramen bleven de gehele dag •lotdicht, hetgeen tot gevolg had, dat er een onfrisse geur in het lokaal hing. Bij de zeven- achtjarigen in dc tweed§ klas was de situatie al even erg. Daar werd begonnen met een temperatuur van 4M> graad Celsius die in de loop van de dag opliep tol 15 graden. Nog altijd zeven graden onder de normale kamertemperatuur Elk half uur liet de juffrouw de kin deren opstaan, waarna men gezamen lijk stampvoctem het lokaal doorliep in het op het zuiden gelegen warmst- lokaal van de school moesten de klas sen drie en vier genoegen nemen me' een temperatuur van 17 graden C. De lage temperatuur in de school h niet het enige ongerief in de school De temperatuur in de scheefgezakte gangen is heneden het vriespunt, dc wasbakken zijn bevroren, de toiletten onbruikbaar door de vorst, kortom het is er zo ongezellig en ongerieflijl mogelijk. Als de kinderen naar het tollet moeten, mogen ze tussendoor even naar huis. Deze noodsituatie- heeft gisteren verschillende ouders en het schoolbestuur in geweer ge bracht. Het resultaat is thans, dat dc inspecteur van het onderwijs op dracht heeft gegeven, dat de school voorlopig volgende week gesloten moet worden. VERWACHT. VORST. Strenge, in de ochtend hier en daar zeer strenge vorst. In de middag enige tijd matige vorst. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Opklaringen maar plaatselijk ook wolkenvelden cn hier en daar mist. Geen neerslag van betekenis. ZON EN MAAN 13 januari Zon op 8/14 onder 16.54 Maan op 20.58 onder 10.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2