PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.LM. HEEFT TWEE „STERKE MANNEN" NODIG President-directeur en speciale functionaris met uitvoerende taak Idee V.S.: V.N.-taak in Berlijn ZEELANDS BEVOLKING NAM IN 1962 MET 854 TOE Van zondag af per auto over de Gouwzee naar Marken Stampvoetend door lokaal REGERING IN NOTA McKinsey adviseerde: kleinere directie voor bepalen van beleid en general manager" voor de uitvoering NOG GEEN DIRECTIEVOORSTEL Bedrijfsiiiffeomsfen „KERK EN INDUSTRJF" Winter 1963: Schepen in drijf ijs op Wester schelde - ,r - Akelig restant Vlieland en Terschelling bereikbaar Politie heeft rijbaan uitgezet Vissen PARIJS STEUNT AT0QMPLAN N.A.V.0. NIET „Snemwkwartje" on kolen mag Tsjombe uit Katanga gevlucht Straf voor nazibeul Fellenz: vier jaar Geboortecijfer vertoont snelle daling Herdenkingsdag 1813-1963 is oo 30 november 206e jaargang - no. 10 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 Derkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: W ai straat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395: Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50)- „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 12 januari 1963 Pagina 2 De directie van de K.L.M. zal zich in de toekomst onder leiding van een president-directeur in de eerste plaats bezighouden met de bedrijfspolitiek op lange termijn. De dagelijkse leiding van het bedrijf zal moeten berusten bij een speciale functionaris, die direct onder de directie staat. Dit is de conclusie van het Amerikaanse bureau, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de structuur van de K.L.M. De raad van commissarissen heeft zich met deze conclusie kunnen verenigen. De ministers van verkeer en waterstaat en van financiën delen dit mede in de K.L.M.-nota, die zij na vragen van het socialistische Ka merlid prof. Vondeling gisteren aan de Tweede Kamer toezonden. De regering deelt in deze nota o.m. mee geen mededeling van de direc tie te hebben ontvangen of, „door wijziging van produktie en struc tuur der K.L.M., een versnelling der ontwikkeling naar een redelijk rendement van het geïnvesteerde kapitaal mogelijk zou zijn". De ministers geven in de nota een schets der ontwikkelingen bij de K.L.M. van het ogenblik, enige ja ren geleden, af dat zich geleidelijk een teruggang der bedrijfsresulta ten openbaarde tot en met de op 3 januari jl. met spoed bijeenge roepen vergadering van de raad van commissarissen. Uit de nota blijkt o.m. dat naast de door de directie der K.L.M. in het voorjaar van 1962 aan het adviesbureau McKin sey and Company Inc. te New York op gedragen onderzoek naar de voor de K.L.M. juiste organisatievorm, commis sarissen der luchtvaartmaatschappij in a- gustus 1962 dit adviesbureau hebben verzocht, vooruitlopende op het volledige rapport inzake de organisatie der maat- schappü, een afzonderlijk rapport op te stellen dat betrekking zou hebben op de structuur van de voor de K.L.M. meest wenselijke topleiding. Dit interim-rap port is begin september jl. aan directie en commissarissen uitgebracht. De in dit rapport vervatte aanbevelingen ble ken in vele opzichten parallel te lopen met de onder commissarissen bestaande inzichten. Commissarissen hadden zich gereali seerd dat de teleurstellende bedrijfs- uitkomsten voor een belangrijk deel „KERK en industrie" is een on- derwèip, dat behandeld wordt in een reportage in onze rubriek „Kerken en Maatschappij". Op pagina 17. Dit twintig pagina's tellende nummer omvat voorts o.m.: Pagina 2: Burgemeester van Hulst bepleit aansluiting van Zccuwsch-Vlaanderen via België en school in Goes wegens koude gesloten. Pagina 3: Peking-Moskou in be slissende fase en „Zandhazen" op rupsbanden. Pagina 5: Recordbezoek op Zeeuwse fruittceltdag in Goes; kerkdiensten. Pagina 7: Twintigjarig bestaan rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke op feestelijke wijze gevierd: renner Bas Maliepaard schaatscrack in Sluis en in het op pagina 11 een herinnering aan ile komst van de eerste Engelsen in Australië, nu 175 jaar geleden en een verhaal over de ..Geheim zinnige schat van Gisor". Pagina IS: Hans Warren over de eerste roman van Margareth Fer guson en een beschouwing over leven en werken van de schilder Dick Ket. Pagina is; Zigzag-jeugdpagina met „Johnny and the Bleu Jeans" voor de Vlaamse t.v.Hugo Claus als slachtoffer van een school krantredactie en kritiek op kritiek van George van Renesse op de jazz, Pagina 15: Fotoflitscn uit het technische schoolbestaan, radio- en t v.-rubriek en puzzel. Pagina 17: Kerken en maatschap pij met een overzicht van het ker kelijk werk in de industrie, in het bijzonder in Zeeland en de rubriek „Stemmen uit de kerken" over his torie en gezag van de Heidelberg- se catechismus. Pagina 19: Kroniek van Zwin tot Zijpe. feuilleton en Amsterdamse Beurs. waren toe te schrijven aan de wer king van factoren waarop de directie der K.L.M. geen invloed kon oefe nen (luchtvaartpolitiek terrein, over- produktie van plaatsruimte in de ge hele luchtvaartwereld Daarnaast echter brachten de onderzoe kers van een in mei 1961 op initiatief van gedelegeerdcommissarissen ingestel de commissie van advies op het gebied van verlaging van het kostenpeii een aantal gegevens aan liet licht dat reden was zich af te vragen of de K.L.M. niet temeer vergroeid was geraakt met haar verleden en of de bestaande organi satie wel voldoende flexibiliteit bezat om het bedrijf zich aan de veranderde omstandigheden te doen aanpassen. Advies „Een en ander", aldus de nota, „is de aanleiding geweest dat zowel b\j di rectie als commissarissen de behoefte werd gevoeld aan een deskundig ad vies van een buiten het bedrijf staan de onbevooroordeelde instantie." De aandacht werd gevestigd op het ad viesbureau McKinsey. Het adviesbureau begon in mei 1962 met zijn taak en bracht zijn rapport op 11 december 1962 aan de directie uit. De bij commissarissen gegroeide twijfel over de organisatie der maatschappij had in middels meer gestalte gekregen. „Dat gold in het bijzonder ook de structuur van de directie. Een en ander was aan leiding dat commissarissen in augustus 1962 aan het bureau McKinsey verzoch ten in vooruitlopen op het volledige rap port een afzonderlijk rapport op te stel len betrekking hebbende op de struc tuur van de voor de K.L.M. meest wen selijke topleiding". De nota vermeldt dat dit rapport begin september jl. aan directie en commis sarissen werd uitgebracht. Grote lijnen „Ook het bureau McKinsey", aldus de bewindslieden in hun nota. „sprak zich uit voor een directie bestaande uit een beperkt aantal leden, onder leiding van een hunner als primus inter pares (president-directeur), In Amsterdam is kort geleden een man doodgeschoten, die probeerde een auto te stelen. De man werd betrapt door een politieagent en probeerde te vluchten. Hij stond niet stil toen de politieman riep „Sta of ik schiet" en daarop schoot de politieman hem dood. Nu is het niet zó, dat in Nederland op het stelen van een auto de doodstraf staat. Wij kennen de doodstraf zelfs helemaal niet en in het bewuste geval zou de dief als hij op normale wijze was gearresteerd, mis schien een half jaar gevangenisstraf hebben gekregen. Toch worden met vrij grote regelmaat door politieambtenaren zulke ongewone doodvonnissen voltrok ken. Enkele jaren geleden schoot een po litieman in Den Haag een totaal on schuldige student op straat dood, omdat hij niet mee wiide gaan toen deze poli tieman zich ernstig vergiste. Een ander geval betrof een zestienjarige scholier in Den Haag, die op straat door een poli tieman met een sabel werd doodgesto ken, toen hij zich bevond in een straat waar zich een vlegelrelletje afspeelde bij het verbranden van kerstbomen. De hoogste politieautoriteit in Den Haag was die dag op het onzalige denkbeeld gekomen aan een aantal politiemannen sabels uit te reiken om daarmee een troepje kwajongens te lijf te gaan. In Drente schoot kort geleden een i I politieman een ca- fa axf [ijfi I Als de weervoorspellingen ons niet bedriegen blijft het voorlopig nog zeer koud. We gaan dan een ijzig weekeind tegemoet en het zal dan van zondag af mogelijk zijn om op eigen risico over het ijs van de Gouwzee per auto van Monniken dam naar Marken en van Marken naar Volendam te rijden. Drie ijs- clubs hebben rijbanen uitgezet. Er zal tol worden geheven. De politie heeft in verband met de hier en daar hoge sneeuwbergen op het ijs een speciale verkeersregeling ontworpen. Als het weer dit toe laat. zal de politie het verkeer per vliegtuig regelen. Enkele schadeverzekeraars hebben des gevraagd medegedeeld, dat schadever goeding bij aanrijdingen op het ijs af hankelijk is van de zienswijze van de maatschappij, die veelal schade tenge volge van roekeloosheid uitsluit. De Wadden De Waddeneilanden zijn minder een voudig te bereiken dan Marken. De boot uit Harlingen is er na een moeitevolle tocht gisteren in geslaagd de eilanden Vlieland en Terschelling weer te berei ken. Vandaag om 10 uur zou de boot weer van dc eilanden naar de vaste wal vertrekken en het is de bedoeling zondagochtend om 9.15 weer een tocht van Harlingen naar de eilanden te ma ken. Schiermonnikoog zal gedurende het weekeinde geheel van verbindingen niet de vaste wal zijn verstoken, omdat de luchtbrug zaterdag en zondag niet func tioneert. Voorraden De Delfzyise coaster „Limfjord", met veevoeder en meel onderweg naar Ter schelling, was om ongeveer half vijf gisteravond de Delfzyise loodsboot i de Westereems gepasseerd. Het 220 ton metende scheepje heeft ge luk gehad; de zware ijsbarrière in de Eems bij Borkum bleek te zijn gebroken door een sterk schip uit de Duitse haven Emden dat even eerder uitgevaren was. De „Limfjord" kon omstreeks twee uur afgelopen nacht in- de buurt' van Ter schelling z(jn. Daar zou de „Limfjord' een tweede veld van zware ijsmassa's wachten. De juiste positie van de „Lim fjord' was gisteravond onbekend. Het schip heeft geen radio aan boord. Vogels Het voederen van de hongerende vogels ging gisteren weer door. Nieuwe plek ken, die door de luchtmacht met voedsel Aan boord van Hr.Ms. vliegkamp- schip „Karei Doorman", in de Nieuwe Haven van Den Helder heeft de bevelhebber der zeestrijd krachten. tevens chef van de ma rinestaf, vice-admiraal L. Brou wer, vrijdagvoormiddag zijn func ties overgedragen aan vice-admi raal A. H. J. van der Schatte-OH- vier, tot. voor kort vlagofficier materieel. Links de scheidende be velhebber, rechts zijn opvolger, saluerend tijdens de plechtigheid werden „gebombardeerd" waren drie vennen by Eindhoven en het Spui bij Spijkenisse. Amsterdam leverde gisteren 1500 ldlo brood. Er is echter nog steeds niet genoeg. Wie brood of ander voer heeft kan dit afgeven aan wegenwachten, die op het scherm van hun gele motor of de voor ruit van hun auto de letter B hebben aangebracht. Alle A.N.W.B.-kantoren hebben vandaag het boekje „Wintervoeding van vogels" van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels beschikbaar. Behalve de vogels hebben ook de vissen het moeilijk. Een Leeuwarder hengel sportinstructeur raadt het volgende aan; Hak bijten, liefst twee naast elkaar van twee bij een meter of minimaal tachtig bij tachtig centimeter. Men kan de vis sen van zuurstof voorzien door bij een. der bijten een opgepompte autobinnen band te leggen met een luchtslangetje om het ventiel. Het slangetje ban men, verzwaard met een steentje, in het water laten zakken, waarna een kleine stroom luchtbelletjes naar boven stygt, waaruit het water zuurstof opneemt. De luchttoevoer in het water kan men regelen door op het slangetje dichtby het ventiel een klem metje te plaatsen. Amerika heeft er gisteren bij zijn Euro pese bondgenoten op aangedrongen hun goedkeuring te hechten aan de plannen inzake een gezamenlijk atoomzwaard binnen het raam van de N.A.V.O., maar Frankrylc heeft weinig geestdrift aan de dag gelegd. Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George W. Ball, brak een lans voor het plan tijdens zijn toespraak tot de permanente N.A.V.O.- raad. Praktisch alle leden van de N.A.V.O.- raad zouden het plan hebben goedge keurd, maar de Franse permanente af gevaardigde, Francois Seydoux, zou slechts hebben gezegd dat het denkbeeld door Frankrijk werd „bestudeerd". le minister van economische zaken heeft naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de Nederlandse Federatie van Brandstoffenhandelaren zich er mee kunnen verenigen, dat voor huisbrandkolen, wanneer deze bij de consument aan huis bezorgd worden, nader order een zogenaamde sneeuwtoeslag van maximaal een kwar tje per hectoliter in rekening wordt ge bracht. Het drijf ijs op deze zonovergoten Westerschelde breidt zich nog steeds uit. Langzaam maar zeker bewegen grote ijsvelden zich naar het open water van de Noordzee. Uitgestrekte, witte massa's, die de scheepvaart op verschillende plaatsen veel hinder bezorgen. Tienduizendtonners met bestem ming Kongo, Amerika of Japan banen zich nog betrekkelijk ge makkelijk een weg door de velden. Maar de schotsen voor de boeg van de kleine kunstvaarders wij ken al minder snel uiteen.... Foto P.Z.C.) Naar in officiële kringen in Washington wordt vernomen zou de Amerikaanse regering wel bereid zyn erover te spre ken om de Verenigde Naties te betrek ken in een oplossing voor de kwestie- Berlyn. Zij zou zelfs de mogelykhcid van een aanwezigheid van de V.N. in Berlijn niet willen uitsluiten, voor zover dat niet zou inhouden, dat de V.N. in een of an dere vorm de controle over de stad o neemt. De V.N. zou slechts in de kwestie be trokken mogen worden voor het berei ken van een voorlopige oplossing en het doorbreken van de impasse, die nu ten aanzien van Berlijn is ingetreden. De aanwezigheid van de V.N. in Berljjn zou, volgens de zegslieden, slechts mo gen inhouden, dat de volkerenorganisa tie een vertegenwoordiger naar ae stad stuurt of op een andere wijze ter plaat se aanwezig is om een stabiliserende in vloed uit te oefenen. De president van het afgescheiden Ka- tanga, Moïse Tsjombe, is uit Katanga gevlucht en heeft een toevlucht gezocht in de centraal Afrikaanse federatie. Aldus heeft United Press International uit zeer gezaghebbende bron vernomen. De voormalige S.S.-officïer Martin Fei len/. (53 jaar oud), berecht op beschul diging van verantwoordelijk te zijn voor het vermoorden van veertïenduïzend jo den in het district Krakau in de afgelo pen wereldoorlog, is tot vier jaar tucht huisstraf veroordeeld. Hij was destijds leider bij het wegvoeren van joden uit de genoemde streek en geldt als de laatste nog levende verant woordelijke voor de campagne tegen de joden aldaar. Sedert 1960 was hij in voorarrest. De aanklager had levens lang tegen hem geëist, de verdediging bepleitte vrijspraak wegens gebrek bewijs. In 1962 nam de Zeeuwse bevol king met 854 inwoners toe. Dit is meer dan in 1959 (370), 1960 (138) en 1961 (629), maar nog altijd veel minder dan het ge middelde voordien dat van 1948 tot en met 1958 bijna 1900 per jaar bedroeg. Daarvoor zijn di verse oorzaken. Verschillende industrieën die zich hebben ge vestigd zijn nog niet in produk tie, zoals: Philips en D.O.W. Chemical in Terneuzen. 't Gun stige effect van vestigingen is pas na enige jaren merkbaar. De vraag naar de invloed van de uitstoting van landarbeiders staat in de schaduw van dit ver tragingseffect. Een tweede belangrijk punt is, da- het geboortecijfer voortdurend snel verder daalt en het sterftecijfer een identieke staging vertoont. Dit komt door de zeer ongunstige leeftijds opbouw: er zijn relatief weinig jon geren en veel ouderen. Zo is het geboorteoverschot voor Zeeland in 1962 teruggelopen tot 2400. Het was in 1961 27u0 en nog niet zo veel ja ren geleden 3000, en dat zelfs by een geringere bevolking. Zelfs al zal Zeeland in de komende jaren veel mensen aan de industrie binden, dan zal dit geboorte-effect toch deze ont wikkeling doorkruisen voor wat het inwonertal betreft. Over een vijftien tal jaren, wanneer de thans gebore nen langzamerhand op de arbeids markt komen, zal dit het perspectief van ons gewest beperken, tenzij er zich velen en vooral jongeren van buiten zullen vestigen. De groei per streek toom aan dat de cijfers van Walcheren, de Bevelan- den en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen elkaar de laatste jaren weinig ont lopen, zoals ook weer in 1962. Wal cheren slaat hierbij ook relatief de beste figuur. Weliswaar slaat de voorsprong vooral op Ambonezen, maar tenslotte geeft het totaal voor vijf jaar toch een voorsprong van 1000 mensen, waarvan de kostwin ners in het arbeidsproces zijn opge nomen. De andere provinciedelen geven ne gatieve saldi te zien. met West- Zeeuwscli-Vlaanderen op de laatste plaats. Toch geeft 3962 de indruk dat op Schouwen en Tholen aan de daling een eind is gekomen. In West- Zeeuwsch-Vlaanderen met zyn zeer lage geboorteoverschot (5,3 per dui zend tegenover 9,4 voor de Beve- landen en 13,8 voor Nederland) speelt het reeds eerder genoemde verschijnsel sterk parten, maar is ook het vcrtrekoverschot van 11 per duizend van grote invloed. Gezien de vertrekoverschotten in de andere streken is het weinig waarschijnlijk dat de West-Zeeuws-Vlamingen el ders in Zeeland terechtkomen. Men zou de vraag kunnen stellen of een grotere woningtoewijzing het bèvolkingspotentieel niet meer ten goede zou doen komen aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, al moet men hier niet te gauw positief op antwoorden. Elke streek lijdt trouwens aan dit euvel. Zouden wij hierin een grond zien voor grotere woning toewijzingen aan Zeeland dan moeten wij meer argumenten bij eenzoeken om de minister ervan te overtuigen. Vertrekoversehot in 1962 absoluut en per duizend van de bevolking: absoluut per duizend Walcheren —418 5 Bevelanden 303 5 Schouwen-D. 185 S O.-Z.-Vlaand. —250 4 Tholen-St.-Ph. 90 5 W—Z.-Vlaand. —296 11 Gemeenten Een indeling in gemeenten levert ook interessante gegevens op. Van de 61 landbouwgemeenten liepen er 41 in inwonertal terug en het totaal verlies was hier 692. Van de 21 gemeenten, die meer industrieel zijn of streek- of tuinbouwcentrum gingen er 14 vooruit. Zij maakten een winst van 1397. Er zijn zeven uitge sproken recreatiegemeenten in Zeeland, waarvan er slechts één verlies boekte i Domburg met 18). De totale winst van deze ge meenten was 149 inwoners. In volgorde van toe- en afneming zijn de volgende plaatsen vermel denswaard: Goes 4-400; Souburg 4-263; Middelburg 4-246; Terneu zen 4-245; Westerschouwen 4-131; Axel -1-59; St.-Maartens- dyk -f-35; Tholen -4-31Oostburg 8; Hulst 10; Zierikzee 12; Breskens 18; Viissingen 249- Goes, Souburg, Middelburg en Terneuzen namen samen met 1154 inwoners toe, dat is 300 meer dan de toeneming van hee' Zeeland. Dit is een duidelijk symp toom van concentratie. Het com plex van oorzaken achter al deze verschijnselen zullen wy aan een nadere beschouwing onderwerpen, omdat dit voor het beleid zeer be langwekkend is. Het totaal aantal inwoners van Zee land bedraagt thans 285.426. fébezoeker dood. Bij de daaropvol- gende rechtzaak legden enkele politiemannen zodanige verklaringen af, dat de officier van jus titie niet eens meer kon vaststellen wel ke politieman het dodelijk schot had ge lost. In het zo juist genoemde Amsterdamse geval heeft de officier van justitie thans vastgesteld, dat de betrokken po litieman volgens de voorschriften heeft gehandeld en dat hij dus niet strafbaar is. Wij willen de juistheid van deze uit spraak graag aanvaarden en wanneer wij desondanks ernstig bezwaar hebben tegen de Amsterdamse schietpartij dan is dat niet om daarmee een blaam te leggen op deze politieman of op de po litiemensen in het algemeen. Zij doen hun plicht volgens de hun gegeven voor schriften. Na een schietpartij wordt bo vendien nog grondig onderzocht of er niet voorbarig van een wapen gebruik werd gemaakt. Zonodig grijpt de justitie dan in. Het gebruik van wapens is dus wel met enige voorzorgen en met wat- nazorg omgeven. Men ontkomt echter niet aan de in druk, dat de overheid en in dit geval dus het departement van justitie een verouderde praktijk en verouder de voorschriften laat voortbestaan, die allang gewijzigd moesten zijn. Voor schriften, die stammen uit een tijd toen barbaarse methoden bij de gezagshand- having vlotter aanvaard werden dan te genwoordig het geval is. In vele publi- citeitsorganen is.de laatste jaren be zwaar gemaakt tegen de praktijk van het wapengebruik bij de politie, maar nimmer heeft onze minister van justitie de activiteit kunnen opbrengen op lan delijk niveau betere richtlijnen vast te stellen. Dat is wel jammer, want nu gaan er regelmatig mensenlevens verlo- Dikwijls is reeds het voorbeeld aange haald van de Engelse politie. De ge wone geuniformde politieman in Enge land is slechts bewapend met een knup pel. Hij bezit niet eens een vuurwapen en toch doet de Engelse bobbie op voor treffelijke wijze zijn plicht. Dat kan pre cies zo in Nederland, maar als men in ons land desondanks aan het wapenbe zit wil vasthouden als een soort status symbool voor de politie, laat men dan het wapengebruik regelen volgens mo dernere voorschriften, dan de huidige ietwat middeleeuwse. Het kan niet aan- vaard worden, dat iemand mag schieten of levensgevaarlijke sabelhouwen uitde len aan mensen, die soms geringe vergrijpen hebben begaan en die zelf geen geweld plegen. Ais men meent dat de politieambtenaar in Nederland be slist een vuurwapen moet bezitten, dan zou men hem het gebruik van dat wapen alleen mogen toeslaan op ogenblikken, dat iemands leven in gevaar wordt ge bracht door een overtreder. Wij hebben helaas niet de indruk, dat men zich op het departement van justitie bijzondere zorgen maakt over dit probleem. Men heeft althans op de protesten in dag- en weekbladen reeds jarenlang heel weinig uitgedaan. Zou het nu niet op de weg van enkele Twee de-Kamerleden liggen door een active rende vraag de sluimertoestand weg te vagen waarin het departement al thans in dit opzicht verkeert? En zouden niet een aantal burgemeesters het geven van leiding aan de gemeente lijke politie zó kunnen opvatten, dat ze daarbij ook een herziening van de voor schriften voor het wapengebruik in hun gemeente betrokken? Dan verdwijnt in hun gemeente het laat ste restantje van de doodstraf! Voor de in de troonrede van vorig jaar door de. koningin aangekondigde her denking van de herrijzenis van de Ne derlandse Staat in 1813 is een nationaal comité in oprichting, dat zoals even eens in de troonrede werd medegedeeld onder voorzitterschap zal staan van prinses Beatrix. Als vice-voorzitter zal optreden dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State, zo deelt de rijksvoorlichtings dienst mee. Prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar te Groningen, heeft zich bereid verklaard als voorzitter van een te vormen alge meen werkcomité op te treden. Het se cretariaat van het Comité Nationale Herdenking en van het werkcomité is gevestigd Plein 1813 nr. 4, Den Haag. Tot secretaris van beide comités werd benoemd, mr. J. M. Kielstra. Het ligt in de bedoeling, contactgroepen in te stel len voor verschillende terreinen van ac tiviteit. De herdenking zal zich uit strekken over het tijdvak, dat loopt van 30 april van dit jaar tot 30 maart van het volgende jaar. Als nationale herdenkingsdag is geko zen zaterdag 30 november 1963. Het comité stelt zich als doel niet slechts de nadruk te leggen op de herdenking en op hetgeen door staat en volk gedu" rende de laatste 150 jaar op staatkun dig, economisch, sociaal wetenschappe lijk en cultureel terrein is verworven, doch in het bijzonder op plaats en taak van het Koninkrijk der Nederlanden nu en in de wereld van morgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1